Sport Jaarvergadering S.ö. Doordraaien van groenten en fruit niet langer 'n probleem Nü de zwarte rat uitroeien ADVBTE Firma G. lï GEI betaalt voor slacht Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray, maken bekend, dat degenen, die overlast van ratten ondervinden, hiervan opgave kunnen doen ten kantore van het bureau gemeente werken. De opgave móet geschieden vóór 27 juni a.s. Degenen, die aan gifte hebben gedaan zullen worden bezocht door de gemeentelijke rattenbestrijder, die tegen een zeer geringe vergoeding van de kosten van de bestrijdingsmiddelen de rat ten in hun pand zal komen ver delgen. Zij verwachten, dat elke belang hebbende deze gelegenheid tot rat tenbestrijding niet ongebruikt voor bij zal laten gaan. Het is gebleken, dat op meerdere plaatsen in de gemeente door deze dieren veel last wordt veroorzaakt. Het is daarom zowel een persoonlijk als een algemeen belang, wanneer deze dieren zoveel mogelijk uitge roeid worden. Venray, 20 juni 1956. Burgemeester en wethouders vrnd. A.H.M. Janssen, burgemeester, H. Vorst, secretaris. Geslaagd: Voor het diploma gezel-dames kapster slaagde mej. Helma Schaef- fers, Henseniusstraat. Examens Verpleging zenuw en zielszieken (ziekenverpleging Diploma B) Psych. Inr. „8t. Anna" 21 candidaten. Geslaagd de zus ters: G. van Amersvoort, A. Boeren C. Boeren, A.Bongertman, W. Cor- nelissen, B. van den Elzen, A.Fran cois, A. Gerrits, M. van Hoof, A. Kamphues, A. Knoops, M. Mestrom, M. Russche, M. Smits, J. van So meren, H. van der Sterren, A.Vek, H. Verheijen, L. Verheijen en M. Verstraelen. VOLKS-CONCERT Heden Zaterdagavond om 8 uur geeft de Fanfare van Oostrum een volksconcert, in plaats van Zondag 24 juni.' EMIGRANTEN. Door de Kath. Limb. Emigratie- Stichting zal te Venray zitdag ge houden worden gehouden Woens dag 27 juni van 2—5 uur in Hotel de Zwaan. JEUGD O. O. Morgen Zondag gaat de Jeugd O. O. naar Geijsteren. Vertrek half acht met de fiets vanaf San Damiano. Na de mis in de kapel pic-nic in het bos (brood zelf meebrengen). Hierna zal Pater Servatius met ons spreken over „Volwassenheid". Op 12 Augustus gaan ze met de bus naar Amsterdam. Leden, die zich nog niet opge geven hebben, of andere belang •stellenden (in principe kan ieder van de jongeren met deze dagtrip meegaan) worden verzocht om zich vóór 30 juni op te geven bij den heer v.d. Velden, Leunseweg 10a tel. 209. Paardenfokkers De paardenfokkers, die hun aan giften nog niet gedaan hebben voor de Fokdag te Horst op 10 juli a.s. kunnen dit nog tot morgen 24 juni doen bij de secretaris J. Beelen Hoofdstraat 10 Horst. Dienstplichtigen-retraite Voor de jongens die in Augustus in militaire dienst moeten gaan is 'n speciale dienstplichtigen-retraite in Venlo van 1215 juli. Omdat dit de enige retraite is waaraan ze mee kunnen doen, zal men zich zo spoedig mogelijk daarvoor moeten opgeven, o.a. ook bij Pater Domitius, Patersklooster. Zonnebloem-actie Voor het Zonnebloem-werk, dat in katholieke sanatoria en voor de thuis verpleegde zieken o.a. het zo nuttige Wellfare-werk organiseert, wordt morgen aan de kerkdeuren in Venray een speldjes-collecte gehouden. Steunt deze Zonnebloem- actie, waardoor aan velen in hun langdurige ziekte zo'n gezonde afleiding wordt bezorgd. PATRONAAT Over een week gaan we weer met ons patronaat door, maar niet precies op dezelfde voet. Men wordt dus aangespoord de volgende week goed de aankondiging in dit blad te lezen. Het programma zal meer aangepast worden aan het zomer seizoen. In de augustusmaand zullen de grotere jongens zelfs een hele week op bivak kunnen gaan in Zuid-Limburg. De leiders, die zich alle moeite zullen geven om de jongens een mooie ontspanning te bezorgen, rekenen er dan ook op dat de jongens weer trouw zullen opkomen. Tot over etn week dus. Op stap met zijn step Enige dagen geleden vroeg in Leunen een 12 jarig jongetje met zijn autoped aan de hand, de weg naar Helmond. Verrast door die vraag, vroeg men de kleine op zijn beurt waar hij feitelijk vandaan kwam. Toen bleek de jongen 4,5 uur ge leden in Roermond gestart te zijn voor de reis per autoped naar zijn oma in Helmond. Aangezien men vermoedde dat deze ongewone reis zonder voor kennis van zijn ouders gebeurde, waarschuwde men de politie, die zich met de ouders in verbinding stelde. Deze bleken inderdaad de jongen kwijt te zijn en wisten van geen reis af. De wereldreiziger is met zijn step later door zijn vader met een auto opgehaald. Koningschieten De schutterij Het Zandakker zal a.s. zondag koningschieten houden op haar prachtig schietterrein aan het Vlakwater. De huidige koning van deze schutterij is n^omenteel 2 jaar achtereenvolgens koning ge weest, zodat de schutters thans in spanning zitten of dit jaar een keizer de vereniging versterken zal. De koning de heer H. Vollen- berg zal althans er alles op zetten om Venray een keizer te bezorgen. Verfeeers-examens Reeds enkele dagen is de rijks politie druk in de weer om de de verkeers-examens af te nemen van de schoolgaande jeugd die door hen hiervoor werd opgeleid. Het is een pracht werk dit alles gade te slaan. Deze examens zullen nog een gehele week in beslag nemen voordat de resultaten hierover be kent gemaakt worden. Bij de schriftelijke examens heeft de jeugd van Venray een zeer goed figuur geslagen. Zaterdag hield SVV haar jaar vergadering. Voorzitter Geurts gaf daarin een verslag over het afge lopen jaar, dat hij niet ongunstig kon noemen voor SVV. Hoewel men aanvankelijk hogere aspiraties had, zijn de elftallen toch op behoorlijke plaatsen geëindigd, terwijl de belangstelling van het Venrayse publiek goed te noemen bleef. Voor deze competitie is geen enkele boete betaald behoeven te worden. Met een zekere trots memoreerde hij de aanstelling van dhr. Dumou- lin als trainer en hij wees er op dat het trainingsbezoek beter zal moeten worden voor de a.s. compe titie, wil men kans hebben om op gesteld te worden. Het trainings bezoek zal daarbij doorslaggevend worden. Secretaris Laurenssegaf een ge degen overzicht van al de activi teiten, en dat waren er heel wat, welke in het afgelopen jaar zijn gevoerd. Het financieel verslag was zwaar in mineur en aan de hand daarvan deed het bestuur het voorstel de contributie te verhogen. Dit werd aangenomen. Verder zou bij de gemeente wor den aangedrongen om hulp, al was het alleen maar als tegenwicht voor de meer dan f1500.verma kelijkheidsbelasting die moest wor den betaald. Bij de bestuursverkiezingen wer den de aftredende bestuursleden P. Geurts, Th. Laurensse en L. Oudenhoven herkozen. J. Gommans, die zich niet meer herkiesbaar stelde werd vervangen door A. v. Mill, Verder besloot men de elftalcom missie voortaan uit 3 leden te laten bestaan, waarvan een aan te wijzen door het bestuur. Dit temeer om dat zich de heren Jenniskens, Hel wegen en A. Gommans niet meer herkiesbaar stelden. Een gehouden stemming wezen Vermeulen en de Bruyn als toe komstige elftal-opstellers aan. Kapelaan van Leipzig sprak een opwekkend geestelijk woordje, waarin hij weer enkele verdiepings avonden aankondigde, die in het afgelopen seizoen zulk een goede en grote belangstelling hadden. Aan het slot van de vergadering werd Huize Servatius nog eens extra bedankt voor alles wat zij voor de Venrayse sport doet en werd P. v.d. Laar gehuldigd in ver band met zijn 12-jarig lidmaatschap. Met een woord van lof en aanmoe diging voor de jeugdleiders werd deze geanimeerde vergadering ge sloten. Gouden organist Zoals wij reeds meldden, zal de heer Gerard Michels, Zondag de dag herdenken, dat hij 50 jaren als or ganist verbonden was aan de parochiekerk te Merselo. Toen in 1906 het nieuwe orgel daar ge plaatst werd, werd de heer Michels als organist aangesteld, welke hij nu vijftig jaren tot volle tevreden heid van allen heeft volbracht. Daarnaast zal hij tevens her denken, dat hij in 1911 de heer A. van den Hoogenhof opvolgde als koster. Het is logisch, dat het kerk bestuur van Merselo deze trouwe bedienaar in de bloemen wil zetten. Maar niet alleen het kerkbestuur, ook heel Merselo. Daarom wordt Zondag niet alleen de plechtige hoogmis tot intentie van de jubilaris opgedragen, maar zal na afloop daarvan een huldiging plaats heb ben in het jeugdhuis, waaraan be halve het kerkbestuur alle andere verenigingen zullen deelnemen. Vóór de H. Mis zal de heer Michels en zijn familie in een feestelijke stoet van zijn woonhuis ter kerke worden geleid. Naar concours De jongste fanfare van onze ge meente, nl. die van Ysselsteyn, zal a.s. zondag deelnemen aan het Lim burgs federatief muziekconcours te Beek. Hier zal deze vereniging uit komen in de 4e afdeling. Drie dagen tippelen door schoon Zuid-Limburg Naar de heer Hermans, bestuurs lid van de Ned. Wandelsport Bond afd. Limburg in een te Heerlen gehouden bijeenkomst van mede werkers aan de komende dertiende Ronde van Zuid-Limburg mede deelde, hebben reeds 95 personen hiervoor ingeschreven en worden er in totaal 150 deelnemers ver wacht. De komende driedaagse wandel tocht, die vooral boven de Moerdijk een steeds grotere belangstelling trekt, belooft voor de deelnemers (sters) niet alleen een groot spor tief, maar ook even groot toeris tisch genot te worden. De samen stelling van de parcoursen garan deert zulks. Van de Venlose Maasbrug wappert de vlag. Van de in aanbouw zijnde nieuwe Venlose verkeersbrug wappert nu vrolijk de vlag. Hiermede werd uiting gegeven aan de vreugde om het klaar komen van de laatste overbrugging aan de Venlose zijde. Met het aanbrengen van deze over brugging heeft een van de voor naamste werkzaamheden zijn be slag gekregen. Met de verdere afbouw, welke volgens een principe geschiedt, dat te Venlo voor het eerst zal worden toegepast, is reeds eerder een be gin gemaakt. Op de overbruggingen aan de Blerickse zijde worden namelijk de betimmeringen voor het dekgeraam- te aangebracht, dat in het midden tot ongeveer 3 meter zal worden opgevijzeld, voordat met het stor ten van beton kan worden overge gaan. Meer dan 22 millioen kroppen sla vernietigd. Op de Nederlandse veilingen zijn tot nu toe in totaal 22 miijoen kroppen en ongeveer een half mil joen kilogram sla doorgedraaid. Ze waren onverkoopbaar. Hetzelfde lot ondergingen 4 miljoen kilogram spinazie, 500 duizend stuks bloem kool en een vrij grote hoeveelheid rode kool. Dit deelde dr ir Mathot, voorzitter van het produktschap voor groente en fruit, donderdag tijdens een vergadering van het produktschap mee. De grote door draai van groente op de veilingen is thans nagenoeg ten einde, aldus de heer Mathot. Zeer veel produkten kwamen door de late lente en het slechte weer tegelijk aan de veiling. „Gelukkig hebben de prijzen zich thans hersteld, zodat vrijwel door lopend de produkten boven de mi nimumprijzen worden verkocht", zo zei de heer Mathot. Populair gezegd betekent dit dus dat de huisvrouwen alléén maar van goedkope groenten kunnen dromen! Landbouwer uit Beek meent de oplossing te hebben gevonden Dank zij de vindingrijkheid van een eenvoudige landbouwer uit Beek, de heer Nic Voncken, behoeft het doordraaien van groenten en fruit niet langer meer een probleem te zijn. Hij heeft immers een methode uitgedacht, door middel waarvan het mogelijk is de z.g. doorgedraai de tuinbouwprodukten tot veevoer te verwerken. Van hoeveel belang dit is, wordt duidelijk, wanneer men weet, dat momenteel grote hoeveelheden vee voer moeten worden ingevoerd. Bij toepassing van 't systeem-Voncken, waarbij groenten en fruit, bestemd voor de mestvaalt, worden gestoomd is deze invoer praktisch overbodig en wat belangrijker is, het erger lijke doordraaien van waardevolle produkten zal tot het verleden gaan behoren. De energieke landbouwer Voncken (43 jaar) heeft proeven genomen, die volgens het oordeel van land bouwdeskundigen ten volle zijn ge- Na het succesvol stomen van voeraardappelen kwam de heer Voncken op de gedachte ook door- draaiprodukten te gaan stomen en aldus veevoer te produceren. Van de Venlose veiling kreeg de Beekse uitvinder een partij sla en spinazie, welke voor de mestvaalt bestemd was. Samen met voer aardappelen stoomde de heer Voncken deze produkten. Het resul taat was prima veevoer. Daar speciaal op de veiling te Venlo soms hele wagons vol sla worden doorgedraaid en 't derhalve voor de hand ligt, dat al deze tot veevoedingsprodukten verwerkte sla, niet onmiddellijk kan worden verbruikt, overweegt de heer Vonc ken de mogelijkheid het veevoer in zakken van honderd kg luchtdicht te bewaren. Honderd kg op de bovenomschre ven manier vervaardigd veevoer komt overeen met driehonderd kg groenten of fruit. Het bewaren in vaten zou dus een aanzienlijke be sparing van opslagruimte kunnen opleveren. In verband met de enorme hoe veelheden tuinbouwprodukten, die elk seizoen voor vernietiging be stemd zijn, is de heer Voncken van plan minstens drie nieuwe stoom machines te bouwen, zodat hij op grote schaal de strijd kan aanbinden tegen het verwijzen van groenten naar de mestvaalt. Alvorens de heer Voncken hiertoe overgaat, wacht hij af of het ver langde patent wordt verleend. Met spanning zien ook diverse Limburg se veilingen de ontwikkeling van „de stomerij" tegemoet, omdat ook zij hierin de oplossing van het dpordraaiprobleem zien. Intussen is ook het buitenland, met name Engeland, geïnteresseerd in het systeem-Voncken, aangezien dit wellicht een oplossing biedt voor de verwerking van de duizenden tonnen Nederlandse aardappelen, die vóór de aardappelexportstop naar Engeland zijn uitgevoerd. ACTIE VOOR ONZE NIEUWE KERKEN. De kwartjesactie voor de nieuwe kerken in ons bisdom bracht in 1955 een bedrag op van f 595.873.53 De kerkcollecten leverden op een bedrag van f 198.724.23. Aan nagekomen giften uit de parochies kwam binnen f 151.351.13 n totaal was dit f 945.949.01. Van kloosters en gestichten werd ontvangen f 10.396.13. De gehele opbrengst bedroeg zo doende f 987.181.14. een groot zomerkamp in Nederland. Hij vertelde dan, dat zijn auto defect was geraakt en dat hij geld nodig had om de reparatie te betalen. De politie verklaarde, dat de auto eveneens door oplichting verkregen was. Een volledig overzicht van zijn bedriegerijen heeft men nog niet. Limburgs mijnwerker in België gedood. In de steenkolénmijn Zwartberg (Belgisch Limburg) is Woensdag nacht de 39-jarige mijnwerker W. van Tienen uit Obbicht door neer vallend gesteente gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met vier kinderen achter. Landbouwschap schrijft een lijst van verlangens aan kabinetsformateur. Het Landbouwschap heeft zich met een brief tot de kabinetsfor mateur gewend, om hem zijn wen sen bekend te maken over het be- 'eid' dfï in de toekomst op land- vermeerdering van debouwgebied gevoerd zou moeten - worden. De voornaamste punten zijn: Binnen 20 jaar: honderdduizend man uit de landbouw Op zuiver economische overwe gingen is het gewenst en noodza kelijk, dat de agrarische beroeps bevolking in Nederland de komende twintig jaar met tenminste 100.000 afneemt. Dit betoogde woensdag drs Rijneveld van het Landbouw Economisch Instituut op de Land- bouwweek te Wageningen. In 't algemeen zal de toekomstige ontwikkeling van lonen en inkomens in de landbouw gelijke tred moeten houden met die in de industrie, anders zal er bij volledige werk gelegenheid een stroom van arbeids krachten uit de landbouw naar de industrie trekken. Of de landbouw echter in de pas zal kunnen blijven met de industrie hangt af van de ontwikkeling van de prijzen en van de arbeidsproduk- tiviteit. Aangenomen, dat de prijzen in landbouw en industrie ongeveer een parallel verloop zullen hebben wordt de ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit van doorslaggevende betekenis produktie (bij gelijkblijvende ar beidskrachten) wordt steeds moei lijker. De remedie zal dus gevonden moeten worden in een vermindering van de arbeidskrachten, door ratio nalisatie, mechanisatie en wellicht ook extensieve teelt. In feite komt dat neer op een toeneming van het aantal hectaren, dat door een man wordt verzorgd en dus op uitstoting van arbeidskrachten, aldus het be toog van drs Rijneveld. Levensonderhoud iets goedkoper De kosten van levensonderhoud, die van half januari tot half maart regelmatig stegen en daarna tot medio april gelijk bleven, zijn nu volgens berekeningen van het CBS een dalende richting ingeslagen. Het prijs-indexcijfer van het levens onderhoud daalde tussen 16 april 15 mei van 107 naar 106 (1951 is 100). De voornaamste oorzaak hiervoor lag bij de groep voeding, met name door prijsdalingen voor groente en fruit. Prijsstijgingen voor aard appelen, rundvlees, melk en melk- produkten konden niet verhinderen, dat de subindex voor de groep voe ding terugliep van 113 tot 111. Bij de niet-voedingsmiddelen wer den bloemen goedkoper, maar vaste brandstoffen duurder. Wethouder ontslagen. Door de gemeenteraad van Ur- mond werd de wethouder Driessen ontslagen, omdat hij volgens die raad niet berekend was voor zijn taak. Meubelbeurs in najaar De vakbeurs meubelen en woning textiel in de gebouwen van de Utrechtse jaarbeurs tot heden gehouden in februari wordt ver plaatst naar het najaar. De eerst volgende vakbeurs wordt gehouden begin november 1957. Hieraan kan ook worden deelgenomen door bui tenlandse fabrikanten. Acht maanden voor offerblokliehter Voor de Roermondse rechtbank stond dinsdag terecht een Boxmeer- se timmerman H. van E. die op 14 oktober van het vorig jaar zich in de kerk van Geijsteren meester ge maakt had van de inhoud van een daar opgestelde offerblok. Het succes van deze diefstal was niet groot, want het bleek, dat de offerblok slechts een bedrag van 8 gulden bevatte. Een door prof. dr. Baan uitge bracht psychiatrisch rapport qualifi- ceerde verdachte als verminderd toe rekeningsvatbaar en bepleitte met klem een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. Een gevangenis straf zou volgens dit rapport maar weinig effect opleveren. De Officier sloot zich hierbij aan en eiste tegen Van E. die reeds on geveer 7Vj maand in voorarrest doorbracht een gevangenisstraf van 8 maanden met af 1 rek en ter be schikkingstelling van de regering. Namens zijn cliënt drong mr. Hoeberechts op de uiterste clemen tie aan, mede gezien het goede milieu waaruit verdachte stamt. Uitspraak 30 juni a.s. Landbouwschap komt niet op voor ..Engelse strop" van aardappelexport Het bestuur van het Landbouw schap heeft met 13 tegen 7 stem men besloten, dat gelden uit het consumptie-egalisatiefonds voor aardappelen niet gebruikt zuilen- worden om de verliezen, die de Ne derlandse exporteurs van aard appelen geleden hebben bij de ge forceerde export van aardappelen naar Engeland tussen 10 en 21 april voor een deel te dekken. De aardappel-exporteurs menen, dat zij door de financiële moeilijk heden, die ze ondervinden door de „Engelse strop" (van 15 miljoen gulden) niet meer in staat zullen zijn de export van de aardappelen van het seizoen 1956 te verzorgen, omdat ze niet over voldoende vlot tende middelen beschikken. Het produktschap voor aard appelen overlegt thans met minister Mansholt (Landbouw) over een op lossing van de moeilijkheden. Eindhovense oplichter in Duitsland gepakt De 28-jarige arbeider J. S. uit Eindhoven, is door de Duitse politie te Flensburg gearresteerd, omdat hij zogenaamd als „hooggeplaatst Nederlands padvindersleider" Duit se jeugdgroepen en predikanten voor grote bedragen heeft opge licht. Hij gebruikte hierbij de naam dr. Frans Smulders. Naar de politie in Flensburg mededeelde, heeft S. voorgewend, dat hij Duitse jongens uitzocht voor LANDARBEID. De arbeidsvoor waarden in de landbouw zullen verbeterd moeten worden, omdat de noodzakelijke arbeidsvoorzie ning in de landbouw steeds meer wordt bedreigd. Er heerst nu al een groot tekort aan arbeids krachten. GARANTIES. De garantieprijzen zullen tot doel moeten hebben: een vergoeding van de normale produktiekosten en een waarborg voor een redelijk inkomen van de ondernemer op het goed geleide, sociaal en economisch verant woorde bedrijf. BELASTING. De inkomstenbelas ting zou zo geheven moeten wor den, dat de aanslag is gebaseerd op het gemiddelde inkomen van in de laatste vijf jaren. DOMEINEN. Het beheer over de landbouwdomeinen van het Rijk behoort te ressorteren onder de verantwoordelijkheid van de mi nister van Landbouw en niet, zo als nu het geval is, onder de mi nister van Financiën. DELTAWERKEN. De landbouw moet ingeschakeld worden bij de voorbereiding van grote droog leggingen: IJselmeergronden en afsluiting van de zeegaten. (Del tawerken) Het toekomstig landbouwbeleid zal er op gericht moeten zijn, de land- en tuinbouw in economisch en in sociaal opzicht een gelijk waardige plaats te geven in het hele maatschappelijke bestel. Telefoonhoorn met meer mogelijkheden. De N.V. Philips heeft een nieuw telefoon-communicatiesysteem ont wikkeld dat grote toepassingsmo gelijkheden biedt. De installatie, die uit" enkele microfoontjes in de telefoonhoorn bestaat, maakt het mogelijk dat twee personen tot op een afstand van 10 km rechtstreeks met elkaar in verbinding staan. Het systeem heeft al verschillen de practische toepassingsmogelijk heden gevonden. Bij het afstellen van televisie-antennes kunnen een man op het dak en een man in de huiskamer rustig met elkaar pra ten. Ook bij repetities van telefoon- en revuegezelschappen, grote ma nifestaties en overal waar twee personen in geregeld contant moe ten staan, biedt dit communicatie systeem uitkomst. De microfoontjes de telefoonhoorn zijn slechts verbonden door een twee-aderig snoer. Er is geen aparte stroombron of andere apparatuur voor nodig om elkaar duidelijk te kunnen ver staan. Na de bruine rat in december 1955, is thans z'n zwarte collega, (ook genoemd: huis- of dakrat) aan de beurt om de klappen van de burgerij, in de eerste plaats van de landbouwers, te incasseren. Of die klappen raak zullen zijn, hangt geheel van U af en daarom worden hieronder enkele richtlijnen gegeven, die een volledig en-duur zaam succes waarborgen. De zwarte rat is uitsluitend de graaneter en vertoeft het gehele jaar binnenshuis. Hij zal dus op grote schaal moeten worden aan gepakt in een periode, dat er voor hem in huis niets te halen valt en dat is de periode, waarin de graan schuren leeg zijn. immers: 1. zullen dan de looppaden (ken baar aan de zwarte veegspo- ren) makkelijk te vinden zijn en 2. zal in die niet lange periode de zwarte rat weinig keuze hebben in zjjn voedsel en daardoor het succes van de verdelgingsmiddelen worden vergroot. Waarmee wordt de zwarte rat te lijf gegaan? Natuurlijk met vergif tigde graankorrels, de zg. zwarte rat-torpedo's: pakjes krantenpapier waarin 3-4 gram korrels, vergiftigd met zinkfosfide. Zinkfosfide is ge vaarlijk voor alle levende we zens, doch wanneer de pakjes op de juiste plaatsen (looppaden en speelplaatsen van de ratten) en buiten het bereik van kinderen en huisdieren worden vastgespijkerd, zullen ze vrijwel geen risico meer opleveren. Controleer evenwel ge regeld, vooral de varkensstallen en verwijder direct dode of zieke ratten! Hoe wordt nu een duurzaam resultaat tegen de zwarte ro vers bereikt? 1. Door het befaamde aaneenge sloten front: medewerking van Alle belanghebbenden ineen aan eengesloten gebied. Ook maatregelen nemen als U „maar 'n paar ratten" hebt: denk aan de snelle voortplanting En zorg er vooral voor, dat het ge spuis tijdens de verdelgingsactie geen ander voedsei vindt dan de uitgelegde torpedo's! 2. Door eventuele overlevenden 'n tweede klap toe te dienen: cuma rine meng poeder met haver. 3. Door een nieuwe invasie van het ongedierte te voorkomen: zorg ervoor, dat geen ratten meer kunnen binnendringen en ontneem ze binnenshuis voedsel en nestel gelegenheid. Ook bij deze onont beerlijke ratwering zal de gemeen te gaarne adviseren. Wanneer deze 3 punten in de genoemde volgorde door alle be langhebbenden nauwlettend in de praktijk gebracht worden, zal de zwarte rat straks een bittere pil te slikken krijgen en zjjn rol zijn uit gespeeld. Wendt U voor bestrijding, ook van de bruine rat, tot het gemeen tehuis. De gemeentelijke rattenbe strijding zal dan tegen uiterst ge ringe kosten de ratten kunnen uitroeien. Wij wensen U van harte succes Provinciale Commissie voor rattenbestrijding. WAT ONZE KOEIEN PRODUCEREN Volgens de door het C.B.S. samen gestelde zuivelstatistiek 1955 be droeg Je totale melkproduktie In dat jaar rond 6 miljard kg., welke geleverd werd door 1.5 miljoen stuks rundvee, d.i. een jaarproduk- tie van 3855 kg. per koe. Van deze produktie werd 35 pet afgezet in de vorm van consump- tiemelk, het overige deel verwerkt tot boter, kaas, gecondenseerde melk, melkpoeder en andere zuivel produkten. De melkconsumptie daalde in '55 tot 195 kg. per hoofd per bevol king. In 1954 bedroeg het verbruik nog 206 kg. per hoofd. De boterproduktie bedroeg ruim 74 miljoen kg. Hiervan werd 32 miljoen kg. in eigen land geconsu meerd (3 kg. per hoofd) GEEN STEMPELS MEER OP DE EIEREN? Het bestuur van het Landbouw schap heeft in zijn vergadering van woensdag besloten het stempelen van eieren af te schaffen. In de vorige vergadering van het Land bouwschap staakten de stemmen over dit voorstel. Woensdag werd het met kleine meerderheid van (11 tegen 9 aangenomen. De vertegenwoordigers van de de producenten waren voor afschaf fing, de werknemers waren tegen. Minister Mansholt (Landbouw) zal dit besluit nog moeten goedkeuren. De stempeling van eieren, die be stemd zijn voor export, blijft ge handhaafd. „.Een van de voornaamste argu menten van de voorstanders van afschaffing van stempeling is, dat de consumenten per jaar in totaal 6 a 7 miljoen gulden teveel betalen voor eieren, die eigenlijk gestem peld hadden moeten worden, maar die nu ongestempeld (dus clandes tien) worden verkocht. Bij het publiek bestaat de mening dat een ongestempeld ei verser is dan een gestempeld. Ondanks dit argument bleven de werknemersvertegenwoordigers in het landbouwschap op het stand punt staan, dat stempeling van eieren gehandhaafd moet worden, omdat er dan de garantie is voor kwaliteit de eieren worden „ge schouwd" en juist gewicht. Ingewijden nemen aan, dat minis ter Mansholt zich op het standpunt van de werknemers in het bestuur van het Landbouwschap zal stellen: tegen afschaffing. Dan zou de nieuwe verordening dus niet goed gekeurd worden. Met de Limburgse Jagers op mars. Traditiegetrouw organiseert de Sportcommissie van „Steun Wet tig Gezag" in Limburg op Zondag 8 juli haar jaarlijkse zomerwande- ling in de omgeving van Venlo Aan het welslagen van deze mars welke is uitgegroeid tot 't grootste wandelsportevenement in Limburg verlenen burger- en militaire au toriteiten volledige medewerking. Behalve een 25 en een 40 km mars is dit jaar voor het eerst ook een jeugdmars van 15 km aan deze wandeling verbonden. Start en finish zijn in kazerne Venlo en het muziekkorps Limb. Jagers verleent muzikale mede werking. De 40 km deelnemers, starten 's morgens om 9 uur. De grote start voor alle deel nemers heeft om kwart voor een plaats, waartoe Majoor M.P.L. van Aalst, Commandant van het Regi ment Limburgse Jagers het sein tot vertrek zal geven. Na de start defileren alle deelnemers voor de autoriteiten op het marktplein voor het stadhuis te Venlo. De grote rust wordt in Tegelen gehouden. P.D.V. DE ZWALUW Nog een paar van zo'n wedvluch ten als Maandag j.l. en de meeste zijn duivenmelker af. De verliezen waren dit maal vrij groot en menig getekende liet z'n baas wachten. St. Denis Onde: eerste 6.13.08 u. laatste 7.40.42 u. 1 11 P. Janssen Gr., 2 18 J. Kus- ters, 3 5 15 P. Janssen Ki.,4 34 G. Janssen O., («r m v. Houdt, 8 Jjjjv? Hendriks, lil®" 13 Duif, 14 p"st Wester, 19 Q_J- V., 21 Boom, len, 24 Joh. t' driks, 26 27 g 29 Poels, 30 d'f G. Janssen St. Denis, k. -i, laatste duif •*-" ,(4. 1, 12 en 39{oon: Jansen H; 3, 4n driks; 5, 18 e a i Weijs; 7 P. Jh qt W. Hendriks;.n rj 10 P. In de R(! en mans, 13 1 t6R6 E. Vermeulen 31 Munckhof; If'ver, 35 H. van Asi'en 2 22 en 43 M.d,w. 24 en 25 C. Bfc.-2 27 D. Kousei^.. '28 29 en 47 G. ineen ders; 32 H.f er Peeters; 34 y. d Gommans; Th Schwachöfer." g 46 St. B. De datumsjr e van de jongenen Inze Helden Nunhem Thorn Beek Op het 3 j 7 10 14 Jbrogi vermeld op %g Chartres en ans, ter op Donder zjj denkt er aar Maandagavtot inkorven vooyince Turnclubfc Ct Vol goedeied 1 Zondag detuub„S in de vroegetend waar die diiet 3! gevierd were Gevierd jai str< moest onze t>lub de eerste cüng lieve dag vhet v schikt voor ter-b: mogen we telen zi de prijzen wn bel brak het zone doe in figuurlijlin. I waren als v< lepr. verpievier leden; 2e prhrpiic dames-leden en gekozen oe% dai heren j union 2e p: vierkamp. Een result; dat een stimulaom door te gaai We brengem 00 aan leider eidste; geplaagd heb om d een spec wo en felicitation de voor hun sctrendc En nu eenuwe Dan op nahet k op 15 juli aaier gehouden wca. van 151 21 ji GEBOREN: Verstegen Jines, v. IJzendoorilena, Mulders Josena, P: Rongen Geras, Har Hendricx JozfStati de Weert Jaas, Pi Verstegen P& Oosi Geurts Mariifoostc Lensen Joh.au, Vie v.d. Worp Calls, A Pattisina AncÖ^woc Smulders Cdis, S S winkels He&a, Ci OVERLEDEJ Haine SopjBi., ecl H. W„ 62 jr,laastrii GETROUWE Albers Jofees A. tair te Katwjen R J., 27 jr, ïay. Cox HendiS H. zorger tuinbaver. Maas Jacobal A„ Peters H#us V bankbeambtd Boxn Waeter Frana H.M. Bezinningsipn v< op Jirusa! Op 24, 259 26 J Woensdag gDonde er voor dePeder bezinningsdag I waarvoor höbostei gastvrij de tfters 1 van 's morgflS uur 5 uur..NadenJgever Waag Te Heerleiaagd wijzer de heï^Jan; Te De laag diploma Gaaute de heer L. Cünhovc ONDERTROC© WilfDerl jaiMjmf ecoi HuwelijksisSenin juni a.s. onj; uur raatskerk Ol»*van ten te Venrtf- Receptie 2 straat 29a. ToekomstÜ*5es j Old. HichatF111 3' Leunseweg

Peel en Maas | 1956 | | pagina 2