Wie 11% korting belooft, moet 10°/» korting gewen... DE GRUYTER elk derde stuk het Kruis op den Grootenberg B.H.'s I - Zo denkt U er toch ook over? Ook begrafenissen Begrafenisonderneming GOUMANS Telef. 592 EBBERINK Iedere week, als we het Land en Tuinbouwblad van Deume openslaan, vonden we daarin een apart hoekje, waarin de gelden verantwoord worden voor een nieuw kruis op den Grootenberg. Chauvenistischals we nu eenmaal zijn vroegen we ons af, of er nog meer Groo- tenbergen In deze streken lig gen, maar anders hoort dit toch onder Venray. Een artikel van Peter Vink in de Helmondse Courant toonde aan, dat dit kruis Inderdaad bedoeld is voor de Venrayse Grootenberg en dat het dienen zal ter vervanging van het oude, dat daar in 1649 is geplaatst geworden. Laten we Peter Vink's verhaal eens gedeeltelijk volgen. Halverwege Deurne en Venray, vanuit Brabant juist even over de provinciale grens, ligt de Grooten berg en links van de weg ziet de voorbijganger een kruis onder een lage bomengroep. Op deze plaats stond eens een nood-kerk en Pas toor Jacobs bediende van uit deze eenzame plaats zijn gelovigen in de heerlijkheden Liessel, Deurne en Vlierden. Drie eeuwen geleden Hoe kwam deze kerk in de Peel destijds tot stand en hoe was het mogelijk, dat de Staten niet bij machte waren hun invloed ook nog uit te strekken tot dit gebied van moeras en veengrond In 1649 werd de St. Willibrordus- kerk te Deurne door de Staten aangeslagen ten behoeve van de gereformeerde godsdienst en de schout van Deume, Otto de Vis- schere, was er waarlijk de man niet naar om dit voorschrift zonder meer klakkeloos te aanvaarden. Er viel niet aan te ontkomen: de kerk zelf moest men ontruimen, maar ergens anders zou een nieuw gebouw verrijzen. En waar beter dan op de Grootenberg, midden in de Peel. Juist achter de grens van het Staatse gebied. Als de Staatse troepen het toch zouden wagen om tot hier door te dringen stond ge heel Venray klaar om de soldaten gewapenderhand te verdrijven. Achter Venray stond nog steeds de respectabele macht van Spanje en de Staten zouden zich ter wille van een kleine kapel zeker niet in een ongewis avontuur storten. Bo vendien wist vrijwel niemand pre cies het verloop van de grenslijn door de Peel. Wilden de heren van Holland toch het naadje van de kous weten, dan kwamen ze bij onze Otto terecht en voor deze listige Deurnenaar lagen uitsteken de persoonlijke gunsten in het vooruitzicht als hij, bij eventuele geschillen, zijn diensten kon verle nen als bemiddelaar. Zo stonden de zaken toen de Visschere als een sluw diplomaat het consigne gaf op de Grootenberg voor Pastoor Jacobs een nieuwe kerk te bouwen en de zaken wer den niet half aangepakt want de kerk doorstond de stormen, die in ongebreidelde kracht over de Peel- vlakte woedden. Van hieruit bezocht Pastoor Jacobs dan heimelijk zijn gelovigen. Te paard kwam hij in het duister van de nacht naar Deume gereden. Steeds weer langs andere paden en wegen, want de staatse solda ten lagen herhaaldelijk in hinder laag om deze priester te overman nen. Doch bijgestaan door zijn vele trouwe vrienden, wist pastoor Ja cobs telkens de danste ontspringen tot aan zijn dood in 1684. Even nog heeft hij genoten van een grotere godsdienstvrijheid. Onder het franse bewind kreeg men toestemming tot het bouwen van schuurkerken en Deurne richt te toen een kerkje op in de straat, die thans nog Lage Kerk heet. In 1674 werd de kerk op de Gro- tenberg afgebroken, daar zij verder geen reden van bestaan had. Pastoor Jacobs is de historie in gegaan als de verzetsheld der re formatie. De priester, die als zwerver of veekoopman vermomd Ons Heer bracht tot in de schaduw van het vijandelijk slot, waar Rogier van Leefdael, Heer van Deurne, als knecht der Staten troonde. Pastoor Jacobs, die aan het einde van zijn leven aan de Vicaris kon schrijven, dat onder zijn pastoraat niemand in het uitgestrekte Peel- land zonder geestelijke bijstand de eeuwigheid binnenging. Hij heeft geheel Peelland behou den voor het Katholieke geloof en wellicht richt Deurne nog eens een monument op voor een waarlijk grote zoon. Verstoorde rust. Het kruis, ter herinnering aan dit feit, geplaatst op de Grotenberg is oud en versleten en heeft door de oorlog geleden. Men kan ternau wernood nog lezen: „Dit kruis werd geplant ter gedachtenis van eene kapel, door Deume opgericht in het jaar 1649, tijdens de sluiting van de R.K. Kerken in de Meij- erij De letters vervagen verder in onleesbare restanten van woorden en tekens. Wèl duidelijk zijn de namen van de bezoekers, die aan vóór en ach terzijde te kennen geven, dat zede Grootenberg bezocht hebben. Hun namen prijken fier en goed leesbaar op het roestende ijzer. Juist zoals men deze aantreft op talloze andere bezienswaardigheden. Alleen hun adressen mankeren nog maar verder kan men aanstonds procesverbaal opmaken. Het kruis zit bovendien nog vol granaatscherven en nu is Deume volop bezig om een nieuw kruis opgericht te krijgen. Veel kinderen werden verscheurd Wij hebben enkele artikelen ge wijd aan de wolvenjachten in het Land van Cuyk in het begin van de 19de eeuw. We hebben hierin wel eens de mening verkondigd, dat de wolven te schuw waren om de bewoonde wereld te naderen en dat de beesten zich alleen te buiten gingen aan schapen, geiten, veulens en ander jongvee. De mensen wer den over het algemeen met rust gelaten, zo schreven wij. We opperden deze veronderstel ling omdat we bij al onze naspeu ringen in de oude archieven van Cuyk geen enkel gegeven omtrent het aanvallen van mensen ver mochten te ontdekken. Vorsend in de archieven van het klooster der Kruisheren te Sint Agatha stuitten we echter op een documentatie waarin de mensen roof wel schril wordt beschreven. De realiteit welke hier wordt bloot gegeven moet voor de inwoners van het Land van Cuyk vóór 1850 een voortdurende angst-psychose heb ben veroorzaakt. Weliswaar beschrijft het authen tiek stuk geen voorvallen uit de onmiddellijke omgeving van Cuyk, maar toch uit een streek niet zo heel ver hiervan gelegen namelijk de omstreken van Horst en we kun nen gevoeglijk aannemen, dat ook het Land van Cuyk op dezelfde wijze door de wolven werd ge teisterd, gezien het grote aantal beesten, dat met de jachten werd opgeruimd. De wolven waren een plaag voor heel Brabant en Limburg, waarom ook de jachten in nauw contact met onze zuiderburen werden georgani seerd. Bezien we de verschrikkingen van de plaag in onderstaand over zicht, dan moet het geheel duidelijk zijn waarom de overheid veel geld spendeerde om tot uiteindelijke uit roeiing van deze rovers te geraken. Men is daarin, zij het dan ook tientallen jaren later, de laatste wolf werd in het Land van Cuyk omstreeks 1870 gesignaleerd vol ledig in geslaagd. De monsters heb ben hun heil gezocht in de vlucht naar de wouden van Polen en van Rusland. Slechts zelden treft men er nog in West-Europa aan. Het authentieke stuk in 't archief van de Kruisheren betreft een nomi- natieve staat van kinderen variërend in leeftijd van 3 tot 17 jaar, die in het Kanton Venlo in 1810 door wolven werden verscheurd. Het is een in de Franse taal (ons land was door Napoleon bezet) ge steld uittreksel van processen- verbaal, welke naar aanleiding van de diverse droevige gebeurtenissen waren opgemaakt. We doen hier een willekeurige greep uit de tientallen aangiften die alle ongeveer op hetzelfde neer kwamen. Jan Peeters, oud drie jaar, werd op 31 juli 1810 te 8 uur des avonds onder de gemeente Beesel, ver scheurd teruggevonden. Overblijf selen: de twee benen, enige been deren en een arm. Van het kind, Jan Damen, oud acht jaar, dat op 13 augustus 1810 werd verscheurd, vond men onge veer de helft van het lichaam terug. De vader van het kind Jan Nijs (acht jaar) redde zijn door dewol- ved aangevallen kind juist op tijd. Het is later van zijn verwondingen genezen. Van Judith Geraedts, oud drie jaar, dat op 17 augustus 1810 werd ontvoerd, vond men niets terug „rien retrouvé". Te Kessel werd Jan Joosten, oud 17 jaar, tot aan de deur van zijn huis door een wolf vervolgd en onder de ogen van zijn ouders aan gevallen en weggesleept... zijn lijk werd in de bossen, zeer ernstig aan de borst beschadigd, terug gevonden. HarrieZeegers, negen jaar, keerde in september 1810 te Helden niet van school naar huis terug... Een vriendje ontdekte het verscheurde lijkje, niet zo heel ver van het ouderlijk huis. Maria Catherina Jenniskens, oud drie jaar, werd op 27mei 1811 door de wolven aangevallen. Door een snelle achtervolging na 't luiden van de noodklok is het lichaam terug gevonden met 27 verwondingen, veroorzaakt door de beten van de wolf. Vooral de rug was zwaar be- volledig van de verwondingen her- schadigd. Het kind was dood. steld. Annie Ramakers te S walmen was nog in leven toen men haar aan de rand van een bos terugvond, on danks een vreselijke wond aan het onderlijf. Zij het meisje van zeven jaar had een fel gevecht met het ondier geleverd, getuige de huid van de wolf die het kind gedeeltelijk in de hand geklemd hield. Dank zij de jacht die onmiddel lijk door enkele mensen in de buurt van het kind werd ontketend, bracht zij het er levend af. Het kind is Het lijkje van Servaas Pluim, oud vier jaar werd te Kessel plot seling door de wolf verlaten, toen een ruiter te paard toevallig langs kwam. Het kind was vreselijk ver minkt. Dit alles gebeurde nog rond 1811 in de omgeving van Horst. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat ook de streken waarin wij thans leven eenzelfde lot hebben ondergaan. We vermeldden slechts enkele van de honderden gevallen welke in de jaren 1810 en 1811 werden geregistreerd en bijna alle op het zelfde neerkwamen... „rien retrouvé niets teruggevonden". Algehele regeling en verzorging van CAMP TIM PA ANWEST MAXIS w, 111 w w; I- 't Dat kan alleen De Gruyter, dankzij reusachtige eigen impor ten, eigen moderne fabrieken en 415 eigen winkels. De Gruyter geeft al meer dan 50 jaar kassabons voor 10°/o korting. Op alle artikelen, slechts uitgezonderd suiker, zout en soda. Het ligt voor de hand, dat De Gruyter 10°/o korting geeft, èn betere waar levert, want De Gruyter verzorgt alles zelf en heeft kwaliteits-contróle tot aan de klant toe. Bij elke aankoop van 2 stukken Goudstreep- of Bloemenzeep geldig van 13 t/m 19 febr. 1957 Toiletzeep Goudstreep stuk 32 ct. Badzeep Goudstreep .tuk 55 ct. Toiletzeep 3 stuks in doos 60 ct. Rose, Ivoor, Reseda Bloemenzeep Rozen, Seringen, Fougère 3 stuks in doos 114ct. stuk38ct. Overvette kinderzeep stuk 40ct. i - .4 t A

Peel en Maas | 1957 | | pagina 4