Met vacantie naar CAMDA Olie-verwarming. Octobermaand - Rozenkransmaand BEKENDMAKINGEN Uit„Peelen Maas" Zaterdag 6 October 1956 No 40 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF \ATY?T? iftiT AH VHHP VPNPAV P*1M OlWTQTï? ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV ErUlVOL/HU V VJUIV V UIYIO 1 IVLflVun PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 De schrijver, die een artikel wijdt aan de geestelijke stromingen van onze tijd en haar invloed op het godsdienstig leven, moet wel zeer bijzondere dingen zeggen, wil hij iets nieuws te berde brengen. En als men over de rozenkrans schrijft, dan wordt de rest maar overgeslagen. Want eerlijk gezegd weten vele katholieken niet wat zij eigenlijk met hun rozenkrans aan moeten, al dragen zij hem meestal traditiegetrouw nog wel bij zich. Ondanks grootscheepse acties komt van wederinvoering van het zo mogelijk dagelijkse rozenkrans gebed in de gezinnen in de practijk in talrijke, zo niet de meeste ge vallen, slechts weinig terecht. Wij kunnen constateren, dat het rozenkransgebed in overwegende mate uit de gezinnen en uit het persoonlijke leven verdwenen is. De reden ervan is, dat het rozenkrans gebed als zodanig velen niet meer aanspreekt. De oorzaken hiervan zijn talrijk. Een ervan is wellicht, dat het rozen kransgebed teruggedrongen is naar het weinig gewaardeerde rijk der devotionalia. Het bidden van de rozenkrans stelt men gelijk met de categorie van gebeden tot St Antonius voor verloren zaken, de heilige Barbara voor een zalige dood, de heilige Aloysius voor de kuisheid enz. Dit soort gebeden raakt er totaal uit en is feitelijk alleen nog maar bij de oudste generatie in ere. Men zal in onze kerken dan ook nimmer jonge mensen een kaars zien op steken bij het beeld van de parochie patroon. Zoiets doen ze eenvoudig weg niet meer. De vraag is echter of het rozen kransgebed wel gelijkgesteld mag worden met de talrijke andere, on- getwijfel vrome, maar toch niet meer in zwang zijnde gebeden. De mening van de H. Vader, die een kenner van onze tijd bij uitstek is, is een categorische ontkenning. Hij heeft bij talrijke gelegenheden juist met klem de grote waarde van het Rozenkransgebed aangetoond. Het rozenkransgebed kan zich voorts erop beroepen, dat het de nadrukkelijkste aanbevelingen heeft van Gods Moeder zelf. In Lourdes, in Fatima, in Beauraing, overal waar zij verscheen bad zij met de kinderen, die haar zagen, het rozen hoedje, en spoorde zij hen aan dit te blijven doen. Doch ook zonder de patronage van de H. Maagd en van de Pausen kan de bijzondere betekenis van het rozenkransgebed {ons duidelijk worden, namelijk de dagelijkse tien minuten van geestelijke rust, die het ons verschaft. Het is het na deel van onze tijd, dat hij onver - drote voortjakkert zonder pauze, zonder ontspanning. Dit heeft funeste gevolgen voor ons geestelijk leven, tenzij wij er ons tegen wape nen. Een machtig wapen is de rozen krans, die ons het dagelijks terug kerende ogenblik van geestelijke rust en verdieping kan verschaffen. Tien minuten van contact met God, die ons kunnen doen beseffen, dat al dat gejakker niets helpt tenzij wij erin slagen in dit ge jaag ook ons verlangen naar God en Zijn eeuwige rust vleugelen te geven. Het is goed er nu in deze Rozenkransmaand eens aan te denken! De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat: a. aan alle keuringsplichtigen, die tijdens de zitting 1955/1956 (keuring lichting 1957) ter keuring moesten verschijnen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden; b. de in 1937 geboren mannelijke personen, die in een der Neder landse bevolkingsregisters zijn op genomen of daarin hadden behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voor opkomst ter keuring, dan wel een bericht van niet-inschrijving, nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 januari 1957 ter gemeente secretarie moeten aanmelden. Venray, 27 september 1956. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad der gemeente Venray in zijn vergadering van heden medewerking is verleend aan het R.K. Parochiaal Kerk bestuur van de H. Oda te Venray- Ysselsteyn het bestuur uitoefenende over de r.k. bijzondere lagere jongens- en meisjesschool gevestigd aldaar, voor de aanschaffing van gymnastiekbenodigdheden. Venray, 25 september 1956. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad der gemeente Venray in zijn vergade ring van heden medewerking is verleend aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus-Banden het bestuur uitoefenende over de U.L.O. school gevestigd te Venray- kom, voor de aanschaffing van VI. De verrassing, die wij bij onze terugkeer van „the cabin of uncle Tom" thuis kregen, was de aan komst van onze Amerikaanse vrienden uit Grand Rapids. We hadden hen een jaar of acht ge leden voor het eerst ontmoet op een vacantiereis naar Lugano en sindsdien hebben we regelmatig met hen in correspondentie ge staan. Toen zij van onze voorgenomen reis naar Canada hoorden, volgde direct een hartelijke invitatie tot een bezoek aan de Ver. Staten en werden de formaliteiten tot het verkrijgen van een Amerikaans visum, n.l. het zenden van een z.g. „Affidavit", door hen vervuld. On ze vriend is een Bolswarder van geboorte, die in zijn geboortestad als jongeman werkzaam was in een -kruidenierszaak, doch in 1910 reeds naar Amerika emigreerde. Hij is dus met recht een „old timer", evenals trouwens zijn vrouw, die reeds als tweejarig kind met haar ouders naar de Ver. Staten vertrok. Zij is in Gaasterland ge boren. Beiden spreken echter nog voortreffelijk Nederlands en nog liever bedienen zij zich van de Friese taal of het Bolswarder dia lect. Onze vriend is thans eigenaar van een florerende zelfbedienings zaak, een z.g. „super market", waar in practisch van alles op het gebied van voedlngs- en genotmiddelen is te krijgen. Niet alleen dus kruide nierswaren, maar ook verse groen ten en fruit, vlees en vleeswaren uit eigen slagerij, enz.. Op weg naar de Niagara-Falls. Als men Canada bezoekt, moet men beslist de Niagarawatervallen gaan bezien. Dat is een toeristische noodzakelijkheid, even noodzake lijk als een bezoek aan Marken is voor de Amerikaan, die Nederland in één dag „doet". Alvorens dus met onze vrienden naar de Ver. Staten te vertrekken hebben we met hen een uitstapje naar deze wereldbekende waterval len gemaakt. Zij liggen ongeveer 275 km. van Sarnia verwijderd, maar dat is volgens Amerikaanse begrippen maar een „hanestap". Op de tocht er heen maakten we kennis met het prachtige en afwis- nieuwe leermiddelen enerzijds omdat bepaalde leermiddelen als ver ouderd kunnen worden beschouwd en anderzijds met het oog op de gewijzigde exameneisen en met de uitbreiding van het leerlingen aantal. Venray, 25 september 1956. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad der gexneente Venray in zijn vergadering van heden medewerking is verleend aan het R.K. Parochiaal Kerk bestuur van St. Petrus-Banden te Venray het bestuur uitoefenende over de R.K. St. Bernadette-school gevestigd te Venray-Heide, voor de aanschaffing van nieuwe leermid delen t.b.v. het godsdienst- en gymnastiekonderwijs. Venray, 25 september 1956. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad der gemeente Venray in zijn vergade ring van heden medewerking is verleend aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus-Banden te Venray het bestuur uitoefenende over de Henseniusschool gevestigd te Venray, voor de verbouwing vaD de noodschool in de Patersstraat t.b.v. de huisvesting van het 3e leerjaar (meisjes-afdeling) alsmede tot het treffen van voorzieningen ter voorkoming van bevriezen der toiletten met watermeter en -lei ding. Venray, 25 september 1956. Inwilliging aanvrage bijzonder kleuteronderwijs. Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat de raad dier gemeente op 25 september 1956 heeft besloten medewerking te verlenen aan een verzoek van het schoolbestuur van de H. Oda te Ysselsteyn-Venray d.d. 10 aug. jl. om ingevolge artikel 50 der Kleuter onderwijswet gelden uit de gemeen tekas te mogen ontvangen voor de aanschaffing van nieuwe school- meubelen, ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften voor de inrichting van de ten be hoeve van dit bestuur in aanbouw zijnde kleuterschool. Ingevolge artikel 54 der Kleuter onderwijswet kan ieder ingezetene en het schoolbestuur binnen 30 vrije dagen te rekenen vanaf heden van genoemde besluit in beroep komen bij gedeputeerde staten. Gedurende die termijn liggen alle bescheiden op de aanvrage van het schoolbestuur betrekking hebbend, kosteloos voor een ieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Venray, 25 september 1956. selende landschap van Zuid-Ontario. Welvarend, volgens onze Nederland se begrippen, leek het landschap niet. We misten er althans in gro te gedeelten het heldere groen van onze weiden. De weilanden waren er vrij dor en ook de stof fering met het zwarte- of roodbon te vee en de heldere boerderijen, zoals wij dat gewend zijn, troffen we nergens in die behoorlijkheid aan die ons eigen land biedt. Na tuurlijk was er wel vee hier en daar, maar de hoofdzaak was toch maiS' of korenbouw. Wanneer een boer Holsteiner of Friese koeien er op na houdt, dan wordt dit vaak op een soort uit hangbord, bij de ingang van de farm, kenbaar gemaakt. Enkele malen reden we voorbij een kal koenen- of kippenfarm, waar we duizenden kalkoenen of kippen bijeenzagen. De kalkoen is een nationale lek kernij op de feestdis van de Cana dees. Zelfs zagen we dicht bij Sarnia een alligatorfarm, waar dit klein soort krokodil werd ge kweekt. Veilig verkeer. Op het gebied van veilig verkeer kunnen wij Nederlanders van het „land van de auto" nog wel een lesje leren. Als men zich ^ïiet op een Highway bevindt, is stoppen bij elke wegkruising verplicht en hieraan wordt ook stipt de hand gehouden. Op de Highway zelf wordt flink doorgereden, doch op minder bre de gedeelten of in de nabijheid van bebouwde kommen is al spoedig een speealimit (maximumsnelheid) van kracht, welke varieert van 30—50 mijl. Over het algemeen to nen de Canadese- en de Amerikaan se automobilist een beheerst en wellevend chauffeur te zijn, die ook een ander zijn plaats op de weg gunt, zelfs al is dit een voet ganger. Vaak hebben we gezien dat auto's stopten om voetgangers die aan de kant van de weg stonden de gelegenheid te geven over te ste ken. Bij de duizenden mijlen, die we in deze vacantie hebben afge legd, hebben we geen enkel auto- ongeluk zien gebeuren of de gevol gen van een ernstige aanrijding waargenomen. Uiteraard komen deze hier ook wel voor, vooral op de maande lijkse Hollidays of tijdens de week ends, doch hun aantal is niet in evenredigheid met het aantal ver keersongelukken in ons land wan neer men met het enorm aantal auto's, dat hier rijdt, rekening houdt. Bezienswaardigheden. We zijn dus op weg naar Nia gara-Falls en passeren London, een mooie, grote stad met 125.000 in woners. Dit is een belangrijk agra risch middelpunt van Zuid-Ontario met prachtige gebouwen en fraaie publieke parken. Hier zouden we best een paar uren willen zoek brengen, maar daarvoor is helaas geen tijd en we razen alweer voort op Highway 2. Zo langzamerhand krijgen we trek in een kop koffie. Nu, daar is onze Amerikaanse gastvrouw wel klaar voor. We hebben hier niet, zoals in Nederland, om de paar kilometer een aardige uitspanning, maar wel vindt men hier de zg. roadside-tables, dat zijn houten tafels met aan weerszijden zitbanken eraan beves tigd. Ze staan meestal op uitge zochte plaatsen, onder lommerrijk geboomte, aan de kant van de weg. Een kleedje wordt over 't tafel blad gespreid, de thermosflessen komen achter uit de auto en in minimum van tijd zitten we, te midden van dit met natuurschoon en zonnewarmte rijk gezegende land te genieten van een verrukkelijke kop koffie met toebehoren. Lang kan ons oponthoud echter niet duren, want er staat voor van daag nog heel wat op 't program ma. In Brantford ervaren we, dat Ca nada, ondanks het feit, dat het niet op een geschiedenis van eeuwen kan bogen, wat zijn volksbestaan betreft, toch reeds zijn grote man nen heeft voortgebracht, die aan de wereld onschatbare diensten hebben bewezen. We brengen er een bezoek aan 't ouderlijk huis van Dr. Graham Bell, de uitvinder van de telefoon, dat geheel als telefoon-museum is in gericht. Op 10 aug. 1876 bracht hij in dit huis de eerste telefonische verbinding tot stand met Paris, een plaats op 10 km afstand van Brant ford, waarmee hij de grondvorm had geschapen van de telefoon, zo als die thans overal ter wereld nog wordt gebruikt. Een bezoek aan „The Bell Homestead" is zeer in teressant en leerzaam en evenals aan vele andere Canadese musea, kosteloos. Bij onze verdere tocht naar de Niagara-Falls komen we door de Betuwe van Ontario: het fruitland. Mijlen en mijlen ver strekken de boomgaarden zich hier uit langs de prachtige vierbaans Queen Eli- zabethroad. Ontzettend veel perziken worden hier geteeld, die met hun zachte pasteltinten een wondere bekoring geven aan dit schitterende, zon overgoten landschap. Hier en daar staan welverzorgde gebouwtjes langs de weg, waar ge het verse, pasgeplukte fruit tegen billijke prijs kunt kopen. Inmiddels merken we wel aan 't verkeer, dat we een druk toeristen centrum naderen. De prachtige, tweekleurige wagens suizen onaf gebroken in beide richtingen langs deze ideale verkeersweg. Iedereen schijnt hier in een heel nieuwe wagen van het laatste type te rijden en de dure klasse-wagens die we in ons land sporadisch zien zijn hier gemeengoed, niet zelden het eigendom van een canadees, die als fabrieksarbeider zijn kost verdient. De Niagara-Falls. We rijden in de stroom mee, pas seren het welvarende St Catheriens en bereiken dan weldra ons doel van deze dag: de Niagara-Falls. De aanblik van beide watervallen is overweldigend. Ze zijn resp. 48 en 51 meter hoog en niet minder dan 762 en 396 meter breed. De breedste, de zg. Horseshoe Falls, zo genoemd vanwege zijn hoefijzervorm, bevindt zich op Ca nadees gebied en recht tegenover ons zien we de American Falls, die zich op het grondgebied der Ver. Staten bevindt. Op de achtergrond ligt de naar deze watervallen ge noemde Amerikaanse stad met 100.000 inwoners. Het onafgebroken gedonder der duizenden en duizenden kubieke meters water, die hier per uur naar beneden vallen en enorme wolken waterspettertjes doen opstijgen, is indrukwekkend. Het is geen wonder, dat dit punt tot de drukst bezochte toeristen plaatsen van Amerika wordt ge rekend. Ook nu staan van de vroege morgen tot de late avond te toe risten bij duizenden van dit grootse natuurverschijnsel te genieten. Hun auto's staan in kilometers lange rqen, vijf, zes naast elkaar, langs de wegen geparkeerd. Zowel aan Amerikaanse als aan Canadese zijde is zeer veel aandacht besteed aan het natuurschoon van het landschap. Overal vindt men grote, goed onderhouden en met fraaie, kleurrijke bloemen en schit terende boomgroepen versierde parken. Hierin is 't prettig wandelen en bovendien heeft men er prach tige „uitzichten" op de Falls. Kortom: genieten op velerlei wijze; niet het minst ook van het ideale zomerweer en de heerlijke warmte. Iedereen loopt dan ook in de luchtigste kleren, waaraan voor al door de dames veel zorg wordt besteed. Het lijkt hier wel een groot feest te zijn. We kunnen ons moeilijk van deze plaats losmaken, maar onze magen beginnen te rammelen en we moeten bovendien zien, dat we onderdak voor de nacht krijgen. Met zoveel toeristen bij elkaar moet men daar niet te laat bij zijn. Gelukkig, we zijn nog net op tijd om een paar mooie kamers te be spreken in een fraai, nieuw hotel in de buurt van St Catheriens. Als we klaar zijn met ons „supper" dat in één woord voortreffelijk was, is het inmiddels reeds donker ge worden. Nu gaan we nog eens naar de Falls, want 's avonds worden deze met schijnwerpers verlicht en dat moet sprookjesachtig zijn. Het is op de toegangswegen naar de Falls thans nog drukker dan 's middags. Er is bijna geen doorkomen aan. Onze gastheer moet heel wat van zijn chauffeurskunst demonstreren om door deze wirwar zijn fraaie nieuwe Buick onbeschadigd naar zijn bestemming te krijgen. Maar het lukt en bovendien boffen we bij het vinden van een parkeerplaats doordat er juist een wagen op één der mooiste plekjes wegrijdt. Er is niets teveel van gezegd: het is sprookjesachtig. Telkens ziet men de kokende watermassa's in andere kleuren gehuld, waarbij de fraaiste kleurenmengeling. Het is in één woord: fascinerend. Hiernaar kan men wel uren staan kijken, want het beeld verandert elk ogenblik. Al te spoedig komt echter het ogenblik van gaan en zeer voldaan over deze prachtige dag arriveren we in ons welverzorgd hotel, dat aan de vermoeide reiziger een com fort biedt, dat kan worden ver geleken met dat van een eerste klas hotel. Elke kamer beschikt over een douchecel en na de ver frissing hiervan te hebben genoten genieten we weldra van een ver kwikkende slaap. Sluit nu een af. Gunstige premie's. Agentschap: voorwaarden. Lage Qe$ta(enl6óficUtn. X Qcuntans Telef. 592 De capaciteit. Verder zal men moeten laten be oordelen, welke capaciteit de kachel moet bezitten om het vertrek zo economisch mogelijk te verwarmen. Koopt men een te kleine kachel, dan zal het vertrek bij lage buiten temperatuur niet snel genoeg of in het geheel niet op de gewenste temperatuur kunnen worden ge bracht. Ook een te grote capaciteit is niet goed. Bij matige buitentempe ratuur zal men de kachel dan veel vuldig aan en uit willen doen, hetgeen een sterk schommelende kamertemperatuur en een verhoog de roetafzetting het gevolg zal hebben. Daarom is de bepaling van de juiste capaciteit van het allergroot ste belang. Het verdient aanbeveling de leverancier een schetsje met de opper vlaktematen van het vertrek te verschaffen. Aan de hand hier' van kan de leverancier bijv. met behulp van de capaciteitsliniaal (een Nederlandsejiitvinding, waar op octrooi is verleend) de benodig de capaciteit nauwkeurig bepalen. Het tankje of de tank. Meestal zit het tankje (10 tot 20 liter) achter de kachel. Dit kan echter ook naast de schoorsteen of op het balcon worden geplaatsten met een koperen buis met de kachel worden verbonden. Er zijn apparaten, die door mid del van koperen leidingen z(jn ver bonden met een grote voorraadtank in de tuin. Dit is al heel gemak kelijk. Een en ander is met de handelaar te overleggen. Geen reuk Een oliereuk treedt beslist niet op, maar dan moet men wan Olie is het veel besproken woord van deze tijd. Olie betekent politiek maar olie betekent ook gerief. En dan denken wij aan de moderne olieverwarming, ontstaan uit de vroeger zo vaak gesmade olie kacheltjes, aan de huisbrand- of haardolie, die ons geregeld kan worden thuisbezorgd en aan het gemak, dat een dergelijke wijze van stoken biedt. De oliestokers in spé kan echter niet genoeg op het hart worden gedrukt niet tot aankoop over te gaan, alvorens door een deskundige van een vertrouwde zaak te laten beoordelen of de vertrekken, waar men deze verwarming wil toepas sen, hiertoe geschikt zijn of zijn te maken. De schoorsteen Een belangrijke rol hierbij speelt de schoorsteen. Deze heeft twee functies, nl. het opwekken van trek en het afvoeren van de verbran dingsgassen. Om voldoende trek op te wekken zal de schoorsteentop 3 a 4 meter hoger moeten liggen dan de rook- mond van de kachel en ruim een halve meter boven de daknok of nabijgelegen obstakels moeten uit steken. Op het belang van een goede schoorsteen kan niet genoeg wor den gewezen. Wanneer er klachten zijn over oliekachels, dan zijn deze in de meeste gevallen het gevolg van een slecht functionerende schoorsteen. neer het tankje in de kamer staat ook niet morsen. Ruikt men toch olie, dan is er ergens een lek en een telefoontje naar de leve rancier is dan de beste oplossing. Geen ombouw van haard tot oliehaard Het laten ombouwen van een kolenhaard tot oliehaard moet in het algemeen worden afgeraden. Meestal zal de verbrandingsruimte te klein zijn, terwijl bovendien de bakbranders die hiervoor worden gebruikt niet de capaciteit van de oorspronkelijke kolenhaard kunnen evenaren. Het gevolg is dat men in de kou komt te zitten. Een wederombouw tot kolenhaard stuit dan op tal van moeilijkheden. Goede Nederlandse produkten De Nederlandse industrie is de periode van experimenteren nu te boven en er zijn dan ook Neder landse oliekachels en -haarden op de markt die aan alle kwaliteits eisen voldoen. Het buitenlandse produkt is wat vormgeving betreft niet altijd aangepast aan de Neder landse smaak, terwijl bovendien de eigenlijke waarde door de invoer rechten en verzendkosten lager ligt dan het bedrag dat ervoor wordt neergeteld. Olieverwarming, het moet nog eens worden gezegd, eist meer kennis dan een door kolen gestookt apparaat. Deskundige voorlichting is dus noodzakelijk, maar let er ook op, dat de bediening op de juiste wijze geschiedt. Het is een wijze van verwarmen die voor buitenshuis werkenden ideaal is, omdat een olieverwar ming in een wip en ook bijvoor beeld voor een uurtje, kan worden aangestoken. Een „Venray" product Nu we hierboven over oliever warming hebben geschreven, is het misschien interressant te wijzen op het feit, dat tussen de verschil lende Nederlandse vindingen op dit terrein, een Venrays product geen slechte naam heeft. Het is namelijk de NOBEL, een oliever warming, waarvan U hierboven enkele afbeeldingen aan treft en die wordt gemaakt door de N.V. INALFA te Venray. In een der afdelingen van deze nieuwe Venrayse industrie is men volop bezig met het maken van deze oliekachels en -haarden, die behalve in Nederland in practisch alle landen van Europa te krijgen zijn, daar de export van dit artikel grote vormen heeft aangenomen. Het is zelfs zo, dat men door personeels-gebrek verschillende or ders heeft moeten laten gaan, daar men ternauwernood aan de vraag van oudere relaties kan voldoen. Een gunstig teken voor de kwali teit van dit product en daardoor ook voor Venrays industrie, die ook op dit terrein een grote rol speelt. Dit temeer omdat de N.V. Inalfa de enigste fabriek ter wereld is die alle onderdelen van de kachel of haard zelf fabriceert. Noch in Europa, noch in America kent men deze werkwijze, die zoals ieder kan begrijpen ook de meeste mogelijk heden voor een uitgebreide service geeft. van 8 oktober 1910 Gebr. L. en J, Oudenhoven waren met f 3.698 de laagste in schrijvers voor het bouwen van een woning met café. winkel, bakkerij op de hoek Eindstraat—Hoender- straat voor G. Pijpers. D.S.O. verloor van Vitesse te Gennep met 5—8. - Het Venrayse mannenkoor droeg Nico Bekkers naar zijn laatste rustplaats. van 9 oktober 1909 - Plechtig werd bij de paters het zevende eeuwfeest gevierd van de minderbroedersorde. P. Liberatus Scheepers O.F.M was 25 jaar minderbroeder.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1