Wat hangt ons boven het hoofd? Sint Nicolaas....! Onvoordelig sparen SPORT Vorstelijke ontvangst van kindervriend WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 23 dames en heren De poppenactie van St Liduina loopt ten einde Zaterdag 1 December 1956 No 48 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG N MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS. PRIJS PER KWARTAAL I 1.25 BÜITEN VENRAY f 1.45 Het drama van Hongarije en de dreiging van een nieuwe oorlog nemen de laatste weken onze geest in beslag. Iedereen heeft het hele drama van Hongarije gehoord of gelezen. En iedereen heeft er op zijn eigen manier bij nagedacht. We zijn er allen immers nauw bij betrokken. En hoe zal het verder aflopen in het Midden-Oosten? Wat zal Rusland nog doen? Wij allen voelen ons bedreigd in ons bestaan! Natuurlijk zijn er ook mensen, die zich nergens wat van aantrek ken. Maar de mens die nadenkt, vraagt zich af: Wat hangt ons nu boven het hoofd? Wat zal de wereld overkomen? En hij is min of meer onrustig en angstig. En nu wij ons in ons huidige bestaan bedreigd voelen door het vooruitzicht van een nieuwe oorlog, die misschien door het gebruik van atoomwapens het leven van alle burgers bedreigt, nu gaan we al het andere erg on belangrijk en betrekkelijk vinden. Alls schijnbare gewichtigheid, die ons leven elke dag omringt, de zorgen om mooi weer, om een pret tige uitgaansdag, om een mooie baan te vinden; alle ruzies en kri tiek van huiskamerformaat: dat alles gaat nu erg betrekkelijk en onbelangrijk worden, als wij in deze onzekere tijd denken aan de zin van ons bestaan en de beteke nis van ons leven. Toekomstverwachting. Wat zijn nu die mensen te be klagen, die van de ene dag in de andere leven, zonder uitzicht op een betere toekomst Die moeten in deze onzekere tijd alle grond onder hun voeten voelen wegzinken. Onder hen bevinden zich ook die zich christen en ka tholiek noemen, maar wier chris tendom niets te betekenen heeft. De ware christen is bezield door het grootse en wijde over de gren zen van de tijd en de dood heen- reikende uitzicht op een nieuwe aarde en hemel, waar vrede en ge rechtigheid zullen heersen zonder einde. Hij ziet uit naar de komst van Christus, die ons zal opnemen in Zijn heerlijkheid. En dan denkt hij niet alleen aan de komst van Christus op het einde van de wereld, maar nog meer aan de komst van Christus voor iedere mens afzon derlijk bij onze dood, en hij weet, dat die komst heel nabij is en voor de deur staat. Ja, de Heer is nabij, om Zijn verlossing aan ons te voltooien. Het is een beetje triest om de socialistische strijdliederen te horen. Daar klinkt in bijna alie strofen dóór: morgen zal het goed zijn. We zijn op weg naar een betere toe komst; we leven voor de dag die eens zal komen; het morgenrood daagt... Wat is dan toch wel die fel begeerde toekomst? Die toekomst houdt in: nog meer geld verdienen nog meer vacan- tie nog minder werktijd nog minder belasting naar meer sociale verzekeringen nog groter pensioenen en, natuurlijk, de definitieve overwinning op het ka pitalisme. Het is de dappere zangers alle maal van harte gegund, en ook die christenen en katholieken, die haast geen andere toekomst verwachting koesteren, in wier leven Christus en Zijn komst op het einde totaal geen rol spelen. Wanneer al deze aardse verwach tingen ook vervuld zouden worden, zal er in elke mens nog altijd de honger naar het eeuwige en on vergankelijke overblijven. En wie moet die honger stille? In de Adventstijd die wij heden beginnen wil de H. Kerk ons weer eens goed ervan doordringen, dat een christen moet uitzien naar Christus' komst, omdat die komst nabij is en Hij dan onze verlossing zal voltooien. De Adventstijd moet meer in ons uitwerken dan alleen ons voor bereiden om een mooi Kerstfeest te vieren in de kerk en thuis. Ze moet de verwachting van Christus' nabije komst zo in ons doen leven, dat de vreugde om de volledige verlossing bij Christus' komst, be stand is tegen elke bedreiging en tegen elke ramp, wat er ook mag gebeuren. Dat dit verlangend uitzien naar Christus' komst, tot het wezen van het christendom behoort, zouden we een volgende keer nog eens graag willen aantonen. Nadat verleden week de voorzit ter van het aloude StNicolaasgilde een telefonische boodschap van deze heilige had ontvagen, waarin deze hem meedeelde, dat hij, ver gezeld van 10 Pietermannen naar Venray zou komen, is dit gilde in spoedvergadering bijeen geweest, om de goed-heilige man een zo waardig mogelijke ontvangst te be reiden. En door dat vergaderen is het volgende programma gereed gekomen. Om half 2 ongeveer zal de Sint met zijn gevolg arriveren in Huize Servatius. De Broeders van Liefde zullen als traditie hem ontvangen en hier kan de Sint even bijkomen van de vermoeienissen van de reis, terwijl hij verder het goed en kwaad van Venray even bestuderen kan. Om ongeveer 2 uur zal dan de schimmel, die intussen zijn natje en zijn droogje gehad heeft, voorgeleid worden en zal de blijde intocht door Venray gaan beginnen. Van Huize Servatius gaat het via de Stationsweg en Hofstraat naar het Gemeentehuis, waar hij onge veer om half 3 door de heer Bur gemeester namens alle inwoners welkom zal worden geheten. Tra ditiegetrouw zal ook de Sint een kort woord spreken. Met Venrays Harmonie voorop, een heraut te paard en begeleid door schutterij St Anna zal dan de feestelijke stoet door het dorp trek ken. De straten waardoor getrokken wordt zijn: GrQtestraat, Paters- straat, Paterslaan, Langstraat tot aan de Kazerne, Henseniusstraat, Henseniusplein, Kempweg, Lange- weg, St Jozefweg, Overloonseweg, Gasstraat, Maasheseweg, Hofstraat en als eindpunt de Grote Markt. In de stoet rijden nog mee het bestuur van de St. Nicolaasgilde en de „f ouragewagen", van waaruit de 10 knechten van Sinterklaas regelmatig zullen worden „bevoor raad". Het is namelijk de uitdruk kelijke wens van St Nicolaas, dat de kinderen, welke zich langs de straten, waarover de stoet trekt, hebben opgesteld, worden getrak teerd. Als het weer wil meewerken, zal deze ontvangst van de goede Sint een bijzonder feestelijke gebeurtenis worden, welke niet zal nalaten een diepe indruk te maken op onze kinderen. Want het is op de aller eerste plaats voor hen, dat de Sint komt. Men zorge er dan ook voor, dat de kinderen langs de route de beste plaatsen krijgen, zodat zij alles goed kunnen volgen. Het lijdt geen twijfel, of duizen den groot en klein zullen de Sint bij zijn komst naar Venray willen begroeten. Het behoeft geen betoog, dat de Sint een dergelijke grootse ontvangst zeer op prijs zal weten te stellen. Hij heeft echter het St Nicolaas gilde uitdrukkelijk verzocht, aan het publiek te verzoeken, zich niet al te opdringerig te gedragen. Met name zo zeide de Sint letterlijk heb ik niet graag, dat de grotere belhamels al te vrijpostig naar voren zullen dringen. Daarmee be derven zij maar de pret voor de kleinen. Endatkanik niet dulden...! De belhamels mogen dat voor gezegd houden! Het is een tijd van gunstige conjuctuur en toch wordt er onvoldoende gespaard. De grote klacht van alle financiële en economische deskundigen be staat hierin, dat het bestedings niveau van de meeste Neder landers te hoog ligt. Men spaart niet of veel te weinig. We behoeven er niet of nauwe lijks op te wijzen, dat het gebrek aan besparingen voor een groot deel voortvloeit uit de voortduren de geldontwaarding en de onrustige toestand in de wereld. Het economisch leven ontwikkelt zich veel te instabiel. De regering doet wat zij kan om deze geldontwaarding tegen te gaan. Men heeft getracht, de looninfla- tie tegen te werken door pryssta- biiisatie, die deels gelukt is, maar ook slechts gedurende korte tijd soulaas biedt. Minister Zijlstra zal ondervinden dat zijn moderne inzichten der prijsstabilisatie worden weggevaagd door een inkonsekwente toepassing. Men tracht de prijzen van onder nemers, dus in de particulier sec tor, in de hand te houden, maar in de overheidsbedrijven moet men prijsstijging toelaten, omdat deze alleen gericht zijn op kostendek king. Nieuwe verliezen. Elke stabilisatie lijdt hier direct tot verliesgevende productie. Daarom zal men binnenkort de tarieven van de PTT omhoog zien gaan. Minister Algera heeft reeds aangekondigd, dat ook de Spoor wegen met prijsverhogingen zullen komen, Tal van electriciteits- en gasbe drijven hebben de prijzen reeds verhoogd of staan op het punt dit te doen. Evenzeer worden de ta rieven van gemeentelijke vervoer bedrijven omhoog gedrongen. Men is er lange tijd in geslaagd, de prijzen voor huishuur in be dwang te houden. Laten we toe geven, dat de prijsstop hier met succes heeft gewerkt. Onmiddellijk zal daaraan moeten worden .toegevoegd, dat het aan bod van huizen tot een zodanig tekort is gedaald, dat hier een na tionale noodtoestand uit is gegroeid. De monetaire toestand is slechts naar een ander terrein, dat der volkshuisvesting verschoven. Het is maar de vraag, welke van de kwade gevolgen men 't meest acceptabel acht. Ditmaal willen we eens zien naar de ontredderde toestand van onze staatsfinanciën, die ook al de dupe dreigen te worden van al te sterke stabilisatie, nl. van 't renteniveau. Het is bekend, dat de staat en de lagere publiekrechtelijke licha men, die geld nodig hebben op lange termijn, dit slechts mogen aantrekken tegen een rente, die een bepaalde hoogte niet te boven gaat. Men wil daarmee vermijden, dat de kosten van geld lenen te zeer stijgen (goedkoop geldpolitiek) Ook de gemeenten zijn hieraan Zondag trekt hier St. Nicolaas weer rond. Dan komt de oude en heilige bisschop zijn jaarlijks be zoek aan Venray brengen, zoals hij dat brengt in iedere plaats van ons land, bij arm en rijk, bij jong en oud... En zoals het kinderhart in deze dagen soms bonst van angst en stille verwachting, zo is er bij de oüderen plezier en stil genoegen in de vreugd der kleinen, in de goed heid jegens anderen. Het sprookje van liefde, in een moderne en vermaterialialiseerde wereld... Dit Nederlandse feest bij uitstek is dan weer bijna aangebroken. Nog enkele dagen resten ons om onze inkopen te doen uit de over vloed, die weer wordt aangeboden. Dan is het 5 decemberavond, waar op de groten hun pakjes ontvangen, hun cadeautjes krijgen. Een avond vol van huiselijke ge zelligheid. Dan is het 6 december morgen, als de kleintjes reeds vroeg wakker zijn en de hartjes kloppen van spannende verwach ting om het grote wonder van de St. Nicolaas-tafel, waarop de goed heilig man al zijn giften en gaven heeft achtergelaten voor wie zoet was en braaf... Gelukkig dat wij nog kunnen ge loven in het sprookje van de daken berijdende Sint en zijn zwarte knechten, die al onze fouten en te kortkomingen noteren en onze deug den belonen. Gelukkig dat het sprookje uit eigen kinderjaren opnieuw zijn ou de vorm en inhoud krijgt. Zeker de tijden zijn duur en voorvele ou ders zal het misschien moeilijk zijn om ook dit jaar het St. Nicolaas- feest echt een feest te maken voor jong en oud. Laten we dan bedenken dat er anderen zijn, voor wie het onmoge lijk een feest kan zijn. Dat er ook in Venray nog vele mensen door armoede inderdaad St. Nicolaas voorbij moeten laten gaan. Dat er ook in Venray nog kinderen zullen zijn, die geen St. Nicolaastafel ge dekt vinden, voor wie hij niets heeft achter kunnen laten. En die met leden ogen moeten aanzien, hoe hun schoolmakkertjes met hun gekregen spullen pronken. U kent ze misschien in Uw eigen omgeving. Laat Uw hart dan spreken, dat zonder mijter en baard toch de beste sinterklaas zal zijn. U kent ze misschien niet, omdat U met uw eigen zorgen en moeilijkheden te druk bent om de zorgen en moei lijkheden van anderen te zien en te kennen. En U misschien nooit gerealiseerd hebt dat er nog zulke mensen in Venray zijn. Jammer genoeg zijn het er veel. Dan zal het Sociaal Charitatief Centrum graag voor U de taak van de goede heilige man vervullen. Zij kennen de adressen, waar Uw Sinterklaas dankbaar en met liefde ontvangen zal worden. Denkt U daaraan eens in deze dagen. Het adres van het Sociaal Charitatief Centrum is Paters^raat 10a telf. 666 Uw boodschap zal daar graag in ontvangst genomen worden. Dat er in Venray ouderen leven, eenzaam zonder familie, die juist met zo'n dag de eenzaamheid nog zwaarder voelt drukken. gebonden en in Venray zelf onder vinden we aan den lijve, wat dit betekent. De lege schatkist. Wie goed acht heeft gegeven op de werkzaamheden van het ministerie van financiën, die weet, dat enkele maanden ge leden de schatkist bijna leeg was. Men heeft de schuld daar van wel geschoven op de grote uitgaven van de regering. In werkelijkheid lag de oorzaak bij de lage-rentepolitiek. De staat heeft geen langdurige leningen geplaatst, omdat men wist, dat er een hogere rente zou moeten worden betaald, dan strookte met het bestaande rente-gamma van de overheid. Liever trok men geld aan op korte termijn. De schatkist ging opereren als een deposito-bank. Na bepaalde tijd vroegen echter de banken het geld weer op, omdat men in het bui tenland bereid was een veel hogere rente te betalen Ook in het binnenland is het rente-niveau gestegen. Zo was de minister van financiën zelfs ge noodzaakt het disconto te verho gen. Maar de staat mocht niet meer betalen en dus kwam hij zondergeld te zitten. Als men niet bereid is bij schaars aanbod van geld een hogere prijs te betalen, kan men zijn behoefte aan geleend geld niet bevredigen. Zien we nu eens naar de reeds staande staatsleningen. Deze zijn uitgeschreven in een tijd, toen men tegen lage rente geld kon lenen. Er is een reeks staatsleningen be neden 4 pet. Thans kan men van zijn geld wel meer maken. De bezitters van deze stukken zijn dus gedupeerd en zouden hun staatsobligaties gaarne willen ver kopen. Dit kunnen zij doen, maar de koers van deze lage rente bie dende stukken is zodanig laag, dat men een stuk van f 1000 slechts voor f 850 kan verkopen. Dit koersverschil is zo ernstig, dat men in dit geval met verlies geld heeft uitgeleend aan de staat. Dubbele pech. Wij spreken nu nog niet over 't verlies, dat de obligatiebezitter al reeds heeft geleden, doordat in de jaren, waarin hij zijn geld afstond de waarde van de gulden veel min der werd. Bij stijgende rente en toenemen de geldontwaarding heeft de obli gatiebezitter dubbel pech. Hij krijgt geen rente genoeg en verliest op de hoofdsom door renteverlies. Het moge zo zijn, dat de bezitters van aandelen zowel winst-, alsook verlieskansen hebben, de bezitters van staatsobligaties hebben alléén verlieskansen. Nu kan men daarbij nog opmer ken, dat de staat in een tijd van waardestijging van het geld toch evenzeer verplicht is het volle be drag aan guldens uit te betalen en dat men in geval van latere rente daling evenzeer de eenmaal vastge stelde rente moet betalen. Men vergeet daarbij, dat bij de staatsleningen meestal de bepaling wordt gemaakt van toegestane ver vroegde aflossing. Daalt dus de rente beneden.het niveau waartegen oorspronkelijk werd geleend, dan lost men eenvoudig de oude lening vervroegd af en sluit men een nieuwe (conversie). Dezelfde mogelijkheid heeft men bij waardestijging van het geld, waaraan wij de eerstkomende jaren wel niet toe zullen komen. Ziehier de practische gang van zaken bij staatsleningen. Het zal ieder duidelijk zijn, dat in een tijd van stijgende rente de staat geen haast heeft met het aflossen van de bestaande leningen. Maar dat ook niemand interesse heeft in de geldvraag van rijk en gemeente. belegging van besparingen be gint men derhalve steeds minder te voelen. Alleen pensioenfondsen en andere grote institutionele beleggers, die in de risico-vrije sfeer moeten blij ven, zullen bereid zijn staatsobli gaties te kopen. De particuliere be legger zal er geen baat meer bij vinden. Het is geen wonder! In de aanvang van ons betoog spraken wij over een tekort aan be sparingen en over de te grote con sumptie. Is het een wonder.dat ons volk steeds minder lust tot sparen aan de dag legt? Obligaties geven een groot risico wanneer we met het bovenstaande rekening houden. Huizenbezit is onrendabel geworden. Voor de be legging in aandelen is alleen hij ge schikt, die over een voldoende reserve beschikt om eventuele de pressies te kunnen opvangen. De spaarbankrente is laag en bij sparen in munt of papier, stelt men zich bloot aan de gevaren van de geld ontwaarding. Vooral voor hen, die zich niet dagelijks bevinden in het cen trum van economische activiteit in handel en industrie is het sparen geworden tot een ris kante bezigheid met veel kansen op verlies en slechts een kleine mogelijkheid op winst. Komt in de bestaande toestand geen ver andering, dan is er geen prikkel meer tot consumptiebeperking. Zeer zeker niet met het doel om daar de voorheen zo veilige maar thans zo gevaarlijke staatspapieren voor te kopen. Hieronder zijn dames van alle leeftijden, jongens van de hoogste U.L O.-klas, tot heren, bijna aan de pensioengerechtigde leeftijd. Deze zijn het, welke bij U belletje komen trekken eens per week, per maand of per jaar. Ze worden op de ene plaats vrien delijk ontvangen, bij een ander min der vriendelijk, omdat die het toch wel wat erg vindt in zijn heerlijke rust gestoord te worden, Dit zijn allen mensen zoals wij, welke óók weieens graag in eigen familiekring zouden zijn, als ze hun dagelijkse bezigheden af hadden. Toch dienen zij zich telkens aan, om hun kwartjeszegels bij U te plaatsen. Zij vragen niets voor zichzelf, doch voorde opbouw van de nieuwe toren en de opbouw van nieuwe kerken, waar deze kwartjes dringend nodig zijn. Voor velen van U betekent dit kwartje een offer. Anderen zijn er die méér kunnen missen. Als U eens bedenkt wat deze col lectanten er voor over hebben, blijft dan niet achter. Geeft veel en geeft graag voor Uw nieuwe toren. Voor dit jaar brachten deze col lecten tot op heden pl.m. f 4.500 op. Een mooi bedrag, waar Uw Pastoor-Deken U dankbaar voor is. Er zijn echter achterblijvers. Doet allen mee en geeft per week per gezin toch zeker een kwartje. De boemerang. Men kan dit vraagstuk overbren gen naar de particuliere sfeer. Bij gesloten hypothecaire lenin gen doen zich dezelfde moeilijk heden voor. De geldschieters wors telen ook hier met grote verlies kansen door geldontwaardingen de kans op rentestijging. Men kan zich hiertegen nauwe lijks dekken dan door het opnemen van bepalingen, waarbij de rente op en neer gaat met de geldende rentevoet en mogelijkheden tot vervroegde opvraging. Het is nauwelijks te verwon deren, dat de staatslening na de oorlog in discredlet is ge raakt. De door de regering ge volgde monetaire- en rente- politiek is hier debet aan en de gevolgen beginnen zich als een boemerang tegen de staat te keren. Voor deze vorm van Nog enige dagen scheiden ons van het einde van de poppenactie. De kerkdorpen, Heide, Ysselsteyn, Merselo en Venray-kom worden nog afgewerkt waarna op 5 dec. a.s. de heer Janssen, adjudant van de rijkspolitie alhier het lot zal laten beslissen. Op pakjesavond zullen de prijs winnaars nog bezoek ontvangen van het bestuur van de dekenale afdeling, welke persoonlijk de prij zen komen overhandigen. Mochten er door omstandigheden buiten de hierboven genoemde plaatsen niet alle formulieren zijn opgehaald, dan bestaat er nog tot 4 dec. a.s. tot 9 uur 's avonds ge legenheid deze in te leveren by fa. van den Munckhof, drukkery, Grotestraat alhier. Laat uw kans niet verloren gaan. Zorg dat een der poppen of andere prijzen op pakjesavond blijvend by U thuis komen inwonen. Zorg voor een verrassing voor uw Kind en laat door uw daad het „Aanschaffingsfonds" van de Kath. Inval. Bond St. Liduina Dek. Afd Venray haar ideaal verwezeniyken. Nieuws uit Venray en Omgeving S.V.V.-nieuws Dat de wedstryd zondag j. 1. te gen Tiglia door het eerste elftal verloren werd, heeft feiteiyk met voetballen als zodanig weinig te maken. Men kan zich afvragen of het nog sport genoemd mag wor den op een dergeiyk terrein een wedstryd te spelen. Er zyn om minder belangryke redenen wedstryden uitgesteld. Hoe het ook zij, deze wedstrijd werd met 2-1 verloren en weer zyn kost bare puntjes naar de maan. Of de wedstryd, die zondag a.s. tegen Lin deheuvel gespeeld zal worden, suc ces zal opleveren, valt ook te be zien, omdat deze klup nog altijd een oude rivaal in Venray ziet. Het tweede hoefde zondag niet te spelen en mag nu proberen van Blerick 2 te winnen. Het is een uitwedstryd, dus is het oppassen geblazen. Het derde had ook vrij door de aflassing van de wedstryd en .krygt Melderslo op bezoek. De heren moeten „winnen" in hun devies gaan schryven. En het vierde heeft ook de vacantie uit, want zij moeten tegen Geysteren en ook hier dient gewonnen te wor den. Misschien dat dan Sinterklaas, die zondagavond om 7 uur by de voetballers in zaal Schellen op be zoek komt de roede kan sparen. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kom. DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 45 der Drankwet (S 1931, no. 476) ter openbare kennis, dat op 15 novem ber 1956 is ingekomen een verzoek van Matheus Hendrikus Gerardus Verstegen, wonende te Venray, Put- tenweg 34, ter verkryging van een verlof A voor het vergaderlokaal en zaal van het gemeenschapshuis te Ysselsteyn. Binnen twee na de dagtekening van deze bekendmaking kan een ieder tegen het verlenen van het verlof A schriftelyke bezwaren by het gemeentebestuur indienen. Venray, 21 november 1956. UITBREIDING VENRAY's HARMONIE Zaterdag verzorgden de leden van Harmonie Euterpe een Cecilia- avond, die klonk als een klok. Letterlyk en figuuriyk. Want mid den onder het feest, waaraan ook de dames der leden deelnamen, gingen de deuren open en trok een vergrootte drumband de zaal bin nen. De leider hiervan, de heer Bakens, kon aan de president drie 'U dieptetrommen en een overslag- trom aanbieden, die door de leden zelf vervaardigd zyn. Uit een oude dikke trom en enkele botertonnen hebben de leden van Harmonie Euterpe een stel drumtrommen vervaardigd, die voor de beste fabriekstrommen niet behoeven onder te doen. De heer Laurensse was diep ge troffen door dit blijk van samen werking en eensgezindheid, die hy het beste bewys achtte voor de wederopbouw en uitbreiding van Venray's Harmonie. Hy kondigde aan, dat waarschyniyk al in januari de vergrootte Harmonie zich zou presenteren aan het Venrays publiek, dat hy dank bracht voor de spontane medewerking, die het gegeven heeft in de vorm van ruim f 2000.bij de laatste rondgang. Voor de kinderen der leden zullen de muzikanten een kerstviering verzorgen, waarbij aan de kinderen van 4 tot 12 jaar een tractatie zal worden aangeboden. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Jeugd-O. en O. Pater Martinianus Briels O.F.M. hield voor de jeugd O. en O. een lezing over Pieter Breughel. Hy toonde aan, dat deze vaak moed willig vergeten schilder 'n volkomen ongecompliceerd man was, die het liefst in eerlykheid en openheid schilderde. Deze eerlykheid en openheid vond hy alleen gekarakterizeerd in kin deren en boeren en in de ongerept heid van de natuur. Uit de lezing van pater Marti nianus, bleek zijn brede kennis over deze Middeleeuwse schilder. De aanwezigen dankten hem har- telyk. Deze jongeren groep zit vol leven. Dat blykt uit de oprichting van een declamatiegroep, waarvan mevr. v.d. HomberghBott de lei ding op zich neemt. Een kleine zangclub en toneel groep is in wording. Deze groepen stellen zich tot doel, in eigen kring de avonden op te luisteren. De eerstvolgende bijeenkomst zal plaats vinden op dinsdag 11 decem ber. Een verlate St. Nicolaas zal dan voor een verrassing zorgen. Hazepaeper De Vastelaovondklup heeft wel een zeer ongelukkige start gehad. Moest de eerste avond, waarvoor

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1