De vuile was buiten de deur PFAFF Dry Cleaning Zilveren jubilcnm Huishoudschool Verplichte inenting P.D.V. De Zwaluw De Raad van Venray Voor paardenfokkers 8>m U a$! EBBERINK Zomer voor de dieren GESLAAGD Aan het Bissch. College te Weert slaagde voor het diploma HBS B. dhr. Loonen te Oostrum. I Voor de eindexamens Gymna sium, gehouden in het Klein-Semi narie Rolduc te Kerkrade slaag den voor A: Th. Claessens, Oirlo et» G. van Osch, Heide. Voor B: Th. Maes, Castenray, en P, Philip- sen, Heide. Te Utrecht, slaagde aan de Rijksuniversiteit, als semi-arts, de heer D. Vercauteren. Voor het tabaksdiploma slaagde in Den Bosch, de heer P. Smits, Halfweg. Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het candi- daats-examen rechten, dhr. Hans Janssen Bongerdstraat en J. M. C. Peeters, Deken Thielenstraat. NATURALISATIE De staat van Nederlander zal worden verleend aan Gerard J. Ja cobs, Overloonseweg, Venray. WANDELTOCHT SERVIO Ondanks de bijna .tropische hitte gingen zondag ruim 400 wandelaars op stap in de grote wandeltocht welke de wandelclub Servio van Huize Servatius had georganiseerd. De organisatie klopte als een bus, maar de grote warmte maakte het de tippelaars dikwijls wel lastig. De mannen van het Rode Kruis hadden het dan ook druk met de blaren, maar slechts een 7-tal wan delaars vielen uit. De route was prima en de vele vreemden hebben een goed beeld kunnen krijgen van het vele natuur schoon, dat Venray heeft. Na afloop van deze tocht, die be gonnen was met een keurig en kleurig défilé, reikte vader Overste de volgende prijzen uit: 25 km. Senioren: le pr. Ons Ge noegen Schayck,2e pr. Heerlijkheid, Sterksel. 3e pr. WWV, Helmond. 4e pr. Patronaat Tegel.-r 7e prijs DSO, Blerick. 8e pr. DVVS, Affer- den. 25 km. Geüniformeerde groepen: le pr. Res. Rijkspolitie, Bergen. 2e pr. Rode Kruis, Maastricht. 15 km. Niet officiële groepen: le pr. Gymnasium IC, Venray, 2e pr. Stella Duce, Venlo.3epr. Resia, Wellerlool, 4e pr. Don Bosco, Ven- lo. 5e pr. WVK, Venlo. 6e pr. St. Matheus, Venlo. Dinsdag werd op intieme wijze het zilveren bestaan van de huis houdschool hier ter plaatse her dacht. 's Morgens was er een plechtige H. Mis in de St Petrus Banden, waarna het bestuur, het personeel en leerlingen, aan een koffietafel aanzaten. Bij deze gelegenheid werd her dacht, dat, nadat van 1920 tot 1932 ambulante cursussen in Venray waren gegeven, in 1932 de feitelijke oprichting van een huishoudschool verwezenlijKt werd. Daarmede had Venray een van de eerste huishoud scholen ten plattelande in Limburg. In 1932 werd met 87 leerlingen gestart in de huishoudschool aan de Bindstraat, onder leiding van Mej. Sangers en sindsdien heeft dit onderwijs in Venray, een gewel dige vlucht genomen. Na het bombardement van Jeru salem hadden de zusters hun ge bouw zelf nodig en werd de huis houdschool gedwongen links en rechts in het dorp onderdak te zoeken. Zo werden toen lessen gegeven in het Bondsgebouw te Leunen, in het St Jozefklooster en in de Land bouwschool. In 1952 werd de nieuwe school aan de Mgr. Nolensstraat, geopend en hierin heeft het huishoudonder- wijs, dat inmiddels sterk gereorga niseerd is, een dergelijke vlucht ge nomen, dat dit nieuwe gebouw al weer dringend uitbreiding nodig heeft. Dankbaar werd bij die gelegen heid herdacht, het werk van de heren Peters en Wijnhoven en de dames S angers, Peeters en Driessen. Gevonden: muntbiljet, Th. Classens, KI. Oirlo F 27; schroevendraaier, W. Jans sen, Kruisstraat 9; klein zakmes, Bastiaans Gasstraat; sjaal, Cup Sta tionsweg 51: plestiek etui m. inh., P. Toonen, Schoolstraat 10; bruine vulpen, Gommans, Ch. Ruysstr. 56; rozenkrans in etui, D. Noy, Lange- weg 50; dameshorloge, J. Fleurkens Veulen H 42a; dameshandschoen, Janssen, Hagelweg S; sjaal, van Dijck Langstraat 13a; bril in etui, Stuyvers, Bergweg 4; wieldop van auto, W. Janssen, Kruisstraat 9; zilverbon, G. Claassens Leunsew. 19; double kettinkje m.kruisje, G. Jans sen, Langeweg 54; handdoek, G. Thielen, St Jorispark 9; zilveren Lourdes-rozenkrans, Groetelaars, Geijsteren; zwembroek, kazerne, Langstraat; houten paaltje, Politie bureau. Benoemd Tot adjunct-commies bij de Rijks belastingen is benoemd, de heer H. Oudenhoven, Overloonseweg. Uitspraak Roermondse Rechtbank G. B. te Venray, in dronken toe stand een auto bestuurd: 1 maand gevangenisstraf en 2 jaar ontzeg ging yan het rijbewijs. Dienstplichtigen-retraite De jongens die in militaire dienst moeten gaan, kunnen van 25—28 juli eerst een speciale dienstplich tigen-retraite meemaken in Venlo. Men geve zich op bij zijn pastoor, of een kapelaan of ook bij Pater Domitius, aan het patersklooster. Wie wil nog meedoen aan de bezinningsdagen voor moeders op „Jerusalem" De moeders of gehuwde vrouwen die nog willen meedoen aan de be zinningsdagen of retraite voor moe ders of gehuwde vrouwen op 23, 24 en 25 juli op „Jerusalem", alhier, moeten zich zo spoedig mogelijk op geven bij haar parochiegeestelijk heid, of ook bij de volgende dames: Mevr. Poels, Hofstraat; mevr. Stijns, St Annalaan; mevr. v. Win den, Oostsingel; mevr. Nelissen, Julianasingel. Elke dag begint het 's morgens met een H. Mis in de kapel van „Jerusalem" om 9 uur en om 5 uur 's middags kan men weer naar huis gaan. Wie oppas wil hebben thuis voor de kleine kinderen, geve dat tevens op. De onkosten van deze mooie dagen op „Jerusalem" be dragen ongeveer f 2,50. BEKENDMAKING. tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat op woensdag 10 juli a.s.. des namiddags 2 uur in het con sultatiebureau te Ysselsteyn gele genheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen de pok ken voor de kinderen van Yssel steyn; op donderdag 11 juli a.s. des na middags 2 uur in het consultatie bureau Merseloseweg la alhier, voor de kinderen wonende in de kerkdorpen der gemeente en op donderdag 18 juli a.s.-des na middags 2 uur in het consultatie bureau Merseloseweg la, voor de kinderen wonende in de KOM der gemeente. Men wordt verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn. Inentingskaarten, waarop de te enten personen staan vermeld, moeten worden meegebracht. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat de in enting met goed gevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 10 juli geënt zijn, terugkomen op woensdag 24 juli a.s.; die op 11 juli geënt zijn, terugkomen op donderdag 25 juli a.s.; die ,op 18 juli geënt zijn, terugkomen op don derdag 1 augustus a.s. op dezelfde plaats en hetzelfde uur als boven aangegeven. Volgens de inentingswet moeten de kinderen, voordat zij de leeftijd van een jaar hebben bereikt, wor den geënt. De kinderen moeten op de dag van de enting 3 maanden oud zijn en gezond. Venray, 3 juli 1957. Burgemeester en Wethouders vnd., Mr. A.H.M. Janssen, burgemeester H. Vorst, secretaris R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Venray Nieuwe aanwinsten Romans Bernardos, Het donkere water Daniël Rops, Het vlammende zwaard van Eysselstein, Verweerde stenen Denker, Salome, prinses v. Galilea Fabricius, Tournooi met de dood Flood, De brug der liefde Goudge, Klokken zingen over de stad De Greeff, Het duister is mijn licht Kazantzakis, Het stenen hoofdkussen Kenyon, Vrouw en keizerin Kirst, God slaapt in Masuren Kjelgaard, De eenzame trek. Landell, De appels bloeien Lennart, Serenade uit de Verte van der Lucht, Een dorp verdwijnt van Maanen, Droom is 't leven van Maanen De onrust zaaier de Man, Een vrouw met name Suzanna Mathi, Als de sperwer maar niet komt Mauriac, De wegen zeewaarts du Maurier, de zondebok van Nijnatten-Doffegnies De aarde is mijn vaderland Paulhac, Wij hebben niet om het leven gevraagd de la Roch De bouw van Jalna Grootmoeder wint Jalna Mary Wakefield komt naar Jalna De Whiteoaks van Jalna van Rossum, Het scheepje naar Arcadia Rutgers-v.d. Loeff-Basenau. Mens of wolf Shute, Pastorale Surink-Groen, Kamer 4 Willards, Mijn moeder werd opgehangen. Zikken, Als wij groot zijn, dan misschien De vrijwilliger. BEKROOND Op de tweede en laatste dag van het nationaal muziekconcours te Overloon werd fanfare de Peelklank te Ysselsteyn le met 300 punten in de 3e afdeling fanfares. Pluimveetentoonstelling. Woensdag 10 juli gaan de [cur sisten van de Pluimveecursus te Ysselsteyn naar de Pluimveeten toonstelling te Maarheeze. Ook enkele andere belangstellen den zullen hen vergezellen. BRAND Zaterdagavond brandde te Holt- hees de boerderij van de landbouwer Koopmans tot de grond toe af. Het schijnt dat de brand ontstaan is door fosfor, welke in de oorlog eenmaal op deze boerderij" is ge vallen. Door de geweldige hitte schijnen restanten van deze fosfor weer ont brand te zijn met deze wel droe vige gevolgen. Koopmans, die na het ontstaan van de brand op een der zolders is geweest, heeft erns tige fosfor-brandwonden opgelopen. GEMEENTE-SECRETARIS VISSERS GEHULDIGD te Wanssum Op feestelijke wijze heeft de ge meente Wanssum maandag zijn ge meentesecretaris de heer J. Vissers, gehuldigd. In een pledhtige raads zitting bood burgemeester Rutten namens de gemeente ,-ejen radiotoe stel aar\n terwijl achtereenvolgens het woord wérd gevoerd door wet houder van Els, de heer Rutten namens de raad, de heer Hofman namens het personeel, oud-burge meester J. baron de Weichs de Wenne, burgemeester Everts van Sevenum in zijn kwaliteit van voor zitter van het Waterschap Noord Limburg, waarvan de heer Vissers ook secretaris is en tot slot door pastoor Slots van Wanssum. Op de hierna volgende receptie kwamen de burgemeesters, ge meentesecretarissen en tal van prominente figuren hun opwachting maken. Om 7 uur werd de jubilaris met zijn echtgenote en familie gehul digd in het bondslokaal door heel Wanssumse gemeenschap. Er werd het woord gevoerd döor de heer Rutten, president van fanfare Con cordia en de heer Verstraaten na mens ai de verenigingen, Terwijl er bloemen waren voor mevr. Vissers, werd de jubilaris een grote staande schemerlamp aan geboden. Een zelfde huldiging vond later op de avond plaats in Geijsteren, waar nog een demonstratie vendel- zwaaien werd gegeven door het St. Wilibrordus-gilde. VERDRONKEN Te Vierlingsbeek viel dinsdag een schippersvrouw van de boot in de Maas. Na enkele reddingspogingen wist de politie de drenkelinge op het droge te brengen, waarna zeer geruime tijd kunstmatige adem haling werd toegepast. Het mocht echter niet gelukken de levensgeesten weer op te wek ken. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het ziekenhuis van Boxmeer. Hedenavond van 8—9 uur is het voor de eerste maal inkorven van de jonge duiven voor de africhting. Donderdag 11 juli inkorven voor Orleans. Venlo organiseert dan een groot concours voor Nrd. Liraburg. Men kan hierop zoveel duiven zet ten als men wil alles bij elkaar dus jarig en oud. Er zijn prachtige prijzen te verdienen. Poulebrieven in het inkorflokaal verkrijgbaar. Deze week hebben we geen uit slag, alleen van St. Vincent. Van Compiegne weten we dat P. Strijbos de grote overwinnaar geworden is van het jubileum concours te Horst. Onze hartelijke gelukwensen voor deze mooie prestatie. De vlucht vanuit St. Vincent werd een van de zwaarste vluchten die er ooit plaatsvonden. Vrijdag middag gelost, bereikte zondag om 2 uur de eerste duif Venray. Het nationale concours zal vermoedelijk Maandagavond gesloten zijn. De uitslag was hier als volgt: 1 Munckhof-Poels, Zondag 2.05 u. 2 P. Janssen Kr., Maandag 6.30 u. 3 St. B. Servatius 8.00 u. 4 Jaap Strijbos 12.00 u. 5 J. Verstegen &Zn 1.30 u. 6 A. de Riet 1.50 u. 7 M. Hendriks dinsdag 13.15 u. P. en J. Hendriks, 17.15 u. 9 P. Janssen Kr. Woensdagmiddag 10 P. en J. Hendriks, donderd. 10 u. Er werden 48 duiven ingekorfd, dus terwijl wij dit schrijven zijn er nog 2 prijzen te verdienen, wel een bewijs dat de vlucht zeer zwaar was. Donderdagmorgen ontvingen we uit Maastricht bericht, dat er nog 38 prijzen op het Provinciale con cours te verdienen zijn. Dat wil ook zeggen dat er van de ruim 2200 Limburgse duiven er na bijna een week nog 1700 duiven niet op hun hokken zijn teruggekeerd. Dinsdag is er vergadering van de Venrayse gemeenteraad, waarin o.a. de verpachting van verschil lende stukken grond in de Oos- trumse en Geys terse heide zullen ter sprake komen, alsmede in het Venrays broek. Voor de aanleg van 't stamriool wil men grond aankopen van de Wed. H. Oudenhoven, Hoenderstr. en aan A. Sanders, Eindstr. 4 een stukje verkopen, zodat hij zijn wo ning kan splitsen. Zes boeren uit Peelplan Zuid hebben zich gemeld als koper van de door hen gepachte boerderij en vragen om de vereiste goedkeuring. Voor de aanleg van 't Sportpark in de omgeving van Stoks' molen, ligt het voorstel tot aankoop van 3 35 ha. grond van de Erven M. Janssen voor f 29.629, terwijl ze als compensatie aan kunnen kopen 2.71.5 ha. voor f 8545. Voor de scholen staat op de agenda: waterleiding in de school te Oirlo. verwarming in meisjesschool te Leunen, nieuwe riolering voor de school teMerselo en oprichting van een kleuterschool in de Hensenius- buurt. De Waterleiding-Mij vraagt een garantie van een half miljoen. En de kasgeldleningen moeten, ondanks enkele behoorlijke inkom sten als f 471.000 uit de Meerselse Peel, f 116.000 afgeloste voorschot ten voor boerderijbouw in Peelplan Zuid en Vredepeel, plus jcuim 4 ton van verkochte boerderijen, toch op het oude peil gehandhaafd blijw\ van f 1675.000, omdat er binnen kort een rekening komt van f 1.2 miljoen voor woningbouw en we genaanleg. Dan wil men Vissers-wegenbouw laten beginnen met de aanleg van wegen in Zuid, terwijl ook het eerste gedeelte van de Hoebertweg, op het lijstje staat. Er zij'n een aantal protesten bin nengekomen ten aanzien van de voorgenomen onteigeningen t.b.v. woningbouw in plan-Zuid, die in deze vergadering eveneens bespro ken moeten worden/Hetzelfde geldt voor het plan Oostrum. Op deze agenda wordt ook de'; goedkeuring gevraagd voor de uit=\ breiding van de industriehal- der' Fa Franssen met 600 m2, en de aanbouw van een schaftlokaal voor f 86.730. En tenslotte is door Wismans Landweertweg 1 en J. v. Els Beek- weg 6a, grond voor woningbouw gevraagd, resp. in de Wilhelmina- en in de Prins Hendrikstraat. KEN UW EIGEN INDUSTRIE. 12 Vroeger hing thuis een witte, In honderden manden kornt liet met rood garen geborduurde over-'vuile goed binnen, in honderden COSTAUD DE MARCHE GAAT WEER NAAR BELGIE De Venrayse paardenfokkers zul len eerstdaags afscheid moeten nemen van de Belgische hengst Cootaud de Marche, die naar zijn geboorteland België gaat terug keren. Voor ongeveer een jaar of tien kreeg de aankoopcommissie van de Hengsten-associatie oog op dit vaderpaard, dat in België prima afstammelingen had lopen. De Belgen bleken niet bereid te zijn van dit paard afstand te doen en met recht, want in 1948 werd het de Nationale Kampioen van België. Bovendien zijn er tussen het Bel gische en Nederlandse stamboek dusdanige verschillen, dat een aan koop toch zeer moeilijk geweest zou zijn. Toen deze hengst echter wel naar Duitsland werd verkocht aan de firma Schrieber uit Ratingen, zag men betere kansen. Na zeer lange onderhandelingen, waarbij onze hengsten-associatie o.a. in de wielen werd gereden door Zeeuwse combinaties en voor al door de Belgen, die ongaarne deze hengst in Holland zagen, is dan zes jaren geleden toch de reis naar Castenray begonnen, dank zij vooral het werk van de commis- sionnair Dekker uit Axel. Zo heeft Costaud er zes jaren dienst op zitten. Zijn aankoopkos- ten, wélke rond de f 30.000 bedroe gen, heeft hij intussen reeds lang terug verdiend, want hij heeft jaren gehad, dat hij bijna f 40.000 aan dekgelden opbracht. De laatste tijd heeft Costaud veel last met reizen en dit heeft zelfs geleid tot een reisverbod door de verzekering. Een hengst, die niet meer reizen kan, heeft weinig eco nomische waarde meer, al mag hij dan zoals hier bij Costaud nog goede dekkwaliteiten bezitten. Nu bleken de Belgen die in tussen al 4 kampioenen van Cos taud hebben namelijk 3 merries en 1 hengst wel zin te hebben Costaud terug te kopen, die, behal ve dat hij nog altijd goed is voor een provinciaal kampioenschap, nu ook kans heeft op het Belgische predikaat: beste hengst met af stammelingen. En voor zulk een hengst ligt dan ook een dikke regeringspremie te wachten Bovendien krijgt een Belgische fokker ook nog altijd een Rijks- aanhoudingspremie voor zijn fok- dieren, welke ook niet te versma den is. De bekende Belgische combinatie De Haans en Brasseur zijn dus eens komen kijken en de koop is deze week dan ook gesloten. Zo ralten we dan Costaud weer kwijt, die dan niet zo'n legenda rische roem achterlaat als Nico van Melo, maar die behalve de dekgelden, toch ook een jonge af stammeling in de hengstenstallen achterlaat, waarvan men goede verwachtingen heeft, en bovendien in één jaar liefst 8 stuks goedge keurde hengsten afleverde en een provinciale kampioen. En dat wil voor een hengst toch wel wat zeggen Honved en Fifils krijgen nu wel meer werk, maar schijnen hier niet bang voor te zijn. Voor Fifils is van Belgische zijde ook een bod gekomen van ruim 1 millioen frs. of f 75.000, maar men laat hem rustig hier. Een voorzichtige schatting vertelt immers, dat de van hem verkochte veulens nu al ongeveer f 20.000 hebben opgebracht. En daar is het toch om begonnen! NAAIMACHINEHUIS F.J.W. LAEMERS, VENLO KI. Kerkstraat 1a, tel. 04700-3554 AGENT VOOR VENRAY W. SWINKELS, KEMP WEG 34 (beter dan stomen) Dinsdag vóór 2 uur gebracht, Vrijdag terug. Marktstraat 5 Tel. 294 handdoek,, eéh geschenk van een nichtje, waarop zij in kruissteek in de eerste borduurlessen van haar leven geborduurd had: Reinennetis tantespretis. En tel kens als er een vreemde bij die handdoeken kwam, kon je op zijn gezicht de verbazing zien en de on uitgesproken vraag, wat daar nu feitelijk wel op stond. Zo heeft eens een pater heel verstandig staan te knikken in de heilige overtuiging dat het een of andere zij het dan onbegrijpelijke la- tijnse spreuk was. De hele kwestie was, dat het on ervaren nichtje de letters te dicht op elkaar had staan en dat bedoeld werd: Rein en net, is tantes pret. Hieraan dachten we onwillekeu rig toen we in al de warmte van de vorige week 'n bezoek brachten aan de stoom wasserij dePeelparel, waar op die uitgesproken tropische mid dag 26 meisjes druk bezig waren een deel van de ruim 4000 kg was kant en klaar te maken. Was het buiten al warm, binnen, waar de wasmachines draaiden, de persen sisten en de mangel nog meer warmte toevoerde, was het nog erger.... Maar wat wil men... de was moet de deur uit. Pa moet zijn wit over hemd terug hebben voor de zondag en moeder wil de gezinswas zater dag weer rein en net in de kast hebben liggen. Vroeger kon men nog wel eens zeggen, laten we maar een half dagje vrijnemen, maar met de steeds groter wordende klantenkring, met de steeds groter wordende aanvoer van was, kan dit niet meer. Maar laten we u vertellen, dat ondanks de hitte de stemming best was. De wasmachines draaiden er niet minder om, eerder sneller, want de warme dagen leveren nu eenmaal meer was op, omdat ieder een eens wat vlugger iets fris aan trekt. Dat kon men het beste merken bij de pers afdeling, waar honder den witte overhemden onder het sissend stoom weer kraakhelder en fris gestreken klaar werden ge maakt. Zo al wandelend door deze was- sarij, vraagt men natuurlijk naar de geschiedenis. Dan blijkt, dat slager Goumans, zo achter zijn snijblok, ook nog wel eens aan iets anders dacht, dan aan het stuk vlees, dat moest worden uitgebeend. En dat was met name over de was. Een voor een man toch niet zo'n vreemde gedachte, zeker niet als hij slager is. Want slagers mogen dan in hun winkels gehuld zijn in hun prach tige, wit gesteven jassen, diezelfde jassen en nog meer de overalls en slachtkleding vragen een enorme wasserij. En iedere slagersvrouw weet uit ervaring, dat een dergelijke was geen pretje is, zoals een was voor de meeste vrouwen geen pretje is. Deze slager vroeg zich feitelijk verwonderd af, waarom in Venray dit uit de kluiten gewassen dorp feitelijk nog niemand met een wasserij begonnen was, terwijl toch bleek, dat er niet alléén be hoefte aan was, maar ook dat uit de vreemde, verschillende wasse rijen hier in Venray vele klanten hadden. Het bleef niet bij die gedachte. De slager ging in zijn vrije tijd eens op bezoek bij wasserijen en bekeek eens de methodes, besprak eens de mogelijkheden en moeilijk heden, werkte eens hier mee, hielp eens daar, tot hij in 1947 z'n witte slagers jas aan de kapstok hing en de witte was jas aantrok. Daar was veel aan vooraf gegaan. Op de eerste plaats de bouw van de wasserij, de aankoop der ma chines en de overname van de wasserij Laroers, die een kleine klantenkring had voor de weke lijkse was. Maar op 22 november 1948 werd de Stoomwasserij „De Peelparel" plechtstatig gedoopt. 3 meisjes en 2 mannen was het personeel, die meende, dat ze aan de 100 kilo was, die de eerste weken binnen kwam, hun handen meer dan vol hadden. Het eerste succes wordt geboekt, als het aanhangwagentje achter de fiets vervangen kan worden door paard en wagen en hiermede de was voortaan kon worden opge haald. Het tweede succes volgt als dit paard moet verdwijnen voor een 8 jaren oude bestelauto. En 't derde succes is de was uit Horst, Seve num, Geijsteren, Wanssum, Meerlo Tienray, Swolgen, Well, Overloon, Maashees en Vierlingsbeek, alwaar zich vele klanten hebben gemeld. De nieuwe bestelwagen rijdt nu van 's morgens tot 's avonds laat, was halen en brengen. De 100 kg. was uit de eerste dagen is aangegroeid tot ruim 4000 kg., die nu iedere week door de vele machines moeten. En het 3tal meisjes zijn er nu 26 geworden. Het machinepark is uit gebreid en feitelijk is het huidige gebouw al te klein voor alles, watj hierin verwerkt moet worden. j9 En dat is veel, want behalve pa zijn overhemd, zijn er duizend en een artikelen, die hier in de grote wasmachines een beurt krijgen! Als dan het vette zeepsop is weg gelopen, gaat dat alles door de centrifuges, wordt al" naar gelang nodig is, gesteven en gemangeld, nogmaals gedroogd en tenslotte ge perst of gestreken. aftanden verlaat het keurig en net deze wasserij. Alleen al het sorteren om de honderden nummers uit el kaar en na de was weer bij elkaar te brengen, is een reuze-karwei, waarbij oplettendheid aan vlugheid wordt gepaard en waarbij soms echt recherche werk verricht moet worden. En het is een goed teken, dat hier zoals bij zovele andere indus trieën in Venray, alweer ernstig gedacht wordt aan nieuwe machi nes, aan volautomatische was machines, aan een nog betere outil lage, die een nog grotere service gaan waarborgen. Ook hier tonen de statistieken weer een gestage groei van het bedrijf aan, een groei, die wel eens ernstig geremd wordt door gebrek aan meisjes voor dit toch wel spe cifiek vrouwelijke weck. En als men hoort, dat er zijn, die al 68 jaren in dienst zijn bij deze firma en, dat de meeste alleen gaan om te trouwen, dan is dit toch geen slecht teken wat de lonen en andere voorwaarden betreft, waar onder men hier moet werken. Zo is ook van dit kleine bedrijf een fJinke zaak gegroeid en heeft de naam Peelparel en daarmede Venray door haar werken tot in de verre omtrek een goede naam ge kregen. .Warmbloedpaarden Op de premiekeuring voor warm- bl edpaarden te Sevenum werden de volgende Venrayse paarden be kroond: Merrieveulens, Groningstype 2c Wilma, v.L. Groetelaars, Veulen. 1-Jarige merries, Groningtype 2c Violetta, v. J. Litjens, Geysteren 2-Jarige merries: 2c Alwaria, kind. Claassens, Leunen 3-Jarige merries: lc plus ster Tonette, W. Reynders, Geysteren Troongravin. J. Hen driks, Veulen Tonny, v. C. Nabuurs, Veulen E.V. Thily v. A. Strijbos, Castenray 4-7 Jarige merries: 2c Rineke, v. L. Groetelaars. Veulen. Het is zeer gewenst om voor die ren in de weide enige beschutting te plaatsen tegen de brandende zon. Voorts zorge men voor voldoende vers drinkwater, ook voor de dieren op het erf. Inde steden stelle het dierlievend publiek vooral de straathandelaren in de gelegenheid om hun paarden te laten drinken. Ook voor de hon den gelieve men ten opzichte daar van attent te zijn. Men late toch vooral zijn vier voeter niet urenlang achter fiets of bromfiets aandraven. Niet lang ge leden werd door Dierenbescherming proces-verbaal opgemaakt tegen een echtpaar, dat zich met grote snelheid verplaatste, terwijl het de hond aan de lijn hield. Het dier raakte daardoor uitge put en werd nog over een afstand van ca. 25 meter over de grond meegesleurd. De zooikussens van zijn poten waren doorgeschuurd en bloedden hevig. Niet naar aanblaffende honden schoppen Wanneer een hond blaffend ach ter een wielrijder aanholt, kan men veelal het dier onmiddellijk tot bedaren brengen als men het vra gend toespreekt. Een hond merkt dadelijk of men 'oang is. Wij voor ons hebben nimmer verder last ondervonden van honden, wanneer wij op bovenvermelde wijze optra den. De stem van een mens doet heel veel. Houders van honden ontslaat dit niet van de taak hun dieren onder appèl te houden en onder alle omstandigheden er voor te zorgen, dat anderen geen last van hun dieren ondervinden. Gek wel van vliegen by paarden Vliegen hebben een hekel aan laurierbladen en dus een aftreksel van deze bladen in water of vet kan helpen om vliegen weg te houden. Een ander goed middel is vooral in de bosrijke streken, waar aller lei stekende vliegen en andere insecten de paarden kwellen, een aftreksel van de bladeren der wal noot. Met dit waterige extract wordt de huid bevochtigd en de plaaggeesten laten de paarden dan met rust. Deze beide middelen zijn wat men noemt huismiddeltjes, die effect kunnen hebben, maar het nadeel van is dat de werking slechts kort duurt. Wil men de dieren voor enige tijd beschermen tegen vliegen, dan is de flitspuit daartoe zeer geschikt. Wij schrijven „voor enige tijd", omdat de werking maar kort duurt en teveel mag riien niet op de huid brengen, wantde petroleumhou- dende vloeisto^zou anders schade lijk kunnen werken. Voor honden en katten is D.D.T. niet onschuldig, als ze door aflikken er teveel van binnen krijgen. Ongedierte bij honden en katten Aan D.D.T. en Gammexaan wen nen de luizen. Lisol is een gemeen De staatsscaïta zaken en volksgzo per 1 juli ingamd hoging vanpreoie voor invaliding van het bedrijfaei de landbouw gffldp wachting van age maatregelen op d hoogstens 1 juli IS het weduwen-en een toeslag feilt v Weduwen v*6 hebben voortiaito recht op f 7,50 ;er kering vervait, ivei weduwenpendon en overlijden. BJl een weduwe vai 60 wordt geen ultketog De premievenog houdt in, dat ie i ingang van Iedere arbeiders van tl weekzegels van f zegels van 35 celt i en voor arbeides jaar weekzejd w dagzegels van c< De waarde de vr als ook van spar i eveneens met en Na 1 aug. kc zegels bij de baf ei gen. Oude zegis december inleei

Peel en Maas | 1957 | | pagina 2