Ledenvergadering Zuivelfabriek. Van Enschede naar hier. Die iiebe ist schuld d'ran Hulp aan onderontwikkelde gebieden en Christus Woord Uit Peel en Maas Limburgers achterlijk? Zaterdag 20 juli 1957 No 29 ACHT EN 'ZEVENTIGSTE JAARGANG fLUNf-fcLllb VP m ia PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFïtRT AH VOOR VFNRAY FN OM^ITRFKFN ADVERTENTIE-PRIJS: 8 et. per ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV JDEf IV DL 2\U V UUIV V JCflNlY/A I JGrlX UIYIO 1 l\Ui\C(lN PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. KEN UW EIGEN INDUSTRIE. 13 Er is veel veranderd in de wereld sinds een jongetje in een blauw geruite kiel, daar in Vlissingen, aan een wiel stond te draaien en later onze beste vloot-admiraal werd, Wat echter heden ten dage weer het zelfde is, dat is die blauw ge ruite kiel, al noemen we dat nu deftig: overhemd. De jeugd van tegenwoordig draagt overhemden in alle mogelijke en zelfs onmogelijke ruiten en het is de Venrayse onder neming VABUTEX, die daar een ruim aandeel in levert, natuurlijk zonder de garantie, dat men ook vloot-voogd zal worden. Vabutex, 'n Venrayse-Enschedese combinatie, die aan een dertigtal Venrayse meisjes in haar arteïler in de Paterstraat een goede werk gelegenheid schept, o.a. door het vervaardigen van bovengenoemde ruiten jongens- en herenhemdën. Hard werken en geluk zou men als devies boven de ge schiedenis van deze firma kunnen zetten. Als op een gegeven ogenblik een vertegenwoordiger van 'n Venrayse firma op bezoek in Enschede, met iemand in aanraking komt, die vraagt of hij er niets voor voelt een partij textiel te kopen, dan is zijn eerste impuls, om dat te wei geren. Maar als dan verder blijkt, dat er naar die stukgoederen en partijgoederen, toch grote vraag is, dan gaat die vertegenwoordiger eens met zijn chef praten, of hij die handel voor eigen gelegenheid niet mag op zetten. Toestemming wordt verkregen en de samenwerking tusssen vertegen woordiger en huidige compagnon is geboren. Er worden stukgoederen opge kocht en weer verkocht naast het gewone werk door. Er worden nieuwe relaties aangeboord en oude verstevigd en tenslotte komt het zover, dat beiden practisch geen tijd meer hebben voor hun gewone werk en zelfstandig moeten worden. Dat was begin 1954. Eind 1954 wordt een textielzaak in Venray geopend, waar men in detail verkoopt, wat men elders grossiert. De klantenkring breidt zich uit en er wordt hard gewerkt. In begin 1955 blijkt er bij ver schillende grote bedrijven grote behoefte te bestaan aan alle moge lijke soorten werkkleding, die men of gratis of tegen verminderde prijzen ter beschikking stelt van het personeel. Als we vertellen, dat er bedrijven bij zijn met meer dan 1500 man personeel, dan begrijpt men, dat dit aardige posten waren. Onze twee handelslui besloten ook hieraan mee te gaan doen, wat dan inhield, dat z(j eerst de stoffen moesten kopen en ze dan elders moesten laten vervaardigen. Het lukte wederom en weldra zat men midden tussen de overalls, kielen, werkjassen en alles wat maar werkkleding is. En heden ten dage zit men daar nog dik tussen. De ervaring leerde ook, dat de vraag naar overhemden groot was en waar de firma soms voordelig aan de daarvoor benodigde stoffen kon komen, was het logisch dat ook deze voortaan in opdracht van hen door derden werden gemaakt. Atelier in Enschede Einde 1955 deed zich de mogelijk heid voor in Enschede een bestaand overhemden-atelier over te nemen, waarin een twintigtal meisjes werkzaam waren. Practisch zonder een dag verlet werd deze zaak in volle productie overgenomen, alleen werden de hemden nu voortaan onder eigen vlag in de handel ge bracht. Personeelsschaarste in Enschede was oorzaak dat aan productie uitbreiding niet gedacht kon worden. En dat, terwijl de vraag naar over hemden, zowel voor eigen zaak als voor rekening van derden met de dag groter werd. Bovendien wilde men beginnen met ruithemden en weekenders en men zag daartoe in Enschede geen kans. De bouw van een nieuw restau rant met winkelpand aan het Hen- seniusplein bood uitwijk-kansen naar Venray. Begin 1956 werd da^r gestart met een naaimachine eri een meisje. Eind 1956 moest men alweer om zien naar een ander groter pand, want de productie van deze artikelen had een dermate grote vlucht ge nomen, dat 20 meisjes oo het atelier en een stel thuiswerksters het werk niet meer afkonden. Zo doende verhuisde men naar de Patersstraat, waar de ruimte alweer te klein gaat worden. Maar nu wil men eerst consoli deren. Het materiaal grote „lap pen geruit stof" komt keurig gesneden op maat uit Enschede in Venray aan en wordt hier door de meisjes in een razend tempo omge toverd tot moderne en sportieve jongenshemden in alle kleuren en maten. Het is ook hier weer een fantastisch gezicht in seconden een overhemd te zien „groeien" uit wat lappen stof en voor een leek als uw verslaggever is er begin noch einde te zien van dit productie schema. Maar in de tijd dat men een sigaret rookt is het gebeurd en ligt een nieuw overhemd klaar, dat door thuiswerksters dan nog diezelfde avond verder gereed wordt gemaakt, en dan aan het einde van de week naar Enschede wordt verstuurd, waar het netjes wordt opgemaakt, geperst en inge pakt. En verder zijn weg dan vindt in de Nederlandse textielhandel. Een dertigtal meisjes maken hier honderden van deze hemdjes gereed en ook nu stelt men zich de vraag, waar het goed toch allemaal blijft. „De vraag, aldus de directie, is uiterst groot en grotere productie zou heus nog wel afzet vinden. Maar voorlopig houden we ons aan dit tempo, omdat we wel eens wat stoom af willen blazen, na de grote vlucht van de afgelopen jaren. Bovendien eisen de andere onder delen als de aan- en verkoop van stuk- en partijgoederen en het confectioneren bij derden ook de nodige aandacht, zodat we niet verder springen als de polstok op dit moment lang is." Dit geeft dan ook eens gelegen heid om het personeel zo goed mogelijk te selecteren, want al eist dan dit soort werk niet veel vakkennis, vaardigheid en handig heid spelen toch wel een grote rol in dit productie-proces en met een klein stel kundige naaisters komt men tot een beter product dan met een grote groep minder handige. Het is wel prettig te horen, dat Venray het wint van het tot 50 meisjes uitgegroeide bedrijf in Enschede. Niet alleen maken ze in verhouding een betere productie, maar de onderlinge saamhorigheid van het Venrayse personeel is eveneens beter. Post-order Als we eens informeren hoe het staat met de post-orders van Expresso-Venray, waarvan men wel eens advertenties heeft zien staan in de radio-bladen en die ook bij Vabutex was ondergebracht, krijgen we eigenaardige dingen te horen. Men besloot indertijd ook in deze richting eens wat te proberen en zo zag men weldra de Expresso- reclames verschijnen, waarbij over hemden per post-order werden aangeboden. De reacties op deze reclame waren zeer talrijk. 400 tot 500 pakketten overhemden moesten soms op een enkele advertentie verzonden worden. Al betaalde het grootste deel van de inzenders prompt, het aantal dat de deur waarder te verwerken kreeg was echter nog zo groot, dat ofwel de prijzen drastisch omhoog moesten om die kwade kans te keren, ofwel er mee opgehouden moest worden. Men heeft tot dit laatste besloten, al is daarmede niet gezegd, dat Expresso-postorders voor goed zijn afgelopen. Men hoopt dat eenmaal een betere regeling voor deze post- verkoop gaat komen en dan zal Expresso zeker ook het hare tot een en ander weer bijdragen. Intussen blijkt dan wel uit de ondervindingen van deze firma, dat ook bij de post-order-verkoop niet alles goud is wat er blinkt en dat hieraan nog zeer grote risico's zijn verbonden. Zo is dit klein bedrijfje in be trekkelijk korte tijd gegroeid tot een flink bedrijf, dat velen in Venray werk heeft verschaft en nog dagelijks doet en dat nog vele mogelijkheden biedt voor de toe komst. De vraag zal zijn of die toekomst in Venray ligt of Enschede. De factoren, die dit zullen beslis sen, liggen echter nog te ver om ze nu te kunnen onderkennen en we zullen dat moeten afwachten. Maar intussen komen de geruite kieltjes in allerhande kleuren nog in Venray van de band en vormt ook deze industrie een voornaam onderdeel van Venray's industrieel apparaat en heeft op dit terrein zelfs zijn sporen al verdiend. Voor de Politierechter Dit is geschreven tot lering en tot waarschuwing aan alle ver smade minnaars in den lande: schakel de P.T.T. niet in om ach teraf boze brieven naar het voor werp van uw liefde te zenden. Dat loopt verkeerd af. Zoals op de laatste zitting van de politierechter duidelijk is gebleken uit het leer zame geval van de jongeman in het blauwe pak.j Kennelijk had hij dat blauwe pak aangetrokken om de rechter de illusie te geven dat hier een fat soenlijk man voor de balie stond, een ridderlijk iemand, geslagen door het leven, versmaad door zijn geliefde, iemand die van de toe komst niets meer te verwachten heeft. Dat zei het blauwe pak allemaal. Maar de officier zei heel andere dingen. De illusie van fatsoen had de verdachte al bij voorbaat stuk geslagen. Door middel van die boze brief. Geruime tijd had de'verdachte verkering gehad met een Grietje. Deze Grietje behoorde tot de schoonheden van het dorp. Maar zij was desondanks geenszins van verstand ontbloot. Toen zij er niets meer in zag, maakte zij de verke ring uit. De strafbare daad die de afge wezen minnaar nu stelde, komt naar onze mening eerder voort uit een gevoel van gekrenkte eigen waarde dan uit oprechte en on baatzuchtige liefde. Hij nam een postzegel van een dubbeltje en plakte die op een enveloppe. In die envelopde stortte hij zijn gal uit Vervolgens bracht de postbode de enveloppe met gal naar Grietje. En die heeft het de politie laten zien. De officier las er enkele citaten uit voor. „Huichelaarster had de verdachte geschreven, met een uitroepteken. „Je kunt er van op aan dat ik je net zo lang schaduw tot je in mijn handen valt, daar ze me jeuken van wraak Het is ons niet duidelijk hoe iemand kan denken op een derge lijke manier zijn geliefde terug te winnen. Deze jongeman is daar stellig niet in geslaagd. Grietje lustte hem niet meer. „Zulke lief desbrieven zie je niet vaak", peins de de officier. Dat klopt. In de officiële brievenboeken, waaruit men van alles kan leren, staan ze zo niet. „Als dat meisje half zo slecht is als jij schrijft, ben je een grote sufferd dat je er ooit ver liefd op bent geworden vond de rechter. De verdachte zweeg. Onder de gegeven omstandigheden was dat het verstandigste wat hij kon doen. Maar hij had er wat eerder mee moeten beginnen, Dertig gulden of zes dagen heeft hij gekregen. Omdat hij het meisje opzettelijk heeft beledigd, hebbende hij haar door middel van de P.T.T. deze lelijke brief doen toekomen, Althans woorden van dergelijke aard en strekking. Dat stond in de dagvaarding. 't Is wel lang geleden sinds vurige jongemannen op koolzwarte hengsten hun geliefde gingen terug winnen. Zesde zondag na Pinksteren „Ik heb medelijden met deze mensen", zeide Christus op zekere dag, toen er een grote menigte bij Hem was. Het bleek, dat deze mensen Hem al drie dagen volgden en soms van heel ver gekomen waren. Waarom waren zij gekomen? Om naar de geloofsverkondiging te luisteren. Het is helemaal niet gezegd, dat ze Jezus' leer aannamen, dat ze katholiek werden, want dat blijkt nergens uit. Het waren mensen, die wel iets hogers wilden verne men, zich erdoor lieten boeien en bereid waren er wat voor over te hebben. Misschien waren er ook wel anti christenen onder hen, wie weet En Christus, met een psychologi sche reëele kijk op de situatie had er oog voor, dat die mensen zon der eten kwamen. Hij had er niet alleen oog voor, het trof Hem, want Hij zeide, dat Hij medelijden had. In onze dagen wandelt Christus niet meer in eigen persoon door de wereld: de gedoopten zijn nu Christus, die op zichtbare manier in de wereld is. En die gedoopten hebben de verplichtingen, de ge voelens, kortom de levensstijl van Christus overgenomen. Althans zo behoort het te zijn, dat is hun be stemming: zoals in het Epistel van deze zesde zondag na Pinksteren uitgedrukt is „Indien wij met Christus zijn gestorven (aan de zonde), wij geloven, dat wij met Christus zullen leven". Die eenheid met Christus eist derhalve van ons katholieken, het zelfde te voelen als Christus: „Laat die gevoelens in U zijn, welke waren in Jezus Christus". Zij eist dat wij medelijden voelen met de menigte: „Als ik hen laat gaan, zonder dat zij gegeten hebben, zullen zij onderweg bezwijken". Er leven millioenen mensen in Algiers, in India, in Pakistan en in Zuid-Amerika in verwachting van de blijde boodschap, het Evan gelie; arme stakkers, die in India paria's heten en In Zuid-Amerika proletariërs. Wij in het Westen zitten aan welgevulde tafels, bij ons komt de bakker zoveel afleveren als we wensen en in de winkel op de hoek halen we ons vlees, onze groenten en melk. Maar ginds creperen de mensen langs de straten, sterven in de riolen. In Afrika gaan ze ten onder aan ondervoeding, omdat de regen uitblijft. „Ik heb medelijden met deze mensen" zeide de Heer en wij doen alsof we van niets weten, want we voelen ons nog lang niet aan de top van onze wel vaart van 35 uur werken en het maximum loon met toeslagen. Het lijkt mij toe, dat wij beslist geen katholieke levensstijl bezitten wat we ons ook verbeelden wanneer we de mensen in de onderontwikkelde, neen in de nood lijdende gebieden zo laten omko men van honger. Wij zullen noch voor God, noch voor onszelf, noch voor andersdenkenden kunnen door gaan voor de ledematen van het Mystieke Lichaam, dat Christus' Kerk is. van 22 juli 1911 De Zeereerw. Heer Henri Asselberghs, oud Venrayer, over leed 15 juli als pastoor te Hex bij Tongeren. Hij was in 1884 priester gewijd te Roermond en vertrok wegens gebrek aan priesters naar het bisdom Luik. De -heer J. van den Heuvel bleef bij het koningschieten te Merselo zijn koninklijke waardig heid behouden. 17 juli werd de lederfabriek van de heer Ant. Poels te Oostrum voor goed in werking gesteld. 16 juli bracht de Vaandel- wacht van Amsterdam haar jaar lijks bezoek aan Oostrum. Te Maasniel overleed de Zeer eerw. Heer L. Ramaekers, eertijds kapelaan te Venray en rector te OostTum, waar hij de bloeiende broederschap van O.L. Vrouw op richtte. De heer H. Poels-Kellenaers opende een slagerswinkel. van 20 juli 1912 Observator bepleit een spoor lijn Venray-Deurne. Op 21 juli zou de weleerw. Pater E. Odenhoven te Paramaribo de dag herdenken, dat hij 45 jaar terug arriveerde in Amerika. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Jac. van Dijck en Gerard Poels mochten voor f 2898.de afge brande boerderij aan de Steeg opbouwen. van 19 juli 1913 De heer Hubert Janssen was op 19 juli 25 jaar lid van de gemeente raad. Al gehoord van protestantse do minant en katholieke minderheid? Van de negerkwestie in Amerika? Van de uitzonderingswetten in Zuid Afrika? De meerderheid heeft een minachting voor de minderheid, ook al is deze minderheid groter in getal. De protestanten van het Noorden hebben een minachting voor het Zuiden, omdat het Zuiden katholiek is. Dat is zo sterk, dat zelfs de ka tholieke noorderlingen een minach ting voor de katholieke zuiderlin gen hebben. Op alle mogelijke terreinen meent het noorden boven het zuiden te staan en dat menen alle groepen van personen, ook de intelectuelen. Maar jammer genoeg zijn de grootste gangmakers van het noorden uit het zuiden gekomen: denk maar aan Vondel en Rembrand. Hendric van Veldeke leefde ook heel wat vroeger dan De Vries en Te Winkel. Limburgs is een dialect, Fries is taal, al heeft men voor paard 5 verschillende woorden in Friesland en al maakt men onderscheid tus sen stads-.fries en bóeren-fries. Het zuiden is achterlijk. Maar Maastricht is heel wat ouder dan Den Haag. De mergel van de St. Pietersberg werd al eeuwen vóór Christus gebruikt om huizen te bouwen. Antwerpen, Brussel, Luik, Keulen en Aken liggen dichter bij Maas tricht dan Nijmegen. Misschien zijn die steden in de ogen van „Hollan ders" geen cultuursteden, maar slechts steden van vermaak. Is het distinctief van modern misschien: het bezit van een auto, een groot salaris, een flinke vacan- tie? Maar dan zijn Javanen, Chine zen, Egyptenaren, mensen van India enz. geen cultuurvolken. Neen, Limburg is zelfs relatief het meest geïndustrialiseerd gebied van Ne derland. Er is in Limburg zeer veel cul tuur, niet alleen techniek. Ze zijn er niet achterlijk, maar tevreden met hun land en hun huis, met het eten van iedere dag. Met de zon en de regen,die ook zij gratis krij gen en waarvoor zij geen verre reizen hoeven te maken. Op geestelijk gebied blijkt in het In een eindeloos lange verga dering legde het bestuur van de Coöperatieve Zuivelfabriek Venray rekening en verantwoording af over 1956. Uit het verslag van de directeur de Kroon bleek, dat 1956 een te leurstellend jaar geweest is voor de zuivel-industrie. Het was in dat jaar, dat voor het eerst een groot verschil optrad tussen de netto opbrengst van de melk en de garantieprijs. De ga rantieprijs bedroeg immers f 23. per 100 kg. melk, terwijl voor de zandgronden nog extra f 1.70 toe slag voor de 100 kg. melk werd gegeven. De netto opbrengst be droeg slechts f 22 85 per 100 kg., zodat van regeringszijde heel wat is bijgelegd moeten worden. Hierdoor is dus de melkveehou derij afhankelijk geworden van een directe geldelijke hulp uit 's rijks schatkist en de directeur noemde dit niet zonder gevaar. ARBEIDSLOON EN BUITENLAND. Als de vastgestelde garantieprijs nu ook maar de kostprijs van de melk geweest was, dan was er nog niet zoveel overboord. Maar dat is juist niet het geval geweest. De kostprijzen lagen hoger dan de garantieprijzen, zodat het geheel dus verlies betekend heeft voor de veehouders. De stijging van de kostprijs is voornamelijk te wijten aan de stijging van het loonpeil. In tegenstelling tot de industrie was het de landbouw niet mogelijk deze stijging op te vangen door een verdere rationalisatie of pro ductieverhoging en waar bovendien de overige kostenfactoren als voer, kunstmest, pacht enz. ook nog stegen, lag de kostprijs hoog boven de garantieprijs. Bovendien was 't algemene beeld van de internationale markt zo danig, dat de opbrengst van de industrieel verwerkte melk tegen over 1955 daalde. De import-landen zijn deproduk- tie aan het verhogen en daar is bijv. de produktie gestegen met ruim 22 pet. tegenover 5 pet. in Nederland. Doe daarbij nog allerlei beper kende maatregelen van de import- landen, dan is 't duidelijk, dat de exporterende landen hun export zien teruglopen, waardoor een toe nemende concurrentie ontstaat op de resterende vrije markten. Zo hebben we dat voor de boter nog in sterkere mate dan voor kaas in het afgelopen jaar kunnen merken. NIEUWE GARANTIE PRIJS. De heer de Kroon meende, dat de nieuwe garantieprijs met ge noemde factoren veelmeer rekening houdt. Zij is nu vastgesteld op f 28.40 per 100 kg. (3.7 pet. vet) en voor de zandgebieden op f 28.80. Waarschijnlijk zal de melk gemid deld opbrengen f 24, zodat dus f 4.80 zal moeten worden bijbetaald. Lagere produktiekosten en be- drijfsverbeteringenzullen voorwaar den moeten zijn om een lonende produktie mogelijk te maken. Sprekend over de zuivelfabriek moest spr. constateren, dat het ledenaantal 1024 bedraagt. Het aantal koeien, dat in 1955 4200 bedroeg, wordt nu geschat op 3900 en is dus teruggelopen. Dat is ook merkbaar in de melk- aanvoer, die in 1956 bijna 12.5 miljoen kg. bedroeg. Tegenover '55 is dat 2.1 pet. minder. De verwerkte melk is voor 33 pet. verpoederd (4.2 miljoen kg.) Aan de Zuivelbond werd 4.6 mil joen kg. geleverd (37.1 pet.) terwijl in Venray en omgeving 2.2 miljoen kg. geleverd werd (17.3 pet.) in de vorm van boter, slagroom, gestan- dariseerde melk, flessenmelk, kar nemelk, vla en wat dies meer zij. Tenslotte werd aan de veehouders terug geleverd 1.6 miljoen kg. of wel 12.5 pet. Het vetgehalte van de melk was gestegen van 3.646 pet. in 1905 tot 3.709 in '56, waar men dus mee tevreden kan zijn. Eigenaardig is dat tot heden dit percentage lang niet wordt ge haald. Het goede weer heeft voor een overvloedige melkgift gezorgd, maar het vetgehalte is veel kleiner geworden. De boterproduktie is gestegen van 293.000 kg. in 1955 tot 320.000 kg. in 1956, maar de opbrengst is naar rato niet gestegen, namelijk van f 1.240.000 tot f 1.350.000. In het afgelopen jaar is iets meer melk verpoederd. Ruim 4 miljoen kg. tegen 3.9 miljoen kg. in 1955. Noorden nog sterk een nawerking van het Jansenisme en de „Rome beweging" tegenover het katholieke Zuiden. Het Noorden alleen zou orthodox zijn, maar het Zuiden ketters. Denkt U maar aan de kwes- tie-Mgr. Poels; aan de kwestie van de mijnwerkers een paar maanden geleden. De opbrengst hiervan was teleur stellend, om redenen, die hierboven staan aangegeven. De kwaliteit van de aangevoerde melk stond op hoog peil, maar de warmte heeft de fabriek toch wel parten gespeeld. Zo werd op één dag maandag 1 juli meer dan 4000 liter zure melk aange voerd. De melkprodukten van de fabriek kregen van de diverse keurings instanties geregeld het predikaat goed of zeer goed. MELKGELD Het melkgeld, wat de boer ten slotte over het gehele jaar gemid deld heeft ontvangen, is f 24.345 en dit ligt voor de eerste maal na de oorlog onder het landelijk ge middelde, dat f 24.58 bedroeg. Wat de balans en exploitatie rekening betreft, hieruit bleek, dat de post lonen f 38.000 hoger was, olie en electriciteit f 18.000 en melkrijlonen f 8000. In totaal dus f 64.000 meer onkosten. Daar tegenover staan een kleinere af schrijving en minder onderhouds kosten, zodat het verschil f 13.400 bedroeg. Uit de balans bleek, dat het winkelpand in de Grotestraat was aangekocht en dat aan machines, inventaris en rollend materiaal voor f 69.000 was bijgekocht. Het resultaat van een en ander was, dat het onverdeeld melkgeld, mede omdat de uitkeringen uit het zuivelfonds voortaan direct aan de leden wordt uitgekeerd, slechts f 335.47 bedroeg. De heer Peters, als voorzitter van de Raad van Commissarissen, deelde namens dit college mede, dat het gaarne zou zien, dat tegen over de vaste middelen en deel nemingen en waarborgsommen (voor een totaal van f 636.741.14) vaste geldleningen zouden worden opgenomen, omdat het bedrag van het eigen vermogen ad f 83.985.94 wel wat schriel hier tegenover afsteekt. Uit de vergadering werd opge merkt, dat er al geldleningen van de leden waren binnen gekomen tot een bedrag van f 387.000 en dat een vergroting van dat bedrag toch wel erg zware lasten op die zelfde leden zou leggen. Maar aan gezien dit onderwerp met een dergelijk klein bedrag aan onver deeld melkgeld feitelijk niet aan de orde was, besloot men wel het toegestane bedrag voor de rekening courant-overeenkomst bij de boeren leenbank te verhogen tot 3 ton, zodat men voorlopig vooruit kan. Uit de exploitatie-rekening bleek, dat in 1956 aan melkgeld was uitbetaald f 2.618.883. De opbrengst van de melkproducten was ruim 3.5 millioen gulden. KWALITEITS VERBETERING blijft het streven der fabriek. In 1956 werden in Leunen, Veulen en Ysselsteyn wederom melkerscur sussen georganiseerd, die 43 ge slaagden opleverden. Het scheren van het vee is voortaan vrij alge meen en de fabriek steunt dit zo veel mogelijk. Minder goed is men te spreken over de rundveehorselbestrijding, die nog niet streng genoeg wordt aangepakt. Over de K.I. zullen we het dan direct nog hebben. Al deze factoren helpen mede de kwaliteit van de melk te verhogen. Omdat binnenkort een landelijke regeling verwacht wordt, waardoor de uitbetalingen naar kwaliteit verplichtend wordt gesteld, is het dienstig, dat juist op deze dingen zóveel mogelijk wordt gelet. Tenslotte gaf de directeur een uitvoerig exposé van de verhoging der melkprijs voor de consument en de gevolgen daarvan voor de totale melkprijs. Het blijkt, dat de consument voor een gedeelte de prijs voor de overige melk helpt optrekken. BESTUURSLEDEN In deze vergadering werden L. Arts, Ysselsteyn, H. van RijswijcK, Veulen en Jac. Reijnen uit Blitters- wijck herkozen als lid van het bestuur. Als lid van de raad van toezicht werd J. van de Winkel, Smakt herkozen. K.I. De heer Rutten gaf een toelich ting op de balans en exploitatie rekening van de K.I.-vereniging. Hieruit bleek, dat men de oor spronkelijk wel geplande verhoging van de omslag niet had behoeven door te voeren en dat ondanks het feit, dat er nog een fikse navorde ring is binnen gekomen van de omzetbelasting tot een bedrag van f 9300.—, waaraan zelfs stieren zich moeten onderwerpen. Voor de kunstmatige inseminatie zijn in 1956 gebruikt: Maria 12's Paul, Mia's Paul, Betje's Jumbo, Jana 19's Roland, Roosje's Sjors, Leida ll's Roland, Cesar en Martha 10's Doel. (vervolg zie achterpagina)

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1