25 DE GRUYTER Kassabons zijn gratis SMEERKAAS VOS' Zaden Inhouding Ouderdomswet van huispersoneel Hirlon garen Meisjes, of zon I op Mow voor feefalei? een pakje Uit Peel en Maas Fietsen. Tweede liedcrl. kolonie in Brazilië U krijgt bij De Gruyter voor cent Men diene er wel aan te denken, dat sinds 1 januari j.l. van het salaris of loon van het huisperso neel de premie voor de algemene ouderdomswet, moet worden af gehouden. Dat betekent, dat iedereen, die huispersoneel heeft, ter zijner tijd die inhouding zal moeten afdragen. Is het zo, dat in de industrie en handel de lonen en salarissen een zeker percentage zijn verhoogd, waardoor deze premie in feite ge compenseerd is, bij het huispersoneel is hiervan geen sprake. Men moet de premie dus wel degelijk inhouden, of anders uit eigen zak betalen... Verder moet men er op letten, dat men onder huispersoneel niet alleen een dienstbode, maar ook een werkster, een huishoudster, een kinderjuffrouw, v.z.v. zij uitsluitend of nagenoeg uitsluitend huiselijke diensten verrichten, verstaan. Voor al deze mensen moet premie wor den ingehouden. Hiervoor zijn twee tabellen (een voor inwonend, ander voor extern personeel) die op aan vraag bij de belastingen verkrijg baar zijn. Werksters zijn doorgaans niet intern, men dient hiervoor dus de tabel voor „uitwonenden" te raad plegen, dat is de groene tabel voor 1957. Op deze tabellen kan men met één oogopslag aflezen, hoeveel de werkgeefster moet inhouden voor belasting en voor premie. Vele werkgeefsters gaan echter uit van het standpunt, dat, indien geen loonbelasting wordt afge trokken eveneens geen premie voor de algemene ouderdomswet moet worden ingehouden, maar dit is onjuist. Premie is men al tijd verschuldigd. Werkt een werkster b.v. enkele ochtenden per week bij u, tegen een loon van f 1 per uur, dan is geen loonbelasting verschuldigd, maar wel 7 cent premie per uur voor dt algemene ouderdomswet. De papieren Om dit te kunnen afdragen ont vangt de werkgeefster omstreeks 1 juli 1957 een formulier voor de afdracht over het eerste halfjaar 1957. Begin januari 1958 volgt het tweede formulier, dus dat voor het tweede halfjaar 1957. De loonbelastingkaart 1957 voor huispersoneel bestaat uit twee delen, één deel zoals gezegd voor de eerste helft 1957 en een deel voor de tweede helft van dat jaar, tenzij u over meer ;huispersoneel beschikt, Hebt u twee mensen in dienst, dan vult u de beide helften in begin juli 1957, dus voor elke hulp één, waarna u voor het tweede halfjaar voor ieder der bedienden een nieuwe kaart moet aanvragen. Men dient bij de invulling der kaarten met nauwkeurigheid te werk te gaan en vooral niet te ver geten er gewag van te maken of het „uitwonend" dan wel „inwo nend" personeel betreft. Groot verschil. Bekijkt u het verschil in verschul digde premie eens, voor een inwo nend personeelslid met een loon van f 6.50 betaalt u aan premie ouderdomswet f 1.26 per week, voor een elders wonend lid is 54 ct verschuldigd per week, omdat voor intern personeel ook kost en in woning als inkomen wordt be schouwd. Of u voorts de verschuldigde premie en/of loonbelasting voor eigen rekening neemt of niet, maakt voor huispersoneel geen verschil, al liggen de verdiensten van dit personeel dan in feite ho ger dan het normale overeengeko men loon, doordat zij het overeen gekomen loon „schoon" in handen krijgen. Mocht u van plan zijn, geen per soneel meer te houden na zeker tijdstip, dan dient u de belasting- kaarten zorgvuldig bij u thuis te bewaren en ze op de aangegeven data in te zenden. Niet eerder. Van alle veranderingen in loon, van vertrek en wat dies meer zij, houdt u aantekening op de kaart. Het verdient aanbeveling de bij de loonbelastingkaart ontvangen bescheiden grondig na te lezen, het bespaart u veel onaangenaamheden en last. van 15 maart 1913 Bij de op 10 maart gehouden herstemming voor een lid van de gemeenteraad kreeg H. Odenhoven 305 en de heer H. StrijbosuitKleln- Oirlo 392 stemmen, zodat de laatste gekozen was. Op de markt waren 10 maart aangevoerd 150 runderen en 180 biggen. Voor de biggen betaald men 3 tot 14 gulden. van 16 maart 1912 Het hoofdartikel handelt over „onze tuchteloze jeugd". 9 maart was het een algemene vergadering van de boerenbond. Op 17 maart zou P. Telesforus Smits te Weert, diaken worden gewijd. V. Maas en A. Arts waren met f 492 de laagste inschrijvers voor een woonhuis voor rekening van H. Vollenberg. Horlogerie Eysbouts bericht, dat wegens vertrek geen werkzaam heden meer konden aangenomen worden. van 18 maart 1911 De koninklijke bewilliging werd verleend op de statuten van de maatschappij tot exploitatie van de Ignatius Wetering te Venray. Tot ontvanger van de directe belastingen werd benoemd P. Ton- naer. Op 11 maart diende Mgr Dreh- mans, de kleine wijdingen toe o.a. aan J. Esser, Venray. Wed. vd. Linden maakt bekend, dat zij de heer R. Krikke had aan gesteld tot haar reiziger in manu facturen voor Venray en omstreken. van 16 maart 1907 De woningen gelegen aan de wegen naar Leunen, Merselo, Oos trum en Olrlo, kregen een 2de be stelling der brieven- en pakketpost, die om half drie van het Post kantoor te Venray vertrekt. Ie en 2e Paasdag zullen de nieuwgewijde priesters pater Emons en pater Wismans, hun eerste plech tige H. Mis opdragen in de parochie kerk. Alhier en te Merselo hebben zich gevallen van roodvonk voor gedaan. Uit de Pasteur-inrichting te Parijs, waar zij drie weken ver pleegd werden keerden terug Th. Verbeek en J. Hendriks. De verkoop van perceeltjes, wegen en gemeentegrond bracht de aanzienlijke som op van ruim f 14.300. Bij de Venrayse arbeidsbeurs boden zich dienstmeisjes, boeren knechts en metselaars aan. Er werd te koop aangeboden roggestro 5 f 20, gras met klaver- hooi a f 18 per 1000 kg; prima zaadhaver Probsteyer, Golden, Cliester en Straelse f 10, alles per 100 kg. Nu in het Amsterdamse RJLL- gebouw de schijnwerpers gericht worden op de motorrijwielen, de scooters en bromfietsen, willen wij even de Nederlandse rijwielen in het zonnetje zetten. De nationale rijwielindustrie pro duceert een jaarlijks gemiddelde van 500.000 fietsen (traprijwielen dus). Zij voorziet daarmee ongeveer 95 percent van de eigen markt, om dat de Nederlander bij voorkeur op een Nederlandse fiets rijdt. Hoewel het nooit in statistieken is vastgelegd, wordt geschat, dat de helft der bevolking een fiets heeft, zodat er tenminste over het gehele land vijf en een half miljoen rijwielen ln gebruik zijn. Met Engeland en Frankrijk staat Nederland aan de top der rijwiel- producerende landen. „Dutch qua lity" (Hollandse kwaliteit) is ten aanzien van fietsen zelfs 'n begrip geworden in de wereld. Er zijn Amerikaanse rijwielfabri kanten die hun eigen merken aan prijzen met „real Dutch quality" hetgeen dus zoveel wil zeggen als: ze zijn net zo goed, als die van Ne derland. De person eelsterkte der fabrieken schommelt om de 4.500 man en de totale produktiewaarde van rijwielen omtrent de 120.000.000 gulden per jaar. LAND- EN TUINBOUW MAGNESIUM VEAAGT ONZE AANDACHT. Iedere grondgebruiker weet dikwijls uit eigen ervaring wel ke funeste gevolgen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een even wichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resultaten zijn eensluitend: zonder evenwichtige bemesting uit putting van de grond en een be langrijke oogstderving. Ook magnesium is een onont beerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH, die tevens arm zijn aan organische stof, komt magnesium- gebrek veelvuldig voor. Dit verschijnsel treedt echter ook op bij kalirijke gronden, waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magne siumopname door de plantenwortel belemmeren. Waar magnesiumgebrek in het gewas optreedt, kan een gift kie- seriet nog vrij snel genezing bren gen. Maar voorkomen is beter dan genezen. Gebruik op gronden, die gevoelig zijn voor magnesiumge brek daarom steeds magnesium- houdende meststoffen, dus als fos- forzuurmeststof Thomasmeel (deze meststof bevat tevens kalk, die de magnesiumhuishouding gunstig be ïnvloedt) als kalimeststof raagne- siumhoudende kaïniet of patentkali en als kalkmeststof koolzure mag- nesiakalk of magnesia kiezelkalk. kopen betekent 25 pet. besparing Begin april wordt in Nederland het bezoek verwacht van de leider van de Fazenda Ribeirao, de kolonie van Nederlandse katholieke boeren, die onder auspiciën van de KNBTB destijds in Brazilië is gevestigd. De bedrijfsleider, de heer Hoge- boom, reist in gezelschap van de voorzitter van de Staten-Generaal van Sao Paulo, Paes de Baros. Tegelijkertijd bereikt ons het be richt, dat de kolonie, die reeds vele jaren in Sao Paulo is gevestigd en daar aanvankelijk zeer moeilijke jaren heeft doorgebracht, in 1956 voor het eerst weer een winstsaldo heeft gemaakt. Er is zelfs sprake van, dat een tweede kolonie zal worden gevestigd. Het bezoek van de heer Hoge- boom zal daar wel verband mee houden. Zijn metgezel, de heer de Baros, heeft steeds grote belang stelling aan de dag gelegd voor de Nederlandse emigranten. Mede aan zijn invloed is het te danken geweest, dat destijds een belangrijke lening is verstrekt om de financiële moeilijkheden te helpen oplossen. Opvallend is, dat de laatste tijd wederom belangstelling voor emi gratie naar Brazilë is ontstaan. 20 x sterker dan gewone sokken wol. Alleen verkoop: P. COOPMANS, Langstraat EBB ER INK, Marktstraat bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Ccenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weiclis de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263 Of U vaste klant bent of niet altijd kassabons. Kassabons zijn gratis. Door de kassabons krijgt U van elke bestede gulden een dubbeltje uitbetaald. Is dat niet heel wat anders dan bij elke gulden een dubbeltje bijleggen? Alléén bij De Gruyter 10°/o korting op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Kassabons worden nooit ongeldig en zijn in elke De Gruyter- winkel inwisselbaar. 8880 Bij elke aankoop van twee pakjes Super-, Fijnste- of Tafelmargarine of 2 pakjes zuiver gesmolten vet (van 34 cent) geldig van 13 t/m 19 maart 1957 Super margarine zso gr. pak 44 ct. Fijnste margarine 250 gr. pak 40 ct. Extra margarine 250 gr. pak 38 ct. Tafel margarine ongezouten «ogr. Pak 40 ct. Zuiver gesm. vet 250 gr. Pak 44 ct.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4