Staatsbosbeheer waakt over Venrays beseheiden bezit ■Combineer kleur en struktuur .een spannend televisiespel f 29.75 Limburgse boeren en tuinders vierden feest. Ga maar kijken bij Douwe Egberts „Wist u, dat Nederland bijna het bosarmste land van Europa is?" Deze vraag werd ons gesteld door een ambtenaar van het Staatsbos beheer, waarmee wij een dag op stap waren om een bezoek te brengen aan enkele fraaie boscom- plexen die door deze instantie in onze gemeente worden beheerd. Wij wisten wel, dat Nederland nu niet bepaald royaal in zijn bos sen zit, maar bijna het bosarmste land, neen dat hadden we niet ver wacht. „Hoe staat het dan met andere landen in Europa?" was onze weder vraag. „Het armst aan bos is Ierland vertelde onze tochtgenoot, dat op de voet wordt gevolgd door Enge land, Nederlanden Denemarken met recpectievelijk 2*6-7 en 8 pet. be bost. Dan gaan we dadelijk met een aardig sprongetje omhoog en vinden België met 20 pet. bos, Frankrijk 21 pet, Duitsland 27 pet., Zwitser land 24 pet, Noorwegen 24pet, Oos tenrijk 38 pet, Zweden met 56 pet en als het beste Finland, met niet minder dan 71 pet bebost?gebied van de totale landoppervlakte. Door onze bevolkingsdichtheid staan we er wat de bebossing be treft in ons land het slechtst voor, want wanneer we gaan bekijken hoeveel bos iedere Nederlander in ons land ter beschikking staat, dan vinden we slechts een stukje van ongeveer 200 ro2, dus van 10 x 20 meter, terwijl de Engelsman, door een dunnere bevolking, de be schikking heeft over 300 m2 en de Deen over 800 m2. Venray staat daar gunstig bij. Het gemeentelijk bosbezit bedraagt 4 pet (1200 ha) van de totaal oppervlakte der gemeente, met de particuliere bossen wordt dit percentage zelfs 14—15 pet. Nog verder bedreigd Het ergste is echter, dat onze bossen constant bedreigd worden, verklaarde ons dezelfde ambte naar. Daarom is het zo uiterst belangrijk, dat wij ons er goed van bewust zijn, dat we maar weinig hebben en dat dit met hand en tand verdedigd moet worden, want er zijn veel kapers op de kust. Vooral landbouw en veeteelt eist' steeds meer grond op en om begrijpelijke redenen. Zo wordt er langzaam maar zeker aan ons bos en natuurgebied ge knaagd. Vaak kan het niet anders, maar daarom moeten we extra zuinig zijn op dat wat we nog bezitten. Onze bossen zijn onmisbaar voor klimaatverbetering en recreatie. Dit is een waarde die niet in geld is uit te drukken, maar die zeker mee telt. Voor de volksgezondheid is het bos onmisbaar. Niet voor niets noemt men de parken in onze grote steden wel de longen van de stad. Maar al nemen onze bossen een belangrijke plaats in bij de recreatie, toch moet altijd voorop worden ge steld, dat zij voor 's lands economie nuttig zijn voor de houtproductie. Economisch gezien is het bos daar om al onmisbaar. In ons land'wordt jaarlijks ruim 5.000.000 m3 hout verbruikt. Slechts een tiende gedeelte hier van komt uitdelgen bossen. De rest wordt ingevoerd. Opvoering van de houtproductie is een eerste eis. Uitbreiding van ons bosareaal is nagenoeg niet meer mogelijk. Verbetering van de t bestaande bossen is derhalve de enige me thode. Met alle ter beschikking staande middelen moet er van ge maakt worden wat er van te maken is. Hoe meer bos verloren zou gaan, hoe groter de aanslag op onze deviezenpot zou zijn. Wat de gemeente Venray betreft, dient men zich te realiseren, dat alleen de noodzakelijke dunning al ruim f 60.000 per jaar oplevert. Hieruit wordt ruim de zorg aan de bossen betaald. Is het bosbedrijf eenmaal goed op gang en dit zal ongeveer 1970 zijn dan komt er nog zeker eenzelfde bedrag bij voor de dan noodzakelijke vellingen. Dan leveren Venrays bossen bijna 1,5 ton op aan rente. Wat is er te doen? Inmiddels wandelden wij met onze gastheer door de bossen bij het vliegveld. Hij toonde ons een deel van het werk, dat verricht wordt door het Staatsbosbeheer. Het ter rein waar wij ons bevonden, maakte deel uit van een gemeentebos. Met grote deskundigheid, gesteund door de ervaring van vele jaren, wordt het bos beheerd. Aan de hand van een bedrijfsplan dat elke tien jaar wordt herzien, is een economisch beheer mogelijk. Vellingen en herbeplantingen vinden op het juiste tijdstip plaats, even als elke andere handeling die er toe bijdraagt om het bos te ver beteren. Om te weten of het nieuw aan te leggen of reeds bestaande bos een tekort heeft aan bepaalde voe dingsstoffen worden grondmonsters genomen, die op bet bedrijfslabora- rlum voor grondonderzoek te Oos terbeek worden onderzocht op sa menstelling. Aan de hand van het rapport wordt dan bij nieuwe bosaanleg be paald welke boomsoort het beste bij de grond past of men gaat bij reeds aangelegde bossen de ontbrekende stoffen door middel van bemesting toevoegen. De gemeentelijke bos-huishouding bevindt zich nog in stadium van opbouw. In de dertiger jaren zijn veel bossen aangelegd, daarna weinig of niets meer. De oorlog heeft veel verloren doen gaan en om nu een behoorlijk bedrijf te krijgen is op de eerste plaats een goede leeftijdsopbouw nodig. Aan gezien een bos gemiddeld 50 jaren oud wordt, moet men dus geduld hebben. In 1970 hoopt men echter zo ver te zijn, dat daarna ieder jaar 1/50 deel gekapt zal kunnen worden. Zoals gezegd, zullen die gekapte 20 ha bij de huidige hout- prijzen f 60 tot f 80.000 opleveren en dus behoorlijk rente opleveren, van het hierin gestoken kapitaal. Hoewel nog vele oudere naald- houtbossen dorre houtfabrieken zijn, wordt door de moderne bos- bouwwetenschap steeds meer ge streefd naar een bos dat een leven de gemeenschap vormt waar niet alleen bomen maar ook dieren en planten een onderkomen vinden. Regelmatig wordt er in het bos gewerkt en gecontroleerd, waarbij zieke bomen worden verwijderd en de strijd aangebonden tegen insec tenschade en ziekten en wat dies meer zij. Kortom de bosbouw is een apart bedrijf, waar miljoenen mee gemoeid zijn. In Venray werken hieraan regel matig 13 man, zomer en winter aan de instandhouding en verbetering der bossen. Door de grondsoort zijn we op naaldhout aangewezen. Maar de oude grove den wordt langzaam vervangen door de Corsicaanse den, en op de betere grondsoorten komt de douglas en de larix. Wel wordt loofhout-menging toegepast, om een beter strooisel en dus betere bemesting te krijgen. Een ander voordeel is het rijker vogelleven, die als dank voor het aangenaam verpozen de schadelijke insecten helpen opruimen. Zeker als men alles op alles moet zetten om een reebok, die gelukkig in onze bossen is terecht gekomen, te behouden en te helpen de strijd tegen de stropers te winnen. Geen vreemd vogeltje is veilig tegen lijmstokken etc. en zou de heide nooit eens gebrand hebben, om jong wild en eieren te vernietigen Het is dan logisch dat er zoveel bordjes verboden toegang komen. Een misdaad Wie brand in bos of hei veroor zaakt, pleegt een misdaad tegen over ons volk en.... tegenover zich zelf. Door ontwetendneid en wan begrip snijden velen nog hun naam of letters in boomstammen of in banken. Laat men begrijpen, dat men hier niet alleen de betrokken boom ernstig beschadigt en het hout waardeloos maakt, maar dat men op die manier ook de sfeer van ongereptheid, waar iedereen zo op gesteld is, vernietigt. Helaas moet een groot deel van het vandalisme toegeschreven wor den aan onwetendheid en onnaden kendheid. Men gaat er prat op een mens uit deze moderne tqd te zijn, die veel weet en kan, maar laten wij dan tonen begrip te hebben voor de natuur en deze met zorg behandelen, want anders glipt ons het kleine beetje dat ons nog rest in ons landje uit de hand. Laten we tonen beschaafde mensen te zijn, met eerbied en liefde voor het mooie in de natuur, waarvan we toch zo graag genieten. Dat is de les die u leert wanneer u zoals wij een dagje op stap bent met een ambtenaar van Staatsbos beheer en spreekt mat de bosbouw kundige beambte, aan wie de zorg over een deel van onze bossen en natuurschoon werd opgedragen. Zij kunnen u staaltjes vertellen, waar van u de haren te berge rijzen. Laten wij allen waken over en zorgen voor de natuur in ons land, hand in hand met de eigenaars en de instellingen, die dag aan dag er voor strijden. tot een vrouwelijk silhouet, en U raakt de kern van elke mode. In onze nieuwe kollektie zomerjaponnen vi.idt U bet bewijs hiervan. Overtuig U zelf en.... Waarom afgesloten Natuurlijk willen Staatsbosbeheer en vele particulieren graag hun bossen voor het publiek openstellen om hen in staat te stellen zich hier te ontspannen en van de natuur te genieten, maar iedereen zal begrij pen, dat velen zich genoodzaakt zagen hun terrein te sluiten, omdat helaas de bezoekers zich als vanda len gedroegen op een gebied waar zij als gasten vertoefden. Op die manier sluiten wij zelf steeds meer recreatie-terreinen voor ons af. Laten we vooral niet vergeten, dat wij als publiek zeer veel belang hebben bij een zo groot mogelijk recreatieterrein. Met alles wat wij vernielen of beschadigen, benadelen we ons zelf. Geen eigenaar van het bos vindt het prettig afgerukte takken en schillen of dozen te vinden en wanneer we zelf in zijn plaats zouden staan, zouden we dadelijk ons bos sluiten. Waarom ons dan niet als gast gedragen En waken en zorgen over het bos tijdens ons verblijf als was het ons eigendom Wat te zeggen van de tientallen vernielde vogelkastjes, die Staats bosbeheer heeft opgehangen, maar door het publiek en niet alleen door de jeugd kapot geslagen of leeggehaald zijn. En van die tien tallen andere, die gewoon gestolen zijn. Kan men een jachtpachter onge lijk geven, als in zijn jachtgebied, dat hij voor duizenden guldens in orde probeert te brengen, o.a. ook met vogels, kilometer strikdraad moet opruimen, voortaan sluit. Mgr. ir. Bemelmans en de heer Dings In de bloemen De viering van 't 40jarig jubileum van mgr. Bemelmans en 't 25jarige van de heer Dings bij de L.L.T.B. is Maandag te Roermond een echt familiefeest geworden. Uit alle hoeken van het gewest waren boeren en tuinders met het hoofdbestuur en genodigden, onder wie de Commissaris der Koningin tezamen gekomen om de beide pi oniers te huldigen. Allereerst namen zij in de Mun sterkerk deel aan 't plechtig dank offer, door mgr. Bemelmans opge dragen. In het harmonietheater heeft men daarna de jubilarissen letterlijk en figuurlijk in de bloemen gezet. De voorzitter ging uitvoerig op beider verdiensten in. Hun werk is gelijkelijk bezield door een grote liefde voor de boerenstand. De heer Mertens releveerde de vele werkzaamheden van mgr Be melmans. Een 3-jarig verblijf in 't gijzelaarskamp heeft gelukkig zijn geestkracht niet gebroken. De heer Mertens eindigde zijn lofspraak op mgr. Bemelmans met hem een goedgeslaagd portret aan te bieden. L.L.T.B. is Dinghs Overschakelend op de tweede jubilaris merkte de heer Mertens op, dat wie aan de L.L.T.B. denkt, aan Dings denkt. Diens benoeming in 1932 tot leider van de jonge boeren en tuinders bleek een goede keuze. Met onvermoeibare arbeids- lust verricht hij nu de secretariaats werkzaamheden, waarna hij 'savonds nog veelvuldig op pad is voor spreekbeurten. Bovendien ver vulde hij 20 jaar de functie van penningmeester, maar vooral weet het bestuur hem dank voor het geen hij heeft gedaan ter bevorde- Sportief jurkje in batist- met-satijnstrcep. Ver schillende kleurstellin gen. Zowel open als ge sloten te dragen. Maten 38 t/m 46 f 29.75 JAPONNEN UITSLUITEND TE NIJMEGEN Korte Molenstraat hoek Ziekerstraat ring van het land- en tuinbouw- onderwijs in Limburg. Tenslotte memoreerde de heer Mertens het moeilijke werk, dat de jubilaris gedurende de bezettingsjaren als provinciaal voedselcommissaris ver richte, waarbij hij veel voor het Limburgse volk heeft kunnen doen. Als stoffelijk huldeblijk werd hem een radio met pick up aangeboden. De gouverneur, dr. Fr. Houben, herinnerde aan de prettige samen werking met mgr. Bemelmans in de Raad van Overleg en zag als meest opvallende in hem de figuur van de priester. De gouverneur prees de heer Dings om diens trouw aan het voornemen de L.L.T.B. groot te maken. Mr. T. Brouwer, secretaris van de Katb. Ned. Boeren- en Tuinders- bond hield een geestige speech, waarbij hij voor een belichting van de goede eigenschappen der twee jubilarissen dankbare beelden vond in hun geliefd kaartspel „toepen". Ook wees hij op de betekenis van eminente topfiguren in gewestelijke organisaties voor het landelijke werk. De woorden van de heer Brouwer gingen vergezeld van een geurig geschenk, dat weliswaar in rook zal opgaan. De coöperatieve instellingen van de L.L.T.B., waarvan de heer Loo- nen de tolk was, hebben voor mgr. Bemelmans een reis naar Amerika mogelijk gemaakt om zijn broer te bezoeken en hiervoor hebben ook de afdelingen, waarvoor de heer vd. Schoor uit Nederweert sprak, een bijdrage gegeven. De heer Dings kreeg een televisietoestel van de economische instellingen en een Perzisch tapijt van de afdelingen. Voor vriend in de missie Ook de jongeren hebben zich niet onbetuigd gelaten en naast de har telijke woorden van hun voorman, de heer A. Dormans, zal de aard van hun geschenk, f 4.500,— om een tractor voor een vriend in de missie te kopen, mgr. Bemelmans geroerd hebben. Verder voerden nog het woord en boden geschenken aan de heer Schreurs namens het personeel en de heer J. Bles, als afgezant van de onderwijsinstellingen. De dames van de boerinnenbond hebben het op haar eigen manier met decla matie gedaan. De heer Dings kon niet nalaten de vergadering mee te delen, dat daags te voren de heer Mertens tien jaar voorzitter was, waarvoor een hartelijk applausje opging. Nauwelijks kon de heer Dings de woorden vinden om zijn dank uit te drukken, maar hij verbond daar aan enkele behartenswaardige wen ken om het platteland van Limburg niet alleen zijn welvaart, maar ook zijn aloude geloof te doen behouden. Mgr. Bemelmans, die als geeste lijk adviseur het laatste woord had, zei het werk graag gedaan te hebben; het was geen last geweest, omdat hij van de Limburgse boeren stand en de boerenstand in het al gemeen houdt. In het landbouwhuis werd recep tie gehouden en zeer velen, onder wie de bisschop-coadjutor mgr. dr. J. Hanssen, kwamen de jubilarissen gelukwensen. Juist bij de spanning van een televisiespel is het, alsof Pickwick Thee dubbel verkwikt. De strelende geur en de verfijnde Engelse smaak maken de gezelligheid groter, het genot van be- haaglijk-samenzijn intenser. Douwe Egberts Pickwick Thee, de Engelse me lange kenmerkt zich door een overdaad aan smaak en aan geuren door een rijke afschenk. O De fijne geur en smaak van Pickwick Thee worden volmaakt beschermd door een speciale aluminium-binnenverpakking (doosje van 20 stuks 100 ct doosje van 10 stuks 52 ct Ceylen melanje 112 lat Enjelse melanje 94 ct Pickwick theezakjes de fijne Engelse Melange

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4