APPELS Textielhandel Voor de politierechter mededeling Land en Tuinbouw Geooeg Kll-Ieden, maar weinig Eajotters Vlecsgebroik beteugelt kinderverlamming K.A.B.-hoekje garageboxen Hooiwinning en hooibewa- riog. Resultaat van een nieuwe methode. Meestal laat men na het hooien de zwaden enkele dagen op het veld liggen. Is de bovenkant van het zwad droog, dan wordt het hooi gekeerd om aan de andere zij de te drogen. Op een zonnige dag wordt het daarna geschud en gehooid, om vervolgens in berg of schuur te worden opgeborgen. Deze methode is niet alleen weinig efficient, maar bovendien is men sterk afhankelijk van de weersomstandigheden, om dat de droging op het veld vrij veel tijd vergt, aldus ir. D. van der Schaaf van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek ineen onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw gehou den reportage. Een betere methode is het gewas na het maaien zo spoedig mogelijk te schudden, waarbij het tegen de avond in wiersen of oppers moet worden gebracht. Deze bewerking moet dagelijks worden herhaald, tot dat het hooi droog is. Door deze bewerking wordt het gewas niet al leen sneller droog, maar blijft de groene kleur beter behouden. Bo vendien is het weerrisico bij deze methode aanzienlijk kleiner. Bij de bewaring van het hooi gaat het erom het overtollige vocht zonder broei of schimmelvorming uit het hooi te doen verdwijnen. Hooi, dat pas is opgetast, kan men nadrogen door regelmatig te ventileren. Dit proces verloopt na tuurlijk sneller, als de lucht, die door het hooi wordt geblazen, te voren is verwarmd. Dit verwarmen kan o.a. gebeuren met oliebran ders en electr. verhitters. Daarnaast heeft de Hooibroei Commissie echter een methode ontwikkeld, waarbij van de zonne straling gebruik wordt gemaakt. Hiertoe wordt op de gordingen en spanten van b.v. het zuidelijke dak- vlak een warmteisolerende laag ge timmerd, terwijl ongeveer 6 cm daarboven een dakbedekking van gegolfd platijzer;wordt aangebracht, die aan beide zijden zwart is ge verfd. Schijnt de zon nu op deze platen, dan wordt de lucht in de spouw, die van onderen open is, warm en zij stijgt op. Deze warme lucht wordt d.m.v. een ventilator weggezogen en door het hooi geblazen. Gebleken is, dat op zonnige dagen de temperatuur met deze methode tot 20 h 30 gr. C boven de tempatuur van de buiten lucht kan stijgen. Is de lucht be wolkt, en de wind zwak of matig, dan bedraagt de verwarming onge veer 5 gr. C. Op een viertal bedrij ven heeft men met deze nieuwe methode goede resultaten behaald. Op het proefbedrijf „Wielzicht" in Rijperskerk bleek de mechanisa tie van de hooiwinning zich won derwel bij het nieuwe bewarings- SQsteem aan te passen. Eén man verrichtte hier de veld- behandeling van maaien tot inschu- ren. Dank zij deze methode lag de tweede snede niet langer dan 5 dagen op het veld, wat in deze zo mer, die zo rijk was aan regen, een uitstekende prestatie betekent. Zonder het nieuwe hooibewarings- systeem zou het niet mogelijk zijn geweest het hooi binnen een week van het veld te halen, aangezien het werd opgetast bij een vochtge halte van 35-40 procent. Analyses hebben uitgewezen, dat de kwaliteit kan worden vergeleken met goed tot zeer goed ruiterhooi. In tien poliocentra in Nederland, zo schrijft het Actiecomité Bestrij ding Kinderverlamming in Den Haag, vechten thans honderden artsen, masseurs, masseuses en verpleegsters dag en nacht een bovenmenselijke strijd tegen een ziekte, de kinderverlamming, welke diep leed veroorzaakt en rampzalige gevolgen voor de patiënten heeft. Er heerst ontegenzeggelijk een epidemische verheffing van deze ziekte in ons land. In de zieken huizen werken de artsen soms vierendertig uur achtereen en ver pleegsters willen na twaalf uur arbeid van geen aflossing weten en moeten eenvoudig „verwijderd" worden, opdat zij de voor haar zo nodige rust kunnen genieten. Onder deze omstandigheden is zeker een bericht, dat wij in een Engels blad lazen, vermeldens waard. De Engelse inspecteur van het gezondheidswezen, dr. Irving, heeft kortelings 'het resultaat be kend gemaakt van zijn vierjarige onderzoekingen inzake het verband tussen kinderverlamming en voe dingswijze bij mensen, die door deze ziekte werden aangetast. Aan de hand van met grote zorg verzameld omvangrijk statistisch materiaal heeft dr. Irving kunnen vaststellen, dat vooral die mensen kans lopen door kinderverlamming te wor den getroffen, die weinig of helemaal geen zout gebruiken, bovenmatig veel melk drinken of zeer weinig of helemaal geen vlees eten. In Groot-Brittannië, maar ook in andere landen, is tegelijk met een na de oorlog ingetreden verhoging van het melkverbruik en een terug gang van het gebruik van vlees ook het aantal gevallen van kinder verlamming gestegen. De veronderstelling, dat kinder verlamming zou worden bevorderd door ondervoeding of een primitieve Dat men de medemens niet voor huichelaar mag uitmaken (waar anderen bijstaan) mag ongeveer bekend geacht worden. Zij, die dit nog niet weten en toch doen, moe ten dan niet verwonderd zijn, als ze een tientje boete krijgen. Dat was dan de ouverture van de laatste zitting van de politie rechter, maar voordat het einde daar was, waren er een hele rij zondaars in het verdachten-bankje geweest, waarvan de mees ten wel dronken op een fiets hadden ge zeten. Er is nu iets nieuws bijgeko men. Behalve de f 30 boete, moet men zich nu onder curatele stellen van het consultatiebureau voor al coholisme. En gezien 't vergenoegde gezicht van de Officier, is dat niet bepaald een plezierige aangelegenheid. Maar laten we de dronkenlappen rustig schieten. Het baat toch niet of men daar iedere week al grote stukken over schrijft. Een volgen de keer is de lijst alweer groter. In Bergen was een pleegvader, die rare dingen pleegt te doen. Zijn pleegdochter had voor haar werk een bromftier nodig, die ze op af betaling had gekocht met 12 ter mijnen. Omdat ze nog minderjarig was, tekende de lieve pleegvader, die echter niet bepaald lief was, want toen het kind goed en wel meerderjarig was, nam het gauw de benen, omdat de behandeling niet zo heel prettig was, ondanks alle lievigheid. Toen waren elf termijnen op de brommer betaald. Oké, zei de pleeg vader, maar dan is de brommer van mij en pikte hem mee. De dochter vond dat schrikkelijk brutaal en pikte op haar beurt de brommer in. Maar toen haalde de lieve pleegvader er de politie bij, die netjes de pleegdochter een pro ces maakte wegens diefstal. Het is en bleef papa's eigendom want hij had er voor getekend en al had de dochter dan practisch alle termijnen betaald, hij stond op papa's naam. Dat was het meisje niet aan haar verstand te brengen. Trouwens niemand kon die wets- kronkel volgen. Alléén de lieve pleegvader, die op de bewuste brommer netjes als getuige naar Venray reed. Maar hij kreeg geen kans om te getuigen, zelfs geen getuigengeld. Want de rechter, die het onbillijke van deze zaak inzag, sprak het meisje vrij, maar kon niet verhinderen, dat de pleegvader op het meisje haar brommer blijft rondrijden, terwijl het meisje èn de betaalde termijnen èn de brom mer kwijt is en nog blij mag zijn, dat ze niet de gevangenis in draait. De Venlose jongeman, die in een danstent een andere Venlonaar af roste, kreeg 14 dagen. Niet alléén was het een oude bekende, maar bovendien vond de rechter hem een Turk. De jongeling had name lijk staan te vlassen bij een dames- dans, dat een bepaald meisje hem zou komen halen. Maar heilasie, het meisje koos een ander om te walsen. Vertoornd over zoveel onrecht vaardigs en in het diepst van zijn mannelijke trots gewond, stapte hij de dansvloer op, om de uitverko rene van het meisje enkele tanden uit zijn liefelijk aangezicht te mep pen. Hetgeen hij trouw deed. Nu mag hij 14 dagen nadenken over de trouweloosheid der vrou wen en de slapte van het gebit. Als een weduwe gaat hertrou wen, moet ze in meer dan één opzicht voorzichtig zijn. Maar nooit of te nimmer mag ze op eigen houtje haar pas veran deren. En zeker niet als de bruiloft nog in het nabije verschiet ligt. Niet alléén hebben de mensen dan direct wat te roddelen, maar de ambtenaren zijn gek op die klusjes en hebben hun 6 pet. niet voor niets gekregen. Laat dus de ambtenaar wat des ambtenaars is, anders kost het prompt f 25 en een hele hoop ge mier, voordat de pas weer een keer terug is. „Rot Mof", hebben velen gezegd in tijden, die achter ons liggen. Nu zijn we bondgenoten en is dat stoe re woord een afgrijselijke beledi ging. f 20 kost het altijd. Het slechte weer gaat weer ko men en dus ook de zwervers, die nu moeten zorgen, voor de winter onder de pannen te zijn. Zo ook een Bergenaar, die met grote vreugde 6 maanden rijkswerkin richting werd aangeboden. Veilig en warm gaat hij nu zijn winterslaapje houden in Veenhui- zen. Men kan nog zulke vriendelijke huishoudster hebben, maar met de familie ervan heb je niks te maken, zo redeneerde een Veldenaar, die boos was, toen hij na terugkomst in huis een briefje vond, waarop diezelfde familie geschreven had, dat ze om eieren gekomen waren, levenswijze, kon echter op grond van verzamelde statistische mate riaal niet worden bewezen. Integen deel, juist in de zogenaamde „cul tuurlanden", zoals Groot-Brittannië, de Verenigde Staten van Noord- Amerika, West-Duitsland, Neder land en Zweden, hebben zich bijzonder hevige golven van kinder verlamming voorgedaan. Van 55 aan kinderverlamming lijdende personen, die dr. Irving nauwkeurig onderzocht, gaven 71 pet. de voorkeur aan zoutarme kost, 64 pet. dronken abnormaal veel koemelk en 62 pet. waren óf vege tariërs óf gebruikten heel weinig vlees. niemand hadden thuis getroffen, toen maar door 't keldergat waren binnen gekropen en 20 eieren had den meegenomen, die ze bij gele genheid wel eens zouden betalen. En hij tippelde prompt naar de politie. Nu had het mannetje er spijt van, want de huishoudster had waarschijnlijk duidelijk laten mer ken, dat ze die politieloperij een smet op ha ar familie-blazoen acht te. Maar wat eenmaal in de ambte lijke molen, wordt langzaam doch zeker vermalen. Zo ook deze fami lie, die wegens huisvredebreuk een tientje per man mogen betalen. Als men een verkeerspaal omver rijdt, moet men netjes wachten. Zo niet, dan kost het, behalve het stomme paaltje, f 20. Dat onder vond iemand uit Wanssum, die een verkeersbord bij het achteruit rij den, ontzet had. De Officier kent geen duits, of liever weigert pertinent dit te aan horen of het te spreken. Dat on dervond de duitser, die heerlijk in de lorem aan het grenskantoor aan was komen rijden, na een welbe- steedde dag op Nederlandse bodem, Hij kreeg een proces aan zijn broek en moest voorkomen. In zijn beste duits vertelde hij, dat hij die dag „krank" geweest was en gezien de afgrijselijke leugen, die daar blijkens de stukken werd verteld, ging de Officier tegen zijn eigen principe in en sprak duits kort en krachtig: „Nicht krank, doch besoffen..." en het werd 14 dagen en een half jaar zijn rijbe wijs kwijt. De duitser zal intussen wel over de schrik heen zijn en zich het eerste jaar wel niet meer vertonen. Ondanks het nat van Schiedam en dat beste bier „Sjorgespoejak" had iemand in Tegelen tegen een ander gezegd, die zich daardoor verschrikkelijk beledigd gevoelde. Maar de beste dialectenkenners konden niet ontcijferen, wat dat betekende. Zo kon men ook moei lijk beledigd zijn, maar aangezien daarnaast ook de woorden „dweil en vies dier" waren gebruikt, zat men voor dat ene woord niet ge vangen. Het werden toch even goed 25 gulden. En half Tegelen moest voorko men, omdat die met de kermis de andere helft van Tegelen heeft af gerammeld. Kapotte kaken, uitgeslagen tan den en wat dies meer zij, kwamen in een overzichtelijke rij uit de stukken vallen en links en rechts werden door de rechter harde du wen gegeven. f 25 was het minste en 1 maand gevangenisstraf het meeste, maar dat was dan ook voor een oude klant, die al voor de zesde maal andermans gebit geruïneerd had. En het slot van deze zitting was een motorrijder, die bewusteloos naast zijn motor gevonden was, nadat hij een boom omver had willen rijden. De boom bleef staan doch de motorrijder moest er bij gaan liggen. De man rook naar drank en was dus het haasje. Behalve de schade aan zijn motor, mag hij nog f 100 betalen en is voor een half jaar zijn rijbewijs kwijt. De K.A.J. is de standsorganisatie voor alle katholieke jonge arbeiders, zoals de K. A.B. de standsorganisatie is voor alle katholieke arbeiders, onverschilling of ze met handen arbeid of op kantoor, in winkel of magazijn de kost verdienen. Er zijn genoeg leden van de K.A.J.omdat de meesten bij een katholieke vak bond zijn aangesloten, maar Kajot- ters zijn er slechts weinig, ten minste in Venray. Terwijl de K.A.B. op haar ont- wikkelings- en ontspanningsavon den steeds meer bezoekers telt, kan dat van de K.A.J. nog niet gezegd worden. Toch doet de K.A.J. genoeg om aan haar leden prettige ont spanning en nuttige ontwikkeling te bieden. Maar de meesten zijn alleen maar lid op papier, door lid te zijn van een vakbond, hier ook echter slechts papieren leden. Natuurlijk zijn er jonge arbeiders die het veel te druk hebben met hun studie, maar er zijn er ook die zich toch wel weten te amuseren op hun manier; uren lang kan men ze vinden op de hoek van een plein of straat of in een winkelportiek. Anderen zien het nut niet in van de K.A.J. of denken dat dit niets voor hun is. Wat wil de Kajottersbeweging dan? De Kajottersbeweging wil vrucht baar werken onder, door en voor de jonge arbeiders. Jonge arbeiders... dit te verstaan en te projecteren tegen de toekomstige ontwikkeling van de arbeidersstand. Het is im mers de arbeidende stand, die zich een nieuwe, misschien een over heersende plaats in deze wereld gaat veroveren. Hoe de wereld straks zal zijn, zal voor een groot deel afhangen van de gezindheid van de arbeidersstand, of die alleen maar aan stoffelijke dingen denkt, of ook nog hogere waarden erkent. Zal het in deze streken ook zo gaan zoals bijna over geheel de wereld, dat juist de ondergeschikte arbei dende mens, de arbeidende stand, zich nu afwendt van de kerk, die de „Blijde Boodschap" van het Evangelie, een bovenaardse verlos sing, verkondigt KLETTERVESTEN cn WERKBROEKEN Overal geprezen om het beproefde, de gelijke vakmanschap, waarmee deze doel matige kleding wordt gemaakt. Onverslijtbaar in houtvester-manchester! De beste vakkleding die in Nederland wordt gemaakt Alleenverkoop te Venray door naast Raadhuis Hofstraat Tel. 473 PALTHE Agentuur Manchester Jackets, Klettervesten, Pantalons, Heren- en Jongens plusfours, Jongensbroeken. Dames- heren- halfwas- en kinder-Overalls, Amerikaanse Overalls, lange en korte Stofjassen, Kantoorjassen, Ruit en Werkhemden, Weekenders, Casimir blauwe en Bak kersbroeken. P.K. P.K. P.K. P.K. P.K. P.K. P.K. P.K. Gelukkig dat er onder de arbei ders ook nog velen zijn die hun taak en hun opdracht begrijpen: nl. de zending van de christen om op de plaats, waar hij in het leven staat, zijn christen-invloed uit te oefenen, de kerk van Christus tegenwoordig te stellen in de nieuw groeiende wereld: Thuis.... in het nieuw wordende gezin; op het werk.... in het nieuwe arbeidsleven van de mens; in de ontspanning; in de vrije-tijds- besteding.... Zo zijn er ook onder de jonge arbeiders nog wel enkelen gelukkig, die goed aanvoelen dat ze een taak en een opdracht te vervullen heb ben onder hun kameraden, die ze steeds meer zien vervreemden van de kerk, die de „Blijde Boodschap" van Christus verkondigt; ze kunnen dat niet onverschillig aanzien; ze willen iets doen. De Kajottersbeweging nu is een beweging, een stroming in de kerk onder een aantal jongeren, arbei dende jongeren, die zich bewust worden van hun zending, hun per soonlijke roeping in dit tijdperk. Het is een wereldbeweging, waarin de jonge christen-arbeiders over de gehele aarde zich voelen opgeroepen om de kerk en haar Evangelie, om Christus, tegenwoordig te stellen in een nieuw-groeiende wereld. Nieuwe pioniers aantreden Hedenavond om 8 uur in de K.A.J.-zaal. De Kajottersbeweging biedt ook genoeg ontspanning en gelegenheid tot sport en spel. Welke jonge arbeider zou anders zich nog laten zien? Maar zonder ontwikkeling en vorming zal het toch niet gaan. Geen ontwikkeling door lange lezingen, maar de jonge arbeiders ontwikkelen zich zelf door heftig te debatteren over ernstige en actuele onderwerpen onder leiding van een bezielende pioniersleider. Om de 14 dagen is er zaterdag avond om 8 uur een pioniersleider in de K.A.J.-zaal aan de Merselose weg. Hedenavond beginnen we met de eerste avond. Als je interesse hebt, kom dan eens een kijkje nemen. De K.A.B. leeft mee met Uw wel en wee l Leeft U mee met Uw K.A.B. Het zal U allen wel bekend zijn, dat ons land sinds geruime tijd geen kabinet meer heeft. Toch ging „Prinsjesdag" normaal door, de begroting 1957 werd be kend gemaakt en ogenschijnlijk gaat alles zijn gewone gang. Zo lijkt het voor de meesten van onze K.A.B.-ers ook te gaan met onze K.A.B. afd. Venray. Het bestuur houdt met de regel maat van een klok haar bijeen komsten, alle aan de orde zijnde actie's worden afgewerkt en doet men, wie dan ook, een beroep op de medewerking en daadwerkelijke steun van de K.A.B., dan kan men, wanneer dit mogelijk is, hierop rekenen. Het K.A.B. winterprogram- ma werd samengesteld en alle maatregelen genomen om een vlotte afwerking hiervan te garanderen. Onze kader-bijeenkomsten worden goed georganiseerd en goed bezocht. U vindt dit alles heel gewoon, want... daarvoor hebt U toch een bestuur gekozen. Toch zouden wij U willen vragen: hebt U er al eens over nagedacht of door de regelmatige groei van ons ledental en de daaruit voort vloeiende meerdere werkzaamheden, dit bestuur wellicht niet te veel werk krijgt, d.w.z. nog wel vol doende tijd heeft om alle werk zaamheden zo goed mogelijk te verzorgen Neen zeker Waarom ook Alles gaat toch goed Maar... indien werkelijk alles goed gaat dan kan dit toch slechts gaan ten koste van enkele mensen die overbelast zijn met werk en niet de beschikking hebben over een voldoende uitgebreid bestuur. Om te voorkomen, dat deze over belasting funeste gevolgen heeft zal het nodig zijn het bestuur der K.A.B. uit te breiden met enkele nieuwe bestuursleden. Daartoe doen wij een beroep op Uw aller mede werking. In de tweede helft van october zal een algemene ledenvergadering worden gehouden waar U de ge legenheid wordt geboden enkele nieuwe leden in net bestuur te kiezen. Vóór 10 october kunt U candi- datenlijsten indienen bij het secre tariaat der K.A.B., Prinses Irene- straat 1. Beste vrienden, kiest Uw candi- daten met zorg; brengt mensen naar voren met veel tijd en liefde voor de evenmens. Toont hierdoor dat gij niet alleen Uw bestuur kiest maar ook met Uw bestuur mede leeft. Mogen wij dit K.A.B.-hoekje tevens aanwenden om U nog eens te wijzen op ons winterprogramma dat zaterdagavond jl. begonnen is. Toegangskaarten voor de eerste helft van ons winterprogramma kunt U tegen reductieprijs bekomen bij café Sanders, Eindstraat. U ziet beste vrienden voor iedere K.A.B.-er die zijn tijd begrijpt en die zijn tijd nuttig wil besteden is hiertoe volop gelegenheid. K.A.B.-er aan telers van aardappelen in tuinen. Het moet U bekend zijn, dat de teelt van aardappelen in tuinen aan de volgende voorschriften gebonden zjjn: a. op dezelfde grond mogen slechts éénmaal in de 3 jaar aardappe len staan; b. jaarlijks mag hoogstens 1 derde gedeelte van de tuin met aard appelen worden beteeld. Honderden telers van aardappe len in tuinen hebben echter een geldboete gekregen, omdat ze óf de voorschriften niet voldoende kenden óf vergeten waren, op welke plaatsen ze in de voorgaande jaren aardappelen hadden geplant. Opdat ook U in de toekomst niet deze moeilijkheid zult ondervinden en vooral ook om de kans voor het optreden van aardappelmoeheid in Uw tuin zo gering mogelijk te doen zijn, zal binnenkort een ver tegenwoordiger van de Planten- ziektenkundige Dienst U bezoeken en in overleg met U een schets maken van Uw tuin. Op deze schets zal Uw tuin dan in 3 ongeveer gelijke stukken wor den verdeeld en worden gemerkt met A, B en C. Onderaan de schets staat vermeld in welke jaren op de gedeelten A, B en C aardappe len mogen worden verbouwd. Uzelf ontvangt van die schets een exem plaar om te bewaren en elk jaar te raadplegen. U kunt dus ieder jaar zien waar U de aardappelen kunt planten zonder in strijd te komen met de voorschriften en zonder dat U één aardappel minder hoeft te planten dan thans is toe gestaan. Bekijkt U vandaag nog hoe U voor de aardappelteelt de tuin het liefst in 3 gedeelten zou verdelen en breng ook Uw huisgenoten daarvan op de hoogte, zodat, als U niet thuis bent bij het maken van de schets zij Uw wensen kunnen overbrengen. In afwijking tot het bovenstaande zal voor de bewoners binnen de ring van de kom Venray, omvat tende onderstaande straten, alleen op aanvrage een schets van hun tuin worden gemaakt. Dit omvat het gebied, gelegen binnen de Lange weg, St. Jozef weg, Overloonseweg, Gasstraat, St. Oda- straat, Willemstraat, Maasheseweg, Akkerweg, Landweertweg, Oost singel, Oude Oostrumseweg, St. Antoniusstraat, Groenewoltsepad, Langstraat, Hoebertweg en Vlak- waterweg. Deze aanvrage kan worden gedaan op woensdag 10 october 1956 bij de ambtenaar van de Planten- ziektenkundige Dienst van Soest H. J., Kruitweg 2b, Venray van 5 tot 7 uur, waar ook nadere inlich tingen verkrijgbaar zijn. Gebruikers van tuinen, die aan deze vaste indeling van de aard appelteelt niet wensen deel te nemen moeten er rekening mee houden, dat ze in de toekomst alleen nog maar aardappelen in hun tuinen zullen mogen telen als ze in het bezit zijn van de door de Planten- ziektenkundige Dienst verstrekte schets. De schetsen zijn kosteloos ver krijgbaar. TE HUUR in de Henseniusstraat. Inlichtingen Ia. Volleberg, Henseniusstraat 20

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4