Esso Vergeten ouderdom SPORT tssc^ VENRAY kasteelBIER Meisjes,: staat achter U Rips een prachtige weg gereed ligt waaraan Limburg ten enemale on voldoende aansluiting geeft. Deputé Derks antwoordde hierop dat dit project nog immer in stu die is en dat het feitelijk in de be doeling ligt, deze weg op te laten nemen in 's Rijks tertiaire wegen plan. Of dit lukt, is nog niet uit te maken. Verder werden in deze vergader ing aan Huize St. Servatius en St. Anna te Venray de nodige garanties verstrekt, zodat zij voor de uitbrei ding van hun inrichtingen kasgeld leningen kunnen aangaan van resp. anderhalf en twee miljoen gulden. Een subsidie aan het retraitewerk kreeg kritiek van de zijde van de P.vd.A., maar werd desondanks toch toegekend. Uit de bespreking over de grote grindgaten in Midden-Limburg bleek, dat geen nieuwe concessies meer worden verleend, zonder de uitdrukkelijke bepaling, dat de kuilen moeten worden gedicht. Hierdoor wordt de grindwinning ontegenzeggelijk duurder, maar het gaat niet aan, dat Limburg voor dat doel ieder jaar opnieuw zijn beste landbouwgronden verloren ziet gaan. Meer voorlichting en meermaatschappelijke werkers gevraagd De kwestie van de ouderdomszorg is met de aanneming van de wet op de ouderdomsvoorziening zeker niet opgelost. Niet te ontkennen valt dat het vraagstuk in de eerste plaats om finan ciële redenen zorgen baarde, Dat is nu gedeeltelijk van de baan. Waarom moet er nu in sociaal opzicht zoveel meer aandacht aan onze oudjes Worden besteed dan vroeger In de eerste plaats moet erop gewezen worden, dat de gemid delde ouderdom van de Nederlander thans de 70 jaar is gepas seerd. Voorheen lag deze veel lager. Dit betekent in de praktijk niet dat de bejaarden tot het bereiken van de 70ste verjaardag of daarna nu ook even actief en krachtig zullen zijn als in vroeger jaren bv. tot het 65ste levensjaar. Hoe ouder men wordt, hoe meer de krachten afnemen, althans in doorsnee. Het wordt duidelijk dat wij er een bevolkingsgroep bij hebben gekregen, die weliswaar over grote levenservaring en gemeenlijk ook over wijsheid beschikt, maar die lichamelijk nog maar half of in 't geheel niet meer mee kan. Onder deze mensen zijn vele hulpbehoe venden. Velen van hen moeten voortdurend onder medisch toezicht staan. Hier komen al twee grote noden naar voren, waarvan de eerste zich in de verleden tijd veel minder deed gelden. Een echtpaar, waar van de man en de vrouw beiden op hoge leeftijd zijn gekomen, kan moeilijk nog alle dagelijkse beslom meringen aan. De vrouw kan de huishouding nog gedeeltelijk of niet meer bijhouden. De man, die geen bezigheid meer heeft, omdat hij gepensioneerd is, wil haar daarbij nog helpen, maar het blijft meestal bij de goede wil. Hij is het niet gewend of is volkomen onbekwaam bij gebrek aan oefening in vroeger dagen. Het gevolg is, dat er een huishoudelijke hulp moet zijn voor tenminste enkele uren per dag. En daaraan ontbreekt het nu juist. Het gebrek aan huishoudelijke krachten is ontstellend en neemt nog steeds toe. Waar de ontwikke ling der maatschappij de kinderen veel losser heeft geweekt van de ouderband, kan men uit die hoek niet steeds meer de hulp verwach ten, die weleer werd geboden. Verwijdering. Getrouwde dochters en de schoon dochters kunnen zich voor de eigen huishouding geen hulp meer per mitteren en moeten zelf voor haar kinderen zorgen. De gebondenheid van kinderen aan het ouderlijk woonhuis en de omgeving waarin zij opgroeiden is aanzienlijk ver minderd. De moeilijkheden verbon den aan het verkrijgen van de vereiste huisvesting hebben er meestal toe geleid dat de kinderen verder van hun ouders verwijderd zijn dan zij zelf wensen. De mobiliteit van de mens is met de ontwikkeling van moderne ver voersmiddelen veel groter geworden. Bleven kinderen voorheen meestal in of in de nabijheid van de plaats waar zij geboren en getogen waren, thans zijn de meeste volwassen kinderen her en der door het land verspreid en meer dan eens ver daarbuiten (emigratie). In veel opzichten is ook door een sneller levende wereld de afstand tussen ouders en kinderen groter geworden dan deze vroeger was. Ouders en kinderen leven der halve meer en meer in een eigen van elkander vervreemde wereld, zodat zij ook het liefst in hun eigen kring verkeren en dus afzonderlijk wonen. Maar het resultaat van de ontwikkeling is, dat met de ouder dom de eenzaamheid is gekomen en juist in de tijd dat men een steun in de rug nodig heeft. Wie op de oude dag kinderloos is, voelt dit veel sterker en bij deze groep doet zich het probleem dus nog zwaarder gelden. Een eigen wereld De ouderdom heeft haar eigen wereld gekregen, althans geestelijk. Hierop voortbordurend leren we dm*- de Óe fles bij ellce 5 Messen bij elke 2 stukken KASTEEL-TOILETZEEP „van edele huize" het 3de stuk GRATIS. KASTEEL LIMONADESIROOP diverse smaken 95 EDAH LIMONADE GAZEUSE NOGA-BLOKKEN ZOETZURE AUGURKEN WITTE BLOEM ABRIKOZEN ROZIJNEN, gele of blauwe fles 29—17 7 voor 25 per pot 9858 500 gram 21 100 gram 38—28 250 gram 42 Geldig van 30 juli tot en met 9 augustus 1956 inzien, dat de oudjes toch het contact met het heden niet mogen verliezen. Ontwikkeling van staat en maat schappij staan niet stil. De wet geving wordt gewijzigd en aangevuld. Een reeks van nieuwe economische en sociale vragen breekt zich baan. De sociale verzekering eist haar aandacht op. De belastingwetten stellen andere eisen aan de mens. Voor tal van behoeften moet men papieren invullen en aan admini stratieve verplichtingen voldoen. Men is dit voorheen niet gewend geweest. Daar moet tactvol voor lichting worden gegeven en admi nistratief hulp geboden. Dit alles wijst op een geweldige opdracht voor de jongere generatie, liggend op het terrein van het maat schappelijk werk, waarvan de waarde nog onvoldoende wordt erkend. De werkende en producerende generatie is er niet mee klaar wan neer zij financieel de middelen ver schaft, waarvan de ouderen kunnen leven. Er moet ook hulp worden geboden in de vorm van advies, voorlichting en daadkracht. En dit wordt nogal eens vergeten. Te grote huizen Richten wij daarbij nog eens het oog op ons nationale probleem bij uitstek: de woningnood. Voor ouden van dagen schept zij bijzondere problemen. Er zijn duizenden oudjes, die in een huis wonen, dat veel te groot voor hen is. Zij denken er echter niet aan om te verhuizen of te gaan ruilen met een kleinere woning. Men is in deze tijd veel te angstig dat men de vrije woonruimte moet prijsgeven en zich voortaan zelf zal moeten behelpen. Liever sukkelt men voort in een te groot huis, dat dus gedeeltelijk ongebruikt is en dat aan de bewoners meer last dan genot veroorzaakt. De lage huren voor de oudere woningen spelen hier ook al hun sinistere rol. Wanneer oudjes in de gelegenheid zijn naar een nieuwe, kleine en dus gerieflijke woning te verhuizen, blijkt de huurprijs voor deze woningen veel hoger te liggen dan voor het oude, grotere huis. Aangezien velen op de oude dag niet overmatig in hun contanten zitten, blijven zij maar liever waar zij zijn. Het is intussen algemeen bekend, dat er in een aantal plaatsen spe ciale wooncentra voor ouden van dagen zijn gebouwd. Deze bewonen daarin meestal een beperkte ruimte en kunnen dan zichzelf verzorgen of een beroep doen op de hulpcentrale, die aan zo'n complex verbonden is. Deze centra blijken uitstekend te voldoen. De oudjes voelen zich daar thuis en meestal vinden zij in el- kaars gezelschap ook een uitste kende vrije-tijds-besteding. In het wooncentrum is immers ook meer dan eens een recreatie zaal aanwezig, waar men op ple zierige wijze de tijd kan verpozen. Gedachten-associaties met uit de tijd zijnde oude mannen- en vrouwen tehuizen weerhouden vele bejaarden ervan om een poging te doen ook een dergelijke woning te verkrijgen. Het aantal van deze wooncentra voor ouden van dagen is trouwens nog veel te gering. Taak voor de gemeenten Het zou aan te bevelen zijn, wan neer gemeentebesturen eens om zich heen gingen zien hoeveel wo ningen zij opeens vrij zouden krij gen wanneer zij voor een aantal bejaarden een dergelijk centrum zouden laten bouwen. In de hierin thans bestaande toe standen kan verbetering worden gebracht wanneer ouden van dagen op ruimer schaal dan thans met deze mogelijkheden vertrouwd zou den raken. Waar het organiseren van aan gename tochten voor ouden van dagen nog steeds veel belangstel ling wekt, verdient het aanbeveling eens na te gaan of men bij deze tochten niet eens dergelijke be staande woningcentra zou kunnen bezoeken om onze oudere generatie op de hoogte te brengen met het geen op dit gebied bereikt is. Onze bejaarden worstelen met vele problemen. De aandacht hier voor neemt wel toe, doch is stellig nog onvoldoende. Meer voorlichting, meer inscha keling van maatschappelijke wer kers zal er in de toekomst toe kunnen leiden, dat ook onze oudjes uit de toestand van vergetelheid, waarin zij thans nog toeven, naar die van een aangenamer oude dag kunnen worden overgeheveld. HANDBOOG Uitslag van het op Zondag 22 juli gehouden Districts-concours bij St. Hubertüs te Merselo. Ere-afdeling: le St. Oda I 440 p., 2e St. Anna I 430 p., 3e Diana I 428 p., 4e St. Hubertus I 422 p., 5e Ons Genoe gen 420 p., 6e St. Antonius 409 p., 7e Willem Teil 401 p., 8e St. Sebas- tiaan 400 p., 9e St. Joris 376 p., 10e Rare schutters 351 p. Klasse A: le De Batavieren 414 p., 2e De Eendracht 390 p., 3e St. Oda 379 p., 4e St Hubertus 378 p., 5e Ons Genoegen 366 p., 6e St Joris 347 p. 7e St Antonius 306 p., 8e St Aga tha 291 p., 9e Rare schutters 289 p. 10e St Jozef 255 p. Klasse B: le St Sebastiaan 379 p, 2e St Anna 347 p., 3e Griendtsv. Uitsp. 335 p., 4e Willem Teil 330 p., 5e St Oda 297 p., 6e Diana 293 p., 7e Eendracht 268 p., 8e De Batavieren 256 p., 9e Ons Genoegen 243 p., 10e St Oda 240 p. W Uit de ruwe aardolie worden in machtige raffinaderijen de talrijke Esso produkten gewonnen, elk uitgebalanceerd voor het speciale doel. Overal bewijzen Esso specialiteiten hun onmisbaarheid. Vertrouw op Esso en vraag uitsluitend Esso produkten - de wereld kent geen betere! Esso tractorpetroleum en dieselolie Esso smeeroliën en vetten Esso Rust Ban (voorkomt roesten) alle inlichtingen - gratis adviezen G. Vissers, Herstraat 23 - HORST - Tel. 04709-422 Klasse C: le Diana 257 p., 2e St Agatha 251 p., 3e St Oda 237 p., 4e St Hubertus 229 p., 5e Griendtsveens Uitsp. 217 p., 6e St Anna 201 p., 7e Willem Teil 199 p., 8e St Se bastiaan 197 p., 9e St Jozef 133 p. 10e Ons genoegen 86 p. Personele prijzen: le Willems, Diana, 49 p., 2e van Ooi, St Oda 3x10, 3e v. Kuijck, Ba tavieren 4x9, 4e S winkels, Diana, 5x8, 5e Swinkels, St Joris 5x7, 6e Gommans, Willem Teil,. 3x6, 7e Stiphout, St Oda, 3x5, 8e Janssen, St Anna, 4x4, 9e Hof mans, Rare schutters, 3x3, 10e Cruijsen, idem, 2x2, 11e vd. Heuvel, St Oda 2x1. Drietallen: le St Sebastiaan, 133 p., 2e St Oda, 132 p., 3e Diana, 124 p. Zondag 2 september is te Half weg een jubileum-concours, bij ge legenheid van het 30-jarig voorzit terschap van den heer P. J. Moor rees. Zondag 16 september wordt het 4de Districts-concours gehouden bij St Joris te Leunen. Jonge Boeren-sportdag te Panningen Op de interkring-sportdag te Helden voor de jonge boeren en tuinders, deelden ook Venrayse af delingen in de successen welke daar werden geboekt. De afdeling Leunen won zelfs de algemene prijs, die uit een wimpel bestond, welke de algemene voorzitter der L.L.T.B., de heer Mertens, aan het Leunense vaandel bevestigde. Bij de muziekoefening v. meisjes was Leunen eerste, alsmede voor hoepel-oefeningen. Bij het marche ren werden de Leunse meisjes 2e. Die van Oostrum kregen de 4e prijs. Bij de bondsoefening werd Leunen wederom le, terwijl in de B-klassen Veulen 2e en de Heide 5e werd. In de afdelingsoefeningen werd Leunen 2e en Heide 5e. Bij de mars was Leunen wederom le. Ook in dividueel werd door Venrayse jongelui goed werk geleverd. Zo won J. van Meijel, Heide het ver springen met 5.33 m. en wist M. Clevers, Veulen de 2e prijs te win nen met kogelstoten, G. v. Kempen uit Leunen werd 4e. v.d. Zanden hield de eer van Merselo hoog met een 2e prijs op de 15 m. hardlopen. De afdeling Leunen werd met muziek der Leunse fanfare 'savonds ingehaald, waarbij de heer Weijs de gelukwensen van de Leunse bevolking aanbood. Na een demonstratie o.l.v. de heer Manders sprak voorzitter Jenniskens een dankwoord. De Rondo was machine ,,Klara" heeft een onverwoestbare kuip van teakhout, dat 3 keer p langer meegaat als iedere andere houtsoort. De kuip heeft een inhoud van 100 liter, is gemakkelijk te onderhouden en is trek- en lekvrij. De Rondo „Klara" is een wasmachine, die sinds jaren heeft bewezen de beste te zijn. •De Rondo „Klara" is uitge rust met de wereldbekende en meest beveiligde electr. wringer ACME, waarmee elk gevaar is uitgesloten. Teakhout f. 530.- zonder wringer f. 378.- koop een wasmachine .«SSm_ Iedere handelaar kan desgewenst de betaling met U regelen. RONDO Fabrikant - Importeur voor Nederland: Gebr. Timmermans N.V. Kessel (bit Venlo) bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. PJjls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel, 263. sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct LAND- EN TUINBOUW Kalk op het stoppelveld Straks ruimen de gewassen weer het veld -en breekt een gunstig tijd stip aan om met het strooien van kalk te beginnen. De grond is na de graanoogst veelal vrij droog als bovendien het weer wat meewerkt kan men zich voor de bekalking geen betere gelegenheid wensen! De kunstmeststrooier vindt ge makkelijk zijn weg en met het eerste stoppelploegen wordt de uitgestrooi de kalk vanzelf door de akker ver werkt. Aparte -bewerkingen om de kalk met de grond te mengen zijn dus overbodig, wat een aanzienlijke arbeidsbesparing geeft. De hoge bodemtemperatuur in de maanden juli, augustus en sep tember activeert de bacteriewer king; de kalk komt snel tot oplos sing en men kan dus een zo groot mogelijk nuttig effect uit zijn kalk- meststof halen. Wanneer men de Winterwijkse Dolomiet uitstrooit wordt in een combinatie, die zowel voor zware als voor lichte gronden geschikt is, magnesium en kalk aan het land toegediend. Beide elementen zijn onmisbaar voor onze gewassen; het belang van zomerbekalking met een magnesiumhoudende kalkmeststof bleek eens te meer, toen kort ge leden kwam vast te staan, dat meer dan een derde van de Nederlandse gronden te zuur is. Daardoor blij ven de opbrengsten veel lager dan mogelijk zou zijn. Als binnenkort de graanoogst binnen is heeft de boer een ideale kans om vlug, voordelig én nuttig de stoppelbekalking uit te voeren. Hij verzuime niet om deze kans goed uit te buiten! Hier is een ballpen die met ere de naam Parker draagt. Keuze uit 3 puntbreedten (extra-fijn, fijn, medium). 3 xzo lang sebtijven als met een gewone ballpen vulling. Onbreekbare nylon houder in 4 kleuren verkrijgbaar en blank metalen dop, die niet roest of afschilfert. Vijf kleuren iokt: zwart, blauw- zwart, blauw, rood en groen. - .j. —'<7.. Parker biedt U keuze uit ballpennen van f 14.50 tot f 47.50. Nieuwe vulling f 3.23 FIRMA VAN DEN MUNCKHOF

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4