Het is alweer zo ver! Aan welk kruis heeft Christus gehangen? i Ji „DAT DURE ETEN" Besparing op de voeding K': wam WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Dorpen te koop in Frankrijk Uit „Peel en Maas" Zaterdag 24 Maart 1956 No 12 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI Hf DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.25 BUITEN VENRAY I 1.45 Na storm, ijs, sneeuw en water is het nu het vuur, dat de natuur, de bossen en heidevelden bedreigt. De ondervinding heeft geleerd, dat dit gevaar in meerdere of min dere mate ieder voorjaar optreed. Bij een bosbrand zijn twee fac toren van betekenis: enerzijds het licht brandbare gewas op de wegen en bermen langs de bossen en in bossen zelf en anderzijds de men sen, die onvoorzichtig met vuur omgaan. Die bij het roken smeulende lu cifers en resten van sigaretten en sigaren, zelfs pijptabak ongedoofd laten vallen of neergooien. De jeugd, die er plezier in schept op de wegen en bermen vuur te stoken en ook volwassenen, die ter verdelging van onkruid of om af val op te ruimen nabij de bossen en heidevelden het land afbran den. Vaak worden dergelijke afge brande terreinen achtergelaten, zonder dat het vuur volledig is ge doofd. Het vuur blijft smeulen, soms onzichtbaar in de grond en kruipt voort. Een windstoot is voldoende om er een uitslaande brand van te maken, die spoedig bos en hei aan tast, voordat er hulp om de brand te bestrijden aanwezig is. Vaak gebeurt het ook, vooral als de jeugd aan het afbranden van de bermen gaat beginnen, dat het vuur niet meer beheerst kan wor den en afmetingen aanneemt, waar van öe gevolgen niet meer te overzien zijn. Er komt nog bij, dat de mensen na de lange winter weer de natuur in trekken om van haar ontluiken te genieten. Dat is hun goed recht, maar hun dure plicht is het ook, daarbij alles te vermijden, wat brandgevaar zou kunnen veroorza ken. Dit geldt ook voor de volwasse nen, die door afbranden op de bermen en puinplaatsen schoon maak houden. De eigenaren der bossen zullen goed doen de bosranden vrij te maken van licht brandbaar materi aal en de beheerders der wegen, die voor het publiek toegankelijk zijn, zullen voor zo ver deze langs of nabij de bossen zijn ge legen zullen eenzelfde maatregel moeten nemen. Als de bosranden en de boswegen in een toestand verkeren, die het brandgevaar verhogen, zullen de verzekeringsmaatschappijen hogere premies vragen of de verzekering weigeren. Het blussen van bosbrand kost de gemeenten, de gemeenschap en de eigenaar niet geringe bedragen. Er is geen betere weg om zich tegen deze onkosten te verzekeren, dan de nodige preventieve maat regelen te nemen om het brandge vaar te beperken, vooral in een tijd waar het gevaar op wegen, bermen en bosranden afgestorven, doodgevroren, door de schrale win den totaal uitgedroogd is, terwijl er nog geen jong, saphoudend ge was, dat minder brandbaar is, de grond bedekt. Het is dus zaak, dat de gemeen tebesturen, de boseigenaren, de bevolking en de jeugd reeds bij het begin van de brandgevaarlijke tijd aan deze toestand de nodige aan dacht besteden en de nodige maat regelen nemen om onze bossen, ons natuurschoon tegen de ergste vijand het vuur te ver dedigen. De bosbrandjes, die reeds aan de overzijde der grens onzer provincie hebben plaats gehad als gevolg van bermbranden en vuur op puin- plaatsen mogen een waarschuwing zijn! BEL OP BIJ BRAND No. 392 Waar twee of meer vrouwen bij elkaar komen, of zij el kaar toevallig in een winkel ontmoeten, voor een kopje koffie bij elkaar aanwippen of een theekransje houden, komt het gesprek vroeg of laat op de duurte van de levensmiddelen en de moeite, die het ieder in eigen om standigheden kost, de eindjes aan elkaar te knopen. Geen wonder overigens, want waarop er in het bestaan van een huisvrouw ook bezuinigd kan worden, gegeten moet er elke dag opnieuw. Al die hongerige magen van het gezin vragen om deugdelijk voedsel en daar kun je je niet van afmaken. Aan de andere kant ligt het voor de hand, dat een huis vrouw zich gaat afvragen, of er juist op deze dagelijks terugkerende post niet bezuinigd kan worden, om zodoen de voor andere, toch ook noodzakelijke dingen wat over te houden. Voor een vindingrijke huismoeder moeten er ongetwijfeld middelen te vinden zijn, om op de maaltijden te bezuinigen zonder dat de voedings waarde hieronder hoeft te lijden. Restverwerking, waarbij de nodige fantasie aangewend wordt, kan b.v. één van deze middelen zijn. In het huishouden van de wer kelijk economisch aangelegd vrouw zal niets verspild worden. Zij heeft de onmisbare gave, de benodigde hoeveelheden juist te berekenen. En mocht er iets overblijven, dan weet zij daarvan de volgende dag een smakelijk schoteltje te toveren zonder dat iemand merkt, dat hier in de kliekjes van de vorige dag verwerkt zijn. Het zou de moeite waard zijn uit te rekenen hoeveel zulke vrouwen per maand weten te besparen, in tegenstelling met de vrouwen, die met roekeloze hand inkopen, geen raad weten met de resten en deze tenslotte in het vuilnisvat laten verhuizen. Stemming en streling De maaltijd behoort in elk gezin het hoogtepunt van de dag te zijn. Niet alleen om de inwendige mens te versterken, maar ook om de ge lukkige, vredige stemming, die er aan tafel hoort te heersen. Deze stemming wordt het best opgewekt, wanneer er met zorg toebereide en smakelijk opgediende gerechten, die bovendien aan de eisen van de voedingswaarde voldoen op tafel worden gebracht. Smakelijke gerechten hoeven ech ter geen buitensporige gerechten te betekenen. Ook een eenvoudige schotel kan een streling voor de tong en voor het oog zijn. Een ver standige huisvrouw, die bedenkt, dat de liefde van een man veelal door zijn maag gaat, zal daarom niet na laten al haar zorg aan het eten te besteden, al zal het nodig zijn, dat zty. daartoe dagelijks het onver mijdelijke rekensommetje maakt. Rekenen! Ja, dat hebben wij vrou wen wel geleerd. Maar laten we op passen, dat de gezelligheid in huis en de gezondheid van onze gezins leden er niet onder gaan lijden. Met ons natuurlijk verlangen, om op het voedsel te bezuinigen, moeten wij voorzichtig zijn. Kwaliteit of kwantiteit? Laten wij ervan uitgaan, dat wij beslist nooit voedsel van minder waardige kwaliteit op tafel brengen. Dan zouden wij op de duur aan de dokter moeten gaan betalen, wat wij aan eten meenden uit te sparen. Het is echter wellicht de kwanti teit, de hoeveelheid dus, die een her ziening zou kunnen ondergaan, want het is een bekende neiging van de hollandse vrouw om zich en de haren wat men noemt „vol te stop pen", om van bovengenoemde ver spilling van voedsel nog niet te spreken. Vergeleken bij wat de doorsnee buitenlander gebruikt, wordt er in Nederland werkelijk ontstellend veel gegeten. En nu staat het maar te bezien of dit overmatige eten ge zond is. Niet bang zyn Natuurlijk, kinderen in de groei en mannen, die zware lichamelijke arbeid verrichten moeten goed ge voed worden. Maar laten wij toch oppassen de dingen over de hele linie niet te overdrijven en laten we niet altijd zo bang zijn, dat „er niet genoeg gegeten" wordt. Statistieken hebben uitgewezen, dat matige personen een veel hogere gemiddelde leeftijd bereiken dan abnormaal dikke. Zware mensen hebben veel meer kans om t.b.c., suikerziekte of een hartverlamming te krijgen. Opvallend is, dat men tijdens de oorlog, toen practisch ieder te wei nig te eten kreeg, haast niet over maagklachten hoorde. Het is niet mijn bedoeling, hier propaganda te maken voor hongerdiëten. Ondervoeding schaadt, maar over voeding kan, vooral op oudere leeftijd, minstens even schadelijk zijn. Laten de huisvrouwen, die menen dat de post voor voeding in hun huishoudboekje te hoog is, zich dus bezinnen op een verstandige bezui niging, die alle verspilling, alle overdaad en overbodige luxe uit sluit, maar die scherp gericht is op de voedingswaarde, het vitamine gehalte en het zuinig toebereiden van de ingrediënten. Landverhuizing binnen Europa noodzaak Het gehucht Savranges (Cóte d'Or) bestaande uit 180 ha grond en 10 vervallen boerderijen, is tenslotte dezer dagen verkocht aan twee Franse Burgers. Ze zullen het dode dorp opbouwen en er een nieuw veeteeltbedrijf be ginnen. De prijs welke ze voor het geheel hebben betaald, is volgens onze informaties nog geen tachtig duizend gulden; toch zeggen de Nederlandse emigratie-autoriteiten nog gaarne, dat er in Frankrijk geen plaats is voor de Nederlandse boerenzoons. Waarom? Deze vraag is nog nimmer be antwoord. DUIZENDEN BOERENBEDRIJ VEN TE KOOP De waarheid is spannender dan de meest gewaagde fantasie. Terwijl we onze boerenzoons met regerings subsidie naar Canada verschepen, omdat we hen in Nederland geen akker kunnen verschaffen liggen er in Frankrijk duizenden boerde rijen te wachten op nieuwe eige naars. Vooral ten zuiden van de Loire kan men in vrijwel iedere streek van la douce France boerderijen aantreffen, die voor enkele tien duizenden guldens zijn over te nemen en waarop prima geboerd kan worden. Aan de behuizing moet in het algemeen heel wat gebeuren en in vele gevallen eist ook de grond speciale aandacht. Het is dan ook beslist niet zo erg gemakkelijk. De kandidaten heb ben kapitaal nodig: ze moeten over ervaring in Frankrijk be schikken, welke ze o.i. alleen maar kunnen opdoen als ze eerst eens een tijd als landarbeider gaan werken. Daarnaast komen ze voor honderd andere moeilijkheden en narigheden te staan. Maar gaat het in Canada vanzelf? Worden onze boerenzoons daar niet ge confronteerd met grote moeilijk heden? Kan men daar maar on middellijk voor eigen rekening beginnen? Het is mode geworden om over de Europese geest te spreken. Wat betekenen die woorden als we onze boerenzoons opzettelijk Europa uit gooien? NIEUW OVERLEG NOODZAKELIJK Het thans met moeite verkochte dorp is slechts één van de tiental len stervende gehuchten. In het centrum, in de Dourdogne, in de Haute Savoye en in vele andere streken kunt ge geheel of gedeel telijk verlaten nederzettingen aan treffen, die slechts wachten op de nieuwkomers, die leven zullen brengen. De kerktorens zijn ver vallen. Tussen de ruïnes regeren de katten en de vleermuizen. De luiken van de huizen en bistrots zijn gesloten. Wij zijn er van overtuigd, dat de Parijse regering hiertoe faciliteiten wil verschaffen mits we ons er wer kelijk voor interesseren. Nieuw over leg op hoog niveau is een dringen de noodzaak. Waarom wil Den Haag dit overleg niet? van 27 Maart 1909 De heer Martin Poels, sedert 1879 lid van de gemeenteraad en vanaf 1900 wethouder van Venray, nam ontslag. Voor de betrekking van con ducteur aan de paardentram Ven rayStation meldde zich maar liefst 26 sollicitanten aan. van 28 Maart 1908 Een geschiedkundig overzicht werd geplaatst over de St Vincen- tius-vereniging over de jaren van 1858—1908. LAND EN TUINBOUW Bestrijding van ritnaalden De bestrijding van ritnaalden blijft, in het bijzonder in gescheurd weiland, de aandacht vragen. Ieder jaar weer treedt gewasbe schadiging op, doordat men niet tijdig maatregelen heeft genomen. Het gevolg hiervan is, dat opnieuw moet worden ingezaaid en men dus behalve de extra kosten voor zaaizaad daarenboven nog de kosten van extra arbeidsloon krijgt. Een simpele zaadbehandeling, met bijv. Linda-Rit; waardoor al dit ongerief voorkomen kan wor den, kost per 100 kg. bietenzaad slechts circa f 6 en per 100 kg. zaaigranen of maïs, circa f 4. De methode is volkomen veilig. Kiembeschadiging is bij toepassing op zaad met normale kiem kracht uitgesloten. De praktijk heeft bewezen, dat een zaadbehandeling tegen ritnaal den een preventieve maatregel is, welke altijd revenuen afwerpt. KUILVOEB Nu de maand maart weer bijna ten einde is, mag wel eens weer worden gewezen op de grote geva ren, welke kleven aan het gebruik van kuilvoer. Vanzelfsprekend willen wij on- mindellijk erkennen, dat het ge bruik van kuilvoer thans voor een groot deel wordt veroorzaakt door de strenge winter, die Wij in fe bruari hebben meegemaakt. Ook de direkteur van de zuivel fabriek moet dit wel erkennen, maar van zijn kant mag hij dan toch verwachten, dat de boer wer kelijk alle maatregelen in acht neemt om besmetting van de melk te voorkomen. Speciaal in de kaasgebieden zal nu wel eens gewetenskonfikt kun nen ontstaan. Wanneer men wer kelijk geen oplossing ziet, wende men zich dan tot de rayon-assis tent, met het verzoek nader over leg te plegen met de rijkszuivel- consulent. Boeren, bedenkt dat de goede naam van ons produkt op het spel staat en daarvoor mag men wel enige moeite over hebben. In elk geval: Geef dubbel acht op uw persvoer. Sanatorium Gennep wordt opgeheven Het bekende sanatorium Zonlicht- heide te Gennep, dat gelegen is aan de Heijenseweg, zal met ingang van 1 Mei a.s. opgeheven zijn. Het aantal patiënten was de laatste jaren zodanig teruggelopen, dank zij het feit, dat de tbc over de hele linie sterk verminderd is, dat van de ruim 70 bedden er slechts 50 bezet waren. De nog aanwezige patiënten zullen in andere sanatoria worden opge nomen. Welke bestemming de ver schillende gebouwen krijgen, is op het ogenblik nog niet bekend. Hij droeg geen kruis op de schouder. Sedert Jezus Christus te Jeruzalem aan een kruishout stierf, is dit martelwerktuig het symbool van het chris tendom. Geen enkel zinnebeeld heeft zo'n internationale bekendheid als het kruis. Met het kruis bedoelen we dan het zogenaamde latijnse kruis. Zo zien we het in kerken en op torens, op begraaf plaatsen en langs de wegen. Het latijnse kruis heeft een lange verticale balk met op driekwart van de hoogte een korte horizontale dwarsbalk. Daarnaast is ook vrij algemeen het griekse kruis, overeen komend met het plusteken; de organisatie van het Rode Kruis bezigt dit symbool. Een derde vorm is het andreas kruis, daar de apostel Andreas, die aan een kruis van die vorm gestorven is; het andreaskruis komt overeen met het teken, dat we bij vermenigvuldigen gebruiken. Behalve deze drie kruisvormen zijn er nog wel dertig andere variaties, tot het hakenkruis toe, maar deze doen thans niet ter zake. De vraag is hoe de vorm was van het kruis waaraan Christus hing. Het staat namelijk aller minst vast, of dat een latijns kruis geweest is, zoals we meestal aannemen. ewEKs 1 v Vervolg zie achterpagina.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1