de Gruyter leeszaal en bMiciheek #e mee! Schenk óók eens een goed glas wijn... 15 Tips Kerstboom. Opening R.K. Openbare Vervolg van voorpagina Wat interesseerde hem Kerstmis, het bracht een verliespost van twee dagen, waarin niet gewerkt en geen zaken gedaan konden worden. Hij was zo jong niet meer en had die ellende al vele jaren meegemaakt en steeds weer waren het dagen, waarin zijn humeur daalde en waar in hij hunkerde naar de nieuwe dag, waarop hij weer aan de slag kon gaan. Plotseling schrok hij op. Wat was dat Automatisch zocht zijn rechter voet de rem. Een donkere schim maakte zich tussen de donkere bomen los en gleed langzaam over de weg. Hij trapte uit alle macht, De wielen gleden door op de hard bevroren sneeuw, de wagen slin gerde en hij had alle moeite de auto op de weg te houden en de donkere, dreigende stammen te ontwijken. Een klap en de wagen stond stil. Snel opende de man het portier en sprong naar buiten. Hu, wat was het gemeen koud. Hij rilde in zijn colbertje. Bij het licht van de zilverwitte maan zag hij op de sneeuw een klein hoopje liggen Wat had hij geraakt, een mens of een dier? Hijgend van ingehouden spanning hurkte hij neer en keek. Een klein meisje! Hoe kwam dat kind in hemels naam tegen middernacht op deze eenzame weg? Wat moest hij doen? Tientallen vragen bestormden hem. Hij voelde zich diep ongeluk kig en de nuchtere, handige zaken man, die voor niets terugdeinsde, stond nu voor een probleem, waar hij geen oplossing voor wist. Hij bekeek het kind eens goed. Met een smal wit gezichtje en ge sloten ogen lag het in de sneeuw. Bloed sijpelde uit haar mondhoek. Wa' zou het k n 1 mankeren? Waar kon hij hulp halen" in dit verlaten oord? Maar hij kon dit kind toch niet alleen laten? Zijn hulpeloosheid maakte hem razend. „Houd je kalm jongen", vermaande hij zich. Uit de wagen haalde hij zijn overjas en een zak lantaarn. De jas schoof hij onder het hoofd van het kind, zoals hij dat anderen bij een ongeluk ook wel eens had zien doen en bij het licht van de zaklamp probeerde hij te ontdekken, wat het meisje scheelde. Maar hij zag niets anders dan het gewonde hoofdje, omring door goudblonde krullen. Het witte gezichtje en het kreu nen maakten hem nerveus. Hij wendde zijn blik af en zag het haveloze jurkje en de oude, ver sleten schoentjes. Het moest een arm kind zijn, hamerde het in zijn hoofd. Dan hield hij de adem in. Zei het kind wat? Hij boog zich verder voorover. Zachtjes bewogen de lippen van het meisje en zij sloeg de ogen op. „Waar ben ik?" vroeg ze met een zacht stemmetje. De man wist er geen antwoord op te geven. „Hoe kom jij hier"* was zijn wedervraag. „De ster" stamelde het kind. Nieuwsgierig keek de man rond. Welke ster bedoelde ze? Er ston den er duizenden aan de hemel. „Morgen is het Kerstmis", fluis terde het kind. „Ik zag de ster en vannacht moet het kindje geboren worden. Ik wil het zoeken". Het stemmetje zakte weg en de ogen sloten zich weer, als was de inspanning te groot geweest. De man begon er iets van te begrijpen. Het kind had een heldere ster ge zien en door de verhalen van an deren over de geboorte van het kind Jezus, had het gemeend, dat het nu geboren zou worden en was op zoek gegaan. Zo zou het wel geweest zijn. Waar kwam ze van daan? Als hij dat maar wist. En hoe kreeg hij hulp. Nu, wat was het koud! Het was net of hij slaperig en misselijk was. Kwam dat door de kou of door de emotie? Juist wilde hij opstaan, toen het kind de ogen weer opsloeg en het stemmetje mompelde: „Hoor je de klokken? Het kindje is geboren en ik ben er niet bij". Zachtjes gleed een snik over haar lippen. Dadelijk hurkte de man weer neer. Hij luisterde aandachtig. Ja, hij hoorde ook de tonen van klokken. Heel zacht en heel ver weg, gedragen op de ijle vrieslucht kwamen ze in deze stilte tot hier op de eenzame weg. Nog nooit had hij zo aandachtig naar de klokken geluisterd. Het kindje is geboren, had het meisje gezegd. Voorzichtig boog hij zich over haar heen. „Lief kind", fluisterde hij zacht. Er gleed een blijde glim lach over haar gelaat. „Ik zie het kindje", zei ze met gesloten o^en. „Wat is het mooi! Er straalt licht rond het hoofdje en de engelen zingen in koor". Intens gespannen luisterde de man, gebogen over het kind. 0 Hij voelde de kou niet, die langs zijn benen en rug opkroop. Hij bleef een en al aandacht voor het meisje voor hem op de grond. Hij ging naast haar zitten en luis terde naar al het moois dat zij zag en met een gelukkige glimlach op haar gezichtje heel zacht en fluis terend vertelde. Het was zijn won derlijkste belevenis. Hij raakte in de war en kon zijn blikken niet meer van het bleke gezichtje los maken. Onder de invloed van het zachte Voor de officiële opening van de R.K. openbare leeszaal en biblio theek bestond jl. zaterdag veel belangstelling. Niet alleen waren geestelijke en wereldlijke autori teiten uit Venray zelf aanwezig, ook provinciaal en landelijk had deze opening in „lees"-kringen de aandacht getrokken. Zo waren o.a. afgevaardigden van de Bond van Openbare leeszalen en boekerijen aanwezig, van de Kath. Centrale van lectuurvoorziening in Limburg en verder afgevaardigden van verschillende stands- en jeugd organisaties, alsmede hoofden der scholen in onze gemeenten. Hen allen riep de heer Swuste, voor zitter van de stichting, hartelijk welkom toe, toen de heer Deken de nieuwe lokalen had ingewijd. Deze toonde zich zeer tevreden over de totstandkoming van deze instelling, die zij het klein behuisd toch enorm nut zou kunnen hebben voor onze gehele gemeenschap. Drs. Swuste besprak in zijn openingswoord de vele moeilijk heden, die overwonnen hadden moeten worden en releveerde dank baar de hulp en steun, die men bij het oprichten en inrichten van bibliotheek en leeszaal had mogen ondervinden. GEESTELIJKE ONTWIKKELING Hij wees óp de grote eisen die gesteld worden aan de mens van vandaag. Gespecialiseerde eisen, die een vereniging van zijn geestelijke leven met zich brengen en een beperking opleveren voor zijn mogelijkheden. Er blijven vele andere mogelijkheden braak liggen die b.v. via vrije-tijds-besteding ge compenseerd kunnen worden. Dan kan lezen een groot goed zijn, dat kan bijdragen tot een groter gees telijke ontwikkeling en kan het goede boek positief nut hebben. De burgemeester noemde de lees zaal en de bibliotheek van groot belang voor de pedagogische en culturele vorming van de gehele streek. Een schat van 12000 goede boeken, een ruime leesgelegenheid, is een goed begin. Hij sprak de hoop uit, dat dit werk mocht slagen, dat Venray deze kansen zou grijpen, die het hier zo over vloedig geboden wordt. En mocht inderdaad blijken, dat de hele inrichting dan te klein is iets wat o.a. ook de heer Swuste ge suggereerd had dan zal het ook mogelijk zijn om binnen afzienbare tijd tot iets groters en nog beters te komen. Namens de Bond van Openbare Leeszalen en Boekerijen werden felicitaties overgebracht, waarbij het bestuur gefeliciteerd werd met dit behaalde resultaat, waarmede het zich als volwaardig lid schaarde bij de vele andere, waar reeds eerder een leeszaal is opgericht. De hoop werd uitgesproken dat Venrays bevolking geen drempel vrees zou kennen, maar druk gebruik zou maken, van de moge lijkheden, welke de leeszaal en de bibliotheek hen biedt. Namens de Provinciale vereni ging bood de heer Wouters geluk wensen aan, die er op wees dat Venray de 13e leeszaal van Limburg was en de eerste boven de lijn Venlo-Weert. Hij herdacht dank-, baar het voorbereidend werk van kapelaan van Leipzig en Pater Aegidius, die zich indertijd hiertoe beijverd hebben en die nu de schone voleinding mogen zien. Hij sprak de hoop uit, dat de bibliotheek zou mogen groeien en dat ook het onderling contact tussen de „grote" kopje straalde licht af en hij be leefde wat zij vertelde. De wonderlijke sfeer van de ge boorte van het Kind, hij zag de os en de ezel in de stal, zoals zijn moeder hem dat tientallen jaren geleden verteld had, toen hij nog een kleine jongen was. Hij voelde de warmte en de sfeer. De Engelen kwamen lager en lager, zij waren van een verblin dend wit en zij namen het kind op en zweefden er mee naar omhoog. Hij keek ze na, heel lang, totdat ze heel hoog waren en de hemel zich opende. Een verblindend licht straalde uit de gapende opening en schitterende hemelse muziek klonk vermengd met engelengezang. Hij voelde zich lichter worden en zag hoe ook hij gedragen werd naar omhoog en hij voelde zich gelukkig bij dit kind te zijn. Nu had hij rust en een thuis... 0— De volgende dag, op eerste Kerst dag, toen de eerste stralen van de, zon boven de horizon klommen, vond een boer hen. De man, het kind en de auto. „Door de kou bevangen", luidde de conclusie van een arts later. „Wie gaat in zo'n verschrikkelijke vrieskou ook uit een warme auto alleen in een colbertje". fluisterende kinderstemmetje ge raakte hij in een ban. Het meisjes- .1 bibliotheek en de kerkdorpen goed zou zijn en blijven. Hierop kwam de heer Janssen terug, die namens de K.C.V.L., de kath. lectuurvoorziening in Limburg zijn gelukwensen aanbood. Hij ge waagde van de vele nieuwe inzich ten, die in deze tijd baan breken op het terrein van het bibliotheek en leeszaalwezen. Dat daarbij wel eens botsingen voorkomen en moei lijkheden ontstaan is vanzelfspre kend. Maar in goede samenwerking onderling begrip kunnen veel van deze moeilijkheden opgelost worden en omgezet worden in positieve voordelen. Dat heeft Ven ray laten zien, en het resultaat daarvan is, dat de groeiende bevol king nu over een goed geoutilleerde bibliotheek en boekenrij beschikt, maar daarnaast goede samenwer king en buurtschap bestaat met de bibliotheken op de kerkdorpen. RONDLEIDING Dan toonde het bestuur der stichting met trots de nieuwe aan winst voor Venray. Huize San Damiano is, mede dank zij architect Colsen, voor een deel omgetoverd. Allereerst vinden we dan de uit- leenbiblioteek voor de groten, waar In een keur van romans is te vin den. Oudere boeken uit de op geheven biblioteken zijn verdwe nen en een macht nieuwe aange schaft. De directrice, Mej. Kessels en haar helpsters, zullen u alle moge lijke inlichtingen verschaffen. Koop uw kerstboom Voor de jeugd is er een goedge- t m0„elijk vulde jeugdbiblioteek, waarin zq 6 J van alles en nog wat vinden zullen, en plaats hem de nacht voor de Zij staat geheel afzonderlijk van de opstelling in een emmer water. grote biblioteek, heeft ook afzon derlijke uitleenuren, zodat de gro ten de kleinen en de kleinen de groten niet in de weg lopen, maar ieder de aandacht krijgt, die hij verdiend. En dan last not least de openba re leeszaal. Uit het oogpunt van binnenhuis architectuur al een zeer prettig geval, maar vooral ook voor allen, die nu eens op hun geraak wat na willen zoeken, eens wat ongestoord willen lezen en wat dies meer zij. Een keur van naslagwerKen op ieder terrein, alsmede studieboeken van alle richtingen staan klaar, voor allen wie lust hebben eens binnen te lopen. In een gezellige, maar rustige sfeer, kunnen daar die werken ge raadpleegd worden. Een deel daar van wordt gratis uitgeleend en er liggen verschillende tijdschriften ter inzage. Het is niet bedoeld voor de jeug digen onder de 16 jaar. Daarvoor hoopt men later nog een leeszaal en of studiezaal te maken. Het is. ook niet alleen bedoeld voor de ouden van dagen, die hier op hun gemak een krant kunnen lezen al zijn ze natuurlijk van harte welkom maar het is voor geheel Venray bedoeld. En wij kunnen u werkelijk aan raden: loop eens naar binnen, be kijk het eens en U komt beslist terug over en onder de Laat de grootte van uw kerstboom in evenredigheid blijven met de kamer waarin hij geplaatst moet worden. Zoek voor het plaatsen van de kerstboom een koel, maar tochtvrij plekje uit, niet in de doorgang waar het meest gelopen moet worden. Zorg er voor, dat uw boom goed vaststaat, even tueel kruisstuk aan de onderkant moet niet alleen van degelijk hout zijn, maar ook met lange spijkers bevestigd zijn aan de stam. In een emmer aarde staat de boom niet alleen vaster, maar blijft hij ook langer goed, vooral als die aarde af en toe nat gemaakt wordt of afgedekt wordt met vochtige mos. De aan te brengen versiering in de boom moet eenvoudig zijn, althans niet te druk van opmaak. Gebruikt ge kaarsverlichting, zorg er dan voor, dat de kaarsen zoveel mogelijk rechtop staan en denk er om, de brandende kaarsen niet te dicht bij gordijnen te plaat sen, opdat brand achterwege blijft. Plaats naast of achter de boom, gemakkelijk te grijpen, een emmer met water en een natte dweil, opdat bij mogelijke brand, dirpct geblust kan worden. Bedenk dat droge naalden vlug vlam vat ten. De kaarsen kunnen tot het laatste eind opbranden, als u ze omwikkelt met staniol. „Sneeuw" voor de kerstboom kunt u maken van 1 dl. water, waarin een pak zeepvlokken is op geklopt, totdat het goed stijf is geworden. Dit mengsel, uitgestre ken over dennetakken, geeft een aardig effect. Laten alle huisgenoten moeder helpen, opdat zij vroegtijdig klaar is met het gereedmaken van alles wat op kerstdagen gebruikt moet worden, ze zal er extra dank baar voor zijn! Het mooiste gebak krijgt ge als de bakoven „voor verwarmd wordt. Plaats de bakblik ken in het midden van de oven. De P.T.T. heeft drukke dagen te verwachten, wij zijn er zeker van, dat de PTT- ers u dankbaar zullen zijn, indien ge uw eventuele kerst- of nieuw jaarspakjes tijdig ten postkantore bezorgt. Zorg voor degelijke ver pakking en leg in het pakje nog een extra adres van ontvanger en van afzender. Denkt ook eens even aan de armen, ook zij hebben Kerstmis. Wellicht kunt gij er ook voor hen een feest van maken. Zorg op tijd in de kerk te zyn Men zal al het mogelijke doen u een plaats te verschaffen. Zo gij geen eigen plaats hebt. wees in schikkelijk en behulpzaam, dan kunnen ook anderen de Diensten goed volgen. BEL OP BIJ BRAND No. 392 dat is nu lieus geen luxe meer. De Gruyter stelt iedereen in de gelegenheid om een goed glas wijn te schenken met de feestdagen. Uitstekende kwaliteiten. Eigen importen. Op alle soorten 10% korting, du9 veel en veel voordeliger dan waar ook! 'VOORDELIGE AANBIEDING bij elke aankoop van een fles wijn, vruchtenwijn, advocaat of limonade de tweede fles 25 cent goedkoper tot en met 31 december 1956 RODE BORDEAUXWUN Chateau Bellerive 1953 2,65 WITTE BORDEAUXWUN Premières Cótes de Bordeaux Haut Cadillac f 3, RODE ZOETE WIJN Castellon f2,50 Rode Portugese wijn 2,75 WITTE ZOETE WIJN Samos f2,75 Griekse muskaahvijn 2,25 DIVERSE DRANKEN Advocaat Verlof schilletje APERITIFS Finest old Douro Port rood Finest old Douro Port tvit Sherry Dry Old Fino Sherry Vermouth Tino VRUCHTENWIJNEN Vermouth Vermetti Rosetti rode vruchtenwijn Risetti, witte vruchtenwijn f3,40 2,9Ó f5,25 f5,50 f4,50 f4,95

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4