LOURDES, Heden Passietijd Langzaam aan in de mijnen Uit Peel en Maas een gebombardeerde stad in het stadium van de herbouw JAARVERSLAG volkshuisvesting en bouwnijverheid Zaterdag 6 april 1957 No 13 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG i9 PEEL EN MAAS GSotestbaITg^ve TELmEFOONN6?en SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ï£o BU™™™nI£ CONFECTIE VAI W wij slechts door kruis en lijden onze verrijzenis kunnen verdienen. En Hij heelt ons ook geleerd, hoe wij dat doen moeten: een kruis dragen. Dat Pasen het grootste leest is in Gods Kerk, blijkt heel duidelijk uit de zorg, waarmee de Kerk, dat leest voorbereidt. Zo wordt Kerstmis niet voorbe reid. Die voorbereiding op Pasen begint al zo'n beetje met de Voor vasten, op As-woensdag begint het dan volop. En morgen, twee weken voor Paas-zondag, zet de laatste stevige voorbereiding in: de Passie- tijd: nu gaat het gebeuren. Wat? Christus gaat ons met Pasen op nieuw verlossen, maar alleen als wij zeil willen. De H. Kerk richt nu onze ge dachten zoveel mogelijk op het lij den van Christus, waardoor we verlost zijn en nog steeds verlost worden. We moeten nu spreken van le en 2e Passie-zondag. Deze 2e Pas sie-zondag hebben wij altijd Palm zondag genoemd; daarmee begint de Goede Week, waarin wij de hoogfeesten vieren van onze Ver lossing. Op Palm-zondag maken wij zo iets als het voorspel mee van de komende leesten. Bij de Palm-processie huldigen wij, met de gewijde palm in onze hand, Christus reeds als een over winnaar, als onze Koning, die door Zijn lijden en dood den duivel, de vorst des doods, ovecwon. En als wij dan in de H. Mis de plechtige Passie, het Lijdensverhaal horen zingen, klinkt dit ons niet als een drama in de oren. Christus' lijden en dood waren immers nodig om tot de glorie van de verrijzenis te geraken. Als wij met Christus willen meelijden, zul len we ook met Hem verrijzen: die zekerheid wil ons de H. Kerk bij brengen door deze leesten. Op de avond van Witte Donder dag beginnen we dan ons Pasen te vieren: onze verlossing nl., onze bevrijding uit de slavernij van den duivel, door Christus' lijden, dood en verrijzenis. Dat lijden van Christus moeten wij veel meer zien met de ogen van een gelovig mens. Dat lijden is niet alleen maar goed om ons te doen griezelen en ook niet om slechts gevoelens van medelijden in ons op te wekken. Christus' lijden is boven alles een verlossend lijden. De H. Kerk spreekt zells van een „beata passio", een „zalig lij den". Christus' lijden is een heils gebeurtenis, die nog steeds verlos sende kracht bezit, maar dan moe ten wij wel er op een ol andere manier aan deel nemen. En dat doen wij op geheimvolle ol sacramentele wijze op Witte Donderdag en Goede Vrijdag. Door onze deelname aan de litur gische plechtigheden lijden we dan in zekere zin met Christus mee en sterven we met Christus opnieuw aan de zonde. Aan Christus' boetend en eerher stellend lijden nemen wij ook deel door onze Doopgenade een ver nieuwd geestelijk leven te betreden: we moeten ons dan beschouwen als dood voor de zonde, maar levend voor God in Christus Jezus. Ons lijden is niet doelloos, sinds Christus voor ons leed. Maar Christus' lijden en verrij zenis moeten we ook zien als een beeld van ons leven als Christus. Ook wij, die Christus' ledematen zijn, kunnen slechts komen tot de eeuwige rust, de verrijzenis van ons lichaam en het eeuwige geluk kige leven langs de weg van strijd en beproevingen, van lijden en ver driet, van ziekte en dood. Deze weg moeten wij allen gaan ol wij willen ol niet, ook zij, die niet aan de verrijzenis en een eeuwig leven denken. Maar voor deze laatsten is al dat lijden verschrikkelijk en doelloos, als iets noodlottigs, waaraan niet te ontkomen is, ol als iets ramp zaligs, dat wij met alle macht moe ten zien te voorkomen. Christus heelt juist deze weg van het lijden niet geschuwd, maar ex pres gekozen. Hij is ons tegemoet gekomen in onze angst, onze eenzaamheid, onze bitterheid, onze wanhopige mach teloosheid. Hij heelt al dat lijden van ons Zeil allemaal willen meemaken om zo te komen tot Zijn verheerlij king. En zo kunnen ook wij alleen door het lijden te aanvaarden en het met Christus door te maken en door te lijden, komen tot onze heer lijke bestemming: het eeuwige, ge lukkige leven en de verrijzenis van ons lichaam. De zekerheid, dat wij evenals ~de Heer zullen verrijzen, maakt ons lijden niet alleen dragelijk, maar ook zinvol. Aan Christus' lijden moeten wij dikwijls denken, niet om ervan te griezelen, maar om daardoor van Hem te leren, hoe wij lijden moeten. Hij is algedaaldtot in de diepste ellende van de Godverlatenheid. Hij heelt het eerlijk gedaan. Hij heelt de verrijzenis ook echt ver diend. Hij heelt ons geleerd, hoe Inwilliging aanvragen Bijzonder Kleuteronderwijs Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 26 maart 1957 heelt besloten medewerking te verlenen aan een verzoek van het bestuur van het Zedelijk Lichaam Ursula's Zusters te Venray, dd. 23 december 1956, om ingevolge artikel 50 der Kleu teronderwijswet gelden uit de ge meentekas te mogen ontvangen: voor de inrichting van een nieuw leslokaal en voor de aanschalling van ontwikkelingsmateriaal ten be hoeve van de onder dat bestuur staande bijzondere kleuterschool te Venray-kom; voor de inrichting van het 6e lokaal van de onder dat bestuur staande bijzondere kleuterschool te Venray-kom; dd. 27 juni 1956: voor de aan schalling van nieuwe schoolmeu- belen en ontwikkelingsmateriaal voor de inrichting van een Mon- tessoriklas als uitbreiding van de bestaande onder dat bestuur staan de bijzondere kleuterschool te Venray-kom. Ingevolge artikel 54 der Kleuter onderwijswet kan ieder ingezetene en het schoolbestuur binnen 30 vrije dagen, te rekenen vanal heden van genoemd besluit in beroep komen bij gedeputeerde staten. Gedurende die termijn liggen alle besheiden op de aanvragen van het schoolbestuur betrekking hebbend, kosteloos voor eenieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Venray, 26 maart 1957. beantwoorden. Verwacht wordt, dat een groot aantal bezoekers van deze service gebruik zal maken. De Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst te 's-Hertogenbosch, zal op een suggestieve wijze duidelijk maken hoe en waarom een Brabants tuinbouwbedrijl gemechaniseerd dient te zijn. De Landbouwvoorlichtingsdienst komt eveneens met mechanisatie- voorbeelden, voor trekker- en paardenbedrijven. Uit de Wage- ningse expositiehallen, zal aantrek kelijk voorlichtingsmateriaal naar Liempde worden overgebracht. Het machinaal melken zal door middel van demonstraties door een expert worden toegelicht. Voor het Instituut voor Tuin bouwtechniek, zal een groot podium worden gebouwd, waarop een door lopende toneelvoorstelling wordt gegeven, verzorgd door eigen per soneel. Wat er precies wordt opge voerd, blijft voorlopig nog geheim. Alles tesamen dus een prachtig stuk voorlichting, uniek in opzet, naar men hoopt, ook doeltref- fend. De laatste berichten over de deelname aan de Werktuigendag zijn zeer verheugend. Het aantal inzendingen zal dat van vorig jaar nog belangrijk overschrijden. Er is dus veel te zien, én te leren. Trek daarom op dinsdag 14 mei naar Liempde met Uw perso neel en met Uw collega's. Een collectie machines en werk tuigen zoals U op de a.s. Werk tuigendag geboden zal worden, ziet U maar zelden bijeen. Ziektebestrijding in de boomkwekerij Tijdens een contactbijeenkomst, welke de afdeling Boomkwekerij van het Landbouwschap onlangs had met de lunctionarissen van de Plantenziektenkundige Dienst is onder meer naar voren gekomen, dat op tal van boomkwekerij- bedrijven nog te weinig aandacht wordt besteed aan de ziektebestrij ding in het algemeen. Zells in voor export bestemd materiaal wordt vaak nog een te groot per centage spint en luis aangetrollen. Een van de oorzaken hiervan is, dat op vele bedrijven zells een eenvoudige ziektebestrijdings-appa- tuur niet wordt aangetrollen. De aldeling Boomkwekerij acht het van groot belang, dat in de toekomst door de boomkwekers veel aandacht hieraan zal worden besteed. De aldeling heelt daarom contact gezocht met de organisaties en met de voorlichtingsdienst, opdat van alle kanten er aan wordt medegewerkt de nodige voorlichting aan de boomkwekers hierover te geven. Voorlichting op de Werktoigendag te Liempde Oplossing gezocht voor moeilik probleem Opleiding assistent inrichtingen In aanwezigheid van de ouders der meisjes van de vormingsklas en assistenteklas der Huishoud school te Horst sprak mejuffrouw Crombach, directrice van de Huis houdschool te Sittard, over de opleiding assistent-inrichtingen. In verband met het voornemen ook in Horst een opleiding tot assistent-inrichtingen te beginnen vond de spreekster een gretig ge hoor. Na een beeld te hebben gegeven van de vele mogelijkheden voor de assistent-inrichtingen zoals: zieken- huiswerk, wellfarewerk en bejaar denzorg en er op gewezen te hebben dat de assistent-inrichtingen direct le jaarsverpleegster kon worden zonder de vooropleiding te volgen, sprak mej. Crombach over de opleiding zelf. De opleiding duurt twee jaar, waarvan een jaar in de practijk wordt doorgebracht. Naast de vele aspecten, verbonden aan het beroep assistent-inrichtingen, wees mej. Crombach tenslotte op de goede salariëring en op de grote behoefte die er bestaat aan de assistent inrichtingen. Wanneer een Nederlandse vak organisatie die van de E.V.C. uitgezonderd een staking of lang zaam aan actie uitroept, dan ge beurt dat niet zonder reden. Ons land vormt een eiland van sociale iust in de wereld. Dit is voor een aanzienlijk deel te danken aan het gedisciplineerde optreden der vakbonden, die hun eisen niet hoger stelden dan het landsbelang kon dragen. De Katholieke Mijnwerkersbond met de daarbij aangesloten mijn werkers heeft zijn aandeel aan de sociale rust en het landsbelang ruimschoots geleverd. Wij herinneren ons allen de op roep van de Mijnwerkersbond om ook tijdens de weekeinden te wer ken toen in Nederland de kolen- nood het hoogst was. De bond stel de bij die gelegenheid 't landsbelang boven dat van de mijnwerkersgroep, omdat zulks nodig werd geacht. Het bondsbestuur nam toen zelfs het risico enige duizenden leden te verliezen. Nu komt de Katholieke Mijnwer kersbond op voor zijn leden. Het probleem komt beknopt gesteld hierop neer. Evenals in de andere West-Europese landen kampen ook de Nederlandse mijnen met gebrek aan personeel. Er zijn twee oplossingen mogelijk: 1. het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten 2. het aantrekkelijker maken van de mijnarbeid. Tegen het aantrekken van een grote groep buitenlandse arbeids krachten heeft de vakbond krach tige bezwaren van sociale aard. Deze bezwaren worden gedeeld door de aalmoezenier van de arbeid in het bisdom Roermond, Mgr. Roncken, die tevens geestelijk ad viseur van de Katholieke Mijnwer kersbond is. Wij kunnen de bezwa ren billijk >n, wanneer daarbij denken aan de Borlnage. Dan blijft dus slechts de eerste van 8 april 1911 1 April was de heer A. Voes- ter. 25 jaar gemeente-ontvanger. De heer H. Esser was 121/» jaar burgemeester. De KleineLandbouwbond Capra vergaderde op 2 april. Herdacht werd het overleden bestuurslid, de heer M. van den Berg, uit Leunen. Rector G. Walpot van Venlo, sprak te Merselo, over een kwaal van onze tijd, de ontevredenheid. De Commissie van de Tuinbouw- bond N.C.B., die met grote voort varendheid maatregelen treft om de 10e Werktuigendag te Liempde tot een onvergetelijke gebeurtenis te maken, staat voor een moeilijk probleem. Vorig jaar is nl. de opmerking gemaakt, dat door het drukke bezoek weliswaar de goede stem ming wordt bevorderd (hoe meer zielen, hoe meer vreugd), doch dat de voorlichting aan de bezoekers er letterlijk en figuurlijk door „in het gedrang" komt. Het probleem is: hoe kan men 40.000 mensen op één dag van voorlichting en advies dienen, als men slechts de beschikking heelt over een kern van 20 a 30 specia listen In een bespreking met vertegen woordigers van de Voorlichtings diensten en de Wageningse Insti tuten, is dit vraagstuk aan de orde gesteld, en van alle kanten bezien. Het resultaat van deze bespreking is, dat op de a.s. Werktuigendag de voorlichting op grootscheepse wijze zal worden aangepakt, Op een speciaal, zeer gunstig gelegen terrein, zullen alle voor lichting gevende instanties de gelegenheid krijgen, hun tenten op te slaan. Men zal hier bv. de bekende kiosken vinden van het Instituut voor Tuinbouwtechniek (ITT) en het Instituut voor Landbouwtech niek (I.L.R.) uit Wageningen. In deze tenten houdt een aantal des- kundigen de gehele dag zitting, om 32.400; van Herpen, vragen i.v.m. de mechanisatie te j 34.300 en f 31.400. De onderwijzers van Venray vergaderden te Merselo. De heer H. Kraykamp hield een lezing over: Genaturaliseerde Vreemdelingen. van 12 april 1913 Joh. Kennis opende zijn nieuwe kapperszaak naast 't postkantoor. - Te Veltum verongelukte bij het aanspannen van een jong paard, de 38-jarige landbouwer Hendrik Coopmans. De heer Alph. Esser werd bur gemeester te Horst. Ten Raadhulze te Maashees, werd anbesteed het maken vaneen kunstweg vanaf de Limburgse grens naar Overloon en Oploo. Inschrijvers waren: Louis Wijnhoven Venray f 79.000 Huberts, Nijmegen 80 900 van Haareri, Nijmegen 82 447 Valeen, Arnhem 84.942 van Herpen, Amersfoort 87.200 Ten Raadhuize te Venray, had de aanbesteding plaats van het maken van een kunstweg tot aan de Noord- Brabantse grens. Ingeschreven werd als volgt: Louis Wijnhoven, Venray f 33.400 en f 30 900; van Haaren, Nijmegen f 33.870 en f 31.347; van Hezewijk, Nijmegen f 34.667 en f 36.720; Snij ders f 34.700 en f 32.300; Huberts Nijmegen f 34.400 en f 31.850; mogelijkheid over: het aantrekke lijker maken van het beroep door betere arbeidsvoorwaarden. Indien zulks redelijk is, dan verdient deze mogelijkheid de voorkeur omdat daarmee de vlucht der jongeren uit de mijnen tegengegaan wordt en de Nederlandse mijnen met Neder landse arbeiders bemand worden. Het mijnwerkersberoep is een uitzonderlijk zwaar beroep. Doch nu doet zich het eigenaardige feit voor, dat de regering niet bereid is geweest de mijnarbeid op haar volle zwaarte en op haar belangrijkheid voor de Nederlandse economie te waarderen. Wanneer men het moderne Ne derlandse mijnbedrijf vergelijkt met dat in Duitsland, dan blijkt, dat de Nederlandse mijnwerkers op het gebied van pensioen, loon en arbeids voorwaarden nog heel wat achter liggen, terwijl de kolen daar niet duurder zijn. Dit is niet goed en het is niet nodig. Uitzonderlijk zware arbeid moet uitzonderlijk goed betaald worden. Dit geldt niet alleen voor de ondergronders, maar ook voor de bovengronders, want beide groe pen kan men wel onderscheiden, maar niet scheiden. De langzaamaan-actie, die verre weg het grootste deel der mijn werkers omvatte, is een krachtige waarschuwing aan het adres der regering. Het Nederlandse mijn bedrijf is nog gezond. Het moet ook gezond blijven. Het is dan ook te wensen, dat 't komend overleg ertoe zal leiden, dat de loon- en arbeidsvoorwaarden verbeterd zul len worden. De ondergronders verdienen, ge zien hun bijzondere werkomstandig heden voorrang op arbeiders in alle andere bedrijfstakken. De bovengrondse arbeid moet zo danig gehonoreerd worden, dat het mogelijk is het bestaande perso neelstekort en voorkomende wan toestanden uit de weg te ruimen. Slechts zo is het mogelijk de productie op te voeren, waaraan ons land behoefte heeft. H. Vader in 1958 mogelijk naar Lourdes. Geruchten in het middelpunt van de belangstelling. Lourdes lijkt op het ogenblik op een gebombardeerde stad in het stadium van de wederopbouw. Nieuwe hotels verrijzen, oude breiden uit, straten en wegen on dergaan verbeteringen, moderni sering en comfort krijgen het volle pond. Lourdes zal immers volgend jaar het eeuwfeest van de Ver schijningen van de H. Maagd aan de kleine Bernadette herdenken. Dit genadeoord aan de voet van de Pyreneëen verwacht in het Heilig Jaar 1958 vijf millioen pel grims, die ter plaatse het eeuw feest willen herdenken. Doch dit getal kan men gevoegelijk aan de lage kant geschat noemen. Immers naast 253 officiële bede vaarten zullen ontelbaren, per bus of eigen auto, met een lift of zelfs lopend gekomen, aan de grot ver wijlen. In een officieel cijfer zal men hen in ieder geval niet kun nen opnemen. Doch laten wij ons houden aan de vijf millioen. Wanneer ieder van deze mensen slechts één dag van het Heilig Jaar in Lourdes zou blijven, een bedevaart blijft op zijn minst 4 dagen dan betekent dit nog een gemiddeld bezoek van meer dan 13.000 pelgrims per dag. Het is duidelijk, dat Lourdes dus niet aan bepaalde voorzieningen kan ontkomen. Daar is vooreerst de immense ondergrondse basiliek toegewijd aan Pius X, die reeds in zijn sche ma staat; de ijzeren binten tekenen de vormen reeds af. Onverwachte moeilijkheden echter hebben de voortgang van de bouw vertraagd; bij graafwerkzaamheden zijn de arbeiders op een bron gestoten, die de aanleg van een onder de basiliek lopende riolering noodzakelijk maakte. Kost wat kost dient de basiliek op 1 april 1958 in gebruik genomen te worden, bijna twee maanden na de opening van het jubeljaar op 11 februari 1958. Het „Dorp der armen", de grote verblijfplaats voor de onvermogen- den, zwervers en niets-bezitters, dat als een enorme bijdrage van de Secours Catholique door alle katholieken van Frankrijk op de Calvarieberg gebouwd wordt schiet al zeer hard op. Alle nationale bedevaarten hebben toegezegd elk zich te zorgen voor een bed. Schippers, Nijmegen f 44.649 en VOor Amersfoort Nederland schenkt er drie: name- llijk de Limburgse bedevaart, de Vader zich volgend jaar zeker met de pelgrims te Lourdes verenigen door hen vanuit Rome per radio toe te spreken. Het nieuws van zijn voorgenomen bezoek is voorbarig. Alles zal afhangen van de interna tionale toestand. K.A.B. en de Vertniging tot Samen stelling van Nederlandse bedevaar ten. Wij katholieke Nederlanders, zul len volgend jaar met 30.000 land genoten op dit grootste Mariafeest aller tijden aanwezig zijn. 5000 Hongaren openen begin april van het volgend jaar de Nederlandse eeuwfeest-bedevaart, half mei vol gen de Nederlandse boeren- en tuindersorganisaties. En terwijl de Pius X basiliek zijn vormen in de steenachtige bodem van het on vruchtbare landschap vindt en Lourdes kampt met soms bijkans onoverkomelijk problemen, circu leren in het wereld-nieuws de geruchten, als zou de Paus voor mens zijn deze universele bede vaartsplaats met een bezoek te vereren. Zonder te willen speculeren, zijn er inderdaad aanwijzingen, die voor de mogelijkheid pleiten. Ten eerste de bekende grote devotie van Pius XII tot O.L. Vrouw van Lourdes. Voorts was de H. Vader reeds als kardinaal-legaat in het genadeoord, bij welke gelegenheid Hij de belofte deed er terug te komen. Ten derde heeft de Paus na zijn verheffing tot het Pontificaat de wens uitge sproken om „indien mogelijk" zijn eerste bezoek buiten Italië te brengen aan de „Oudste dochter der Kerk" en in 1939 was Hij voor nemens om zelf het in Nice te houden Eucharistische Congres te presideren, dat niet doorging wegens het uitbreken van de oorlog. Doch de tegenargumenten zijn even talrijk en misschien zelfs sterker. In Lourdes zelf zegt men, dat men de H. Vader nooit die huisvesting kan bieden, die men Hem dient te geven. Van veel meer belang is echter de overweging, dat de H. Vader met dit bezoek een precedent zal scheppen. Zal Hij een uitnodi ging van Amerika of welk land dan ook nog kunnen afslaan, wan neer hij volgend jaar de viering van het eeuwfeest heeft bijge woond Tenslotte ligt daar het feit, dat de Paus toch wel zeer moeilijk reeds een jaar tevoren kan bekend maken, dat hij voornemens is te gaan. Zelfs al zou hij dit doen, dan geschiedt dit nog met het nood zakelijke voorbehoud: „wanneer de van de directie van de in de provincie LIMBURG De wijziging in het goedkeurings- beleid voor de woningbouw, welke op 1 maart 1956 werd ingevoerd, heeft ook op de bouw in Limburg een stimulerende invloed gehad. Dat blijkt uit het jaarverslag van de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in deze pro vincie over 1956. Een van de gevolgen hiervan was dat vele kleine aannemers bij de bouw konden worden Ingeschakeld. Het volle rendement van het nieuwe beleid, waarbij de bouwca paciteit richtsnoer is voor het aan tal te subsidiëren woningen, wordt echter pas later verwacht. Goed vooruitzicht. In het afgelopen jaar kwamen 6086 woningen gereed tegen 5973 in het jaar daarvoor. Onder de gereedgekomen wonin gen waren aanzienlijk meer wonin gen voor grote gezinnen dan in 1955. Indien de omstandigheden niet sterk ten ongunste veranderen, mag worden verwacht, dat aan het eind van 1957 in Limburg 8000 nieuwe woningen zullen zijn opgeleverd. In totaal werden in Limburg vorig jaar 323 woningen onbewoon baar verklaard. Voor de opruiming van 161 krot ten werd rijkssteun toegezegd. Van de bijna 2000 in deze pro vincie gebouwde noodwoningen wer den er in 1956 182 gesloopt of aan de bewoning onttrokken. In totaal zijn er nog 1263, verdeeld over 30 gemeenten. Rijkssteun werd toegezegd voor de verbetering van 660 woningen, voor de splitsing van 57 woningen en voor de vervanging van 232 tonprivaten door een closet. Huisvesting bejaarden. In Maastricht kwam een tehuis voor bejaarden gereed met een capaciteit van 346 bedden. Begonnen werd aan de bouw van een tehuis te Horst en aan de uit breiding van een tehuis te Heer. In voorbereiding zijn thans plan nen voor centra of tehuizen voor bejaarden te Beek, G ra them, Heer len, Venlo, Kerkrade, Haelen en Brunssum. In Beeoel, Borgharen en Bruns sum kwamen in totaal 82 bejaar denwoningen gereed. In Maastricht en Heerlen zijn 64 woningen voor bejaarden in aanbouw. In Geleen kwam een tehuis voor werkende jonge mannen tot stand onder auspiciën van het gemeente bestuur en van de Staatsmijnen. Met het jaar 1956 zijn in Limburg ook vrijwel alle sporen van oor logsgeweld verdwenen. Het brugplan Venlo heeft als grootste en laatste wederop bouw plan in deze provincie, voor een groot deel zijn beslag gekregen. De bebouwing van de resterende terreinen zal zeer spoedig plaats vinden. Er werden overigens in 1956 af gewikkeld, 184 herbouwgevallen, 835 gevallen van herstel van zware schade en 1722 gevallen van her stel van lichte schade. Boerderijenbouw. De herbouw of het herstel van tien door oorlogsgeweld vernielde of zwaar beschadigde boerderijen kwam gereed. Van 21 boerderijen is de herbouw of het herstel in uitvoering; in totaal wachten nog 41 gevallen van oorlogsschade aan boerderijen op afdoening. Er werden in Limburgse ontwik- kelings- en ruilverkavelingsgebie- den met rijkssteun 35 boerderijen opgeleverd. Van 8 andere werd de bouw aanbesteed en voor 10 nieuwe boerderijen werd rijkssubsidie toe gezegd. Plannen voor 25 andere boerde rijen in deze gebieden kwamen in voorbereiding. In het vorige jaar werd door de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in Limburg aan Gedeputeerde Staten advies uitgebracht over 60 gemeentelijke uitbreidingsplannen of herzieningen van uitbreidings plannen. Zoon vermoordt zyn vader TeJVenlo heeft Dinsdag de54jarige Th. R. in een viaag van waanzin zijn 84jarige vader enkele malen zo krachtig met het hoofd tegen een betonnen vloer geslagen, dat de oude man direct overleed. De dader internationale omstandigheden hetis naar Huize St. Servatiuste Ven- toelaten". In ieder geval zal de H.ray overgebracht.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1