SPORT Voor ieder feest Thomassen Hollandia Cema-Patent Verheijen's Zaadhandel Kerkelijke Diensten Mr. Maas sprak te Venray over Earomarkt. Arend-Roland aan de Noord-Westelijke hemel Koffieserviezen Eetserviezen Keukenuitzetten Balatum traploper Souvenirs Gero Zilmeta Jersey Communie pakjes Communie jurken jongens- en meisjesschoenen JANSSEN-CLEVERS Rijschool C0N PETERS, Oirlo voor alle rijbewijzen Zaterdag 4 mei 1957 No 18 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF \KTT?T?iri>T A VfYOO A V I*1\J fYlVAQTï? PTTP1VT ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. A BONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 612 GIRO 150652 "V Er Lr i\U VUUI\ VJUrlNlVfAI WlVlO 1 1VE#I\.C#1Y PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. van 5 t.e.m. 11 mei. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kapelaan Heijmans Zondag: 2e zondag na Pasen. 6.30 lm overl. fam. Linders- vd. Wolden- berg, 7.30 lm overl. fam. Dupont- Wetterhahn, 8.30 Kindermis dokter Bloemen, best. door de meisjes school, 9.15 Hoogmis vd parochianen hierna Te Deum bij gel. v. d. ver jaard. v. H.M. de Koningin, 10.30 lm Catharina Arts-Huisman, 7 u, Marialof en Rozenhoedje. Maandag: H. Johannes v.d. La tijnse poort. 6 45 lm v. alle overl. parochianen, 7.30 lm Lamberdina Vullings-Thuijls, 7.30 zijalt. lm dr. Bloemen, best door fam. v. Rijswijk Canada, 8.15 best. dienst Piet Duijf. Dinsdag: H. Domitianus, 6.45 lm Johanna Elis. Lamers-Jacobs, 7.30 lm Piet Flinsenberg en echtg., 7.30 zijalt. Henk v. Waayenburg, 8.15 u, gest. jrd. Catharina Poels-Kellenaers en Mathilda Poels (1 H), 9.30 pl, huwelijk bruidsp. v. Els-vd. Borst, Woensdag: Verschijning v. d. H. Aartsengel Michael, 6.45 lm Antoon Laurensse, 7.30 lm dokter Bloemen best. door de buurt, 7.30 zijalt. lm overl. fam. Verheugen-Debets-Pot- ten, 8.15 gest. jrd. v. Christiaan Ariaans en Ida v. Meijel (1 H). Donderdag, H. Gregorius v. Nazi- anze: 6.45 lm. Hendricus Drabbels; 7.30 H. Sacramentshoogmis; 7.30 zijalt. lm. Paul Kuijpers en echtg.; 8.15 gest. jd. Jacobus Verbeek en Mechtild Baltussen (2kl) Vrijdag, H. Antoninus: 6.45 lm. Josfina v.Meijel-v.Megen; 7.30 Joh. Claessen, Joha.Fleurkens en Theo dora Bister veis; 7.30 zijalt. z.i.(R) 8.15 gest. jd. Johanna vd. Pasch, ouders en fam.(2kl) Zaterdag, H. Philippus en Jacobus 6.450LVr.hoogmis; 7.30 lm.Theodor Lichteveld; 8.15 hoogmis bij 25jarig huwelijk Janssen-Pillen; 9 u. pl. huwelijksmis bruidspaar Klaassen- Swinkels; 9.45 hoogmis bij 25jarig huwelijk Wijnhoven-Peters. In de meimaand is iedere avond om 7 u. Marialof en rozenhoedje. VELTUM: donderdag 7 u. leesm. overl. fam. Vollenberg-Versteegen, KATECHISMUS: alle schoolkin deren leren les 44. RECTORAAT PATERSKERK 2e Zondag na Pasen: H. Missen 6.30, 7.45 en 10 30, 9 u. hoogmis; communiceren begint achteraan; le coll. voor onze kerk, 2e jaarcoll. vd. voortplanting des geloofs; 7 u. lof en meimaandoefening. Deze week iedere avond 7.30 meimaandoefening Dinsdag 3e dinsdag vd. Antonius- noveen, 6.30 gez. H. Mis, 7.30 lof, noveengebeden en meimaandoef. Zaterdag 38 biechten. Deze week iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. MIS-INTENTIES 2e zond. na Pasen: 6.30 Piet Albers namens de buurt; 7.45 Gerard Ver- koijen en dochter Helena; 9 u. uit dankb.; 10.30 Henricus Zwitserlood en zoon Harrie. Maandag, H. Joannes vd. Latijnse Poort: 7 u. Leonard "lonen en Ama- rantia Houttave: 7.4C- Mecht. Jans- sen-Maurus; 8.30 overl. ouders vd. Heijden-Moors. Dinsdag, H. Stanislaus: 7 u. Jozef Kappel; 7.45 uit dankb.; 8.30 wed. M. Hoedemaekers. Woensdag, versch. aartsengel Mi- chaël: 7 u. Willem hemmen; 7.45 Albert Vermeulen en Petr. Heijne- mans; 9 u. gez. H. Mis bij gelegenh. 40-jarig huweiijk. Donderdag, H. Gregorius v. Nazi- anze: 7.45 gez. jaard. Johannes en Helena van Helden. Vrijda H. Antoninus, 7 u. Jacob Peters; 7.45 overl. fam. Schaeffers- Zegers; 8.30 Albert Tonen en Maria Ruwardt. Zaterdag, H.H. Philippus en Jaco bus: 6.30 Marinus Janssen en Corn Ebbers; 7.45 Wilhelmina Wijnhoven- Custers. PAROCHIE OOSTRDM 2e Zondag na Pasen; 7 u. H. Com.; 7.30 vroegmis; 9 u. Comm.; 10 uur hoogmis; 3—4 uur maand, aanbid dingsuur met lof. Maandag: 7.30 best. zm voor Jacob Vermeulen. Dinsdag: 7.30 best. zm voor Mina Janssen. Woensdag: 7.30 best. zm voor Ger. Janssen en echtg. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Mart. Hendriks en echtg. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Ger. van de Voort. Zaterdag: 7.80 best. zm voor Karei Gommans; 7.30 Marialof. PAROCHIE OIRLO 2e Zondag na Pasen, le zondag der maand, buitengewone collecte voor de kerk; 6.30 II. Comm.; 7 u. lm; 8.30 lm v. overl. fam. Hezen Peters; 10 u. parochiemis; 3u. aan biddingsuur, waaronder processie; le coll. is buitengewone collecte, 2e coll. voor 't bisdom. Maandag: 7.30 maandstond Jaco bus Nelissen. Dinsdag: 7.30 maandstond Jo hanna Geurts. Woensdag: 7.30 lm v. Petronella vd. Ven, best. door 't liefdewerk van O.L.Vr. van Lourdes; 9.30 hu welijksmis bruidspaar Philipsen Voermans. Donderdag: 7.30 zieledienst voor Josef Antoniaen Maria Vérstappen. Vrijdag: 7.30 zieledienst Huber- dina Lenssen en Anna Stevens. Zaterdag: 7.30 zieledienst Maria Minten; van 57 u. biechten; 7 u. Marialof. PAROCHIE CASTENRAY 2e Zondag na Pasen: maand, bui tengewone collecte vd. kerk; 7.30 vroegmis t.e.v. St. Jozef, t.i.v. de K.A.B., 10 u. hoogmis vd. vruchten der aarde en andere geest, en tijd. noodwendigheden der parochie, daarna Te Deum vanwege de ver jaardag van H.M. de Koningin; 3u maandel. aanbiddingsuur. Maandag 7.30 gez.jd. Antoinetta Tacken. Dinsdag 7.30 gez. md. P. Janssen. Woensdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. t. dankzegging int. fam. Seegers-Haegens. Donderdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. t. dankzegging int. fam. Kuijpers-vd. Pasch. Vrijdag 7.30 gez. H. Mis Jozef Wll- lemsen t.i.v. een vriend. Zaterdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O. L.Vr.v.Alt.Bijst., t.e.v.h. die hiervoor offerden; 7—8 u. biechten; 8 u. lof en rozenhoedje. A.s. zondag 2e coll. voortpl.d.gel. Kerkpoets: Gonny Reijnders en Toos Weijs. PAROCHIE LEUNEN 2de Zondag na Pasen: 7 u. H. Mis vd. parochie; 3 u. jg. Mathieu Ver vuurt; 9 u. H. Mis van dank bij een 80e verjaardag; 10 u. hoogmis als jg. Jean Holtackes. De hoogmis is ,.salus populi". waarna Te Deum bij de verjaardag van H.M. de Ko ningin. Maandcollecte voor onze kerd. 3 u. maand, aanbiddingsuur. Maandag 7 u. H. Mis Henri Weijs; 7.30 gest. jg. Hub. Bouten en echtg. Dinsdag 7 u. H. Mis Wilh. Wis- mans en echtg.; 7.30 geen H. Mis; 9.30 huwelijksmis bruidsp. Gielen- Fleurkens; 10.30 pl. huwelijksmis bruidsp. Janssen-Manders. Woensdag 7 u. H. Mis Elisabeth Reintjes-de Lauw; 7.30 gest, jg. Maria Lemmens. Donderdag 7 u. H. Mis Gerard en Lena Verkoijen, 7,30 Piet Verschuu- ren. Vrijdag 7 u. H. Mis; 7.30 Peter Willemse. Zaterdag 7 u. H. Mis! 7.30 gest. jg. Antoon Meijers en echte.; 9 u. hoogmis van dankz. bij 40-jarig huweiijk Wilh. Gommans en Anna Jenniskens. 45 en 7.308 biech ten; 8 u. Marialof. Kerkpoets: Toos van Meijel en Truus van Dijck. PAROCHIE YSSELSTEYN 2e Zondag na Pasen: 6 30 lm.; 8.30 Willem Jacobs; 9.15 kindermis 10.15 hoogmis best. jg. Petronella v. Asten-Pouwels; waarna Te Deum bij de verjaardag van H.M. de Ko ningin, daarna H. Familie jongens; 2 u, lof. Maandag 7.30 lm. overl. fam. Ver- geldt-Burgers. Dinsdag 7.30 maandd. Maria Maes- sen-Mans; 8.10 lm. overl. familie Spreeuwenberg-v. Wylick. Woensdag 7.30 gez. jg. fam. Re- louw. Donderdag 7.30 gez. H. Mis uit dankbaarheid t.e.v. Onbevl. Hart van Maria en H. Gerardus. Vrijdag 7.30 lm. Maria Janssen- Droesen. Zaterdag 7.30 lm. uit dankb. fam. Geurts-Peeters; 7 u. Marialof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 6.30 lm. Michael Wijers, 7.30 hoogmis Anna Maria Cuppen- van Veghel, 10.30 lm. vr. Teunesen- Klassen, 3 u. Lof, na de hoogmis Te Deum vanwege de verjaardag van de Koningin. Maandag: 6.30 lm. overl. fam. Gerrits-Asselberghs, 7.301. z. int. Dinsdag: 6.30 lm v. 'n zieke, 7.30 lm v.d. overl. v.d. fam. Asselberghs- de Haart. Woensdag: 6.30 lm. t.z.i., 7.30 lm. Hntoon Jozef Laurensse, echtgen. v. J. Th. Maassen. Donderdag: 6.30 lm. v.d. overl. v.d. fam. Asselberghs-de Haart, 8 u. congregatie vd. meisjes. Vrijdag: 6 30 lm t.e.v. H. Hart, 7.30 lm v. een voorspoedige gene zing. Zaterdag: 6.30 lm. t.e.v. O.L. Vr. v.d. Karmel. t.z.i., 7.30 u. Marialof, v. 5—7 biechten. RECTORAAT HEIDE Zondag: 2e zondag na Pasen, al gemene H. Comm. v. Eerherst. 7.30 'm Tonia Jenniskens en overl. fam., 10 u. hoogmis tot bijz. int., 3 u. lof, Na de H.H. Missen en na 't Lof zegenen en opleggen der Wonder dadige medaille. Maandag: 7.30 verlaten zielen in het vagevuur. Dinsdag: 7.30 overl. fam Derikx- Voesten. Woensdag: 7.30 t.e.v. de H. Engel bewaarders uit dankbaarheid. Donderdag: 7.30 ol. fam. Droesen. Vrijdag: 7 30 t.e.v. H. Gerardus. Zaterdag: H.H. Philippus en Ja cobus. 7.30 overl. ouders Lemmen- Nilissen, 7 u. biechten, 7.30 mei-lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: 7 u. H. Communie; 7.30 lm tot bijz. int.; 10 u. hoogmis als jaarg. v. P.J. Thissen, na de hoog mis Te Deum; 2.30 kruisweg en lof voor de vervolgden. Maandag: 7.30 lm D.K.M. Dinsdag: 2e v.d. negen Dinsdagen t.e.v. StAntonius; 7.30 lm tot zegen over een huisgezin. Woensdag: 7.30 lm v. vr. Cremers. Donderdag: 7.30 lm v. overledenen. Vrijdag: 7.30 lm v. Jac. Verbugt en overleden kinderen. Zaterdag: 7.30 hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw in 't Zand tot int.; biechten van 6—7 u.; 8 u. lof t.e.v. Maria. Accolieten: Jan Burgers en Gerrit Reintjes. Kerkpoetsen: Annie Hen driks en Jetje Burgers. Katechismus: klas 1 en 2 les 14 tot en met 24; klas 3 en 4 vr. 377, 379, 382, 383, 386, 393, 394 en 396; klas 5 en 6 les 49—50. De industriële club Noord-Lim burg kreeg woensdagavond wel uit de eerste hand inlichtingen over de nieuwe Euromarkt. Mr. Maas, van het ministerie van Economische Zaken, die als lid van de nederlandse delegatie, de over eenkomst over de gemeenschappe lijke europese markt mee te Rome heeft helpen samenstellen, hield voor de leden van deze club in Lunchroom Verheugen namelijk een lezing over internationale vraag stukken, waarbij hij uit de aard der zaak, vooral deze overeenkomst uitvoerig besprak. Mr. Maas wees er op, dat een uitgebreide behandeling van dit 300 pagina's tellende verdrag na tuurlijk onmogelijk zou zijn op deze ene avond. Toch wilde hij enkele hoofdlijnen aangeven. Het doel van deze overeenkomst is te komen tot één grote markt voor alle landen van Europa. Zoals Belgié, Nederland en Lux emburg samenwerken in de Bene lux, wil men nu komen tot een groter verband, waardoor meer welvaart en betere arbeidsverdeling bereikt wordt. De landen, die zich nu reeds in de Euromarkt hebben verenigd, 2ijn Italië, Duitsland en Frankrijk met de 3Benelux-landen. Deze samenwerking kan natuur lijk niet direct beginnen, daarvoor is bijv. al de economische en soci ale toestand in de 6 verschillende landen te verschillend, welke ver schillen eerst dienen te worden opgeheven. Dat zal dan in ver schillende etappe's gebeuren en denkt daarvoor 1215 jaren nodig te hebben. In het verdrag zijn de verschillende maatregelen, die de landen op zich en onderling moe ten treffen, uitvoerig beschreven. De organen, die zich met deze „nivellering" zullen bezig houden zijn op de eerste plaats de raad van ministers, waarin die van verschil lende landen zitting hebben. Dan de Europa-commissie, die zal be staan uit personen, die geen enkel belang hebben bij 't bedrijfsleven en waarvan uit ieder land twee personen worden gekozen. Vervolgens een europese sociale raad, die vooral de gelijkschakeling van de sociale maatregelen dient te bevorderen en tenslotte een Hof van Justitie, dat bij onderling kra keel uitspraak zal dienen te doen. Mr. Maas besprak uitvoerig het toekomstig kapitaalverkeer, dat via een centrale bank zal lopen, het goederenverkeer, het.vraagstuk der vrije vestigingen wees op de grote moeilijkheid, die de gebieden over zee, welke aan deelnemende landen toebehoren, met zich brengen. Hij besprak de oprichting van 't buitentarief, dat zal worden opge steld en dat niet deelnemende lan den in de toekomst zullen moeten gaan betalen, willen zij hun goe deren op de euro-markt brengen. Hij wees nogmaals op de grote moeilijkheid van de gelijkschake ling der sociale maatregelen en memoreerde in dit verband de op richting van een sociaal fonds en een investeringsbank, die bij werk loosheid in bepaalde bedrijven door het tot stand komen van de Euro markt, zullen moeten bijspringen. Ook zullen vele belasting-tarieven gelijkgeschakeld dienen te worden. In dit verband noemde hij bv. de in- en uitvoerrechten en de omzet belasting. Loonverschillen zullen dienen te worden rechtgetrokken en met de lonenkwestie hangt weer samen het loon voor man en vrouw, be taalde vacantie, werkduur en con currentie mogelijkheden. Spreker wees op de grote moei lijkheden, die dit alles met zich zullen bréngen de komende vijftien jaren en verheelde niet, dat dit voor sommige bedrijfstakken soms zelfs onoverkomelijke moeilijkheden zullen zijn. Er zal van alle landen veel goede wil en veel enthousiasme gevraagd worden. Na een korte pauze werden door de aanwezigen vragen gesield over de samenstelling van het Hof van Justitie, opdrachten van de rege ring, terruggave invoerrechten, concurentie-mogelijkheden en welke maatregelen er worden getroffen om andere landen alsnog aan deze Euromarkt te laten deelnemen. Mr. Maas gaf op al deze vragen een uitgebreid antwoord. Hij wist daarin o a te vertellen, dat bv van Amerikaanse zijde zeer grote be langstelling voor dit verdrag bestond en dat verschillende andere thans nog niet deelnemende landen reeds inlichtingen hadden gevraagd. Zo wordt bv. thans met Denemarken onderhandeld over toetreding. Alles wijst er dus wel op, dat het idee van één grote gemeenschap pelijke markt voor geheel Europa toch wel aangeslagen is in verschil lende landen. De heer van Rijswijck uit Gennep die de leiding had van deze avond dankte de spreker voor zijn uit voerige toelichting. In deze vergadering, waaraan be halve de Noord Limburgse indus triëlen ook afgevaardigden van de Kring Cuyck deelnamen, werd het bestuur nog uitgebreid met dhr. Burght uit Horst. M.H.C.V.-nieuws Aangezien Green Star II uit Heerlerheide, niet op kwam dagen, kwam Venray op 'n gemakkelijke manier aan 2 winstpunten. Nog 2 wedstrijden staan er voor de boeg. Zondag gaat de reis naar Heerlen. We vertrouwen er op dat de kostbare voorsprong van 2 pun ten op Tegelen, niet verloren zal gaan, nu het kampioenschap in zicht raakt. De dames en 't 2e herenelftal zijn zondag te gast in Asten, waar we hun veel sukses toewensen. Schaak-nieuws Ook voor Venray is het wel in teressant eens te zien hoe men in het buitenland over ons schaak toernooi op 16/17 februari 1957 schreef. Het Belgische dagblad, „Het Be lang van Limburg", te Hasselt ver schijnend, had in zijn nummer van 4 maart j.l., onder een met 2 paar den geflankeerd schaakbord een zeer uitvoerig verslag hiervan. In vette letters: Jos. Conings schit terend winnaar in het toernooi van Venray (Ned.) Cursief daaronder: zeer goede prestaties der andere Limburgers en in kapitale letters daaronder: Bondstoernooi van Ned. Limburgse schaakbond op prachtige wijze ge organiseerd door Venrayse schaak vereniging. Uit het zeer uitvoerige verslag nemen we nog het volgende over: ,In Venray hebben we speciaal de hartelijke en sportieve sfeer ge apprecieerd; de organisatie was perfect en de gastvrijheid zeer royaal!" De „Rheinische Post" te Kleve (Did.) verschijnend had in zijn nummer van 21 februari 1957 even eens een hooggestemd artikel onder het opschrift: „Turnier des Jahres", Nedemer Schaachklub bei interna- tionaler Groszveranstaltung en schreef o.a.: „Die hervorragende organisation des ausrichtenden Ver eins und die bekannte hollandische Gastfreundschaft, die allen Teil- nehmern zuteil wurde, liesz nichts zu wünschen übrig". Deze getuigenissen, die nog bij zonder geaccentueerd werden door de enthousiaste brieven, waarbij ze werden toegezonden, zijn wel deug delijke bewijzen, dat dit toernooi tot de zeer geslaagden behoort. Vorige week Donderdag speelde de Venrayse schaakklub tegen Vier lingsbeek en moest daar haar meer dere in kennen. Van de acht par tijen won Vierlingsbeek er n.l. 6. Ongetwijfeld zal er nog wel revance genomen worden. Komeet een der helderste van deze eeuw Op de Leidse sterrenwacht heeft men tegen het weekend eindelijk de kans gekregen om de komeet Arend- Roland waar te nemen. Van november tot februari had den de Leidse astronomen geregeld de helderheid van de komeet ge meten, maar deze week, nu het er op aankwam, werd hun geduld op de proef gesteld. De komeet is gemakkelijk met het blote oog zichtbaar. De Leidenaars zagen een staart van omstreeks zes graden lengte, maar wellicht is deze bij waarneming onder gunstiger omstandigheden aanzienlijk langer. De kop is in helderheid te ver gelijken met een ster van de tweede en derde grootte. De astronomen hopen bij beter weer nauwkeurige metingen van de helderheid te kun nen doen en foto's te maken ter bestudering van de bouw van de staart. Enkele amateurs in ons land heb ben zich hetzelfde doel gesteld. De komeet Arend-Roland, waar over wij reeds eerder schreven, blijkt aan de verwachtingen te be antwoorden. Zij zal tot de helderste van deze eeuw kunnen worden ge rekend. Waarschijnlijk blijftze tot midden mei met het blote oog zichtbaar, maar het gedrag van een komeet is moeilijk te voorspellen. Arend-Roland is het best waar te nemen in de avonduren tussen half tien en half twaalf. Hij bevindt zich dan op vijftien a twintig gra den hoogte tussen het noord-westen en 't noord-noordwesten enblijftde hele nacht boven de horizon. Om half 2 staat hij laag in het noorden, tegen de ochtend-scheme ring is hij in het noord-noordoosten. De Arend-Roland, kan men ook in Noord-Limburg waarnemen. Met name dinsdag- en woensdagavond was ze aan de noordwestelijke hemel waar te nemen, precies tussen zwak kere sterren in. De komeet doet zich aan het oog voor als een vaag streepje licht, dat vertikaal aan de hemel staat met de iets dichtere kop naar be neden. Wil men deze sensatie echter be leven, dan heeft men daar nog ruimschoots de gelegenheid voor, niet alleen de eerste dagen, maar zelfs de eerste weken. Welk geschenk U ook wilt geven, U slaagt altijd bij netjes en degelijk,4 diverse kleuren en modellen. Ze hebben er veel plezier van lang en kort Een enorme collectie Zie onze aparie Communie-etalage in pand Roefis verkrijgbaar bij SCH0ENHANDEL (Alleenverkoop voor Venray) Prijzen en voorwaarden volgens georganiseerde rijscholen K.N.A.C. dipl. Telefoon 04787-262 Het goedkoopst is NIET altijd het beste, maar HET BESTE is wel altijd HET GOEDKOOPSTE Prima kwaliteit Scherpe prijzen LEUNEN TELEFOON 550

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1