Bejaarden-probleem eigen wining Iniiwen Essssssi t.b.c.vrije veemarkt en kramerijenmarkt sinaasa ppujam vcrw u! p.k. werkhemd APPELS Textiel BENT U VOOR 100 ENTHOUSIAST Voortaan elke Maandag Uit„Peelen Maas" wij verkopen Voor Venray een oplossing gezocht. Wie deze week de radio beluis terd heeft, is verschillende malen geconfronteerd met bejaarden-pro blemen en bejaarden-zorg. Via lezingen, klankbeelden, vraag gesprekken, waaraan o.a. ook de Venray se arts H. van den Hombergh, als deskundige zijn medewerking verleende, is de katholieke luis teraar gewezen op de vele en moei lijke problemen, die het bejaard zijn en worden voor de mens per soonlijk en de maatschappij, waar in hij leeft, met zich brengen. Men hoort dan, dat de mening heerst, dat in 1960 10 pet. van onze Nederlandse bevolking ouder dan 65 jaar zal zijn, dan vraagt men zich onwillekeurig af, wat er in Venray dan gebeurt voor de ruim 250 mensen, die wij in 1960 be jaard zullen noemen. Dan vraagt men zich af, of men hier in Venray geen bejaarden problemen kent of niet wil kennen. Zeker, het sociaal charitatief centrum heeft zich op dit terrein bewogen en iets daarvan is wel eens naar buiten uit gegaan. Maar het resultaat is toch niet zó, dat de gemeenschap Venray zich bewust is van het feit, dat de mensen in het algemeen veel ouder worden, dat er dus méér bejaarden gaan komen, die gevaar lopen ver geten te worden, nu zij niet meer actief werkzaam zijn en wier pro blemen en moeilijkheden om een dringende oplossing vragen. Stands- en andere organisaties, die dit alles toch ter harte moet gaan, hebben nimmer gezorgd voor behoorlijke voorlichting en men neemt over het algemeen een af wachtende houding aan. VERKEERD BEGRIP EN ONKUNDE. Daar zijn redenen voor aan te wijzen. Het valt voor een leek niet mee, om de problemen en de moei lijkheden der bejaarden goed te begrijpen. Er is zoveel wat afleidt, zovele andere dingen, die de aandacht vragen, dat het bejaarden-probleem, dat zoveel facetten en kanten heeft, maar liever op de achtergrond ge laten wordt. Tijd genoeg, totdat we zelf oud en versleten zijn... Een andere reden is, dat de „vooroorlogse" bejaardenzorg, fei telijk alléén armenzorg was. Onder dwang van bepaalde om standigheden, kwam men in de een of andere inrichting, die voor de ouden van dagen bestemd was en moest daarmede dan het grootste deel van zijn zelfstandigheid laten varen, men werd zijn normale be huizing kwijt en was niet meer vrij te doen en te laten, wat men wilde. Men werd in dergelijke huizen volledig verzorgd en die verzorging was zeker gezien het geld, wat er aan besteed kon worden, prima maar men was geen eigen baas meer. Het idee van „gesticht" en het verlies van eigen zelfstandigheid doet vele bejaarden op dit moment nog lasten dragen, die feitelijk on verantwoord zijn. En als die im mers zelf niet willen, wat willen wij dan...? We moeten voor hen, die dit nodig hebben, geschikte huizen bouwen, aangepast aan hun speciale behoeften. En we moeten hen, die eenzaam achterblijven en moeilijk bij kinderen of familie een plaats vinden of kunnen vinden de ge legenheid geven een of ander tehuis te vinden, waar ze goed verzorgd worden, doch wederom eigen baas blijven over tijds besteding e.d. Trouwens we moeten ook zorgen dat de bejaarden hun vrije tijd be hoorlijk door kunnen brengen en we verstaan daar niet alleen onder kaarten en biljarten. Dat houdt in, dat we ook zorgen moeten voor hen, die niet van de bejaardenwoningen gebruik maken of die geen plaats vinden in een verzorgingshuis. Ook voor hen zal b.v. het probleem der vrije tijds besteding bestaan, zullen er zorgen zijn over verpleging enz. en ook hier moet wederom hulp geboden worden. Dan denken we daarnaast aan de chronisch invaliden, oudere mensen, die door ouderdomskwalen dikwijls „niet onder de voeten uit kunnen", Daar doen thans de wijkverpleeg sters prima werk voor, maar hoe dikwijls is de verpleging niet uiterst moeilijk en primitief. Ook dat zal moeten veranderen, waarbij we dan denken aan de zg. revalidatie, waarbij men zulke oudjes uit hun bed haalt en wederom voor zich zelf kan laten zorgen. En hoevele licht-psychis ch ge stoorden worden op dit moment opgesloten in een krankzinnigen gesticht, omdat men er feitelijk geen goede raad mee weet, hoewel ze in een dergelijk gesticht ook niet op hun plaats zijn. Moeten voor de chronisch-invaliden deze licht psychisch gestoorden geen aparte tehuizen of verpleeg inrichtingen komen al of niet ver bonden aan een ziekenhuis, waar het meest uitgebreide onderzoek apparaat aanwezig is KOSTEN HANDICAP? Het zijn maar enkele vragen, die onwillekeurig opkomen, als men dit probleem eens wat nader be kijkt. En waarschijnlijk zijn ze nog lang niet uitgeput. Dan vraagt men zich, nuchter-als-we-zijn ook af, wie dat allemaal zal moeten be talen. Er moeten be jaarden woningen gebouwd worden, een verzorgings huis, een revalidatie-centrum en een verpleeg-inrichting. Wat gaat dat kosten en hoe willen ouden van dagen dat, ondanks hun nieuw en groter pensioen kunnen betalen Er zullen inderdaad bejaarden zijn, voor wie de kosten te groot worden, al blijkt wel uit de grote toeloop en aanvrage bij zg. bejaar dencentra elders, dat er daarnaast ook velen zijn, die de grote offers inderdaad kunnen en ook willen brengen. In feite doet dit er ook weinig toe. Als men het er over eens is, dat dit alles noodzakelijk en goed is om onze bejaarden een goede en gelukkige oude dag te bezorgen, dan hebben wij de dure plicht te subsidie-regelingen of zorgen via Weer een andere reden is, dat Jg 2Ü SS sen kunnen krijgen, mits ze dat wensen. Het zal allemaal niet gemakke- de verschillende initiatieven, die na de oorlog op dit terrein zijn opgekomen en weer zijn onderge gaan of vervangen door weer an dere acties, het voor de buitenstaan der niet gemakkelijker gemaakt hebben om een oordeel te vellen over de waarde van verschillende oplossingen, die geboden worden, En de verwarring, die ook op dit moment nog bestaat de oplossingen, die dikwijls achter haald worden door weer andere en betere, maken het moeilijk een keuze te maken, zeker als we be hoorlijke voorlichting onlberen. Een andere en voor velen zelfs de grootste reden is de centen kwestie. Of liever de millioenen- kwestie. Wil men de moderne plannen gaan verwezenlijken, dan gaat dit millioenen kosten. Afgezien van bouwstoppen en zo meer. Hoe wil de bejaarde van nu en de bejaarde van morgen ook maar slechts de kostprijs kun nen betalen, die een en ander vragen zal? Zo kunnen we door blijven gaan. Zelfs voor hen, die zich inderdaad met de oplossing van het bejaar den-probleem bezig willen houden, is het niet gemakkelijk. Hoeveel te moeilijker is het dan niet voor de velen, die daar noch tijd, noch lust voor hebben.... GROOTSE TAAK. Toch kunnen we ons niet aan de oplossing van dit alles onttrekken. De bejaarde mens heeft rechten als mens, terwijl hg bovendien ook recht heeft op de eerbied van de jongere voor de oudere. Wij, als katholieken, hebben in het vierde gebod geleerd, vader en moeder te eren. Niet alleen onze eigen vader en moeder, maar al die oudere mensen, d.w.z. dat wij ook te zorgen hebben voor een gelukkig bestaan op hun oude dag. Zo hebben we dan te zorgen— ook in deze tijden van woningnood dat de bejaarden niet vergeten worden. Niet gedwongen worden hier of daar bij kinderen in te gaan, waar ze zich aan moeten passen aan het huisgezin van die kinderen, en eigen zelfstandigheid dreigen te verliezen. Niet gedwongen te worden hier of daar in een groot hol huis ach ter te blijven, waarin moeder zich dood kan sjouwen of zich moet ergeren aan inwoning e.d. lijk gaan, maar een ouderdoms voorziening, een ziektewet, een kinderbijslag-regeling, een school wet, zijn ook niet vanzelf gekomen. Daar is ook voor gevochten moeten worden, daar is ook overleg voor nodig geweest. Dit overleg zal ook over deze kwestie moeten gaan, nu ieder jaar meer bejaarden hun rechten komen opeisen. VOOR VENRAY Anderen zullen zeggen: die grote plannen, zijn die niet te groot scheeps voor Venray. Zoals de cijfers nu liggen hebben we in Venray een 250 bejaarden, waarvan ongeveer 1/3 gebruik zal willen maken van de mogelijkheden, zoals die hierboven zijn omschreven. Moeten we dan voor 80 mensen dat alles organiseren We geloven, dat deze mensen een ernstige denkfout maken. Op de eerste plaats is een dergelijk „centrum" zeker niet bedoeld voor Venray alleen, maar voor een hele streek. En voor wat van buiten komt. Venray is die gesloten gemeen schap niet meer van 50 tot 100 jaren terug, maar een zich steeds meer uitbreidende plaats, waarin mensen uit de vreemde zich komen vestigen. Mensen, die ouders heb ben. En ouders willen dat is bewezen het liefst in de buurt van hun kinderen wonen. Dus deze ouders zullen ook naar deze kanten willen, even zo goed als Venrayse ouders b.v. naar Amsterdam gaan. Er is dus ook onder bejaarden een grote migratie. En dat zal men met plannen opstellen niet mogen vergeten. Bovendien is het cijfer 1/3 een fictie. Evenals het cijfer 250. Zoals we zo juist hebben aangetoond zal dit laatste zeker meer worden, terwijl dat 1/3 deel op het ogenblik nood-gevallen zijn, waarbij nood zakelijk een oplossing gevonden zal moeten worden. Wil het daarom zeggen, dat de rest het zo buitengewoon heeft, dat ze niets anders willen. Dat is wel aangetoond in plaatsen, waarin men een centrum heeft gebouwd. In de aanvang kreeg men vanuit de plaats niemand in de bejaarden- woningen, maar na een jaar, als men de kat eens uit de boorn ge- 5627 UW MODEGULDEN IS GOUD WAARD BU 6EBRS. VOSS Geklede blouse in Zwitserse broderiekant. Maten 40 l/m 48 fl. 16.90 Hier gaat 't om: U weet alléén zeker dat U de mooiste blouse voor Uw geld krijgt, als U kunt kiezen uit een werkelijk zeer grote collectie. Dat hebt U bij Gebrs. Voss. Daarom geeft iedere gulden U bij Gebrs. Voss voor alle honderd centen voldoening. Niet alleen op de dag van aankoop - maar lang, lang daarna. Kom daarom gauw kijken en kiezen in die prettige sfeer van coulance en service, waardoor Gebrs. Voss bij talloze vrouwen zo geliefd is geworden. Eerst kijken bij UITSLUITEND GEVESTIGD TE NliMEGEN - Korle Molenslraat hoek Ziekersiraat EN s-HERTOGENSOSCH - Hoge Steenweg 1 U kunt nu een in uw stad of dorp Zeer aantrekkelijke voorwaarden Rijkspremie f 3500—f 4500 Hypotheken beschikbaar Benodigd eigen kapitaal f 3 a 4000 in termijnen te betalen. U kunt elk gewenst type bouwen. Vraagt inlichtingen ten kantore schriftelijk HUIZE BENNEBROEK - VLODROP en verder iedere Dinsdag zitdag in Hotel Deckers, Mgr. Nolensplein 44 te Venlo van 69 u. nm. Iedere Maandag zitdag van 6—9 uur in Hotel De Zwaan te Venray. In iedere zaak is een spreekkamer. keken had, dan was het aantal woningen al veel te klein voor de plaatselijke liefhebbers, terwijl van buiten hele waslijsten aanvragen lagen. Trouwens we bouwen voor de toekomst en niet voor de dag van vandaag. En die toekomst laat een snel groeiend aantal oudere mensen zien, waarmede we thans rekening moeten houden. Als we dan nu horen, dat men in Venray een gebouw gaat zetten, dat slechts plaats heeft voor 60 bedden, dan zeggen wij afgezien van andere bezwaren dat dit niet juist is en dat de zaak te eng bekeken wordt, waar men nader hand spijt van zal hebben. We hebben in Venray nog alle gelegenheid om de bejaardenver zorging goed te doen worden. Daarvoor is nodig dat iedereen, niet alleen de bejaarden, maar ook de jongeren, die eenmaal dezelfde weg moeten gaan, zich voor de oplossing daarvan inzetten en ook eens moeite doen kennis te nemen van de plannen en strevingen, die dienaangaande in Nederland leven, Dat we ons bezinnen op onze taak in deze en dat we niet eng en klein, maar breed en doordacht denken. Dan zullen de Venrayse bejaarden de rechten verwerven, waarop zij als mens en oudere recht hebben en zullen we als gemeenschap een grootse taak op ons nemen. Een taak, die we tot heden teveel verwaarloosd hebben. Men zal daarbij het is mis schien nuttig daarop te wijzen vele en grote moeilijkheden moeten overwinnen, voor veel onbegrip komen te staan. Dat moet echter nooit een reden zijn om het begon nen werk dan maar neer te gooien, maar integendeel ons moeten ster ken en aanmoedigen, om het pro bleem der bejaarden, een der grootste problemen van nu en de toekomst, inderdaad zo goed moge lijk op te lossen. van 25 April 1908 De echtelieden Hendrik Goe- mans en Theodora Wittops, aan den Dril, Merseloseweg, vierden hun gouden bruiloft. - Voor onderwijzeres slaagden te Venlo, de dames A. Vermeulen en C. Schmitz. van 14 April 1906 - De heer Ant. Janssen, arts alhier, werd met ingang van 1 sept. benoemd tot le geneesheer aan het in aanbouw zijnde krankzinnigen gesticht St Servatius. van 21 April 1906 - De Eerw. Heer Antoon van Dijck, droeg op le Paasdag in de parochiekerk alhier, zijn Eerste H. Mis op. Een 26-tal landbouwers uit Leunen Steeg,Laagriebroek,Briens- hoek en Brukske hebben'voor 5 jaren aangepacht de windgraanmolen aan de Molenhof van Jean Leyendek- kers. Aanvaarding 1 Mei. Er waren in Limburg 54 boerenleenbanken aangesloten bij de Centrale Bank te Eindhoven, met een tegoed van f 400.000. OVERALLS KLETTERVESTEN WERKBROEKEN STOFJASSEN WERKHEMDEN HOFSTRAAT 2 VENRAY naast het raadhuis van 28 April 1906 Met ingang van 1 Mei werd Gerard Kusters te Veltum een vol- ledigen dienst opgedragen als brievenbesteller. Voorgesteld werd om te Wans- sum een hulpkantoor der Posterijen te vestigen.' De kinderen van de parochie Venray en Rectoraten Leunen, Mer- selo, Smakt en Oostrum, ten getale van 56 jongens en 58 meisjes zullen op 29 April in de parochiekerk de Eerste H. Communie doer. De fanfare Euterpe besloot 1 Mei als algemene feestdag te vieren en deel te nemen aan de festivals te Boxmeer, Oeffeit, Wel- lerlooi en Kessel. De heer M.H.J. Wentholt, ves tigde zich te Venray als arts. Ten minste 3 pet. voor allen In vrijwel alle bedrijfstakken zal tenminste een loonsverhoging van 3 procent worden gegeven, zo schrijft minister Suurhof in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. Met de loonsverhoging mag ook verder worden gegaan dan 3 pet. In dit geval is doorberekening in de prijzen niet toegestaan. Hiervan staat geheel los de uitkering van 3 procent ineens als nabetaling over 1955. Dezer dagen verwacht de minister een advies over de „spelregels" voor de vrijere loonpolitiek. In laatste instantie blijft echter de verantwoordelijkheid voor het alge mene loonbeleid bij de centrale overheid. Naast de algemene kinderbijslag regeling, die wordt voorbereid en die zal gelden van het derde kind af, wil de minister voor loontrek- kenden de huidige kinderbijslag voor het eerste en tweede kind voorlopig handhaven. BEL OP BIJ BRAND No. 392 per Pot cf)0C0 250 9rafn [rookvlees. "a,s 450 ram* bs"f' per pot 80- 250 gram 100 grarn 100 gram 48l 39| 5°l 4è| rOOK-VLC"- too 9ra SNIJWORST ui( blIk 2oo 9fam 5 J BOTERHAM^0* 100 gram 281 1-.» At volvet. gram 3«5| KAAS, tong IkAAS, beleger. ,00 g'am gram 100 BOERENKAAS. oUa 250 iedere werker sterker het is prettig werken in een Het stiirit van de vakman! sterk - moderne kleuren - prima pasvorm

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4