Kasteel van Well Overpeinzingen,. resten Balatum Fa.v.d.Munckhef ■WeeS verStaudié- mm L. J. van Haren, Venray OPRUIMING 4jet UQacenkuU GA NU OOK NAAR EDAH Elk 2e pak KASTEEL-BESCHUIT NU voor HALVE PRIJS Wij vragen U: Hebt U één vinger vrij? SUPER NORMA (Vervolg van voorpagina) Dr. P. Vullinghs uit Leunen, Overste van het Missiehuis te Arnhem, keerde terug uit Rome, waar hij een gewichtige opdracht ontving. Ob de Merselose kermis werd bij een vechtpartij een kermisvier- der ernstig met een mes verwond. De dader werd naar Roermond overgebracht. Maandag 9 juli vestigde zich Dr. Struben te Venray ten huize van den heer Henri Slits in de Patersstraat. Het aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein bedroeg voor Venray 32, voor Horst 12. Maandag was voor de eerste maal te Oostrum ter bedevaart de Amsterdamse processie voor heren wielrijders. Na de middag vertrok deze processie naar Kevelaer. III Maarten Schenk had niet lang plezier van zijn verovering. Het Wellse kasteel werd namelijk door de S taatstroepen uit Venlo her overd. Zes jaar lang hielden zij het onder bevel van Splinter Helmich bezet, totdat zij in 1586 door Haul- tepenne, een overste in Spaanse dienst, verdreven werden. Commandant van het kasteel werd toen de Spaanse overste Mal- gamba, toevallig een neef van de kasteel vrouwe, Anna van der Fels. In 1594 zijn de S taatsen van Venlo teruggekomen en hebben het dorp Well grondig geplunderd. Het is in de jaren 15801588 geweest, dat het kasteel Geijsteren herhaaldelijk vanuit Well, nu eens door de Spaansen, dan weer door de Staatse troepen bezet en ten- siotte in brand gestoken werd. Willem van Vlodrops zoon, Adri- aan, had een eigenaardig liefdes avontuur. Hij was verloofd met Margaretha van Palland, toen hij met de koning van Polen ten strij de trok tegen de Russen. Zijn bruid vernam dat hij was gesneuveld en verloofde zich met een graaf von Schwarzenberg. Daags voor het huwelijk met deze verscheen de doodgewaande eerste bruidegom en schaakte de jonkvrouwe om haar mee te nemen naar Koblenz, waar zijn oom, de prins-bisschop van Keulen, ver bleef. De vader der bruid diende te Brussel een klacht tegen hem in wegens vrouwenroof. De Bisschop gaf de heer van Vlodrop toen de raad de jonge da me maar weer naar haar vader terug te brengen en vrij te geven. Dit geschiedde dan ook en Adriaan huwde later Isabella van Dordth. Hij heeft het kasteel Well, dat in de jaren 1580—1594 veel oorlogs schade had geleden, weer grondig hersteld. 1600 en 1700. In 1628 verkocht hij het bezit echter aan graaf Hendrik van den Berg, heer van Boxmeer, een ver maard krijgsoverste, in dienst van de Oranjes. Toen prins Frederik Hendrik in 1632 langs de Maas naar Roermond en Maastricht optrok, logeerde hij bij hem op kasteel Well. De Spaanse gouverneur van Gel- re legde hem later een schatting op als vergeldingsmaatregel. Hendrik van den Berg had een dochter uit een verhouding met een onbekende adelijke dame. Hij gaf Well over aan zijn schoonzoon Al- brecht graaf van Limburg Stirum, die een dochter Anna Catharina had. Ook deze gaf Well over aan zijn schoonzoon Diderich van Lijn den. Na diens dood trouwde de we duwe Wiericks van Valkenstein. Zij had echter geen kinderen en het bezit, dat in 1713 door de vrede van Utrecht met Opper-Gelder bij Pruisen was gekomen, ging over aan haar zwager Hendrik, graaf Pas de Feuquières, echtgenoot van haar zuster Juliana, die zich ver dienstelijk maakte door het lager onderwijs te Well en Bergen te organiseren. Hij had drie zoons, waarvan twee als krijgsoversten meestal in de vreemde waren, een ervan sneuvel de te Keizerwert. De jongste Antoon,(volgens som migen de oudste) huwde met de dochter van de schout Boormans, zeer tegen de wil van de familie. Het huwelijk had dan ook te Ke velaer plaats. Er volgden veel ge schillen en kostbare processen om trent het bezit der heerlijkheid. Hun zoon Max trad in het huwe lijk met een jonkvrouwe van Step- raed, kocht het kasteeltje Alden- drlel bij Mill en bouwde te Well de mooie St. Rochuskapel op de bui tenste wal van het kasteel. Zij hadden geen kinderen. De heerlijkheid Well werd door hen verkocht, onder voorbehoud van vruchtgebruik, aan een verre neef der kasteelsvrouwe, de heer Siedel uit Rotterdam, gehuwd met een dame Caget uit Antwerpen. Hij beschikte over een zeer ruim inlndië verworven vermogen. Reeds in 1764 was hij in de adelstand ver heven. In 1774 aanvaardde hij het bezit. Hij stelde, zoals uit zijn geschrif ten blijkt, veel prijs op een goede verhouding met de geestelijke en wereldlijke overheid, met zijn per soneel en de bevolking en wenste, dat zijn opvolgers daarvan een tra ditie zouden maken. Bij zijn dood in 1774 liet hij twee kinderen na, een zoon Pieter Willem en een dochter Marie Anne. Tot kasteel Well, dus zonder Al- dendriel en Annedael bij Roermond, behoorden toen ca 500 ha. De zoon trouwde te Wenen met een baronesse en de dochter met een baron Schloisnig. Tijdens de franse bezetting lo geerde bij hem koning Lodewijk Napoleon en zorgde ervoor, dat hij kamerheer van zijn keizerlijke broeder werd. Pieter Willem zette het werk van zijn vader voort, herstelde en ver fraaide het kasteel en richtte het in volgens de stijl der tijd. In 1815 werd hij burgemeester van Bergen, nadat de streek voor de vrede van Wenen 1815, bij Ne derland was gekomen. De snelheid van de bromfietsen Sinds het einde van de oorlog heeft fietsend Nederland een perio de doorgemaakt van verheugende ontwikkeling: de bromfietsen heb ben hun intrede gedaan. In dit land, waar de wind altijd in ruime mate waait, waar regen en storm ons vaak het gaan en komen tot uiterste krachtsinspanning aanzet ten. daar is het motoriseren van de fietser op een goedkope en doel treffende manier een uitkomst. Bakkers en verpleegsters, arbeiders en kantoorbedienden, winkelperso neel en geestelijken, vroeger allen aangewezen op het trappen, hebben nu een gemakkelijk vervoermiddel, dit hun krachten spaart. Maar wat heeft de ontwikkeling van de bromfiets in het dagelijks leven te zien gegeven Ouden van dagen, anders niet meer in staat grote afstanden af te leggen, heb ben gretig naar de brommer ge grepen. Jonge lui, zodra ze 16 jaren geworden waren, hebben de brom fiets als een prachtig speeltuig onder zich gekregen. En oudere opgeschoten knapen hebben er een machtig middel in gevonden om hun maniakkerij uit te leven. Zij organiseren snelheids- en behendig- heidsproeven in het meest drukke verkeer, om te gloriëren onder hun medestanders. Er zijn daardoor grote groepen van bromfietsers ontstaan, die geen enkel begrip aan de dag leg gen, dat de machine in handen van de mens niet alleen voor de berijder, maar ook voor alle andere wegge bruikers enorme gevaren met zich brengt. Oude rr.ensen, die in hun reactie-vermogen niet meer zo snel zijn, soms suffen, soms op een zekere eerbied voor hun leeftijd rekenen, zijn een gevaar geworden voor de normale weggebruiker en voor zichzelf. En de jonge maniakken, zonder enig besef van verantwoordelijk heid, die in het mechanisch verkeer zo groot dient te zijn, jakkeren langs de wegen, brengen de fietsers op de fietspaden en het gewone verkeer op de grote wegen in ge vaar. Zij spelen met de levens van zichzelf en van anderen, jagen door de bochten en stevenen recht op het ziekenhuis af. De wet verbiedt bijna niets, ver biedt slechts algemene dingen, die als het ongeluk eenmaal gebeurd is, hoogstens de schuld kunnen vastleggen, nooit het onheil onge daan kunnen maken. De wet ver biedt dat de jongelui beneden 16 jaar de bromfietsen berijden, maar dat geeft geen enkele garantie, dat zij de verkeersregels moeten ken nen. En dan de maximum snelheid. Sinds 1 juli mogen de bromfietsen de maximumsnelheid van 40 km niet overschrijden. Een waanzinnige toestand, voor wie deze snelheid in de practijk op fietspaden en grote wegen ziet toegepast. Neen, de feiten leren ons dat een beperking van de snelheid en van de leeftijdsgrens zeer op zijn plaats is. Televisie Het verbod om de Duitse televisie in openbare gelegenheden te ver tonen (uitgezonderd de sportver- slagen en het nieuws) is ook in andere plaatsen opgelegd. O.a. in Roermond en Maastricht. In Venray is over dit verbod toch nog altijd het een en ander te doen. Temeer ook, waar hier verklaard is, dat bv. culturele Duitse uitzen dingen wel gevolgd mogen worden. Hetgeen dan weer niet rijmt, met het bekende briefje, wat rond ge stuurd is en waarin uitdrukkelijk alleen sportverslagen en nieuws van de verbodsbepaling zijn uitge zonderd. Is deze verklaring alleen de wereld ingestuurd om de onver wachte reactie uit den lande wat te kalmeren? Of was dit inderdaad de opzet, maar waarom heeft men dan die brief rondgezonden, waarin hierover niets is gezegd In de bekende verklaring voor de Volkskrant zijn als voorbeelden voor culturele uitzendingen opera's en balletten met name genoemd. Blijft het daarbij beperkt, of vallen ook andere Duitse uitzendingen onder die „culturele" bepalingen. Allemaal vragen, die toch wel om een oplossing dringen. Want ofwel het schrijven is onjuist, ofwel de afgelegde verklaring, zolang de thans bestaande toestand gehand haafd blijft. Men mag dan menen dat deze maatregel die men in zich hele maal niet afkeurd, maar liever op een andere en prettiger wijze had zien uitgevoerd in Venray geen reacties heeft gewekt, de werkelijk heid is anders. Men heeft dat j.l. zaterdag nog kunnen merken, toen de AVRO een zogenaamde bonte avond verzorgde, waarbij o.a. een Groot... voornaam luxueus! Dat is de prachtige VERSAILLES voor 19S6! De wagen, waarin Franse élégance, Europese afwerking en Amerikaanse techniek verenigd zijn! Een automobiel van formaat met méér dan voldoende ruimte voor zes personen! Snel en eco nomisch door de machtige 8 cylinder Aquilon motor. F=OF?D geeft cle (4. f 8.850,- cot. pr. af fabr. Een zeer rijke standaarduitrusting geeft de finishing touch aan deze uiterst gesoigneerde wagen. En U weet: als Versailles-rijder kunt U rekenen op de onvolprezen Ford Service, overal wa?' U komt! Vraag een proefrit! Nu! tweetal Hongaarse meisjes dansen lieten zien. Voor zover ons bekend is, hebben twee kasteleins dit onderdeel uitgedraaid, maar ande ren hebben hun toestel rustig aan laten staan. Want het mag nu toch immers.... Alleen de Duitse pro gramma's deugen niet.... Hopenlijk komt het op korte termijn tot een duidelijk gesprek over deze kwestie. Een gesprek dat o.i. al lang eerder gehouden had moeten worden. Opdat alle partijen weten waar men af en aan is en men tenminste een duidelijk beeld krijgt, van wat de overheid nu feitelijk verlangt. We geloven dat dan blijken zal, dat men het in alle punten eens zal zijn en dat ge noemd briefje beter niet geschreven had kunnen worden. LAND- EN TUINBOUW De betekenis van de mineralen voor het vee. Mineraien zijn van groot belang voor de gezondheidstoestand en de produktivlteit van het vee. De voor naamste mineralen die de dieren om in goede conditie te blijven, ge regeld tot zich moeten nemen, zijn naast keukenzout de zgn. sporen elementen als: magnesium, koper, mangaan, cobalt en jodium. Het is bekend, dat wanneer het voedsel een tekort aan deze mine ralen bevat, ziekteverschijnselen ontstaan, o.a. likzucht, kramptoe standen, kopziekie, maag- en darm stoornissen, vitamineverlles en ook voortplantingsmoeilijkheden, een en ander ten koste van de produktivi- teit. Voor het goed functioneren van het organisme hebben alle minera len hun eigen betekenis; zij danken hun werkzaamheid ook aan hun onderling verband. Een tekort aan het één heft vaak het effect van het ander ap. Opmerkelijk is het likken van vele dieren aan muren, hout, kleren en aan andere dieren; alsook het bij voorkeur eten van kantgras, bladeren en onkruiden. Zij pogen biermede instinctief het tekort aan zout en mineralen aan te vullen. Ook de rode of vale verkleuring van de beharing is vaak een aan wijzing voor mineralengebrek. Het artikel van dr. Grashuis, directeur vh. instituut voor moderne veevoe ding te Hoogland, over verschijn selen bij storingen in de mineralen- stofwisseling (gebreksziekten) zou door iedere veehouder moeten wor den gelezen. Het ene dier heeft meer behoefte aan zout en mineralen dan het an dere. Daarom zijn de minerale lik stenen KNZ, die samengesteld zijn uit zout en de hierboven genoemde sporenelementen overeenkomstig de aanwijzingen van dr. Grashuis, een uitkomst. Elk dier kan er van nemen wat het nodig heeft. Het komt de ge zondheid en de produktie van het vee ten goede en de kosten er van zijn onbetekenend. Het is daarom alleszins verant woord op deze wijze de veevoeding te verbeteren. cocoslopers boorband tafelzeil plastic, enz. Hofstraat 10 Telefoon 566 Vrijdags tot 9 uur geopend Op elke volle gulden aan waren* kunt u voort aan voor 5 cent een dubbelgeld - zegel kopen. 'Enkele artikelgroepen uitgezonderd Plak uw dubbelgeld-zegels in een dubbelgeld-spaar- boekje tot het boekje VOL is (100 zegels). Lever uw VOL dubbelgeld- spaarboekje bij EDAH in enu ontvangt géén 1 00x5 cent I 5,- maar I 10,°. Dubbel-geld dus. EDAH verdubbelt elk zó gespaard bedrag ook al zou het 1000 gulden zijn. En profiteer bovendien va^^^^^^^oordeelbrengende weebreclame. van edele huize en... recht op DUBBELGELD-ZEGELS I Dan kunt U zonder moeite de kleuren van Uw SUPER NORMA verwisse len. Want één lichte vingerdruk maakt elke kleur „schrijf, klaar". Geen moei zaam, tijdrovend ge draai, maar vlot en feilloos „overscha kelen". Keuze uit 2-, 3-, 4- en 6 kleuren potloden. Prijzen vanaf f 9.50 koop een wasmachine f De Rondo was- machine Klara" heeft een onverwoestbare kuip van teakhout, dat 3 keer langer meegaat als iedere andere houtsoort. De kuip heeft een inhoud van 100 liter, is gemakkelijk te onderhouden en is trek- en lekvrij. De Rondo „Klara" is een wasmachine, die sinds jaren heeft bewezen de beste te zijn. De Rondo „Klara" is uitge rust met de wereldbekende en meest beveiligde electr. wringer ACME, waarmee e|k gevaar is uitgesloten. 0 Teakhout f. 530.- 0 zonder wringer f. 378.- Iedere handelaar kan desgewenst de betaling met U regelen. ^0 RONDO Fabrikant - Importeur voor Nederland: ^■■rwww,.. Gebr. Timmermans N.V. Kessel (bij Venlo) sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4