f» <of kiest de IBSzijdi e, kiest de ggTjnige RANG Ouders en school 9, SPORT SVoTsïr.WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN c, p»r m.m. abonnements. Ouder-Comité's OriênleriBgs-riü.b.v. bet Roode Kruis Uit Peel en Maas Ingezonden Zaterdag 25 mei 1957 No 21 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ID PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BÜITENVENRAY f 1.60. EEN PRODUCT VAN DE K I N G FA B RI E K E N Het is van groot nut ons eens wat meer te bezinnen op de ver houding tussen ouders en school, zoals ze eigenlijk móet zijn, wil ze juist zijn. Aan die verhouding hapert dik wijls heel wat. En aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de ouders grote invloed kunnen gaan krijgen inzake de school, moeten zij eerst niet alléén hun rechten, maar ook hun plich ten béter gaan begrijpen. Het nieuwe bisschoppelijke reg lement tot vorming van ouder-co- mité's is tot stand gekomen en men wacht nu op de uitvoering ervan. Men wil binnenkort overgaan tot het oprichten van ouder-comlté's, omdat men zich steeds meer be wust wordt, dat het schoolgaande kind van de ouders blijft, ook nog tijdens de schooluren. Ze staan hun kind niet af. Zij vertrouwen het alleen maar toe aan de school voor een bepaal- de!vorming. Do ouders kunnen dus aanspra ken en rechten doen gelden op de school en de school zal deze moe ten erkennen. Er is wel een ander, die van het schoolgaande kind kan zeggen: het is mijn kind. Dat is de Kerk. Door het H. Doopsel werd het kind opnieuw geboren als kind van God en kind van de Kerk. Door deze bovennatuurlijke geboorte be hoort het kind ook aan de Kerk, even goed als het aan de ouders toebehoort. Maar dat willen we hier buiten beschouwing laten, ofschoon het ook zijn konsekwenties heeft voor de ouders en voor de school. In ieder geval zijn de ouders de meest aangewezen opvoeders van de kinderen. Ze zijn door de natuur zelf daar toe aangewezen en dus ook door God, de Schepper van die natuur. De natuur legt het kind met zijn hulpbehoevendheid in de armen van de ouders met het bevel: Vol tooi wat gij begonnen zijt! Zij hebben dan ook.de strenge verplichting naar vermogen te zor gen, zowel voor de godsdienstige en zedelijke, als voor de lichame lijke en burgerlijke opvoeding van hun kinderen en ook in hun tijde lijk welzijn te voorzien. Zij zijn ook daarvoor de meest geschikte personen. Opvoeden, helpen bij de uitgroei is immers vooral een kwestie van liefdevol begrijpen en grote on baatzuchtigheid. Maar wie zullen hiertoe meer in staat en bereid zijn dan de ouders, die zichzelf in het kind terugzien? Deze plicht omvat de gehele op voeding. Maar als de natuur de plicht tot opvoeding aan de ouders oplegt, volgt daar vanzelf uit, dat ze ook aan de ouders het recht tot opvoeding geeft. En van dat recht kunnen de ou ders geen afstand doen, omdat ze door de natuur ertoe verplicht zijn. Ze mo en het ook niet anderen laten doen. Ze mogen bijv. de gods dienstige opvoeding niet helemaal overlaten aan de school, zodat zij zelf zich daarom niet meerbekom meren, bijv. of de kinderen de katechismus kennen en begrijpen, of zij nog wel bidden en geregeld tot de H. Sacramenten naderen. Natuurlijk kunnende ouders wel anderen Inschakelen in hun opvoe dingswerk, maar dan blijven ze toch nog de volle verantwoordelijk heid voor de opvoeding vragen. En omdat de ouders altijd ver antwoordelijk blijven, hebben zij de plicht én het recht de opvoeding door anderen, school of jeugdbe weging gegeven, te blijven volgen en controleren, de plicht én het recht om toe te zien, dat die an deren het goed doen, om bepaalde maatregelen af te keuren enz. En die anderen school en de jeugdbeweging, zullen zich altijd bewust moeten blijven, dat ze in dienst staan van de ouders en dus moeten opvoeden in overleg met de ouders en in de geest van de ouders. En ze hebben zeker niet het recht om opvoedende maatregelen te treffen, waarvan ze weten, ofwel redelijker wijze kunnen veronder stellen, dat de ouders daar op tegen zijn. Men wil juist ouder-comlté's, omdat men zich steeds meer be wust wordt, dat de school wel degelijk rekening heeft te houden met de redelijke wensen van de ouders. Na het voorgaande is het wel duidelijk, dat niet alleen de ouders fout zijn, die de opvoeding uit ge makzucht grotenaeels aan de school overlaten, maar dat deze school er ook niet goed aan doet, wanneer ze gaat opvoeden buiten de ouders om. Men mag niet redeneren: de ouders doen het niet, daarom zul len wij het wel doen. Het zou veel beter zijn, als er dus meer contact kwam tussen de ouders en de school, waardoor ook bereikt wordt, dat de ouders zelf hun opvoedende taak beter gaan vervullen. En de ouder-comité's kunnen juist daartoe veel bijdragen. Er is natuurlijk over die ouder- comité's nog heel wat meer te zeggen. v.d. B. men ter plaatse nog een nieuwe zaag vond. In het St. Servatiusgesticht werden een 30-tal patiënten opge nomen afkomstig uit het gesticht Meerenberg. 2l gezelschappen zullen deel- I nemen aan de grote schietwedstrij den, uitgeschreven op 9 juni door de schutterij St. Anna aan 'tEind. De timmerman H.V. kwam in het St. Servatiusgesticht met zijn linkerhand tussen een schaafma chine, waarbij hem drie vingers en een gedeelte van de duim werden afgeschaafd. In Merselo heerst een ratten- plaag. In één schuur werden er binnen een uur 45 van deze knaag dieren gedood, terwijl een.nog veel beter groter aantal aan 't bloedbad wist te ontkomen. De handboogschutterij „Diana' werd gevestigd ten huize van den heer Mathijs Custers, Paterslaan. Op zondag 2 juni a.s. zal in Ven- ray, ten bate van het Roode Kruis een oriënterings-rit worden verreden voor auto's en motoren. Deze rit, welke een lengte heeft van ca 50 km, zal worden gereden met een gemiddelde snelheid van 24 km per uur. Deze rit is uitgezet volgens het K.N.M.V. boekje, handleiding voor het uitzetten van oriënteringsritten. De rit is uitgezet door de heer Fr. Janssen. Deze naam waarborgt U een perfecte rit. De start is op 2 juni bij restau rant „DeBurggraaf" Stationsweg 1 te Venray. De eerste deelnemer ver trekt om 13.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor auto's f5 en voor motoren f3,50. De prijzen zullen bestaan uit bekers, lauwertakken en gebruiks voorwerpen. Er is een prachtige wisselbeker beschikbaar ter hoogte van 37 cm. Daar er slechts een beperkt aan tal deelnemers mogen starten is tijdige inschrijving gewenst. Indien niet volgeboekt, kan op de dag der rit nog worden ingeschreven van 12 tot 13 uur in het restaurant „De Burggraaf". Voorinschrijving kan geschieden bij het secretariaat van het Roode Kruis, afd. Venray, Hoebertweg 11, Venray, tel. 929 of 929. Steunt het Roode Kruis en geef U op als deelnemer aan deze mooie rit. van 27 mei 1911 Voor de Venrayse Volksbond sprak de heer Henri Hermans uit Maastricht. Aan de grot voor het klooster „Jerusalem" werd de offerblok ge licht. De gebr. Arts en B. Wijnho ven mochten voor f 1918 te Mer selo een woning bouwen met stal ling voor rekening van M. Fransen. In Merselo werd het 25-jarig huwelijk van het echtpaar van den HoogenhofDrabbels op feestelijke wijze herdacht. De heer Wilhelm Swaghoven opende aan de Maasheese weg een zaak in manufacturen. van 31 mei 1913 De Venrayse Boerenbond ver gaderde. Van de 500 leden waren er slechts 150 opgekomen. De heer W. Wijnhoven deed zijn stoomhoutzagerij en graanma- lerij aan de Leunse weg over aan zijn schoonzoon Joh. Claessens. van 25 mei 1907 De Wed. J. van der Linden kocht goed roggestroo k f 10.50 en schoofstroo k f 14 per 1000 pond. - Onze dorpsgenoot Pater Ben- tivolius Hanraets werd benoemd tot kapelaan te Nijmegen. Het kruisbeeld aan de weg naar het Nieuwhuis vond men aan de grond afgezaagd. Het scheen, dat de dader of daders in hun af schuwelijk werk gestoord zijn, daar vecpeinzinqen, Huisvesting van jonge gezinnen Rond 200 afgevaardigden uit het Nederlandse organisatieleven heb ben vorige week, in tegenwoordig heid van de minister van Maatschap pelijk Werk, Mej.DrMargaKlompé en minister Ir J. Witte van Volks huisvesting, het probleem der huis vesting van de jonge gezinnen be sproken. Aanleiding tot dit overleg was het rapport, dat de Gezinsraad kort geleden over dit onderwerp het licht had doen zien. Dit rapport van de Gezinsraad bevat een uitgebreid onderzoek naar de woonsituatie in het bijzonder van de jonge gezinnen en is een harte- kreet geworden om een spoedige oplossing van wat een nationale ramp wordt genoemd. 120.000 jonge gezinnen hebben geen eigen huis. Wat dit betekent zette Dr J.A.J. Barnhoorn, hoofd van de afd. So ciale Psychiatrie en Geestelijke Hy giëne van de Rotterdamse Genees kundige Dienst uiteen. De over vulling van de woningen, de lange wachttyd der verloofden en het langdurige inwonen bij ouderen (hetzij familie of niet) lel den tot soms ernstige gevolgen op geestelijk gebied. Dit behoeft niet persé opname in inrichtingen in te houden, omdat de gevolgen zich meestentijds In het verborgene afspelen, maar daarom niet minder vernietigend zijn voor het gezinsleven. Het pseudo-gezinsleven een uitdrukking van Dr Jos. de Boer, voorzitter van de Gezinsraad en hoofdbestuurslid van de katholieke bond voor het Gezin wordt in toenemende gevallen gekenmerkt door neurotische verschijnselen bij de vrouw, uithuizigheid, alcoholisme bij de man, en geremdheid bij de kinderen, aldus Dr. Barnhoorn. De eerste jaren van het huwelijk, waarin de laatste rijping tot vol ledige volwassenheid plaats vindt, gaat bij inwoning vooral in het ouderlijk huis onherstelbaar ver loren. Dominee F. Oberman, Hervormd Predikant te Rotterdam, zei niet te begrijpen, waarom de woningnood niet bestreden wordt als een epide mie. Er wordt veel gebouwd, maar te hokkerig, te gehorig, te klein. Hij voorzag een tijd, waarin mis schien wel genoeg woningen zouden zijn, maar in elk geval te weinig psychiatrische inrichtingen, waarin de slachtoffers van de huidige wo ningnood hun leven moeten slijten. Dr de Boer, die als voorzitter van de Nationale Gezinsraad het rap port verder toelichtte, wees erop, dat de woningsituatie het jonge ge zin murw gemaakt heeft. Een collectief protest blijft uit, omdat de jonge mensen zichapatisch bij de bestaande nood hebben neer gelegd. Een nationale noodsituatie kan slechts met een nationale in spanning opgelost worden. Doch de jonge gezinnen passen zich aan. Zij sparen niet meer, want zij kunnen toch geen huis inrichten. Zij beginnen, wat Dr de Boer noem de, een pseudo-gezinsleven, dat ver schrikkelijke gevolgen zal hebben, voor hen zelf, voor hun omgeving, voor het gehele land. De bezwaren tegen het rapport kwamen uitsluitend van de zijde der vakbeweging, met name van het N.V.V., en van de Raad van Woningbouw, een instituut, dat de Minister van Volkshuisvesting ad viseert. Zowel door de N.V.V.-afgevaar- foe qoecl Tt/Uont f VAN BOXTEL heeft de allernieuwste Philips all-transistor hoorapparaten. Van nu af kan Uw slechthorendheid voor iedereen onzichtbaar en onmerkbaar blijven. MAANDAG 27 MEI a.s. Belangrijke demonstratie voor slechthorenden In een rustige en vertrouwde sfeer houden onze gehoor- deskundigen zitting op maandag 27 mei a.s. van 11-14 uur in café »ln den Engel« Grotestraat 33 Venray Eindhoven, Roosendaal, Breda, Oen Bosch, Boxtel, Helmond.. D@mj|L TILBURG HONDERDDUIZENDEN VINDEN HUN VOORDEEL BIJ VAN BOXTEL,HONDERDDUIZENDEN KUNNEN ZICH NIET VERGISSEN. digde als door de vertegenwoor diger van de Raad voor Woning bouw werden de bouwvakarbeiders in het geding betrokken. Een voorstel van het rapport van de Gezinsraad tot de mogelijkheid van overuren wezen zij af vanwege de sociale voorwaarden, die in de bouwvakken minder gunstig zijn dan in de fabrieken. Zij betwijfel den of de overuren wel het rende ment zouden opleveren, dat men er van verwacht. Ook de z.g. semi-permanente bouw vond bij hen geen bijval. Niet ter sprake kwamen op de vergadering, de moeilijkheden van jonge gezinnen, die wel een eigen woning bezitten. De woningbouw schijnt ingesteld te zijn op het z.g. gemiddelde gezin van 2, maximaal 3 kinderen. Het gros der woningen is onvol doende voor gezinnen, die boven 's landsÉ gemiddelde uitgaan. Welke gevolgen deze bouwpolitiek moet hebben voor het gezinsleven, kwam niet tot uiting. Het zou evenwel aandacht verdienen om eens te bedenken, dat de nieuwe woningenvoorraad voornamelijk be staat uit kleine, respectievelijk zeer kleine woningen, waarmee wij over 30 of 50 jaar nog zitten en welke de jonggehuwden op onverant woorde wijze dwingen tot kinder beperking. Bezitsvorming nog te weinig populair De kansen op de bezitsvorming voor de grote massa zijn nog lang niet gunstig. De oorzaak^daarvan ligt, geloven wij, wel in de eerste plaats bij de grote massa zelf, die na eeuwen lang gewend te zijn te leven als bezitlozen, zich rijkelijk tevreden stelt met talloze sociale zeker heden. Deze zijn van boven af opgelegd en hebben heel wat zorgen van de mens afgenomen. Eigenlijk beantwoordt zulk een situatie veel meer aan de gemak zucht van de mens, dan de toestand waarin hij volgens zijn eigen ver antwoordelijkheid, gedwongen is voor de risico's van de toekomst te zorgen. Het is toch veel gemakkelijker wekelijks een deel van zijn loon te moeten afstaan, om er op latere leeftijd een pensioen van te krij gen, dan zelf een deel te moeten wegleggen, het vast te zetten en er voortdurend zorg over te moe ten hebben. Hetzelfde kan worden gezegd van de ziekteverzekering, de werk loosheidsverzekering enz. Maar gezien de eigen verantwoor delijkheid van de mens, mag de staat niet overnemen, wat de mens krachtens zijn natuurlijke bestem ming zelf behoort te doen. En daarom moet er naar worden gestreefd, dat de mens bereid is, zijn eigen lot in handen te nemen. Dit nu kan hij alleen, wanneer hij ook de middelen, o.a. de finan ciën in handen heeft, m.a.w. iets bezit. Dat betekent dus als het ware een omschakeling naar 'n toestand waaraan we helemaal ontwend zijn hoe natuurlijk die ook behoort te zijn. En zo zal dus een verandering in mentaliteit moeten optreden, zowel bij de grote massa, die be reid moet leren worden eigen be heer te voeren en bij de grote en kleine maatschappijen, die leren hun medewerkers van hoog tot laag deelgenoot te maken in de resultaten van hun arbeid. Daarover hebben de encyclieken al aangedrongen, maar we zijn nog vergeten ze in de practijk te bren gen. HUÜR-GESCHIPPER. Men heeft het reeds vernomen, de huurverhoging, welke al reeds enkele malen uitgesteld is, zal niet in werking kunnen treden voor de eerste augustus van dit jaar. De besprekingen tussen de re gering en de specialisten van de Volksvertegenwoordiging zijn niet op tijd klaar gekomen. Achter deze simpele mededelin gen gaat de grote strijd schuil, die gestreden wordt om de huurverho ging. De regering is voornemens 25 pet boven de tegenwoordige huren toe te laten, om daarmede een stap dichter te komen bij het natuur lijke huurpeil. Op de dag, dat deze verhoging in werking treed, moest eigenlijk al weer de mogelijkheid van een nieuwe verhoging onder ogen wor den gezien. Maar dat gebeurt na tuurlijk niet, hetgeen er opnieuw op wijst, dat het met de huren ook helemaal fout zit. Een moeilijke en voor heel het volk onaangename operatie is erg noodzakelijk, maar niemand durft de koe bij de horens te pakken. Daar komt nog bij, dat door de uitzinnige eis van de socialisten, (welke bij de kabinetsformatie door de KVP geaccepteerd is) de helft van de huurverhoging geblokkeerd zal worden voor verbeteringen. Het is duidelijk, dat niemand over deze plannen tevreden is en dat achter de schermen wordt ge trokken, om zoveel mogelijk con cessies van de regering los te krij gen. Naar onze mening wordt door deze halfslachtige politiek het prestige van ons land sterk onder mijnd. De huurpolitiek maakt het ook voor een deel stuurloos. De situatie doet ons in dit op zicht denken aan het mateloze po litieke gechicaneer in Frankrijk, dat wij toch zo hardgrondig ver foeien! P.D.V. de Zwaluw Hieronder laten we dan de uit slag volgen van de wedvlucht Java, welke een zeer vlot verloop had. Elders in dit blad zullen we (bij tij dig klaar zijn) nog meer uitslagen vermelden. Java 260 oude duiven, eerste duif 10.31.51 u. laatste 10.41.56 u. 1 Gebr. v. d. Heuvel, 2 30 Maas, 3 4 3L Lormans, 5 57 66 P. Janssen, 6 9 18 32 43 54 64 Munckhof-Poels, 7 Weys, 8 58 P. Strijbosch, 10 1112 21 22 23 24 39 62 63 P.en J. Hendriks 13 52 de Lauw, 14 36 40G. Janssen O., 15 St B., 16 J. Verstegen Zn. 19 60 J. Kusters, 20 Swachöfer, 25 E. Vermeulen, 26 v. Laar, 27 Tonen, 28 de Riet, 29 31 Denissen, 33 34 41 53 65 J. Arts, 35 v. d. Broek, 37 37 50 G. ?Philipsen, 38 48 Servio, 42 G. v. Dijck, 43 Philipsen H., 44 A. Willems, 47 Janssen V., 49 M. v. Houdt, 55 56 P. Willems, 59 J. Jan sen Zn., 61 Hellegers. Uitslag P. St. Max, 192 duiven, le duif 17.13.19. u, laatste 17.52,20. 1 Bergmans, 25 10 41 P. Strijbos, 3 21 M. v. Houdt, 4 30 P. Kersten, 6 27 32 de Riet, 7 9 19 Servio, 8 Lormans, 11 12 Gommans, 13 Arts 14 44 Emonts, 15 E. Vermeulen, 16 Jos Vermeulen, 17 v. As, 18 Boom, 20 Stevens, 22 G. Janssen H„ 23 37 A. Willems, 2425P. en J.Hendriks, 26 J. Verstegen 28 J. Janssen Kr, 29 45 v.d. Broek, 31 G. Janssen O. 33 47 Joh. Janssen, 34 46Vercaute- ren, 35 v. Dijck, 36 48 Dinjens, 38 40 J. Janssen en Zn., 39 G. Philip sen, 42 M. Voesten, 43 Voesten. P. Strijbos draaide een pracht serie, waarvan 3 bij de eerste 10, een felicitatie waard. Na deze vlucht hadden we nog slechts 4 duiven van 4x prijs en hiervan blijven er na Cartres slechts 2 over, t.w. Jac. Arts en P. Kersten. Langstraat Op de Langstraat zijn de eerste voortekenen merkbaar van de ver anderingen, die daar binnenkort zullen komen. Veranderingen, die men echter niet kan toejuichen, in die zin, zoals gemeentewerken dat zich voorstelt. Dat geldt dan vooral het „laan-gedeelte". Hierover komen 's winters per dag zo'n 2000, en zomers per dag zo'n 3000 auto's. Het is dus een drukke weg, maar tot heden toe vindt men daar geen opstoppingen, omdat achter de bomen behoorlijk geparkeerd kan worden door de daar wonende auto-bezitters en de vertegenwoordigers, die de daar ge vestigde zaken bezoeken. Bovendien rijden bakker, kruide nier en groenteman hun wagens achter de bomen, zodat het groot verkeer niet gehinderd wordt. Nu gaat men achter de bomen eerst een trottoir langs de huizen leggen en het restant tot de bomen wordt dan opgevuld met een groen- beplanting en met grasvelden. Mooi, maar niet practisch, omdat nu bovengenoemde auto-gebruikers met hun wagens de Langstraat op moeten, die voor het verkeer al smal is, maar nu helemaal gevaar lijk gaat worden. Is hier geen andere oplossing mogelijk, via bedrijfswegen of be hoorlijke parkeerruimten? J.J. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1