ElectriciteitHoorziening. Luchtbastion tussen Maas en Rijn S2SXkesTB^ve SFOONn5«n "iS^EE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJS PER KWARTAAL f 1.40 BUITEN VENRAY f 1.60. Uit Peel en Maas Extra geur extra smaak Douwe Egberts fotolijstjes begrafenissen Telef. 592 Zaterdag 19 januari 1957 No 3 ACHT EN ZEVENTIGSTE JAARGANG rf CONFECTIE VA lil# la PEEL EN MAAS De behandeling van het verslag over 1955 van de Provinciale Limb. Electriciteits-Maatschappij in de Provinciale Staten-zitting heeft weer eens voor de zoveelste maal de aandacht gevraagd voor de electriciteits-voorziening in ons gewest en wel in het bijzonder voor Venray. Immers, in de afdelings-behan- deling had de heer Emonts reeds betoo.'d, dat, ondanks alle mooie cijfers Limburg heeft de meeste aansluitingen van Nederland niemand het feit verdoezelen kan, dat een gemeente als Venray nog immer een 150-tal woningen heeft, waar electrisch licht ontbreekt en waar de mensen zich dikwijls op de meest primitieve wijze moeten behelpen. Hij drong bij de afdelingsbehan deling, even goed als in de Staten vergadering, dan ook dringend er op aan, dat het PLEM-fonds, be stemd voor de zg. onrendabele aansluitingen, zo sterk mogelijk zou worden gemaakt, opdat juist door dit fonds die beroerde geval len zouden kunnen worden gehol pen. Waarbij hij dan sterk bena drukte, dat spoedige hulp, dubbele hulp is. Nu ontspon zich naar aanleiding van dit fonds voor onrendabele aansluitingen een debat, dat toch wel van belang is. De vraag werd namelijk gesteld, of het wel een taak is voor de PLEM om via een fonds, of wat ook, te zorgen voor deze zg. on rendabele aansluitingen. Zijn de gemeenten, waarin deze niet-aangeslotenen wonen, niet ver antwoordelijk voor de zorg voor electriciteit, in plaats van de PLEM, die alleen toch maar verkoper van electriciteit is Het lid van Ged. Staten, de heer Jos. Maenen, die het beleid inzake de electriciteitsvoorziening te ver dedigen had, stelde, dat de PLEM belangrijke bijdragen voor deze voorzieningen uittrok en ook in de toekomst uit zal trekken, maar dat zowel de PLEM als de gemeenten dienen samen te werken en met elkaar de zorg voor deze nood op zich dienen te nemen. Wat de PLEM betreft, aldus de heer Maenen deze heeft in het verleden vele tonnen gelds voor de electriciteitsvoorziening uitgegeven en jaarlijks is die bij drage nog zeker een ton. Bovendien blijft de vraag-bestaan, of de PLEM zelfs als er meer geld beschik baar was voor deze voorzienin gen meer zou kunnen doen, in verband met de beschikbare werk krachten. Twee dingen te Ieren. Uit deze behandeling in de Sta ten zijn twee dingen te leren. Op de eerste plaats, dat Venray ten opzichte van de rest van Lim burg, wat de electriciteitsvoorzie ning betreft -een pover figuur slaat, ondanks de hulp, die ook de PLEM geeft bij deze voorzieningen. Op de tweede plaats, dat voor de gemeente een grote en kostbare taak is weggelegd. Nu is het zo, dat ondanks de subsidie van de PLEM en ondanks de subsidie van de gemeente, de meeste aansluitingen, die nog ge maakt moeten worden, te duur blijven voor de mensen, die hier behoefte aan hebben. Zolang de subsidies niet veran deren, zal dat ook blijven, want de prijzen dezer aansluitingen blijven stijgen, door hogere kosten van materiaal en lonen. We hebben uit de Statenbehan- deling reeds kunnen merken, dat de PLEM-subsidie niet verhoogd zal worden, wat tot gevolg heeft, dat de gemeentelijke subsidie omhoog moet. Door allerlei voorschriften ge vangen kan de gemeente moeilijk hoger dan de subsidie van f 250. maximaal, die nu per aansluiting wordt gegeven. En zo draaien we in een cirkel rond. Een en ander blijft te duur en daardoor blijven mensen zonder electriciteit. Reeds eerder hebben we aange toond, dat een plan voor geheel Venray tamelijk weinig zin zal hebben. Wil men die cijfers weten, dan is het een kleine kunst om de reeds aangeboden offertes van de PLEM voor de verschillende onver lichte stukken uit onze gemeente op te tellen en dan heeft men voor dit moment een overzicht. Door te verwachten prijsstijgingen zal men dat wei zo ruim mogelijk dienen te houden. Men zal dan ongeveer aan een half millioen komen. Hiervan neemt de gemeente thans voor haar rekening ongeveer 7 pet., wat betekent, dat de meeste aansluitingen voor de mensen nog ongeveer f 3000— per aansluiting gaat kosten. Dat dit teveel is, begrijpt een kind. De vraag dient dus gesteld te worden of geen andere oplossing mogelijk is. Een twee- of drie-jaren plan, waarbij met extra steun uit den Haag gerekend kan worden. Als men nu praat over den Haag, dan begint men direct met de ministeriële brief over investerings beperking te zwaaien, maar datzelf de den Haag heeft indertijd pracht werk gedaan met haar steun voor de aanleg van waterleiding. En we geloven, dat ook electriciteitsvoor ziening in hetzelfde vlak ligt. O.i. is in die richting nog te weinig gewerkt, zowel door de Gemeente als door de Provincie. Als men stelt dat Limburg voor bijna 100 pet. ge-electrificeerd is, dan is het grote getal Venrayse woningen zonder electriciteit een aanklacht. En zal met alle middelen geprobeerd dienen te worden om op zeer korte termijn de inwoners van die huizen te helpen in die grote nood. Een nood, waar men tot heden toe te achteloos aan voorbij is gegaan. De Provinciale Voedselcommissa- ris van Limburg maakt het vol gende persbericht bekend: Gewone teeltver&unningeii van model 1950 of daarna uitgereikt zullen voor 1957 en tot nadere aan kondiging geldig blijven. Bijzondere vergnnningen Alle in 1956 uitgegeven bijzondere teeltvergunningen zullen met in gang van 1 januari 1957 ongeldig worden. Bijzondere teeltvergnnningen voor vroege aardappelen met en zonder nacultuur 1957. Bijzondere teeltvergunningen voor vroege aardappelen met nacultuur van spruiten, bonen of bloemkool kunnen uitgereikt worden aan be drijf sgenoten A met een totale bedrijfsoppervlakte van ten hoogste 5 ha. Bedrijf sgenoten A met bedrij ven groter dan 5 ha. en verder alle land- of tuinbouwers kunnen in aanmerking komen voor bijzonder teeltrecht vroege aardappelen zon der nacultuur. Als vroege aardappelen worden beschouwd de rassen van de vol gende aardappelen: Barima, Doré, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Op- perdoezer Ronde, Paarspitten, Rode Eersteling, Saskia, Schoolmeester en Sirtema. Deze aanvragen moeten vóór 1 maart 1957 worden ingediend bij de Plaatselijke Bureauhouder PVC. Bijzondere vergunningen 1957 voor de teelt van spruitkool en boerenkool. Uitsluitend bedrijf sgenoten A kunnen een bijzondere vergunning aanvragen voor de teelt van spruit kool en of boerenkool. Het is echter niet bekend of deze geheel of gedeeltelijk worden ver leend. Deze aan te vragen vóór 1 maart 1957 bij de Plaatselijke Bureauhou der PVC. Bijzondere teeltvergunningen voor aardbeien anders dan onder glas. De telers kunnen opnieuw bijzon dere vergunning 1957 aanvragen voor de gewenste oppervlakte bij Bureau PVC afd. Tuinbouw, Land- bouwhuis Roermond. De teelt van rode peen en veevoeder Het telen van deze peen voor veevoeder zal, evenals dit in 1957 het geval is geweest, in 1957 uit sluitend mogen geschieden door degenen, die voor deze teelt inhet- bezit zijn gesteld van een desbetref fende bijzondere vergunning. De teelt moet geschieden op een regel afstand van minstens 30 cm. Soort Flakkeese. De geoogste peen mag uitslui tend worden bestemd voor vee voeder, met dien verstande, dat be halve het vervoederen in eigen bedrijf het tevens zal zijn toege staan deze peen te verkopen aan veehouders, waaronder begrepen pluimveehouders en aan veevoeder fabrikanten ter verwerking tot vee voeder. Deze vergunning aan te vragen vóór 1 mei 1957 bij de plaatselijke bureauhouder P.V.C. OmwïsselÏDg teeltrecht voor vroege aardappelen op blij vende vergunningen In ver band met de wet bestrijding Aardappelmoeheid. Voor telers van vroege aard appelen (op blijvende vergunning), die door de regeling als omschreven in de „Wet Bestrijding Aardappel- moeheid" in moeilijkheden komen met hun teeltplan, bestaat de mo gelijkheid de op hun blijvende teelt vergunning aangegeven oppervlakte vroege aardappelen geheel of ge deeltelijk te doen omwisselen voor de teelt van groenten. Teneinde te kunnen berekenen tot welke oppervlakte omwisseling van teeltrecht voor vroege aard appelen in teeltrecht voor groenten maximaal kan worden toegestaan, moet van de totale bedrijfsgrootte de oppervlakte grasland, fruit, glas en besmette grond worden afge trokken. De overblijvende bedrijfs oppervlakte moet vervolgens door 3 worden gedeeld. Indien de uitkomst van deze deling een oppervlakte aangeeft, welke kleiner is dan de oppervlakte, wel ke met vroege aardappelen mag worden beteeld op blijvende ver gunning, kan voor het verschil om wisseling worden gegeven voor groenteteelt. Deze aanvragen moeten voor 1 maart 1957 worden ingediend bij bureau PVC afd. Tuinbouw, Land- bouwhuis Roermond. Uitbreiding boomgaarden. Erkende fruittelers, die hun met fruit beteelde oppervlakte wensen uit te breiden, hetzij door een nieuwe aanplant, hetzij door over name van een bestaande boomgaard moeten een desbetreffende aanvraag indienen bij Bureau PVC afd. Tuin bouw, Landbouwhuis Roermond, voor 1 maart 1957. Sluitingsdata. Aanvragen erkenning groenteteler en toewijzing van nieuw teeltrecht 31 januari 1957. Aanvragen erkenning fruitteler en uitbreiding boomgaarden: 1 mrt 1957. Aanvragen overschrijving teelt recht tussen bedrijf sgenoten A: 1 maart 1957. van 18 januari 1913 Henri Hanraets copïeerde en publiceerde uit het archief van het Bisdom bijzonderheden over het „rectoratus sacelle B.M.V. in Oos trum". Piet van Blerck, voorzitter der Coöperatieve Verbruiksvereni- ging, nam als zodanig ontslag. Wegens de sneeuw kon de tram op 12 en 13 januari niet rijden. 20 januari 1912 Tot waarnemend ontvanger der directe belastingen werd be noemd A. W. Brouwer uit Maastricht D.S.O. won van V.V.V. II met 9—1. De Allemansmarkt werd zeer druk bezocht. De heer Louis Wijnhoven nam de bouw van een huis aan voor de heer P. J. Havens te Vierlingsbeek voor 6730 gulden. De Wanssumse landbouw- leraar ging in Oirlo een cursus in bemestingsleer en veevoeder geven. Pater Caecilius Peeters O.F.M. hield op 15 januari een redevoering voor de Venrayse Mariavereniging „Gelukkig is deze woelige dag (van de Allemansmarkt) zonder vechtpartijen of wanordelijkheden afgelopen" constateerde de redactie. 17 januari vertrokken vijf Minderbroeders naar de missie van Zuid-Chansi. Onder hen bevond zich Pater Gelasius Wismans uit Venray. Mgr. J. Hofmair O.F.M. celebreerde de" hoogmis. Pater Anacletus Nielen O.F.M. preekte. Zij brachten een afscheidsbezoek aan O.L. Vrouw van Oostrum. President van de handboog schutterij „St. Joris" te Leunen werd Hendrikus Manders. van 19 januari 1907 Door het postkantoor te Ven ray zijn in het jaar 1906 ontvangen en besteld: 97.801 brieven 60.881 briefkaarten 169.116 couranten 92.008 drukwerken 2.442 monsters 7.975 dienstbrieven De gehele geldelijk omzet van het postkantoor te Venray bedroeg in 1906 f 715.380.22. Maandagavond had de feeste lijke opening plaats van de Gas fabriek. De aanleg van een tram Venray-Deurne-Meijel werd in de gemeenteraad van Deurne bespro ken. In Leunen zou weldra begon nen worden met het bouwen van een nieuwe toren. In Merselo werd een „snor- renclub" opgericht. De burgemeester van Venray richtte een ernstige waarschuwing aan de ouders, in verband met de ontstellende en veelvuldige balda digheid der jeugd. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Extra geurextra smaak! Dat is kenmerkend voor PickwickThee, de superieure Engelse melange van Douwe Egberts. Pickwick Thee is met de meeste zorg samengesteld uit de speciale theesoorten van hooggelegen plantages. De rijkdom aan smaak en geur van PickwickThee zijn wer kelijk opvallenden ook de afschenk is ongewoon royaal. Geur en smaak van Pickwick Thee worden volmaakt beschermd door een speciale aluminium binnen verpakking. Ceylon Melange 108 ct. Engelse Melange 94 ct. Pickwick Theezakjes in doosjes van 20 stuks 98 ct. in doosjes van 10 stuks 50 ct. de fijne Engelse Melange We kankeren wel eens als zo nu en dan met hoog fluitend geraas een straaljager over ons schiet, maar toch blijven we immer even staan kijken als die razend snelle machines over onze gemeente schieten of hoog in de lucht hun strepen trek ken op het bord van de hemel. Ea wij realiseren ons maar ge deeltelijk dat zij daar vliegen voor onze veiligheid en we vragen ons nog minder af, waar ze vandaan komen en waar ze heen gaan. In Elseviers Weekblad schrijft de oud-KLM piloot W. v. Veenen- daal hierover enige interessante gegevens. We ontlenen daaraan het volgende: Ze zijn opgestegen in Volkel, in Eindhoven, of wellicht komen ze van Laarbruch. Eeuwig slagveld Wanneer men van Well uit naar het oosten gaat en de douaniers is gepasseerd, komt men na 10 minu ten rijden in een landstreek die sinds 's mensenheugenis een slag veld is geweest. Er zijn weinig ge bieden op de kaart van Europa aan te wijzen waarom meer Is gestre den: de zevenjarige oorlog, de campagne van Marlborough, het Noordeinde van de Siegfriedlijn. Afwisselend woonden er Neder landers, Spanjaarden, Fransen en Pruisen. Aan de rand van dit ge bied, de Engelsen noemen het de „traditionele cockpit van Europa", ligt Laarbruch. Eens was Laarbruch een woud. Toen, in oktober 1953 zijn er hout hakkers gekomen. Zij gingen vol gens een bepaald plan te werk, teneinde niet te vernietigen wat gespaard kon blijven. Een jaar later was de grootste en modernste luchtbasis in Europa gereed. Veertigduizend bomen waren met de grond gelijk gemaakt, in plaats daarvan was een kleine stad ontstaan. Drieduizend bewo ners, een bioscoop met driehonderd zitplaatsen, een eigen elektrische centrale, Godshulzen en huizen voor 400 gezinnen, een RAF-school voor 600 kinderen, een warenhuis, zeven voetbalvelden, sportterreinen voor rugby, hockey en cricket en een sintelbaan. De Engelse com mandant is tegelijk burgemeester. Burgemeester over Britten, Duit sers en Nederlanders. Maar de Nederlanders hebben ook nog een eigen burgervader. Zü vormen op Laarbruch het No. 306 Squadron van de Koninklijke Luchtmacht, dat geïntegreerd is in de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht. Het no 306 Squadron is niet al leen militair maar als we het woord mogen gebruiken ook nationaal ge ïntegreerd. Er zijn Nederlandse, Duitse, Deense en Belgische vrouwen onder de echtgenotes van die vliegers en technici. De vliegtuigen zijn van Amerikaanse makelij, de goederen in het warenhuis komen uit Enge land, achter de toonbanken staan wit geüniformeerhe Fraulein. Het is de NATO in miniatuur. Hoewel er een RAF-school is voor 600 kinderen geven de ouders in het Nederlandse squadron de voorkeur aan Nederlands onderwijs. Zeventien kinderen gaan 's mor gens in een kleine bus met de gele L.M. nummerplaat de grens over en keren onder hoede van een ge leidster om 4 uur terug. Zij zijn in Nederland op school, in Well, voor hen gaan de slagbomen van twee landen tweemaal per dag open, zon der paspoorten- en deviezencontrole. Zij zijn nog zo jong en drinken geen koffie. Tussen de vliegers van de RAF- Ganberra's er zijn ook Zuid-Af rikaners, Australiërs en Nieuw- Zeelanders onder die Britten en de Nederlandse vliegers van de Thunderflashes bestaat een gezon de rivaliteit. Hoewel ook het menselijk oog by luchtverkenningen een rol speelt, leveren de camera's het waarde volste materiaal. De sluiters van hun camera's klikken van boom hoogte tot vijftienduizend meter. Door radio, radar en fotorecon- naissance beschikken de inlichtin gendiensten over zulk een volmaakt apparaat dat ieder ongewone acti viteit van een mogelijke tegenstan der onmiddelijk bekend wordt. Lantaarnopstekers Bij slecht zicht en een half uur voor zonsondergang draaien de kosters van de buurtgeraeenten de schakelaars om. In westelijk Europa zijn veel kosters ingescha keld in de defensie. Zij zijn de lan taarnopstekers in de Nato, van Olslo tot Izmir, van Salzburg tot Oporto. Dan gaan de obstakellich- ten branden op de kerktorens van debuurtgemeenten Suchtelen, Kem pen, Geldern, Straelen, Veen, Kes- sel en Hees.... Aan het hoofd van dit luchtbas tion tussen Maas en Rijn, van de luchtbases Wildenrath, Laarbruch, Geilenkirchen, Brügen staat een Ier: Air Marshal the Earl of Ban don, commander van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht. Zijn hoofdkwartier ligt in het Rheindahlener Wald bij München- Gladbach in een metropool, waar het hoofdkwartier van de Noorde lijke Strijdkrachten Centraal-Euro pa is gevestigd. Prachtsortering in alle soorten. HET WARENHUIS fa. Th.Pouwels Zn. Hofstraat 10 Jullanaslngel 2 Algehele regeling en verzorging van

Peel en Maas | 1957 | | pagina 1