RANG <t)e vezsndpmtuf. van demsté RANG Pasen is ook 'n doopfeest. 6 in 1 s SiSkSkïïS'Ê™ ft^fo™nn WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PBu|G PERT^V^RTAAL Cf 1.40 BDITEN VENRAY f 1.60. RANG is alleen RANG als er RANG op staat Belangrijke watervoorziening proef voor in deze streken Kostenbesparing door Terdnnrzaming van bont. Uit Peel en Maas Prodaktiïiteit van de landarbeid Zaterdag 30 maart 1957 No 13 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG EL EN MAAS 3§sC5 VISE W jk BS?G 3SK5 Zoals bekend is op het ogenblik de waterhuishouding van het Noord- Limburgse land een ernstig studie object van provinciale en landelijke deskundigen. De verwezenlijking van het grote herverkavelingsplan rond de Lollebeek, dus rond Venray en Horst hangt hier zelfs zeer nauw mee samen. Voor zover nu bekend, is men voornemens het water van de Maas, via een sluis bij Panheel op te stuwen in de peelkanalen en in het defensiekanaal en het vandaar uit, via de verschillende beken en waterlossingen door de ontginnin gen wederom terug te laten vloeien naar de Maas. Dit is mogelijk om dat het peil-verschil tussen defen siekanaal en Maas aanzienlijk is en o.a. Venray feitelijk gelegen is op een plateau, dat aan de zijde van het defensiekanaal heel wat hoger ligt dan de Maas. Het zal zelfs een niet deskundige duidelijk zijn, dat een dergelijke watervloed vooral in droge jaren en die hebben we verschillende reeds achter de rug van enorme waarde zal zijn. De mogelijkheid is dan immers aanwezig om water in te laten en zo verdroging tegen te gaan. Weiiswaar zijn er op verschillen de bedrijven reeds regen-installaties, maar deze betrekken hun water via het grondwater en deskundigen betwijfelen of men hiermede maar ongestraft voort kan gaan, zonder de grond-waterhuishouding ernstig te storen, tot schade van andere bedrijven. In natte jaren, zoals b.v.' het afgelopen jaar zal deze nieuwe regeling de waterlozing op de Maas en op het defensie-kanaal bevorde ren, waardoor watersnoden als we het afgelopen jaar gekend hebben, tot het verleden gaan behoren. Het zal duidelijk zijn, dat een en ander een enorm studie-project is en dat de uitvoering daarvan mil- lioenen zal gaan kosten. Het is daarom feitelijk van zelfsprekend, dat men o.a. een diepgaand onder zoek instelt naar de feitelijke toe stand van de beken in deze omge ving. Reeds is gebleken, dat de samen stelling van het water in verschil lende beken en waterlossingen door allerlei oorzaken veranderingen heeft ondergaan, die in de toe komst moeilijkheden zou veroor zaken, b.v. bij inlating van het water. Het blijkt dat bepaalde chemische stoffen zich in verschil lende beken en waterlossingen hebben vastgezet, die bij intensief gebruik van dat water ernstige moeilijkheden voor de landbouw gronden met zich brengt. Daarom heeft een apart bureau van de Provinciale Waterstaat in samen werking met het Waterschap be sloten een grootse proef te nemen, waardoor de plaatsen van deze chemische stoffen volledig bekend zullen worden en maatregelen ge troffen kunnen worden. Daartoe is echter de medewerking nodig van alle inwoners. Het bureau doet daarom een be roep op de bevolking langs de beken en waterlossingen om maan dag a.s. de wacht te betrekken. Het is de bedoeling dat zij nauw keurig bijhouden welke kleur het water aanneemt, tengevolge van bijzondere chemicaliën, die ambte naren van het bureau zondag hierin zullen werpen. De chemicaliën ver enigen zich met de afvalstoffen, waardoor allerlei kleurcollecties ontstaan. De kleur bepaalt namelijk de aanwezigheid van bovengenoemde afvalstoffen. Het bureau vraagt aan allen, die de wacht zullen houden en het vertrouwt, dat ieder die tijd heeft hieraan zal meewerken nauw keurig de kleuren te noteren. Ver wacht zal worden, dat er twee kleurschakeringen mogelijk zullen zijn, namelijk de hoofdtoon rood, die de aanwezigheid van afval stoffen verraadt, en de hoofdtoon goud. Hoe glanzender de goudkleur wordt, des te geschikter is het voor de toekomstige waterhuis houding. Vooral degenen, die de glanzende goudskleur waarnemen gelieve de plaatsen duidelijk te markeren en des avonds aan het gemeentehuis te melden. Ged. Staten hebben daartoe aan de gemeente-ambtenaren met uit zondering die van de burgerlijke stand, speciale vergunning tot over werk verleend, mits de uitbetaalde vergoedingen niet de 200 pet. van het uurloon overschrijden. Het bureau rekent op de mede werking van alle bewoners, opdat maandag een doeltreffend 'begin kan worden gemaakt met dit gigantisch project. Echter wordt men dringend aangespoord zich niet zelf te water te begeven, daar enkele der gebruikte chemicaliën een ongunstige invloed op de huid hebben. Vooral zij die neiging ver tonen tot haaruitval zijn bijzonder gevoelig. Er is de laatste jaren veel ver anderd in de Kerk en er komen nog meer veranderingen. Niet alléén met dat nuchter zijn vóór de H. Communie, maar ook met die plechtigheden in de Goede Week: op Witte Donderdag en Goe de Vrijdag zijn de plechtigheden 'savonds (of ook 'smiddags op Goe de Vrijdag en de plechtigheden van Paas-Zaterdag moeten nu gebeuren in de nacht vóór Pasen.) Wanneer wij dan horen, dat wij pas volop Pasen vieren, wanneer wij die plechtigheden allemaal mee maken, dan zijn velen onder ons geneigd te zeggen: ik houd me niet op met die nieuwigheden; ik vier mijn Pasen zoals altijd op Paas zondag en ik voel er niets voor om 'snachts Pasen te vieren. Natuurlijk is dat ook iets, waar aan men geleidelijk aan gewend moet raken. Maar wie eenmaal die plechtigheden, ook de nachtelijke Paaswake met de nachtmis, heeft meegemaakt, die beseft pas goed, wat het Paasfeest eigenlijk voor ons betekent: dat we dan niet alleen de Verrijzenis van Christus vieren, maar ook onze medeverrij- zenis met Christus door ons H. Doopsel. Heel vroeger werden volwasse nen, die Christen wilden worden, ook bij voorkeur gedoopt in de nacht vóór Pasen. Want wij Chris tenen zijn door ons Doopsel allen ten nauwste betrokken bij Christus Verrijzenis. Door ons Doopsel traden wij in gemeenschap met Christus, die voor onze zonden gestorven is, maar ook weer verrezen. Met Chris tus zijn we toen gestorven aan de zonde; we zworen de duivel en de zonde af door de mond van Peter en Meter. Maar we verrezen toen ook met Christus: we stonden immers op tot een nieuw leven, omdat we gingen delen in het leven van de verrezen Christus. Als in de Paaswake het nieuwe doopwater plechtig is gewijd, komt het hoogtepunt van de plechtigheid: de hernieuwing van de Doopbeloften voor de gelovigen. Samen zweren allen opnieuw de duivel en de zonde af. Maar wil dit niet louter een plech tigheid zijn, dan moeten wij ook werkelijk elke betrekking met de zonde willen afbreken. We moeten ons als dood beschou wen voor de zonde, om te kunnen leven in Christus. We moetens tel kens opnieuw sterven aan de zonde. En dat is nu eigenlijk de verster ving, waarover tegenwoordig zoveel te doen is. Geharrewar over de versterving. Versterving en hierbij denken de meesten alleen aan vasten, niet roken, niet snoepen versterving dient er niet voor om het lichaam er onder te houden. Er zijn ook heel wat betere verstervingen mogelijk. Versterven is sterven aan z'n zonden en al het verkeerde in ons doden, zodat wij als volwaardige mensen kunnen leven in Christus. Versterving moet voeren tot een gezonde levensvernieuwing. En in ons is vooral verkeerd dat egoïsme, die ik-gerichtheid, waar door wij te weinig rekening houden met anderen, met wie wij samen leven en te weinig of zo goed als niet gericht zijn op God onze Va der. Goed samenleven met anderen zorgen voor betere menselijke ver houdingen, dat is een pracht opgave voor de versterving. In plaats van niet te roken, zou het voor verschillende mannen een goede versterving zijn hun vrouw wat meer aan te halen. De man, die na zijn werk in z'n werkkleren in de huiskamer neer ploft, of die jaar in jaar uit steeds de as zo maar op de vloer gooit, maar ook de vrouw, die 'savonds nog met piekharen en een werk- schort rondloopt, zij doen een mooie versterving, wanneer zij in chris telijke geest aan hun ik-gerichtheid, aan sleur en vadsigheid in hun verhouding de dood toebrengen. Vader en moeder zouden zich soms goed kunnen versterven door meer belangstelling te tonen voor het spel en de liefhebberijen van hun kinderen. Vader zal soms meer van achter zijn krant weg moeten en met de kinderen onder de tafel moeten gaan meespelen. Daardoor door breken zij de ik-zucht. Daardoor worden tevens gezonde verhoudin gen gekweekt tussen ouders en kinderen, ook voor later als de kinderen groot worden. Ook blijft versterving in roken en snoepen bij velen noodzakelijk. Vooral zij, die heel de dag de ene sigaret na de andere moet roken, of het snoepen niet kunnen laten. Zij zijn zulke slappe, onbeheerste mensjes, dat zij in roken en snoe pen zich zeker moeten versterven, om daardoor vrijer te staan tegen over zichzelf en zich fitter, zeker der en resoluter te voelen voor God en de mensen. Het smoesje, dat men zonder sigaret humeurig wordt, is tamelijk laf. Het feestelijk gevoel, aan eigen peuterigheid ontstegen te zijn, neemt die peuterigheid wel weg In het boerenbedrijf wordt op ruime schaal met hout gebouwden gewerkt. Dat is begrijpelijk, want hout heef f als materiaal zeer veel voordelen. Het is licht en sterk en laat zich gemakkelijk hanteren en bewerken. Niet alle hout zal echter even duurzaam zijn, d.w.z. de ene soort Is veel beter dan een andere be stand tegen de vernielende invloe den van insekien (houtworm bijv.) of van schimmels (o.a. houtzwam) Daarom is het van groot belang, dat wij de duurzaamheid kunnen vergroten door het hout te behan delen met conserveringsmiddelen (te verduurzamen) Bij de bouw van nieuwe boerde rijen in de Wieringermeerpolder heeft men indertijd ruimschoots gebruik gemaakt van conservering- middelen. Dat is al weer een lange tijd ge leden en Intussen zijn naast de reeds bekende, nieuwe conserve- ringsprodukten in de handel ge komen. Er zijn conserveringsmidde len voor nieuw hout en voor reeds gebruikt hout. Hout, dat voortdurend in aanra king met grond en water (weide- palen bijv.) vraagt een heel andere verduurzaming dan dakruiters. Bij de bouw van stallen kan men door gebruik van het juiste con serveringsmiddel tevens ongedierte weren of doden. Ook zijn er middelen, die men kant en klaar voor gebruik kan aanschaffen en waarmede men in de minder drukke tijd zelf aan het werk kan gaan om het hout van stallen en hokken tegen aantasting. Zelfs het hoge vochtgehalte van nat hout behoeft in veel gevallen geen beletsel te zijn voor het in dringen van het conserveringspre- paraat. Praktisch bestaat er voor elk gebruiksdoel een goed middel. Het verdient dus zeer zeker aan beveling voor elk doel het geschikte conserveringsmiddel te kiezen. Men vrage daarom vooraf advies van deskundige zijde. Hiervoor kan men zich wenden bijv. tot het Instituut voor Tuin bouwtechniek of de Plantenziekte- kundige Dienst, beide te Wagenin- gen. Omdat het in dit kort bestek niet mogelijk is de diverse mogelijkhe den van verschillende conservering middelen te bespreken, komen wij hierop later terug. Met dit eerste artikel hebben wij erop willen wijzen, dat het van zeer belang is, in land- en tuinbouw- kringen wat meer aandacht te schenken aan de verduurzaming van hout. Vroegtijdig verval van hout Is te voorkomen, mits men de juiste maatregelen treft. Goede conservering betekent een belangrijke besparing, die ruim de kosten van het conserveren over treft. Als onbehandelde afrasterings- palen twee jaar meegaan en ver duurzaamde palen twaalf jaar, dan wil dat zeggen, dat de kosten voor aanschaffing en plaatsing van een afrastering in het eerste geval over Experimenteert U ook zo graag tmet Uw kleren In dat geval biedt dit vier-delige mantelkostuum U alle gelegenheid daartoe: 6 verschillende kombinaties zijn er mogelijk om nog maar niet te spreken van de overige speelse mogelijkheden die deze voorbode van de lente U biedt. Ideaal voor »p reis en vakantie. 4-detig kombinatie kostuum, bestaande uit gladde rok, plissé rok, jasje en los bovenstuk. In beschaafd pied-de-poule ruitje. In 3 verschillende (lichte) tinten, Uitstekende pasvorm. Kreukherstellend. In de maten 38 t/m 44. Voor slechts f89.75 3 UITSLUITEND GEVESTIGD TE NIJMEGEN Korte Molenstraat hoek Ziekerstraa* en 's-HERTOGENBOSCH Hoge.Steenwe, twee jaren moeten worden omge slagen, terwijl in het tweede geval de verduurzaamde palen dus, pas na twaalf jaar vernieuwd behoeven te worden. Verduurzaraing betekent dus een besparing! van 6 april 1912 Bij de aanbesteding voor school- behoeften voor de 5 openbare scholen werd de levering gegund aan de firma Derkx—van Doorn te Venlo voor f 530,10. vVoor de onderwijzers sprak F. Reintjes van Veersen, over de fono graaf op de lagere school. van 5 april 1913 Het Groene Kruis vergaderde. De heer de Ponti, hoofd van de school te Oirlo, hield een causerie over schoolhygiëne. Het P.T.T.-kantoor werd open gesteld van 8 uur v.m.tot 9u. n.m. In het patronaat had een ten toonstelling plaats van tekeningen, vervaardigd door leerlingen van de patronaatstekenschool. Prijswin naars waren: A. Pijpers, Th. Beer- kens, J. Peeters, P. Smits, F. en K. van Bergen, H.Janssen, H.Janssen, Martin en Martin us Wijnhoven, M. Laurensse en P. Oudenhoven. De schutterij St Anna vierde het jaarfeest. De heer Hub. Lucassen won op de voordrachten wedstrijd te Baarlo de 2e prijs. 81 jongens en 57 meisjes zouden 6 april de eerste H. Com munie ontvangen. van 1 april 1911 Tot deurwaarder der Belas tingen werd alhier benoemd de be lastingambtenaar C. Lokkerbol. Chr. Wijnhoven ging voor f 1.234 een woning met stalling bouwen voor G. van der Putten in de Hoenderstraat. van 30 maart 1912 Op 25 maart hield de werk lieden-vereniging een propaganda- vergadering. Sprekers waren Dr H. Poels en Dr C. Meuleman uit Heerlen Het zal wel onontkoombaar zijn, dat het aantal landarbeiders, vooral wat de jongeren betreft, afneemt. Zoals men weet, moet de diepere oorzaak hiervan worden gezocht in de sociale positie en in het sociale aanzien van deze beroepsgroep met het gebrek aan algemene waar dering van de landarbeid als ge schoold beroep. Op de middelgrote bedrijven stijgt trouwens de produktie per man snel. Gold een tiental jaren geleden nog een vaste kern van 1 man per 7 ha, thans is dit door de mecha nisatie op vele bedrijven reeds 1 man per 11 ha. Toch zal er juist een grote be hoefte blijven aan vakbekwame landarbeiders. Zoveel mogelijk zal moeten worden gestreefd naar een vaste kern vakbekwame arbeiders op de meer grote bedrijven. In schakeling van werktuigencombi naties en loonwerkers en zoveel mogelijk uitschakeling van seizoen arbeiders komen hier aan te pas. In het landarbeidersprobleem tel len vooral mee: de beloning, een goede huisvesting en de verhouding tussen boer en arbeider een typisch terrein van de agrarisch- sociale voorlichting van de stands- en vakorganisaties van boeren- en landarbeiders. Van groot belang zijn voorts het landbouwonderwijs en de technische voorlichting aan de landarbeiders. De technische voorlichting aan de landarbeiders wordt reeds in enkele gebieden ge geven via de Raden van de Land bouwvoorlichting. Op de veelal kleine, gemengde zandbedrijven wordt slechts 1/10 van de arbeid in loondienst verricht. Maar ook hier zijn problemen aan wezig. De bedrijfsoppervlakte kan hier het knelpunt vormen om tot een redelijk arbeidseffect te komen. Vele bedrijven, vooral die beneden de 5 ha, zijn ook met het oog op de toekomst te klein om tot een redelijke arbeidsproduktiviteit en daarmede tot een arbeidsinkomen te geraken, dat per man gelijk of hoger is dan een landarbeidersloon. B\jna 11 miljoen Nederlanders Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari jl. 5238 (v. j. 5283). Het aantal levendgeborenen bedroeg 18.918 (v. j. 18.929) en het aantal overledenen 7762 (v. j. 7619). Het aantal immigranten bedroeg 3550 (v. j. 4320) en het aantal emi granten 6392 (v. j. 5848). Op 1 februari 1957 bedroeg het aantal inwoners van ons land 10.965.015.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1