Oude Jaab ^956 Boerenleenbank Nederland in 1956 Meisjes,! Uit Peel en Maas hogere rente over uw gehele spaartegoed Venray, Leunen, Merselo, Oirlo, Oostrum en Ysselsieyn Zaterdag 29 December 1956 No 52 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGAN3 m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF AH VOOR VP1MPAV P1M OMQTP PTf P1M ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV Eri-rllDAwriL/ V V/V-JlY V ivi"!. I JuViY UlYlO 1 IvEfIVErll PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Op de oudejaarsavond plegen wij het jaar dat heenging als een stuk verleden op een afstand te overzien. Kunnen wij inde jaren, die wij thans beleven, die ge woonte volhouden? De jaren schijnen ons voorbij te vliegen. Wij hebben het gevoel of de wereld gegrepen is in een ontzaglijk groeiproces, in een ont wikkeling naar nieuwe levens vormen en nieuwe waarderingen. Dat groeiproces voltrekt zich in het verborgene. Wij zijn geneigd er door te worden verontrust, om dat het zich in afgrijselijke ver schijnselen openbaart. Maar laat ons nu ;voornemen om ons aan het einde van een onrustbarend jaar niet uitsluitend door sombere stemmingen te laten beïnvloeden. Groei brengt met zich mede worsteling en teleurstelling', maar ook verheugende feiten. We zien dat in onze eigen gemeente, in ons eigen land, ja, in heel de wereld. Zoals we tegenwoordig in de tijd worden samengeperst, zo worden wij ook geconcentreerd in de ruimte. Wat waren de wereldgebeurtenissen voor de mens van 1907? Een drama op een ver verwijderd toneel, Wat zijn ze voor de mens van 1957? Onmiddellijk op hem betrokken feiten. Door incidenten, die in Egypte of in een Russisch grensland geschieden, wordt ons eigen, per soonlijk leven in gevaar gebracht. De wereld is kleiner geworden. En dat beangstigd in ons. Wij willen echter weigeren het oude jaar met angstgevoelens te be ëindigen en het nieuwe jaar niet met vreze tegemoet gaan. De juiste instelling op deze oude jaarsavond is, dat wij onze klein heid en betrekkelijkheid hebben te beseffen en dat wij ons overgeven aan Gods wil. Het jaar 1956 is een jaar geweest van grote veranderingen en ver schuivingen in het wereld-aspect. Wel bleef de koude ooilog zijn karakter behouden van durende spanningen, van diplomatieke duels en van kleinere afleidingsoorlogen, maar het toneel, waar de belang rijkste gebeurtenissen geschiedden, verplaatste zich. Het probleem van het nabije oos ten werd virulent en bracht een nieuwe wereldoorlog dichterbij dan hij ooit na de nederlaag van de as- mogendheden geweest was. 0— De gedragingen der arabische landen schenen wel-overwogen. Men kan zich geen listiger beraamd plan voorstellen dan het nabije oosten ten uitvoer bracht. Aan alle kanten vielen de ara bische staten het westen aan en de gelijktijdigheid van al die agressie maakt de toestand des te gevaar lijker. Frankrijk, dat in Algerijë voor zijn leven als grote mogendheid strijdt, zag zich weers reefd door de steun, die de opstandige Alge rijnen ontvingen van Egypte uit; het jonge dappere Israël, de voor post van het westen in het nabije oosten, werd door een reeks van agressieve daden zijner naburen ten dode getreiterd, Engeland zag zijn positie op Cyprus bedreigd. En als klap op de vuurpijl kwam Egypte met zijn nationalisatie van het Suez-kanaal, waardoor de zee verbindingen van Europa ernstig werden geschaad en zijn olie-voor- raden slonken. De landen van het nabije oosten zijn militair en organisatorisch be schouwd zwak en minderwaardig. Maar zij konden zo'n grote mond opzetten en de westelijke 'mogend heden ringeloren, omdat zij het machtige Rusland achterzich wisten. Hier komen wij tot de grote en alles overschaduwende gebeurtenis die ons 1956 te aanschouwen ge geven heeft: de wonderlijke gedra gingen van Rusland. Dit jaar heeft op ostentatieve wijze de zogenaamde vredelievende politiek van Croetsjtsjov en Boel- ganin zich zien ontplooien. Het scheen een ogenblik, of het ijzeren gordijn zou openvallen. Staatshoofden, parlementariërs, ministers uit het oostelijke en wes telijke kamp wisselden bezoeken en dronken te Moskou de wodka. De vriendschapsbetuigingen gin gen gepaard met een openlijke verlochening van de oude hardheid. De oude afgod, Stalin, werd van zijn voetstuk gestoten. Maar het zelfde jaar 1956 maakte ons getui gen van een volstrekte wending in de russische politiek. Opeens liet de Sovjets hun mas ker vallen en vertoonden hun ware aangezicht. Opnieuw brengt het communis me bloed en tranen en aan 't wes ten een onverhulde dreiging met geweld. De vraag is te 'stellen, waar de verklaring ligt van dit wisselend en wankelend sovjet-beleid? Door zijn destalinisatie, die tot het uiterste werd doorgezet, heeft de sovjet-staat de geesten opgeroe pen, die hem vijandig zijn. Hij heeft er de vrijheidsdrang door losgewoeld, welke in alle vol ken aanwezig is, die zuchten onder zijn knoet. De hongaarse opstand is het sterkst sprekend symptoom van een algemene bedreiging van de Sovjet door de volken, die hij heeft onderdrukt. Maar overal is men de tyrannie moe. De poolse revolte heeft men nauwelijks bedwongen. Opstandige bewegingen zijn gesignaleerd in Bulgarije, in Litauen en Danzig, ja in Rusland zelf. Het prestige van het sovjet-stel sel heeft de nekslag gekregen. Het westen wendt zich vastbeslotener dan ooit af van de macht, die ka nonnen en tanks richt op weerloze vrouwen en kinderen. De Sovjet-unie I:eeft al haar wervingsmogelijkhc cn verloren en haar tegenstanders vinden, als een weerslag op haar wandaden hun eenheid terug. De NATO heeft nieuw leven ge kregen en de europese samenwer king tegen het gevaar uit het oos ten kreeg gloednieuwe kans. 0— Door te gewagen van deze recen te ontwikkeling van de wereldsitu atie komen wij op het tweede op merkelijke verschijnsel, dat 1956 ons te aanschouwen gaf; de wis selvallige en grillige politiek der Verenigde Staten. Toen de storm in het nabije oos ten was opgestoken, verloochende Amerika zijn westelijke bondgeno ten en ontstond een diepe breuk in het westelijke blok. Maar al spoedig drong de ge meenschappelijke bedreiging van een uitdagend Rusland tot her nieuwde samenwerking. De vraag blijft open in hoeverre AmeriKa gerechtigd is, slechts op een afstand het westen te steunen en zich een eigen gedragslijn aan te meten, wanneer het de noodzaak inziet zich de behartiging van zui ver amerikaanse belangen voor te behouden. Wij menen, dat het ingrijpen van Israël, Frankrijk èn Engeland en de eigenaardige in-solidariteit van de Verenigde Staten in de kwestie van het Suez-kanaal aan de vrede zijn laatste levensadem heeft ge geven. Door het optreden der drie mo gendheden is de toestand gezui verd, het gestook en gewroet is vervangen door een openlijk stel len van het probleem; door de neu trale en daardoor arbitraire hou ding van Amerika werd een beroep op de Verenigde Naties mogelijk. Dat de Verenigde Naties in aan zien zijn gestegen, is een belangrijk verschijnsel, dat 1956 ons bracht. Men roept het van de daken uit, dat de Verenigde Naties aan het ontaarden zijn, dat de invloed der oosterse leden haar vredesbeleid vertroebelt, maar zij zijn er toch in geslaagd de wereld over een gevaarlijke afgrond te dragen en tot dusverre de vrede te bewaren. Of dit zal blijven gelukken? 0— Wij gaan het jaar 1957 in met de bedreiging van een nieuwe wereld catastrofe. Het heeft er de schijn van, dat het Suez-kanaal minder aanleiding geeft tot een acute ontploffing dan enige weken geleden het geval scheen. Maar de toestand in en om Hon garije heen is zeer ernstig. Het hongaarse volk wil zijn ver zet niet prijsgeven. Het zal blijven vechten tot de laatste man. Maar wat zal de Rus gaan uitspoken? Zal de Sovjet-Unie, nu haar be staan op het spel staat, geen daad van wanhoop verrichten om zich te handhaven? Twee belangrijke feiten van het afgelopen jaar zijn het herstellen van de geest van samenwerking in Frankrijk en de amerikaanse pre sidentsverkiezing. In het uur van gevaar weet deze veerkrachtige natie, die altijd door verdeeldheid wordt geteisterd, haar eenheid te herwinnen. De wedergeboorte van Frankrijk is een der winstpunten in de ge schiedenis in het jaar dat ver streek. En de herkiezing van Eisenho wer tot president van de Verenigde Staten geeft ook rede tot vreugde Het noord-amerikaanse volk zoekt naar standvastig beleid en naar de bestendiging van een leider, die de problemen kent. Welk een tegenstelling tot de toe stand in Rusland, waar het bewind door geheime intriges en paleis revoluties wordt bedreigd en dat door zijn raadselachtige onzeker heid een gevaar voor de wereld wordt! 0— Temidden van de dodelijke ge varen waarmee wij het nieuwe jaar ingaan, kan er toch blijdschap in ons zijn, wanneer wij ons reken schap geven van de zedelijke reactie die door de wandaden der Russen in Hongarije bij de volken der we reld werd opgeroepen. De menigte leeft bij leuzen, maar in de beslissende momenten der ge schiedenis welt het gevoel voor recht en menselijkheid toch spontaan en machtig uit haar op. In het bijzonder ons Nederlandse volk, dat de gevluchte Hongaren met genegen gastvrijheid ontving, heeft de praktijken van het com munisme weten te onderkennen en woedend veroordeeld. De democratie heeft zich gekeerd tegen deze macht van geweld en verraad en het heeft begrepen, dat de strijd in Hongarije wordt ge voerd tussen de arbeiders en hun onderdrukkers en dat hij precies hetzelfde karakter draagt als wel eer het socialistisch verzet tegen de uitwassen van het kapitalisme, waarbij dan de zogenaamde com munistische „volksleiders", met hun reusachtige saldo's op buitenlandse banken de plaats van de kapitalis ten innemen. Wij worden overweldigd door de wereldgebeurtenissen, die zich in het afgelopen jaar aan ons op drongen, maar wij verlangen toch ook een terugblik te geven op de lotgevallen van ons eigen land. NEDERLAND Het kern-moment in de geschie denis van Nederland in het afge lopen jaar wordt gevormd door de kamerverkiezingen en de daarop ge volgde kabinetsformatie. De verkiezingen brachten winst voor de Partij van de Arbeid, waar van de verklaring lag in de begrij pelijke populariteit van de minister president, dr. Drees. Maar ook de Katholieke Volks partij behield haar stellingen. De oorzaak van de eindeloze ka binetsformatie, die daar op volgde, lag in de poging, een regering te vormen van alle partijen, terwijl de verschillende politieke groepen es sentiële verschil- en geschilpunten vertoonden. Met kunst en vliegwerk is tenslotte een nationale regering ontstaan. Het jaar 1957 zal moeten uit maken of de nieuwe regering zich zal kunnen handhaven te midden van de vele vraagstukken, waarvoor zij zich ziet geplaatst. Men is on zeker over haar toekomstig succes, maar wij kunnen wel vaststellen, dat het nieuwe kabinet vele uit nemende figuren in zich heeft op genomen. Onder die figuren trekt minister Luns in bijzondere mate de aan dacht. Hij heeft, ook in de verga dering der Veren. Naties krachtig geprotesteerd tegen de indonesische aanmatiging en rechtsverkrachting tegenover Nederland, waarvan twee onzer landgenoten het slachtoffer werden. Het jaar 1956 is het jaar geweest van de rechtsgedingen over Jung- sehlager en Smidt. De eerste werd in de dood gedreven, Schmidt ver toeft nog, ver van de zijnen, in de kerker, waar niet overwegingen van recht, maar van politiek de uitspra ken hebben gericht. Weldoend was de spontane veront waardiging van ons volk met de verontwaardiging over de wandaden der Russen in Hongarije te verge lijken waarmee het reageerde op de indonesische misdaden, verkwik kend het huldebetoon aan mevrouw Bouman, die ons het besef gaf, dat er uit ons volk nog gestalten van formaat verrijzen, ook in een troe bele tijd. Dit is geen registratie van alle gebeurtenissen, die er in een jaar vielen, maar wij geloven toch wel, dat wij enige essentiële momenten in buiten- en binnenland hebben aangeduid, die het jaar 1956 te aan schouwen gaf. Wij staan daar midden in als kleine mens. Vele dingen doen leed, andere brengen vreugde. Maar als Katholieken en Christenen weten, dat er Eén is, die 't al bestiert en dat wij vertrouwend op Hem de toekomst in mogen gaan van 1 januari 1913 Op 25 december overleed te Oostrum, in de ouderdom van 73 jaren, de heer Antoon Loonen. Hg was 20 jaren lid van de gemeen teraad van Venray. De voetbalclub D.S.O. won met 2—1 van T.V.V. van 4 januari 1912 Boven Oostrum dreven op 28 december twee luchtballons. Mej. H. Versleijen opende een knipcursus. Lesgeld bedroeg f 10. vanaf 1 januari 1957 bij de de spaarbank voor iedereen Je De Boerenleenbanken Krachtproef voor het koninkrijk Dit jaar zette in met traag vor derende nederlands-indonesische onderhandelingen in Genève De voornaamste struikelblokken bleken wel te zijn de kwestie Nieuw Guinea en de zaak van de nederlandse arrestanten en hun verdediging in Indonesië. Nadat de indonesische delegatie plotseling was teruggeroepen, wer den de onderhandelingen weliswaar na een paar weken hervat, maar het einde bleek toch een grote mis- slukking. En dat niet alleen, maar al spoedig verscheen in de pers het bericht, dat de Indonesiërs eenzijdig het met Nederland bestaande Unie verdrag hadden opgezegd, zonder dat de indonesische regering het fatsoen wist op te bengen, de ne derlandse regering officiëel en bij voorrang van dit besluit op de hoogte te stellen. En, alsof het nog niet erg genoeg was, werden dra alle overeenkoms ten van de rondetafelconferentie eenzijdig opgezegd, hetgeen aan Den Haag de commentaar ontlokte: „een ernstige zaak, die haar prece dent in het internationale verkeer nog niet kent". Ten aanzien van de nederlandse gevangenen in Indonesië staan ons allen nog helder voor de geest het dramatische verloop van het proces Jungschlager, benevens de veroor deling tot levenslange gevangenis straf van de heer Schmidt, alsmede de moedige en bekwame verdedi ging van onze landgenoten door mevrouw Bouman, nadat mr. Bou man naar Nederland had moeten terugkeren. Oost West, thuis niet best Ten aanzien ven de status van Nieuw Guinea nam de nederlandse regering een duidelijk standpunt in, maar de oproep tot bezinning inzake dit nederlandse gebiedsdeel vanwege de generale synode der ned. hervormde kerk bracht vele gemoederen in beweging. In verschillende ambonnezenkam- pen hier te lande ontstond onrust en ging men in werkstaking als ge volg van het ministeriëel besluit, de Ambonnezen voortaan zelf voor het bereiden van him maaltijden in voor dit doel gebouwde en inge richte gezinsKeukentjes te laten zorgen. In augustus kwam het zelfs tot ernstige ongeregeldheden, doordat de verschillende Ambonnezen stroop tochten gingen ondernemen in de omgeving van huu kampen, teneinde zo voedsel te verzamelen. Een en ander maakte politie-optreden hier en daar noodzakelijk. De nieuwe rechtsorde voor het koninkrijk regelde ook de positie van de West in het verband van het geheel. Nietemin ontston den enige moeilijkheden tussen de nederlandse gouverneur daar ter plaatse en de antilliaanse regering, die echter op gelukkige wijze kon den worden opgelost. Parlementaire perikelen Gedurende 4 maanden hebben wij moeten worstelen om een nieuwe regering te kunnen samenstellen. En dat na verkiezingen, die welis waar een opmerkelijke, doch overigens toch altijd maar een ge ringe verschuiving te zien gegeven hadden aan het politieke front. Een hele serie grondwetwijzingen werd door de beide Kamers der Staten Generaal goedgekeurd. Ten gevolge hiervan koint de Tweede Kamer sinds november met 150, de Eerste Kamer met 75 leden bijeen. Hoewel het zittende kabinet nog steeds demissionair was, werd Prinsjesdag in alle luister gevierd. De troonrede moest gezien de bin nenlands-politieke situatie wel een sober karakter dragen. Daaren tegen leek de regeringsverklaring, die de minister-president dr. Drees na het totstandkomen van het nieuwe kabinet aflegde, veel op een troonrede. Door veelszins uit deluchtgegre- pen, althans opgeblazen publicaties in enkele buitenlandse bladen werd geknaagd aan de nederlandse kroon. Intussen stelde een daartoe be noemde commissie van drie terzake een onderzoek in en bracht rapport uit, als gevolg waarvan onder meer enkele mutaties ten hove hebben plaatsgevonden. Loonstrijd en pensioenvreugd Het niet overeenstemmen tussen werkgevers en werknemersorgani saties inzake de richtlijnen, die ge volgd moesten worden bij de even tuele invoering van een vrijere loonvorming, leidde begin 1956 tot een breuk in de Stichting van de Arbeid. Via regeringsbemiddeling kwam men echter tenslotte toch tot volledige overeenstemming. Over 1955 zou een uitkering in eens van maximaal 3 pet mogen worden verleend, terwijl bedrijfstak- gewijze een loonsverhoging van ten hoogste 6 pet tot stand zou komen. Vrijwel algemeen vonden deze loon maatregelen toepassing, hoewel dit in enkele gevallen met niet lang durige stakingen gepaard ging. De wet op de algemene ouder domsvoorziening, ter vervanging van de noodwet Drees, vond in de Kamers een gul onthaal en zal per 1 januari 1957 van toepassing wor den. Het huurbeleid vormde mede in zet van de kabinetsformatie. De voorgenomen huurverhoging, ge bonden aan enkele beperkende be palingen, zal gemoedelijk per 1 juli 1957 worden ingevoerd. Het kwaad van de afbetaling, dat catastrofale vormen dreigde aan te nemen, werd door een ministriële beschikking beteugeld. In verband met het aanzienlijke tekort op de betalingsbalans wend de de regering zich tot de Sociaal Economische Raad om advies. Een beperking van de'bestedingen met minstens 700 miljoen gulden werd door dit lichaam noodzakelijk geacht wil een evenwichtige verhouding tussen uitgaven en middelen tot stand worden gebracht. Woningnood en verkeersprobleem Nationale noden bij uitstek waren en blijven wel het woning- en ver- keersvraagstuk. Ook het nieuwe kabinet is van mening, dat aan de woningbouw een hoge prioriteit zal moeten worden verleend. Het bouw programma voor 1957 is begroot 75000 woningen. Wegens de strenge vorst lag echter de bouw in de af gelopen winter gedurende vele weken stil. Maatregelen zijn in overweging, waardoor althans bij lichte vorst voortaan zal kunnen worden doorgewerkt. Een voorlopige balans van de woningtelling wees uit, dat Neder land op 30 juni 1956 nog 250.000 woningen te weinig bezat. Dit be tekende een vermindering van haar tekort met 40.000 vergeleken bij mei 1947. Het Hongarije en de hongaarse vluchtelingen aangedane leed inspi reerde ons volk tot het voeren van een krachtige hulpactie. Mede in verband met de woningnood kon de regering echter hettoegelaten aan tal van 2000 vluchtelingen niet ver hogen. Het na de 2e wereldoorlog in enorme mate toegenomen gemoto riseerde verkeer en verwacht wordt, dat het aantal motorvoer tuigen, dat de nederlandse wegen onveilig maakt, in 1970 nog twee keer zo groot zal zijn als vandaag stelt de verantwoordelijke personen voor moeilijke, zo niet somtijds vrijwel onoplosbare problemen. Eerst werd een maximumsnelheid van 40 km per uur voor bromfiet sen ingevoerd. Later stelde de mi nister een maximumsnelheid van in het algemeen 50 km per uur voor motorvoertuigen binnen be bouwde kommen in het uitzicht, alsmede enkele bepalingen ter be scherming van de voetgangers. Het gebrek aan parkeerruimte werd op vele plaatsen nijpend. Met het oog op een dreigend ge brek aan benzine voerde de minis ter een zondagsrijverbod in. hetgeen aanleiding gaf tot protesten in horeca- en vervoersbedrijven. Bont allerlei De felle kou in de maand februari legde njet alleen huizenbouw en scheepvaart stil, maar belemmerde ook het verkeer en maakte het budget voor de toch al dure kolen extra hoog, terwijl de vogels het zwaar te verantwoorden hadden. De bijzonder natte zomer beteken de een ernstige schadepost voor onze landbouwers en veehouders, daar vele landerijen onder water kwamen te staan. Ondanks het slechte weer, was het toeristenbezoek aan ons land enorm. Gedurende verschillende maanden moest een meer dan normaal aan tal gevallen van kinderverlamming worden geconstateerd. De viering van de 5de mei, de spelling, de zaak-Schokking en de be perkende maatregelen van minister Cals t.a.v. de universitaire studie brachten verscheidene pennen in beweging en ontketenden met name wat het laatste punt betreft een storm van protest. Het voortdurende tekort aan onderwijzers en leraren, deed hier en op onderwijsgebied een bepaald zorgelijke toestand ontstaan. Door noodopleidingen en tegemoetkomen de maatregelen werd hierin eniger mate voorzien. Het defensiebeleid en met name de uitgaven op dit gebied, vormden tijdens de kabinetsformatie een be langrijk geschilpunt. Belangrijke winstpunten waren, dat de dijk om oostelijk Flevoland werd gesloten, terwijl de luchthaven Rotterdam en de tunnel bij Velsen werden geopend. Nederland gaat het nieuwe jaar tegemoet, terwijl vele moeilijkheden om een oplossing blijven vragen. Het nieuwe kabinet heeft een uit voerig program opgesteld, waarvan naar wij hopen, een groot aantal punten in het komende jaar ver wezenlijking zullen vinden Temidden van een wereld die woelt en gist en terwijl vele volken gebrek Jijden of worden geknecht, is Nederland nog een eiland van weelde waar vrijheid heerst. Voor die schone gaven mogen en moeten wij God dankbaar zijn. Laten wij de Koning der koningen bidden, dat deze uitzonderlijke toestand ook in het komende jaar onzes Heren negentienhonderd zeven en vijftig bestendigd moge blijven. bij moeilijk- heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1