/Ifaa# zeéff' MELK, I Voorzichtig mot voor! Gevaar voor bos- en heidebrand Vau stal oaar weide. Uit Peel en Maas Gerard Lemmens 60 jaar De kerktoren van Leunen staat 50 jaar llanneske Robben en Antonia Smolders 50 jaar getrouwd drank der wereld. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Venray. Zaterdag 20 april 1957 No 16 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG El PEEL EN druk en uitgave firma van den münckhof WPPïTRT AT\ VHHP VPIVTP grotestraat 28 telefoon 512 giro 150652 WW UU1\ V JunAX MAAS CONFECTIE VAI li PM PM ADVERTENTIE-PRUS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS. UiVIJ 1 IYCfI\.CflY prijs per kwartaal f 1.40 buiten venray t 1.60. Nu de gevaarlijke tijd voor bos- en heidebranden weer is aange broken, rekent de Stichting Bos- brandbestrijding in Limburg het zich tot een plicht het publiek te wijzen op het grote gevaar voor bos- en heidebranden en de grote betekenis van ons toch al zo schaar se bosbezit. In onze lijd is het houtbezit niet alleen kostbaar voor de houtproduc tie, maar evenzeer voor het vacan- tiehoudende publiek, dat telkenjare in aantal toeneemt. Vandaar dan ook de enorme recreatieve beteke nis van het bosbezit. Niet altijd echter beseft de arge loze wandelaar in onze bossen deze grote betekenis en het grootste gedeelte van de bosbranden is dan ook te wijten aan onvoorzichtigheid met vuur, vooral het achteloos wegwerpen van sigarettenpeukjes is vaak oorzaak van brand. Gooi deze dus nooit weg zonder te doven en stamp ze dan nog in de grond. Steek ook geen vuur in of nabij de bossen! Zo U het begin van brand zou ontdekken, waarschuw dan onmid dellijk het gemeentebestuur, brand weer of politie. Tracht het vuur reeds te blussen en helpt ook de brandweer bij de blussingswerk- zaamheden. Ook de ouders worden verzocht toe te zien, dat hun kinderen, als ze de bossen intrekken, geen luci fers bij zich hebben. Want wist U, dat in Nederland jaarlijks tientallen hectaren bos en heide door brand verloren gaan. Afgezien nog van de materiële schade werden hierdoor de recrea tie-mogelijkheden ernstig aange tast. De Stichting Bosbrandbestrijding in Limburg doet dan ook een drin gend beroep op aller medewerking om in bos en hei uiterste voorzich tigheid te betrachten met vuur. U bewijst U zelf en andere va- cantiegangers een grote dienst De gevreesde ROPZIEKTE eist zo nu en dan nog verscheidene slachtoffers onder het melkvee op. Deze weldeziekte kunnen we mis schien nog niet geheel uitbannen, maar wel zijn maatregelen moge lijk, die het gevaar sterk beperken. Allereerst moeten de dieren in zo goed mogelijke conditie de weide ingaan. Dit betekent, dat ook nu nog extra mineralen onontbeerlijk zijn voor het vee. Speciaal geldt dat voor de dieren, die kort geleden kalfden en nu uiterst gevoelig zijn. Als men de dieren nu ook nog wat extra keukenzout geeft, heeft men een tweede goede daad verricht. Verder is het belangrijk de dieren het voer te geven wat ze toekomt. Uitgeputte dieren zijn gevoelig. Wie straks over een perceel gras beschikt, dat kan worden gemaaid (geen begierd of zwaar bemest gras) kan voor een geleidelijke overgang zorgdragen. Als de grote dag aanbreekt, dan geven we de koeien van te voren de gelegenheid de buik vol te eten. Daardoor vangen zij voorzichtiger aan met het gras. Een tweede punt is hierbij, dat de dauw of regen geheel van het gras is verdwenen, m.a.w. men late de dieren niet te vroeg uit in de ochtend. Het derde punt is, dat het vee beslist niet op kortgeleden begierd of zwaar bemest land mag worden losgelaten. In het verleden is de giertank vaak dicht bij huis ge ledigd, breng de koeien dus ver van huis, of indien mogelijk, pas gedeeltelijke weidegang toe (nl. des nachts weer opstallen en hooi of stro bijvoeren) Het vierde punt is, om de eerste weken bij te voeren: hooi, fris stro aardappelvezels, pulp, weidekoek- jes. Wanneer men vaak met moeilijk heden te kampen heeft gehad, geve men de bekende magnesiumkoek jes. Men volge het verstrekte voor schrift stipt op. Geef deze koekjes niet aan hoog- drachtige koeien. Tenslotte: stel de dieren poeder- zout, pekel of liksteen beschikbaar. Kan men ook slechts één kop- ztektegeval voorkomen, dan zijn deze extra-kosten en zorgen méér dan vergoed. Nog afgezien van het lijden van deze zieke dieren. Voorkomen is altijd beter dan genezen! van 20 april 1907 Maandag werden door de Boerenbond twee fokstieren ver kocht. No. 1 werd aangekocht door H. Heezen, Laagriebroek voor f 238. No. 2 door wed. P.J. Jacobs, Bos huizen voor f 259. De levering der schoolbehoef- ten aan de Openbare Lagere scholen werd bij aanbesteding opgedragen aan de firma Laurensse alhier voor f 520,14. De boerenknecht Engelbert Emons uit Castenray, wonende te Horst, is aldaar onder een geladen kar geraakt en aan de gevolgen daarvan nog dezelfde dag overleden. Op 1 januari 1907 bedroeg de bevolking van Venray 6659 zielen, Horst 5196, Gennep 2427, Bergen 5693, Sevenum 2166, Wanssum718, Meerlo 1657 en Grubbenvorst 1727. Te Leunen werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal „schieters" op een bruiloft wegens het dragen van vuurwa penen. 16 april droeg Pater Sergius Emonds O.F.M, en 17 april Pater Beda Verbeek O.F.M. hun eerste plechtige H. Mis op. De feestpredi- caties werden resp. gehouden door resp. P. TheodardusEmonds O.F.M. en P. Bruno Spruit O.F.M. D.S.O. won van „Eintracht" uit Goch met 17—0 Ook hier bestaat nog steeds de gewoonte Paasvuren te stoken. Bij een dezer gebruiken viel te Oirlo een 8-jarig meisje in de vlammen en brandde zich zodanig, dat de arme kleine na een hevig lijden Woensdag aan de bekomen ver wondingen is overleden. In Heerlen vierde verleden week Gerard Lemmens zijn 60ste ver jaardag. De ouderen onder ons kennen zeer zeker deze zoon van veldwachter Lemmens, al is het dan niet zo zeer door zijn werk aan de mijnen, dan wel door zijn publicaties en feuilletons o.a. de Toren waakt, in ons blad. Gerard Lemmens, die thans per- soneel-chef is op de Oranje Nassau, is bijna 40 jaren aan de mijnen verbonden. In zijn vrije tijd schil derde hij aanvankelijk, tot zijn liefde voor de Venrayse peel, de oude sagen en legenden daarvan, hem een nieuwe hobby gaven, de folklore. In verschillende publicaties heeft deze auto-didact van zijn ruime kennis op dat terrein blijk gegeven en verschillende van zijn boeken leveren daarvan een doorslaggevend bewijs. Ook op ander terrein heeft hij geschreven en zijn roman: Het Credo van Mijnheer Kaasman is daarvan wel een der bekendste. De Kaïn van Valkenburg is een grote nouvelle welke is geïnspireerd op de ruïne van Valkenburg. „Valse Vrijheid" is een ander boek van hem, dat indertijd de aandacht trok. Verder kwamen van zijn hand een biografie over Frans Leufkens van Anstel en een over mgr. Savel- berg „Een Heilige triester". Het zwaarste accent moet echter gelegd worden op zijn liefde voor de fol klore. Wij herinneren daarbij aan zijn legendenkrans over „Maria in Limburg", aan zijn uitgebreide folkloristische publicatie over de mijnen en mijnwerkers in Limburg, terwijl hij momenteel werkt aan een zo volledig mogelijke folkloris tische publikatie over de Peel. Want Gerard Lemmens is een „Venroyse jong" en de liefde voor zijn geboortestreek is nog stevig in hem verankerd. Zelfs „De dode geest" een serie Vlaamse volksver tellingen waarmede hij ook bezig is, kan hem daar niet van afbren gen. Zo is Gerard Lemmens, die reeds in de dertiger jaren met veel ple zier in verschillende Limburgse kranten zijn verhalen schreef, Noord-Limburger en Zuid-Limbur ger tegelijk, een man, die door zijn levenservaringen een brede kijk op de wereld en op het leven gekregen heeft. Pastoor Vostermans viert zijn 40-jarig priesterfeest De kerktoren van de parochie kerk St. Catharina van Leunen gaat zijn 50ste verjaardag vieren. Dit feit is op zich niets bijzonders, maar deze toren was de enigste overgeblevene van Noord-Limburg, toen in 1944 de Duitsers op hun terugtocht alle torens vernielden en zodoende werd de Leunse kerk toren bekend in het hele Peelland. Kwam men 10 jaar geleden door Leunen, dan keek men verwonderd op, dat hier nog een toren stond en deed voor velen zeer vreemd aan. Deze toren is echter met de opgebouwde toren van de parochie Castenray, nog steeds de enigste in de gemeente Venray. De eerste kerk van Leunen dateert van 1431. Toen had men hier een klein kapelletje gesticht en deze kapel werd vanuit Venray bediend door de parochie St. Petrus-Banden. Van 1668 af, totdat Leunen recto raat werd, had donderdags en elke zondag en feestdag aldaar om 6 uur 's morgens een H. Mis plaats en in de vastentijd nog een op dinsdag. Daar de kapel in de 18 eeuw bouwvallig werd wat het gewelf betrof, heeft men het gemetselde gewelf vervangen door een plat piafond. Door de groei van het zielental werd in de vorige eeuw door architect E. Cobeij, van het toen bestaande priesterkoor van de oude kapel een groot priesterkoor ge maakt, waaraan een nieuw kerk schip werd ge louwd. Hierdoor bleef het belangrijkste gedeelte van de oude kapel behouden. Door arcnitect C. Franssenwerd het oude priesterkoor in 1904 nog eens goed gerestaureerd en de inschrijvers waren: Theodor Pou- wels f 2975.Piet Spee f 2975. Louis Wijnhoven f 2739.Gerard Poels f 2697.en Gerard Ambrosius f 2398.De inschrijvers waren allen Venrayers. Aan de laagste inschrijver werd het werk gegund. 5 Februari 1907 werd met f 1000 subsidie van de gemeente, begonnen met de bouw van de toren, die het Duitse granaatvuur van 19 oktober en 20 oktober 1944 trotseerde en hoewel zeer zwaar beschadigd, bleef staan. De toren van Leunen werd hierdoor de enigste wachter van de uitgestrekte Peel. De toren en kerk zijn intussen wat exterieur en interieur betreft geheel hersteld van da oorlogs schade. De bekende Maastrichtse kunstschilder Daan Wilschut, bracht voor enkele jaren een prachtige muur-beschildering aan en tevens enkele kleurrijke gebrandschilderde ramen boven het oude priesterkoor. Beloken Pasen zal vanaf de „gouden toren" de nationale drie kleur wapperen ten teken dat er feest is te Leunen. Op deze dag zal pastoor Vostermans zijn 40-jarig priesterfeest vieren. De parochianen zijn volop in de weer en willen dit feest voor de parochie-herder on vergetelijk maken en hem op de hartelijkste wijze huldigen. Maandag 15 april j.l. was het 50 jaar geleden, dat Johannes Robben en Antonia S molders, S makterweg 3 alhier, te St Antonis in het huwelijk traden. De gouden bruid werd geboren 1 juli 1885 te St Antonis en de gouden bruidegom 28 december 1882 te Oeffelt. Na hun huwelijk vestigden zij zich te Venray en namen hun in trek in enkele kamers aan de Lang straat. Na hier enige tijd lief en leed gedeeld te hebben, werd naar Smakterweg 3 verhuisd. Hanneske werkte de eerste jaren op de steenfabriek te Overloon en moest de weg Venray-Overloon v.v. dagelijks te voet maken. Moeder Robben was intussen be gonnen met handelen in oude me talen. Deze zaak heeft zij zodanig weten uit te breiden, dat haar man spoedig thuis kon blijven van de steenfabriek en zich ook geheel kon gaan geven aan de oud-metaal nandel van zijn echtgenote. Ruim 40 jaren hebben beiden deze handel gedreven en met succes. Werd met een kleinhandel begon nen, hede i ten dage isheteen groot handel die over het gehele land naam heeft. Naast deze handel is Robben verder in graszaad gaan handelen en deze floreert reeds 35 jaar en vindt zijn klanten in Duitsland, België en Frankrijk. Naast de handel moest gezorgd worden voor een groot gezin, want 12 Kinderen staan in het trouw boekje genoteerd, waarvan nog 9 kinderen in leven zijn (7 jongens en 2 meisjes). Allen zijn getrouwd en wonen te Helmond, Den Bosch, Venlo en Venray. Het gouden paar kan met trots 23 kleinkinderen optellen. Moeder Robben zit ondanks haar hoge leeftijd nog dagelijks in de handel. Haar man geniet van tele visie, biljarten en kaartspelen, dat zijn echte liefhebberijen zijn. Zondags slaat hij geen enkele voetbalwedstrijd op het S.V.V.- terrein over en kan men hem vin den achter het Venrayse doel. Door de week kan men hem vinden in de ouden van dagen „soos" aan de Merseloseweg. Beiden zijn nog kern gezond en zijn zondag per taxi op de „huwelijksreis" gegaan naar Zwitserland. (Vierwoudensteden- meer). „50 jaar geleden zat dit er niet aan", verzekerde Hanneske ons. Op tweede Paasdag hopen zij weer gezond en wel in de Parel der Peel te arriveren. Het gouden feest zal op nader te bepalen datum intiem in de familiekring gevierd worden. Vol voedzame bestanddelen en gemakkelijk verteerbaar. Bijna alle volkeren ter wereld nuttigen melk, het is een der meest algemeen verbreide dranken, die men kent. Een verklaring hiervoor te geven is vrij eenvoudig, melk bevat vele voedzame bestanddelen en is zeer licht verteerbaar, waardoor het een ideale drank is voor jong en oud. Dit is ook zeer begrijpelijk, wan neer men beziet, dat melk afkoms- stig is van het moederdier en oor spronkelijk bestemd is voor het jong, dat het beste van het beste moet hebben. Zo hebben alle volkeren dit ook gezien en al kon men vroeger de melk nog niet analyseren, zoals we dat tegenwoordig doen, men be greep, da. melk vol prima stoffen moest zitten en daarom nuttigde men deze drank. In de oudheid waren er volkeren, die zeer veei meik dronken, zoals de Hebreeën, waarvan men zegt, dat zij evenveel melk als wijn dronken. Griekse atleten dronken buitengewoon veel meik om het uithoudingsvermogen op te voeren. Ook de middeleeuwse Mongolen gebruikten meik, doch zij waren weer een stapje verder en maakten melkpoeder. Op die manier konden zij de melk ge nakkelijk meevoeren, wan neer zij hun lange zwerftochten te paard maakten. Wensten zij melk te gebruiken, dan deden zij wat poeder in de waterzak, die aan het paard opge hangen was en na enige tijd had den water en poeder zich vermengd door de gang van het paard en de melk was voor gebruik gereed. Vooraanstaande romeinse vrou wen baadden zich in ezelinnemelk, omdat deze badvJoeistof zo goed was voor de huid en hiermede con stateren we, dat melk niet alleen gebruikt werd en wordt voor in wendig gebruik. Waarom melk Melk is een van de simpelste, doch tevens belangrijkste voedings middelen, die de mensheid ter be schikking staan. Een glas melk wordtin de maag aanmerkelijk sneller verteerd dan brood of vlees. Vooral het vet in de melk heeft boven alle andere vetten het voordeel, dat het zo gemakkelijk wordt verteerd. Daarnaast bevat melk verschil lende belangrijke stoffen, zonder welke de mens niet zou kunnen leven. Wanneer men geen melk nuttigt, zou men als compensatie, eieren en vlees moeten gebruiken ,en nog verschillende andere mine ralen en stoffen in pil- of tablet- vorm tot zich moeten nemen. Wat is het gebruiken van melk dan veel eenvoudiger. Kleine kinderen moeten ongeveer 2 bekers per dag, schoolgaande kinderen 2 tot 3 bekers en volwas senen ongeveer driekwart liter per dag nuttigen. Meer is niet nodig en zelfs ongewenst, aangezien een regelmatig teveel gebruik van melk ongunstige gevolgen kan hebben. In enkele aziatische landen, waar de bevolking niet over voldoende melk kan beschikken, doen zich als gevolg hiervan leverziekten voor, die voorkomen hadden kunnen worden door melkgebruik. Verschillende soorten melk Onder melkgebruik verstaan wij natuurlijk koemelk, aangezien de melk van de koe het best geschikt is voor menselijk gebruik. Er zijn wel meer soorten melk die gebruikt worden, zoals de melk van geiten en nog enkele andere dieren, maar de samenstelling daarvan wijkt zodanig af, dat men hiermede wel voorzichtig moet zijn. De melk van de geit bijvoorbeeld bevat voor de mens te veel vet, heeft zekere voordelen, maar ook nadelen. Dit neemt niet weg, dat geitemelk zeer veel gebruikt wordt, vooral in streken, waar geen geschikt voed sel voor de koe te vinden is. De geit kan op vrijwel elk soort voed sel leven en geeft bovendien een melkproductie, die boven die van de koe ligt. Wat de vitaminen betreft, moet men met melk erg voorzichtig zijn. Plaats geen melk in de zon. want dan verliest ze in korte tijd alle vitamine C. Dat melk goed voor elk is, gaat in de praktijk niet helemaal op. Inderdaad is melk voor de meeste mensen de beste drank en een prima voedingsmiddel, maar dit neemt niet weg, dat uitgemaakt werd, dat één op de vijf mensen melk niet kan verdragen en dat het zelfs voor één op de vijftien vergif is. Maar voor al die anderen is het een zegen. NIEUWS IN HET KORT Dr. Mansholt komt op 8 mei te Boxmeer de nieuwe Rijkswerkplaats openen. In Cuyk ging dinsdag de vlag in top op de eerste van de vijfhonderd woningen, waarmee deze plaats wordt uitgebreid volgens een nieuw bouwsysteem. In Maas en Waal zuller. de ko mende 15 jaren 1300 jongeren uit de landbouwmoeten af vloeien naar industrie of ambacht. Nieuwe aanwinsten ROMANS Achen G Avond in Parijs Middag in Wenen Ochtend in Boeda pest. Baardman C. Dokter ik vertrouw u. Buck P.S. De verborgen bloem. Brusse M. J. Boefje. Eyck T. van De man genaamd Miller Földes J. De straat vd. vissende kat Gilruth S. Vrouw overboord? Godden R. Een stukje vd. hemel Hemeldonck E. van Voghelensanck Haasse H. S. De ingewijden. Hobart A.T. Het duister tegemoet Hulme K. Zuster Luc. Lannoy M. de Goud. Mann Th. Cnarlotte in Weimar. Murphy A. Terug uit de hel. Plievier Th. Berlijn. Moskou Schrag O- De groene storm. Steen M. En de zon ging onder. 5dl De zon is mijin noodlot 4dl Tolstoj L. Oorlog en vrede, Tourville A. de Jabadao. Vestdijk S. Het glinsterend pantser Walschap G. Oproer in de Congo. Zuster Virgilia. van 20 april 1912 In een advertentie staat, rookt het merk: Dr. Poels. Puike 2,5 ct sigaar. 57 jongens en 49 meisjes gingen op 21 april de eerste H. Communie ontvangen. De R.K. Volksbond veranderde de naam in R.K. Werkliedenvereni ging. De stenen voor de vernieuwing der bestrating van het Hensenius- plein waren gearriveerd. Een aantal padvinders uit Nij megen bezochten Venray. De zonsverduistering op 17 april was uitstekend waarneembaar. van 19 april 1913 Tot gemeentebode en nacht wacht werd aangesteld Piet Derks. Te Weltevreden, Batavia, over leed, 56 jaar oud, Mère Mathilda Slits O.S.U. van 22 april 1911 J. Terruwe, Langstraat, ging op 29 april een sigarenzaak openen in het huis, vroeger bewoond door Jan Jochijms. H. PoelsCamps sloot zijn café in de Grotestraat. Piet Derks opende café „De Hoop" aan de Merseloseweg.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1