„Liefde Commissie voor verkaveling geïnstalleerd Begin van groots werk Millioenen-project voor nieuwe welvaart in deze streken Uit Peel en Maas Pauselijke onderscheidingen 40 Jaren fokvereniging in Oirlo en Castenray Zaterdag 9 februari 1957 No 6 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ftSafovonN6?en WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SSwS&'KK Venray mag sinds de twintiger jaren zeggen, dat zij grote werken ten behoeve van de landbouw heeft uitgevoerd. Daar liggen de bewijzen van in de ontginningen Ysselsteyn, in Peelplan- Zuid, op het Veulen en in het Venrays broek, waar onvrucht bare grond werd veranderd in goede boeren-grond, waarop voor menig boer een bestaan te vinden is. Na de oorlog hebben we de Vredepeel-kwestie opgelost en deze peel vrij gemaakt voor jonge boeren. De Meerselse peel is ontgonnen en electriciteit en waterleiding helpen mee in deze contreien nieuw leven mogelijk te maken. Doch we geloven, dat het project waartoe nu is besloten, in die gedenkwaardige zitting van vorige week Donderdag op het Gemeentehuis alhier, al deze plannen in de schaduw stelt, gezien de grootte en het gewicht daarvan. Dat was dan bij de installatie van de verkavelingscommissie Lollebeek. Droge gronden Ir. ter Brugge van de Centale Cultuur Technische Dienst, die na mens de directeur daarvan, Ir. Hey- meyer, deze installatie op het stad huis alhier verrichtte, toonde dat in zijn openingswoord dan ook aan. Hij vertelde hoe het Provinciaal bestuur met zorg gezien had, hoe in de jaren '47'49 vooral de ont ginningen zeer droog waren, waar door niet alleen duizenden uren tevergeefs was gewerkt, maar ook noodtoestanden gingen heersen. Uit een ingesteld onderzoek bleek dan, dat ook in normale jaren veel water in die gebieden tekort was. Water, dat via normale bevloeiing of via regeninstallaties moest wor den ingebracht. Toen is het grote plan geboren om via een sluis in Panheel Maas water op te stuwen door het kanaal van WessemNederweert, de Noor dervaart, het Deurnesekanaal, de Helenavaart en het defensiekanaal. Water, dat dan het hele gebied tussen deze kanalen zal bevloeien en vruchtbaar maken. Een project dus, waarmede de waterhuishouding in een gebied van meer dan 80.000 ha geregeld kan en zal worden. Op de Rijksbegroting voor 1957 staat de bouw van die sluis bij Panheel, waarmede dus het eerste oegin gemaakt is en waaruit blijkt, dat het Rijk de plannen der pro vincie steunt. Ruilverkaveling noodzakelijk Doch men is er niet alleen mee, maar water op te stuwen, dat dan later via de akkers in dit Noord- Limburgse gebied weer terug zal komen. De akkers moeten voor water toelaatbaar gemaakt worden, af vloeiingsmogelijkheden moeten wor den geschapen. Dat eist een econo misch verkeer en beheer, niet alleen van het water maar van alles wat in dit gebied ligt. Dat alles maakt een ruilverkave ling dringend noodzakelijk. Omdat een project van 80.000 ha, ineens te zwaar en te groot is, heeft men daaruit een stuk genomen van on geveer 10.500 ha, gelegen rond de Lollebeek, de beek, die zowat tus sen Horst en Venray loopt en waar langs een gebied ligt, dat feitelijk door zijn versnippering al lang om een verkaveling vraagt. Daarbij zijn dus zowel Horster als Venrayse boeren bij betrokken. Voor de ruilverkaveling van dit Lollebeek-gebied heeft nu de Cult, techn. dienst een voorlopig plan op gesteld. Gezien echter de grootte van dit alles, gezien het belang van een goede bestudering, planning en uit voering van dit project, heeft men in tegenstelling met te doen ge bruikelijk bij ruilverkaveling, op voorhand reeds een commissie in gesteld, die in samenwerking met de Cultuur techn. dienst, deze ruil verkaveling zai voorbereiden. Plancommissie Deze commissie staat onder lei ding van deputé Peters, welke bij zijn voorzitterschap wordt gesteund idoor de burgemeesters van Venray en Horst Secretaris is Ir. Simons van de Cultuur techn. dienst Limburg. Leden zijn de rijkslandbouw- en rijkstuinbouwconsulent, Ir. B. Jans sen, hoofd van de Agrarische afd. van de Prov. waterstaat en de bur gemeester van Sevenum W. Evers als watergraaf van het waterschap, waaronder de Lollebeek valt. Dit zijn dan de deskundigen, ter wijl als vertegenwoordigers op treden van de Venrayse en Horster boeren, de heren Wismans Yssel steyn, L. van Osch Janslust, en W. Kleuskens en M. Claassens Horst. Zij zullen de verdiensten van het voorlopig plan dienen te bestuderen en hun adviezen daarover uit brengen. Ir. ter Brugge, waarschuwde uitdrukkelijk in zijn installatie rede van deze commissie, dat men dit hele project niet allereerst moet beschouwen als een plan om eens wat grotere opbrengsten te krijgen. Het allervoornaamste is, dat er behoorlijke opbrengsten komen tegen goedkopere prijzen. Waardoor ook de zandgebieden komen tot een behoorlijke in komstenvorming tegen lagere productiekosten en zo in het al gemeen bestel van de landbouw mee kunnen met de andere ge bieden van ons land. De'taak van deze commissie zal, aldus spreker, bestaan in het op stellen van een zo harmonieus mo gelijk plan, dat inderdaad ook de bevolking iets zeggen zal. Ze zal de zwakke plekken van deze streek dienen op te sporen en zal moeten adviseren hoe deze te versterken en te verbeteren. Ze zal bv. een onderzoek in dienen te stellen wat de welvaart is van deze streek, omdat bekend is, dat de zandgronden geen grootse uit komsten van het werk opleveren. Ze zal een onderzoek dienen in te stellen, naar een juiste kavel grootte en zich dienen af te vragen in welke mate de vrij ernstige ver snippering van landbouwgronden in deze streken een rem is om te komen tot lagere productiekosten. Ze zal de wegen en wateraanvoer moeten bekijken en zal de bedrijfs- grootte voor de welvaart van groot belang aan een ernstig onderzoek dienen te onderwerpen. Daarbij komen dan tevens de vraagstukken van boerderij verplaat sing, aanleg van waterleiding, elec triciteit en telefoon. Ze zal de definitieve grootte van dit project dienen na te gaan, kortom ieder facet van deze toe komstige ruilverkaveling en ver beterde waterhuishouding moeten bestuderen, adviseren en tenslotte doen uitvoeren. En met de hoop, dat deze com missie met die zware taak zou sla gen, besloot Ir ter Brugge zijn installatie-rede. Mogelijkheden groter maken Deputé Peters bracht dank aan de Cult. Techn. Dienst voor het voorbereidend werk, tot heden ver richt. Dan ging hij dieper in op de taak der commissie, waarvan hij enkele aspecten belichtte. Wat be treft de grootte en de ligging van het in studie te nemen project merkte hij op, dat o.a. de begren zing daarvan moet worden nage gaan. Hij wees er op, dat in het ooste lijk gedeelte van dit verkavelings- gebied 50 tot 60 jaren geleden zware armoede heerste. De betere ontwikkeling van de boer, het samengaan in coöperatief verband en de opkomst der standsorganisatie heeft naast kennis van zaken, ge bruik van meststoffen en intensi vering van bedrijven ook grotere welvaart gebracht. Dit proces is nóg steeds gaande. Dagelijks komen nieuwe vindin gen het werk van de boer econo misch rendabeler maken en is door grotere kennis van grond en arbeid grotere welvaart mogelijk. In het westelijk gedeelte van dit gebied, in de zg. ontginningen, zijn in de oudste ontginningspogingen fouten gemaakt. Deze zullen herzien moeten worden. Maar In beide delen ligt de be- >lkingsaangroei 40 pet. hoger dan elders in den lande. Dat brengt grote moeilijkheden met zich als men de jongere boeren in deze streek toch een bestaan wil blijven geven. Door emigratie en door industrialisatie kan opgevangen worden dat deel, dat hier inder daad geen bestaan meer kan vinden. Het is echter de uitdrukkelijke wens van het Provinciaal Be stuur dat de mogelijkheden voor de landbouw in deze streken zoveel mogelijk worden uitgediept, opdat een zo groot mogelijk aantal jongeren een verantwoord bestaan kunnen vinden in de landbouw. Verkaveling Dit grote „Lolle-beek-plan" zal aan die opgave moeten beantwoor den. Door mechanisatie, intensive ring der bedrijven, door een goede verkaveling, een goede bedrijf s- grootte, sanering en verbetering zullen nieuwe toekomstmogelijk heden voor de zandgebieden van deze streek gevonden dienen te worden. Dat deze samenvalt, of liever het gevolg is van een betere regeling der waterhuishouding in die streek, stemt tot voldoening en beantwoordt aan de plannen van Provincie en Rijk. Met de wens, dat deze commissie In samenwer king met de Cult. Techn. Dienst haar zware taak zal mogen vervul len, tot heil van de streek, sloot Deputé Peters zijn eerste voorzit- zittersrede in deze commissie. Venray-Horst De burgemeester van Venray sprak zijn grote voldoening uit over de tot standkomlng dezer commis sie, die zulk een groot belang gaat dienen. Niet alleen voor de land bouwers van Venray en Horst, maar voor de gehele gemeenschap van deze streek. Spreker wees op de oude, vermeende, rivaliteit tussen Venray en Horst. Dit werk zal be wijzen, dat een gezonde concurren tie een goede samenwerking niet in de weg behoeft te staan en dat Venray en Horst in dit project eensgezind zullen samenwerken tot heil van allen, die er wonen. De burgemeester van Horst onder streepte dit betoog. Ook hij was van mening, dat beider belangen nog nooit zo paralel gelopen waren dan nu. Horst heeft vele mogelijkheden. De pachtcontracten van reeds lang geleden verpachte gronden lopen af en een herverpachting of ver koop zal problemen met zich bren gen. Problemen aan wier oplossing ook deze commissie kan werken. Eveneens zal zij haar aandacht moeten vestigen op de honderden hectaren ontginningsgrond, die er in Horst nog liggen en waarvan een deel van de Staat der Neder landen is. Ook hij bood samen werking aan en sprak de hoop uit, dat het de commissie geven zou zijn in betrekkelijk korte termijn veel goeds tot stand te mogen brengen. van 8 februari 1913 -r- De redaktie wijdt een hoofd artikel aan de coöperatieve stoom- zuivelfabriek „H. Maria" te Oostrum Gedachten gingen uit naar een tram HorstVenrayWanssum. Bij de aanbesteding van een woonhuis te Vierlingsbeek voor rekening van H. Trynes Jr, werd het werk gegund aan de gebrs. Oudenhoven te Venray, voor f 4.255. Het bouwen van een huis met stal ling voor M. Hendriks te Overloon werd gegund aan V. Maas en gebr. Vollenberg voor f 1.602. van 10 februari 1912 De inwoners van Heide wensten een school. De onderwijzer J.P.H. Janssen, Schoolstraat, krijgt wegens 10 jaren dienst f 75 opslag, zodat zijn salaris f 725 werd. Voor organist in de parochie kerk gaven zich 8 candidaten op. Het bouwen van een schuur op de Beek te Merselo voor J. Loe- nen, werd gegund aan Mart. Jacobs voor f 986. De handboogschutterij „Sint Hubertus" te Merselo, voerde op het blijspel: „spreekuur van de dokter". van 11 februari 1911 - Het hoofdartikel handelt over de vraag: zijn leden der Derde Orde kwezels? Op de Smakt verrees het St Jozefspelgrimshuis. Het Kruisverbond had sinds 5 maart 1910 niet meer van zich laten horen. van 15 februari 1913 De heer Jan Frantzen werd klerk ter registratiekantoor te Boxmeer. D.S.O. I won van Concordia I te Roermond met 5—0. Fr. VERMAATEN Pro Ecclesia et Pontifice Zaterdag herdacht de heer Fr. Vermaaten, dat hij veertig jaren kerkmeester is van de parochie St. Petrus Banden. Bovendien is hij al die tijd secretaris-penningmeester geweest van ditzelfde kerkbestuur. In dit verband was er een kleine huldiging door parochie-geestelijk heid en kerkbestuur. In de St. Petrus Banden werd zaterdag een plechtige H. Mis opge dragen door de heer Deken Loonen, waarna er een gezamenlijk ontbijt was in hotel de Zwaan. Aan deze feestmaaltijd dankte Deken Loonen de heer Vermaaten voor het vele werk, dat hij ten be hoeve van de parochie heeft gedaan. Hij deed dit tevens namens zijn voorgangers, die allen altijd tevre den geweest zijn over het werk van hun secretaris. Hij bracht in herinnering het vele werk der na oorlogse jaren, toen kerk en scholen moesten worden heropgericht, hersteld, ver nieuwd en uitgebreid. Mede door zijn ruime ervaring, zijn stiptheid en zijn werklust werden de vele moeilijkheden overwonnen en mede dank zij zijn werk is de wederop bouw vlot kunnen slagen. Hij bracht hem daarvoor hartelijk dank en kon tot zijn grote vreugde mee delen, dat Z.H. de Paus de heer Vermaaten om zijn verdiensten heeft willen onderscheiden met het ereteken Pro Ecclesia et Pontifice. Oud-deken Berden was een der eerste die de heer Vermaaten geluk wenste met deze pauselijke onder scheiding. Op de dan volgende receptie kwamen vele pastoors, hoofden en leerkrachten der scholen, vrienden en kennissen hun gelukwensen aanbieden aan de gedecoreerde en zijn familie. Namens de gemeente bood weth. Pubben felicitaties aan en noemde deze onderscheiding een schitte rende beloning van een werkzaam en plichtsgetrouw leven. Hub. Oudenhoven Bene Mcreoti De gouden kerkzanger Hub. Oudenhoven is reeds eerder voor dit jubileum door zijn mede-kerk zangers gehuldigd. Maar nu had Rome bericht gezonden, dat zij deze trouwe zanger ook wiide huldigen en dat Z.H. de Paus hem daartoe de onderscheiding Bene Merenti had verleend. Deze werd hem nu zondag na een plechtige Hoogmis in de Sint Petrus Banden opgespeld door Deken Loonen, die in een korte rede het grote belang aanstipte van goede kerkzang. Zij brengt de ge lovige tot een inniger contact met God en is een waardevolle omlijs ting der diensten in de kerk. En hij, die 50 jaren lang als zanger aan de opluistering van die ere dienst heeft mee wiilen en mogen werken, verdient de dank van iedere gelovige, aldus de Deken, die Oudenhoven als eerste hartelijk gelukwenste met deze pauselijke onderscheiding. En na hem volgden velen dat voorbeeld. Venray's Harmonie zorgden zowel bij Frans Vermaaten als bij Hub. Oudenhoven voor een klinkende muzikale felicitatie van de gehele Venrayse gemeenschap. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Deze voetganger schijnt goed onthouden te hebben, dat een rechte lijn de kortste ver binding tussen twee punten is. Maar hier moet hij dat toch maarniet in praktijk brengen. Hij hindert met deze manier van oversteken onnodig het rijverkeer en brengt zichzelf in gevaar. Hoe korter op de rijweg, hoe beter! Daarom moet hij haaks om het kruispunt heen lopen, zoals de pijlen aan geven. Het duurt wel iets langer voor de gewenste plaats bereikt is, maar veiligheid vóór alles! 99 Zo heet een prachtig boek, dat helemaal gaat over de liefde tus sen jongen en meisje, bruid en bruidegom, man en vrouw. In 1955 voor het eerst uitgegeven, is er nu al de vijfde druk van ver schenen: zoveel lezers heeft het al gevonden. Ik zei, dat dit boek helemaal gaat over de liefde. Hiermee wil ik zeg gen, dat dit boek zich onderscheidt van zoveel andere boeken over hu welijk en verkering, waar het vooral gaat over wat zedelijk geoorloofd is in verkering en huwelijk; wat er dan verder nog over liefde ge zegd wordt, dient alleen maar om er een romantisch of christelijk tintje aan te geven. „Liefde" echter is een boek, waar in de schrijver, Fons Janssen, zijn lezers bij alles wat hij zegt over verkering en huwelijk, de vraag leert stellen: „Heb ik werkelijk liefde voor de persoon van de ander?" Hier is nu eens een boek over dit onderwerp dat niet lijkt op een zonden-kataloog. Hier moet men geen uitspraken zoeken zoals: zo lang kussen is maar dagelijkse zonde, en het wordt gemakkelijk doodzonde als het langer duurt, maar dat soort kussen is altijd doodzonde". Met zulke uitspraken verliezen de mensen het ware zondenbesef. Een zonde, zelfs een doodzonde gaat men dan beschouwen als een baga tel, wat zij helemaal niet is want zij is zelfs het grootste kwaad dat ons kan overkomen; maar door zulke uitspraken vergeten de men sen dat er heel wat moet gebeuren wil er werkelijk sprake zijn van een doodzonde, die immers een eeuwig ongeluk na dit leven ten gevolge kan hebben. Met nr 36 der Staatscourant werden verzonden de statuten van de vereniging tot volkshuisvesting te Venray. Voor de vervulling van een plaats in de gemeenteraad werden candidaat gesteld: P.J. Mulder, H. B. Odenhoven, G.H. van Opbergen, G.AJTPoels, H. Strobos. Hier is een boek dat geen angst en beklemming teweeg brengt door alleen maar allerlei dingen te ver bieden die door de wereld juist worden aangeprezen, en door over al waarschuwingen te laten horen van „pas op,! dat is gevaarlijk"! Dit boek verschaft ons ruimte en vrijheid, want het prijst ons in alles telkens en telkens weer de liefde aan, maar dan de ware liefde. Het is een boek tenslotte waar verliefden en verloofden geen ant woord moeten zoeken op hun vraag: „Hoever kan ik gaan om niet te zondigen, of zwaar te zondigen?" Hier moeten ook de gehuwden geen antwoord zoeken op hun vraag: „Wat precies mag ik allemaal in het huwelijk?" Door al die farizeërs- achtige haarkloverijen hebben toch al genoeg mensen scheve opvattin gen over huwelijk en sexualiteit gekregen, als of alles wat vóór het huwelijk zondig is, ineens allemaal mag als men getrouwd is. Zo krijgt men huwelijken waar zogenaamd alles in orde is, „er ge beurt niets verkeerds", maar waar de ware liefde langzamerhand bijna helemaal zoek geraakt is, zo er al niet hevig tegen haar gezondigd wordt. Zo kweekt men huwelijken die misschien onberispelijk zijn, maar allesbehalve gelukkige huwe lijken. In een wereld waar alles draait om het genieten en het grootst mogelijk genot, is er voor de ware liefde bijna geen plaats meer. „Wat mag ik?" wil dan dikwijls bij een verloofde of gehuwde alleen maar zeggen: Wat mag ik genieten? En omdat men hierbij dikwijls al leen maar z'n eigen genot zoekt, zonder zich af te vragen of men de ander er gelukkig mee maakt, is de vraag: „Wat mag ik?" eigenlijk een camouflage van wat in mijn binnenste leeft: In hoeverre mag ik egoïstisch zijn? Maar kan egoïsme ooit tot geluk voeren? Kan dan egoïsme ooit geoorloofd zijn? Is het wel geoorloofd zijn meisje te kussen op de meest zedige en kalme manier die er bestaat, wanneer men dat doet enkel en alleen om eigen ge not? Moet een kus niet betekenen, dat men werkelijk liefde heeft voor de ander? De wereld Is er nu eenmaal op uit om de ware liefde te ontluiste ren. Het allerintiemste tussen ge liefden kan men honderdmaal ver groot op het witte doek zien. De kus is een genot-artikel geworden, dat voor geld te zien is in de film. In drakerige romannetjes, van Courts-Mahler bijv., die door onze mensen, dames natuurlijk, veel meer gelezen dan echt mooie ro mans, wordt dat „het zalig of ver rukkelijk" vinden als men bij de geliefde is, als liefde betiteld. Maar liefde, ook liefde tussen .verliefden en gehuwden, is nog heel iets an ders, wil het teminste de naam van liefde nog verdienen. Liefde Is ook hier het helemaal gericht zijn op de ander, niet dat bedacht zijn alleen op eigen geluk. Leest „Liefde" van Fons Jansen, en ge zult weten wat hier ware liefde is. v.d. B. P.J. Steeghs 40 jaar voorzitter. De Fokvereniging „Vooruit" te Oirlo-Castenray heeft haar 40jarig jubileum in zaal Rongen te Oirlo op feestelijke wijze herdacht. Toen deze vereniging midden In de eerste wereldoorlog op aandrang van de rijksveeteelt-consulent ir. Timmermans en Hubert Janssen werd opgericht, had ze de tijd niet mee. Toch meldden zich 120 leden met circa 500 koeien. Het eers'e bestuur bestond uit de heren P. J. Steeghs, voorzitter, M. Dinghs, M. Philipsen, M. S tevens en G. Weijs. Secretaris was Arn. Duijf. De korte geschiedenis van deze fokvereniging kent vele ups en downs. In 1922 werd zij geplitst door de oprichting van de stierhouderij en hierdoor liep het ledental terug tot een goede 50. Op de le prov. Limb, fokveedag sloeg de vereniging geen gek figuur. Met 24 stuks vee werd deelgenomen en verschillende le prijzen behaald en de fokveegroep de 4e prijs be haalde. In 1925 op de land- en tuinbouw tentoonstelling werd wederom een grote buit aan le prijzen meegeno men, terwijl de koe Dora 14078 R van Steeghs, zowel hier als 1 jaar later in Venlo 't reservekampioen schap behaalde. De crisis en de oorlogsjaren hebben de vereniging geen goed gedaan, maar in 1942 kwam weer een fusie tot stand met de stier houderij. Deze werd in 1947 cen traal georganiseerd en werd in 1950 de K.I. In 1956 telde de vereniging 106 leden met 420 koeien. Het huidige bestuur bestaat uit de heren P.J. Steeghs, voorzitter, C. Hesen, P. Philipsen, J. Duijkers, H. Philipsen, M. Dinghs en J. Philipsen. Resultaten. De werkzaamheden der fokver eniging hebben o.a. tot resultaat gehad, dat 't vetgehalte in die 40 jaren steeg van 3.30 tot 3.70 pet. De gemiddelde opbrengst der dieren (4372 kg melk met 3.70 pet vet in 309 dagen) ligt belangrijk hoger dan het gemiddelde vanLimb.MRY veestapel (4261 kg 3.60 vet in 309 dagen) In aanwezigheid van adj. rijks- veeteeltconsulent ir. Galema, hoofd- contr. prov. melkcontroledienst Jas- pars, de heren pastoors van Oirlo en Castenray, Deputé Peters, be stuur der KJ., besturen zuivelfa briek en LLTB van Oirlo en Casten ray werd het 40jarig bestaan fees telijk herdacht. De secretaris gaf een uitgebreid verslag van het doen en laten der vereniging, waaraan bovenstaande gegevens zijn ontleend. De heer P.J. Steeghs werd ge huldigd m.z. voorzitterschap en een ruststoel namens de leden aange boden. Ir. Galema sprak daarbij over de rund veefokkerij, nl.: a. de grote betekenis der vee fokkerij in de laatste 40 jaren, b. melkcontrole, stierhouderij en registratie binnen eigen vereniging, c. de grote betekenis voor eigen selectie en d. de waarde van het mannelijk fokmateriaal, waarbij hij de K.I. van Venray zeer hoog aansloeg. Verder spraken de heren Wis mans, voorz. bond v. fokverenlg., Asselberghs namens de zuivelfa briek, heren pastoors, Rutten na mens de K.Ivd. Sterren namens de LLTB Oirlo, Deputé Peters, van Dommelen, als secretaris veever betering Venray en mevr. Rongen namens de boerinnenbond. Ook zij allen feliciteerden de jubilerende voorzitter, die eerst laat een einde moest maken aan deze feestverga- dering. van 10 t.e.m. 16 februari PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Pater Domitius. 5e Zondag na Driekoningen: 6.30 lm Willem vd.Vegcht; 7.30 Peter J. Wilrasen, echtg. Regina Peizer en zoon Piet, 8.30 kindermis z.i., 9.15 hoogmis vd. leden en overl. leden van de KAB.; 10.30 lm. Fr. Aerts; 2 u. kl. congregatie in kapel Jeru salem; 5 u. H. Familie, 7 u. rozen hoedje en lof.

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1