Circus Van Bever in Venray. PROGRAMMA Grote Missie-Optocht te VENRAY Steunt de Missie! SS" Kor5d,en SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zondag 7 juli, nam. half vier Volgorde van de optocht Zaterdag 6 juli 1957 No 27 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT Sf PEEL EN MAAS S3 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.40 BUITEN VENRAY I l.GO. van de van het Pauselijk Genootschap der H. Kindsheid Betekenis en doel van de optocht Het doel van de optocht is op de eerste plaats om de missie gedachte bij U te verlevendigen, dat U de uitbreiding van Christus' Rijk niet overlaat aan de missionarissen, maar zelf ook naar ver mogen daartoe bijdraagt, vooral door Uw gebed en Uw offer. Wij zijn immers allen geroepen om mede te werken aan de uit breiding van Gods Rijk op aarde. De missionarissen kunnen in de missielanden niet veel uitrichten, wanneer wij hier hen niet volop steunen, met hen meeleven. Wij mogen ons niet meer zo goedkoop van onze missieplicht af maken door nu en dan een kleinigheid voor de missie te geven. Het missiewerk vraagt veel geld, want de missie moet kunnen gebruik maken van de modernste propagandamiddelen, ook film, radio en televisie, en van moderne vervoersmiddelen, en ook moet de missie ertoe kunnen bijdragen om de arme heidense volkeren meer ontwik keling en beschaving bij te brengen. In de meeste missielanden heerst ontzettende armoede. De missie moet die mensen uit hun armoedig en ellendig bestaan kunnen opheffen tot een leven dat menswaardig genoemd kan worden. Daarom wordt onder deze optocht ook een geldelijke bijdrage ge vraagd tot steun van het missiewerk. Wij weten immers dat de men sen van Venray en omgeving, waaruit zoveel missionarissen reeds zijn voortgekomen, veel over hebben voor de missie. Orde-commissarissen de groepleiders en leidsters van iedere groep Dit zijn de leiders en leidsters, die bij elke groep de leiding heb ben, ook onder het trekken van de optocht. Zij moeten er ook op toezien dat de optocht ordelijk verloopt. Zij moeten er op letten dat de kinderen van hun eigen groep niet te dicht op elkaar lopen; maar een ordelijk geheel vormen. Ook dat er tussen hun eigen groep en de Voorgaande en volgende groep steeds een ruimte blijft van 15 meter. Zij moeten er op die manier voor zorgen dat het publiek langs de weg de betekenis van de verschillende groepen goed in zich kan opnemen (daarom ook steeds langzaam trekken!) Daarom moeten zij ook steeds zorg dragen dat de spandoeken en schilden zo worden gedragen, dat de opschriften voor het publiek makkelijk leesbaar zijn. Als het spandoek/schild enkele meters vóór de betreffende groep wordt vooruitgedragen, is het publiek er telkens op voorbereid wat de volgende groep moet voorstellen. De groepsleidsters of -leiders moeten tijdens het trekken ook op voorgaande, maar nog meer op de na hen komende groep letten, zodat, indien nodig, tijdig gestopt wordt, langzamer of vlugger wordt gelopen. Dit voorkomt grote, storende hiaten in de optocht. Hoofdleiding onder de optocht: Pater Domitius en de heren J. Janssen, P. Clephas, P. Vermelt- foort en H. Hendriks. Boute van de optocht: De opstelling heeft plaats in de Prins Bernhardstraat om 3 uur. Om half 4 precies trekt de stoet langs de Poststraat, Henseniusplein, I-Ienseniusstraat, Langstraat, Langeweg, tot de Hoenderstraat, en langs de Hoenderstraat, Marktstraat, Markt, langs het Raadhuis, Grotestraat, Patersstraat, en op het plein van de Paterskerk zal een korte slot- plechtigheid worden gehouden met een toespraakje door een missio naris-piloot. Groep 1. Heraut te paard. Er achter 2 Indianen te paard. Groep 2. Grote missievlag, gedragen door drie Verkenners De officiële Nederl. Missievlag bestaat uit een groot wit kruis, waarin het Christus-monogram en de kleuren groen en rood. Deze 3 kleuren verzinnebeelden de 3 Pauselijke Missiegenootschappen: wit (onschuld) voor de H. Kindsheid, groen (hoop) voor het St. Petrus' Liefdewerk voor een inlandse geestelijkheid in de missielanden, en rood (bloed der martelaren) voor de Voortplanting des Geloofs. Groep 3. Drie trommelaars in uniform Er achter 4 soldaatjes die 'n kleine Missievlag dragen. Groep 4. De komst van Christus, de eerste Missionaris, gezonden door de Vader. Achter het spandoek: „Een Verlosser is u geboren" lopen acht kinderen van de kleuterschool, die DE ONNOZELE KINDEREN moeten voorstellen. Wagen 5. De Kindsheid van Christus, de B.L.O. van St. Jozef We zien niet alleen Jezus als kleine jongen spelend met St. Janneke, en als grote jongen werkend in de timmerwerkplaats, als voorbeeld voor alle kinderen. Maar we zien eerst hoe de oude Simeon de pasgeboren Jesus toont aan de mensheid als „het Licht voor de heidenen" en hoe de Wijzen uit het Oosten (Drie Koningen) de pasgeboren Verlosser komen aanbidden met geschenken, als de eerste heidenen die door Gods genade geroepen werden tot het geloof in Christus. Groep 6. Hoe Jezus alle mensen kwam verlossen, Mulo-school a. Jesus als Leeraar van de Blyde Boodschap. We zien Jesus als de Zaaier, het goede zaad van het Evangelie uitzaaiend, gevolgd door missionarissen, die Jezus' werk voortzetten. Daarachter de duivel, die Jezus' werk wil vernietigen, onkruid zaaiend. b. Jezus, het kruis dragend waaraan Hij de duivel en de zonde overwon. We zien een prachtige Kruisweg-stoet. c. 10 Bruidjes met paarse sluiers herinneren ons eraan dat wij met Christus mee moeten lijden, als wij door Hem verlost willen worden. Groep 7.. Jezus met Zijn Apostelen St. Petrus' Banden-school iia' Pej. Y®rrezeï}. Christus zendt Zijn Apostelen uit om aan alle volken het Evangelie te verkondigen, en voor Hem te getuigen, zo nodig met de marteldood. Wij zien de Apostelen emblemen dragen die de wijze van hun marteldood aanduiden. b. De Apostel der heidenen, St. Paulus, eerst een Christen vervolger, maar bekeerd toen de verrezen Christus hem op de weg naar Damascus verscheen. Groep 8. „Alle volkeren, looft den Heer", de Turnclub Door jongens en meisjes in sportcostuum worden de vlaggen gedragen van de Verenigde Naties, die alle geroepen zijn om toe te treden tot Christus' Kerk. Groep 9. „Zij, die ons hier het geloof brachten" de Dr. Poelsschool Wij zien hier de Geloofsverkondigers St. Willibrord, St- Bonifatius en St. Servatius die aan onze voorvaderen het geloof en ook de christelijke beschaving brachten. Groep 10. De apostel van Indië en Japan de Henseniusschool We zien hier de H. Franciscus Xaverius, de Patroon van de Missie, die aan de volkeren van het tegenwoordige India en Pakistan en van Japan het eerst het geloof bracht. Groep 11. De eerste Missiezuster. (de Meisjesschool) De Zusters Ursulinen gaan er trots op, dat de Ursuline Mère Maria van de Menswording, de eerste Missiezuster was, die zich geheel aan het Missiewerk wijdde en wel onder de Indianen van Amerika. Groep 12. St. Oda, bewaar ons geloof. (de Meisjesschool) St. Oda, die als een heilige in onzestreek leefde zal zeker door haar goed voorbeeld, door haar gebeden en offers veel mensen van Venray en omgeving tot het geloof gebracht hebben. Wagen 13. „Middagklok Noodklok". (de Verkenners van het Gymnasium) De H. Johannes van Capastra- no heeft 500 jaren geleden ingevoerd, dat de mensen, als 'smiddags het Angelus luidt, bidden voor de redding van de Christelijke landen, die toen door de Turken onder de voeten dreigden gelopen te wor den. Nu heeft de Paus gezegd, dat wij bij de middagklok moeten bidden voor de mensen en landen, die in de grootste nood verkeren door de communistische overheersing. De „hamer en de sikkel" dreigt ook het Missiewerk in Afrika en Azië te vernietigen, omdat zij er zoveel propaganda maken voor het goddeloze communisme. 14. Fanfare van Leunen. Groep 15. De heidenen in de klauwen van de duivel. St. Petrus Bandenschool We zien allerlei heidenen uit alle landen, die, omdat zij God en Christus nog niet kennen, werkelijk leven in de schaduw van de dood. Wagen 16. De verwildering van de heidenen. het Gymnasium We zien o.a. hun angst voor de afgoden en voor de tovenaars. Groep 17. Slavenhandel. Jeugdvoetbal We weten, dat in de heidense landen slavenhan del nog heel gewoon is. Groep 18. Zy hebben gebrek wij overvloed. Gidsen van het Rectoraat We weten, dat de meeste mensen in de Missielanden groot gebrek lijden, terwijl wij hier alles in overvloed hebben. En wat geven wij weg om die mensen in de Missie te helpen? Er achter lopen 10 arme nikkertjes, ondanks alles, toch zingend. Wagen 19. Zij wonen in hutten en vieze krotten. Verkenners van de Parochie Achter de wagen lopen nikkertjes en negers, die terugkomen van de markt en van de jacht. Groep 20. Nog te weinig Missionarissen. de Misdienaars We zien hier allerlei Missionarissen, Missiezus ters en Broeders. Groep 21. Nog veel te weiüg inlandse priesters. de MisdienaarsWe zien hier inlandse bisschoppen, priesters en seminaristen. Hei St. Petrus' Liefdewerk is door de Paus opgericht om de gelovigen op te wekken de opleiding van nog veel meer in landse priesters uit de Missielanden zelf te steunen door hun gebed en financiële offers. In Venray telt het S.P.L. nog maar weinig leden. Wagen 22. Het onderwijs in de Missie. Broeders van St. Servatius Broeder Barachus heeft, ondanks zijn grijze haren, deze wagen geheel alleen verzorgd. Groep 23. Arme koelies, riksja's trekkend. Deze koelies zijn de armste mensen van heel de wereld. Elke dag moeten ze ongeveer 100 K.M. hard rennen en dat voor een honger- loontje. Ze sterven dan ook reeds na enkele jaren. Wagen 24. Melaatsen-verpleging in de Missie. Zusters van St. Anna We zien hier o.a. pok de Nederlandse heilige Missionarissen Peerke Donders en Pater Damiaan. De Missie heeft nog altijd groot gebrek aan Missiezusters. Wagen 25. Ziekenverpleging in de Missie. Zusters van Tienray, met medewerking van de Kleuterschool We zien hier de Zusters van Tienray met een rijdend Consultatie- Bureau voor kleuters „op kilo". Er achter lopen een Congolese vader en moeder met zuigeling op de rug. Groep 26. Allerlei Oosterse meisjes. de Meisjesschool Wagen 27. Wie brengt aan die onontwikkelde mensen meer vakkennis bij de Ambachtschool Te weinig leken denken er nog aan om de Missie ook te gaan helpen door hun vakkennis en zo ook een bloei ende Missie-Kerk met meer welvaart op te bouwen. Wagen 28. Moderne propaganda in de Missie. het Patronaat Om een up-to-date Missie-pers te krijgen en het geloof te kunnen verbreiden door middel van film, radio en televisie is niet alleen veel geld, maar ook meer lekenhulp dringend vereist. Wagen 29. Onze meisjes Ieren de inlanders meer huis- houdkennis. Huishoudschool Groep 30. Zingende Javaantjes en Chineesjes. Huishoudschool Wagen 31. De Memisa. 't Rode Kruis We zien hier hoe verpleegsters en verplegers als leken zich wijden aan de verpleging van de heidense zieken, om door hun liefde die mensen voor het Christendom te winnen. We zien hoe de Memisa nog veel meer doet om de ontzettende medische nood in de Missielanden te helpen lenigen. Steunt daarom de Me misa Groep 32. St. Elisabeth-groep. de Zusters van het St. Elïsabeth-Ziekenhuis De Zusters en ver pleegsters van het ziekenhuis willen het voorbeeld van hun heilige Patrones ook gaan navolgen in de Missielanden onder de heidenen. Wagen 33. Meer moderne vervoermiddelen. Verkenners v.h. Rectoraat Pater Kammerer op Nieuw Guinea zou niet dood gewaand zijn toen hij maandenlang op verkennings tocht moest, als hij over een vliegmachine had kunnen beschikken. Hoeveel tijd gaat er niet verloren als de missionarissen ontzettend grote afstanden te voet of te paard moeten afleggen. Wagen 34. Nog veel te weinig geld. de St. Petrus' Bandenschool We zien een grote collecte-bus op de wagen met een heel grote trechter er boven op waarin het publiek langs de straat en vanuit de ramen der huizen geldstukken kan mikken. Ook gaan er collec tanten en zelatricen met collectebuidels of -bussen rond waarin U Uw bijdrage voor de Missie kwijt kunt. Groep 35. Wagen 36 (de Kleuterschool) Chinese zingende kleuters, Kleuterschool Ryst etende nikkertjes Groep 37 Hulde aan de Venrayse missionarissen (meisjes van de noodschool) We zien liier door bruidjes hulde brengen aan al onze Venrayse missionarissen, die uit Venray-kom naar de Missie zijn vertrokken. Maar zij zullen meer hebben aan ons gebed en aan onze warme belangstelling. Wij mogen ons niet zo ge makkelijk afmaken van onze missie-plicht. Groep 38 Wat moeten wij hier doen tot steun van de missie? (meisjesschool) We mogen de missionarissen niet alleen laten zwoegen voor de uit breiding van Christus Kerk. Wij hier moeten een soort Missie-Thuis front vormen. Wanneer zullen we hier een plaatselijk Missie-Thuis front krijgen, dat metterdaad onze Venrayse missionarissen steunt, ook financieel in ruimere mate. Groep 39 Alle kinderen in de H. Kindsheid (meisjesschool). Alle katholieke kinderen moeten zich het lot aan trekken van hun arme heidense broertjes en zusjes, ook door elke dag minstens een Weesgegroetje te bidden extra voor de heidenkinderen. Groep 40 zingende en dansende inlandse meisjes (Meisjesschool). Groep 41 Biddende en offerende Kindsheid (de B.L.O.-school van St. Jozef.) Vooral de moeders hebben tot taak de kinderen er op te wijzen, dat zij geregeld voor de arme heiden kinderen naar de mis moeten gaan en ook eens wat minder aan hun eigen denken, of een minder leuk werk met 'n blij gezicht doen of wat pijn zonder klagen verdragen tot steun van de missie. Groep 42 Ook wij sparen centjes voor de Missie (door de welpen v.d. Parochie) 'n Groep van 7 lopende missiebusjes. Groep 43 (zeilboot) Spaart ook zilverpapier en post zegels Geeft het hier na mee (verzorgd door Pater Cecilius, missieprocurator) We zien een zeilboot die zilverpapier, postzegels enz. meeneemt voor de Missie. De kinde ren langs de straat kunnen het zelf gespaarde zilverpapier, met post zegels, capsules, lege tubes enz. aan de kleine patertjes missionaris sen meegeven, die langs de boot lopen. Groep 44 Het offertje voor de missie (Pater Cecilius, Missie-procurator). We zien hier uitgebeeld hoe de Franciscaanse Missiebond in Venray en omstreken al sinds jaren Chineesjes en kleine Tirolertjes naar bruiloften stuurt om bij de bruiloftsgasten een offertje te vragen voor de Missie. Ook hoe zij bij de mensen missie-busjes plaatst, waar men geregeld een offertje voor de missie in kan werpen. Wagen 45 In elk gezin behoort „de Kleine Apostel" gelezen te worden (St. Petrus Banden-school.) In dit mooie Missieboekje van de H. Kindsheid kunnen de kinderen om de 2 maanden veel lezen over het missiewerk, en hoe zij als een kleine Apostel de Missie kunnen hel pen. We zien hierna o.a. ook kinderen uit Noord-Afrika, en Eskimo's Wagen 46 Waarom nog geen missienaaikring in de Parorochie? (de meisjesschool). De dames die zo ijverig genaaid hebben voor de optocht, zouden graag hiermee blijven doorgaan en een missienaaikrans gaan oprich ten. Men geve zich hiervoor op bij Pater Domitius. Wie helpt er mee? Groep 47 De Paus roept U ook voor het Missiewerk (B.L.O.-school van St. Jozef.) We zien hier de Paus op zijn sedes gestatoria, al maar zegenend de vele mensen van Venray, die wel wat voor de missie voelen. Bent U al lid van het Pauselijk Missie genootschap van de Voortplanting des Geloofs? 48 Harmonie van Venray Groep 49 De Kleiae Teresia, Patrones v.d. Missie (Meisjesschool) De kleine H. Teresia heeft beloofd dat zij rozen zou doen regenen uit de hemel. Wat zij zeker voor die mensen gunsten van de hemel afsmeken, die haar navolgen in haar liefde v.d. missie! Groep 50 Maria Koningin van de Missie (door de meisjesschool). Maria, de Moeder van de Verlosser, zal zeker haar mantel vol moederlijke liefde beschermend uitspreiden over de missie-landen. We zien eerst allerlei kinderen uit de missie-landen, die al tot het geloof gekomen zijn, door het werk van de missie-zus ters. CREDO: Ik geloof: zo zeggen ons delettersehildendiezij dragen. Daarachter zien wij Onze Lieve Vrouw uitgebeeld zoals de missie volkeren haar zich voorstellen. Wagen A O.L. Vrouw van India Wagen B O.L. Vrouw van Java Wagen C O.L. Vrouw van Japan Rond al deze wagens lopen inlandse meisjes. Groep 51 10 Verkenners sluiten de optocht af Dankbetuiging Wij danken hier hartelijk allen, die op een of andere manier belang loos aan deze optocht hebben meegewerkt, ook door ons kosteloos aan de nodige stoffen en materialen te helpen of aan 'n wagen. Zij hielpen dit Missiefeest slagen door hun liefde voor de Missie. Op een terrein bij de Vlakwater- weg zal donderdag en vrijdag a.s. circus Van Bever z'n enorme tent weer opslaan en er valt dan voor de circusliefhebber weer volop te genieten. Voor onze omgeving is circus Van Bever lang geen onbe kende meer en is in de loop der jaren hier meermalen opgetreden. De programma's, welke door Van Bever werden gebracht, waren altijd het aankijken waard. Met alle gerustheid kon men hier spreken van een beproefde circus-traditie met goede en deskundige leiding, die steeds met grote zekerheid de goede, spectaculaire nummers weet te kiezen. Ook dit jaar wordt weer een biezonder programma geboden. Allereerst een collectie biezondere paarden, o.m. uitgebreid met door ruiling verkregen exemplaren van in Engeland rondreizende circussen en bestaande uit zwart-witte deense tijgerpaarden, noorse fjordenpaar- den, friese stamboekhengsten en, wat een buitengewone attractie belooft te zijn, twaalf spierwitte ponny's, afkomstig uit het Billy Smart Circus te Londen. De ierse dompteur André Nadeau werkt er verbluffend met een vier tal tijgers, terwijl Victor Tomsky voltigewerk laat zien op het paard Chardas, het dier, waarmee Ilonka van Bever zulke grote successen heeft behaald bij The Greatest Show on Earth. Van de verschillende goede variéténummers, gebracht door artiesten uit vreemde en verre landen, is het hongaars draadnum mer, het spel op de draden door de Andrasi's misschien wel het hoogtepunt. Een clown-nummer ontbreekt natuurlijk ook niet en daarvoor zorgen de spaanse clowns Paco Perez en zijn muzikale clowns. Dit weekende zal er dus weer een paar uurtjes van het paarden spel en meer te genieten zijn. Zie verder de advertentie In dit blad en de aanplakbiljetten.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1