250 eigen woning bonwen de Gruyter Het zijn er 13... tel ze maar na! L. J. van Haren, Venray EN BETERE WAAR-EN 10% KORTING Ford Bestelwagen fenraysvroedevaderen vergaderden in 1589 Bloedtransfusie dienst Venray Tassen Halfvasten en Pasen... Allemaal nog thuis, zegt Moeder v. d. S. uit Vught, en er valt nooit een kwaad woord bij ons. Een heleboel zorgen? Zeker, maar ook een heleboel plezier I Ik stuur mijn kinderen met een gerust hart naar De Gruyter toe. Je krijgt er altijd goede kwaliteiten en de kassabons zijn maar wat welkom. Die worden trouw bewaard en ieder kind krijgt er op zijn 18e verjaardag een horloge van. Dat kan als je jaarlijks meer dan 1 00 gulden terugkrijgt I Theevisite Wat zegt U van de Gruyter's thee, Mevrouw De grote zussen In bewondering voor Jan's vorderingen. i*663UL. „Marie!" roept Karei dringend en daar verschijnt Marie's hoofd op de bovenste trap. Ze heeft een af gedankt kleed aan en een oude sjaal om 't hoofd, waar de wilde haren links en rechts onderuit waaien of ze in een wervelstorm heeft rondgetold. „Ik heb de zolder al bijna klaar, roept ze triomfantelijk en vanmid dag ga ik met de slaapkamers beginnen. Ik kom direct beneden 't eten klaar maken. - „Moet dat nou allemaal?" vraagt Karei verwijtend. „Ge poetst toch het hele jaar. Wat kan d'r hier nou nog vuil zijn?" „Maar Karei, wat een praat! Alles moet toch een goede beurt hebben. Kijk eens achter de kasten, zo'n spinnewebben! En 't bedde- goed moet naar buiten, en de kle ding, alles moet gelucht worden". „Als je de spinnen op tijd vangt, heb je geen spinnewebben en m'n kleren worden genoeg gelucht, als ik ze aan heb. Je doet toch wat je niet laten kunt", besluit Karei. „Die mannen, die mannen, die hebben ook nergens verstand van" zucht Marie. In de keuken staat Harieke aan de gootsteen zijn derde boterham te smeren. Boter en stroop kleeft aan alle deuren en handvaten, eer vader hem een oorvijg kan geven, is hij al in de tuin ontsnapt, waar Trees, zijn zus, de koekjestrommel staat leeg te eten. Die 'rakkers we ten wel, dat vader tijdens dit jaar lijks gebeuren ongenaakbaar is en dat ze uit de buurt van moeders rokken moeten blijven. Marie's „direct" wordt zo'n klein uurtje en tenslotte gaat Karei een half uur te laat weer naar z'n werk met wat blikjessoep en gebakken aardappelen van de vorige dag in zijn maag! Die avond moet hij zelf de koffie klaar maken voor zich en de kin deren. Marie woedt maar door op de slaapkamers en heeft geen tijd om beneden te komen. En Karei vertikt het om naar boven te gaan. Zo gaat dat door, drie lange, ongenietbare dagen. Woensdag is de woonkamer aan de beurt. Bij zijn thuiskomst vindt Karei de meubels buiten, zijn boekenkast leeg, de haard uit. „Die vrouwen toch moppert hij, „ze maken van je huis een hemel of een hel, net zo ze willen." „Ik kan het toch ook niet helpen, dat ik er nog niet mee klaar ben," verzucht Marie. „Jij pakt ook niks aanWat heeft buurvrouw het dan toch gemakkelijk. Haar man heeft haar de hele middag al ge- De zuinige, sneJIe bestelwagen, waarop U volkomen kunt vertrouwen Een prachtige oplossing voor veilig vervoer van lichte goederen En bovendien een wagen met een voorname lijn, waarop ieder bedrijf trots kan zijn Laadvolume 1.882 m3 Voor méér laadvermogen kan thans ook de nieuwe "400 kg"geleverdworden Hier zijn de bestelwagens, die Uw vervoersproblemen oplossen tegen minimale kosten U bent van harte welkom voor een vrij blijvende proefrit! 250 KfFORD BESTELWAGEN I 4475.- in ar«n5v*rf 4375.- F—CD F"?CD gee ft de t J^n at G rotestraat- M arkt Telefoon 04780-221 holpen „Had dan ook zo'n stuk school meester getrouwd bromt Karei. Gelukkig staat als enigste meubel stuk de radio nog op zijn plaats en Karei denkt met een of ander luchtig wijsje zijn hartgrondige ergernis te verdrijven. Hij draait de knop om en stemt af op Hil versum. Een flemende vrouwenstem geeft nuttige wenken over het ge bruik van zeep en soda bij de grote schoonmaak. „Stikt in de sodaverwenst Karei het vrouwmens en zoekt Köln, waar juist een zware man nenstem een voordracht houdt uit Schillers werken. „Da werden Weiber zu Hyanen galmt het uit de luidspreker. Met een ruk draait Karei de knop weer om. „In Keulen zijn ze zeker ook al aan de grote poets," gromt hij. U kunt nu een in uw stad of dorp Zeer aantrekkelijke voorwaarden Rijkspremie f 3500—f 4500 Hypotheken beschikbaar Benodigd eigen kapitaal f 3 a 400# in termijnen te betalen. U kunt elk gewenst type bouwen. Vraagt inlichtingen ten kantore schriftelijk HUIZE BENNEBROEK - VLODROP en verder iedere Dinsdag zitdag in Hotel Deckers, Mgr. Nolensplein 44 te Venlo van 6—9 u. nm. Iedere Maandag zitdag van 6—9 uur in Hotel De Zwaan te Venray. In iedere zaak is een spreekkamer. ▼©rrolg vaa eerste pagina. van heeft geprofiteerd en dus niet de varkensvetten, of de dierlijke vetten in het algemeen. Integendeel deze gehele ontwik keling is gegaan ten koste van het varkensvet en zet zich als zodanig nog steeds voort. Zo is het voor de lezer duidelijk, dat er werkelijk een dierlijk vet- probleem is ontstaan, aan welks vergroting de boeren van heden niet moeten gaan medewerken. Prys van varkensvet steeds omlaag. kosten naar en in Roermond al dik geld te kort kwam. Daarom werd tevens nog rogge der ge meente-akkers verkocht en zo was men weer van de lastige heren af, zolang het duurde. Onze vroede vaderen waren aller minst-op hun achterhooff! gevallen en gingen eens praten r iet de Prior van het klooster 't Zand bij Straelen, die in hetzelfde schuitje zat. Gezamenlijk werd bij de hoge regering in Brussel een protest in gediend, wat inderdaad iets scheelde in de hef fingen, zodat de hele buurt ,die van Roy" dankbaar waren voor hun actie. Dat de prijs van varkensvet on der de opkomst van de margarine heeft gaan lijden, is duidelijk. In de jaren 1910 tot 1920 bracht vet een prijs op, die 40 procent hoger lag dan de levend gewicht- prijs van de varkens. Naarmate de geharde vetten van plantaardige afkomst op de markt kwamen, alsook de traan, daalde de prijs van varkensvet steeds verder. In de jaren 1920—1930 was hij nog slechts 30 procent en in de dertiger jaren nog 20 procent ho ger als die van de levende varkens. Tijdens de oorlog stopte deze daling, om echter er na met her nieuwde snelheid in te zetten. Reeds in 1946 waren de vet- en varkensprijs gelijk gekomen en in 1949 kostte een kilo van het beste vet spek in de wereldhandel nog slechts twee derde van de varkens- prijs en nu minder als de helft. Dit alles is dus een bewijs, dat de consumptie van varkensvet of vers spek zeer is afgenomen. Echter ook in de industrie wor den dierlijke vetten beconcurreerd door de pk n "-aardige producten en dat niet alleen. De vetverwerkende zeepindustrie ondervindt zwaar de concurrentie van de synthetische waspoeders, waardoor het zeepverbrulk in de wasserij aanzienlijk Is teruggelo pen, in Amerika wel 40 procent! Het is dus thans wel duidelijk, dat er een vetprobleem is ontstaan ook in ons land en al heeft de margarine-industrie ook in 1953 in Nederland 5 miljoen kilo varkens vet verwerkt, daarmee is de zaak niet opgelost en we mesten ook niet de varkens, om ons met mar garine te laten beconcurreren. Het is dus niet voor niets, dat men de boer voorhoudt, de varkens niet te zwaar te maken en men ook foktechnisch streeft naar het meer vleesrijke varken. Nu we in raadsverslagen zo dik wijls lezen, datff de Gemeente erg kort bij kas is, is het wel eens in teressant de zorgen van Venrays vroede vaderen te bestuderen enkele eeuwen geleden. Door A.F. v. Beurden is indertijd beschreven hoe in 1589, deze man nen schepen of gezworenen ge naamd en zeven in getal met problemen en moeilijkheden zaten. In die tijd ging het er Spaans toe, wat ook geen wonder was want toen was er volop oorlog in deze contereien en de legers moesten door het platteland gevoed worden. De schepenen kregen dus een aan slag thuis en moesten dan maar zien hoe ze de centen bij elkaar brachten, afgezien dan nog van de normale kosten, die elk gemeentelijk beheer nu eenmaal meebrengt. Zo moest de regering voor de troepen f 325 van onze gemeente hebben, af te leveren in Roermond, bij de hoofdaanvoerder der Span jaarden, kapitein Cicogna. De aan voerders van de legeronderdelen van Venlo, Roermond, Gelder en Straelen, moesten hun tractement eveneens krijgen. Genoemde kapitein Cicogna vor derde bijv. f 50 per maand. Dan was er de heer van het Kasteel Horst, een hoog en mach tig heer, die als „Vastenspies" maar liefst een ton haring cadeau moest hebben en zo had iedereen wat te vorderen. Om aan dat geld te kunnen ko men, belegde Venrays vroede va deren een vergadering. Daarbij waren behalve de Sche penen Jacob Rutgers, Peter Groe nen, Jan Coninx, of zoals hij door het volk genoemd werd, Vaer Co ninx, Jan Henrix en Aert Versieyen, ook tegenwoordig de kerkmeester Jan Cuppen, de vertegenwoordiger der ambachtslui, de Gildemeester Gertje Wijnen, de gezworenen Jan Mertens en Jan Claes en tenslotte Willem Deckers en Matheus Poels als gegoede nabuijren. Ze vergaderden daarover of op het Raadhuis of in de café's in het Hert of in Gen Strael (nabij de kerk). De verteringen vanVenraysvroede vaderen werden op een jaarreke ning gezet en aan het einde had dus het gemeentebestuur een goed overzicht van de vaten bier en de maatjes „wachelwater" die al deze vergaderingen gekost hadden. De vroede vaderen besloten aan de bevolking een aanslag op te leggen in natura. Ieder moest een bepaald kwantum rogge leveren. Het ophalen daarvan werd verpacht. Dat gebeurde bij het uitbranden der kaarsjes. Er werd een kaars aan gestoken en degene, die het laatste „mijn" geroepen had, voordat het kaarslicht uitging of uitwaaide, die was pachter en moest maar zien, dat hij de rogge te pakken kreeg. Genoeg zij, dat de rogge verpach ting 306 gulden opbracht, zodat men afgezien van de reis en verblijf ONDERSCHEIDINGEN VAN HET NED. RODE KRFÏS. Op vrijdag 23 maart a.?. zal de heer Burgemeester namens de Bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis een 45-tal onderscheidingen uitreiken aan plaatsgenoten, die tenminste 5 maal of meer hun bloed vrijwillig hebben afgestaan voor de lijdende mede mensen. Deze onderscheidingen, beschik baar gesteld door het hoofdbestuur van het Rode Kruis, bestaan uit de „Dr. Karl Landsteiner"-penning met diploma voor het geven van 5 maal en de plaquette voor't geven van 15 maal 500 cc bloed. In 1954 waren het 37 plaatsge noten, die de eer te beurt viel om deze onderscheiding in ontvangst te mogen nemen, in 1955 waren het er 23 thans zijn de records gebroken en zijn het er 41 voor de penning en 3 voorde plaquette. Het zijn: PENNINGEN J. Ariaens, Grotestraat 5, Venray; Jac. van Aarssen, Patersstraat 26, idem; Mevr. Boom-Lucassen, Lan- geweg 45, idem; L. van de Berg, D 21 Oostrum; A. Boom, Langeweg 45, Venray; P. Camps, Grotestr. 16, idem; J. J. Dolmans, Heidsepeelweg 16, Ysselsteyn; Mevr. E. Ewalts-de Lauw, Merseloseweg la, Venray; J. Engels, Haag M 7, Merselo; N. Roos, Hoenderstraat 9, Venray; J. Reintjes, Overbroek H 13, Leunen; H. Schaeffers, Schoolstr., Venray; A. Voesten, Akkerweg 11, idem; P. Verstegen, Gasstraat 3, idem; S. Dijkman C 24, Oostrum; P. v. Meijel, Deurneseweg 19, Venray; J. Jans sen, Hagelweg 8, idem; W. Houwen, Overloonseweg 5, idem; J. van Dongen-Roem, C 80 Oostrum; T. Derksen, Patersstraat 29, Venray; G. Weijers, Burg. vd. Loostraat 12, idem; P. van Meijel, Hoenderstraat 40, idem; M. Janssen, M 36a Mer selo; J. Kengen, Maashese weg 34, Venray; W. Janssen, M 20 Merselo; P. van Opbergen, Grotestraat 24, Venray; J. de Lauw, B 30, Endepoel; Ria Schreurs, Stationsweg 19, Ven ray; A. Peeters, St. Jozefklooster, Smakt; J. Oudenhoven, Tuinstr. 6, Venray; Mevr. Martens-Hulsman C 11 Oostrum; A. Sanders, Chari. Ruysstr. 3, Venray; M. Voesten, Kruisstraat 34, idem; M. v. Llpzig, Laagheidseweg A 14a, idem; M. Linders, Oude Oostrumseweg 8, idem; J. Janssen, Overloonseweg 14, idem; J. Hoex, C33 Oostrum; Mevr. van Helm-Hendriks, Mgr. Nolensstr. 22, idem; Th. Helwegen, Gasstr. 10, Venray; N. v. Gerven, Maash.weg 14, idem; J. Boom, Langeweg 45, Venray. PLAQUETTE P. J. L T. Theeuws, Merselose weg 1, Venray; J. Poels, Grotestr. 23, Venray; Th. Claessens, Hense- niusplein 3, Venray. Een week van storm en regen heeft de kille herinnering aan vier weken sneeuw en ijs weggeblazen en opeen Maandagmorgen kondigt een heerlijk zonnetje|de lente aan. Vrolijk fluitend slaat Karei de deur van het schuurtje achter zich dicht en fietst het tuinpad af, op gewekt een nieuwe „zegdaagse" tegemoet. Verhip! bij de linkerburen balan ceert een matras op de muur van het balcon. En bij de rechterburen zijn alle gordijnen voor de ruiten weg. En uit 't bovenraam van het derde huis zeilt een armvol oud behang naar beneden. Karei blijft midden In zijn deuntje steken. Sjonge, sjonge, als Marie nu maar niet naar buiten kijkt, dan heeft ze meteen ook die koorts te pakken. Dan begint die jaarlijkse wedstrijd weer, wie het eerst de schoonmaak aan de kant heeft. Gek toch, die vrouwen. Een man is blij als hij na zo'n lange winter de zon in zijn nek voelt kriebelen, maar die vrouwen krij gen 't dan eerst voor goed te pak ken. Die zetten direct het gehele huis op zijn kop! Waar je zit, moet je weg, waar je staat, sta je verkeerd en als je niet meer weet waar naar toe, dan krijg je toegemeten: „Je kunt die kast wel eens mee verzetten, of 't tapijt uitkloppen" of een ander on mannelijk werk verrichten. Met een bang voorgevoel komt Karei 'smiddags thuis. Hij loopt voor 't huis binnen en achter eruit. Dan gaat hij nogeens dezelfde weg in omgekeerde volgorde. Geen Ma rie te zien. In het schuurtje? geen Marie! Op de slaapkamer? even min, maar op de zolder klinkt nu gestommel...

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4