Een nieuwe wereld op de zeebodem Voorlichting voor VEILIG VERKEER minuten dat gewerkt moet worden om de prijs van een liter melk te verdienen. Om een vergelijkbare waarde van de arbeid in de verschillende perio den te krijgen, zijn de gemiddelde lonen genomen van mannelijke ge schoolde arbeiders in 1939 en in 1955. Hierbij is uitgegaan van de loonindex, waarin dus niet de bij komstige verbeteringen in de maat schappelijke positie van de arbeiders zijn opgenomen, zoals kinderbijslag en andere sociale maatregelen. Daarnaast zijn gesteld de melk prijzen in de grote steden van het westen, eveneens uit 1939 en 1955. De vergelijking kwam er toen als volgt uit te zien: De straatprijs van een liter volle melk bedroeg in 1939 in het westen van het land gemiddeld-13 cent. In 1955 varieerden de prijzen in deze zelfde plaatsen van 28 tot 30 cent, zodat het gemiddelde 29 cent be droeg per liter losse gestandaardi seerde melk. Het gemiddelde loon van de mannelijke geschoolde arbeiders bedroeg in 1939 53 cent per uur, zodat een bedrag van 13 cent gelijk stond met 14.7 arbeids- minuten. In 1955 was het loon gestegen tot 1.69 cent, hetgeen correspondeert met een waarde van 10.2 arbeidsminuten voor de beta ling van een liter consumptiemelk. Hieruit volgt, dat de verbruiker de consumptiemelk thans belang rijk goedkoper krijgt dan vóór de oorlog. Dit is mede het gevolg van het feit, dat nog steeds door de regering een subsidie ten behoeve van de verbruiker op de melk wordt gegeven. Dank zij deze subsidie kan de melk beneden kostprijs worden verstrekt. Op het ogenblik is hiermee een bedrag gemoeid van 3.3 cent per liter voor het gehele land, terwijl daar voor het westen nog 0.75 ct. bijkomt. Afgerond kunnen wij zeg gen, dat de verbruikers in het westelijk consumptiemelk gebied op elke liter melk van de regering vier cent cadeau krijgen. Wanneer deze subsidie zou ver vallen en wanneer bovendien het vetgehalte in overeenstemming werd gebracht met dat van voor de oorlog, zou dit een prijsstijging veroorzaken die overeenkomt met de waarde van 2.2 arbeidsminuten. Zou de verbruiker dus ongesubsi dieerde melk krijgen, die bovendien in vetgehalte meer nabij die van volle melk zou komen, dan zou de prijs daarvan stijgen tot 12.4 arbeids minuten, wat altijd nog 2.5 arbeids- minuut minder is dan vóór 1940. Men kwam dus tot deze wel zeer interessante ontdekking, dat de melk in de magere crisisjaren beter werd betaald dan thans in een periode van ongekende wel vaart. Hiermee is een afdoend antwoord gegeven op de opmerking dat de melk zo duur zou zijn. Integendeel, melk is goedkoop en men kan zich zonder twijfel een ruimer melk gebruik veroorloven, gezien de algemene stijging van de welvaart. Marcinelle beleefde vijf mijnrampen in 111 jaar Men komt er licht toe in onze dagen, nu de verschrikkelijke mijn ramp van Marcinelle op ieders lip pen ligt, te gaan bladeren in het geschiedboek van de mijnbouw in de Borinage. Een geschiedenis, ge schreven met het bloed van vele honderden, zo geen duizenden, mijn werkers, die hier hun leven lieten. Zij betaalden met hun leven en hun gezondheid de steenkool, ge wonnen volgens het systeem van het vreselijkst denkbare, liberale kapitalisme, zoals men het ten onzent gelukkig niet meer vindt. In de Borinage, evenals in het Luikse, wordt de steenkool maar al te vaak gewonnen volgens een jaag- systeem, waarbij het met veilig heidsmaatregelen niet zo nauw wordt genomen en waarbij de in stallaties zo goedkoop mogelijk wor den gehouden. In de loop van onze eeuw kende de Borinage de volgende rampen: 24 april 1901: de Grand-Buisson te Wasmes 19 doden; 19 januari 1908: de Couchant de Flénu nr. 5, 18 doden; 1921: de „Midi de mons" te Chiply 21 doden; 15 april 1927: de „Estinnes-au-Val" 26 doden; 1929: de „Lambréchies" te Paturages 6 doden; 3 april 1930: de „Longterne Fernand" te Elouges 20 doden; 15 en 17 mei 1934: de „Lambréchies" te Paturages 73 doden; 1 oktober 1936: de „Grand Trait" te La Bou- vere 36 doden; 21 september 1938: de „Lambert" te Hensies-Pom- meroeuil 5 doden. Na de oorlog werd de officiële lijst weer voortgezet: 13 januari 1953: de „Escoffiaux" te Wasmes 20 doden; 26 september 1953: de mijn te Baudour 12 doden; 14 mei 1954: de „Rieudu-coeur" te Quereg- non 7 doden. Vijftigduizend bezoekers In de vroege morgenuren van de 15e augustus boekte Nederlands Nationaal Oorlogsmuseum te Over- loon de 50.000ste bezoeker van dit seizoen. Het bijna volledige bestuur der Stichting was aanwezig om deze voor Overloon zo blijde gebeurtenis bij te wonen. Daar dit getal ondanks het slech te weer veel eerder bereikt werd dan dit de laatste jaren 't geval is geweest, hoopt 't bestuur, dit seizoen ook nog de 100.000ste bezoeker te mogen noteren. Tevens mochten wij vernemen, dat er plannen bestaan voor de aanleg van een hertenkamp, zodat men in de toekomst ook de jeugdige bezoekers aangenaam zal kunnen bezig houden. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Deze lijn geeft aan, hoe het snel verkeer de bocht naar links moet nemen. Dit z.g. voorsorteren be vordert een vlot verkeer en voor komt opstoppingen.*- Een achterop komer moet in dit geval rechts passeren, 't Is voor de automobilist, die hier linksaf gaat, natuurlijk wel zaak, zijn voornemen tijdig kenbaar te maken. De achterop- komer moet er zeker van zijn, dat hij inderdaad aan de rechterkant veilig kan passeren. Waar eens de golven klotsten, wuift het graan en verrijzen steden. Wie van het Kampereiland komend bij Ramspol de brug over rijdt en de Noordoostpolder binnen gaat, zal niet aan de indruk kunnen ontkomen, dat hij een geheel nieuwe wereld betreedt. Achter ons de oude wereld met de poorten van de historische vestingstad Kampen, de oude dijken met hun kronkelwegen, vóór ons een onafzienbaar uitgestrekt land, correct in kavels verdeeld met hier en daar splinternieuwe boerderijen, landbouw- schuren en arbeiderswoningen. Dwars door dit land een moderne strakke, kaarsrechte autoweg, die aan de horizon verdwijnt. Een imposante aanblik die door de plotselinge overgang van oud in nieuw een onuitwisbare indruk maakt. „Over enkele tientallen jaren zal Nederland vijf van die polders bezitten, de Wieringermeerpolder, de Noordoostpolder, oostelijk Flevoland, zuidelijk Flevoland en de Markerwaard, allen gelegen rond het IJsselmeer en met een gezamenlijke oppervlakte van niet minder dan 225.000 hectaren vruchtbare grond, dan zal Nederland met 10 pet. van zijn bebouwbare oppervlakte zijn verrijkt", vertelt onze leidsman, Een enorme aanwinst, veroverd op onze erfvijand, de zee. Al rijdende door het nieuwe land, wordt het ons duidelijk wat voor een gigantisch werk hier vverd verricht. Wij zagen reeds eerder het sluiten van de dijk rondom ooste lijk Flevoland, de volgende polder die zal worden drooggemalen. Langzaam verrees meter na meter de zware dijk uit het water, terwijl een vloot van schepen en grijpers ijverig in de weer was. Zo wordt het te veroveren gebied afgebakend. Eens golfde ook binnen de dijken van de Noordoostpolder het water en nu wuiven er de halmen en verrijzen de steden en dorpen, een nieuwe wereld op de bodem van de zee. Behalve voor de landarbeiders, die bij de boerderijen wonen, zijn er ook woningen voor de overige landarbeiders en voor de zoge naamde verzorgende bevolking. Hiervoor is een aantal woonkernen gesticht. Volgens systeem Op grond van sociografische studies zijn een centraal gelegen stadje (Emmeloord) en 10 dorpen geprojecteerd, die er in een kring omheen liggen. Bij de plaatsbepaling der dorpen is onder meer rekening gehouden met de nabijheid van belangrijke kruispunten van wegen, de aanwezigheid van een scheep- vaartkanaal, de afstand welke de arbeiders moeten afleggen naar de bedrijven waar zij werken, met de weg die de kinderen naar school moeten afleggen en de afstanden tussen de dorpen onderling en die naar Emmeloord. Het verschil in functie tussen Emmeloord en de dorpen komt in de bebouwing duidelijk tot uitdruk king. In de dorpen vindt men hoofdzakelijk arbeiderswoningen, gebouwd volgens het modernste type, waarbij met allerlei factoren en wensen rekening werd gehouden, licht en luchtig, enkele winkels, een smederij, een café, lagere scholen en kerken; in Emmeloord vindt men daarentegen een winkelstand hoofdzakelijk geconcentreerd in één grote winkelstraat, voorts grote zaken, kantoren, handelsmaatschap pijen en aannemingsbedrijven, bank gebouwen en industrieën, hotel café-restaurants, beursgebouw en een schouwburg-concertzaal, waar op menige stad jaloers zou zijn. Aangezien alles van de laatste tien jaren stamt, is het modern en nieuw, vandaar dat dit land met zijn wooncentra zo opmerkelijk is. Nergens iets ouds, alles modern en volgens de nieuwste principes ge bouwd en ingericht. Zo wordt het ook in de nieuwe polders. Waar de tijd bleef stilstaan Het voormalige eiland Schokland is in de polder opgenomen en ondervindt tegenwoordig veel be langstelling van toeristen. Het is ook merkwaardig, rijdend door het vlakke land, plotseling in de verte een verhoging te ontdek ken, die meters boven de omgeving uitsteekt en die beplant is met machtige oude bomen, wier lover zich als een beschermend dak over de verhevenheid uitstrekt. Naderbij komend ziet men de palen van de oude beschoeiing van het eiland, daar waar eens de vluchthaven was. Daarbij vinden we het oude her vormde kerkje van Schokland, waarin thans een verzameling bo demvondsten uit de voormalige Zuiderzee bijeen is gebracht. Hier heeft de tijd stilgestaan. Men heeft een unieke collectie bijeen kunnen brengen, dank zij 't feit, dat op de droogvallende zee bodem verschillende vondsten zijn gedaan, terwijl bovendien bij het zogenaamde diepploegen, waarbij diepe onderlagen naar boven wer den gebracht, verschillende interes sante zaken aan het licht kwamen. Mammoeten en neushoorns. Zo vindt men in dit bescheiden museum, ondergebracht in een pas sende omgeving, overblijfselen uit zeer oude tijden, van fossielen uit de Ris-ijstijd en resten van prehis torische dieren als de mammoet, wolharige neushoorn, reuzenhert, bison, wild rund, eland, edelhert, rendier en wild paard. Voorts werktuigen van mensen uit de steentijd, zoals stenen bijlen, messen en schrapers, die gebruikt werden toen deze lieden dit gebied, dat toen nog niet door de zee was veroverd, bewoonden. Verder romeins-, merovingisch, frankisch en karolingisch aarde werk. Omtrent het jaar duizend werd dit gebied intensief bewoond. Men kent oude namen van nederzettin gen uit die tijd, zoals Gawijzend, Espelo, Vene, Kuinre en Emelwerth waarvan sommige nu gebruikt werden voor de benaming van de nieuwe dorpen in de polder, zoals Nagele, Esp enz. Langzaam werd dit gebied door de zee veroverd en de vondsten uit later tijd werden derhalve gevormd door wrakken van schepen, die in die tijd in de Zuiderzee zijn ver gaan. Tot nog toe vond men in de polder niet minder dan ruim 150 wrakken van diverse data. Zeldzame zaken, o.a. huisraad, aardewerk, wapenen, kleding, in houd van schepen, munten, kortom van allerlei uit verschillende tijd perken werden op die manier aan de collectie van het kleine museum toegevoegd. Proefnemingen voor de toekomst. In het bosgebied van Kraggen- burg ligt het waterloopkundig la boratorium. Op een uitgestrekt terrein heeft men daar op verklein de schaal enkele Nederlandse ri vieren, kustgebieden, havenwerken en dergelijke aangelegd. Ingenieurs en andere deskundi gen experimenteren hier en kun nen uit de bevindingen opmaken, hoe men wel of niet moet handelen bij voorgenomen wijzigingen aan deze waterwerken. Zo doet men reeds geruime tijd proefnemingen met een deel van de Rijn, dat men voornemens is te kanaliseren. De resultaten in het model opgedaan, leerden de onder zoekers reeds, wat niet gedaan moest worden en welke gevolgen dit gehad zou hebben. Zo komt men na verloop van tijd tot de beste oplossing, zonder dat er ton nen gelds verloren zouden gaan, wanneer men op goed geluk dit deel van de Rijn gekanaliseerd zou hebben. Bij Kraggenburg ligt ook op ver kleinde schaal een deel van het kustgebied van Nigeria in Afrika, waar men onderzocht heeft hoe het verliep met de verzanding van een haven en waar men proeven nam om dit in de toekomst te voorkomen. Dit waterloopkundig laboratorium is uniek in Europa, vandaar dat men er ook wel buiten landse opdrachten uitvoert, doch voornamelijk komen de nederlandse problemen aan de orde. Trouwens, eigenlijk is de gehele polder één experiment. Men heeft de nodige ervaringen opgedaan en zal hier in de toekomst een dank baar gebruik van maken, wanneer de volgende polders zover zijn. De Noordoostpolder en de Zui derzeewerken in het algemeen zijn een bewijs en een demonstratie voor de wereld van wat nederlands technisch vernuft en arbeidsver mogen vermag in de strijd tegen het water. Duizenden en nog eens duizen den vreemdelingen komen kijken naar deze nieuwe wereld op de bodem van de zee. DE NIEUWE AGENDA'S voor Mulo, HBS en Gymnasium nu verkrijgbaar bij fa. van den Munckhof Eenmaal: GARANTIE voor de beste kwaliteit Tweemaal: LAAGSTE PRIJS voor elk artikel Andermaal: OBLIGATIES met rente en winstaandeel Laagste strikt netto prijzen: u ziet meteen dat u bij AH voordeliger koopt dan waar ook. AH klantenobligatiesde ideale, ongedwongen spaarmethode met hoge vaste rente plus winstaandeel. Dit jaar tezamen 7 Het belang van uw gezin en het voor deel voor uw portemonnaie geven de doorslag: ga kopen bij Albert Heijn Heerlijke vruchtensappen. Rijk aan vitaminen Ananassap, Sunpearl per blik 49 Zuiver citroensap, Sunkist per blik 39 Sinaasappelsap, DelMonte groot blik 71 Grapefruitsap, DelMonte groot blik 56 Appelsap, Rijno per fles 31 Tomatensap, Rijno per fles 45 Tomatencocktail, Rijno per fles 37 Rode bessesap, nieuwe oogst per fles 53 Zomerwijnen - vakantiewijnen! Rode Franse landwijn per fles 170 Riesling Sylvaner '55 per fles 255 EXTRA AANBIEDING t.m. Zaterdag 25 augustus Grote Chinese pinda's 250 gram van 59 voor 55 Koffiemelk 2 blikjes van 58 voor 49 AH tomatenpuree 2 blikjes van 58 voor 49 DelMonte tomatenpuree per blik van 52 voor 49 Hamworst 150 gram 59 Uit de ruwe aardolie worden in machtige raffinaderijen de talrijke Esso produkten gewonnen, elk uitgebalanceerd voor het speciale doel. Overal bewijzen Esso specialiteiten hun onmisbaarheid. Vertrouw op Esso en vraag uitsluitend Esso produkten - de wereld kent geen betere! Esso tractorpetroleum en dieselolie Esso smeeroliën en vetten Esso Rust Ban (voorkomt roesten) alle inlichtingen - gratis adviezen G. Vissers, Herstraat 23 - HORST - Tel. 04709-422

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4