Nieuws uit Australië Ten strijde tegen kinderverlamming WILT WETEN waarom ssf.fiïïï'a™ sso™.?.*" !",ï:ss weekblad voor venray en omstreken ss-skssstss: 34 566 huisvrouwen reeds zijn overgegaan op AER(|)THERM- geroosterde Edsh-Koffie u" spM,Bd 'duSbèT Massale inentingen in het najaar Uit Peel en Maas Ingezonden Kerkelijke Diensten Zaterdag 27 juli 1957 No 30 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS S2B door Pater ^Egidius Versluijs. Haal dan vandaag nog zo'n pak wondarkoffie en ook U. zult zeggen: FANTASTISCH! AEROTHERM GEROOSTERDE EOAH-KOFFIE: Blijft veel langer vers De beste koffie voor Uw gezondheid Bewaart a[ het aroom in de boon Zeldzaam geurig Fantastisch van smaak Kost niets extra's Neem dus de moeite, haal zo'n pak, proef die koffie engeniet. Bij elk pak a 250 gram Aerotherm-geroosterde Edah-Koffie 1 pak Kasteel-Frou-Frou 200 gram mm van 49 voor O 3 BORDERTOWN, 16-7—'57. Als je hier een datum moet zet ten boven een brief of iets derge lijks, moet je altijd weer denken: welke maand is 't nu feitelijk? Want terwijl we in Holland gewend zijn om in de juli-maand aan zomer te denken, aan zon en warmte, is het hier in Australië koud, winter zelfs en heerst hier een tempera tuur, zoals in Nederland met Kerst mis. Je moet zelfs een vuurtje aan hebben, maar de oliekacheltjes (keroside-room-heaters) doen het hier best. Die koude, welke op zich heus niet zo groot is, wordt hier toch wel erg gevoeld, omdat men hier van die snik-hete zomers heeft en men nog al door de warmte ver wend is. Er zijn er dan ook al velen, die snipverkouden zijn of griep hebben. Tot nu toe ben ik er aardig doorgerold. Bovendien kenmerkt zich hier de winter door overvloe dige regens Toen ik vorige jaar October, hier in mijn nieuwe standplaats kwam, stond alles nog blank van de winter regens. Dat is gelukkig dit jaar nog niet het geval. Dat de koude meevalt bewijzen ook de bomen, die groen blijven en 's winters krijgt tenminste het gras een kans om weer eens groen te worden. Zomers zie je niets dan bruinverbrande velden liggen. Maar genoeg over dit winterweer. Ik ben benoemd tot pastoor van Bordertown, een kleine plaats, al staat er dan deftig „town" bij. Maar alle plaatsjes heten hier „town", al wonen er maar tien ge zinnen in. Bordertown geeft toch wel het idee van een stadje, we hebben hier grote winkels en veel verkeer. Dit laatste komt voornamelijk, omdat iedereen hier bijna een auto heeft. Bordertown ligt midden tussen Adelaide en Melbourne in. Dat be tekent, dat ik 290 km van Adelaide af woon en 450 km van Melbourne. De „grootste stad" hier in de buurt is Mt. Gambier, 180 km hier van daan. Ze telt 1200C inwoners en heeft dus de grootte van Horst ongeveer. Maar die plaats gaat sterk vooruit en men schat dat in 1963 30.000 mensen daar zullen wonen. In die plaats wonen veel emigranten en iedere maand ga ik daar een week naar toe. Van de Venrayse emigranten is de dichtsbij zijnde Wim Relouw, de oud-portier van de huishoud school, die met zijn familie hier een 160 km vanaf woont. Ik ben er eens op bezoek geweest, toen ze aan het overhuizen waren. Ik moest in een woonwagen slapen, maar het was een ultra-moderne en van alle gemakken voorzien. Relouw maakt het goed en is zelfs al plannen aan het maken om binnen kort op vacantie naar Nederland te komen. Dat speelde je in Neder land toch niet klaar om dat in zo'n korte tijd bij elkaar te krijgen. Maar hij heeft dan ook flinke, medewerkende kinderen. Ik ben dan pastoor en moet dus ook alle pastoorswerk doen. De eerste kleine heb ik al gedoopt. Dood gaan doen ze hier niet, want voor die tijd zijn ze al vertrokken naar de stad. En mijn eerste trouw partij moet ik nog meemaken. Ik heb een parochie die naar één kant alleen al 150 km. lang is. Van de andere kant heb ik de lengte nog niet kunnen ontdekken. Geluk kig liggen de meeste huizen langs de grote snelverkeersweg naar Adelaide, wat vooral 's winters een gemak is, want dan kun je met al die regen onmogelijk op de binnen wegen komen. Die zijn dan wegge spoeld. Het gaat goed in mijn parochie. Het kerkje is zo groot als de Veltumse kapel, maar het ziet er goed onderhouden uit en het is aardig „aangekleed". Het kerk bestuur heeft op twee zondagen mijn sacrastie geverfd, dat schijnt hier wel te mogen. In de kerk zingt men volkszang en men doet het goed. We hebben ook klokken, die buiten de kerk hangen en een prachtige klank hebben. Werk van een smid ter plaatse. Viel het met preken in het begin niet mee, nu gaat het vlot. In het begin heb ik dikwijls rare dingen staan te vertellen, maar de parochie nam het gelukkig nog al sportief op. Trouwens ik heb een fijn stel mensen. Het katholieke leven is immers zo heel anders dan in Nederland en onze Australiërs moeten werke lijk grote offers brengen voor kerk en school. Het is nodig, want de staat geeft geen subsidie voor professionele scholen. We hebben hier nog geen katho lieke school en dat zal ook nog wel even duren. De moeilijkheid is, dat er practisch geen katholieke leer krachten zijn. Er zijn hier in de buurt wel zusters, maar die hebben hun handen toch al vol. Ik moet op vijf verschillende scholen godsdienstles geven en de kinderen krijgen ook huiswerk mee, zodat ze iets meer van de gods dienst leren. In de zomervakanties komen de zusters hier 14 dagen de 7g, sum- merschool geven. Die leiden dan de kleintjes op voor hun eerste H. Communie en de grotere voor het H. Vormsel, dat de Bisschop toe dient. Dat is een jaarlijks terug komend feest voor de hele parochie, maar ik heb het nog niet meege maakt. Het kerkbestuur is hier ook anders dan in Holland. Ieder jaar kiezen de parochianen een zg. church-comité, dat de pastoor dan helpt zijn parochie te besturen. Na een jaar treden ze af en komen anderen in hun plaats. De dames uit de parochie vormen ook een comité, dat zich belast met het onderhoud en de schoonmaak van de kerk. Iedere maand is er een grote fancy-fair, waarvoor alle parochia nen goederen afstaan, die dan openbaar worden verkocht. De op brengst is voor onderhoud van de kerk. De pastoor is een hele andere figuur, dan die men in Holland kent. Buiten zijn officieel optreden zie je hem hier lopen in een over all, dikwijls met een bijl of hamer. Ze wonen gewoonlijk alléén op hun pastorie en doen hun eigen kost. Gewoonlijk worden ze uitgenodigd door hun parochianen, om hier en daar te komen eten, zodat hij niet al te dikwijls met potten en pan nen behoeft te scharrelen. Ik heb het zelfs buitengewoon getroffen, omdat ik eten kan in een hollands gezin, dat hier woont, 't Zijn mensen uit den Haag, die me zeer goed, ook op ander terrein geholpen hebben. Zo zijn we dan intussen al weer enkele maanden pastoor in deze australische parochie. Ik hoop hier veel voor onze emigranten te kun nen doen en hoop U hierover nog wel eens het een en ander te kun nen vertellen. Hartelijk dank nog voor de vele brieven uit Venray, ze worden al lemaal beantwoord, al zal 't mis schien nog wel even duren. Uw brieven zijn echt welkom. Heel veel goeds en tot ziens Father A. VERSLUIJS o.f.m. St. Mary's Cath. Presbytery, Bordertown S.A. Australia. Het 4e lustrum van haar bestaan is voor de Verkennerij van Venray, aanleiding geweest tot enige festi viteit. Zaterdagavond kwamen oud leidsters en leiders in Venray aan, waarna in gezellig samenzijn, de kennismaking werd hernieuwd en oude herinneringen werden opge haald. Zondagmorgen was er in het Odapark een H. Mis in de open lucht, waarbij alle welpen en ver kenners tegenwoordig waren als mede vele gasten. Bij de vlaggenparade, die hierna volgde op het Henseniusplein, wer den bloemen aangeboden aan de eerste leidsters, Mej.H. v.Rijswijck uit Helmond en Mevr. Stevens-Min uit Venray, terwijl Commissaris Colsen, een oorkonde kreeg aan geboden. Bij de officiële ontvangst op het gemeentehuis, waarbij o.a. ook de heer Deken tegenwoordig was, bracht de Burgemeester dank voor het vele werk, wat de leiders en leidsters in de afgelopen 20 jaren hebben gedaan, ten bate van Ven- rays jeugd. Hij memoreerde de moeilijkheden welke deze vereniging in die tijd had ondervonden wat betreft de leidsters en leiders, die soms niet voldoende aanwezig waren en de moeilijkheden in verband met de plaatsruimte. Uit het feit, dat de kleine groep is uitgegroeid tot drie troepen en drie horden, blijkt wel de levens kracht en de spirit en hij wenste hen namens geheel Venray, dat zelfde élan toe in de toekomst. Commissaris Colsen bracht dank aan het gemeentebestuur voor deze ontvangst der„oud-gedienden". Ook hij belichtte het werk der afgelopen jaren en wees op de toekomst, die voor de verkennerij ook weer zijn eigen moeilijkheden met zich bracht. Hij dankte voor het vertrouwen, dat men immer in de verkennerij had gesteld en hoopte ook in de toekomst, samen met de ouders, veel voor de Venrayse jeugd te kunnen doen. Met enkele verkennersliederen werd deze plechtigheid dan beslo ten, waarna het bestuur in Huize San Damiano, een druk bezochte receptie hield. Hier bracht Deken Loonen, dank voor het werk der verkennerij, na mens de parochie-geestelijkheid, waarbij hij in het bijzonder het werk van de heer Colsen, al die jaren door, toelichtte. Hij hoopte ook in de toekomst op leiders en leidsters te kunnen blijven rekenen, in het belang van Venrays jeugd. Pater Rector haalde oude her inneringen op uit de tijd, dat ook het Gymnasium zijn eigen troep oprichtte en hoopte, dat die oude samenwerking en die oude spirit zouden blijven leven. Vele ouders maakten van de ge legenheid gebruik de leiders van de verkenners door hun felicitatie op dit lustrum te bedanken voor het vele belangloze werk wat zij voor een groot deel der Venrayse jeugd hebben gedaan. In de namiddag was er een koffie tafel voor de reünisten, waarna de oude plekjes in de bossen van Geijs- teren werden opgezocht. van 20 juli 1907 De heer Piet Verbeek opende in de Hoenderstraat een winkel in koloniale waren, tabak en sigaren. De Firma Schiffer uit Goch vroeg bekwame sigarenmakers voor vast werk. Loon f 4 20 tot f 6. per 1000. Vormwerk en los dekblad. Er werd bekend gemaakt, dat de postboden op zondagen en erkende christelijke feestdagen van hier vanaf het postkantoor ver trekken om 9 uur in plaats van 's morgens 7 uur, zoals tot nu toe. van 27 juli 1907 De gemeenteraad besloot tot het bestraten van de beide markt pleinen. De Grote Markt in het geheel en het Henseniusplein met een rand van 4 meter binnen de bomen. De begroting was f 8000. De kunstweg naar de Heide werd berekend op f 7000.In dezelfde vergadering werd verzocht om ver breding van de Hofstraat. De heer Willem Jacobs werd „keizer" van de handboogschutterij „Diana". Op de a.s. kermis zouden ge plaatst worden een stoomcaroussel, mallemolen en luchtschommel en de gewone suiker en galanterie- kramen. Het operette-gezelschap Carels uit Amsterdam zou in de Muziekzaal met de kermis uitvoe ringen geven. De metselaar J. H., werk zaam bij de heer R„ kwam te val len en brak een been. Aanbesteed zullen worden het bouwen van drie woningen in de Schoolstraat voor rekening van de heren Jan Bekkers, Joh. Kusters en P. Schols. Architect de heer A. Martens. Nieuwe aardappelen werden te koop aangeboden voor 5 cent per kilo en nieuwe volle haring voor 5 ct. per stuk. van 29 juli 1911 De weleerw. heer P. Wijnhoven, secretaris van de aartsbisschop te New-Orleans, zou op 13 augustus zijn eerste plechtige H. Mis te Venray opdragen. De aanhoudende droogte bracht veel schade aan weilanden en landbouwgewassen. Het dubbelkwartet „Ons Ge noegen" te Oirlo gaf op 23 juli met medewerking van Venray's Fanfare corps en Mannenkoor een uitvoe ring. van 27 juli 1912 De gemeenteraad hield op zondag 21 juli een spoedeisende vergadering, welke was belegd om te komen tot een commissie inzake aanleg grindweg Venrav-Deurne. De heren Paul Esser en Sig- bert Esser uit Venray slaagden voor het eerste gedeelte notarieel examen. Pater Gerard Pouwels zou 18 augustus zijn eerste H. Mis op dragen. 25 juli was de zeereerw. heer Louis Verhaag, oud-missionaris in Oregam 40 jaar priester. Onze vroegere dorpsgenote Mère Martina slaagde voor de hoofdakte. De heer Th. Sijbers werd koning van de schutterij St. Anna. Op 23 juli sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in en om Venray in. De Fa. Gebr. Oudenhoven uit Venray mochten voor f 11.456 te Oostrum de stoomzuivelfabriek met directeurswoning bouwen. van 26 juli 1913 Het hoofdartikel in Peel en Maas handelde over de Broeder schap van O.L. Vrouw Behoudenis der Kranken te Oostrum. Zij telde 15000 leden. De heer Gerard van Dijk ver wierf het koningschap van de schutterij „St. Anna". Tot schatter voor de huur waarde van de personele belasting werd benoemd de heer R. W. Willems, kommies van de belastin gen. Radio en pers sturen de laatste tijd een vloed van berichtgevingen de wereld in over kinderverlamming en de bestrijding er van. Iedereen spreekt over vaccinaties tegen polio een vreemd woord voor deze ziekte maar de meesten weten niet wat er eigenlijk aan de hand is. Men hoort van een buur of kennis, die bij een bepaald groot bedrijf werkt, dat dit bedrijf een actie voor zijn werknemers organi seert, om hun kinderen tegen polio in te enten, en met schrik vragen dan vele ouders zich af, of zij ver antwoord zijn, als ook zij voor hun eigen kinderen niet tot daden over gaan. Want de kinderverlamming is bij velen bekend en gevreesd als een ziekte, die steeds meer slachtoffers maakt. Het ernstige karakter van de kinderverlamming, welke een blijvende verlamming tot gevolg kan hebben en soms zelfs een dodelijke afloop, is uitermate ge schikt om de fantasieën in werking te zetten, temeer, daar zij wegens de onbekendheid met haar onstaan en de willekeur, waarmee zij om zich heen grijpt, een geheimzinnige indruk maakt. Geconstateerd moet dan ook wor den, dat sedert de epidemie van kinderverlamming verleden jaar, de belangstelling voor deze ziekte, maar vooral de onrust onder de ouders sterk is toegenomen. Groots opgezette campagne Ofschoon de deskundigen voor 1957 en 1958 in Nederland geen ernstige epidemie verwachten, heb ben de overheid en de particuliere gezondheidszorg inmiddels niet stil gezeten, doch in stilte gewerkt aan de uitwerking van een organisatie voor de bestrijding van deze ziekte. Op korte termijn, en wel midden- october, zal tot activiteiten worden overgegaan. Dan zullen namelijk alle kinderen in Nederland, die in 1955 zijn geboren in een massale campagne worden gevaccineerd. De organisatie van de actie in Limburg is toevertrouwd aan het Limburgse Groene Kruis, die onder supervisie van de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Limburg en in samenwerking met de huisartsen ter plaatse, de Gemeentelijke Geneesk. Dienst en de Gemeentebesturen, al deze kin deren van de jaarklasse 1955, in totaal ongeveer 20.000 zullen vacci neren, ongeacht of zij wel of niet lid zijn van het Limburgse Groene Kruis. Deze jaargroep wordt het eerst gevaccineerd, omdat de kin deren op deze leeftijd het meest voor deze ziekte ontvankelijk zijn. Het staat bovendien vast, dat begin 1958 nog enige jaar klassen waar schijnlijk vier of vijf op een zelfde wijze zullen worden ingeënt. Ieder kind zal in totaal drie keer moeten worden gevaccineerd. De eerste twee injecties met een tus- senpoze van esn maand, de derde injectie zes maanden later. De eerste twee injecties geven echter reeds een, zij het tijdelijke, grote weerstand tegen besmetting. Voor de vaccinatie wordt het Amerikaanse S alk-vaccin gebruikt. Toen jaren geleden bij het begin van een massale vaccinatie in Amerika tegenslag werd onder vonden met dit vaccin, doordat in een enkele fabriek bij de bereiding fouten werden gemaakt, zijn aan stonds drastische maatregelen ge troffen. Het bereidingssysteem werd ingrijpend gewijzigd en het vaccin aan nog meer verscherpte contröle- xnaatregelen onderworpen, zodat de veiligheid van het vaccin zodanig is verhoogd, dat het zonder enig risico kan worden toegepast. Na dien zijn in Amerika tientallen millioenen entingen gebeurd zonder enige complicatie. Verwacht mag dus worden, dat voor het polio-seizoen 1958 kin derverlamming is in hoofdzaak een zomerziekte de kinderen in de jaarkl assen, welke hét meest kwetsbaar zijn voor deze ziekte, zijn geïmmuniseerd. Het zeer kostbare vaccin wordt door het Kijk kosteloos voor deze leeftijdsgroepen beschikbaar ge steld. Ter dekking van de kosten in verband met spuitenmateriaal, administratie en organisatie, is landelijk vastgesteld, dat aan de ouders een vrijwillige bijdrage van f 1.per injectie zal worden ge vraagd, voor de drie injecties in totaal dus f 3. Hoofdzaak zal echter zijn, dat alle kinderen uit 1955 in october zich voor het inenten melden. Alle befreffende ouders zullen hiervoor t.z.t. een oproep ontvangen, waarin staat opgegeven, op welke plaats zij zich op welke tijd met hun kind dienen te vervoegen. Verwacht wordt, dat alle ouders hun verant woordelijkheid voor de gezondheid van hun kind zullen beseffen en hun volle medewerking zullen geven aan de organisatie. Een organisatie, die enorm veel voorbereiding en inspanning kost, welke echter graag door het Lim burgse Groene Kruis, de mede werkende huisartsen en de G.G.D. en de Gemeentebesturen hieraan worden besteed, omdat zij weten, dat het gaat om een belangrijk werk van naastenliefde en volks gezondheid, hetgeen veel leed kaft voorkomen in vele gezinnen. Limburg rekent op de medewer king van de ouders in het belang van hun kinderen Is het tegenwoordig wel geoor loofd, dat zondagsavonds en door de week auto's geparkeerd staan sommige van 7 uur tot 12 uur 's nachts in de Grotestraat, zeker tot gemak en plezier van belang hebbenden, maar tot grote ergernis ongemak en gevaar voor fietsers en van hen voor wiens deuren en ramen deze obstakels geplaatst zijn. Temeer daar er op Grote Markt en Henseniusplein grote parkeerplaat sen zijn, maar dat schijnt voor die heren teveel moeite te zijn. Ook met het oog op ongelukken is dit zeer aan te bevelen. Een wielrijder waagt er zijn leven maar aan. Wanneer zal hieraan eens een einde gemaakt worden Wielrijder, die met schrik de Grotestraat passeert. Slagersvacantie Vorige week hebben we het dan aan de lijve ondervonden, wat het zeggen wil, als de middenstand ge zamenlijk de winkels gaat sluiten. We gunnen iedereen op tijd zijn vacantie, maar het is toch onlogisch, als van de zeven slagers, er in één week vier hun deuren toe houden. Men kon het Zaterdagmiddag wel zien. Tot acht uur en later, stonden de winkels nog vol, daarmee een procesverbaal riskerende. Wat een tijdverlies dit voor de huismoeders betekende laat zich niet berekenen. Nogmaals, we gunnen iedereen zijn vacantie, maar koning klant wil ook graag vlot bediend worden. Dus heren slagers, in de toekomst meer vacantiespreiding. EEN HUISMOEDER. van 28 juli t.e.m. 3 aug. PAROCHIEKERK Priester van de week: Kapelaan Heijmans. 7e Zondag na Pinksteren: 6.30 MientjePeeters; 7.30 Leonard Maas; 8.30 H. Houba; 9.15 hoogmis voor de parochianen; 10.30 F. Nagelhout 11.15 apostolaat des gebeds in Jeru salem; 7 u. lof. Maandag 6.45 lm. overl. parochi anen; 7.30 Piet Baeten;' 8.15 Hal- mans-Theelen best.jd. Dinsdag 6.45 Hendrik Driessen (oranjecom.); 7.30 H. Houba; 8.15 E. M. van de Berg (3kl) Woensdag 6.45 wed. Verhagen (buurt); 7.30 Frans Pluijm; 7.30 Bloemen (zijalt.); 8.15Hendr.Poels en Gertr. Camps (3kl) Donderdag 6.45 Grada Grise], 7.30 zijalt. Driessen (bridgeclub); 7.30 Sacraments-hoogmis, 8.15 J. In 't Groenewolt en J. v. Valkenberg 2kl

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1