Verwachtingen n Qoede nacktiust van de Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg fan Helmond om Denrne been naar is onbetaalbaar.... maar 'n goed bed en 'n goed matras D.W.U. en EPEDA Als speciale reclame-aanbieding Ipers. vlokmatras 25.50 2pers. 39.75 Naar SPANJE over Lisieax en Lourdes. Film-agenda Kerkelijke Diensten Zaterdag 26 januari 1957 No 4 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Tf CONFÈCTIE VAN rak "EEN RUK BEZIT EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF WPPïfRT AH VHOP VFNRAY PW OM^TRPïCFN ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VY GClVDLilU V V I VJIYAO 1 iXCflYCriV PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. In zijn nieuwjaarsrede consta teerde de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Noord-Limburg, de heer Custers, dat de in- en uitvoeractiviteiten gestaag toenamen en de volledige werkgelegenheid, reeds in het begin van het afgelopen jaar aanwezig, gehandhaafd bleef. Een werkloosheidsvraagstuk als zodanig bestaat niet, integendeel, de spanningen op de arbeidsmarkt namen pijnlijke vormen aan. Hij ging in op de bezuinigings- politiek der regering, welke daartoe gedwongen schijnt, doordat men de hoogconjunctuur niet volledig in handen had gehouden. Hij vroeg zich echter af of de noodzakelijke investeringen hieronder niet zullen lijden. Voor Noord-Limburg, aldus de heer Custers, waar na de oorlog in goed samenspel tussen overheid en particulier initiatief de industriali satie op gang kon komen en waar de structurele ontwikkeling nog lang niet het gewenste niveau be reikte, zal het zaak zijn, dat de investeringsactiviteiten zowel van Overheid als Bedrijfsleven door de te verwachten beperkingen, niet al te zeer zullen worden gefrustreerd. Tal van maatregelen, welke nog absoluut noodzakelijk zijn om een juist industrialisatieklimaat verder te stimuleren, dienen nog genomen. O.a. verbetering en uitbreiding van het NIJVERHEIDSONDERWIJS Hij gaf daartoe enkele sprekende cijfers. Van de 7500 jongens die tussen 50 en 54 in Noord-Limburg de lagere school verlieten, ging 40 pet direct in het arbeidsproces. 20 pet ging het nijverheidsonder wijs volgen, 10 pet landbouwonder wijs, 30 pet het theoreïisch onder wijs. Voor Venray ligt dat gemid delde cijler wat betreft nijverheids onderwijs lager in tegenstelling tot b.v. Bergen en Gennep. Een andere maaxregel welke genomen dient te worden is de uitbouw van de verkeer technische mogelijkheden. De electrificatie van het traject Roermond-Nijmegen zal, naar van de zijde der Nederlandse Spoor wegen werd medegedeeld, op niet al te lange termijn in uitvoering worden genomen. Het nieuwe station te Venlo zal aan het einde van dit jaar geheel gereed zijn. De perrons etc. meer, medio April. De nieuwe brug op 1 Maart a.s. In het afgelopen jaar kwam de kwestie der omlegging van de lijn Venlo-Nijmegen wederom aan de orde. Ongetwijfeld zou door realise ring van dit project het opkomende Venrayse industriegebied een betere aansluiting op net Spoorwegnet hebben verkregen, aldus de voor zitter. Dit plan is thans definitief van de baan. WEGEN Over de aanleg van de weg Eind hoven Venlo kon spreker weinig hoopvols zeggen. Evenmin over de voor de noord-Limburg zo belang rijke aanleg van de „Peelweg". Misschien dat het rapport welk binnenkort de Commissie Linker Maas- en Waaloever, die dit pro ject in studie heeft, over deze ma terie aan de minister zal uitbren gen, in deze resultaten zal hebben. Met betrekking tot de pi ovinciale wegen Venray-Wanssum-Well en Venlo - Horst - Venray - Maashees staan verbeteringen op het pro gramma, welke aan de ontwikke ling van deze streek ten goede zul len komen. Gewoontegetrouw gaf de voor zitter een gedegen overzicht over de transitohandel via Venlo naar Duitsland. Zo passeerden 82 000 vrachtwagens de Keulse Barrière, terwijl ook andere grensstations alleen al met hogere cijfers uit de bus kwamen. Uitvoerig werd ingegaan op de gunstige vooruitzichten t.a.v. wegen aanleg in Duitsland, die betere en snellere verbindingen met Rijn en Roergebied in de toekomst mogelijk maken. Over de Maas-Rijn verbinding via een kanaal was geemdeuws te vertellen. MIDDENSTAND Wat de Middenstand betreft, al dus de heer Custers, was 1956 in velerlei opzicht een jaar met be langwekkende gebeurtenissen. De hogere lonen brachten moge lijkheden tot grotere consumptie met zich, waardoor de bedrijfsre sultaten voor deze sector zeer gunstig waren. Een belangrijke gebeurtenis is het feit, dat de installatie van de hoofdbedrijfschappen Detailhandel en Ambachten verleden maand plaats had. Voorts worden er concrete voor bereidingen getroffen voor de in stelling van een Raad voor het midden- en kleinbedrijf. De nieuwe Wet betreffende de Uitverkopen en Opruimen kwam tot stand en verwacht mag worden, dat zij in werking zal treden vóór de a.s. zomeropruiming. Een definitieve wettelijke regeling van het afbetalingswezen kan wor den tegemoet gezien nu het rapport van de S.E.R. is verschenen. Van de voorgestelde reorganisatie van het roiddenstansonderwijs, zal men ook goede resultaten kunnen verwachten. Nu echter de middenstand te maken heeft met een prijsstabili- satie, en tegelijkertijd te kampen heeft met een wijziging in diverse kostenfactoren naar boven, zal zij op haar qui vive moeten zijn om de rentabiliteit in de bedrijven te bewaren. WERKGELEGENHEID De werkgelegenheid bewoog zich door de grote bedrijvigheid op hoog niveau. Men had te kampen met een steeds toenemende vraag naar werkkrachten, welke bij gebrek aan voldoende aanbod de spanningen op de arbeidsmarkt verder deden toe nemen. Arbeidsreserve en aanwas der beroepsbevolking was niet meer voldoende om in de vraag naar personeel te voorzien, mede ook omdat een aanzienlijk aantal be roepsbeoefenaren nog steeds buiten het rayon in het arbeidsproces ingeschakeld is. Er is een uitgaande pendel naar het mijngebied (600), naar Oost- Brabant en Gelderland (500), naar het Duitse grensgebied (70) en naar de contreien van Roermond (260); in totaal omvattende circa 1430 man. Omgekeerd werken 150 arbeids krachten uit het gewest Roermond, 200 Duitse grensarbeiders en 600 werknemers uit Qost-Brabant en Gelderland in het rayon der Kamer. De uitgaande pendel overtreft de inkomende met pl.m. 480 personen. Voor een niet gering deel heeft de pendelbeweging plaats vanuit Ber gen en Gennep naar de omliggende industriegebieden. De abnormale spanning op de arbeidsmarkt houdt vooralsnog deze pendelbewegingen in stand. Volgens de voorzitter is dit een vinger wijziging waaruit blijkt, dat de werkgelegenheidssituatie in de jonge industriegebieden nog niet de ideaaltoestand heeft bereikt. Structueel gezien is men in Noord-Limburg nog lang niet waar men zijn moet. Het industriële ontwikkelings proces moet geenszins geremd worden, ook al zou dit uit conjunc tureel oogpunt wenselijk of ver kieselijk zijn. Gemiddeld was er in 1956 in het district der Kamer een tekort van 750 arbeidskrachten. De tekorten manifesteren zich het sterkst in de metaalnijverheid, de aardewerk-industrie en de bouw nijverheid. De industrie staat met betrek king tot het geven van werkgele genheid aan de mannelijke bevol king aan de top met 45 pet, waarna de land- en tuinbouw volgt met 28 pet en de dienstensector met 27 pet. Voor het jaar 1955 bedroegen deze percentages respec tievelijk 44, 29 en 27 pet. Het aantal te bezetten manne lijke arbeidsplaatsen steeg in 1956 tot ca 48650, hetgeen een toename betekent van ruim 700, of ca 1,5 procent. WONINGBOUW Nadat in 1956 extra-woningen voor de industrie op verschillende plaatsen konden worden verkregen, hoopt de Kamer dit jaar deze even eens te kunnen verwerven voor Venray en Horst. Jaren eisten de moeilijkheden in de enge kom van Deurne een snel le en afdoende aanpassing van de verbinding Helmond—Venray aan het snelverkeeer. De provincie stel de een oplossing in het vooruit zicht. Toen de smalle Helmondse- weg voor de fietsers al te gevaar lijk werd, ging de gemeente Deur ne er toe over voor eigen rekening een rijwielpad aan te leggen tus sen da Barrier en de Rakt; men meende op een verbreding van de provinciale weg niet langer te mo gen wachten. Juist toen men daarmee bezig was begon de Provincie inderdaad haar plan ten uitvoer te leggen. Om Deurne heen De verkeersweg Helmond—Ven ray wordt thans om de bebouwde kom van Deurne heengelegd d.w.z. de oude Helmondseweg, die door het Zandbos loopt, wordt verbreed en verhard en doorgetrokken door de Houtenhoek naar de Walsberg. Over het Kasteelplein krijgt deze autoweg dan verbinding met de Langstraat en zo met de Venrayse weg. In de herfst van het vorig jaar werd deze omlegging reeds uitge zet. Omdat er nu een heel kerk dorp van het bestuurscentrum wordt afgescheiden had de gemeen te eigenlijk liever gezien, dat de boog nog ruimer werd genomen, dus om de Walsberg heen. Het spreekt van zelf, dat de voor bereiding van deze verkeersverbe- tering heel wat besprekingen en onderhandelingen vergde. Er moest immers een strook van tachtig me ter breed en vercheidene kilome ters lang worden vrijgemaakt. Bij het gedeelte tussen de Rakt en het Zandbos leverde dat weinig moeilijkheden op dat waren ge- meentebossen doch verderop ging het om cultuurgrond. Naar wij vernamen zijn deze grondtrans- acties thans gereed voor wat be treft het gedeelte de RaktBakel- seweg. Alleen de nodige koopactes moe ten nog worden opgemaakt en ge tekend. Gelukkig eist de uitvoering van dit omleggingsplan zogoed als geen afbraak. De nieuwe weg loopt achter de Kasteeltuin om: slechts een strookje van het gemeente park moet worden afgestaan. Dat er 'n strook van tachtig meter breedte wordt vrijgemaakt, wil overigens ook niet zeggen, dat de eigenlijke weg zo breed wordt, want hiermee is bedoeld het ter rein tussen de rooilijnen, waar niet gebouwd mag worden. Het wordt een normale eenbaansweg met rijwielpaden en bermen. Alleen bij de baansplitsing op het Kasteelplein wordt hij even tweebaans, in verband met de af takking van de weg naar Milheeze en Rips. De weg wordt 7 meter breed. Wat het zwaarste weegt Omdat de kruising met de Ba- kelseweg altijd remmend zal blij ven werken, was het eigenlijk wel wenselijk, dat daar een viaduct ge bouwd werd. Thans kan dat nog met betrekkelijk weinig kosten. De ze mogelijkheid is inderdaad ook reeds overwogen. LAND- EN TUINBOUW Sporenel ementen Het is geen toeval, dat de laatste tijd in vele land- en tuinbouwkringen meer aandacht wordt besteed aan de betekenis van sporenelementen. Door te eenzijdig gebruik van kunstmeststoffen, met name van de meer zuivere meststoffen, zijn in de loop der tijden belangrijke hoeveel heden van deze elementen uit de grond verdwenen. Alhoewel sporenelementen slechts in zeer kleine hoeveelheden (sporen) nodig zijn voor plant en dier, zijn zij toch beslist onmisbaar voor een ongestoorde groei en ontwikkeling hiervan. Belangrijke sporenelementen zijn o.a. koper, borium, mangaan, cobalt, jodium, zink en vele andere. Al deze elementen zijn onmisbaar voor een optimale groei van de gewassen en voor een gezonde ont wikkeling van ons vee. Bij verwaar lozing hiervan zullen de nadelige financiële gevolgen zeker niet uit blijven. Naast het gebruik van organische meststoffen als stalmest, compost, beer, bagger e.d., is het daarom sterk aan te raden de stikstof-, fos- forzuur-, kali- en kalkmestsioffen te geven in die vorm, waarbij naast de hoofdelementen, verschillende nevenbestanddelen voorkomen. Hierbij denken we b.v. aan Chili- salpeter, Thomasmeel, laapprocen- tige kalizouten en ook aan koper- slakkenbloem. Grondonderzoek zal uitwijzen hoe in verschillende gevallen moet wor den gehandeld. MEER DOELGERICHTE OPLEIDING BIJ HET MIDDELBAAR LANDBOUWONDERWIJS Naar verdieping van het landbouwonderwijs Bij de opening van de r.k. mid delbare landbouwschool te Roer mond op 17 januari 1957 heeft Minister Mansholt eraan herinnerd dat de landbouw in een moeilijke faze verkeert. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het Nederlandse volk toene mend begrip toont voor de vraag van de landbouw om een redelijk bestaan. Dit is evenwel niet duur zaam te verkrijgen als de struc tuur van de landbouw niet deugt. In de landbouw heeft men veel aandacht voor het prijsprobleem, maar dat mag de technische en economische ontwikkeling niet in de weg staan. De kern van de vraagstukken, die om een oplossing vragen, ligt in het bodemgebruik. Verbetering van de bedrijfsgrootte, verkaveling waterbeheersing en ontsluiting ei sen de belangstelling. Vandaar dat in de komende periode grote in spanning van bij de landbouw be trokkenen vereist is en wij gemeen schappelijk constructief moet wer ken. Behalve deze vraagstukken vraagt de mens aandacht. Bij een zich snel veranderde maatschappij moet het onderwijs zich aanpassen. Het door dringen van de moderne maatschap pij op het platteland vraagt naast vaktechnische vorming van boer en arbeider vorming van persoonlijk heid, zowel in cultuureel, sociaal als in esthetisch en godsdienstig opzicht. Het is dringend nodig, dat aan de scholing van de landarbeiders meer aandacht wordt besteed. Deze ko mende ontwikkeling roept om ve le leerkrachten. In de komende vijf jaar zullen ongeveer 600 land- en tuinbouwon- derwijzers moeten worden opgeleid. Hierbij is voor de middelbare land bouwschool een belangrijke taak weggelegd. Daarnaast bestaat er een grote behoefte aan middelbaar geschoolde krachten bij de land bouwvoorlichting, bij de Cultuur technische dienst, bij de cultuur maatschappijen en bij het Staats bosbeheer. Hiervoor is nódig een meer op het doel gerichte opleiding. De ge dachten van de Minister gaan uit naar een opleiding, die gesplitst is in enkele jaren algemene opleiding met daarop volgend specialistisch onderwijs. Minister Mansholt kondigde aan, dat hij binnenkort een commissie zal instellen aan wie gevraagd wordt hem op korte termijn over deze omvorming van het middel baar landbouwonderwijs advies uit te brengen. Op deze wijze zullen aldus Minister Mansholt de pae- dagogisch-didactische steunpunten voor het landbouwonderwijs ont staan. De Minister vroeg tenslotte aandacht voor het vertikale ver band tussen de verschillende typen van onderwijs. Vele kinderen bezitten niet de capaciteiten voor sterk theoretisch onderwijs, zoals op ULO en HBS wordt gegeven. Wel is vooral on der boeren en landarbeiders prak tische intelligentie aanwezig. Door een betere aansluiting van het la ger landbouwonderwijs, via middel baar naar hoger landbouwonder wijs zal een vertikale doorstro ming mogelijk worden, waarbij de land bouw winterschool als schakel- school gedacht is. Ook dit probleem zal de Minister aan de in te stellen commissie voorleggen. Op deze wijze zal er een verdieping van het landbouw onderwijs plaats hebben en zal dit worden uitgebouwd tot een orga nisch geheel. De bewindsman waarschuwde er tenslotte voor dat de landbouw scholen niet te veel leerlingen moe ten aantrekken. Wij kunnen eer der minder dan meer boeren in de landbouw hebben, anders kan er geen sprake zijn van een redelijk bestaan. Het gaat derhalve niet zo zeer om een grote uitbereiding.van het landbouwonderwijs in kwantita tieve zin maar ora een verbete ring van de kwaliteit en een aan passing aan nieuwe verhoudingen. liggen binnen ieders bereik. Wij brengen uitsluitend Ie klas fabrikaten in stalen meubelen, ook de moderne modellen De merken voor Matrassen spreken voor zichzelf ZIE ONZE ETALAGE Vorige week hield de bijenbond afdeling Leunen-Venray voor het eerst na vele jaren een kleine feestavond. Door verhoging van de contributie was dit mogelijk gewor den. Hierop waren ook de dames der leden uitgenodigd, die dikwijls in de bijenhouderij zulk een werkzaam aandeel hebben. De voorzitter W. van Waaijen- burg opende de bijeenkomst en heette allen welkom. Hij belichtte verschillende problemen der bijen houderij en legde de nadruk op het algemeen belang der bijen, speciaal de bestuiving van onze fruitbomen. In het zuiden ontvangen reeds verschillende afdelingen subsidies van veilingen, boeren of tuinders, en de verwachting werd uitgespro ken dat de bijenhouders hier in de toekomst ook op rekenen kan. Ook bracht de voorzitter dank aan de heerP. Reintjes uit Leunen, die 25 jaar zijn beste krachten heeft gegeven aan de Coöp. Honlngzeme- rij, hij hoopt dat de jubilaris nog vele jaren in ons midden mag zijn, in belang van onze imkers. Na een kort gebed deed eenieder zich te goed aan de rijk voorziene tafel. Hierna nam de heer Reintjes het woord en bracht dank voor de har telijke woorden van de voorzitter en spoorde eenieder aan, trouw honing en was te leveren aan de honingzemerij. Door de grote af zet kan buiten de liefhebberij, er nog wat over schieten. Onder deskundige leiding van P. Drs Joannes Peters, zal voor be laud stellenden van 5 tot 21 augus tus een reis naar Spanje worden georganiseerd. Op de heenweg wordt een dag gepauseerd in de stad van kleine Therisa, Lisieux en in Lourdes. In Spanje wordt Burgos bezocht met zijn prachtige kathedraal en Car- tuja; daarna Avila, de stad, waarin de geest van het Spanje der gou den eeuw het best wordt bewaard; de stad ook, waar alles herinnert aan de grote Theresia van Avila. Dan gaat het gezelschap naar Medina del Campo, waar Theresia's onbedorven lichaam rust. Vandaar naar het machtige Ma drid! Vervolgens naar Toledo, de kunststad van Spanje, de stad van El Greco. In Toledo wordt ook een bezoek gebracht aan het Alcèzar, waar de soldaten van Franco in de burger oorlog een^heldhaftige strijd hebben gestreden. Van daaruit gaat de reis naar het Escorial, het magnifieke paleis van koning Philips II, met de kunstvolle graven van de meeste Spaanse koningen. Vanuit Escorial wordt de richting naar het noorden ingeslagen, naar Zaragoza, waar het gezelschap op 15 augustus de feesten zal meema ken van Nustra Senöra del Pilar, een onvergetelijk schouwspel van pracht en praal. Vervolgens is de beroemde berg- abdij: Montserrat aan de beurt. Een bezoek aan Barcelona, waar het laatst op Spaanse bodem wordt overnacht, zal het gezelschap ook de gelegenheid geven zich 'n beeld te vormen van het moderne Span je. Over Oost-Frankrijk, Montpellier, Nancy, de prachtige kathedralen van Strasbourg en Metz, dan over Luxemburg gaat de reis weer naar huis. De reis wordt gemaakt per moderne touring-car. De prijs bedraagt, alles inbegre pen, 360 gulden per persoon. Daar de leideringeen geval meer dan veertig personen wil meenemen is het zaak zich zo spoedig moge lijk op te geven bij de leider: Pater Drs Joannes Peters O.C.D., Karmel Siuakt-Venray, die ook, desgewenst gaarne verdere inlichtingen zal verstrekken. Plotseling 7 dochters. In deze rubriek worden eigenlijk alléén films besproken, die de moeite waard zijn, maar deze keer maak ik een uitzondering en sig naleer deze film als opvallend on voldoende en smakeloos. Maurice Chevalier is voor deze gelegenheid onder het grijze stof vandaan gehaald om nog eens leuk te doen. De geestigheid, die hij vroeger misschien bezat, is nu ba naliteit geworden. Hij moet het vooral hebben van bedenkelijke woordspelingen. Het spel is slecnt. En aangezien het bovendien gaat over kwaai Franse opvattingen over de liefde, zegt de katholieke keuring: strikt volwassenen! SJ. van 27 januari t.e.m. 2 februari PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Kapl. Keysers. 3e Zondag na Driekoningen: 6 30 lm Gerard Brij en echtg. en Karei Sijbers en echtg.; 8.30 lm Martin Janssen en Anna Jeuken; 8.30 kin dermis zek. int.; 9.15 hoogmis v.d. parochianen; 10.30 lm Gertruda DeckersLoonen; 7 u. lof en rozen hoedje. Maandag; H. Petrus Nolascus; 6.45 zm v. alle overl. parochianen; 7 30 lm vr. Huisman en zoon Harrie; 8.15 best. jaard. Jacoba vd. Munck- h°fvd. Winkel en zoon Arie; 815 (zijalt.) lm leden en overl. leden van handboogschutterij Diana; 9 u. hoogmis uit dankbaarh. bij 25-jarig huwelijk; 7 uur zielelof en rozen hoedje. Dinsdag: H. Franciscus v. Sales; 6.45 lm Petrus Verbeek; 7.30 lm overl. fam. Arts—Dommeck; 7.30 (zijalt.) lm PaulKuijpers en echtg,; i8.15 Hendrina Janssen, Peter en

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1