W alabastine Jaarvergadering K.A.B. VoorVasten St. Rafaël, afd. Venray, vierde 50-jarig bestaan Herman Haas tachtig jaar. Uit Peel en Maas Derde inenting tegen dipbterie kinkhoest en tetanus Zaterdag 16 februari 1957 No 7 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI okot^tkaatg^ve So™r SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJs" PER KWARTAAL f 1.10 BUITEN VENRAY f 1.60. Verleden week donderdag verga derde de plaatselijke afdeling van de K.A.B., in zaal Wilhelmina. Hierbij waren, behalve de leden, ook aanwezig de heer Deken Loo- nen, namens de parochiegeestelijk heid, wethouder Pubben namens 't gemeentebestuur, de heer van Rens namens het Soc. Charit. Centrum en de heer F. Janssen, namens de Middenstand. In zijn openingswoord memoreer de voorzitter Schoester de oprich ting van een bakkersgezellen-vak bond, het uitstekende, maar slecht bezochte winterprogramma, de goe de samenwerking met de K.A.V., het opnieuw starten van de gew. sociale school, het vruchtbaar werk van Credo Pugno voor kadervor ming.. het 10-jarig feest van K.A.J., het oprichten der reisvereniging, de bedevaarten naar Smakt en Ommel, het oprichten der Mater Amabilischool en de successen van de toneelclub. Allemaal punten, op verschillend terrein, die aantonen, dat door en met de KAB iets te bereiken is. Hij bracht dank aan ae gemeente, geest, adviseur en andere stands- organisaties voor hun prettige sa menwerking. De algemene situatie bekijkende, had spr. de indruk, dat ondanks vele moeilijkheden die er nog zijn, toch ook voor de arbeiders een zekere materiële welstand bereikt is. Dat legt verplichtingen op en wel de plicht tot goede samenwer king met de werkgevers, om die resultaten niet alleen te blijven be houden, maar ook verder uit te bouwen. Groei en werk van de K.A.B. De secretaris Peters kon in zijn jaarverslag meedelen, dat de KAB gegroeid is tot 1235 leden. Naast de verschillende punten door de voorzitter gememoreerd, wees hij nog op de eerste resultaten van de gew. sociale school, het 40-jarig bestaan van Herwonnen Levens kracht, de opening van de leeszaal en 't a.s. begin van de Pater For- tisschool. De penningmeester had de eindjes aan elkaar kunnen binden. Tegen over een inkomen van f 3588, ston den uitgaven van f 3561, zodat er nog iets in de pot is. Uit zijn jaar verslag bleek, dat alleen al aan cultureel werk f 1040 is uitgegeven en ook hij onderstreepte de woorden van de voorzitter, dat juist dit cul turele werk beter bezocht moest worden. Dan traden in lange rij de ver tegenwoordigers aan met hun jaar verslagen der diverse acties in en rond de KAB gevoerd. Het priester- studiefonds, dat samenwerkt met andere organisaties, wist in 1956 f 1112 bijeen te brengen. Herwonnen Levenskracht, bracht het tot f 5474 en had alleen al voor f 2343 aan donateurs. De Centrale Volksbank bleek in een behoefte te voorzien, want er werd ingelegd f 29.452, terwijl er afgehaald werd f 57.211. Het Gezinszorg-fonds was geste gen van 188 tot 198 leden. Hiervan wordt, aldus 't jaarverslag, nog veel te weinig gebruik gemaakt. Dit fonds, dat iedere zieke moe der helpt door de eventuele hulp, die ze nodig heeft, te bekostigen, moet nog meer leden krijgen, om nog beter te kunnen helpen. Nu is aan die hulp uitbetaald f 2379. CULTUREEL. De toneelclub heeft 4 toneelavon den verzorgd en heeft alleen door opvoeringen elders een kleine winst kunnen maken. Door de culturele dienst werd een Kerstavond verzorgd, alsmede een filmavond, een dillitanten- en een forum-avond. Hiervoor bestond goede belangstelling. Voor de ontwikkelings-avonden, waarop de limburgse en brabantse humor op kostelijke wijze werd be handeld, was te weinig belangstel ling. Het St Nicolaasfeest voor jong en oud, is in de smaak gevallen, terwijl de Kerstavond het toneel spel bracht van de familie van der Iinden-Kruijsen, die men gaarne nog eenmaal terug ziet. Dan was het de beurt van de kleinvee-centrale, die 292 varkens verzekerd heeft voor ruim f 45.000 In het afgelopen jaar is voor bijna f 300 schade uitgekeerd. Het centraal ziekenfonds kon met trots melden, dat 4649 verplicht en 1992 vrijwillig verzekerden bij dit fonds waren aangesloten, waarvan 2180 bij het Lourdesfonds en het zo mogelijk maken, dat elk jaar enkele limburgse zieken naar Lour- des kunnen. De reisvereniging heeft in '56 'n grote activiteit ontwikkeld en zelfs al een bustocht georganiseerd naar Vaals. Dit jaar heeft men nog grootsere plannen. Concordia was ook best tevreden. Het aantal verzekerden was met 129 toegenomen en het in Venray verzekerde bedrag loopt in de ton nen. In '56 werd f 940 bij ziekte uitgekeerd. Credo Pugno kon moeilijk met cijfers komen, omdat dit werk op geestelijk terrein ligt. Maar ook hier is men best tevreden. De maandelijkse vergaderingen waarin de godsdienstig-soeiaal en maatschappelijke problemen diep gaand besproken worden, zijn goed bezocht en het systeem van werken is in Limburg ten voorbeeld gesteld. Voor de kadervorming en de mens, die meer wil dan alleen het ma teriële zijn deze werkvergaderingen een groot goed. Sociaal Apostolaat De H.E. Heer Deken Loonen was naar deze vergadering gekomen om nog eens als zijn uitdrukkelijke stel ling naar voren te brengen, dat naast de geestelijke acties, als een liturgische beweging onmogelijk het sociaal apostolaat, waar ook de K.A.B. voor werkt, te missen is, om dat het van grote betekenis is op materieel sociaal en godsdienstelijk- zedelijk terrein. Zij die menen, dat geestelijke acties op zich voldoende zijn voor kerstening en herkerstening onzer maatschappij zullen tot de ontdek king komen, dat het sociaal apos tolaat onmisbaar is. De Heer Deken betoogde, dat de K.A.B. als beweging aan haar doel voldoet, als haar invloed merkbaar is en een stempel drukt op de ge meenschap. De jaarverslagen, die hier gebracht zijn, tonen aan, dat die invloed er is. En dat het daar om goed is bij de K.A.B., ondanks misschien de wens van groter ver gadering bezoek en vele andere nog onvervulde. Spreker wenste ook, dat een beweging als de Kajotters die in vloed zou hebben. Dat is jammer genoeg niet het geval. Spreker wi'de nog eens bena drukken de grote betekenis van een gewestelijk sociale school. Trouwens het gehele onderwijs moet meer interesse wekken. We moeten een goed besef heb ben van de gelukkige omstandig heid, dat we in Venray tal van onderwijsinstellingen hebben, waar om andere en grotere plaatsen ons benijden. We moeten van die moge lijkheden dan ook veel meer gebruik gaan maken. En speciaal van het nijverheidsonderwijs. Men moet beseffen, dat men in de tegen woordige maatschappij niet meer mee kan als men niet onderlegd is. Dat geldt ook voor de vaklieden. Er moet meer vakstudie gedaan worden en we mogen er- wel eens aan denken, dat wanneer in Horst een nijverheidsschool zou worden opgericht 40 pet van de leerlingen onzer school voortaan naar Horst zullen gaan, omdat ze daar van daan komen. Wat de jeugdbeweging betreft, zal er dit jaar naar gestreefd wor den om een betere behuizing te krijgen. Maar, aldus de heer Deken dat betekent niet, dat er dit jaar een nieuw patronaat gebouwd zal worden. Over de Petrus Banden deelde hij mede, dat met de torenbouw indien mogelijk dit jaar begon nen zou worden. Er hebben bijna tien jaren gevochten moeten wor den om de afrekening van de we deropbouw der kerk eindelijk eens in handen te krijgen. De kruisweg staties zijn goedgekeurd en zullen door Petran Vermeulen geschilderd worden. Tot slot vroeg de Deken toch te willen zien naar de blijde dingen. In deze tijd kijkt men te veel naar oorlogsdreiging, leed, zwartgallig heid. Deze tijden zijn toch schoon. Zie maar eens hoeveel meer men sen dan ooit in de kerkgeschiedenis er heden ten dagen apostolisch zijn, aldus de Deken. Als we bedenken dat het Kruis, wat er ook gebeuren moge, zal blijven staan, dan heeft men een heel andere kijk op de zaak. Bij de dan volgende bestuursver kiezing werd P. Schoester bij accla matie herkozen als voorzitter en de heren M.Peeters en J. v.Gerven herkozen. P. Custers werd opgevolgd door W. Fransen, waarbij hem dank werd gebracht voor het vele werk aan de KAB besteed. Tot slot spraken nog wethouder Pubben en de heer Fr. Janssen, waarbij de laatste aandrong op betere en inniger samenwerking tussen de standsorganisaties in Venray. De vasten is niet afgeschaft! De viering van Vastenavond heeft toch nog zin. Morgen is het een van de drie zondagen van de zogenaamde Voor- Vasten. De priester zien we de H. Mis opgedragen in paarse Mis gewaden. Het blijde Alleluia blijft tot Pasen achterwege. We gaan een tijd van boete en inkeer tegemoet, en deze tijd vóór as-woensdag noe men wij Voor-Vasten: wij worden nu alvast voorbereid op de Vasten tijd. Nou ja, denken velen die dit niet erg interesseert, de vasten is toch afgeschaft; ik geloof het nu wel. Maar weten die mensen, die zo spreken, wel wat vasten is? Velen verstaan onder vasten al leen: geen vlees of vleesspijzen ge bruiken, zoals op Vrijdagen, of alleen eenmaal daags vlees gebrui ken, zoals dat vroeger moest op de andere dagen van de'veertigdaagse vasten. Volgens de nieuwe voor schriften behoeft men nu alleen nog maar op de vrijdagen van de vastentijd en op as-woensdag te vasten. Dus is de vasten volgens hen zo goed als afgeschaft. Maar zij die zeggen, dat de vasten is afgeschaft, zouden toch niet wil len horen van afschaffing van vastenavond of Carnaval. En toch zou dit laatste pas konsekwent zijn. Want vastenavond is bedoeld voor mensen, die voordat ze de ernstige vastentijd ingaan, eerst nog eens goed willen eten, drinken en dol en gek doen. Is de Vasten danniet afgeschaft? Neen, want vasten wil, behalve geen vlees gebruiken, ook nog zeg gen: minder eten dan gewoonlijk, om daardoor boete te doen. Dus op de vrijdagen.in de Vas tentijd en op As-woensdag moet men vanaf zijn 21e jaar tot dat men 59 jaar geworden is, op deze wijze boete doen. Al is het vasten dan beperkt tot enkele dagen, toch moet heel de veertigdaagse Vasten een tijd blij ven van boete en inkeer. Dat zal de H. Kerk nooit kunnen afschaffen, ook al horen moderne mensen niet graag spreken van boete en inkeer. Elk jaar worden de gelovigen vermaand zich in de Vastentijd zo veel mogelijk te beperken, wat be treft uitbundig feestvieren en het bezoeken van publieke vermakelijk heden, omdat dit niet overeenkomt met deze tijd van boete en inkeer. En serieuze gelovigen hebben dit ook steeds ter harte genomen. Daarom heeft de viering van Vastenavond of Carnaval toch nog zin voor hen, die de Vastentijd nog altijd zien als een tijd van boete en inkeer. Het leven is overigens toch al ernstig en zorgvol genoeg voor de meeste mensen. Men moet eens e en paar dagen zijn zorgen van zich af kunnen zetten om dan het leven weer ernstiger te kunnen opnemen en het weer geheel te oriënteren op God. Daar dient de Vastentijd juist voor. Om ons leven weer te richten op God door boete en bekering. Door boete en versterving moe ten wij weer goed maken, wat wij misdreven door ons egoïsme, wan neer we teveel voor onszelf de aard se vreugde najoegen, zonder ons te bekommeren over het geluk of de nood van onze naaste en over de wil van God. De H. Kerk spoort ons daarom aan in de vastentijd in plaats van het lichamelijk vasten andere kleine verstervingen onszelf op te leggen naar vrije verkiezing, om daardoor boete te doen voor de zonden. Ook om in de Vastentijd in de week eens wat vroeger op te staan om deel te kunnen nemen aan het Offer van Christus in de H. Mis. En zij houdt ons de ware manier van vasten voor die niet zózeer bestaat in het zich onthouden van spijzen, maar veel meer in het zich onthouden van zonden, vooral van liefdeloosheden en onrechtvaar digheden. En eens wat meer liefde te gaan tonen tegenover onze naaste, zoals wij dat kunnen lezen in het Epistel van na As-woensdag. maakt het ruwe hout oppervlak glad I U kunt naden, barsten en poriën in het hout opvullen en dicht stoppen, met ALABASTINE. Het houtoppervlak wordt dan niet alleen vlak maar ook mooi glad, naden van tussenverbindingen, ook bij board, kunnen op deze wijze eveneens worden weggewerkt. ALABASTINE,voor 1001 i karweitjes in Uw huis, koopt bij Uw drogist, ijzerhandelaar of verfwinkel cildbdSf if16 het wondermiddel OOK TEGEN MIJNSCHADE AAN DW HUIS. van 17 februari 1912 Het aantal leden van de Boe renbond, bedroeg 537. D.S.O. I won van Germanicus te Venlo met 81. Venray kreeg daardoor het kampioenschap van de noordelijke 2e klasse L.V.B. - Onze dorpsgenoot-organist Al- fons Pennartz, ging scheep naar Noord-Amerika. - Prins Carnaval publiceerde een proclamatie. Gebrs. Jeuken, Schoolstraat gingen verhuizen naar de Grote straat. van 18 februari 1911 12 februari werd het nieuwe vaandel van het Venrayse mannen koor vervaardigd door de Firma J. Hoven te Roermond plechtig ingehaald. - Het Venrayse mannenkoor gaf 12 februari het eerste concert met toneeluitvoering, Alfons Pennartz, was direkteur. - Te Cuyk werd aanbesteed het bouwen van een remise en stallen voor de heer Th. Joosten aldaar, Het werk werd gegund aan de laagste inschrijvers Groenendaal en Martens te Venray voor f 2.678. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Herman Maas, de belangrijkste schrijver van Noord-Limburg, wordt 24 februari tachtig jaar. In Oostrum is hij geboren. Daar heeft hij, onder leiding van een uit stekend onderwijzer, meester Derk- sen, de lagere school doorlopen. Daarna volgde hij de Normaal school te Venray, „onder den boog". Een oom van hem, die het gym nasium in Venray afgemaakt had, hielp zijn neef op weg met de franse taal en letterkunde. Herman Maas had goede aanleg voor de studie. Al jong beheerste hij zijn Nederlands niet alléén, maar ook de moderne talen. Ook leerde hij Latijn. Hij heeft vertalingen uit het Frans, Duits en Engels op zijn naam. Nog korte tijd geleden, werd in „De Tijd" de herdruk van een boek bekend, dat geprezen werd om de gedegen vertaling van Herman Maas. Door zijn kennis van de Euro pese stromingen in de litteratuur en daardoor ook van het veran derende wereldbeeld, kon hij zich distanciëren van zijn eigen om geving. Dit is de reden, waarom hij zijn omgeving zo kritisch bezag en tot opvattingen kwam, die botsingen veroorzaakten. Gedurende zestig jaar heeft Her man Maas bijdragen geleverd voor „Peel en Maas". Daarnaast heeft hij vele artikelen geschreven voor andere kranten, week- en maand bladen. Hij schreef zowel over de dingen van het dagelijkse leven als over wetenschappelijke onderwer pen. folklore, geschiedenis, taalstu die, litteratuur, onderwijs enz. Jarenlang is hij onder Kloos medewerker geweest van „de Nieu we Gids". Als zodanig behoort hij ook tot de „Tachtigers". Hij is als onderwijzer begonnen. Daarna is hij leraar aan de kweek school geworden. Lange tijd was hij lid van examen-commissies voor hoofdakte en lagere akten. Zelf heeft hij vele jaren cursussen ge- gegeven voor het behalen van de hoofdakte. Hij was een geziene leraar, wiens lessen wijd en zijd bezocht werden. Hoe hij door leerlingen gewaar deerd werd, bleek uit 't volgende simpele voorval: In de mobilisatie tijd van 14'18 waren Venrayse jongens als soldaat ergens in een Limburgs dorp 'savonds aan het biljarten. In datzelfde café waren onder wijzers, die er vergaderd hadden. Zodra deze heren vernamen, dat die soldaten uit Venray kwamen, waar hun leermeester Maas van daan kwam, werden ze uit sympa thie voor hem getrakteerd. Dit is evenwel niet het opval lendste, wat de heer Maas gedaan heeft. Hij heeft romans geschreven waarvan één bijzonder de aandacht getrokken heeft: „Het goud van de Peel". Evenals de „Max Havelaar" van Multatuli, is deze roman in de 2de Kamer besproken geworden. Geen wonder! Dit boek handelt over toe standen, die toen nog door velen nog als vanzelfsprekend beschouwd werden. Herman Maas werd reeds jong gegrepen door de slechte sociale toestanden van de peelwerkers. Met niets ontziende felheid van de jonge idealist heeft hij zich op zijn ge stelde taak geworpen. Na de toestanden in de Peel ge degen bestudeerd te hebben, heeft hij zijn boek geschreven. Zijn stre ven viel samen met dat van enkele vooruitstrevende katholieken en socialisten en deels met dat van Domela Nieuwenhuis, Troelstra, Wibaut enz. De betekenis van so ciaal en socialist viel toen teveel samen. Evenals de socialisten voerde hij met niets ontziende kritiek zijn strijd, wat voor velen aanleiding gaf tot misverstand. Waarschijnlijk hangt het daar voor een deel mee samen, dat ik in mijn jeugd hoorde praten over „de slègte buuk van dè schriever Moas.". Herman Maas is dan ook schrijver, die veel tegenstanders en vijanden gemaakt heeft. De vijandschap is als een vuur, dat van de een op de ander over slaat, een hartstocht, die de blik vertroebelt. Wij willen die mense lijke kant, die veel pijnlijke gevol gen gehad heeft in deze strijd, ter zijde laten. Herman Maas wordt tachtig jaar. Hij is nog een vitaal man. In de avond van zijn leven mag hij terug zien op een enorm werkzaam leven en op wat hij veelzijdig heeft tot stand gebracht Hij mag ook tevre den zijn omwille van wat hij op sociaal terrein mede verwezenlijkt heeft, wat nu zowel door katho lieken als socialisten met zorg in stand gehouden wordt. Zijn boek „Het goud van de Peel" is geen mooie vertelling vol stem mingsbeelden, zoals we die van andere schrijvers over de Peel- streek kennen. Hij heeft de hard heid van de werkelijkheid klaar en strak weergegeven, geen woord meer als nodig was, zoals iemand die roept: „Houd de dief". HUUB VAN BAAR De afdeling St. Rafaël Venray, omvattende het spoorwegpersoneel en dat der vervoersbedrijven in 't gebied van Blerick tot Vieriings- beek, vierde zondag jl. op feeste lijke wijze het gouden bestaans- feest. De dag werd ingezet met een hoogmis door pastoor Asselberghs opgedragen in de kerk van O.L. Vrouw te Oostrum waarna in het parochiehuis aldaar de feestverga- dering gehouden werd. De voorzitter van het feestcomité stationschef Van Vugt kon vele vertegenwoordigers van kerkelijke en wereldlijke overheid welkom heten, waarbij wij vermelden deken A. Loonen, het lid van Ged. Staten ivan Limburg, Th. Peters uit Oirlo ]en de heer burgemeester van Ven ray, maar ook waren tegenwoordig vele oude getrouwen. Voorzitter Op 't Veld sprak over de heuglijke dag welke de afdeling mocht beleven. Laten wij met ons gebed de mannen van het eerste uur blijven gedenken. Met vele idealen werd er toen gestart en er moest geroeid worden met wat men had. De strijd tegen de beter uitge ruste neutrale organisatie was hard. Hoofdbestuur aan het woord Een gouden jubileum is altijd een vierenswaardig feit, aldus de heer Spit van het hoofdbestuur. De pioniers van de eerste uren hebben veel bereikt, want dank zij hun werk zijn de levensomstandig heden van onze werkers veranderd in goede zin. De stem van St. Rafaël wordt nu gehoord. Een ju bileum is een rustpunt, maar ook een punt om met nieuwe ijver en daadkracht verder aan te pak ken om een gelukkiger samen leving te verkrijgen. Autoriteiten spreken Burgemeester mr. A. Janssen, bracht de gelukwensen over van het gemeentebestuur. Hij richtte zich speciaal tot de jongeren om zich te bezinnen dat met grote opofferingen en overwinning van moeilijkheden dit alles tot stand is gebracht. De Heer Deken Loonen zei o.m.: duizenden mensen zijn voor de kerk behouden gebleven dank zij het apostolaatswerk der sociale organisaties. Huldiging jubilaris... Vele sprekers brachten naar voren het baanbrekende werk door de enige nog in leven zijnde pionier verricht nl. de heer Jacob Janssen welke vanaf de oprichting lid was geweest. De heer Janssen is nim mer op de voorgrond getreden maar was voor velen toch een stimulans geweest. Namens de afdeling Venrav en omgeving van St. Rafaël werd hem het gebruikelijk cadeau van het hoofdbestuur (een zilveren kist met sigaren), namens de afdeling een pijp met toebehoren, terwijl door het K.A.B. verbondsbestuur het gouden K.A.B.-insigne werd aangeboden. In de hierna gevolgde receptie was een komen en gaan van velen. Alle verenigingen van Oostrum gaven acte de presence en vrijwel allen onder aanbieding van een stoffelijk blijk van medeleven. In de avonduren werd met een feestavond de viering besloten en gaat de afdeling Oostrum als een parel aan de kroon van St. Rafaël met zijn 99 leden verder naar de volgende mijlpaal. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat de derde, tevens laatste inenting tegen diph- terie, kinkhoest en tetanus zal plaats hebben: In de kerkdorpen Leunen, Cas- tenray, Olrlo en Oostrum op Dinsdag 19 februari a.s. op beide dagen op dezelfde uren en plaatsen, waarop en waar de eerste en tweede inenting heeft plaats gehad. Venray, 23 januari 1957.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1