Gezinszorg in Venray Betere vooruitzichten voor de landbouw? HET SCHONE BEGIN Veilig verkeer en de Anto-verzekering. Zaterdag 27 October 1956 No 43 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG LUNrtLI It V/J m EI PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WCP1TDT A F* \TC\C%T> A V WIVT A/ïQTi? PïTïTlM ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV iuLfl\Dl^/\U V UUi\ V üiM\ri I CIN V/iViO 1 i\CrIvC(ll PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY 1.45 Wie had dat durven denken, dat ik U na tien jaar nog iets mocht vertellen van het begin van de Gezinszorg te Venray Jaren is door mij en de bestuur- deren der Derde Orde geijverd en ik mag wel zeggen met grote geestdrift, aan de totstandkoming van dit instituut, dat zo geheel be antwoordt aan de doelstelling van de Derde Orde en de opdracht door vele Pausen aan haar gegeven. We hebben er veel en hard voor gewerkt. Door de jaren echter worden de sporen van voorgangers wel eens uitgewist en niet alles wat ontkiemt en groeit draagt blijvend vrucht. Menigmaal heb ik hier in Rot terdam gedacht aan deze vierde november en aan wat eraan vooraf ging en wat volgde. Het was een vreugde daarop terug te mogen zien. Maar nog veelvuldiger heb ik gedacht: hadden we hier in onze snelgroeiende, jonge parochie, aan de rand van Rotterdam ZOO EEN Gezinszorg. HET BEGIN Ik wil U gaarne iets van het begin van deze Gezinszorg vertel len. Ik zal noodzakelijk erg beknopt moeten zijn en onvolledig, omdat alleen mijn geheugen de bron is, waaruit ik putten kan en het zou bovendien te ver voeren. Indertijd stond er boven een artikel, dat de Gezinszorg in Venray aankondigde, de titel: „Het schone begin". Toen ik dat neerschreef was ik mij al bewust, dat deze betite ling min of meer onjuist was. Vier november is inderdaad de stichtingsdatum van dit instituut. Maar deze Gezinszorg zou er mis schien niet geweest zijn als er geen andere activiteit, heel nauw daar mee verwant, daaraan vooraf was gegaan. Lag het allereerste begin eigelijk niet enkele jaren terug Kenden we toen niet de gezinshulpen der Derde Orde, een dertigtal jongeren uit de Communiteit der Derde Orde van Venray, die bewust van haar roeping in kerk en maatschappij, zich vrijwillig hebben ingezet voor hulpverlening in gezinnen, welke in moeilijkheden verkeerden Maandelijks kwamen zij samen om de taken te verdelen en nieuwe begeestering op te doen voor het komende werk. Laat dit instituut niet alles vol daan hebben aan de bestaande be hoefte, omdat deze meisjes ook haar taak hadden in eigen gezin, maar het werk, dat verzet werd, gebeurde om edele motieven, om God en de evenmens. Ik herinner mij nog namen van gezinnen, waar die hulp werd verleend en zelfs nog de namen van hen, die er gewerkt hebben. Ik denk in dit verband aan de bezielende figuur van Marie Ambrosius, de prefecte der Derde Orde, welke tevens de leiding had over deze gezinshulpen. NA DE OORLOG Onder de vele oorzaken, welke dit mooie streven hebben bemoei lijkt en zelfs onmogelijk gemaakt, is die van de oorlog wel de voor naamste. Aanstonds na de evacua tie werd de opzet weer opnieuw ge probeerd. Nu werd evenwel de noodzakelijkheid ingezien van een instituut bestaande uit vrijgestelde en tot dit doel gevormde krachten, welke tevens geestelijke en maat schappelijke vorming in de gezin nen konden geven. Na overleg met de Hoogeerw. Heer Deken Berden, werd besloten, dit instituut van de gezinszorg voor te bereiden. Uit de kring der Derde Orde kwamen drie meisjes, die zich aan deze taak wilden gaan wijden. In October 1945 gingen zij naar de opleiding, die een heel jaar zou duren. Zij waren de eerste leer lingen, welke in het pas-opgerichte vormingsinstituut der Derde Orde Huize „Schooneerde" te Brummen, haar opleiding zouden ontvangen. De eerste vruchten mochten we er echter niet van oogsten; geen van deze drie kwam naar Venray. Was onze opzet mislukt...? Moesten we het werk opgeven...? Dat kon en dat mocht niet. Er werd druk gecorrespondeerd tot in begin October 1946 de Com missaris der Derde Orde, Pater Herman Veldman, tot Gardiaan van het Venrayse Convent werd be noemd. In hem zou de Derde Orde een grote steun krijgen, vooral bij het bereiken van dit doel, de gezins zorg te Venray. Hij toonde begrip voor de situatie van Venray en binnen enkele weken zouden we reeds twee gezinsver zorgsters voor Venray krijgen. Met deze snelle en verrassende oplossing van het vraagstuk waren natuurlijk weer andere grote pro blemen verbonden. Binnen een week moest alles geregeld zijn, huisves ting, inrichting, financiën en least not least de leiding. Een spoedvergadering van het Derde Orde-bestuur werd belegd en in enkele dagen was alles in kan nen en kruiken. De familie Spreeuwenberg op het Brukske, opende wijd haar deuren om de gezinsapostelen te ontvangen. De leiding werd gelegd in de veilige handen van Mej. Erna Raedts, welke in het sociale en charitatieve leven van Venray geen onbekende figuur was. Dat deze keuze zeer goed is geweest, heeft de tienjarige praktijk bewezen. Ik ben daarom zeer verheugd, dat men voor haar moeilijk en onbaatzuch tig werken, begrip heeft getoond door de extra vermelding in het jongste nummer van Peel en Maas. De afdeling financiën berustte bij de toegewijde en onkreukbaar ge trouwe penningmeester der Derde Orde, Harrie Jacobs. Allen hadden slechts een doel voor ogen, Chris tus te brengen in de samenleving, zoals dat van tertiarissen mag ver wacht worden. Op 4 November kwamen de eerste gezinsapostelen, Ans Lubbers en Riet Fokke, met de vrachtwagen van v. Gend Loos, welke toen een vrij geregelde dienst onderhield tussen Nijmegen en Roermond. Toch was de vreugde niet overal en bij iedereen. Er bleek nog wei nig begrip te zijn voor deze vorm van apostolaat. Men beschouwde de gezinsverzorgsters als „Luxe Paard jes", welke het nijpend dienst bode-vraagstuk niet hielpen op lossen. Ook het beter inzicht groeide door de praktijk; in hogere en lagere kringen ging men het werk zien als een heel belangrijk insti tuut voor Kerk en Maatschappij. „SAN DAMIANO' Intussen kwamen in Maart 1947 twee gezinsverzorgsters, An Peeters en Leida Mientjes en in Juli nog eens twee, Rieki Harbers en Riek Damman, de gelederen versterken, Maar ook het huisvestingspro bleem groeide uit tot een onhoud bare toestand. Heel provisorisch lagen twee gezinsverzorgsters let terlijk en figuurlijk onder de pan nen, terwijl de zoldervloer hier en daar extra voorziening nodig had. Het was „Rivi Torto" op z'n best nagebootst. De geest, welke er heerste was prima en er werd hard gewerkt en met blijde offerzin. •Meermalen werd een dringend beroep gedaan op het Bestuur der Gemeente en de toenmalige woning commissie; het refrein van het lied was altijd: „Er is woningnood" Ik hoor hoor het soms nog in mijn oren klinken als een deuntje, dat je niet kwijt kunt raken. Rijksambtenaren van de sociale dienst werden ingeschakeld. Zij verkregen via het Rode Kruis een Zweedse barak voor ons doel. Ik zal U de geschiedenis van die barak besparen. Dit zou te lang worden, maar hoe dan ook... door deze barak werd aan de Gezinszorg een woning toegewezen, het bekende San Da- miano op de Kempweg. En de barak verhuisde naar elders. In Februari 1948 was de opening van het huis. Van vreugde hebben we toen de geestelijke en wereld lijke autoriteiten uitgenodigd bij de feestelijke opening van San Dami- ano, We waren nog niet eerder in staat geweest een officiële kennis making te organiseren. De woorden, die toen door de verschillende instanties gesproken werden, waren niet enkel die van hooggestelde verwachtingen, maar van oprechte waardering voor wat reeds gedurende meer dan een jaar gedaan was. Dit was dus des te meer verheugend. Toch waren nog niet alle moei lijkheden overwonnen. Nog steeds waren we wachtend op. de officiële erkenning, om te mogen werken in Limburg, hetgeen tevens inhield het verkrijgen van de subsidie van Rijk en Gemeente. Ook deze erken ning werd ons enkele maanden later verstrekt, waarmee de stich ting der Gezinszorg ophield in een beginstadium te verkeren. U hebt wel gezien, dat de oprich ting van deze gezinszorg een heel lang begin heeft gehad. Het pad naar dat mooie doel ging niet over rozen, hoewel hier en daar prach tige bloemen tussen de puntige keien stonden te bloeien. Ik bedoel hiermee de belangloze medewerking van hen die meehielpen door hun beste krachten te geven en de velen die morele en finantiële hulp ver leenden. Met zekere trots mag het bestuur der Gezinszorg v.d.. Derde Orde vandaag terugzien op haar schoon verleden, waarvan ik zelf meerdere jaren het vele goed heb mogen zien. Moge de goede God, die ons po gen zegende de stuwkracht .en doel van dit nobel streven blij ven, ook in de verre toekomst P. fr. RUFUS MEIJER o.f.m. In Peel en Maas van vorige week werd het tweede lustrum aangekondigd van de Gezinszorg in Venray. Men vraagt zich dan aan de ene kant met verwondering af of dat nu al weer 10 jaar geleden is, dat met dat werk een aanvang werd gemaakt, terwijl men ook geneigd is om te zeg gen; hé is de Gezinszorg er pas tien jaren De tijd gaat zo snel, dat men meent dat het pas enkele jaren geleden is, dat de eerste meisjes een onderkomen vonden op 't Brukske, en vergeet dan tevens de omstandigheden waar onder zij die eerste tijd, nog zo kort na de bevrijding, hebben moeten werken en hebben doorgebeten. Dat laatste blijkt dan wel wanneer men zich afvraagt of het pas 10 jaren is, dat de Gezinszorg in Venray is, want het is zo'n volkomen ingeburgerde hulporganisatie geworden, waarop zo als van zelfsprekend een beroep wordt gedaan. Over een ding zullen allen het eens zijn, dat de gezinsver zorgsters zegenrijk werk hebben verricht en in veel gezinnen naast de arbeidshulp welke zij gaven ook zoveel troost en op beuring, maar vooral verbetering ten goede hebben gebracht. Men kan echter ook eensgezind zijn in de critiek, nl. er zijn er te weinig, de arbeid welke gevraagd wordt is te omvangrijk voor deze 8 meisjes die er werken. Doch dan moet men een ontstellend gebrek constateren aan roeping en offerbereidheid bij de jonge meisjes en moet men wel eens gaan letten op de financiële kant van de zaak. In Peel en Maas wordt voor wat dit laatste betreft gecon stateerd, dat de begroting voor het komende jaar een tekort aangeeft van vermoedelijk f 3000.doch zijn wij goed ingelicht, dan staat thans wegens tekorten van vorige jaren nog een schuld in de boeken van ruim f 12.000. Het is toch zeker een ereplicht voor onze gemeente om bij het naderend lustrum te trachten deze schuld in het belang van de bevolking gemaakt, af te lossen en in ieder geval er voor te zorgen, dat voor het komende jaar door onze giften een slui tende begroting verzekerd is en het bestuur de moed geschon ken wordt om uit te zien naar een uitbreiding van het corps van verzorgsters. Van ganser harte bevelen wij dan ook de komende envelop- pen-aktie aan en hopen dat door het slagen ervan aan de stichting Gezinszorg een klinkend bewijs wordt gegeven van onze dank en onze belangstelling. P. A. H. LOONEN, Pastoor-Deken van Venray Mr. A. H. M. JANSSEN, Burgemeester Heren Pastoors en Rectoren van parochies in de gemeente Venray De Voorzitters van alle standsorganisaties De Heren Huisartsen H. VORST, Voorzitter Groene Kruis L. M. LAURENS SE, Voorz. vh. Soc. Char. Centrum Rede van de heer Dings op de Kringvergadering van de L.L.T.B. te Venray. In zijn uiteenzetting over de situ atie van de Nederlandse landbouw in de Maandag gehouden kringver gadering der L.L.T.B., kon de heer Dings weinig positiefs vertellen over de toekomstige landbouwpo litiek en haar gevolgen. Hij bracht in herinnering hoe bij de eerste pogingen om een nieuw kabinet te formeren, over verschil lende strijdpunten diepgaand werd gesproken, maar over de landbouw geheel gezwegen werd. En toch was de toestand in de Nederlandse landbouw zeer zorg wekkend. Het was dan ook een wijs besluit van de K.N.B.T.B., toen zij de formateurs wees op de grote achterstand, die de Nederlandse landbouw heeft bij de gestegen welvaart voor het overige deel der bevolking. In haar schrijven duidde de K.N. B.T.B. op de schromelijke achter stelling van de landbouw en raadde aan, om via betere garantieprijzen tot een verbetering te komen. De formateurs hebben gelukkig de nood ingezien en bij de latere formatie-pogingen heeft de land bouwpolitiek dan ook een grote rol gespeeld. Zelfs de demissionaire minister Mansholt gaf in een rede te Zwolle toe, dat inderdaad van een achterstelling gesproken kan worden en dat dit in de toekomst dient te veranderen. Het Landbouwschap heeft de wen sen der K.N.B.T.B. onderzocht en hierover rapport uitgebracht. Er bleken op goede gronden drie eisen gesteld te kunnen worden, namelijk: BETERE BELONING. 1. Betere beloning voor de land arbeiders, die in vergelijking met andere groepen, te lage lonen voor hun prestaties ontvangen. Dit houdt tevens in: betere be loning voor de medewerkers uit de huiselijke kring van de landbou wers. Dit zou een kosten-vergroting met zich brengen van 90 miljoen. 2. Een betere bedrijfsvoerings vergoeding. Het LEI heeft toege geven, dat de vergoeding voor de bedrijfsvoering praktisch neerkomt op het loon van een landarbeider, waar dus alleen de prestatie in beloond is, maar de boer verder geen vergoeding ontvangt voor zijn bedrijfskapitaal, zijn administratie en de leiding. Ook dit moet veranderen en ko men op het industrie-peil, wat een kostenvergroting geeft van circa 60 miljoen. 3. Tenslotte moeten in de ver schillende kostenberekeningen voor taan de vervangingswaarde van de bedrijfsgebouwen als grondslag ge nomen worden. Thans worden bijv. voor afschrijving en pachten de vooroorlogse stichtingsprijzen aan gehouden, die al lang niet meer korresponderen met de huidige kosten en waardoor dus de land bouwers in het algemeen veel te weinig ontvangen. Wil men dat doorvoeren, dan worden nog eens extra 200 miljoen gevraagd. 350 miljoen tesamen vormen na tuurlijk een grote hoop geld en 't zal dus de vraag zijn of de re gering met al die voorstellen niet alléén akkoord gaat, maar of ze inderdaad ook de konsekwenties daarvan trekt. PRIJZEN OMHOOG. Want men moet er wel aan den ken, dat als deze eisen worden doorgevoerd en in de prijzen wor den verkalkuleerd, dat dan bijv. de prijs van de melk liefst 6 cent per liter omhoog moet. In 't zand gebied zelfs met 7 cent. Rogge zal f 7.50 duurder worden, aardappelen f 1.50. haver en gerst f 4., tarwe f 4.50. En dan is alléén een deel der landbouwers nog maar geholpen, want de pluimveehouders komen in verdrukking door de dure graan prijzen en de tuinbouwers krijgen helemaal niets van de koek. De algemene verwachting is dan ook, dat er wel een kleine prijs stijging zal komen en het overige uit het landbouw-egalisatiefonds. Wat bijv. inhoudt, dat de toesla gen voor de granen zullen stijgen en al cijfers genoemd worden van f 75 per ha. Met zekerheid is bekend, dat er voor een betere landarbeidersver goeding en een hogere beloning van de bedrijfsleiding de regering inderdaad in bovengenoemde zin een oplossing zoekt. Maar over de kwestie vervan gingswaarde van bedrijfsgebouwen, zal het laatste woord nog wel niet gevallen zijn, omdat de socialisten hierover natuurlijk andere ideeën op na houden, zoals bijv. pachtbe- lasting enz. Daarbij komt de moei lijkheid, dat door de verhoging van de bedrijfsgebouwen de pachters voor hogere pachtprijzen komen en dus weinig geholpen zijn met een kostenvergroting op dit terrein, terwijl bovendien kleine zelfstan digen met grote gebouwen ook voor zwaardere lasten zullen komen. Op dit punt zijn er dus vele haken en ogen, ook op politiek terrein en het is te hopen, aldus de heer Dings, dat de K.V.P. in deze attent zal zijn en behoorlijk beslagen ten ijs komt. Iets, waar aan het in het verleden wel eens ontbroken heeft. PLUIMVEE-SITUATIE. Hoewel het weinig zin heeft, in verband juist met de toekomstige plannen van de regering, thans de verschillende onderdelen van de landbouw de revue te laten pas seren, opdat niemand nog precies weet wat zal gebeuren, wenste spr. toch een enkel woord te zeggen over de pluimveeteelt. Spr. meende te moeten opmer ken, dat de situatie daar niet roos kleurig is. In 't eerste halfjaar zijn ten opzichte van 1955 behoorlijke prijzen gemaakt, maar in 't tweede halfjaar haalt men de prijzen van dat jaar lang niet. En dat terwijl de kosten ernstig gestegen zijn. Het is zeer moeilijk op 't ogen blik met de afzet. Moeilijkheden, die hun ontstaan vinden in de grote vermeerdering van de kip- penstapel van 't laatste jaar, nu bijna 22 pet meer kippen gehouden worden. Dan was 't voor spr. een teleur stelling, dat men thans nog verder gaat en dat nog altijd gepraat wordt over afschaffing van de kippenregeling. Dat betekent nog méér eieren, terwijl men de bestaande opbrengst nog maar met hangen en wurgen kwijt wordt! De nieuwe regeling is nu, dat gedurende de maanden oktober tm. februari iedere landbouwer 25 pet méér kippen mag houden, dan vol gens de thans bestaande regeling. Deze geeft voor 1—3 ha verlof voor 200 kippen per ha; voor 3 20 ha maximum 600 kippen en boven 20 ha 100 kippen. In de toekomst mag men dus 25 pet meer hebben gedurende de ge noemde maanden, maar op 1 febr. moet dan ook die 25 pet weer ge ruimd zijn in de vorm van oude kippen enz. Dit zal weer produktievermeer- dering met zich brengen en nog grotere lasten om ze kwijt te ra ken en... lagere prijzen! KLEINE BOEBEN- PROBLEEM. Op een vraag uit de vergadering behandelde spreker ook nog het kleine-boeren-probleem, waar im mers in Utrecht gesteld geworden is, dat in Nederland de meer dan 100.000 kleine boeren-bedrijven dienen te verdwijnen. Spreker wilde hierover weinig zeggen, omdat op de algemene ver gadering Dr Droesen dit probleem diepgaand zal behandelen, mede naar aanleiding van een onderzoek dat de L.L.T.B. heeft laten instel len naar het kleine boerenbedrijf in Limburg. Alleen kan spr. mededelen, dat hier interessante gegevens naar voren zullen worden gebracht. Verder wil hjj over het cijfer 100.000 een kleine opmerking ma ken en wel, dat in die cijfers toch minstens 20.000 arbeiders zitten, die op andere wijze hun brood ver dienen en minstens 20.000 tuinders die men toch moeilijk arme men sen kan noemen. Het cijfer zelf klopt dus al niet, maar voor het overige liet hij het gaarne aan Dr. Droessen over om op de a.s. ver gadering in Roermond het officiële antwoord ven de L.L.T.B. in deze naar voren te brengen. WATERSCHADE In het verloop van deze geani meerde vergadering, die onder leiding stond van de heer Rutten uit Wanssum en waarin geen enkele afdeling der L.L.T.B. ontbrak, werd nog een opmerking gemaakt over de waterschade. Zoals bekend kan ieder, die meent meer dan 30 pet. van zijn opbrengst door water schade verloren te hebben, hiervan aangifte doen bij de Bureauhouder. In Venray waren een kleine 30 aanmeldingen binnen gekomen. Uit Horst echter meer dan 700. Hoewel niemand weet, of men met die aangifte wel enig resultaat zal hebben, is de mogelijkheid toch groot dat inderdaad op een of andere wijze steun gegeven zal worden. In dat geval kan men de vraag stellen of het in Horst meer geregend heeft als in Venray, al speelt tuinbouw de waterschade natuurlijk groter parten. Bureauhouder Emonts drong dan ook aan om van deze regeling nog een groter gebruik te maken en alsnog de mogelijkheid open te stellen voor aangifte. VORMING Pastoor Berden gaf als geestelijk adviseur enkele raadgevingen mee voor de a.s. winterprogramma's. Als punt één stelde hij de zondags heiliging. Nog veel te veel mensen gaan zondags naar de kerk met de hoop, dat het maar zo kort moge lijk zal duren en dat de pastoor maar vooral niet te lang zal pre ken. Van het grote geheim van het H. Misoffer snappen ze niets en doen ook niet de moeite daar eens iets verder op in te gaan. De preek vinden ze een noodzakelijk kwaad en om er eens naar te luisteren en het gesprokene in praktijk te bren gen doet men geen moeite. Voor het overige vindt men fei telijk de hele Zondag niets, of het moest zijn vanwege de sport, een mogelijk bal of een of ander amu sement, daar valt men nog wel in. Maar van het gebod van God om de Zondag te heiligen, hebben ze geen notie. Dat moet veranderen en het is daarom, dat dit punt nog eens in de afdelingen ter sprake moet worden gebracht. Op de tweede plaats richtte pas toor Berden een ernstig woord tot de aanwezigen over de geestelijke vorming speciaal van de jeugd. Als landbouwer moet de mens goed vakman zijn, maar voor het overige bestaat ook weer te weinig interesse. Dagelijks vraagt men zich afin de omgang met de boeren- jongeren, aldus de spreker, of ze wel een behoorlijke voorlichting gehad hebben, of ze diepere waarde kennen dan een balavond of een kermis, of er wel eens goede boeken gelezen worden na studie en werk tijd, of er wel eens iets over eti quette en hoffelijkheid gezegd wordt en zo kan men doorgaan Men is er niet mee de boeren- jeugd goed vakman te maken, men moet ze ook en op de allereerste plaats goed mens maken. Daartoe moeten ze gevormd wor den. En hoe wil men deze vorming kunnen geven, indien vader en moeder zelf die vorming niet hebben. Ook deze punten zou spreker gaarne op een winterprogramma geplaatst zien, omdat ze, juist om dat het geestelijke waarden betreft, in belangrijke mate alle andere pro blemen te boven gaan. Enkele van de grootste Neder landse auto-verzekeringen waren in 't verleden zover gegaan met hun dekking, dat zij zelfs de scha des betaalden welke een chauffeur in staat van dronkenschap met zijn wagen maakte. Om de chauffeur tot voorzichtig heid te bewegen, wordt hierbij een eigen risico bedwongen van f 50,- Verder zorgde de Rechtbank nog voor de nodige boete en/of bestraffing. Het getal auto-onge vallen neemt ondanks dit schrik barend toe. Een van de grootste Ned.-auto- verzekeringen heeft dien ten ge volge straffe maatregelen geno men t.w. 1 Ter bescherming van 't pu bliek blijft zij betalen, schades die hun verzekerde in staat van dronkenschap met hun wa gen maken. 2 De schades welke verzekerde in dronkenschap aan zijn eigen wagen maakt wordt niet meer betaald door de verzekering. Wij verwachten dat dit voor me nige drinkeboer een aanleiding zal zijn om niet meer met een dron- ke-kop met zijn wagen te gaan rijden. Ook in 't buitenland gebeuren vele auto-ongelukken. Als gevolg hiervan is met ingang van 1 jan. '57 de verplichte auto W.A. inge voerd voor Duitsland en Begië. Verwacht wordt dat ook Neder land spoedig deze verplichte auto W.A. zal invoeren. Nieuws uit Venray en Omgeving GEOENE KRUIS In plaats van Donderdag ls het DINSDAG Consultatiebureau voor zuigelin- uit de Kerkdorpen. Vormseltoediening Dinsdagavond heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens het H. Vorm sel toegediend aan bijna 600 kinde ren v. d. lagere scholen uit Venray kom. Voor deze gebeurtenis, welke plaats vond in de Petrus Banden, bestond ook van de zijde der ouders zeer grote belangstelling. Mgr. Staverman op bezoek Zondag bracht de onlangs tot bisschop gewijde Mgr. dr. Staver man, Apostolisch Vicaris van Nieuw Guinea een bezoek aan het Gym nasium I.C. alhier, waar ook hij student is geweest. Hij kwam de studenten danken voor hun werk in verband met de Pater Kamraèrer-actie, waarvoor door het Gymnasium ruim f 1100.- bijeen was gebracht. Maandagmor gen droeg de Mgr. in de kapel een plechtige H. Mis op, waarna ook een bezoek gebracht werd aan het Minderbroedersklooster. Plotseling sterfgeval Zondagavond wilde dhr. M. Jacobs een brief naar de brievenbus bren gen op de Grote Markt. Plotseling werd hij onwel en viel voorover op straat neer. Toen de verschrikte omstanders dokter en geestelijkheid gewaar schuwd hadden, bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Een plotselinge hartaanval was de oor zaak van het overlijden. Uitbreiding Leunse Fanfare Op de jongste vergadering van de Leunse Fanfare werd besloten in in navolging van Venrays Harmo nie over te gaan tot aankoop van enkele dieptetrommenen uitbreiding van het corps trommelaars. Ook een tamboer-mètre zal het geheel gaan leiden.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1