MeÉel-iadiistrie in Venray. eens «ver wolven in Peelland. Wethouder opende in A'dam betonfabriek van Kerkelijke Diensten Film-agenda Zaterdag 30 maart 1957 No 13 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN Pok "EEN RIJK BEZIT druk en ditgave firma van den mcnckhof WFFKRLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN grotestraat 28 telefoon 512 giro 150652 CDIVDL/iU *Lrlli\ftl l-lf» ADVERTENTIE-PRUS: 8 ct. per m.iu. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. De Stichting Propaganda Wo ninginrichting heeft de goede ge woonte ieder jaar opnieuw een tiendaagse te organiseren, waarin nog eens extra de nadruk wordt gelegd op een goede en verant woorde woninginrichting. Getuige de advertenties ook in ons blad werken daar zowel de meubelhandelaren als textiel handelaren aan mede en men is tevreden over de bereikte resultaten. Inlichtingen hebben aangetoond, dat ook in Venray langzaam maar zeker het moderne meubel en mo derne stoffen al langer hoe meer gevraagd worden en dat old-finish, gotisch en wat dies meer zij, wordt verdrongen door handige, beweeg bare en zelfs afwasbare meubelen. Waarmee Venray het landelijke voorbeeld volgt, waar eenzelfde modernere tendenz over de gehele linie merkbaar is. Iedere tijd kent zijn speciale meu belen en het is geen wonder, dat in deze tijd, met zijn over het al gemeen engere behuizing en minder huiselijk comfort op de allereerste plaats gekeken wordt naar een handig en gemakkelijk hanteerbaar meubel en op de tweede plaats naar de versiering en entourage, waarbij dan het zware en donkere old-finish etc. meer, noodzakelijk wat achter uit gaat. Maar, zoals we reeds vertelden het gaat langzaam. De meeste mensen durven 't nog niet goed aan, om eens een wat lichtere, vrolijker overgordijn te nemen, om van lichtere en vro lijker meubels nog niet te spreken. Een soort erfelijke belasting en een soort angst. Want zeg nu zelf, die moderne stalen meubelen zien er toch wel angstwekkend onstabiel uit. Wie zou dat nu aan durven, om zijn goede geld daarin te steken. ELSRIJK VENRAY Laten we eerlijk bekennen, dat we ons zelf die vraag ook wel eens gesteld hebben. Maar we hebben de oplossing van die vraag meteen gekregen. Want sinds October j.l. kan men op menig zeer moderne stoel of tafel de naam ELS RIJK-VENRAY zien prijken en we zijn dan voor U eens een kijkje gaan nemen in de fabriek, waarin deze vervaardigd worden, de N.V. Inalfa. Hier zijn een dertigtal mensen bezig met het vervaardigen van stoelen, armstoelen, fauteuils, ban ken, tafels en boekenrekken, waar van hierbij een voorbeeld wordt gepubliceerd. Zo op 't oog nogal tamelijk breek bare dingetjes, die echter bij nadere kennismaking meevallen, in meer dan een opzicht. Op de eerste plaats het materiaal. Het staal hieraan verwerkt, is gepolijst assenstaai, dus geen holle buis en moet werkelijk een moker gaan gebruiken en dan nog flink daarmee kunnen timmeren voor dat men dat staal ook maar even buigen kan. De belastingproeven zijn van dien aard, dat iedere houten stoel reeds lang de geest gegeven heeft, voor dat deze stoel aanstalten maakt, hetzelfde te doen. De zitting is van schuimplestic en voor de bekleding heeft men keuze uit een vijftal verschillende soorten stoffen, afwasbaar of niet afwas- baar. Deze ELSRIJK-meubelen zijn 'n ontwerp van een jonge Nederlandse architect, Rudie Wolf, die uit erva ring wist, dat in de moderne meestal kleine woning de voor oorlogse meubels log en zwaar aan deden. Het is zijn idee geweest, om uit licht materiaal stoelen en tafels te vervaardigen, die niet alleen door bekleding en uiterlijke vorm een lichte en vrolijke indruk gaven, maar daarnaast ook uitmunten door doelmatigheid en stevigheid. In samenwerking met ELSRIJK zfln dan de eerste prototypen ge maakt en dit is zodanig ingeslagen, dat op moment reeds 6 verschillende typen stoelen en 8 verschillende ta fels worden gemaakt. Op de stands in de momenteel gehouden Huishoudbeurs zijn de ELSRIJK-meubelen het sterkst ver tegenwoordigd. HONDERDEN PER WEEK. Nu kan men van alles ontwerpen en maken, maar wordt het ook ver kocht? Dertig man personeel bewijzen dat Zij zorgen immers telkens opnieuw, in samenwerking met de Beschutte Werkplaats en een plaat selijke stoffeerderij, dat elke week honderden stoelen en tafels klaar gemaakt worden, welke vlot van de hand gaan. Een levertijd van 46 weken wordt normaal gevraagd, hetgeen zeer gunstig afsteekt bij de lever tijden voor de meer conventionele meubelen gevraagd. Doch niet alleen eigen land is een gereed afnemer, mede door de concurrerende prijzen is er een vlotte export naar Duitsland, Bel gië, Zwitserland en zelfs Amerika. Wel een bewijs, dat dit progres sieve meubel en misschien voor sommige van ons wel afgrijselijke meubel zijn weg naar de ver bruikers heeft gevonden. Trouwens het feit, dat de fabriek in Amstelveen, waar ze in het be gin gemaakt werden, te klein werd en zodoende naar Venray werd overgebracht, is daarvan oök een aidoende bewijs. Zo wordt Venrays naam, mede door dit product van een Venrayse industrie, wederom uitgedragen in eigen land en ver daarbuiten. Men mag dan over vorm en uit voering zo zijn eigen gedachten hebben en de progressiviteit wel wat te ver doorgevoerd vinden, voor de duizenden kopers, die dit wel weten te appreciëren, wordt tevens weer reclame gemaakt voor Venray en zijn industrie. Daarvan kan men de waarde nooit hoog genoeg aanslaan. Het is dit jaar honderd jaar ge leden, dat men in ons land voor het laatst last ondervond van wol ven. In 1857 klaagde de heer Deinse er over in de Tweede Kamer. Maar een eeuw vroeger kwam de wolf ons land nog herhaaldelijk en vrij veel voor. Ook dieper terug in ons verleden is er telkens weer sprake van wol- venplagen. Dit roofdier, dat zijn prooi door een langdurige achter volging uitput, moet hier min of meer inheems zijn geweest. In heel wat gemeenten vinden we dan ook nog plaatsaanduidin gen, die aan de wolven herinneren. Zo heette te Deurne de Wiemei oudtijds volgens een kaart van het kadaster de Wolfsteeg en werd de grond tussen de Wiemei, de Molenstraat en de school aan de Martinetstraat vermeld als de Wolfsberg. De wolven kwamen gewoonlijk vanuit Duitsland ons land binnen. Zij drongen soms tot in onze steden door. Natuurlijk vonden zij in het uitgestrekte Peelmoeras een uit stekend uitgangspunt voor hun strooptochten. Vooral ook als schapenrovers stonden zij bij de boeren allerwege zeer slecht aangeschreven. Zij vielen echter bij en in de dorpen ook wel wel kalveren, ander vee en zelfs kinderen aan. Het was niet voor niets, dat de overheid telkens weer premies uit loofde voor het doden of vangen van wolven en het uithalen van wolvennesten. J. Cunen ^schrijft in zijn „Inven taris van het archief der gemeente Someren", dat de premies voor wolven in ons land tussen 1592 en 1714 schommelden tussen 18 en 60 gulden. Voor een oude wolf werd meer gegeven dan voor een jonge en voor een teef meer dan voor een reu. Vooral in het midden van de 18e eeuw schijnen de wolven, die, om dat het geweldige lopers zijn, zelfs herten en reeën belagen, in Noord- Brabant en bijzonder in het Peel- gebied een ernstige bedreiging hebben gevormd voor de mensen en het vee. Uit een „wonderbare, maar noch tans waarachtige geschiedenis van twee ossen", die Ouwerling vond opgetekend op het schutblad van een oud boek, blijkt, dat zelfs de ossen er in Deurne niet veilig voor waren. Ouwerling schrijft over dat voorval in zijn „Geschiedenis der Dorpen en Heerlijkheden Deurne, Liessel en Vlierden". .,In 't jaar 1743 woonde in 't Kerk- eind een landbouwer, geheten Peter Flipsen. Deze had twee ossen van drie jaren, die samen waren opge voed en elkander zeer getrouw waren. In dien tijd was de Peel woest en er huisden nog veel wolven. Deze ossen nu waren bij de herder op de gemeente aan de Milheschen dijk. En zie, daar komt een wolf onder de beesten. Een van deze ossen nu, zich in nood ziende, ver zette zich tegen zijn erfvijand en zette hem vast met zijn gehoornde kop tegen de dijk. De andere os, met wetende hoe hij zijn makker zoude ontzetten, liep naar huis en met zulk gebaar, dat men wel zien kon, dat er iets niet goed was. Men kon 'them aan zien, dat hij volk wilde roepen. De andere, zich in zijn nood van zijn vriend verlaten ziende, had zo een haat tegen hem opgevat, dat de boer een zijner ossen moest verkopen". De „Noord- en Zuid-Nederlandse Faam" een van onze oudste pers organen, maakte melding van een merkwaardige gebeurtenis te Op- wetten in 1758. Bij de kapel, die daar toen stond, was er een schaap vastgetuierd. Het stond daar rustig te grazen, toen het werd beslopen door een wolf. Het schaap rukte zich los en luchtte de kapel binnen, waarvan de deur juist open stond. De wolf zette het opgejaagde beest na, maar het schaap wist uit de kapel te ontsnappen. De tuierstok bleef achter de deur haken zodat deze dicht getrokken werd eer de wolf het schaap naar buiten kon volgen. Zo raakte de wolf in de kapel van Opwetten gevangen. Hij werd door de buurtbewoners afge maakt. In diezelfde tijd viel een grote wolf de pastoor van Lieshout aan, toen deze op jacht was. De gees telijke schoot mis en kon de wolf slechts met moeite van het lijf houden. Na een worsteling sloeg hij de wolf met de kolf van zijn geweer de kop in. Als de wolven de streek onveilig maakten, werd er een grote klop jacht gehouden. De laatste wolven jacht in onze streek zal wel die ge weest zijn, welke in het najaar van 1804 werd georganiseerd in de om geving van Someren. In de „inventaris van het archief der gemeente Someren" vertelt J. Cunen, dat aan de 2e klopjacht van dat jaar de eerste had weinig succes opgeleverd werd deelge nomen door 175 man uit Someren, 150 man uit Asten, 70 man uit Lierop, 90 man uit Maarheeze, 100 man uit Budel en 80 man uit Soeren- donk. Om te voorkomen, dat er toch nog wolven zouden ontsnappen, werd verzocht, dat Geldrop ook nog 60 man, Heeze 150 man, Leende 70 man, Mierlo 90 man, Weert 200 man en Nederweert eveneens 200 man zouden leveren. Het werd een der grootste drijfjachten, welke er in oostelijk Noord-Brabant ooit werden gehouden. „Het schijnt", schrijft J. Cunen, dat de wolvenjacht nu voldoende resultaat heeft gehad, want de eerstvolgende jaren wordt er niet meer over wolven gerept". de beton in de agitator hard be gint te worden. Het beschikbare wagenpark van twaalf trucks kan worden uitgebreid tot 25. Wethouder van 't Huil wees, in zijn openingswoord op de opvoe ring van bouwproductiviteit, die nu in Amsterdam mogelijk gewor den is, door de tijdsbesparing nu de betonspecie niet meer op de bouwterreinen zelf hoeft gemaakt te worden en door de verkregen mogelijkheid om tijdens vorst door te werken. —0— We hebben dit artikel gedeelte lijk overgenomen uit het Algemeen Handelsblad, omdat de montage van deze fabriek vooreen gedeelte verzorgd is door de firma Custers N.V. uit yenray. De bedoeling is n.l. dat in het vervolg deze installaties geleverd zullen worden door dit Venrays bedrijf met behulp van de Duitsche fabrieken, die de „know how" le veren. Aldus heeft Custers N.V. momenteel opdrachten voor de aan nemersbedrijven Hiilen Roosen en Dirk Verstoep N.V. en Kalkfa- briek van Dijk, voor de levering van dergelijke soort installaties. Wethouder Mr. G. van 't Huil heeft aan de Nieuwpoortkade te Amsterdam, de modernste beton- mortelfabriek van Europa geopend. De noviteit van deze fabriek be staat uit de grootte van het vol tallige personeel: slechts één man is voldoende om door middel van de geheel electronische installatie de fabriek te doen werken! Door de bediening van een scha kelkast stort die ene arbeider, zand en grint uit de silo's in een weeg- bak, waaruit, eveneens door een be paalde schakeling de juiste hoe veelheden in een van de twee molens wordt overgebracht Nadat de samenstelling in de toerende molens tot vloeibaar beton is geworden, wordt het overgestort in een z.g. agitator, een lichte, langzaam draaiende trommel, die op een truck staat gemonteerd. Op deze wijze is het dus moge lijk beton kant en klaar naar het bouwwerk te brengen, waar het dus niet meer zoals tot dusver gebrui kelijk ter plaatse hoeft te worden gemaakt. De mogelijkheid in de fabriek ook tijkens vorst warme beton te maken, stelt de aannemers in staat 's winters door te werken, waar mee de bouw belangrijk is gebaat. „Central mixed" heet de beton, die in deze fabriek wordt gemaakt. Per uur kan de fabriek 80m3 leve ren, uit de twee 1500 liter grote molens. Noviteit is ook de lange transport band, die het ruwe zand en grint uit de schepen, waarin het wordt aangevoerd, naar de silo's over brengt. De trucks met de agitatoren kunnen niet veel langer dan een hall uur rijden omdat na die tijd van 31 maart t.e.m. 6 april PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week Kapelaan van Leipsig Zondag, halfvasten, 6.30 lm Ant. Laurensse: 7.30 overl. fam. Siebers vd. Putten: 8.30 kindermis t.z.i.(R) 9.15 hoogmis vd. parochianen, 10.30 lm P.J. Wilrasen, Regina Pelzer en zoon Piet, 7 u. oefening vd. vasten tijd. Maandag, H. Mis vd. dag: 6.45 zielm. alle overl. parochianen; 7.30 lm. Eug. Esser; 7.30 zijalt. Jozef Bongaars, Ant. Bongaars-Verstegen en kinderen; 8.15 gest. jd. Joh. H. Willems en M. Reijnders(lH); 7 u. zielelof en rozenhoedje. Dinsdag, H. Franciscus de Paula: 6.45 lm Henk v. Waijenburg; 7.30 Micbiel Swaghofer, 7.30 zijaltaar Hendrina Manders- Jansen; 8.15 gest. jg. Martin us Janssen en echtg. Jo- sephina Krijns (sol.lkl) Woensdag, H. Mis vd. dag: 6.45 lm Willem vd. Veght; 7.30 z.i.(M) 7.30 zijalt. Leonard Maas; 8.15 gest. jd Gerard Sijbers en echtg. Petronella Keijzers(lH) Donderdag, H. Isidorus: 6.45 lm Josefina v.Meijel-v.Megen; 7.30 H. Sacramentshoogmis; 7.30 zijaltaar overl. fam. v.Keijster-Loonen; 815 gest. jd. Elisabeth Smulders (2ki) 6—7 biechten; 78 H. Uur, daarna nachtelijke aanbidding. Vrijdag, H. Vincentius Ferrerius: verplichte vasten- en onthoudings dag, le vrijdag: 6.30 lm z.i.(R) 7 u Joh. Claessens, Joh. Fleurkens en Theod. Bistervels; 7.30 zij alt. Gertr. Deckers-Loonen; 7.45 H. Harthoog- mis, waarin alle schoolkinderen ver wacht worden; 21 u. pl. avondmis Johan Akerboom. Zaterdag, H. Mis vd. dag: 6.45 O.L. Vrouwhoogmis; 7.30 lm. Anna van Bracht-Brons; 7.30 zijalt. Johanna Pjjls-Büchel; 8.15 gest. jd. Jacobus Verhaag en ouders (3kl); 5 307.30 biechten; 7 u. kruisweg en lof. VELTUM: donderdag 7.30 lm. (G) KATECHISMUS: alle kinderen leren de laatste lessen van 'ttwede deel of herhalingslessen. Maria-Congregatie Morgen zondag 30 maart gaan de congreganisten ter bedevaart naar Smakt. Vertrek vanaf de Grote Markt om 7.15. De H. Mis begint om 8.30. Trouwe opkomst verzocht. Avondmis De avondmis, welke iedere week in de vasten speciaal voor de jon geren wordt gedaan, is deze week met de eerste vrijdag om 9 uur. RECTORAAT PATERSKERK Zondag: „Laetare", (half-Vasten), H. Missen om 6.30, 7.45 en 10.30; 9 u. hoogmis; Communiceren begint achteraan; le coll. v. onze kerk, 2e v. bissch. noden; vanavond 7 u. 4e lijdensmeditatie. Dinsdag: 6.30 gez. H. Mis, n.m. 7.30 lof t.e.v. H. Antonius. Woensdag: 9 u. avondmis, vooral voor de jongeren boven 17 jaar. Donderdag: van 58 u. biechten, Vrijdag: le Vrijdag vd. maand; 7.45 gez. H. Mis t.e.v. H.Hart; 7.30 oefening vd. H. Kruisweg. Zaterdag: priester-zaterdag; van 38 uur biechten. Deze week iedere dag een H. Mis voor onze weldoeners. MIS-INTENTIES Zondag: 4e zondag vd. vasten; 6.30 Frans Schaeffers; 7.45 Mech- tilda JanssenMaurus; 10.30 Hen drik Huisman en Maria Paules. Maandag: Mis vd. maand na de 4e zondag vd. vasten; 6.30 Frans Beerkens; 7.45 Piet Thijssen; 8.30 Chris v. Heijster. Dinsdag: Z.Leopold v. Gaichi; 6.30 Jan Kersjes; 7.45 Wed. M. Hoede- maekers. Woensdag: Mis v. woensdag na de 4e zondag vd. vasten; 6.30 Frans Beerkens; 7.45 Gerardus Ewalds 8.30 Henricus Zwitserlood en zoon Harrie. Donderdag: H. Benedictus; 6.30 Frans Beerkens. Vrijdag: H. Vincentius Ferrerius; 6 u. Truus Goumans; 6.30 Peter Thielen en zoontje Aloys. Zaterdag: Z.Maria—Crescentia; 6 30 Marinus Janssen en Cornelia Ebbers; 7.45 Wilhelmina Wijnhoven- Custers. PAROCHIE OOSTRUM Zondag: 4e Zondag v.d. Vasten, zondag Laetare, 7 u. H. Com., 7.30 de Vroegmis, 9 u. H. Com., 10 uur de Hoogmis, 3 u. Lof. Maandag: 7.30 best. zm. Johanna Verhaag. Dinsdag: 7.30 best. zm. v.d. overl. fam. Deriks-Hellegers. Woensdag: 7.30 best. zm. v.d. overl. fam. Rutten-Botden. Donderdag: 7.30 best. gez. lm. v. Michel Vennekens. Vrijdag: Eerste Vrijdag v.d. mnd. 6 30 lm., 7.30 pl. H. Mis t.e.v. H. Hart, op te dragen tot int. v. een goede afloop, 7.30 pl. Lof t.e.v. H. Hart. Zaterdag: Eerste Zaterdag v.d. mnd., 7.30 lm. v. Michel Camps en echtg., 7.30 Maria-lof. PAROCHIE OIRLO 4e Zondag vd. Vasten: 6.30 H. Communie, lsm. 7 u. en 8.30, 10 u. parochiemis, 3 u. kruisweg en lof, le coll. vd. kerk, 2e bisdom. Maandag 7.30 best. jg. Ant. Phi- lipsen en Marg. Linders. Dinsdag, 6e vd. 9 dinsdagen t.e.v St Antonius, 7 u. H. Comm., 7.30 best. jd. Elisabeth Bruncken. Woensdag 7.30 best. jg. Hendrik Maassen en Catharina Rongen. Donderdag 7.30 zieled. Jacobus Nelissen, best. door kerkel. zangk. Vrijdag, le vrijdag d. maand, 6.30 H. Communie, 6.45 lm., 7.30 hoog mis stichting Baeten-Jeurissen, uit stelling, actev. toewijding, Tantum ergo en zegen, 8 u. miserere, lij densmeditatie en lof. Zaterdag, le zaterdag d. maand, toegew. aan Onbevl. Hart v. Maria, 7 u. H. Comm., 7.30 hoogmis best. jg. Gerardus Gooren, 7 u. Marialof —7 biechten in beide biechtstoelen. A.s. zondag, le zondag der maand buitengewone collecte voor de kerk. PAROCHIE LEUNEN 4e Zondag vd. vasten: 7 u. H. Mis overl. fam. GommansJennis- kens; 8 u. tot int.; 9 u. voor Peter Joh. Rongen en echtg.; 10 u. hoog mis vd. parochie; 3 uur lor. Maandag: 7. u. H. Mis voor Henri Weijs; 7.30 sol. gest. jgt. Godfried Litjens en Wilhelmina Jenniskens. Dinsdag: 7 u. H. Mis voor Wilhel mus Wlsmans en echtg.; 7.30 voor Hendriken Piet Claessens; biechten voor de Meisjesschool. Woensdag: 7 u. jeugdmis, opge dragen voor Henri Martens; 7.30 v.d. vr. van Antoon Jenniskens en dochter Johanna; 'savonds om 7.30 godsdienstcursus voor 18-jarigen Donderdag: 7 u. H. Mis v. Elis. Reintjesde Lauw; 7.30 v. Hendrik en Lena van Soest; biechten voor de jongensschool. Vrijdag: le vrijdag der maand; 7 u. H. Mis; 7.45 t.e.v. het H. Hart van Jezus tot int. vd. offeraars en oefening van eerherstel: 3.30 lof vd. schoolkinderen; om 8 uur lijdens meditatie. Zaterdag: de zaterdag vh. Onb. Hart van Maria; 7 u. H. Mis; 7.30 tot int.; biechten van 45 u. en 7—7.30; 7.30 lof t.e.v. O.L.Vr. a.s. Zondag maandcollecte voor onze kerk. Passiezondag begint de Paastijd; Kerkpoets: Jo Vennekens en Lies Willemsen. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 4e Zondag v. d. Vasten, 10 u. Hoogmis v. d. parochie, 3 u. Lof en lijdensmeditatie. Maandag: 7.30 Gest. gez. H. Mis Elisabeth Cremers-Verstegen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Ge rardus Dinghs en Henrica Friezen. Woensdag: 7.30 gez. mnd. Jos Willemse. Donderdag: 7.30 5e v.d. zesw.d. v. Antoinetta Philipsen-Jacobs, 6.30— 7.30 gel. tot biechten. Vrijdag; le vrijdag, 6.30 H. Com. 7 v. gest. gez. H. Mis t.e.v. H. Hart. Daarna oef. v. eerherst. en zegen met 't Allerheiligste. 7.40 avondmis gez. H. Mis v. overl. fam. Rambags- Kuypers. Zaterdag: le zaterdag, toegew. a.d. verering v. h. onbevl. Hart v. Maria. Priester-zaterdag, 7 u. H. Com., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Alt. Bijst. tot int. v.h. die hiervoor offerden, 6.30—7.30 gel. tot biechten, 7.30 Lof en Rozen hoedje. a.s. Zondag le zondag v.d. mnd., maandel. buitengew. collecte v. d. Kerk. a.s. Zondag Passie-zondag, begin v.d. Paastijd in ons Bisddom. Kerkpoets: Mia Kuypers en Mla Jacobs. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 6.30 lm., 8.10 lm. v. de overl. fam. Heidens-Smits, 9.15 kin dermis, 10.15 Hoogm. overl. fam. v. Ass-S winkels, 3 u. Vastenoef. en lof. Maandag: 7.30 lm. Anna Janssen- S meets, 8.10 lm. t.e.v. O.L. Vrouw en de H. Gerardus, v.d. fam. Jen- neskens- v. Meyel. Donderdag: 7.30 lm. v. Henricus Maessen, Maria Maessen-Mans en Jacques Maessen, 8.10 lm. v. Frans van Soest. Vrijdag: Eerste vrijdag v.d. mnd. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart v. Antoon v. Bakel. Na de H. Mis uitstelling en toewijding a.h. H. Hart. 7.30 avondmis. Zaterdag: Eerste zaterdag, toegew. а.d. verering v. h. Onbevl. Hart v. Maria, 7.30 mndd. v. Petronella v. Asten-Pouwels, 7u. Marialof. RECTORAAT SMAKT Zondag: halfvasten, 6.30 lm. t.e.v. St. Jozef, 7.30 lm.v. een zal. levens staat, 10 u. hoogmis t.e.v. H. Drieëenheid; 3 u. lof met preek t.e.v* St. Jozef. Maandag: 6.30 lm. v. overl. 7.30 lm. Martinus Bonants. Dinsdag: 6.30 lm. t.e.v. H. Engel bewaarders; 7.30 lm. v. zieke. Woensdag: 6,30 lm. t.e.v. St. Jo zef, 7.30 hoogm. t.e.v. St. Jozef, om 3 u. lof met preek t.e.v. St. Jozef. Donderdag; 6.30 lm. v. goede ge zinnen, 7.30 lm v. priesterroepingen, s avonds 7.30 H. Uur, 57.30 uur biechtgelegenheid. Vrijdag: Eerste vrijdag: 6.30 lm. t.z.i., 7.30 hoogm., t.e.v.h. H. Hart. Voor en na de H. Missen gel. om te biechten, na de H.H. Missen uit stel. v.h. Allerheiligste, litanie en zegen, 7 u. lijdensmeditatie en kruis weg. Zaterdag: Eerste zaterdag, 6.30 lm. t.e.v. O.L. Vrouw, 7.30 hoogm. t.e.v. O.L. Vr. v,d. Karmel, 7.30 u. Marialof, 57.30 biechten. RECTORAAT HEIDE 4de Zondag vd. Vasten: 7.30 vd. jeugd vd. Heide, 9 u. H. Comm., 10 u. hoogmis, gez. jg. Hendrik Huisman en echtg., 3 u. kruisweg. Maandag 7.30 t.b.i. t.e.v. O.L.Vr. van Lourdes. Dinsdag 7.30 overl. fam. Giezen- S winkels. Woensdag 7.30 t.b.int. Donderdag 7.30 Lamberdina Spee en overl. dochter, 7 u. biechten, 8.30 H. Uur Vrijdag, le vrijdag 7.30 gez. H. Mis t.e.v. H. Hart v. Jezus t.b.i., 9 u. avondmis t.i. eerherstel van het Goddelijk Hart. Zaterdag, le zaterdag, priester- zaterdag: 7.30 Janssen, 7 u. biech ten, 7.30 lof t.e.v. Onbevlekt Hart van Maria. RECTORAAT VEULEN 4e Zondag vd. vasten: 7 uur H. Comm.; 7.30 lm v. overl. fam. Jans senAerts; 10 hoogmis tot int.; £.30 kruisweg en lof voor de kinderen; 7 u. 4e vastenoefening. Maandag: 7.30 lm tot int. van een hulsgezin. Dinsdag: 7.30 lm tot int. vaneen zaligen dood. Woensdag: 7.30 lm v. overledenen. Donderdag: 7.30 lm v. overledenen. Vrijdag: le vrijdag der maand; б.30 H. Communie; 7 u. best. hoog mis t.e.v. 't H. Hart van Jezus tot int.; onder de H. Mis algem. H. Com munie der schooljeugd en der jeugd- standsorganisaties; na de H. Mis uitstelling en oefening van eer herstel; 's avonds 8 uur kruisweg en lof. Zaterdag: le zaterdag der maand, bijz. toegewijd a.h. Onb. Hart van Maria; 7.30 lm v. overledenen; biech ten van 67 u.; 8 u. lof t.e.v. Maria. Woensdagavond 9 uur jeugdmis met volkszang. Onder de H. Mis collecte voor de intentie. Accolieten v.d. jeugdmis: Burgers Jan, Reintjes Gerrit, Erben Willy en Wim Smedts. Kerkpoetsen: Dora Hagens en Tilla Erben. Accolieten voor zondag Reintjes Harrie en Jeu van Rijswijk. Rommel de Woestijnvos In deze film over de Duitse veld maarschalk verwacht men de oor log in Noord-Afrika te zien. Maar eerder het tegendeel is waar: de film begint op het tijdstip van de Duitse terugtocht en stapt al spoe dig over naar Duitsland zelf als het begin van het einde. Rommel komt er niet onverdeeld gunstig af: hij was wel een groot strateeg, resoluut in het gevecht, maar een verblinde slaaf van Hit- Ier en als zodanig kon hij geen beslissing nemen. In een denkproces van 2 jaar komt de veldmaarschalk tot de conclusie, dat vrede en afstand doen van Hitier de enige uitweg is, en dan nog om een louter militaire reden: de foutieve strategie van de Führer. De mislukking van de aanslag op Hitier betekent ook de dood van Rommel; hij sterft door ver gif om een smadelijke rechtszitting te vermijden. De film is wel boe'end, maar zal een kritische toeschouwer niet overtuigen, omdat het teveel maak werk is en de hoofdpersoon te vaag bleef. Het verloren continent Een heel interessante film, maar men moet er rekening mee houden, dat er geen verhaal in zit, al heeft men getracht er een scenario in te construeren, maar dat kan men als mislukt beschouwen. Dat is dan ook de enige aanmerking die men o.i. op de film kan maken. Het ge heel is zeer verzorgd, terwijl ook het cinemas cope-beeld uitstekende effecten bereikt. S.J.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1