l L. J. VAN HAREN Winterseizoen.... lezen. Meisjes,; 'n tablet chocola voor drie! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray's openbare leeszaal en uitleen-bibliotheek. Uit„Peelen Maas" „Comedia" 1921 - 1956 GRATIS bij aankoop van ieder Ook Uw advertentie in PEEL EN HAAS heeft succes! Zaterdag 13 October 1956 No 40 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS CONFECTIE VAN n§ "EEN RIJK BE7IT druk en uitgave firma van den munckhof grote straat 28 telefoon 512 giro 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL t 1.25 BUITEN VENRAY I 1.45 De lange avonden breken weer aan, avonden, die zich bij uitstek lenen voor een goed boek. Gezellig met een boek bij de kachel ol haard en dan maar meerennen de wijde prairie over, maar mee speuren met de geniale detective' of vol spanning wachten op het grote moment, dat hij en zij in het laats te hoofdstuk elkaar nu eindelijk te pakken krijgen. Het lees-seizoen is weer aange broken en dan gaat het boek bij vele mensen een belangrijke rol spelen in de ontspanning. Een boek koopt men bij zijn boek handelaar, wat tegenwoordig over het algemeen een vrij kostbare ge schiedenis is, of men haalt het uit de bibliotheek. Dit laatste doen dan ook de meeste mensen Dit was voor ons aanleiding eens te gaan kijken bij de nieuwste aan winst van Venray: de R.K. Open bare Leeszaal en Uitleenbibliotheek, die sinds enige tijd in Venray werkt. Mej. Kessels, de nieuwe directri ce, was zo vriendelijk om ons iets meer te vertellen over het reilen en zeilen van deze organisatie en vooral over de toekomstplannen. Want het blijkt, dat er nog veel werk verzet moet worden, voordat alles loopt, zoals men zich dat bij de oprichting heeft gedacht. Combinatie-moeilijkheden. Men is begonnen met een drietal bibliotheken te combineren. De parochie-bibliotheek, de derde orde-bibliotheek en die van de fa. Messemaekers. Dat houdt op de allereerste plaats in, dat men ver schillende boeken dubbel heeft en dat daarnaast boeken te voorschijn komen, die misschien voor 3040 jaren terug wel lezers trokken, maar thans hopeloos ouderwets zijn. Op de tweede plaats, dat de nummering geheel verschillend is. Alle 8000 boeken moeten dus op nieuw gekaft en genummerd wor den. Dan de kwestie keuring. Ieder boek moet gekeurd worden. Er bestaat daarvoor een goede or ganisatie als de IDIL uit Tilburg, maar dan blijven er nog vele boeken over, die niet op de keuringslijsten voorkomen. Ook die moeten nog doorgelezen en gecensureerd. Er zijn mensen, die als ze het woord keuring horen, al beginnen te sputteren, omdat men vroeger op dit terrein inderdaad wel eens bokken heeft geschoten, toen on deskundig personeel dikwijls uit moest maken of een boek wel ge schikt was voor de een of ander. Het zal duidelijk zijn, dat in deze tijden andere normen gelden, dan vroeger het geval was, dat ook op dit terrein heel andere inzichten baan breken en dat een keuring, zoals die thans plaats heeft, des kundig gebeurd. Want het voordeel van deze uit leenbibliotheek is, dat hier perso neel aan staat, dat niet alléén jaren praktijk achter de rug heeft, maar bovendien wetenschappelijk getraind is en inderdaad jaren studie van de „boeken-uitlenerij" heeft gemaakt. WILD WEST. Dan is er tenslotte het gehalte van de bibliotheek. Alle drie de bibliotheken blijken vooral interesse gehad te hebben in de zgn. wild-west-romans en de detective's. Zo staar, er rijen prairiehelden en geniale misdaad-oplossers op lezers te wachten, maar is het aantal goede romans betrekkelijk klein. Waar men dus allereerst mee be gonnen is, is het maken van een behoorlijke catalogus. Hier zal dan blijken, wat er tekort is en die richting zal dan eerst worden aangevuld. Men schat, dat alleen dit jaar nog meer dan 1000 boeken zullen worden aangekocht. Dan komende studieboeken, een aparte afdeling van onze bibliotheek, waarin naast woordenboeken en naslagwerken, handboeken van de verschillende wetenschappen een plaats zullen krijgen. LEESZAAL Daarnaast werkt men zo hard als maar kan aan de voltooïng van een leeszaal, die zal ingericht wor den in Huize San Damiano, waar ieder die wil, rustig een krant, een tijdschrift of een boek kan komen lezen of een naslagwerk kan komen raadplegen. Hiermede is men al een eind op streek en men hoopt nog dit jaar die zaal open te kunnen stellen. Van de andere kant is men weer nieuwsgierig, hoe dit experiment in Venray af zal lopen, temeer waar een dergelijke instelling in Venray nog nooit is geweest. De kinder-bibliotheek is een ander hoofdstuk, waarvoor men bezig is plannen op te stellen. Deze wordt belangrijk uitgebreid, zodat de Venrayse jeugd binnen afzienbare tijd goede en verant woorde jeugdboeken kan krijgen. Een geruststelling voor de ouders maar bovendien een prachtige kans voor de kinderen, die hier het goede boek leren kennen en waarderen waarvan zij ook in hun later leven de vruchten kunnen plukken. De wens van Mej. Kessels gaat uit naar een aparte kinderleeszaal, maar de geringe ruimte maakt de verwezenlijking van deze plannén voorlopig onmogelijk. En tot slot is er dan de vreemde talen-bibliotheek, waarin Engelse, Amerikaanse, Franse en Duitse boeken zullen worden onderge bracht. Ook op dit terrein is men actief en hoopt men binnenkort met een afdeling te komen. Uit alles blijkt, dat er met de nodige voortvarendheid gewerkt wordt en dat men inderdaad grote plannen voor de toekomst heeft. KERKDORPEN. Zoals bekend, is indertijd in de Raad, naar aanleiding van de op richting van deze bibliotheek het een en ander te doen geweest over de verhouding van deze bibliotheek met de kerdorpen. We hebben hierover met Mej. Kessels ook nog gesproken, die vertelde, dat een en ander nog in studie is. De reorganisatie van de oude bibliotheek eist nog tijd men overweegt zelfs binnenkort de zaak 14 dagen te sluiten terwijl de opbouw van een catalogus even eens tijd vergt. Eerder kan niet gedacht worden aan een behoor lijke wisselwerking tussen kerk dorpen en kom. Maar een en ander is een ernstig onderwerp van studie, waarover met belanghebbenden nog gespro ken zal worden en dan zal in on derling overleg uitgemaakt worden welke vorm van samenwerking men wel kiezen zal. EEN GROOT GOED. Zo is dan dit werk in Venray gestart en men kan het slechts betreuren, dat deze bibliotheek nog niet meer dan 300 klanten heeft. We hebben in Venray verschil lende bibliotheken gehad, die on danks alle goede wil en de beste bedoelingen toch immer vrij ge brekkig waren opgezet en werden uitgevoerd. Ze hebben op hun plaats en in hun tijd zeer goed werk gedaan. In deze nieuwe bibliotheek echter staat deskundig personeel, dat beseft, dat een bibliotheek een so ciaal-pedagogische taak heeft en in die zin de lezer weet te adviseren en te raden. Wat helemaal niet wil zeggen, dat men U de Wild-Westers en de detectives zal afraden, maar wel, dat U ook gewezen zal worden op een ander genre boeken. Wat wil zeggen, dat niet alleen Courths- Maler als de alléén zaligmakende op het gebied van liefdes-romans aangeprezen zal worden, maar dat ook andere en betere boeken onder Uwe aandacht worden gebracht. Volgt U die adviezen op en daar is U geheel vrij in dan zult U in deze betrekkelijk kleine biblo- theek nieuwe schatten vinden, waar van U vroeger geen weet had. Inderdaad zijn de uren, dat de bibliotheek nu open is van 7 tot half 9 's avonds voor sommige mensen een bezwaar, maar dat veranderd binnenkort. Dan is de bibliotheek de gehele dag open en kan men dus ieder uur van de dag terecht. En de prijs van een dub beltje per boek kan voor niemand een bezwaar zijn, evenmin als het kleine inleggeld, dat vanaf 1 jan. a.s. geheven wordt. We willen U ernstig aanraden, voor zover U nog geen klant bent, een dezer dagen de bibliotheek eens te bezoeken. Als U de eerste maan den nog rekening wilt houden met de opbouw-moeilijkheden, dan voor spellen wij U een prettige winter tijd en gezellige avonden. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263. BEL OP BIJ BRAND No. 392 van 6 oktober 1906 Kapelaan Toebosch, werd be noemd tot kapelaan te Maastricht aan de O.L.Vrouwekerk. Hij ver bleef 4 jaren in Venray. De Zeer Eerw. Pater Fr Ariaens van het missiehuis te Steijl, droeg in onze parochiekerk zijn plechtige eerste H. Mis op. Met zekerheid kon men meldden dat de onderhandelingen over de bouw van een krankzinnigengesticht voor vrouwen zo ver gevorderd zijn, dat tot bouwen zal worden over gegaan. Tot kapelaan werd benoemd de Weleerw. Heer A. Lenders, kapelaan te Nederweert. Gez. Jannes vestigden zich op de Frontespiestraat als naaisters. P. Schaeffers opende aan de Langstraat een magazijn van uur werken. van 16 oktober 1909 Een oproep werd gedaan tot oprichting van 'n Venrays mannen koor. van 10 oktober 1908 Pater H. Peeters M.S.C. ver trok als missionaris naar de Filip pijnen. van 15 oktober 1910 Bij de firma G. F. Aerts, si garenfabriek brak brand uit. van 13 oktober 1906 Er waren 18 personen aange sloten aan het Rijkstelefoonkantoor te Venray. De postbestellingen werden gewijzigd: de le om half 8, de 2de om 11 uur, terwijl die van 2 uur vervalt. Bij de Boerenleenbank werd over 1905 gespaard f 35.544, terug betaald f 19.396. Door de heer Joh. Rambaghs zou een Belgische dekhengst wor den aangekocht van 3000 francs. van 7 oktober 1908 Bij de verkiezing van een lid van de gemeenteraad werd gekozen de heer W. Wijnhoven met 386 stemmen, tegen de heer H. Wis- mans met 262 stemmen. Het groot circus Libot gaf voorstellingen op het terrein aan de Paterskoel. van 22 oktober 1910 Dr. H. Poels werd benoemd tot algemeen adviseur van de R.K. mijnwerkers. J. van Dijck en G. Poels waren met f 2.790 de laagste inschrijvers voor het bouwen van een woning aan de Merseloseweg voor rekening van K. van Aarssen. Wilhelmina I Oirlo won van T.V.C. I Tegelen met 81. SandersEichmans opende aan de Schoolstraat een schoen winkel. Frans van Rooy uit Venlo, ging een danscursus oprichten. LAND- EN TUINBOUW Voorkomt rot In voederbieten- kuilen Jaarlijks treden in de bietenkuilen grote verliezen op door het spruiten en rotten van de bieten. Niet alleen is dit een verlies in gewicht, maar ook een verlies aan voedingswaarde. Door de voederbieten tijdens het opmaken van de kuil te behandelen met Conserbeta is het mogelijk ge bleken de bovengenoemde verliezen tot een minimum te beperken, door dat dit het rotten en spruiten van de bieten tegengaat. Bovendien worden door deze be handeling de in bietenkuilen over winterende bladluizen gedood. Dit laatste is van belang voor de be strijding van de vergelingsziekte. Resumerend kan gezegd worden, dat het de bewaring van bieten verbetert door het tegengaan van kuilrot en spruitvorming en een indirekt bestrijdingsmiddel is tegen de gevreesde vergelingsziekte in de bieten. Praktijkproefnemingen hebben dit bewezen. De toneelvereniging „Comedia" uit Leunen viert zondag 14 en maandag 15 oktober haar zevende lustrum. Hier volgen enkele grepen uit de geschiedenis van de jubilerende vereniging. In het jaar 1921 werd te Leunen het Patronaat gebouwd. In hetzelfde jaar werd op initiatief van Rector Nabben door de leden van de fanfare St. Catharina be sloten een concert en toneelavond aan haar donateurs aan te bieden, als dank voor hun financiële steun en aan de mensen van Leunen een mooie ontspanning te geven. Door het bouwen van het Patro naat had men immers de beschik king over een toneelzaal gekregen. In het moeilijke begin verzorgde Rector Nabben zelf de regie der op te voeren toneelstukken. Hierna is Hub. Lucassen uit Venray enkele jaren als regisseur opgetreden en wel tot volle tevre denheid der leden. Gedurende een jaar nl. in 1930 nam A. Vissers, hoofd der school te Leunen deze functie waar. Door overdrukke werkzaamheden heeft mr. Vissers dit slechts één jaar kunnen doen. Van 1931 tot 1940 heeft 't toneel in ons dorp onder de zeer bekwame leiding gestaan van meester Rongen uit Horst-America. Een man die zijn hart verpand heeft aan het toneel en thans optreedt als secre taris van het W.K.A. (Werkverband Katholiek Amateurstoneel van 't diocees Roermond) waarbij Comedia natuurlijk ook is aangesloten. Het behoeft wel geen betoog, dat de vereniging aan hem veel te danken heeft. In 1941 had men 't geluk een regisseur uit eigen dorp te krijgen, en wel de heer L. Weijs, die deze taak tot heden waarneemt. De steeds volle zalen die Comedia met haar opvoeringen, zelfs buiten Leunen, trekt bewijzen wel, dat de regie ook thans in zeer bekwame handen Is. In 1949 werd besloten de toneel club los te maken van andere ver enigingen en een zelfstandige ver eniging op te richten onder de naam „Comedia". Sinds genoemd jaar kunnen ook dames als lid toestreden. Momenteel zijn er 17 dames en 28 herenleden. Zij hebben allen zeer veel voor hun vereniging over, zoals blijkt uit de zeer goed be zochte vergaderingen en de animo waarmee door allen aan de discus sies wordt deelgenomen, wanneer 't belang der vereniging of 't peil van 't toneelspel te verhogen, ter sprake komt. Vier leden zijn lid vanaf de op richting in 1921 en wel H. Voer- mans, P. Vullings, L. Weijs en P. J. Weijs. De werkers dus van 't eerste uur. Elk seizoen wordt een stuk opge voerd voor de fanfare St. Catharina en een stuk voor de handboog schutterij St. Joris. „Comedia", ook wij voegen onze welgemeende gelukwensen bij de vele die U ongetwijfeld in deze dagen zullen bereiken. Wanneer U doorgaat met 't brengen van hoogstaande ontspan ning, zoals dit in 't verleden steeds 't geval was, dan zal Uw vereniging groeien en bloeien en een grote bijdrage kunnen leveren tot de culturele verheffing van de Leunse gemeenschap. Ad muitos annos busje VéGé-Claarkoffie a f 2.55 met 51 gratis geldzegels VéGé-Claarkoffie, voor „even snel" een heerlijk kopje koffie! Neem één volle thee lepel per kop, daarop heet water gieten even roeren en dan suiker en melk toe voegen en een geurige kop koffie is klaar. Circa 35 koppen uit één busje. VéGé-Kojpemelk Heerlijk romig. Geeft Uw koffie een extra- fijne smaak- per fles 38 ct.met 7 gratis geldzegels per grote fles 56 ct.met 11 gratis geldzegels f. 8.875 f" cat. pr. ai tabr. incl. fresh-air heater \im optffdjjmdtX, tMt Een zéér aparte, gracieuze 5-6 persoons - automobiel in modieuze tweekleurige uitvoering. Luxueus interieurpanoramisch uitzicht voor en achtervolmaakte wegligging, ook, bij de meest ongunstige wegcondities. Geheel nieuwe, krachtige motorde 86 rem pk 6-cyl. kopklepper, óók leverbaar met Overdrive, dus nóg zuiniger! Rijke standaarduitrusting met ó.a.banden met witte zijvlakken, verchroomde siervelgen, ruiten sproeiers, tussenarmsteun inachterbank.enz.enz. Kom de'nieuwe Zodiac 2500 zien! Maak een proefritl FOFgeeft cL© tJj^n

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1