Gezinszorg bestaat 10 jaren De politierechter oordeelt Extra peur - Extra smaak WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit„Peelen Maas" N.V. „DE PEELSTREEK" ^nr^ Tef. ?04785-274 de fijne Engelse Melange Gespreksgroepen aan huis Begrafenisverzckeringspolis SegtaftHUondeSH. j. goumans Zaterdag 20 October 1956 No 42 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI pi# DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY I 1.45 Toen 10 jaren geleden Pater Rufus Meijer op een Derde Orde-vergadering kwam met het plan, om hier in Venray een afdeling gezinszorg op te richten, hebben velen ge dacht: „is dat nu wel nodig?" Hoe nodig het is geweest en hoe nodig het nog dagelijks is, bewijzen de afgelopen 10 jaren, in welke periode deze Gezinszorg in Venray werkzaam was en nog is. Als men een uur op het bureau van Gezinszorg in San Damia.no in de Paterslaan op bezoek is, hoort men veel leed. Leed, dat men niet vermoed had in ons Venray, in deze tijd, die van sociale voorzieningen zo overvuld lijkt. Men heeft er geen idee van hoeveel gezinnen hier in nood verkeren, hoevelen er geen raad meer weten, en hoe uit alle rangen en standen soms gesmeekt wordt om wat hulp. Hulp, die men lang niet altijd bieden kan, omdat er te weinig meisjes zijn, die de zware opleiding tot gezins verzorgster op zich nemen. 8 meisjes vindt men in San Da- miano, dat omgetoverd is in een prettig tehuis, waar het goed is te. vertoeven. Dat mag ook wel, want dag-in, dag-uit worden meisjes in gezet op een zeer zwaar front, nl. bij een gezin in nood. De ene dag in een groot gezin, waarin een moeder plotseling ziek geworden is en waarin vader en kinderen radeloos zijn. De andere dag bij een oude vrouw, die al enkele dagen ziek ligt en waar de een of andere buurvrouw toevallig bij uitgelopen is. Maar iedere dag bij mensen in nood. Op wat voor wijze ook. Zij moeten een moeder vervangen, ze moeten een gezin weer op poten zetten. Dat is psychisch zwaar werk. Daar moet men inderdaad roeping- voor hebben. De roeping om mede mensen te helpen en die gezinnen bij 1e staan, die zonder hulp mis schien uit elkaar vallen, omdat de kern van het gezin, die moeder het alleen niet meer af kan. De gezinsverzorgster moet elke situatie in het gezin aan kunnen. Daarom moet zij praktische kennis hebben en daarnaast kordaat, moe dig en verstandig zijn. Daarom krijgt zij een degelijke en veelzijdige op leiding. Een opleiding, die zwaar is en die in deze tijd, nu ook voor een meisje overal geld genoeg te verdienen is, minder zwaar, minder verantwoordelijk en minder op offerend werk, niet in trek is. Maar een opleiding, die met het eigenlijke werk van de gezinsver zorging de mooiste en schoonste vorming is voor eigen persoonlijk heid en een goed inzicht geeft in de waarden van huwelijk en gezin, ouderschap, kinderzegen en de lichamelijke en geestelijke opvoe ding van kinderen. En dit werk mag gewaardeerd worden. 10 jaren in Venray Het initiatief der Derde Orde is een machtig middel geweest om gezinnen te helpen, die tijdelijk buiten hun schuld in nood verkeren. Zo lang we geen hulp nodig heb ben, och, zolang interesseert het ons zo weinig, zegt het ons zo niets. Maar als dan op een keer directe hulp nodig is, wil ons gezin niet vast lopen, willen de kleintjes op tijd naar school komen, fatsoenlijk gevoed en gekleed, willen we zelf op tijd aan het werk zijn en een zieke vrouw en moeder zich geen zorgen hoeven te maken, dat haar huis onderkomt en werk blijft lig gen, kijk, dan worden deze gezins verzorgsters reddende engelen, die we feitelijk niet weten hoe te be lonen.... Dan weten we plotseling wat het is in Venray een team gezinsver zorgsters te hebben, dat niet aarzelt de „vuile karweitjes" op te knap pen. Dan weten we, dat in al onze nood die meisjes een reddingsgordel zijn. En weten we door eigen aanschou wing en ondervinding, dat sociale werk te waarderen. In die 10 jaren tijd hebben meer dan 500 gezinnen de hulp van gezins verzorging mogen ontvangen. 500 gezinnen hebben geprofiteerd van dit machtig werk, waarvan bij de oprichting gezegd werd: zou dat nu wel nodig zijn? Moeten we daaraan nog geld spenderen...? Geld In de afgelopen 10 jaren zijn aan Venrayse mensen 15.000 werkdagen door de gezinsverzorgsters hulp verleend. 15.000 dagen zijn kamers gepoetst, huizen gedweild, kinderen gewassen, kleren genaaid, zieken verpleegd, was gestreken en zo kan men doorgaan. Dat dit niet gratis kan gebeuren, zal iedereen begrijpen. Die het be talen kan geeft f 3.50 per dag en niemand zal de illusie hebben, dat daarmede de kosten betaald zijn. In tegendeel. De begroting voor het komende jaar laat een tekort zien van ruim f 3.000, ondanks subsidie van rijk en gemeente en ondanks de steun, die verschillende plaatse lijke bedrijven voor hun personeel beschikbaar hebben. Zo is dat 10 jaren lang gegaan, ai zijn de lopende kosten ieder jaar hoger. Maar dank zij de steun van het Venrayse publiek op speldjes- dagen, zakjes-acties en wat dies meer zij, heeft men al die jaren de eindjes aan elkaar kunnen knopen, uok hier hebben vele kleintjes een 10 Jaren bestaat de Gezins zorg in Venray. Tien jaren staat aan het hoofd daarvan Mej. Erna Raedts, die zorgt, dat de meisjes een prettig tehuis hebben en tot wie ze zich met alle moeilijkheden kunnen wenden. 10 jaren is zij de onver moeide leidster, die iedere dag opnieuw het grote werk be kijkt, de mogelijkheden bestu deert, het werk verdeelt en zo weinig mogelijk mensen teleurstelt. Die, als het enigszins kan, iedereen zal helpen en daar voor niet alleen veel tijd, maar veel moeite en dikwijls ook narigheid over heeft. Ze zal het ons ongetwijfeld kwalijk nemen, als we ver tellen, dat zij dit werk al die jaren gratis gedaan heeft voor de Venrayse gemeenschap om dit werk zo goed mogelijk te doen slagen. Maar we menen toch, dat wij haar en haar helpsters, een eresaluut op deze 10e verjaardag niet mo gen onthouden. groot gemaakt en hebben we met zijn allen een machtig stuk sociaal werk mogelijk gemaakt. Dat moet in de toekomst ook kunnen. Zeker nu de kosten maar blijven stijgen en nog te veel men sen weg gezonden moeten worden, omdat er te weinig meisjes zijn. Wil men meer meisjes hebben, dan zal naast de bereidheid van Venrayse meisjes om zich voor dit werk in te zetten, ook een betere financiële basis gevonden dienen te worden. Men wil voorlopig de prijs van f 3,50 niet verhogen, omdat die voor sommige mensen ook al een te zware last is. Dan zit er niets anders op, dan dat wij dat doen. Als U dan in de komende week weer een envelopje vindt in Uw brievenbus, waarin Uw gave ge vraagd wordt voor het gezinszorg- werk in Venray, denkt dan eens even in het grote belang van dit werk. Hebt U de hulp van de gezins verzorgsters mogen ondervinden, laat dan Uw offer in het teken der dankbaarheid staan, dat in deze liefdeloze wereld meisjes bereid gevonden werden om U in Uw grootste nood te helpen. Mocht U de hulp van de gezins verzorgsters gelukkig niet nodig gehad hebben, steunt dan op deze 10e verjaardag dit werk nog eens extra. Dankbaar omdat U van groot onheil gespaard bent gebleven en dat U mee kunt werken een dergelijk groots sociaal werk in Venray mo gelijk te maken. Laat dat ons aller verjaardags cadeau zijn, een beter werk van daadwerkelijke naastenliefde is moeilijk te vinden. van 23 oktober 1909 De heer Louis Wijnhoven ging voor f 1280 een woning bouwen voor H. Peeters. De Oirlose onderwijzer Schrij- nemakerswerd benoemd te Sittard. De reserve-sergeant A. Schil- leman werd benoemd tot vaandrig. van 27 oktober 1906 De directeur van het Post en Telegraafkantoor te Venray nodigde de ingezetenen uit, om aan de postboden en bestellers van zijn kantoor gedurende de uitvoering van hun diensttijd geen bier of andere dranken te willen aanbieden, daar de beambten zich aan ernstige bestraffing blootstellen, als zij van dergelijke aanbiedingen gebruik maken. Aan de loting voor de Natio nale Militie werd te Venray door 59 jonge mannen deelgenomen. Het echtpaar V. Fonck-Verriet vierde de zilveren bruiloft. Het gildehuis van de schutterij St. Anna aan het Eind werd voor f 11.25 aangepacht door Leonard Verbeek, Hoenderstraat. Deze keer was het een parade van dronken fietsers, brommers, scooters en automobilisten, die door de Venrayse rechtszaal trok om uit monde van Mr. Moons, de Officier van Justitie, loon naar werken of liever naar drinken te ontvangen. Daar gaan ze dan: A. uit Venlo, dronken op scooter f 50.— en 2 voorwaardelijk. H. uit Venray, dronken op brom mer in Meerlo aangetroffen, waar hij met zijn brommer met alle ge weld in een boom wiide klimmen, idem dezelfde straf. W. uit Venlo, dronken op een fiets f 40.—. V. uit Venlo, die met zijn fiets de hele Maasbrug nodig had, kreeg 10 dagen gevangenisstraf en 20 dagen voorw., omdat hij voor de derde maal voor dronkenschap terecht stond. Van R. uit Wanssum, dronken op een brommer door de Grotestraat te Venray gereden, zal f 40. moeten betalen. W. uit Horst voor de derde maal in successie dronken op een fiets, twee weken brommen. W. uit Venlo, dronken op een fiets f 40.—. D. uit Venlo, voor de tweede maal in successie dronken op zijn rijwiel kreeg een week vacantie en houdt er nog twee tegoed voor later. H. uit Ottersum, dronken op brommer f 50.en twee weken voorw. C. uit Venlo, dronken op een fiets tegen een auto aangereden, mag behalve de ziekenhuiskosten nog f 40.betalen en twee weken v.w. L. uit Overloon, die in Helden na gebruik van 5 biertjes niet meer in staat geacht moest worden zijn rijwiel naar behoren te besturen, kreeg f 5.per biertje. De Drentenaar D., die in Venlo zijn zwager trof, die hij 12 jaren niet meer gezien had, vierde dit roerend weerzien met het heerlijke gerstenat. Toen stapte hij in zijn auto om die 100 meter verder te parkeren, maar Venlo's politie had hem te pakken op die 100 meter. Dat kost hem nu f 1.per meter ofwel f 100.en verder houdt hij te goed: 1 maand gevangenisstraf en 'n half jaar zijn rijbewijs kwijt, voorwaardelijk. Maar C. uit Venlo, die dronken in een bestelwagen tegen een boom op reed, dat de stukken van hem, van zijn wagen en van de boom af vlogen, kan het met geen geld meer goed maken. Hij mag twee weken brommen, en kan over een half jaar zijn rijbewijs terug gaan halen. Tenslotte was er dan nog H. uit Venlo, die als beroep kolenboer op gaf, maar die van de Officier te horen kreeg, dat ze dat op de Griffie officieel gewijzigd hadden in dronkaard. Dit was liefst de 32ste maal, dat hij voor dronken schap gepikt was en nu had hij na de consumptie van 60 (zegge en schrijve: zestig) glazen bier, zijn fiets bestegen om pardoos een politieagent tussen zijn benen te rijden. Hij gaat een week brommen en houdt 3 weken voorw. Waarmede de trieste rij dronken mannen aan een eind was. K. uit Horst was door kinderen getreiterd, net zo lang, tot hij een baksteen nam en gooide. Hij trof de moeder van een der kinderen, die beschermend tussenbeide sprong. Dat kostte hem f 15. Een Venlonaar, die tot zijn 26ste jaar altijd een prima knul geweest was, ging nu allerlei gekke dingen uithalen. In de kortste keren had hij al een aardig strafregister en men vroeg zich af, wat daar feite lijk de oorzaak van is. Omdat er nog een andere zaak loopt, zou De Prov. Staten van Gelder land sloten een contract met de Eerw. Zusters van Gent, ter ver pleging van vrouwelijke krankzin nigen in het te Venray te bouwen vrouwengesticht, dat in jan. 1909 klaar moet zijn. van 27 oktober 1908 G. K. Kusters te Leunen slaagde voor het examen gymna stiek. van 29 oktober 1910 Bij de stemming tot verkie zing van een gemeenteraadslid werd de heer Th. J. J. Camps, Grote Markt gekozen met 252 van de 465 stemmen. Een afdeling van Het Groene Kruis werd te Venray opgericht. De aannemer Chr. Wijnhoven ging voor rekening van M. Goumans slager, een schuur en stalling bouwen voor f 635. De heer Gerard Camps te Oostrum plaatste een weegbrug. De schilder Jos. Custers aan de Langstraat opende een winkel in tabak en sigaren. men dat onderzoek tot dan uitstel len, maar nu ging hij voor de bijl wegens het weghalen van een zakje met sleutels voor f 20. In Helden kregen twee oudjes het met elkaar aan de stok en er werd duchtig geslagen. Maar ja, de ouderdom weet ook te vergeven en enkele weken daarna waren de twee vechtersbazen alweer de beste vrienden. Zo best zelfs, dat de ge slagene nu voor de rechter ver klaarde feitelijk niet te weten wie hem geslagen had. Maar dat vond de Officier, gezien zijn vroegere verklaringen wel een beetje te veel van het goede en er werd met meineed gerammeld. Toen ging de geslagene overstag en wees be schuldigend naar de 63-jarige H., die nu f 30.mag betalen. En de jongeman uit Venlo, die met zijn dronken kop een oude autoband gegapt had, mocht het zelfde neertellen. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Zó mag U Uw zoontje meene men op de bromfiets. Een goed zitje met voldoende steun voor rug, handen en voeten is vereist. Zorg, dat aan deze voorwaarden worden voldaan, want het aantal gevallen, waarin kinderen met hun voetjes tussen de spaken kwamen, is legio. Dan moet U er nog aan denken, dat op een bromfiets maar één kind meegenomen mag worden. De beste AUTO- en MOTORRIJSCHOOL is De enige rijschool in Venray mei diploma's (ANWB) Annex TAXI voor binnen- en buitenland en verhuur zon der chauffeur van 4-6pers. auto's en V.W. busje, alsmede kampeerwagens en tenten O 1 Pickwick Theezakjes doosjes t an 20 stuks 98 ct doos/is t an 10'stuks 20 tt Oprichting van „Ecclesia-groepen" Men deelt ons mee, dat de H. Familie in Venray het plan heeft opgevat om over te gaan tot het oprichten van gespreks-groepen, zogenaamde „Ecclesia-groepen", vooral met de bedoeling die mensen aan te trekken die niet zo veel voelen voor bijeenkomsten in de kerk, waar ze alleen maar toehoor der kunnen zijn. Die „Ecclesia-groepen", die sedert enige jaren reeds op heel veel plaatsen in Nederland met succes zijn opgericht, komen tegemoet aan de behoefte die veel mensen tegen woordig voelen om over gods dienstige vraagstukken of huwe lijks- of opvoedingsproblemen met anderen van gedachten te wisselen, en door deze gespreks-groepen wil men hieraan een zekere steun en richting geven. Deze „Ecclesia-groepen" zijn club jes van 8 tot 10 volwassen perso nen, gehuwden en ook ongehuwden, mannen en vrouwen, liefst de echt paren tesamen, die eens in de maand hun bijeenkomsten houden in huis, en wel om beurten bij een der groepsleden, als dit tenminste geen huiselijke bezwaren oplevert. Aan de hand van een tijdschrift wordt elke keer over een van te voren bepaald onderwerp onder elkaar gepraat (het eerste jaar vooral problemen betreffende huwe lijk, gezin en opvoeding). En ieder heeft dan de gelegenheid vrij zijn mening te zeggen over elk van de vragen die bij dat onderwerp ge steld worden. Bij deze bijeenkomst is geen priester aanwezig; maar een van de groep wordt gekozen om het gesprek te leiden. Een paar weken daarna komen alle groepen bijeen in een gezellig zaaltje, nu onder leiding van een priester, en aan de hand van de binnengekomen verslagen wordt dan onder elkaar het onderwerp nog eens besproken. Zo gebeurt dat elke maand. Personen, die met deze „Ecclesia- groepen" mee willen doen, maar graag met bepaalde personen in dezelfde groep opgenomen willen worden, kunnen dit als hun wens te kennen geven als zij zich hier voor opgeven. Men wil al heel spoedig over gaan tot de oprichting van zulke gespreksgroepen. Men behoeft geen lid te zijn van de H. Familie om hieraan te kunnen meedoen. De prefecten van de H. Familie zullen rondgaan om de mensen hiervoor te vragen, maar het is helemaal niet zeker of ze ook U aan huis hiervoor komen vragen. En als U graag mee zou willen doen, is het ook voldoende als U zich opgeeft bij Pater Domitius, Patersklooster, liefst schriftelijk, maar dan zo spoedig mogelijk, nl. vóór 28 oct. En dan wordt U zeker verwacht aanwezig te zijn in de oprichtings vergadering, die gehouden wordt op dinsdagavond 6 november a.s., om 8 uur precies, in het mooie achterzaaltje van H. Swaghoven aan de Maashese weg. Daar zal de diocesane geestelijke leider van de „Ecclesia-groepen" In Limburg het doel en de werkwijze van deze huisbijeenkomsten nader toelichten en daar zullen de verschillende groepen tevens worden samenge steld. Wij wensen de H. Familie veel succes toe met de oprichting van deze „Ecclesia-groepen". Sluit nu een af. Gunstige voorwaarden, premie's. Lage Agentschap: Telef. 592

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1