eigen woning bouwen Ai-])as Qmtaii EBBERINK - Een gezin dat twee huizen tegelijk bewoont... De boerderij Fa. WIM POÜWELS alle Chemicaliën Petroleumkacheltjes „Camps" EN BETERE WAAR Spaarzegel- boekje Naar Ebberink U schudt in een EN 10% KORTING U kunt nu een in uw stad of dorp Zeer aantrekkelijke voorwaarden Rijkspremie f 3500f 4500 Hypotheken beschikbaar Benodigd eigen kapitaal f 3 4000 in termijnen te betalen. U kunt elk gewenst type bouwen. Vraagt inlichtingen ten kantore schriftelijk HUIZE BENNEBROEK - VLODROP en verder iedere Dinsdag zitdag in Hotel Deckers, Mgr. Nolensplein 44 te Venlo van 6—9 u. nm. Iedere Maandag zitdag van 69 uur in Hotel De Zwaan te Venray. In iedere zaak is een spreekkamer. Langstraat 1 Het adres voor Bes - Super Demon - Alladin J. Coenen-Houtackers U ZIET meer U TOONT meer met een moderne bril van Erkend Opticien Ziekenfondsleverancier extra werklust „uit de mouw" Denk eens ineen overall die U in geen en kele armbeweging hindert. Hoever u ook reikt of rekt, de mouwen van uw AL-PAS overall rekken mee. AL-PAS is namelijk de enige overall met de onder de oksels in- en uitschuifbare TELE SCOOP mouw (uitscheuren onder de armen uitgesloten). Een overall met een keurige pas vorm, gemaakt van 100 pc. krimpvrije KRI- MONO stof. Alleenverkoop voor Venray Marktstraat 5 Telefoon 294 Geef ons maar de ruimte, zegt Mevrouw S. uit Breda, want ik heb 16 gezonde kinderen, die nog allemaal bij me rond de tafel zitten. Ais de bakker komt zeg ik „Toon" tegen hem, want hij is mijn 2e zoon. Hij brengt ons iedere dag minstens 10 broden! Ik koos 25 jaar geleden De Gruyter om de buitengewone kwaliteit en omdat ik meteen 10 11 broden per d.g het voordeel heb wat ik de 1 6e en een prachtstuk me maar wensen kan. In De Gruyter's winkel aan de Haagweg lever ik ieder jaar ongeveer 2000 gulden aan cassabons in. Dat is 200 gulden contant terug, die ik besteed voor mijn linnen kast. Ik zou dat extra'tje niet kunnen missen. Van de hèrd leidde een deur naar de stal. Eerst was de voorstal met de pomp en de grote sopketel, waaronder gestookt kon worden, kookte men de sop, die aan de koeien werd gevoerd. Er kwamen kaf, haksel, hooizaad, knollen, aard appels en afval in. De koeien kre gen dit waterrijke sopje in platte kuipen toegediend. Die kuipen en een meelkist vond men ook op de voorstal. De koeien stonden op een strooi- sellaag, die geheel doorlatend was. Achter de koeien een soort grip, waarin de gier zich verzamelde, voor zover ze niet wegzakte in de stalbodem. Achter de grip de „mestvaalt,, en aan de achterzijde van de stal- ruimte, soms ook aan een zijwand, de varkenshokken, de kalverkooi en de pèrdstal. Daar bevond zich ook het toilet, het z.g. huuske, be staande uit de ton en de bril met deksel. Op vele boerderijen was deze gelegenheid in 't geheel niet of zeer onvoldoende afgesloten. Paarden- en varkensstallen wer den zoals gezegd meest aan de achterzijde van de stal gebouwd. Bij de varkenshokken stond dan de drankton voor 't varkensvoer en de aardappelmolen, waarin de gekookte aardappels werden fijn gemaakt. Ook stond daar meestal de snijbak met het stromes, waar mee het ligstro voor de dieren werd gesneden en het haksel voor het paard, dat in de hakselkist werd bewaard. Aan de gebintstijlen hing allerlei kleingereedschap en dikwijls ook legnesten voor kippen of wat daar dan voor doorging. De verblijfplaats voor de kippen was de hennenhort, een raam van hout met een min of meer doorlatende bodem. Ze was vastgemaakt aan de balken boven de stal, soms boven de koeien. De kippen moesten die hoge zitplaats via de lange „hennenleer bereiken. Behalve wat van de kippen kwam daalden stof en hooizaden vrij naar beneden en het vee werd er door bedekt. Licht was er op de stal weinig, zodat de dieren meestal leefden in halve duisternis. De grote deuren bleven, behalve dan wanneer er mest werd gereden, gesloten. Veevoer, vooral spurrie en knolgroen, kwamen via het kleine staldeurtje op de voorstal. De plaats achter de koeien diende voor de mestbereiding. Door het ontbreken van kunstmest werd aan stalmest zeer terecht een grote waarde toegekend en men trachtte daarvan een zo groot mogelijke hoeveelheid te bereiden. De mest, die elke dag tussen de koeien werd weggehaald, werd in dunne laagjes over de stal uitge spreid en dan bedekt met een laagje zwarte aarde, met zoden of met bosstrooisel. Ook werd er de gier uit de grip in verwerkt. Zo werd de laag steeds dikker, tot ze met de korte kar werd uit gereden. Dan was ze soms zo vast- gekoekt, dat ze met een een scher pe mestspade vaksgewijze moest worden losgewerkt. De mest voor de weilanden werd buiten aan een hoop gereden en daar herhaaldelijk omgezet. Zo ontstond een gemakkelijk strooi- bare korte mest, die ongetwijfeld zeer geschikt was ter verbetering van de weidezode. Werd gewone ruwe stalmest op het weiland bebracht, dan werd het stro daarvan later weer bijeen gebracht en opnieuw als strooisel gebruikt. Ongelooflijke hoeveelheden ma teriaal werden voor deze mestfa- bricatie bijeen gesjouwd. De aarde haalde men van weilanden, die werden uitgelaagd. Geweldige ho pen van honderden karren trof men soms bij de boerderijen aan. Plag gen haalde men van oud weiland, dat dus slechter werd. In de boeken van Pastoor Roes. die ontzettend veel bijdroegen tot voorlichting van de boeren, werd deze handelwijze zeer terecht „kno pen verzetten genoemd. Soms haalde men de zoden of plaggen ook klandestien van de gemeente wegen en kreeg dan voor straf al lerlei ongewenste grassen op het land. Door het weghalen van heide plaggen voerde men tevens het het grijze schier of loodzand aan en de heide werd voor latere ont ginning minder geschikt. Hetzelfde gold voor het bosstrooi sel. Dan was er nog het krabsel uit de elzenheggen, dat zorgvuldig met de „zicht" verzameld werd. Uren en uren van zware arbeid zijn aan deze mestmakerij besteed, grotendeels nutteloos. Maar het was de enige manier om van de hoge schrale grond althans nogiets te halen. kar. De beugels of rongen voor de huif over de langkar te spannen, het karklstje, dat in die zelfde kar voor zitplaats diende, de houten eg met houten tanden, de houten ploeg soms een primitieve rol (de wel genaamd) en enig houtgerief. Tegen de geutgevel kon je de karnmolen aantreffen, een groot rad, dat door de kernhond in be weging werd gebracht. In 't bakhuis was de oven. de kneed trog, de kneed tafel en ander gerief zoals de askrabber, de brood plank, zeven, mikplaten enz. Het deeg werd in de trog met de voe ten gekneed, waarbij het nu niet altijd erg hygiënisch toeging. De broden werden met de lange brood plank in de oven geschoven. De „mik" kwam in blikken mikplaten in de oven. Op het boerenerf werd nog vaak een put aangetroffen en daarbij een wip om de emmers op te halen. Ook was daar veelal het hok van de kernhond, die aan zijn ketting tevens als bewaker fungeerde. Er stonden een paar houtmijten met brandhout en meestal groeide er een vlierstruik, waarvan de bloe men in gedroogde toestand voor 't zetten van vlierthee werden aangewend. Meestal waren voor het huis lindebomen geplant, die in de zomer de gewenste schaduw geven, maar ander zijds ook het licht beletten in de vertrekken toe te treden. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat het kelderraampje steeds zwaar getralied was. Dit uit vrees voor ongewenste belangstel ling voor de spekkuip. Achter de stalruimte vond men de schuur, de bergplaats voor het graan en de dorsdeel. De vloer was van leem gestampt. Daar hingen aan de gebinten de dors vlegels, daar stond de wanmolen en men vond er de van stro ge vlochten wan en een paar zeven ter reiniging van het zaad. De geoogste rogge en haver wer den dus binnen bewaard, 't Hooi kwam op de hooizolder, meestal boven de koeien. Als U ons nog niet heeft, dan ligt het klaar voor U. Vraagt U er even om, het is ge heel gratis en het geeft U een Het dorsen gebeurde vaak bij vriezend weer. Dan begon men al heel erg vroeg 's morgens en had vaak voor het eerste bakske koffie al een heel „bed" uitgedorst. Het laatste deel van de boerderij heette de „karschop". Daar stonden de voertuigen, de lang- en korte belangrijke reductie. 't Is uw voordeel

Peel en Maas | 1956 | | pagina 2