U kunt het beter KRUGHI dan UITGEÏEI DE GRUYTER k Weej make rempkes op de febriek Wist II.... als het om een dnhbeltfe gaat! een tablef chocolade begrafenissen aUee«Lde^W1 KEN UW EIGEN INDUSTRIE. 2. Rond de eeuwwisseling kwam het el in de mode. Dat wil zeggen, dat al langer hoe meer boeren wat kippen gingen houden, die van zelf zorgden, dat er eieren kwamen. Die eieren werden dan ofwel op de markt verkocht of aan de krem- mers geruild voor textiel en kolo niale waren. Vooral in Duitsland was men verlekkerd op deze kippen- producten en was men bereid hier voor een behoorlijke prijs te betalen. Die eieren-leverantie had echter een groot bezwaar en dat was dat de eieren tamelijk breekbaar waren. Tot op een gegeven moment iemand op de gedachte kwam een stuk carton uit te stansen met ronde gaten, waarin dan de eieren recht op geplaatst en vastgehouden kon den worden. Een groot gemak, ook voor deze streken, waar vooral het transport op grote moeilijkheden stuitte. Toen in 1906 de Botermijn van Maastricht dit procédé ook toe ging passen, moest voor de fabri cage van deze „eier-matrassen' ingeschreven worden en kwam als laagste inschrijver uit de bus de Cartonagefabriek Gebrs. Laurensse te Venray. Piet en Willem Lave- rensse (zoals ze genoemd werden) waren in 1902 al in de carton ge doken. Het hoe en waarom is moeilijk meer te achterhalen, om dat met de oorlog alle archief stukken verloren gingen. Ze hadden een kleine drukkerij en van papier naar carton is maar een kleine sprong. Waarschijnlijk is het met de drukkerij niet zo heel best gelopen en heeft men zich speciaal op de cartonage met alles wat er aan vast zit toegelegd. Want naast de eierraampjes, die later wel het hoofdproduct werden van deze industrie, werden voor alle moge lijke doeleinden dozen gemaakt. De eierraampjes werden, zoals gezegd, hoofdproduct, toen in Roer mond de Centrale Roermondse Eiermijn vooral de eierproductie in deze streken nog aantrekkelijker maakte. Dat was vooral in de dertiger jaren toen meer dan 120 man dagelijks naar de fabriek gingen en in navolging van de werkers op de Philips-fabrieken het schone lied zongen: Weej make rempkes op de fabriek.... Waarmede dan de torenhoge stapels eierraampjes bedoeld waren, die in een fantastisch tempo door de meestal jonge knapen gestansd en in elkaar getimmerd werden. Een eindeloos saai werk zo op het oog, maar dat velen toch de zo moeilijke crisisjaren door hielp, al was dan de verdienste gering. Toendertijd werd zelfs in een drie-ploegen-stelsel gewerkt en ging het dag en nacht door. De gewichten carton welke toen ver werkt zijn, liepen in de millioenen kilo's. Bovendien had men in Roer mond ook nog een filiaal, waar ook gemiddeld zo'n 50 jongens aan het werk waren. In 1939 werd de zaak omgezet in een Naamloze Venoot- schap, waarvan de heren Breukers M. en Laurensse J. directeur wer den. Automatisering Een der voornaamste doelstelling der nieuwe directie was te komen tot automatisering van het bedrijf. Verschillende nieuwe machines werden aangekocht en toen door de oorlog zelfs dit niet meer mogelijk werd, in eigen opdracht gebouwd. Vooral M. Laurensse had daarvoor een technische knobbel, waardoor in samenwerking met de fa. Custers verschillende stansmachines van eigen vinding konden vervaardigd en geplaatst worden. Doch de oorlog bracht niet alleen gebrek aan machines, er was ge brek aan carton en wat nog voor namer was er kwam gebrek aan werkkrachten en aan eieren.... Het een hield met het ander verband en men heeft toen definitief het roer omgegooid. De raampjes kwa men weer op het tweede plan en de dozen voor ieder fabrikaat en voor ieder doeleinde werden hoofd zaak. Deze omschakeling werd mogelijk door het uitgebreide machinepark en de oudere vaklui, die het bedrijf trouw zijn gebleven. Onder de oorlog zijn dan ook de eerste proeven genomen met de zg. eierdozen, waarin een 12tal eieren konden worden verpakt en verstuurd. Dat menig clandestien eitje in die tijd door heel wat Venrayers is verstuurd, is niet alleen aan de zo hongerige mensheid ten goede ge komen, maar heeft ook de fabriek de nodige ervaring gegeven in de fabricage, maar ook in de moge lijkheden daarvan. En zo kon het gebeuren, dat de eerste Amerikaanse troepen in Duitsland hun eitjes kregen in net te kartonnen dozen, die afkomstig waren van de Venrayse cartonage fabriek. Aldra bleek na de oorlog, dat het oude procédé van eierraampjes zijn langste leven gehad heeft. Voor de export van dit kippen- product moest van regeringswege voortaan gebruikt gemaakt worden van een nieuw verpakkingsmiddel, dat het ei als het ware omhult en dat men ook hier in de winkels al langer hoe meer ziet verschijnen. Dit is een gepatenteerd product, dat de Cartonnagefabriek Laurensse niet mag vervaardigen. Alleen het binnenlands transport blijft dus over. Dat heeft nogal verstrekkende gevolgen voor de fabriek gehad. Maar men is daar niet met de han den over elkaar blijven zitten. Want de dozenfabricage heeft deze uitval" al lang weer goedge maakt. De 35 man personeel, die thans hier werken, fabriceren aan dikwijls kostbare machine's de meest uiteenlopende dozen voor allerlei doeleinden. Zo kan het zijn, dat uw nieuwe schoenen uit een doos van Laurens se komt, evenals de koekjes voor het vee, de vla of taart voor uw feesttafel, om nu maar eens drie uiteenlopende verpakkingen te noe men. Voor elk doel en naar iedere keus worden thans dozen vervaar digd en de Stichting Werkplaats, alsmede thuiswerkers hebben dik wijls de grootste moeite dit tempo bij te houden. Een ternpo, dat niet alleen bepaald wordt door de vraag uit het binnenland, maar ook en vooral uit België, dat een goed af nemer is van het Venrayse pro duet. Deze fabricage maakte niet al leen de aanschaf noodzakelijk van nieuwe machine's, maar dwong ook tot uitbreiding van de fabriek. In 1955 is de vergrootte fabriek in gebruik genomen, waarin o. de drukkerij gesplitst werd van de stanzerij en ook het magazijn be langrijk werd uitgebreid. Dat deze uitbreiding intussen, zeker wat het magazijn betreft, al weer te klein is, toont aan, dat ook deze industrie een behoorlijke groei blijft vertonen. Eier-verpakking. Doch de eieren laat men niet los. Als men jarenlang het transport van eieren heeft mogelijk gemaakt door een doelmatige en handige verpakking, dan blijft deze verpak king toch altijd weer de aandacht vragen. Amerika, het land, dat ons zeker op het gebied van verpakking zo heel veel te leren geeft, heeft in practisch iedere winkel een handig doosje, waarin een half dozijn eieren klaar staan om door de huisvrouw meegenomen te worden. Iets dergelijks kennen we hier nog niet, of het moet zijn dat men de zware cartonnen dozen heeft. In het overgrote deel der winkels krijgt men de eieren in een zakje, met alle gevolgen van dien. Het is een veel lichter en smaak voller Amerikaans procédé, waar mee thans de cartonnagefabriek ernstige proeven neemt, om dit aangepast aan de Nederlandse ge woonten en smaak voor onze win kels klaar te maken. Dat is een van de vele toekomstmogelijkheden die de directie overweegt. Op het gebied van de golfcarton waarvan de N.V. Cartonnagefabriek Laurensse een vertegenwoordiging heeft, liggen nog vele terreinen braak en zijn we goed ingelicht, dan zal ook cp dit terrein nog veel te doen zijn in de toekomst. Zo blijkt deze oude Venrayse in dustrie die met de strohulzenfabriek jarenlang de enigste was in Venray, nog vol leven te zijn. De remkes van vroeger dagen, verheerlijkt en vervloekt, hebben waarschijnlijk hun langste tijd ge kend, maar andere nieuwe procedé's volgen, of zijn reeds doelmatig ge bleken. Door de moderne machines, de goede outilageen vooral de goede naam, die zij tot ver over de grenzen heeft, kan in de toekomst nog veel van deze fabriek verwacht worden. Waarmede dan tevens de indus trialisatie van onze gemeente in hoge mate gediend wordt. niet over te praten. Dat doen ze. Maar in Engeland praten de dieren vrienden er wel over. Onophoudelijk wordt de Hydeparkwachter telefo nisch bestookt door mensen, die een lans willen breken voor de borelinkskes, die straks als het zo ver is vrolijk uit de scherven zullen kruipen om bij de eerste en de laatste stap die ze doen een beroer de indruk van de wereld mee te nemen. De parkwachter ziet het allemaal een beetje gemoedelijk en is van dat in Marshall een 63-jarige heer is overleden, die geheel zijn leven heeft geprobeerd een andere naam te kijgen. Hij heette namelijk Sinter Klaas en daarom kreeg hij jaarlijks tienduizenden brieven van kinderen uit alle delen van de wereld. De autoriteiten vonden het echter veel te leuk en weigerden dus naams verandering. Sinter Klaas was daar om gedwongen iedere brief te be antwoorden, want hij zou aan de andere kant niet graag hebben, dat de afzendertjes teleurgesteld zouden zijn. dat jaren geleden eens honderd Friezen bijeen zijn geweest om sa men een soort begrafenisverzeke ringen te stichten. Zij bepaalden, dat als een van hen doodging, de anderen voor een fatsoenlijke graf steen moesten zorgen. Een der honderd stelde toen voor, de laatste van de club die overleed een bij zonder mooi graf te verschaffen. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Onlangs is de laatste der honderd overleden. Het was de man van het voorstel. dat Amerikanen wild zijn op sta tistieken en alles uitpluizen. Zo heeft iemand nu weer uitgerekend, dat een gemiddelde Amerikaan achtentwin tig minuten moet werken om een biefstuk te verdienen. In 1919 moest hij er nog meer dan drie kwartier voor arbeiden. dat intussen de knoppen blijven uitspruiten. De eieren trouwens ook. In Hydepark te Londen gaat dat binnenkort gebeuren in een veertien meter hoge boom, waar moedereend voor de variatie haar broedsel heeft gedeponeerd. Nu is het U en mij, ons allemaal als eendenvriend bekend, dat eend jes als zij voor het eerst het nest verlaten, recht naar het water wandelen. Daar hoeven we verder mening, dat hij er weinig aan kan doen. Als ie het nest met eieren naar de grond haalt gooien en pa- en moe-eend de zaak plat en aan parachutjes ombinden denkt de brave man eenvoudig n'et. Boven dien zijn er altijd nog mensen, die vergeten, dat eendjes goed in hun dons zitten en dat ze niet zo snel vallen als mensen. We hebben dan ook alle hoop, dat het met het sterftecijfer van de eendjes wel mee zal vallen. De enige, die het haasje dreigt te wor den van deze affaire, is pa-eend. Hij is geen hoogvlieger en op zijn leeftijd.... dat een theater in New-York de stoelen van de vijf eerste rijen loge vervangen heeft door goed beklede ligplaatsen. Deze zijn bestemd voor bezoekers, die zich in het theater „als thuis" willen voelen. Bovendien worden de theaterbezoekers op ver zoek gemakkelijke pantoffels ter beschikking gesteld. Ondanks de hoge prijs zijn de ligplaatsen van het theater doorlopend uitverkocht. Algehele regeling en verzorging van GOUMASS Tclef. 502 Een dubbeltje is weer geld Van elke gulden die U bij De Gruyter besteedt wordt U een dubbeltje uitbetaald voor Uw kassabons. Is dat niet heel wat anders dan bij elke be stede gulden een dubbeltje toegeven? Alleen bij De Gruyter krijgt U 10% korting op alle artikelen be- j halve suiker, zout en jf Alleen De Gruyter kan dat, dankzij eigen moderne fabrieken, eigen verpakkings industrie, eigen expeditie naar 425 eigen winkels en vooral dankzij een grote omzet door honderdduizenden goede, trouwe klanten Bij elke aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie (ter waardè van 75 cent) Geldig van 17 t/m 23 april 1957 De Gruyter's koffie Goudmerk 250 gram 258 et. Roodmerk 250 gram 218 ct. Biauwmerk 250 gram 196 ct. Oranjemerk 250 gram 172 ct. Oploskoffie busje 50 gr. 245 Ct. Oploskoffie busje 25 gr. 138 Ct. Oploskoffie bus 200 gr. 910 ct. S.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4