RANG is alleen RANG als er RANG op staat, [j klunende week „Heilige Week" Nederlandse Credietbank heropend een Waarom Amerika 54 miljoen auto's heeft? Uit Peel en Maas Onkruidbestrijding io granen Foto's voor Ned. paspoorten STENCILWERK begrafenissen Zaterdag 13 april 1957 No 15 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN Tiil# JEEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WPKKTRT AH VOOR VPNRAY PN ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS. GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 W ErErlVDLiiü V UUI\ V£<iM\AI Awll UiVl J 1 ULdiCfil PRIJS PER KWARTAAL f L40 BUITEN VENRAY f 1.60. M OSK Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken 3883 W ma „Heilige Week", zo wordt in de liturgie van de kerk de week ge noemd die met Palm-zondag begint. Heilige week: d.w.z. een week voor God. En als wij de komende week ook zo zien en doorbrengen, is het voor ons ook een „goede" week, een week die ons geestelijk rijker en gelukkiger maakt. Op Palm-zondag maken wij ons klaar om Pasen te gaan vieren. Wij laten het niet meer aan de kinderen van de school over om een gewijde palm mee naar huis te brengen. Neen, wij gaan nu zelf naar de palmwijding en wij trekken mee met de palmprocessie, omdat wij weten dat het gaat om een soort- vóór-viering van het Paas feest. We spreken immers ook van „Palm-pasen". Met de gewijde palm in de hand willen wij de lof zingen van Christus onze Koning, die de duivel en de dood overwon toen Hij stierf aan het kruis maar kort daarna weer van de dood opstond. In de komende dagen willen wij deelnemen aan Christus' lijden en door een oprechte biecht sterven aan en afrekenen met de zonde, om dan met Christus naar de geest te verrijzen en over te gaan tot een nieuw leven. Paas-biecht („spreiding") We wachten daar niet mee tot de laatste dag. De H. Kerk nodigt ons ui* om dat biechten te spreiden over heel de week, vandaag al te beginnen. Waarom zouden we uren lang in rijen voor de biechtstoel staan wachten daags vóór Pasen, en het ons zelf en de priesters onnodig moeilijk en een rustige biecht onmogelijk maken als het even goed anders kan? Biechten is immers niet het haastig zeggen van zonden aan de priester, om er maar van af te zijn. Neen, biechten is een met liefde en berouw terugkeren tot God onze Vader, een erkennen van onze zondigheid, een eerlijk belijden van onze schuld evenals de verloren zoon „Vader, ik heb gezondigd tegen de hemel en tegen U". Biech ten is ook een onbegrensd vertrou wen hebben in Gods barmhartig heid en vertrouwen op Christus die voor onze zonden stierf aan het kruis. En die ons met Zijn genade ook zal helpen om een nieuw en beter leven te beginnen. Onze Paas-communie op de avond van Witte Donderdag Voordat Christus Zijn lijden voor onze verlossing begon, op de avond tevoren, vierde Hij met Zijn leer lingen het Paasmaal, en toen Hij hun het brood en de kelk met wijn toereikte, bood Hij Zie uzelf reeds als Offer voor onze zonden aan Zijn Vader aan: „Dit is Mijn Lichaam dat voor U wordt overgeleverd.'* „Dit is Mijn Bloed dat voor U wordt vergoten tot vergiffenis van de zonden". Zo vieren wij met Chris tus in de Avondmis van Witte Donderdag ook het Paasmaal, en wij nuttigen dan Christus ons Paaslam die voor onze verlossing uit de slavernij van de duivel Zich liet slachtofferen op het kruis. Zo vieren wij ons Pasen reeds van te voren. Op Goede Vrijdag maken wij Christus' dood opnieuw mee Het is geen droevige dodenher denking op Goede Vrijdag. Het is het eerste deel van de Paasviering. Wij vieren onze verlossing door Christus' lyden en dood. Wij komen het kruis vereren, omdat daaraan onze Verlosser heeft willen sterven. Maar wij denken daarbij tevens vol vreugde aan Zijn Verrijzenis en onze verlossing. Want zo wordt er onder de kruisverering gezongen: „Uw kruis aanbidden wij, o Heer en Uw heilige Verrijzenis loven en verheerlijken wij want zie, door het kruishout kwam er vreugde in de gehele wereld". In de Paasnacht en op Paasdag vieren wy Christus' Verrijzenis Wanneer wij de geboorte van Christus zo graag in de nacht vieren, waarom zouden wij Zijn Verrijzenis dan niet 's nachts vieren? De Paasnacht is immers de nacht, waarin Christus de boeien van de dood heeft geslaakt en zegevierend uit het dodenrijk is opgestegen: zo zingt de priester bij de plechtige wijding van de Paaskaars. En als dan het nieuwe doopwater is ge wijd en wij onze Doopbeloften heb ben hernieuwd, gaan wij ln de plechtige Nachtmis van Pasen ons echt voelen als mensen die reeds met Christus verrezen zijn en over gegaan tot een nieuw en eeuwig leven. „Als gij met Christus verre zen zijt, zoekt dan naar de dingen die daarboven zijn, waar Christus gezeten is aan Gods rechterhand". (Epistel van de Nachtmis van Pasen). Eén personen-auto op elke drie inwoners Terwijl Europa zorgelijk zijn ben- zine-positie nog eens narekent, spoed zich aan de andere kant van de oceaan een gehele natie onbe- kommert voortin levensgrote auto's. Amerika loopt niet, fietst niet, blijft zondags niet thuis voor de Egyptische president, Amerika rijdt in elf miljoen Chevrolets, negen miljoen Fords en nog 34 miljoen personenwagens van een ander merk. Op 168 miljoen Amerikanen 54 miljoen personenauto's, dat is één auto op drie inwoners, dat is prac- tisch één auto op één volwassen inwoner. Wanneer alle Amerikanen in hun wagens gaan zitten, bezetten ze nog maar alleen de voorbanken. Met wat inschikken, of wanneer de moeders haar babies op de schoot nemen, kunnen de totale bevolkingen van Engeland, West- Duitsland, Frankrijk, België, Luxem burg en Nederland op de achter banken mee Amerika is een „natie op wielen" en de gevolgen hiervan, op vele levensgebieden zijn enorm. De Amerikaanse correspondent van „De Auto" heeft een frappant beeld daarvan opgehangen in het officiële orgaan van de KNAC. In Nederlandse publicaties zijn reeds voorspellingen gedaan over het volledig vastlopen van het ver keer in Nederland, aldus deze Amerikaanse correspondent. Maar wat betekenen de 350.000 personenauto's, die Nedprland op het ogenblik telt, vergeleken met de Amerikaanse aantallen? Gebaseerd op de automobieldicht heid van de Staat New Jersey zou den er in Nederland al bijna drie miljoen 500.000 personenauto's kun nen zijn. Het verhaal, dat er in de Ver enigde Staten zoveel auto's méér zijn, omdat de grotere ruimte dit toelaat, is inderdaad maar een ver haaltje. New Jersey heeft op een opper vlakte van 7500 vierkante mijlen 1.800 000 personenauto's lopen, dat zijn 240 auto's per vierkante mijl. Nederland, met een oppervlakte van 13.000 vierkante mijlen en 350 duizend personenauto's, heeft 27 auto's per vierkante mijl te bergen. De automobieldichtheid in New Jersey is dus negen maal zo groot als in Nederland. In sommige gedeelten van New Jersey zijn de auto's nog veel dich ter gezaaid: Essex County heeft 263.000 auto's op 128 vierkante mijlen, dat is 2060 auto's per vier kante mijl. Voor de inwoners van Essex Coun ty is er weinig verschil tussen het Nederlandse autoverkeer en dat in de Sahara. Natuurlijk heeft Nederland nog de fiets, de bromfiets, de bakfiets, de scooter, de kinderwagen. Toch is er geen enkele reden, aldus de correspondent van de KNAC, waar om het Nederlandse personenauto park uiteindelijk niet tot Ameri kaanse omvang zou uitgroeien. De andere voertuigen zullen dat niet onmogelijk maken: voor elke nieuwe auto op de weg wordt im mers een scooter, een bromfiets of een gewone trapfiets weggedaan. De geringe oppervlakte van Ne derland is in elk geval geen steek houdend bezwaar tegen een vereen voudiging van het aantal personen wagens in de toekomst. Komt het ooit zover, dan zal een stevig aantal Nederlandse koeien het veld moeten ruimen voor roy ale tuindorpen, wegen, winkels en parkeerterreinen. Het loonpeil zal dan intussen zö gestegen zijn en het ruimtegebrek zo toegenomen, dat van de verbouw van massa landbouwprodukten wei nig over is gebleven. Nederland zal zijn behoeften op dat punt meer en meer moeten dekken door import uit andere landen, waar de grootte der land bouwbedrijven een vergaande me chanisatie mogelijk maakt. Handel en arbeids-intensieve in dustrie zullen straks de gereed schappen moeten leveren, waarmee Nederland zijn achterstand in wel vaartspeil inhaalt. Een dergelijke ontwikkeling, die uiteraard een grondige herwaar dering betekent van de beginselen en bronnen, waarop de Nederland se ekonomie honderden jaren lang was s ebaseerd, is door velen in ons land nog niet onderkend. Velen, die ermee worden gekon- fronteerd, verwerken dit perspek- tief nog moeilijk. De personenauto is echter reeds in opmars in Nederland. Het aantal wagens is na de oor log reeds verdriedubbeld en een versnelde groei van het wagenpark staat te wachten. Wat is de reden, dat praktisch iedere Amerikaan een eigen auto kan bezitten? Het is een kwestie van welvaartspeil. Ook in Nederland zouden duizen den, die nu de bromfiets berijden, zich een auto aanschaffen, wanneer de prijs 1500 gulden was, wanneer een nieuwe buitenband elf gulden kostte en de benzine vier en drie kwart cent per liter. Dat zijn, in verhouding van de werkelijke koopkrachten uitgedrukt in Nederlandse lonen, de kosten, waarvoor de Amerikaan er 'n auto op na kan houden. Het leven is bijna in alle opzich ten voor de Amerikaan goedkoper dan voor de Nederlander. Iedere Amerikaan heeft één auto vele Amerikanen zelfs reeds twee. De welstand is zo gunstig mede doordat gemakkelijk goed betaald bijwerk is te krijgen dat steeds meerderen zich twee auto's gaan veroorloven. - Bij de bouw van iets duurdere huizen worden dan ook reeds over wegend garages voor twee wagens gebouwd. Zelfs leerlingen van middelbare scnolen houden er een eigen wagen op na, meestal gekocht van geld, dat ze in hun vakanties verdienen. Modern bankbedrijf in Venray van 15 april 1911 Tot onderwijzeres te Merselo werd benoemd mej. van Mond aldaar. van 13 april 1907 Woensdag overleed in ket klooster „Jerusalem" alhier, de Ew. Mère Marie Félicité (in de wereld mej. Angelica van der Werdt). Zij was geboren te Coblenz 21 October 1842 en 22 jaren Overste van dit klooster. Tot Overste van het pensionaat „Jerusalem" alhier, is benoemd de Ew. Mère Andrée (in de wereld mei. van Thiel) en tot Mère As- -istante de Ew. Mére Catharina (in de wereld mej. Mahler). Morgen zondag zouden 78 jon gens en 59 meisje voor de eerste maal tot de Tafel des Heren naderen. Op 13 Mei zal het gesticht St Servatius alhier op plechtige wijze geopend worden, waarbij de gees telijke en wereldlijke autoriteiten van Limburg en Gelderland tegen woordig zijn. Reeds nu zijn patiën ten opgenomen, wier aantal deze week honderd bedroeg. Als een bewijs, dat in Venray de grond zeer in prijs stijgt, bleek, dat een perceel grond tegenover S t Servatius werd verkocht voor f2000 wat voor enkele jaren voor f 500 werd aangekocht. van 13 april 1912 D.S.O. I speelde tegen de München-Gladhacher voetbalclub 1894 Uitslag 22. van 13 april 1907 Door de Stierhouderij van de Boerenbond alhier werden in de Ysselstreek wederom twee fok stieren aangekocht. De schutter Arnold Jansbeken werd koning van de Schutterij St Anna aan het Eind. Het bouwen van het Retraite huis „Manresa" te Venlo werd aan besteed. Laagste inschrijver was de Firma Paes te Venlo met f 87 684 en hoogste Heijmerink en Nollen te Nijmegen met f 103.400. Er waren 12 inschrijvers. Architect de heer Ed. Cuijpers te Amsterdam. Dat zelfs onze grote parkeer terreinen te klein kunnen zijn werd maandag bewezen, toen gasten en genodigden de heropening van de verbouwde Credietbank kwamen bijwonen. Niet alleen de Paters- straat moest voor het verkeer ge sloten worden, doch wegens gebrek aan ruimte moesten wagens van het Henseniusplein worden door gestuurd naar de Grote Markt. De belangstelling voor deze her opening was dan ook overweldi gend, niet alleen van de zijde van het Venray's publiek maar ook het gehele bedrijfsleven van Noord- Limburg en Oost-Brabant gaf acte de presence. Inzegening Deken Loonen zegende de nieuwe kantoorlokalen in, waarin de archi tect Luns doelmatigheid aan sier lijke eenvoud heeft gepaard. In een kort woord belichtte hij de ver diensten van een bankinstelling voor het economische leven en prees de heer L. Laurensse, die getoond heeft niet alleen op het economische vlak, maar ook op het maatschappelijke en sociale grote belangstelling te hebben voor deze gehele streek. De Burgemeester van Venray, Mr. Janssen, opende het gebouw, echter niet nadat ook hij het grote belang van een bankinstelling als deze voor Venray zelf en de geheld streek had besproken. Hij memo reerde de stichting der bank in 1923, herdacht de stichter de heer W. Laurensse en wees op de in vloed van de bank bij de huidige ontwikkeling van agrarische ge meenschap naar industriële. Het belang van een goed geleide bank vooral op het terrein der crediet- verlening noemde spreker een der I voornaamste voorwaarden tot het welslagen daarvan. Onder het uit- spreken van de hoopt, dat het de vernieuwde en vergrote bank ge geven zou mogen zijn haar aandeel in de financiël-economische omwik keling van deze streek te blijven bijdragen verklaarde Burgemeester Janssen de vernieuwde kantoor ruimten voor geopend. BEL OP BIJBRAND No, 392 LAND- EN TUINBOUW Wij willen onze lezers er opmerk zaam op maken dat indien in het voorjaar de ontwikkeling van de graangewassen zover is, dat een bespuiting met kleurstoffen (DN OC) niet meer toelaatbaa. is, een bespuiting met groeistoffen (MCPA) moet worden uitgevoerd. MCPA kan verspoten worden tot kort voor bet in de aar komen van de granen. In tegenstelling tot DNOC wor den door deze laatste stof niet alleen vele eenjarige zaadonkruiden, maar ook de overjarige wortel onkruiden, als b ;v. distel, gedood. Onder Nederlandse omstandig heden verdient het aanbeveling zo wel in de winter- als in de zomer-, granen MCPA-preparaten (bijv. Nolachiet) te gebruiken. Indien MCPA gespoten wordt vanaf het tijdstip, dat de granen plm. 25 cm hoog zijn, zal nimmer schade aan het gewas veroorzaakt worden. De bespuitingen kunnen doorgaan tot het in de aar of pluim komen van de granen. Daarna is een bespuiting niet meer mogelijk. Bjj verneveling van groeistoffen verdient het aanbeveling minstens 220 ltr. spuitvloeistof per ha. te gebruiken. Gebruikt men kleinere hoeveelheden, dan dringt de nevel meestal niet diep genoeg in het gewas door, de onkruiden worden onvoldoende bevochtigd en de resultaten van de bestrijding vallen tegen. Met normale spuitmachines zullen de beste resultaten bereikt worden, indien 800 ltr. vloeistof per ha. verspoten wordt. Let bij het spuiten met een sproeiboom er vooral op, dat deze op de juiste hoogte is afgesteld. Deze hoogte dient zo danig te zijn, dat het vlak, waarin de spuitkegels elkaar raken, juist iets beneden de toppen van het gewas ligt. Indien gespoten wordt bij groei zaam weer, als de onkruiden goed aan de groei zijn, dan staat lw goede resultaat van de onkruid bestrijding reeds bij voorbaat vast. Belang voor de industrie Namens de hoofddirectie der Ned. Credietbank sprak de heer v.d. Lugt woorden van dank tot de heer Deken, de heer Burgemeester, de architect en de aannemers. Hij memoreerde in het kort de ge schiedenis der bank, herdacht de overleden directeuren de heren Laurensse en Quicken en ging nader in op de betekenis der bank in de tegenwoordige tijd. Een be tekenis, die mede te zien is aan de uitbreiding van het bankgebouw zelf. In het ietwat „gezapige" leven van voor de oorlog slechts voor een kleine kring mensen bestemd, is vooral na de oorlog de bank in het leven van practisch iedere mens een rol gaan spelen, in de geldzuivering, molestafwikkeling, financiering van zaken en assuran tiën. Die groei is weerspiegeld in de uitb. eiding der bank, die na de verbouwing in 1947 nu al weer te klein bleek en thans geleid heeft tot deze moderne nieuwbouw. Ook hij sprak de hoop uit dat de Cre dietbank onder de zegen van hier boven zou mogen blijven werken tot een gezonde groei en bloei der gehele streek. Als kleine compensatie voor de vele last en moeite welke de ver bouwing had meegebracht bood hij Mevr. Laurensse namens de hoofd directie een pracht bouquet bloe men aan. De heer L. Laurensse bracht dank voor al het ge-prokene Ook hij herdacht het werk van zijn over leden vader en andere voorgangers om ook weer terug te komen op de geschiedenis der bank. Snuffe lend in oude gegevens had hij ont dekt, dat in de eerste jaren menig maal het idee geopperd is, om er in Venray mee op te houden. Gelukkig is dat niet gebeurd, in tegendeel zelfs, de rol der bank is telkens groter geworden, niet het minst door de industrialisatie van deze gehele streek. Dankbaar me moreerde hij de uitbreiding in Horst, Boxmeer en Gennep, die hem in Amsterdam wel eens de naam be zorgd hadden van de bouwpastoor, niet in het minst door de laatste verbouwing in Venray zelf. Nu was dan echter alles naar wens en ge zien de prettige samenwerking die onder het personeel der bank be staat en waarvoor hij openlijk dank wenste te brengen, zal in de toe komst de bank haar taak nog beter kunnen vervullen. Ook hij dankte dr aanwezigen, speciaal de heer Deken en Burgemeester voor hun welwillende woorden, daarbij onder strepende, dat ieder op de plaats waar hij staat al het zijne moet bijdragen om de gemeenschap te dienen. Grote belangstelling Na deze opening recipieerde de directie in de statige directeurs kamer, waarbij de heren Laurensse, Delsing en v.d. Lugt vele geluk wensen in ontvangst hadden te nemen. Naast de industriëlen dezer streek zagen wij onder meer de besturen der psychiatrische inrichtingen, het bestuur van de Kamer van Koop handel, het bestuur der Kath. Werkgeversorganisatie en vele middenstanders de felicitatie-regis- ters tekenen. Dat tot laat in de avond deze feestelijke opening nog gevierd werd is bijna vanzelfsprekend en dat Venray's Harmonie niet op het appèl ontbrak om haar president de gelukwensen te komen aanbie den met deze mijlpaal in de histo rie van Venray's bank, was even zeer vanzelfsprekend. Hier was het Dr. Vercauteren, die in een sym pathiek speechje „Lambert" de goede raad gaf zo nog maar wat door te gaan, er kan achter nog een heel stuk bij. En met een feestelijke mars werd dan deze heropening der bank besloten. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belangheb benden, dat bij de aanvrage van Nederlandse paspoorten in toene mende mate gebruik wordt gemaakt van pasfoto's, die niet voldoen aan de eisen, gesteld in artikel 18 van de Paspoortinstructie. Volgens deze instructie moeten de foto's geven een duidelijk en goedgelijkend beeld van de aanvra ger (zo mogelijk zonder hoofddek sel) en schuin naar voren geno men. De grootte van de foto's dient dient te zijn plus minus 3 bij 4 cm de grootte van de afbeelding van het hoofd pl.m. 2 cm. In den vervolge zullen uitslui tend foto's worden geaccepteerd, die aan deze eisen voldoen; in geen geval zal genoegen worden geno men met foto's, die men „en face" of „en profile" genomen zijn, die geruime tijd geleden zijn gemaakt, of die niet de voorgeschreven af metingen hebben. Evenmin mogen gebruikt worden reeds eerder gebruikte foto's of reproducties. Venray, 5 april 1957. De burgemeester voornoemd Mr. A. H. M. JANSSEN Circulaires, Muziekdrukken, Bestekken, Voorraadlijsten, Staafwerk gelinieerd, Feestboekjes geïllustreerd, enz. Lichtdruk-Stenciimrichting G. M H. PETERS Schoolstraat 13 In 't middaguur en 's avonds Burg. v.d. Loostraat 25 Tel. 916 Algehele regeling en verzorging van B''crafe.ihin(|prn"in:ns GOllANS Telef. 592 Blokploeg Venray I en brandweergroep B.B. be haalden het rijks-groep- vaardigheids-diploma Begunstigd door het mooie lente weer, legden de blokploeg van Venray-centrura en een groep van de B.B.-brandweer op donderdag avond. onder de waakzame ogen van een terzake deskundige jury, het examen af ter verkrijging van het zo begeerde diploma. Hoewel de opgave nogal inge wikkeld was, werd dit probleem toch met het nodige elan en tot volle tevredenheid van de jury opgelost, zodat de Provinciale com mandant B-B. na afloop kon mede delen, dat alle deelnemers waren geslaagd. Behalve de Prov. commandant waren aanwezig de burgemeester van Venray, het kringhoofd B B. de heer G. van Heijst en het plaat selijk hoofd B.B. de heer L. M. M. Laurensse. Voor het examen van de blok ploeg slaagden o.a. de dames Margo Min en Ilse Schaeffers, alsmede de heren I. Min, blokhoofd, H. Nagel hout, plv. blokhoofd, J. v. Opbergen J. Peeters, J. van Haren, J. Hen- dricx, Th. Claessens, A. Lange, B. Kruijsen, W. Manders, J. Verheu gen, J. Muskens, L. Kerkhof en M. Janssen. Van de brand weergroep onder leiding van de heer L. Pouwels, slaagden de heren H. Vollebergh, W. Swinkels, J. Hendrix, W. Ver- halle, Th. Vullings, J. Oudenhoven, J. v.d. Bereken en W. Clevers. Als verzorgingsgebied is aan de nieuwgevormde blokploeg toege wezen het rayon, omvattende de straten: Hofstraat, Grotestraat, Henseniusplein-noord, Deken Thie- lenstraat, Hoenderstraat (totLange- weg), Bontekoestraat, Eindstraat, Schoolstraat' Marktstiaat, Grote mart, Jan Hensenstraat en het klooster Jeruzalem. Hopelijk^zijn er in het betreffende blok nog een 6-tal dames te vinden, welke genoeg pit kunnen opbrengen om de nog niet geheel bezette E.H.B.O. plaatsen in deze blokploeg aan te vullen. Hiertoe kunnen zij zich vervoegen bij de heren I. Mm n H. Nagelhout of ter gemeente secretarie afdeling V. Dames, u bent van harte welkom.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1