LIMONADE RECLAME Zwarte handel in menselijk bloed Bescherming Bevolking Meisjes, WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GRATIS 100 GRAM RUITJES faVen/rf*! éeen,^ Uit„Peelen Maas" Zaterdag 5 Mei 1956 No 18 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS f CONFECTIE VAN m "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Partikuliere ondernemingen worden er rijk mee. Opstand van de bloedgevers in Lyon. Madame Dupont, de bakkers vrouw van Lyon, is nog niet over haar verbazing heen. Na een ope ratie had ze een bloedtransfusie nodig en haar echtgenoot, die toe vallig tot een zelfde "bloedgroep behoorde, offreerde zijn eigen levens sap. Wie schetst haar verbazing, toen ze enige weken later een keurig getypte nota thuis kreeg van 6150 Franse franken voor de 300 cc? Het bloedcentrum bleek wel gra tis bloed te willen ontvangen, doch was niet voornemens het ook weer niemandal af te staan. Dergelijke gevallen zijn er hon derden en de Franse openbare me ning is dusdanig verontrust door het feit, dat er een zwarte handel wordt gedreven in menselijk bloed. Waar blijft de winst? Steken de leiders van de parti culiere bloedcentra de miljoenen in eigen zak? Ryk door „bloedgeld" Een kwarteeuw geleden, toen de bloedtransfusie in haar kinder schoenen stond, was het anders: de brancard met de gever werd naast het bed van de stervende ge reden. De dokter zoog met een in jectienaald enkele grammen bloed uit de aderen van de gezonde mens en spoot die vervolgens in de zieke. Soms moest deze pijnlijKe bezig heid wel twintig keer worden her haald en het uurtje, dat de gever moest doorworstelen, was lang niet aangenaam. Daarna werd hij heel netjes bedankt en geprezen, maar hij had de voldoening een evenmens te hebben gered. Nu is de bloed transfusie pijnloos en anoniem. De gever weet niet waar zijn bloed blijft. Hij krijgt ook geen „merci" meer. Wel weet hij, dat de zieken en stervenden, die zijn bloed nodig hebben, er zwaar voor moe ten betalen. Het winstbejag van enkelen, de industrialisering van de bloedtrans fusie dreigt de fraaiste geste van de mensheid te vernietigen. Beschuldigingen. Het pleit voor Frankrijken de Fransen, dat ze dit hebben begre pen en de kat de bel aan hebben gebonden. Misschien schudden ze ook de andere volkeren wakker en alleen daarom dient de naam van Magli- ani geëerd te worden. „Want ons bloed is niet te koop. We willen het gratis af staan om onze naasten te red den. We behoeven niet eens te weten, wie met ons bloed wordt gered, maar onder geen voor waarde willen we, dat enkele jongens zich vetmesten met ons levenssap. De zwarte handel in menselijk bloed heeft al nieuwe rijken ge maakt, die kastelen bezitten in Spanje en bankrekeningen in di verse landen. Niemand zal durven beweren, dat de voorzitter van de vereniging van bloedgevers in Lyon geen gelijk heeft. De inzameling en de verwerking van menselijk bloed is in Frankrijk toevertrouwd aan de „centres de transfusion sanguine (CTS). Dit zijn particuliere instellingen, die in het algemeen onder leiding staan van een dokter-directeur. Daarnaast hebben sommige labo ratoria, die geneesmiddelen ver vaardigen op basis van menselijk bloed, hun eigen donors. Omdat donors in 't algemeen arbeiders zijn, die verlet hebben om hun bloed te kunnen geven en daarna een extra biefstuk moeten kunnen eten, oordeelde de wet het goed, dat per gift een onkosten vergoeding werd gegeven van 600 francs. Maar de CTS in Lyon onder lei ding staande van ar. Revol was de eerste instantie die deze vergoeding introk. De gevers moeten voortaan hun eigen tramgeld betalen en ook het verlet kwam op eigen rekening. Marcel Magliani, de president van de donors in Lyon, ging hiermede niet akkoord, waarna dr. Revol schreef, dat hij de vergoeding weer gaarne zou uitbetalen, zodra het deficit van de CTS zou zijn opge heven. Hiermee lag de knuppel in het hoenderhok, want Magliana ant woordde onmiddellijk, dat indien er een deficit was, dit alleen te wijten was aan een slecht en slordig be heer, omdat er anders grote winst moest worden gemaakt. In 't blad „Donneur du sang" schreef hij ver volgens: Zwarte handel in bloed? Wie bedrijft deze handel? U heren di recteuren van de centra. U ver koopt bloed met winst. En de heren directeuren, die dr. Revol een verdediging lieten pu bliceren, wisten er zich moeilijk uit te redden: „Het bloed wordt door de CTS doorgeleverd voor 3.5 frs. per gram en 7 frs. voor het plasma. Deze prijs vertegenwoordigt niet de prijs van het bloed, want dat krijgen we gratis, maar het totaal van de onkosten: onderzoek en con trole van en op de donors; kosten van het bewaren, administratieve kosten, verzending, verlies enz. Onze CTS oordeelde het pijnlijk om een zieke 3.50 frs. per gram bloed te vragen als het bloed wordt geleverd door een lid van zijn familie en heeft daarom zelfs ai bepaald, dat men in zulke gevallen gratis bloed kan krijgen op voorwaarde, dat men voor iedere flacon twee flacons terug geeft..." Hebben de Fransen het recht,dit systeem gruwelijk te vinden? Magliani beet natuurlijk direct toe. „Uw cynisme is evenredig aan Uw sociale onwetendheid, brave dokter. U zegt eerst, dat de prijs van 3.5 gram wordt gevormd door de algemene onkosten, maar uit het feit, dat de zieken voor één flacon er twee moeten teruggeven zou blijken, dat de algemene onkosten slechts 50 pet. zijn." Het schandaal Maglianistaat inderdaad ergsterk. Hij heeft een schandaal ontmaskerd, niet typisch Frans maar helaas al Europees: sluikhandel in menselijk bloed. Volgens zijn gegevens heeft dr. Revol gedurende de laatste 8 jaar ongeveer tachtig duizend flacons bloed geleverd waarvoor de securité sociale 64 miljoen franken moest betalen. Volgens de dokter is de winst besteed voor de vervolmaking van de apparatuur, maar niettemin zijn de controle-commissies thans druk in de weer om de boekhouding te onderzoeken. De donors te Lyon hebben de CTS de rug toegekeerd en onder leiding van Magliani verbinding gezocht met een laboratorium. Want ook onze vriend de presi dent is maar weinig oprecht. Hij zegt enerzijds, dat menselijk bloed niet te koop is, maar als hij consta teert, dat er toch handel in wordt gedreven wil hij er zijn mensen ook van laten profiteren. Het laboratorium keert per gift een kleine vergoeding uit aan de donors zodat deze hun tijd en on kosten betaald weten. Daarnaast betaalt het 1,5 frs. per gram aan de donorsorganisatie van Magliani. Ondanks al deze kosten maakt het laboratorium nog een stevige winst. In welke beurzen is de winst van de CTS terecht gekomen? De organisatie van Magliani, die in Frankrijk thans ten voorbeeld wordt gesteld laat de 1,5 frs. per gram ten goede komen aan de donors. Ze heeft er speciale ziekten en overlijdensverzekeringen mee af gesloten, ze heeft een rusthuis ge bouwd waar de kinderen van de donors hun vakanties gratis kun nen doorbrengen en dat alles is volgens Magliani nog maar een begin. Winstbejag De winst op het menselijk bloed is enorm. De ontevredenheid be staat nu overal. Oók de voorzitters van de donorgroepen, die nog trouw zijn aan de diverse centra beginnen te sputteren. Ze willen geen directe opstand maar wel gratis bloed voor hun gezinsleden. „Is het geen waanzin, dat we voor ons en onze eigen kinderen het bloed, dat we zelf gratis hebben gegeven duur moeten terugkopen?" We willen niet verder gaan: de hele wereld weet, dat er een zwarte handel bestaat in menselijk bloed en dat zekere organisaties niet alleen in Frankrijk erg noodza kelijk zijn. Het zou verstandig zijn in te grij pen voor het een schandaal wordt van grote omvang. Want zolang de gemeenschap gratis haar bloed afstaat om leden van de samenleving van de dood te redden zijn allen die er toch nog iets aan weten te verdienen on sociale bandieten. Destaat zelf moet er voor waken, dat winst op men selijk bloed onmogelijk is. LAND- EN TUINBOUW Bestrijding van mollen Molshopen zijn in het voorjaar een normaal verschijnsel in bouw en weilanden, maar ook in kleinere tuinen heeft men er last van. De mol wekt verbazing door zijn graafcapaciteiten. Per dag kan een mol zijn gangenstelsel met 10—20 meter verlengen. Het grondverzet- ten kan op zichzelf een nuttige ar beid zijn, maar deze woelerij levert zoveel nadelen op, dat de mol tot de schadelijke dieren gerekend moet worden. Vooral in waterkeringen, zoals zee- en rivierdijken kan de mol niet geduld worden, maar ook onder wegen en rijwielpaden kun nen hun gangenstelsels grote schade berokkenen. Het voedsel van de mol bestaat voor het grootste gedeelte uit nut tige regenwormen en slechts voor een klein gedeelte uit schadelijke insecten. Het grootste nadeel wordt wel in het grasland ondervonden. Hier kan de schade door ondermijnen van de grasmat zodanig zijn, dat de gras zode soms totaal wordt vernield. Ook in gazon en sportvelden treft men de mollen veelvuldig aan en ook deze dienen tegen de schade van mollen beveiligd te worden. In de akkerbouwbedrijven zijn het in hoofdzaak de bietenvelden welke hiervan hebben te lijden, waar de jonge bietenplantjes worden losge maakt en hierdoor verloren gaan. Ook in de groententeelt en glas cultures zijn de mollen zeer scha delijk. Noodzakelijk is het om deze dieren te bestrijden. Er bestaan vele soor ten vangapparaten die zeer ver schillend werken. Veel eenvoudiger en minstens zo doeltreffend is de chemische bestrijding. Vooral wan neer het te gebruiken vergif op de juiste wijze en volgens voorschrift wordt aangewend, is het resultaat zeker. Een algemeen sedert 1930 ge bruikt bestrijdingsmiddel is Taupi- cine. Proefnemingen hebben vol doende bewezen, dat hiermede af doende bestrijding mogelijk is. Voor lokaas kan men het beste regenwormen gebruiken. Vroeger waren er veel mollen- vangers, maar de waarde van de mollenvellen is thans zo gering, dat dit niet meer lonend is. Bestrijding blijft noodzakelijk! :v. De B.B.-organisatie in Venray groeit. Nadat vorige week de installatie van de blokploeg-III Venray kon worden aangekondigd, mogen wij thans wederom twee blokploegen voor het voetlicht halen en wel de blokploegen van Heide en Veulen. Woensdagavond waren beide ploegen verzameld in het café van Gassel te Veulen, waar hun het betreffende examen zou worden afgenomen en alwaar de plechtige installatie zou plaats vinden. Op deze bijeenkomst waren mede aanwezig de burgemeester van Venray en Heijthüizen, het kring- hoof d van de kring Limburg-Noord, de heer G. van Heyst, het plv. hoofd B.B. Venray, de heer A. L. G. Janssen, de plaatselijke comman dant brandweer Venray, de weleerw. heer rector van het Veulen, de heer H, A. Maas als vertegen woordiger van de Heide, bestuurs leden van plaatselijke organisaties en meerdere stafleden van het B.B.-korps Venray. Na een woord van welkom door de voorzitter werd door de instruc- tuurs het examen afgenomen, waar bij de spanning merkbaarder werd naarmate het einde hiervan na derde. Het plv. P.H.B.B., de heer A.L.G. Janssen, sprak hierna een hartelijk woord van dank tot alle vrijwilli gers die op deze avond aanwezig waren voor de daad van naasten liefde die door hen is gesteld, door zich beschikbaar te stellen om in tijden van nood, zowel in oorlogs als in vredestijd, hulp te bieden bij rampen die hun medemensen onverhoopt mochten overkomen. Hij uitte zijn grote erkentelijkheid voor de spontane medewerking van de vrijwilligers en hun enthousias me bij de opleiding. Ook voor de royale medewerking van geestelijke zijde bij de opbouw van de B.B.-organisatie ter plaatse bracht hij bijzonder dank. De aanwezigheid van de burge meester van Venray, van Heijt- huizen en het K.H.B.B. onder streepte wel bijzonder de belang rijkheid van deze dag. En tot slot was het hem een vreugde te kunnen mededelen, dat het getuigschrift van geoefend man aan alle vrijwilligers kon worden uitgereikt. Hij verzocht dan ook aan de burgeméester om daartoe te willen overgaan. De burgemeester van Venray wees in een gloedvolle rede nog maals op de belangrijkheid van de B.B. en feliciteerde alle geslaagden met het door hen behaalde succes alsmede de betreffende kerkdorpen met hun blokploegen. Met een handdruk en onder het flitslicht van de fotograaf, werden de ge tuigschriften aan ieder persoonlijk uitgereikt. Het plv. P.H.B.B. voegde vol gaarne zijn gelukwensen toe aan die van de burgemeester en bracht ook nog dank aan de instructeurs, de heren J. Min en L. Wijnhoven voor het door hen verrichte werk. Voor dit examen slaagden de bij elke (les limonadesiroop van F. 1,50 of E. 0,95 een bijzonder fijn koekje Geldig van 2 t/m 8 Mei 1956 volgende heren: Blokhoofd: H. J. de Krijger en J. H. J. Simons. Plv. blokhoofd: H. J. W. v. Meijel en J. H. J. Willems. Blokbrandweer: H. C. Janssen, H. W. A. Hendriks, Th. H. Nellen, P. H. Ewals en Th. G. Vermeulen. Blokredder: H. P. M. Reintjes, J. H. Janssen en H. H. Rutten. Blokmelder: A. J. H. Jenneskens. Hierna voerden nog verschillende sprekers het woord. Het K.H.B.B., de heer G. van Heyst dankte de vrijwilligers voor hun bereidheid om tot de organi satie van de in de kring reeds aan wezige 1250 vrijwilligers toe te treden en memoreerde dat in deze tijd van materiële welvaart onze zorgen ogenschijnlijk alleen bestaan in het verdelen van de welvaarts- koek. Het is echter belangrijk te zorgen, dat deze welvaart behouden blijft en zo nodig tegen belagers van buitenaf wordt beschermd. Ook de weleerw. heer rector van het Veulen voerde het woord. Hij bracht hierbij dank aan de burge meester en aan alle anderen, welke hebben medegewerkt aan de tot standkoming van het bereikte resultaat. Het was ook voor hem een geruststelling om zowel in oorlogs- als in vredestijd bij de bestrijding van rampen, een ervaren blokploeg bij de hand te hebben om ingeval van nood als Christen mens een daad van naastenliefde te kunnen stellen. Hij was vol be wondering voor het le klas mate riaal, hetwelk door de gemeente is verstrekt. Ook de heer H. A. Maas, lid van de gemeenteraad, die namens de heer rector van de Heide, welke door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn, kon zich geheel ver enigen met de woorden die door zijn voorgangers gesproken waren. De nieuw benoemde blokhoofden, de heren J. H. J. Simons en H. J. de Krijger spraken hierna dank woorden voor de betoonde belang stelling, waarmede het officiële gedeelte was afgedaan. Onder het genot van een welver diend glas bier, werd nog gezellig nagepraat tot het sluitingsuur. van 7 Mei 1910 De ingang van het koor in Paterskerk werd verbreed. De heer Jean Wijnhoven Hzn slaagde te Maastricht voor onder wijzer. De heer H. Smits opende in de Hofstraat een sigarenwinkel. De heer Jean Verriet nam van zijn moeder, Wed. M. Verriet, de zaak over in steenkolen, kalk, kunst meststoffen, manufacturen, kolo niale waren, alsook het café aan het Henseniusplein. van 8 Mei 1909 De schuur en stalling van de heer Frans van Baar aan de Markt straat brandde totaal af. Het zilveren jubileum van de kroning van O.L. Vrouw van Oos trum werd plechtig gevierd. Te Merselo werden in de kerk zestien nieuwe banken geplaatst, vervaardigd door de heer Hub. Custers alhier. van 9 Mei 1908 120 kinderen naderden op 3 Mei tot de eerste H. Communie. In de leeftijd van 35 jaar overleed te Hontenisse (Z) onze vroegere dorpsgenoot Dr. Frans El- lerbeck. Bij Willem Kusters aan de Leunseweg naast de oude Barrier kon men zich laten scheren en haarknippen. De heer Jos. Claassen opende bij zijn kleermakerszaak aan het Henseniusplein ook een kappers zaak. De heer P. Schols verplaatste zijn sigarenwikel van de Grote straat naar de Schoolstraat. van 5 Mei 1906 De heren A. Rongen en L. H. Nelissen slaagden te Arnhem voor onderwijzer. Beide waren leerlingen van de Normaalschool alhier. van 12 Mei 1906 Onze vroegere Rijksontvanger de heer J. C. Aarts, thans te Boxtel is in gelijke betrekking benoemd te Sittard. Het afbreken van een schuur, het vergroten en bijbouwen van werkplaatsen, stalling en bouwen van een winkel en pakhuis voor de heer V. Fonck, werd aangenomen door Louis Wijnhoven en Gerard Poels voor de som van f 1207. zonder bijlevering van materialen. Eetaardappelen werden te koop aangeboden voor 50 en 60 cent per vat. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof- S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1