De nieuwe silo van de L.L.T.B. in Ysselsteyn 13 MeiMoederdag WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Monument van vooruitgang Jaarvergadering Boerenleen- Zoinerdienstregeliflg 1956 Zaterdag 12 Mei 1956 No 19 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ffl PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY t 1.45 Wie nu in de jonge lentezon van Venray naar Deurne fietst of gaat, kan zich maar moeilijk voorstellen dat 40 a 50 jaren geleden dat hele gebied links en rechts van die weg, dorre onvruchtbare Peel was. Een land, waarover sagen en vertellingen gingen, maar dat overgelaten werd aan sperwer en kuluut, aan wat „waggelstruuk", berkenstruiken en een denneboom. Nu rijst een trots dörp op met grote, mooie boerderijen en ligt de grond, open en vlak, te wachten op het jonge groen. Nu wonen er mensen, is er een ge meenschap gegroeid. En die gemeenschap heeft in eendrachtige samenwerking wederom iets groots tot stand gebracht. Een silo, die met zijn machtige bouw een nieuwe wegwijzer is naar een goede en gelukkige toekomst. Weer zullen de vlaggen wapperen en zal er feest zijn om de zoveelste overwinning op de Peel. Onherbergzaam oord maken voor de tonnen kunstmest, Het was onder en na de vorige wereldoorlog, dat landhonger ook mensen uit Venray langzaam maar zeker Peelwaarts dreef. De Peel, die onherbergzame en waardeloze vlakte, daar in het zuid-westen van de gemeente, had niet veel belof ten in zich. De grond was na moeilijke ontginning mager en leverde niet veel op, maar waar moest men anders heen En de ontginning was zwaar. In deze tijd nu machtige bulldozers en grote tractoren het werk van vele men senhanden verlichten is die opgave niet zo moeilijk meer, temeer omdat men nu ook profiteren kan van de vele ervaringen, juist in die jaren onder vaak moeilijke (jjnstandig- heden, opgedaan. Maar in die tijd was het voor namelijk handkracht, die de goede ondergrond naar boven moest halen en die de zware banken in de grond verbrijzelen moest. Enkele ontgin ningsmaatschappijen als die van Blad en Prins, Slits, Kempkesberg, Camps-Janssen enz. hadden na de oorlog een voorbeeld gegeven, maar voor de alleenstaande boer, die niet over voldoende geld beschikte, was de opgave te zwaar. Men besloot toen, mede op in- stignatie van Jan Poels z.g. de zaak anders aan te pakken. Men vormde de Stichting Eigen Boer, die van de gemeente de peelgronden kocht, enigermate zorgde voor een voor bereidende ontginning, wegen aan legde en de boeren geld verschafte om de eerste moeilijke jaren door te worstelen. Stichting Ëigen Boer Deze stichting, waarin o.a. zitting hadden Jan Poels, Th. Peters, Oirlo, H. Janssen, W. Winters, meester Rutten uit Wanssum en J. Wijn hoven heeft goed werk verricht. Zij zorgde er voor dat een zeker plan op werd gesteld, tot vorming van een kerkdorp, ze kochten gron den van de gemeente, bespraken met technici en deskundigen de mogelijkheid van machinale ont ginning, wat tot gevolg had dat men op zekere dag monsters van tractoren met grote ploegen de peelgrond te lijf zag gaan en hiel pen waar mogelijk was. Dat Jan Poels in den Haag als Tweede Kamerlid in deze stichting een voorname rol speelde, al was het alleen maar om regeringsvoor schotten en -subsidies te krijgen, is duidelijk. Hij was goed bevriend met de toenmalige minister van Landbouw Ir. Ysselsteyn, die ook al interesse had bij deze peel- ontginningen. Toen dan ook de vraag naar voren kwam, hoe het nieuw te vormen dorp zou gaan heten, werd met algemene stemmen en dank baar de naam Ysselsteyn genoemd. En zo zag men op zekere dag een bordje op een bonenstaak getimmerd staan, midden in de peel, waarop met onbeholpen let ters Ysselsteyn stond geschilderd. Dat is nog geen veertig jaren geleden.... Gubbels, M. Derks, Hellegers, van Lipzig, Jeurissen, A. Fleurkens, meester Rutten, Fr. Claessens, W. Spreeuwenberg, kinderen Relou, M. Geerets, C. Theunissen, L. Janssen en G. Vergeldt waren de eerste pioniers. Ze kregen hun stukken grond toegewezen, die voorgeploegd waren en konden gaan beginnen. Zij kon den hypotheken krijgen tot een maximum van f 12.000, waarover ze de eerste 8 jaren geen rente behoefden te betalen, van 8—10 jaren 4 pet. en na 10 jaren moesten gaan aflossen. Ze kregen boerde rijen van ongeveer 1215 ha en moesten per ha f 250.— betalen. Als meester Rutten in 1921 in ien Maas een hooggestemd artikel schrijft over het grootse werk daar in de Peel, over al dat schoons dat komen gaat en de pioniers alle lof toezwaaid, dan mag dat voor een buitenstaander inderdaad zo geleken hebben, de insiders, de pioniers zelf, vonden het maar half zo schoon. Primitief moesten ze werken. Zichzelf en hun paarden afbeulen op de te diep doorploegde grond. Grote kosten die vruchtbaarheid brengen moest. Grote kosten maken voor boerderij- bouw, door de aanschaf van kip wagens en tramrails, aangezien er te weinig wegen waren. Stroppen opvangen, als weer een product het op de armzalige grond eens niet te goed deed. Neen, om te juichen waren die eerste jaren zeker niet. Het was dan ook geen wonder dat in 1921 een der eerste dingen, die de nieuwe boeren deden, was de oprichting van de Boerenbond Immers meer dan 50 wagons kunstmest waren nodig. En wat te doen met de granen, die als vrucht van hard werken en slaven eenmaal zouden komen op de Peelgronden. Fleurkens werd zaakvoerder en omdat men niet direct aan het malen wou beginnen werd hem gevraagd dat dan maar te doen voor eigen rekening. Zo werd dan begonnen. Als men nu de cijfers van de afgelopen boerenbondsjaren ziet, dan ziet men de groei van dit jonge kerkdorp. Dan ziet men dat de 15 leden waarmede werd gestart nu tot een bloeiende vereniging van ruim 170 leden is uitgegroeid, zoals geheel Ysselsteyn is uitgegroeid tot een bloeiend en welvarend dorp. Dan kan men lezen in de jaarver slagen over het bezoek van de naamgever Minister Ysselsteyn, toen de boeren een cordon te paard vormden om deze landbouwinge nieur te huldigen. Dan kan men lezen van giften voor de op te richten kerk, die voor 25 jaren terug daar gebouwd werd en toegewijd aan de H. Oda, de patrones van het peelland. Dan kan men lezen, hoe in 1926 de maalderij van Fleurkens met een menginrichting werd uitgebreid en hoe in 1930 een hele nieuwe maalderij daar moest komen. Dan leest men de geschiedenis van de ontginning van Peelplan Zuid, een afspiegeling van de ont ginning van Ysselsteyn zelf, al ging het toen vlotter en gemakke- ijker, ondanks de oorlog. We zien de licht- en waterleidings actie, de herontginningen, stichting van jonge boeren en boerinnenaf- deling, de komst van het Groene Kruis, kortom we zien de hele wordingsgeschiedenis in een tijds bestek van goed 35 jaren heel nuchter voor ons liggen. En als we dan zien, dat er afge lopen jaar meer dan 500 wagons veevoeder verwerkt is, 350 wagons kunstmest, 45 wagons brandstoffen en ruim 100 wagons fourage, dat er een omzet is gehaald bij de 4.000.000 dan kan nu met recht en reden inderdaad Meester Rutten zijn woord van 1921 onderstreept worden: In de Peel kent men de Peel niet meer, maar wonen nu goede en gelukkige mensen op be hoorlijke bedrijven. Nieuwe Silo Dan is het ook begrijpelijk, dat diezelfde boerenbond het tempo van deze plaats mee bepaalt en zelfs aangeeft. Na de oorlog werd de maalderij van Fleurkens overgeno men, werden de opslagplaatsen uit gebreid. Maar Ysselsteyn groeide harder. Peelplan Zuid en nu weer de Meerselse Peel vragen om nog meer ruimte, nog grotere service. En toen het bestuur aarzelend dacht om weer een uitbreiding van de bestaande opslagplaatsen, toen waren het de leden, die kort en krachtig zeiden: bouw iets nieuws, iets goeds en iets groots. Nu daar is men toen maar kort en krachtig aan begonnen en Dins dag beleven we dan de opening van de nieuwe Ysselsteynse silo, die staat als een baken in de Peel, als een bewijs van de groei en bloei van dit nijvere peeldorp. Architect Spoelstra heeft in sa menwerking met het aannemersbe drijf Theunissen-Gooren en andere Ysselsteynse en Venrayse vaklui hier een moderne silo geplaatst, die aan alle voorwaarden en wensen voldoet. Zo kunnen hier in 12 silo's 250 ton graan worden bewaard, terwijl in zes mengketels 7—8 wagons ge mengd kunnen worden. Moderne elevatoren en schroeven zorgen voor een veilig en vlug transport en 2 hamermolens staan klaar om het graan te malen. Reinigings machines staan opgesteld en ieder nieuw snufje is toegepast. 45 meter perron geeft ruim gelegenheid tot laden en lossen, waarbij ook weer de meest economische zijde gekozen is. Een voor laden en een ander voor lossen. De kunstmestopslag blijft in de oude gebouwen, maar het kantoor gaat naar de 20 m. hoge silo. Hier is een eenvoudig maar goed kan toor neergezet, waarin naast een behoorlijk overzicht der werkzaam heden ook weer alles ingericht is op de grootst mogelijke efficiency. Achter de silo is de nieuwe poot- aardappelbewaarplaats, een der modernste van Limburg, waar maar liefst 25 wagons in kunnen over winteren. Zo kunnen we doorgaan. Als a.s. Dinsdag voor belangstellenden en vakmensen de nieuwe bouw ter bezichtiging wordt opengesteld zal men begrijpen, waarom voorzitter Wismans en secr.-zaakvoeder Fleur kens de laatste tijd zo trots rond lopen. Een opslagruimte te hebben, waaraan geen enkele afdeling kan tippen. Rechtvaardige trots Het is toevallig zo uitgekomen, dat 35 jaar na de stichting van Ysselsteyn deze mijlpaal is opge richt. Men had geen waardiger monument kunnen bouwen. „Die erm piëlboerkes" van toen zijn de moeilijke eri zware beginjaren al lang vergeten. Zij zijn er trots op die overwonnen te hebben en nu de vruchten te plukken van dat „geoozel" van toen. En deze nieuwe silo is een teken temeer van de daadkracht, de ondernemingsgeest en de werklust der pioniers en hun opvolgers, zoals de gehele peelont- ginning en geheel Ysselsteyn daar een groots en mooi voorbeeld van is. Moge het tot in lengte van dagen daarvan de trotse getuigenis af blijven leggen. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de Boerenleen bank te Venray konden de leden optimistische geluiden beluisteren. De voorzitter deelde mede, dat wegens de steeds toenemende om zetten het reeds langer noodzake lijk geworden was, dat over een grotere en praktischer kantoor ruimte kon worden beschikt. De plannen zijn thans zover ge vorderd, dat binnenkort kan wor den begonnen met de bouw van een modern en praktisch kantoor gebouw met woning in de kom van Venray, aangepast aan de behoef ten, welke een steeds groeiend bankbedrijf met zich brengt. Het geheel belooft een grote aanwinst te worden voor de Boeren leenbank, maar ook een sieraad voor Venray zelf. De benodigde grond aan de Juli- anasingel is aangekocht en de no dige formaliteiten zijn vervuld. Verder gaf de secretaris een toe lichting op de balans over 1955. We ontlenen hieraan enige cijfers die duidelijk de groei van de bank demonstreren: Aantal leden per 31 Dec. 1955 234, in 1955 toegenomen met 17. Aantal spaarders 1160, toenam.e in 1955 met 108. Totaal bedrag ingelegde spaar gelden f 3.420.000 toename f 708.000 Aantal voorschotnemers 75, toe genomen met 8. Bedrag uitstaande voorschotten f 517.000, toename f 100.000. De totaal omzet over 1955 be droeg 39 miljoen tegenover 34 mil joen in 1954. Dit zijn inderdaad cijfers, die voor zichzelf spreken en de groei der bank demonstreren. Geconstateerd, dat ook buiten de landbouwstand er veel belangstel ling bestaat voor deze bank, gezien de van die zijde ingelegde spaar gelden en het openen van lopende rekeningen. De secretaris brak verder een lans voor het kindersparen en hij drong er bij de leden op aan, om bij hun kinderen de spaarzin aan te kweken, door voor hen een spaarboekje bij onze bank te laten openen. De kleinste bedragen kun nen worden ingelegd. Ook werd aangedrongen op een groter gebruik van de lopende re keningen en zoveel mogelijkde gelden van zuivelfabriek, Lima, eiervereniging, boerenbond enz. te laten lopen over hun rekening, tot eigen gemak en voordeel. Verder werden enkele wijzigingen der statuten en huishoudelijk reg lement aangenomen en goedge keurd. Met een dankwoord door de voor zitter aan allen, die medewerkten aan de opbouw van het boeren leenbankwezen werd deze geani meerde vergadering gesloten. Herinnert U zich dit mooie interieur nog? Ja juist, de vooroorlogse Grote Kerk. Dan denkt U natuurlijk ook aan de toren! De toren, de machtige waker van de Peel Helpt allen hem meè opbouwen, want eerst dan zijn Venrays oorlogswonden hersteld. Doe mee aan de toren-actie, zoals Uw voorouders dat reeds vroeger deden „Hij heeft geen moeder meer". Een zin in onze taal, die ongetwij feld medeleven en medelijden op wekt. Men ziet de persoon, waar van zo jets gezegd wordt als iemand die een groot voorrecht noodge dwongen moet missen. De mensheid onderschat de be tekenis van de moeder niet en heeft haar in het snel voortspoe dende jaar een aparte dag ge gund. Op die dag bereidt het gezin de centrale figuur van de moeder een rustdag, waarop kinderen en echt genoten haar met de meest liefde rijke zorgen omgeven. De manier waarop de viering van Moederdag op de tweede zon dag in mei populair geworden is, bewijst wel met welk een enthou siasme men de gelegenheid aan grijpt, om moeder nog eens extra te verwennen. „Moeder" zijn betekent levende overgave, levende wegschenking, levende wegcijfering van zichzelf. Ware moeders zijn immers vol toewijding en voelen niets te veel of te lastig. Moeders denken niet aan rust of verpozing, zolang haar lievelingen hulp behoeven en ken nen geen beperking of berekening. Integendeel, geheel overeenkoms tig haar levensroeping wijdt de echte moeder zich aan anderen, om haar geluk te vinden in toewijding en zelfopoffering, in de algehele overgave van zichzelf. Deze^jmoederliefde, die uniek is en het dichtste staat bij de liefde van God tot de mensen, achten wij alle toch wel de mooiste bloem, die Eva uit het Paradijs mocht mee nemen. Wat is het toch een prachtige taak voor de moeder, dat zij door een bijzondere verhouding tot de kinderen zo'n centrale plaats in het gezin inneemt, zij is de band ervan en de voornaamste behoeds ter van de familiegeest. Wat een moeilijke taak tevens. Bij al haar moederliefde moet zij im mers steeds bedenken, dat .haar man haar liefde evenzeer behoeft als haar kinderen. Maar als moeder weet zij, dat deze verdeelde belangstelling voortkomend uit één grote liefde, waarmee zij allen omsluit, die zij de haren noemen mag ook aan de kinderen ten goede komt: haar kinderen leren hieruit, iets voor een ander over te hebben en moeders zorgen voor vader zijn him een voorbeeld. Moeder zijn betekent ook de on uitputtelijke gave van te kunnen vergeven, van te verzoenen daar, waar ..tegenstellingen zijn. Een moe der voelt intuïtief het lijden van een ander aan en volgt daarbij meer de impulsen van haar hart, dan van haar verstand. Henriëtte Roland Holst heeft dit op prachtige wijze in een gedicht neergelegd: „Liefde wil enkel zien met eigen ogen en wat zij vastgreep, houden vast omtogen" Moeder zijn is een taak van jaren, rijk aan leed en smart Moeder danken is een taak van eeuwigheid, onvoorstelbaar groot. Met ingang van de zomerdienst regeling 1956, die op zondag 3 juni a.s. zal worden ingevoerd, zullen in alle treinen dus niet, zoals tot nog toe, alleen in de binnenlandse maar ook in de internationale trei nen slechts twee klassen zijn: de le en de 2e klasse. De 3e klasse vervalt derhalve in alle treinen. Doordat het wijzigen van de klassebordjes op en in de treinen enige tijd vraagt, zal niet onmid- delijk na 2 juni de nieuwe 2e klas se overal als zodanig zijn aange geven. In het algemeen zullen er slechts op de dan voormalige rij tuigen en de afdelingen 2e klasse bordje „1" zijn aangebracht. De voorlopig niet met een klas- secijfer aangeduide rijtuigen en af delingen betreffen alle de nieuwe 2e klasse (voormalige 3e klasse). Ook op het gebied van de ge drukte (kartonnen) plaatsbewijzen is een plotselinge overschakeling van 3e en 2e naar 2e en le klasse niet mogelijk. Derhalve is bepaald, dat van 3 juni af plaatsbewijzen, die geheel of gedeeltelijk in een groene kleur zijn uitgevoerd, geldig zijn in de le klasse, ook al dragen zij de aanduiding 2e klasse. Plaatsbewijzen, geheel of gedeel telijk uitgevoerd in een bruine kleur, alsmede weekkaarten, zullen geldig zijn in de 2e klasse, ook al dragen zij de aanduiding 3e klasse. Elektrificaties. Voor het eerst sinds 1953 wordt op een tweetal baanvakken de elektrische exploitatie nieuw inge voerd namelijk op de lijnen Eind hoven—Venlo en Gouda—Alphen aan de Rijn. Door de elektrificatie van eerst genoemd baanvak wordt het moge lijk de elektrische treinen Amster dam - Rotterdam-Breda-Eindhoven vv naar en van Venlo door te trek ken, hetgeen inhoudt, dat tussen Eindhoven en Venlo een volledige uurdienst gereden zal worden. Nieuwe treinen. De nu alleen op maandag rijden de 3214 Nijmegen v. 9.46-Venlo en 3221 Venlo v. 9.49-Nijmegen zullen op alle werkdagen gaan rijden. Zondag 6 Mei werd te Holthees op de banen van St. Jozef het eerste districtsconcours gehouden. De uitslag was als volgt: Ere-klasse T St Oda I 481 p 2 St Hubertus I 441 p 3 St Sebastiaan I 409 p 4 St Anna I 406 p 5 Diana I 401 p 6 St Antonius I 389 p 7 Willem Tell I 387 p 8 Rare schutters I 362 p 9 Ons genoegen I 360 p 10 St Jan 347 p Klasse A 1 St Oda H 386 p 2 Ons genoegen II 355 p 3 St Jozef I 324 p 4 Batavieren I 319 p 5 St Hubertus II 318 p 6 Eendracht I 311 p 7 St Agatha I 309 p 8 Rare Schutters II 308 p 9 St Antonius II 301 p 10 St Joris II 286 p Klasse B 1 St Sebastiaan II 369 p 2 Diana II 347 p 3 St. Anna II 300 p 4 Griendtsv. Uitsp. I 263 p 5 De Eendracht II 257 p 6 Batavieren II 255 p 7 St Oda III 254 p 8 Willem Tell II 236 p 9 St Oda IV 226 p 10 Ons Genoegen IH 153 p Klasse C 1 Rare Schutters III 258 p 2 Griendtsv. Uitsp. II 248 p 3 St Agatha II 236 p 4 St Hubertus III 220 p 5 Diana III 198 p 6 St Anna Hl 172 p 7 St Jozef II 153 p Personele prijzen 1 H. vd. Putten, St Oda 49 p 2 Th. Thielen, St Anna 4 x 10 3 Jos. Wijnhoven, St Anna 3x9 4 W.v. Soest, Ons Genoegen 4x8 5 P. van Ooi, St Oda 4x7 6 F. v. Soest, Ons Genoegen 3x6 7 J. Nellen, St Sebastiaan 4x5 8 H. Siebers, Diana 3x4 9 A. Thijssen, Griend tv. Uitsp. 3x3 10 P. Weys, St Joris 2x2 11 M. Poels, Rare Schutters 2x1 Drietallen le pr. St Oda 133 p 2e pr. St Hubertus 125 p 3e pr. St Anna 109 p Op 3 Juni a.s. wordt een openings concours gehouden bij St Anna ter gelegenheid van de opening van de nieuwe banen en nieuw clublokaal. Op 10 Juni wordt bij St Anna het 2e districtsconcours gehouden. Op zondag 13 mei zal St Oda de nieuwe banen en het cluklokaal bij de heer P. Janssen, café-restaurant De Burggraaf, op enigszins feeste lijke wijze openen, waarna een onderlinge prijsschieting zal plaats hebben. Belangrijk nieuws voor Amerika-emigranten Volgens de Speciale Wet kunnen 17000 Nederlanders onder de R.R.A. (als oorlogsslachtoffer) naar de Verenigde Staten emigreren. Reeds thans hebben - begin Mei - 10.000 personen een aanvrage inge diend. Van de resterende 7000 plaat sen kunnen ook nog heel wat Limburgers profiteren, mits zij op de hoogte zijn en tijdig stappen ondernemen. De term oorlogsslachtoffer wordt zeer soepel gehanteerd, zodat - spe ciaal in Limburg bijna iedereen er onder kan vallen. Voor werk en huisvestiging is bij aankomst ge zorgd door Katholieke Instanties in de States. Er is slechts één maar: alle aan vragen moeten voor 15 Augustus a.s. bij de Nederlandse Emigratie Dienst te 's-Gravenhage binnen zijn. Derhalve stelt de Katholieke Lim burgse Emigratie Stichting vanaf heden de aanmelding open op haar hoofdkantoor, Wilhelminasingel 25, Roermond en op haar zitdagen. Op het Amerikaanse Consulaat moeten de aanvragen binnen zijn voor 1 September 1956. Als deze aanvragen voor 1 December 1956 een z.g. assurance uit Amerika hebben (garantie van werk en huisvesting, waarvoor de Katholieke Stichting zorgt), dan krijgen ge gadigden behoudens bijzondere omstandigheden vóór 31 Decem ber 1956 een visum. Nieuws uit Venray en Omgeving BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat op 26 april 1956 is ingekomen een schrijven van Verheijen Johannes Julius, bakker, wonende te Venray, Oostrum D 14, waaruit blijkt, dat hij volhardt bij zijn op 6 juni 1945 ingediend ver zoek om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klem, op welk verzoek destijds af wijzend moest worden beschikt, uit sluitend op grond van het feit, dat het wettelijke maximum aantal vergunningen voor Venray was be reikt. Verzoeker wenst thans in aan merking te komen voor een tap- vergunning voor de linker beneden voorkamer, groot 36 m2 en de lin ker beneden achterlokaliteit groot 15.50 m2, van het perceel Oostrum D 14 te Venray. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen der vergunning schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 2 mei 1956.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1