vitrages en overgordijnen P. VAN OPBERGEN Tmodes Grotestraat 24 PROFICIAT.... met uw nieuwe woning. Maak van uw huis een feest, door ons te laten zorgen voor De economische rechter oordeelt Tien jaar gezinszorg te Venray Meisjes, Zondag plechtige viering ómabbm fa. v. d. Munckhof Zaterdag 3 November 1956 No 44ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF \KT Ï+T+IT DT AH \7dC\T2 T/TTMÏ? A V TTTVT OlVAQTDPVïTlVr ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV DCIVOJLHiJ VUUl\ V Erl^Ivii I EsLN UIVlO 1 I\CI\.ui\ PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 „Afwisseling van menu, doet eten' denkt Roermond en daarom krijgen we als afwisseling van de politie rechter, zo nu en dan de econo mische rechter hier in Venray, die oordeelt over fouten en feilen der mensheid, begaan tegen de ontel bare wetten, verordeningen en voor schriften op het economisch terrein. T. uit Horst had enkele percelen grond over, die hij wou verpachten. Links en rechts bleken er wel lief hebbers te zijn, temeer waar een groot gedeelte tuindersgrond was. T. verdeelde derhalve zijn grond in ettelijke stukken en verpachtte die tegen de prijs van tuindersgrond. Hij zelf had hem daarvoor ook ge bruikt. Maar alle pachters waren land bouwers en het vreemde is nu, dat die grond dan plotseling stukken minder waard is, ook al telen die landbouwers daar bonen en andere warmoezerij-gewassen op, die men zonder tuinbouwteeltvergunning mag telen, maar die tenslotte toch tuinbouwgewassen zijn. T. kreeg dus zijn pachtcontracten terug met de opmerking: te hoog en moest lagere prijzen rekenen. Dat deed hij ook, op papier, maar in de praktijk liet hij zijn pachters de tuinbouwprijzen betalen. Nu hebben we hier geen leger van ambtenaren voor niets lopen en het duurde dus niet lang of T. was het haasje. De pachters waren zo sportief om te zeggen, dat ze tegen die prijs helemaal geen be zwaar hadden. Ze waren blij hem daarvoor te kunnen krijgen en hij was zijn geld waard. Maar T. was fout geweest en kreeg f 200 boete. Die mijnheer uit Tegelen, die gehaktballen verkocht, waarin het gehakt vervangen was door een dot meel, kreeg f 60.voor deze oplichterij. De Venrayse kappersbediende, die zijn schaar aan de wilgen had gehangen, maar in zijn vrije tijd als hij van fabriek terug kwam enkele oude klantjes van baard en hoofdhaar beroofde, werd met f 25.en f 50.voorw. er aan herinnerd, dat er nog zo iets als een vakdiploma bestaat. Dan stond er een hele ris Ven rayse meisjes, die hun dagen in vreugde en vrede gesloten hadden op een overhemden-atelier hier ter plaatse. Maar ternauwernood stak de asperges de kopjes boven de grond, of de meisjes namen de benen en ze gingen de asperges opzoeken, Als men tegenwoordig van baas wil veranderen, dan komt daar een hoop bij te pas, o.a. het geweste lijk arbeidsbureau, een deftige com missie etc. meer, maar al die stations was men zonder meer voorbij gelopen in al die haast om toch maar asperges te kunnen gaan steken. Ze kregen prompt f 30.— al zal ook de baas, die als getuige zou gehoord worden, nog het een en ander te horen krijgen, want die meneer liet maar verstek gaan. Een Venrayse metselaar, die in Horst werkte, kon in Venray komen, en meende dat dit een lotsverbe tering was en nam dus de kuiten. Maar de mensen van het gewes telijk arbeidsbureau zitten er niet voor niets en de commissie nog minder. Die lotsverbetering kost hem nu f 80.hetgeen dan het afscheidscadeautje van zijn oude baas is. Dat een bakker zonder meer geen tabak mag verkopen weten ze in Horst nog niet. Maar nu werd de Horstenaar dat met een boete van f 25.aan zijn verstand ge bracht en als ze hem weer snap pen krijgt hij er zo wie zo nog f 75 bij. Als men een bak op een wagen timmert is dat wagenbouw, idem op een aanhangwagen. Maar bouwt men die op een vrachtwagen, dan is het carrosserie. En dat is een heel andere en heel wat deftiger vakgroep dan die van de wagen bouwers. In Horst was een smid, die zijn diploma wagenbouw had en die dan ook al hele rissen bakken' op alle mogelijke onderstellen had gebouwd tot volle tevredenheid zijner klan ten. Ook op vrachtwagens, want hij kon met zijn simpel verstand niet begrijpen, waaroïn hij wel zijn bakje mocht timmeren op een aan hangwagen van een vrachtwagen, maar niet op de vrachtwagen zelf. De rechter snapte het verschil ook niet goed, maar de vakgroep car rosserie-bouwers voelden zich in hun goede naam en tevens in hun portemonnaie aangerand door dit „wagenbouwersweik" en sloeg toe. Ook deze wagenbouwer kreeg f 25.en mag bij een volgende overtreding nog eens extra f 100.- betalen. En nu onze smid maar Carrosseriebouw aan het leren. Reeds vóór de 2de wereldoorlog waren er in ons land instellingen werkzaam, die zich tengevolge van de dreigende gezinsontwrichting tot doel stelden, hulp te verlenen aan moeders, die hun taak niet naar behoren konden verrichten. Na de bevrijding, die in het noor den van ons land langer op zich liet wachten dan in het Zuiden, werden groepen van jonge meisjes gevormd, die in een groot aantal gezinnen der geteisterde centra voortreffelijk werk hebben gedaaan. Na het beëindigen van dit nood- werk bleek al spoedig, dat de be hoefte aan steun en hulp in een groot aantal gezinnen bleef bestaan en men ging zich bezig houden met de opleiding van de gezinsver zorgsters. In oktober 1945 werd door de Raad van Beheer van het Neder lands Volksherstel met instemming van de minister van Sociale Zaken een Commissie tot bestudering van dit vraagstuk ingesteld. Deze studie commissie formuleerde een aantal eisen, welke naar haar oordeel aan de opleiding van de gezinsver zorgsters moet worden gesteld o.a. het doorbrengen van een gedeelte van de cursus in internaatsverband. Later werden deze eisen aangevuld en uitgewerkt. Zo is langzaam de Gezinszorg ontstaan en uitgebreid tot haar huidige vorm. Gezinsverzorging wordt dus ge geven door een opgeleide kracht dit in tegenstelling met de gezins hulp die in de gezinnen zelf standig en onder deskundige leiding werkt en die taak heeft de moeder te helpen en voor te lichten, omdat zij haar taak wegens ziekte of om andere redenen niet naar behoren kan behartigen. In" steeds stijgende mate wordt in alle delen van ons land naar des kundige hulp gevraagd en elke plaats, die een Gezinszorg rijk is, stelt alles in het werk, om deze te behouden, door haar vooral de zo nodige financiële middelen te ver schaffen. De financiën baren deze instellingen grote zorg. De overheidssubsidie, nl. de Rijks- en wettelijk vastgestelde gemeente subsidie, moge dan formeel 50 pet zijn, de andere 50 pet moeten op gebracht worden uit particuliere middelen. De retributies van de ge zinnen zijn aan de lage kant. Het leeuwenaandeel van particu liere zijde moet komen van de be drijven, de parochies en van een extra-subsidieregeling van de ge meenten. Reeds vele gemeenten, die het belang van een Gezinszorg voor de gemeenschap inzien, geven op het ogenblik een extra-subsidie. Grootse offers Dank zij de activiteit van de Derde Orde van Venray en om streken, is Venray een van de eerste plaatsen van ons land geweest, waar de Gezinszorg haar intrek nam. Slechts ingewijden weten hoe grote financiële offers werden ge bracht door de D.O. om de Gezins zorg van een woning te voorzien en de jaarlijkse tekorten te dekken. 4 November zal het de dag zijn, waarop zich 10 jaren geleden de Gezinszorg vestigde in de gemeente Venray. Tevens wordt dan het feit herdacht, dat mej. E. Raedts van de oprichting af als leidster haar beste krachten belangeloos gaf. Dit jubileum zal niet ongemerkt voorbijgaan, In de afgelopen week is dehuis- aan-huis collecte gehouden, waar voor kerkelijke en wereldlijke auto riteiten een woord van aanbeveling gaven en morgen-zondag zal dan eigenlijke viering plaats hebben. Om 9 uur zal er in de Paters kerk een plechtige hoogmis worden opgedragen om God te danken voor de afgelopen tien jaren en Zijn zegen te vragen „voor het werk wat komen gaat. Van half 12—half 1 zal het bestuur van Gezinszorg recipiëren in San Damiano, waar ook de gasten oud-gezinsver- zorgsters en geestelijke leiders tesamen komen. In de middag is er een huiselijk feest. Moge de gemeente Venray, in dit opzicht bevoorrecht boven andere plaatsen, met al haar inwoners tonen, hoe dankbaar zij zijn voor 't vele werk der gezinsverzorgsters. Pater Urbanus van Gemert, ofm Directeur. 700 mm regen valt gemiddeld per jaar in Nederland Maar ook de zwaarst; bui deert U niet in ee-: Fort e x - regenja? FORTEX-GABARDINE REGENJASSEN in de allernieuwste modellen, sportief en gedistingeerd, mèt en zonder ceintuur. Prijzen van tot 13'.- U kunt ook zeker keus maken uit onze uitstekende collectie Demi's, Ulsters, Autocoats, Topcoats sto«enm°aisrn croZfy" Velours, Harris tweed, Teddy Obey en Ballantyre. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393 Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14 Mej. T. Coenen, Patersstraat 30 Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters- straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263 en de navolgende dames correspondenten: C. Tacken-Haegens, Castenray; H. van Rens-Loonen, Heide; M. Asselbergs, Leunen, K 12, Tel. 273; G. Geelen-Boonen, Veulen-Leunen Kerckhof-Vervuurt, Oirlo Tel. 04787—238; M. Lemmens, Oostrum, Tel. 480; J. vd. Winkel-Geurts, Smakt; Janssen-Pubben, Merselo; Zuster Mulder, Groene Kruis, Tel 04784201, Wanssum. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" In het algemeen gaat snelver keer vóór langzaam verkeer. Hier moet het snelverkeer ech ter voorrang geven aan de tegemoetkomende fietser. De regel luidt; afbuigend ver keer (in dit geval de auto) moet voorrang geven aan rechtdoor- gaand verkeer op dezelfde weg. Let U vooral op de woorden: op dezelfde weg. Een mooie sortering Oud Hollandse circulaires en -kaarten wacht op Uw keus om bedrukt te worden bij gelegenheid van Uw verloving of huwelijk! Komt U die keus even maken?

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1