10% 10% Het interland-concours der handboogschutters. Bekendmakingen. Limburgers geen goeie katholieken? €avp>t- éfeééeg. ofo/ De maand aagnstos Huishoudschool Nieuwe provinciaal van de ongeschoeide Carmelieten. Zaterdag 3 augustus 1957 No 31 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN -EEN RIJK BEZIT F N 512 GIRO 150652 VOOR VENRAY EN OMSTREKEN l'ims "per1 KU'ARTA AL f l5o BUITEN VENRAY I 1.80. GKOTESTKAAT 28 TELEFOON 612 GIRO 1506o2 Inwilliging aanvrage bijzonder kleuteronderwijs. Burgemeester en wethouders van1 Venray maken bekend, dat de raad dier gemeente op 9 juli 1957 heeft besloten medewerking te verlener 1. aan een verzoek van het zedelijk lichaam Ursula's Zusters te Venray om ingevolge artikel 50 der kleu teronderwijswet gelden uit de ge meentekas te mogen ontvangen voor het verbouwen van de voor het kleuteronderwijs in gebruik zijnde gebouwen, gelegen Maas- heseweg 1 en Eindstraat 8. 2. aan een verzoek van het zede lijk lichaam Ursula's Zusters te Venray, om ingevolge artikel 54 der kleuteronderwijswet gelden uit de gemeentekas te mogen ontvan gen voor de aanschaffing van meu bilair en leermiddelen ten behoeve van het kleuteronderwijs. Er wordt aan herinnerd, dat in gevolge artikel 54 der kleuteron derwijswet, binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, ieder ingezetene en het schoolbe stuur van genoemd besluit bij ge deputeerde staten in beroep kan komen. Gedurende die termijn liggen alle bescheiden, op de aanvraag van het schoolbestuur betrekking hebbend, kosteloos voor eenieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Venray, 20 -juli 1957. Openstelling gemeente-bureaux gedurende de kermis. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat de gemeente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ont vanger, het kantoor van ge meentewerken en het woning bedrijf op 5, 6,7 en 8 augustus a.s. voor het publiek uitsluitend geopend zullen zijn van 1012 uur voormiddag. Venray, 2 augustus 1957. Burgemeesters en wethouders voornoemd, Mr A.H.M. JANSSEN, burgemeester H. VORST, secretaris Uit Peel en Maas van 5 augustus 1911 Een propaganda-bedevaart van drankbestrijdsters werd naar Oos trum gehouden. De bliksem sloeg 4 augustus in de grote boerderij van H. Camps van de Pasch aan de Heide. Bijna alles werd verwoest. Henri Wolffram opende een barbierszaak in de Patersstraat 36. van 3 augustus 1912 De stoomcaroussel bleef op de kermis voor het derde jaar weg. Bij de elf-stedentocht in Fries land, betrouwbaarheidsrit voor mo torrijders, behaalde de heer Jac. Fonck met zijn eigen fabrikaat „Vulkaan" de eerste prijs. Vollenberg en van der Putten mochten voor f 1173.een woon huis met stal bouwen voor F. van Els. Het verbouwen van de school te Oostrum werd gegund aan Chr. Wijnhoven voor f 1511.—. De heer Joh. Kennis, Paters straat vestigde een coiffeurszaak in het huis, voorheen bewoond door de kapper Wolffram. van 2 augustus 1913 De heer R. J. Maas van Mer- selo, onderwijzer te Leunen, slaagde voor de hoofdacte. van 3 augustus 1907 Er heerste in Venray op ver schillende plaatsen buik-typhus. De Gezondheidscommissie achtte het, ter voorkoming van de uitbreiding dezer ziekte dingend nodig, dat personen uit de besmette huizen zich vooral gedurende de kermis niet tussen de menigte moeten begeven en de mensen de besmette huizen niet moeten bezoeken. Staatsbl. no. 224 bevat een Kon Besluit, waarbij aan de Zusters van Liefde vergunning wordt ver leend te Venray een gesticht voor vrouwelijke krankzinnigen op te richten. Het Kon. Besluit luidt: In het gesticht, bestaande uit 12 paviljoenen en de nodige dienst gebouwen mogen niet meer dan 599 krankzinnigen, uitsluitend vrou wen, verpleegd worden. Zonder toestemming van onze Minister van Binnenlandse Zaken mag geen verandering worden ge bracht in de bestemming van enig onderdeel van het onbebouwde deel der percelen, waaruit het gestichts terrein bestaat. De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt opgedragen De „piele-mennekes" zoals de handboogschutters hier wel worden genoemd, zijn jl. zondag wel weer aan hun trekken gekomen. Maar zij niet alléén, ook vele van hen hebben, tot hun genoegen, kennis gemaakt met een der oudste sporten, die zoals de voorzitter van de Nederlandse bond op de officiële ontvangst ten ge meentehuize alhier vertelde zijn oorsprong heeft gevonden in het oude krijgsbedrijf, maar door de uitvinding van buskruit enz, als sport alléén, is blijven doorbestaan. Er is trouwens véél meer gezegd op deze officiële ontvangst, waarbij behalve het gemeentebestuur, ook Deken Loonen en de heren Lau- rensse en Receveur aanwezig waren. De Burgemeester sprak de beide teams en de hoofdbesturen van de Belgische en Nederlandse hand boogschuttersbonden hartelijk toe en verwelkomde hen in Venray, waar de handboogsport sinds jaren een goede naam heeft en er mede toe bijdraagt, de vrije tijd nuttig te doen besteden. Hij wenste de matodoren in deze sport, de natio nale teams van België en Neder land alle succes toe. In gezapig „vlaams" richtte zich dan de Belgische voorzitter tot de burgemeester en schepenen, om hen te danken voor deze grandioze ontvangst en deed mededeling van het feit, dat de voorzitter van St. Oda, de organiserende vereniging, de hoogste onderscheiding van de Belgische bond in ontvangst,mocht nemen. Burgemeester Janssen spelde die onderscheiding gaarne op. Doch ook de Nederlandse voor zitter had onderscheidingen bij zich en wel voor de Belgen Sips en Taeymans, die jaren hun beste krachten hebben gegeven voor deze internationale ontmoetingen, die, zoals de voorzitter zei, alleen maar kan bijdragen tot een verdere ver broedering en betere verstandhou ding tussen twee buurlanden. Ook deze onderscheidingen reikte Burgemeester Janssen uit. Het was voorzitter Th. Voermans van St. Oda, die deze plechtige ontvangst had ingeleid, met een woord van dank aan het gemeen tebestuur voor deze geste en die haar ook beëindigde, maar niet nadat de schutters en andere gas ten de erewijn geproefd hadden en een dikke sigaar hadden opge stoken. Nadat een koffiemaaltijd, evenals het diner daags te voren in de Burggraaf weer alle eer was aan gedaan, was Venrays Harmonie present om de schutters naar het terrein van Huize Servatius te brengen, waar St. Oda voor keu rige banen gezorgd had. Links van de jury-tent schoten de Belgen, rechts de Nederlanders. DE WEDSTRIJD. Nadat Venrays Harmonie de bei de volksliederen had gespeeld, de pers-fotografen en film-mensen hun werk gedaan hadden, schoot dan, na een inleidend woord, de Burgemeester de eerste pijl af. Geen matadoren-werk natuurlijk, maar een goedkeurend: „Gaaj liert ut nog wel menierke", kon er van de Belgische kampioen Thijs voor dit openings-schot toch af. Dan vielen enkele oefenschoten in de blazoenen en toen begonnen de eigenlijke wedstrijden onder een zonnige hemel en een grote be langstelling van de kant van het publiek. Na de eerste 5 pijlen was de stand NederlandBelgië 573—571, maar na 10 pijlen hadden de Ne derlanders de score al opgevoerd tot 1175 tegen 1134. 15 pijlen gaf als stand 17671724 en de Belgen bleken dus niet ver der terug te lopen. Na de 4e ronde gaven ze echter terrein prijs en werd de stand 2358—2308, maar in de 5e ronde liepen ze in en werd het 2938 2902. Men was nu nieuwsgierig of na de rust de opmars der Belgen de Nederlandse schutters in 't nauw zou brengen. Maar ook de Nederlanders sche nen nieuwe krachten geput te hebben. De 6e ronde gaf als stand 3528— 3486 en om aan alle praatjes een einde te maken, werd de voor sprong van de Nederlanders in de volgende ronde nog verhoogd tot 4123—4069. In de 8e ronde ging de Nederlandse opmars voort: 4706 4647, terwijl men in de 9e ronde al begon te fluisteren over een overwinning met meer dan 100 punten. De stand was immers 5293—5206, maar de Belgen kregen onverwacht hulp van enkele Ne derlandse schutters, die kennelijk aan het einde van hun krachten waren en enkele 3's en 4's schoten. De eindstand kwam op 5845 5796, waarmede dus de Nederlam ders de eerste ronde gewonnen hebben. De volgende ontmoeting is op donderdag 15 augustus a.s. in het Belgische stadje Bree. De Nederlandse en Belgische kampioen gaven dan nog een toe gift en schoten elk 15 pijlen. On derstaand lijstje toont wel aan, hoe dicht de heren telkens bij de roos zaten en hoe dicht men op eikaars hielen zat: Gruysen Thijs Nederl. Belg 1. 10 8 2. 9 9 3. 6 9 4. 9 10 5. 8 8 6. 9 8 7. 10 9 8. 8 10 9. 9 10 10. 8 9 11. 9 9 12. 7 9 13. 9 9 14. 9 9 15. 10 10 aan ten minste vier geneeskundigen, die gevestigd moeten zijn in wo ningen op het terrein van het ge sticht en buiten het gesticht geen geneeskundige, tenzij consultatieve praktijk mogen uitoefenen. Zolang het aantal verpleegden niet meer dan 175 bedraagt, moet aan ten minste één; zolang 't aantal ver pleegden meer dan 175, doch niet meer dan 350 bedraagt, aan ten minste twee; zolang het aantal meer dan 350 maar niet rneer dan 500 bedraagt, aan ten minste drie geneeskundigen de behandeling zijn opgedragen. Aan de Fa. Haché en Co. te Gent (B) werd het bouwen van bovengenoemd gesticht opgedragen. Alhier passeerde een gezel schap van 60 wielrijders uit Am sterdam op weg naar Kevelaer. Evenals vorig jaar brachten zij ook een bezoek aan de Mariakapel te Oostrum. Door het personeel van St. Servatius werd een toneelvereniging opgericht. Bij de stoomsteenfabriek „Ven ray" van H. Trijnes en Co. te Over- loon werden de eerste stenen uit de oven gehaald. Over de kwaliteit is men nogal tevreden. Van de fabriek naar Venray is een tramlijn aangelegd voor het vervoer van de stenen. Voor het te bouwen krankzinnigengesticht zal de fabriek 20.000.000 stenen leveren. Dat men aan de fabriek met spoed werkt is te begrijpen. Met drie persen wordt thans ge werkt zodat dagelijks ongeveer 100.000 stenen worden gevormd. Tot slot dan nog een kort over zicht over de gemiddelde schoten. Bij de Nederlanders was J. Maas- sen de hoogste schutter met 447 punten. A. van Ooi uit Venray wist er 41S te behalen, zijn broer, P. v. Ooi, 415, waarmede zij zich bij de eerste 6 klassificeerden. Bij de Belgen was het de kampi oen Thijs, die met 440 punten de leiding had. In Café de Burggraaf werd na afloop het verloop van de wedstrijd nog eens terdege besproken en werden de herinnerings-medailles uitgereikt. Tenslotte wenste men elkaar een prettig weerzien toe in Bree. „Pater, de Limburgse katholieken zijn toch niet veel!" „Plet spijt me, maar ik ben zelf een Limburger en nog wel van Maastricht". Dit geval deed zich waarachtig jaren geleden voor op het Brukske, op de driehoek bij Jennlskens— Fleurkens, met Hollandse vacantie- gangers. Die Pater heeft datzelfde al vaak moeten horen, ook van collega's. Al(?) de Limburgers vallen in Holland af. En de Hollanders, die katholiek zijn, zijn goed katholiek. Natuurlijk, als je alle afvalligen en schijnheiligen niet meerekent, hou je alleen maar goeden over. Maar ook in streken waar geen Limburgers wonen, zijn vele af valligen, b.v. Friesland, Groningen, de Zaankant. En nu is het opvallend, dat niet- practiserende katholieken van „Hol land" b.v. in Venray en Weert weer wel practiseren. Het milieu is van zeer grote invloed. En er is ook een groot verschil in mentaliteit. Men zou kunnen zeggen, dat de „Hollanders" het katholiek geloof beschouwen als een geheel van voor schriften en verplichtingen. Zij ver- Bij elk polcje VéGé-thee \MA fZ van 100 gram een pakje W ^3 ^«3 W 1 (10 stuks), banketbakkerskwaliteir, voor slechts 4£ ct. met nog 9 geldzegels. Bij aankoop »n grote fles VéGé-slaolie (0,8 I.) een fles een C~S I SiSA US van 94 ct. voorslechts 59 ct. met toch nog 12 geldzegels. vullen die plichten als ambtenaren, vaak zelfs krampachtig. O wee, als ze eens een keer op vrijdag 5 gram vlees gegeten hebben! O wee, als ze eens een zondag niet naar de kerk hebben kunnen gaan. Typisch is het geval van een friese boer. Zijn boerderij stond op zondag morgen in brand, maar hij ging naar de kerk, terwijl de buren maar de brand moesten blussen. Een Limburger beschouwt het geloof meer als een houding van geloof (en liefde), waaraan wel enige plichten vastzitten. Maar som migen „geloven" het dan ook wel eens. De houding in de kerk echter ver schilt niet zo erg veel. Ook in Hol land wordt in de kerken geslapen en gepraat. In de meeste hollandse kerken zijn er zelfs mannen met een band over de schouders „Eer bied in Gods huis" en ze moeten nog vaak optreden ook. Zelfs in protestantse kerken gebruikt men een vossenstaart om de slapenden wakker te maken. Wat zullen de Hollanders zich dan ergeren, wanneer ze nog meer zui delijk komen! En toch, waar komen de meeste heiligen vandaan? Niet van het koude, krampachtige noorden, maar van het zuiden, waar velen vaak wel moeten proberen, zich in de kerk meer „thuis" te voelen, samen als ze zijn met hun broers en zusters in Christus. Als een „Hollander" een grote fout heeft gemaakt, hangt hij zich liever op; maar een Limburger zegt dan al gauw: dan ga ik het maar biechten. volgende negendaagse periode der „Kattendagen" eveneens dikwijls veel regen valt. Vooral de verbouw van boekweit is wisselvallig. Nachtvorsten in de voorzomer, hagel en felle regens later, kunnen de oogst gemakkelijk doen mislukken. Vandaar het ge zegde: „Boekweitzaad, En vrouwluipraat, Lukt alle zeven jaar" Vroeger werd er veel meer boek weit verbouwd dan nu en „boek weitkoeken" werden veel gegeten. Het maaien moest tegen de avond gebeuren, om te voorkomen, dat de korrels uit zouden vallen. De bus sels werden gebonden met rogge- stro, omdat de boek wei tstengel te bros is en niet soepel genoeg is, om als band dienst te doen. De 4e augustus is gewijd aan St. Dominicus. Is het die dag heet, dan volgt een strenge winter, volgens de volksmond. Zo ook is 10 augustus (St. Laurens) van belang t.a.v. de boekweitteelt en de knollen. „Sint Laurens wind, Maakt de boekweit blind, Wie knollen wil eten, Moet St. Laurens niet vergeten" En dan 15 augustus, Maria He melvaart, een belangrijke merkel dag: uitgelezen weer op die datum geeft een pracht herfst In de periode 63 voor tot 14 na Christus, zat de machtige keizer Augustus op Rome's troon. Hij is het geweest, die aan de achtste maand des jaars haar naam gaf. Wij noemen haar en niet ten on rechte de oogstmaand, wegens de oogstdrulcte in deze tijd. Is de oogst binnen, dan liggen de akkers ver laten en worden de herfstsymp- tonen reeds zichtbaar. De frisgroene kleur der bomen gaat verloren, het vogelenlied verstomt. Zelfs maken verschillende soor ten van vogels zich gereed om te vertrekken, o.a. koekoek, ooievaar en de wielewaal. Alleen op de heidevelden, waar de struikhei in volle bloei komt, gonst het in de meest letterlijke zin des woords, van leven. Het zijn de nijvere bijen, die er honing puren. Op de akkers vertonen zich in deze maand niet zelden talloze veld en spltsmuisjes, welke laatste dier soort door de verdelging van in- sekten al zeer nuttig is. In de weilanden ratelt de maai- machine voor het afsnijden van het etgroen, dat nogal eens gebruikt wordt voor strooisel of paarden- hooi. Heel dikwijls is het weer maar slecht bij dit late hooien, omdat deze werkzaamheid dan valt in de Hondsdagen, terwijl de daarop M. Kerstens, W. Latulwlan, J. Rade- maker en W. Verheijen uit Venray; M. Dinghs en M. Heidens, Casten- ray; J. Hendrickx en G. Loonen, Oostrum; J. Weijs, Leunen. NAAIKLAS LINGERIE. T. Aben, A. Beerkens, C. Cuijpers, T. van Dijck, C. v.d. Hogenhof, T. Jennlskens, J.Kusters, M. Swinkels en J. Tacken, Venray; H. Heidens, J. Keijsers, G. van Soest en P. Thijssen, Leunen; M. Swinkels, Castenray: C. v. Veghel, Merselo. NAAIKLAS COSTUUM. M. Janssen en G. Verhalle, Ven ray; H. Geurts, Smakt. PRIMAIRE OPLEIDING. D. Hovens, H. Jenniskens, J. en L. Jeuken. J. Stevens, G. Thonen, E. van Veghel, W. Gerarts, E. Berg- voets, N. Flinsenberg, L. Janssen, T. peters, C. Philipsen, B. Vermeu len, J. Wijnhoven en J. Cortenbach, Venray; A. Claessens, C. Thielen, W. Verheijen en J. Rutten, Oostrum; P. van Rijswijk en T. Thijssen, Merselo; M. Smits, Oirlo; E.Emonts, A. Heidens, T. Jacobs, M. Poels en G. van Kuyk, Castenray; G. van Kempen, Heide; M. van Ass, A. Claessens, A. Linders, H. Poels, H. Smeets, M. Strijbos en M. Wis- mans, Ysselsteyn; M. Hendriks, J. Dietz, H. Litjens en M. Weijs, Leunen. Op donderdag 25 juli vond in de huishoudschool „Marianum" op feestelijke wijze de diploma-uitrei king plaats. De H.E. Heer Deken, de Heer Dings en loco-burgemeester Pubben konden de diploma's uitreiken aan 12 leerlingen van de assistenten klas, aan 19 leerlingen van de naaiklas, aan 41 leerlingen van de primaire opleiding, aan 22 leerlin gen van de huishoudklas en aan 15 leerlingen van de avondcursus. AVONDCURSUS. A. Bouten, M. Deriks, G. Geurts, M. Janssen, T. Min, J. vd. Munck- hof, M. Stevens, E. Voermans en J. v. Waayenburg uit Venray; A. en M. Groetelaars, Veulen; A. van Veghel, Merselo; P. Houwen, Oirlo; G. Janssen, Oostrum en L. van Rijswijk, Tienray. HUISHOUDKLAS SEN. W. Noyen en T. Thuyls, Venray; B. Friezen en G. Zanders, Oirlo; R. Fleurkens, Oostrum; A. Gellings, A. Janssen en J. v. Osch, Merselo; M. In 't Hulst, P. Lemmen en M. Volleberg, Ysselsteyn; A. v. Meijel en W. van Ooi, Leunen; W. en A. Jenniskens, H. Rutten en L. van Soest, Wanssum; G. Coppes, M. Heidens en W. vd. Ven, Holthees; A. Litjens, Maashees; W. Venne- kens, Geijsteren. ASSISTENTENKLAS. M. Arts, J. Ewalts, A. Hendrickx, Op het zaterdag te Smakt-Venray gehouden Provinciaal Kapittel van de Orde der Paters Ongeschoeide Carmelieten werd tot Provinciaal van de Nederlandse Provincie ge kozen pater drs. Dlonysius Frijns. De nieuwe Provinciaal werd op 13 november 1920 geboren te Lim- mel en genoot zijn opleiding aan het Theresia-College te Geleen. Op 1937 trad hij in bij de Onge schoeide Carmelieten en op 12 sep tember 1938 werd hij geprofest. Zijn priesterwijding ontving hij op 10 juni 1945. Daarna studeerde hij filosofie aan de universiteit te Leuven, waar hij in 1949 docto reerde. In dit zelfde jaar werd hij be noemd tot professor in de filosofie en de psychologie, eerst te Groe nendijk en in 1950 te Smakt, waar hij In 1951 tot prior werd gekozen. Tot consiliarii werden gekozen pater dr. Joannes Peters en pater Servatius Ramakers. Bij de voortgezette verkiezingen op het Provinciaal Kapittel van de Orde der Paters Ongeschoeide Car melieten te Smakt gehouden, wer den gekozen tot prior te Geleen, pater Andreas Zelis, tot prior te Waspik, pater Laurentius Alberti, tot prior te Smakt, pater drs. Gratianus Soons en tot novicen- meester te Waspik pater Marcel- llnus Offermans. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1