SÏÏS'ES WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Aan Se Parochianen van St. Petros Banden Ontwikkeling @n ontspanning met haar nieuw programma „Wat men de Venrayse bevolking vraagt, dat komt er" Koningin Wilhelmina- fonds en kanker- Zaterdag 15 September 1956 No 37 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.ra. ABONNEMENTS- PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG Dierbare Parochianen. Enkele zondagen geleden is U medegedeeld, dat de volgorde van de H. Missen op zondag, vanaf 16 SEPTEMBER zal veranderd worden. Om alle parochianen nogmaals hieraan te herinneren moge dit artikel volgen. Wij vragen dringend dit artikel goed te lezen en in nw gezin te bespreken om daardoor in uw gezin te regelen, op welke uren ieder de H. Mis bijwoont. De uren van de H. Missen zijn: 6.30, 7.30, 8.30 kindermis, 9.15 hoogmis, 10.30 stille H. Mis. Mogen wij U bij deze regeling op de volgende punten wijzen: 1. Deze regeling is getroffen vooral vanwege de Kindermis. We hebben over de Kindermis vele klachten gekregen en velen zijn niet tevreden met de nu bestaande toestand. De kinder mis om half negen is alleen voor de kinderen van de lagere school. Dus niet voor de groten en ook niet voor kinderen van andere scholen. Niemand, behalve deze kinderen, wordt toegelaten, niemand behoeft verlof te komen vragen want dit wordt niet gegeven. Wij maken geen uitzondering en wij willen het heel sterk zeggen: „Wie meent, dat hij zondags alleen in staat is naar de kindermis te komen en geen andere kan bijwonen, is bij deze gedispenseerd om de H. Mis bij te wonen". Wij vragen vriendelijk maar dringend, om zich aan deze regeling te houden, want anders mislukt onze hele op zet, waarover wij lang nagedacht hebben en met vele parochianen overlegd hebben. Mogen wij rekenen op de dis cipline van onze parochianen? 2. De kinderen mogen gerust naar de andere H. Missen gaan, maar dan moeten zij vergezeld zijn van vader of moeder, oudere broer of zuster. Ouders wilt hieraan toch goed vast houden. Wij hebben het in het verleden meegemaakt, dat een massa kinderen naar de H. Mis van acht uur kwamen zonder toezicht en onder in de kerk stonden. 3. Bijzonder bevelen wij de Hoogmis om kwart over negen aan. Deze Hoogmis duurt hoogstens een kwartier langer dan de andere H. Missen. Gaat onder de Hoogmis te Communie. 4. In alle H. Missen, behalve in de kindermis, zal plaatsengeld gevraagd worden. In de H. Mis van half zeven wordt voor alle plaatsen slechts een dubbeltje gevraagd. In de Kinder mis zal wel gecollecteerd worden en wij vragen de ouders om hun kinderen te leren ook in deze zin iets voor de kerk over te hebben, zo leren zij het voor later. 5. Ouders, stuurt uw kinderen door de week naar de kerk, naar de fi. Mis van half acht en niet naar de H. Mis van kwart over acht. Tenslotte nog een opmerking. Niemand is in staat een regeling te maken, die iedereen bevredigd. Laten wij de moeilijke kanten, die ongetwijfeld ook aan deze regeling vastzitten, nemen, ter- wille van het algemeen belang. A. LOONEN, Pastoor-Deken M. KEIJSERS, Kapelaan P. v. LEIPZIG, Kapelaan J. HEYMANS, Kapelaan PATER DOMITIUS, Kapelaan O. en O. is een van de Venrayse verenigingen, die haar ledental de laatste jaren ziet toenemen. Dat is natuurlijk prettig, maar legt van de andere kant grote verplichtingen op. Het programma moet uitste kend zijn. Over het programma van het vorig jaar was men over het al gemeen zeer tevreden. Wie bedenkt, dat we hier voorstellingen hebben gehad van een reizend Volkstheater uit Antwerpen, die ruim f 1.250 kostten en een van Puck om bij die voorbeelden te blijven van f 900, die kan op zijn vingers uit tellen, dat bij een gemiddelde entreeprijs van ternauwernood f 1,50 per voorstelling O. en O. wel grote risico's neemt. Dat heeft echter niet verhinderd, dat ook dit jaar weer een zeer acceptabel program ma wordt gebracht. Dat is allereerst Het Reizend Volkstoneel uit Antwerpen, die het vorig jaar met haar voorstelling: De koopman van Venetië, de hon derden bezoekers een prachtige avond heeft geboden. Nu brengt dit gezelschap op 9 October a.s. wederom een stuk van Shakespaere, nl. 3 Koningen avond. Op 13 November is de muziek avond, waarvoor dit jaar het Bra bants kamerorkest is uitgenodigd, een ensemble, dat een zeer goede naam heeft en een programma brengen zal, dat voor iedere mu ziekliefhebber aantrekkelijk is. Op 11 December komt de speel- groep Limburg, die we enkele jaren niet in Venray hebben gezien, maar met wie de kennismaking dit sei zoen dan hernieuwd zal worden. Zij brengen een detective-stuk een zgn. thriller, waarbij spanning en humor ruimschoots aan hun trek komen. Op 15 Januari komt dan het Ne derlands Kamerkoor, o.l.v. Felix de Nobel. Deze avond zal een der hoogtepunten van dit seizoen vor men, gezien de grote roep die dit ensemble heeft, niet alleen door haar optreden voor radio en televisie, maar vooral door de keuze van haar programma en de duidelijke tekst en uitleg, welke voor de nummers gebracht wordt. Op 13 Febr. is het de traditionele balletavond, waarvoor men dit jaar de balletgroep Caraktèr heelt aan getrokken, een groep die blijkens de recensies inderdaad karakter heeft en reeds elders groot succes heeft geboekt. Het slot aan dit seizoen brengen de Jonge Spelers uit Eindhoven, met het succes-blijspel: Kleine kin deren worden groter. Deze groep is reeds enkele jaren in Venray ge weest en heeft de meest prettige herinnering achter gelaten. Dit hele programma, de zestal uitvoeringen, blijft dezelfde abon nementsprijs kosten als andere jaren nl. f 10. Dat betekent, dat men voor iets meer dan f 1,50 per avond de beste gezelschappen, ensembles en koren uit het land kan gaan zien en horen. Bovendien zijn alle avon den in de aula van het Gymnasium, de beste zaal die op het ogenblik in Venray te vinden is. De belangstelling voor O. en O. is groeiende, vooral buiten Venray en we mogen dan ook dringend aan raden niet te wachten met het nemen der abonnementskaarten, die ook dit jaar weer verkrijgbaar zijn bij E.F.J.M. v. Haaren, Kempweg 25 telefoon 766 en Fa. vd. Munckhof, Grotestaat 28 telefoon 512. Dit waren de woorden, welke Kapelaan Keijsers uitsprak, bij de gelegenheid van het aanbieden der Kruiswegstaties, op het Zilveren Priesterfeest van onze Hoogeerw. Heer Deken. Daar wij aanemen, dat deze gees telijke leider zijn parochianen kent, waren dit bemoedigende woorden. Deze woorden geven ons hoop, dat nu ook spoedig de nieuwe kerktoren komt Want.... men zal U vragen! Veel zal er moeten zijn! Geeft U daarom al vast eens trouw elke week Uw kwartje Zit 't er enigszins aan, geeft U dan eens een kwartje meer Hoe kunt U beter Uw geld beleg gen, dan in het Godshuis? Het levert U een rente op, welke U later mogelijk best zult kunnen gebruiken. De collectant(e) zal zich bij U melden. Geeft, wat U geven kunt. Er gaat de laatste tijd geen week voorbij, waarin wij niet in kranten en tijdschriften lezen over het pro bleem van de longkanker en het sigaretten roken. Terwijl er geleerden zijn, die er de nadruk op leggen, dat er weten schappelijk geen bewijsbaar ver band tussen beiden bestaat, zijn er andere, even grote geleerden, die zo overtuigd zijn van de kanker verwekkende eigenschappen van sigaretten roken, dat zij met klem hun regering zouden willen vragen het roken wettelijk te verbieden. Wie van beiden gelijk heeft; dat weten wij nog niet, maar wel staat vast, dat de longkanker de laatste 20 jaar enorm is toegenomen, meer bij mannen dan bij vrouwen voor komt en dat er onder de lijders aan deze ziekte velenzijn, die zeer zwaar rookten. Uitgebreide onderzoekingen zul len ons verder moeten helpen en dit geldt niet alleen voor de long kanker. Op bepaalde gebieden, met name wat betreft de kankergroei in weefsels, welke te maken hebben met inwendige klieren, is de weten schap reeds zover gevorderd, dat men van een suksesvolle behan deling kan spreken. Maar er zijn nog andere soorten van kanker, waarbij alleen in een vroeg stadium, als het gezwel nog klein is, het ingrijpen van de chi rurg de enige manier is om het leven te redden. Bij vele kankersoorten zoekt men nog steeds naar de oorzaak, pro beert men de wijze van groei te bestuderen en ziet men uit naar het ogenblik, dat er een reddende behandeling wordt gevonden. Over de gehele wereld wordt dag en nacht gewerkt aan de bestrijding en het voorkomen van kanker. Steeds meer worden er vorderin gen gemaakt en iedere stap brengt ons nader tot de dag, waarop de uiteindelijke oplossing van het kankerprobleem bereikt zal zijn. Toch zijn er in Nederland, met het laagste sterftecijfer ter wereld, nog bijna 1 op 5 sterf gevallen te wijten aan kanker. De enorme arbeid is niet aan de buitenkant te zien. Er wordt niet gewerkt met schreeuwende recla mes en men zetelt niet in Impo sante gebouwen. Het werk geschiedt achter de coulissen en de resulta ten zjjn alleen merkbaar voor de enkele getroffen patiënten en hun naaste omgeving en ook dan is de levensreddende behandeling, het resultaat van jaren ingespannen werk, nog vaak iets, dat onopge merkt blijft. Het onderzoek, de studie, de be handeling, de toestellen, installa ties en medicamenten, kortom het gehele werk achter de schermen, kost enorm veel geld. In 1949 werd in ons land het „Koningin Wilhelmina Fonds" op gericht, dat zich ten doel stelt, de nodige gelden bijeen te brengen om de kankerbestrijding in Neder land finantieel te steunen. Men tracht dit doel te bereiken door het werven van leden, het houden van collecten en het vra gen van giften aan particulieren en instellingen. Jaarlijks zal er in Nederland 2 miljoen gulden nodig zijn en dit bedrag moet er komen. Ook op U, in Venray, zal een beroep gedaan worden, om mee te werken aan de bestrijding van deze, door ons gehele volk zo gevreesde ziekte. Steunt daarom allen de inzame lingsactie van het „Koningin Wil helmina Fonds", welke over enkele dagen in Venray zal beginnen. B. M. L. STIJNS Voorz. afd. Venray K.W.F. Nieuwe verhoging Terwijl allerwege de boeren kla gen, dat de opbrengsten van de oogst van dit jaar sterk beneden de verwachtingen gebleven zijn, terwijl de groenten en aardappelen veel te lijden gehad hebben van de slechte zomer en de prijzen veel hoger zijn dan vorig jaar, treden nieuwe moeilijkheden aan de dag. Zij alle duiden in een richting, dat de prijzen van de levensmiddelen binnen niet te lange tijd omhoog zullen gaan. Zelfs de meest pro gressieve regering kan dit niet tegenhouden. Het is bekend, dat de boeren sinds lange tijd gekant waren tegen de opvattingen van Minister Mans- holt, die de garantieprijzen wilde handhaven, desnoods met een kleine verhoging. De boeren achtten deze te laag en konden met cijfers aantonen, dat zij niet deelden in de algemene toeneming van de welvaart, omdat hun inkomen niet aan de vrije maatschappelijke krachten was ge bonden, maar aan de bijdrage van de regering door middel van de subsidie. Nu staat reeds lang de afschaffing van het subsidiebeleid op het program, maar een voor zichtige politiek der regering heeft dat ten aanzien van de eerste levensbehoeften tegengehouden. Nu de nieuwe toekomstige rege ring voor zeer ingrijpende beslis singen zal komen te staan, de huren, de woningbouw, de belas tingen en de bezitsvorming, staat ook op het program de afschaffing van subsidies op melk en suiker. En dat kan een aanzienlijke be zwaring van het huishoudelijk budget geven. Het is te wensen, dat de nieuwe regering, hoe zij ook samengesteld moge zijn, krachtig genoeg zal blijken deze problemen in een nationale geest op te lossen. En wie de euvele moed heeft deze regering te laten vallen zal voor de grote verantwoordelijkheid komen te staan te bepalen, hoe het dan wel moet. Dat zullen ook de socia listen vermoedelijk niet wagen. Rolschaatsbaan Onderstaand briefje behoeft geen commentaar: Beste krant, Wilt U de mensen bedanken, die voor de nieuwe rolschaatsbaan gezorgt hebben. Het is fijn en we kunnen er goed op reijden. Dat stuurden enkele jeugdige rolschaatsliefhebbers, die op de nieuwe baan bij het Nassaupleintje op een beter wegdek nu hun kuns ten kunnen maken, zonder dat zij zichzelf en het verkeer in gevaar brengen. Hopenlijk begint bij het Nassau- plein de victorie, dat eens Iets meer gedaan wordt voor de Venrayse jeugd. We denken dan aan kinder speelplaatsen in Oost en West, waar we de laatste tijd zo heel weinig meer van horen en aan de sportvelden, die door de a.s. be bouwing van een deel van het sportterrein aan de Leunseweg toch zeer noodzakelijk worden. Njjmegen's Wederopbouw De afgelopen week heeft de ge meente Nijmegen op enigszins plechtige wijze, in een speciale zitting van de Gemeenteraad, het einde herdacht van het herstel der verwoestingen, 12 jaren geleden door de oorlog toegebracht. In deze raadsvergadering is een gedegen overzicht gegeven van wat in de afgelopen 12 jaren tot stand is ge bracht, welke toekomstplannen men heeft en welke de redelijke wensen en verlangens nog zijn van deze gemeente. Men heeft daar zelfs een klein boekwerk van gemaakt, dat op bevattelijke wijze voor Iedere burger der stad een overzicht van dit alles bevat, zodat ieder daarvan kennis kan nemen. Deze geste is door de burgerij zeer op prijs gesteld, omdat men hier niet alleen een behoorlijk over zicht kreeg van wat is gedaan, maar ook het hoe en waarom is uitgelegd en de moeilijkheden aan een én ander verbonden, zijn aan getoond, terwijl daarnaast de toe komstplannen duidelijk staan om schreven. We menen dat Venray nog in grotere mate dan Nijmegen van de oorlog heeft geleden. We menen dat ook Venray practisch aan het einde is van zijn herbouw en her stel. Reeds eerder hebben we in dit blad gepleit dat ook hier van gemeentewege eens een uitvoerig overzicht gegeven zal worden van wat er is gebeurd en nog te ge beuren staat. Het Is een voorlichting voor de gemeentenaren, die door de bomen het bos dikwijls niet kunnen zien en soms weinig begrip hebben voor de moeilijkheden die op verschil lend terrein een verdere uitbouw van onze gemeente bemoeilijken. Misschien dat dit Nijmeegse voor beeld trekken zal en ook in Venray dat behoeft heus niet plecht statig te gebeuren of met grote boekwerken een dergelijk over zicht kan worden gebracht, zoals hierboven omschreven. We spreken dan niet eens over de voordelen, die behalve voorlich ting voor eigen gemeentenaren, ook de voorlichting naar buiten uit, in de provincie en het gehele land zal hebben. Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland Het aantal aangegeven radio- ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 september 1956: 2.197.479 tegen 2.185.275 op 1 augus tus '56. Op 1 september waren er 535.643 aangeslotenen ophetdraad- omroepnet tegen 533.291 op 1 augus tus 1956. Het aantal geregistreerde televisie- ontvangers steeg van 67.739 op 1 augustus '56 tot 71.153 op 1 sep tember '56. VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Fietser A komt voor fietser B van rechts. Men zou dus kunnen aannemen, dat A voor rang heeft. Vergist U zich echter niet, want A moet wachten Als een fietspad, dat niet bij een weg behoort (of dat behoort tot een onverharde weg) uitkomt op een verharde weg, geldt de verharde weg als voorrangsweg. Geachte Medeburgers, Ook U hebt de laatste jaren on getwijfeld reeds veel gehoord en gelezen over de Bescherming Be volking en zult er wel eens over hebben nagedacht of ook U niet daadwerkelijk en met inzet van Uw eigen persoon aan de bescher ming van U zelf, Uw gezin en de gemeenschap in Uw eigen buurt en woonplaats dient mede te wer ken. Wij mogen immers niet steeds alles aan onze „buurman" overla ten. Wij denken verder zo gauw „er gebeurt toch niets" ofwel „als het zover mocht komen, dan is er toch niets meer aan te doen". Dit is inderdaad het geval als wij NU allen zo blijven denken en hiernaar handelen. Zo defaitistisch mogen wij echter niet zijn. Wij mogen ons niet aan onze menselijke plicht, om in tijden van nood te helpen waar geholpen kan worden, onttrekken. Deze hulp verlening is een daad van christe lijke naastenliefde. U kunt helpen en U kunt gehol pen worden door toe te treden tot de organisatie van Bescherming Bevolking, waarin U zich kunt be kwamen tot geoefende vrijwilligers (sters) teneinde deze hulpverlening individueel en in georganiseerd verband toe te passen. In onze plaatselijke organisatie zijn nog verschillende posten on' bezet. De positie van de B.B. in Venray is momenteel zo, dat er nog diverse belangrijke fundamentele schakels in ontbreken. Is het niet Uw taak om deze organisatie mee te completeren Indien U tot de B.B. toetreedt als noodwachter, dan verkrijgt U daar- daar alle rechten welke daaraan verbonden zijn. Hiertegenover staan natuurlijk ook plichten, welke in houden, dat U zich na opgeleid te zijn, persoonlijk ter beschikking stelt om in geval van nood (dit is bij rampen in tijd van vrede of als gevolg van oorlogsgeweld) na op roep hulp te verlenen aan getrof fenen in Uw eigen wijk en woon plaats. De komende week staat in het teken van de B.B., welke de grote wervingsactie voor nieuwe B.B.- leden inluidt. Indien U het belang en de nood zaak van de B.B. inziet, meldt U dan nu reeds als lid, zoals zovelen dit reeds deden. De B.B. dient ter bescherming van ons zelf, onze gezinnen, ons Venray. Het P.H.B.B. Venray L. M. M. LAURENS SE Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KBUIS A.S. DONDERDAG Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom Bekendmakingen Burgemeester en wethouders van Venray vestigen er bij deze de aan dacht op, dat het verboden is zonder hun schriftelijke toestemming op gemeentegrond, dus ook op bermen van wegen etc., stromij ten, schan- senhopen, bieten- en/of aardappel kuilen en dergelijke te hebben. Tegen degenen, die zonder dat daarvoor toestemming is verleend voor dergelijke doeleinden gemeente grond in gebruik hebben genomen zal proces-verbaal worden opge maakt. Aanvragen ter verkrijging van een dergelijke vergunning dienen schriftelijk bij hun college te worden ingediend. Deze vergunning is evenzeer nodig, indien reeds voor bedoelde objecten precariorecht wordt be taald. Venray, 5 september 1956. Burgemeester en wethouders der- gemeente Venray brengen ter openbare kennis, dat op 23 augus tus 1956 is ingekomen een schrij ven van Kruysen, Bernard Antoon Marie, wijnhandelaar, wonende te Venray, Grote Markt 14, waaruit blijkt, dat hij volhardt bij zijn op 5 februari 1949 ingediend verzoek om een slijtvergunning, op welk verzoek destijds afwijzend moest worden beschikt, uitsluitend op grond van het feit, dat het wet telijk aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Verzoeker wenst thans in aan merking te komen voor een slijt vergunning voor de linker-beneden- voorkamer, van het pand Prinses Beatrixstraat 20 te Venray. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen der vergunning schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 5 september 1956. Geslaagd: Te 's-Gavenhage slaagde voor het examen meester-kleermaker, de heer Joos Vollebergh, Bontekoe straat alhier. Aalmoezenier geïnstalleerd Bij de Gidsengroep van het Rec toraat van O.L.Vrouw van Zeven Smarten heeft Pater Urbanus van Gemert o.f.m., het aalmoezeniers schap van deze groep aanvaard en is als zodanig geïnstalleerd. Godsdienstcnrsus 18-jarigen Dinsdag 18 september a.s. om 8 uur zal in de MULO een Gods dienstcursus gegeven worden voor 18-jarigen. Br. Palmace der Broeders van Liefde, Gouden Jubilaris Op 15 september a.s. hoopt Br. Palmace (Arnoldus Honings) in Huize „St. Paschalis" het novici aat der „Broeders van Liefde" te Oostrum (Venray), zijn gouden pro- fessiefeest te vieren. Hij werd geboren in 1886, profes te op 8-9-1906, behaalde de onder- wijzersacte, die later nog door meer dere gevolgd werd te Venlo in 1908. Hij is tevens in het bezit van de acten Frans, Duits en Engels. Gedurende vele jaren heeft hij rechtstreeks onderwijs gegeven in de diverse huizen van de Broeders. Bij de opening van hun klooster te Kaatsheuvel werd hij er als hun eerste overste aangesteld, reeds eerder was hij ook de eerste van het huis te Tilburg op de Ringbaan West. Later werd hij overste op het bekende Pensionaat „Eikenburg" te Eindhoven. Vervolgens bekleedde hij de functie van „Econoom", o.a. in het Pensi onaat Jonkerbosch te Nijmegen. Gedurende ruim een jaar was hij Directeur van Huize „Winkelsteegh" te Nijmegen. Op onderwijsgebied heeft Br. Pal mace zijn sporen en bekenheid ver diend. Thans is hij nog steeds in functie als econoom in het Novici aatshuis en geeft er nog steeds lessen in diverse vakken. Het zal Broeder Palmace op dien dag niet ontbreken aan belangstelling, ge zien de bekendheid, die hij in al zijn werkzame jaren heeft verwor ven. Pater Aegidius Versluys o.f.m. vertrokken Dinsdagmiddag om 4 uur is vanuit Rotterdam per s.s. Sibajak naar Australië vertrokken Pater Aegidius Versluys o.f.m., oud-kapelaan van het rectoraat van O.L.Vrouw van Zeven Smarten. Zondag j.l. heeft Pater Aegidius te Bennebroek (Haarlem) af scheld genomen van zijn familie en tevens in intieme kring zijn 127,-jarig priesterfeest gevierd, in het klooster „St Lucia". Thans heeft de Nederlandse Pro vincie van de Minderbroeders Fran ciscanen drie Nederlandse priesters voor dit mooie doel afgestaan, die daar momenteel werkzaam zijn. Tevens zijn met hetzelfde schip naar Australië vertrokken onze dorpsgenoten, de heren Thomas Michels Jzn en Jan Hoedemakers Thzn. Wandeltochten Zondag hield de Blerickse wandel- sportvereniging een wandeltocht over 10, 15 en 25 km bij gelegen heid van haar een-jarig bestaan. In groep 25 km. behaalde de wandelclub Servio uit Venray de le prijs met 240 punten.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1