Hoe bespaar ik op de belasting? Meisjes, Nog eens over de fazenda Ribeirao. Mesten van zware varkens oneconomisch WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Aftrek van buitengewone lasten Uit„Peelen Maas" Vier VéGé Super-Schoenmaesk- Vetproductie overtreft de vraag Zaterdag 17 Maart 1956 No 11 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG 11 PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Belasting moet er betaald worden, dat is zonder meer bekend bij al onze lezers, maar minder bekend is, dat belasting geheven wordt met dien verstande dat de fiscus rekening houdt met de financiële draag kracht van de belastingplichtige, al wordt het tegendeel wel eens beweerd. Het behoeft immers geen betoog, dat gezonde mensen met een in komen van f 300 per maand meer kunnen doen dan een ander, die te kampen heeft met ziekte, invalidi teit, overlijden en wat dies meer zij. De regering, dit alles terdege in ziende, heeft derhalve, teneinde de billijkheid niet uit het oog te ver liezen, in de wet bepalingen opge nomen die hierin voorzien. Juist de buitengewone lasten drukken voornamelijk op het in komen, waardoor een belasting plichtige voor vermindering van belasting in aanmerking zal kunnen komen, indien hij daartoe het ver zoek doet. Met buitengewone lasten worden hier bedoeld bijvoorbeeld uitgaven verband houdende met het levens onderhoud van eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen voor wie geen kinderaftrek wordt genoten, alsmede van andere bloed- en aan verwanten in de rechte linie en in de tweede graad der zijdlinie. Mocht u er niet zeker van zijn wie hier onder vallen, dan raden wij u aan bij de inspecteur der belastingen terzake inlichtingen in te winnen. Verder vallen onder het begrip buitengewone lasten de uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit, sterfgeval en andere uitgaven ren behoeve van de belastingplichtige, diens eigen en aangehuwde kinderen en pleegkinderen en van diens bloed en aanverwanten in de rechte linie en in de tweede graad der zijdlinie. De meeste onzer lezers hebben te kampen met de laatstgenoemde uitgaven weshalve wij in de eerste plaats hierop eens nader ingaan. Ook het bloemetje Het verdient aanbeveling in dit verband terloops nog even te ver melden, dat de wetgever hierbij nog een nadere aanduiding geeft omtrent het begrip „buitengewone lasten". Dit komt dan hierop neer, dat de hier bedoelde uitgaven pas dan als buitengewone lasten worden be schouwd, als de belastingplichtige tengevolge van deze bijzondere uit gaven voor grotere uitgaven komt te staan, dan de meeste andere be lastingplichtigen die, wat inkomsten en gezin betroffen, in dezelfde om standigheden verkeren. Uit het bovenstaande kan men opmaken, dat niet alleen dokters-, ziekenhuis-, apothekers- en verpleeg- kosten onder dit begrip vallen, maar ook de kosten die ontstaan door het bezoeken van de in de inrichting opgenomen zieke, zoals daar zijn de kosten voor een bloemetje, dat men ter opbeuring van de patiënt mede brengt, maar ook die gemaakt voor een versnapering. Vele zieken, vooral zij die lijden aan een langdurige ziekte als bv. tbc, moeten tot herstel van gezond heid veelal extra voedingsmiddelen gebruiken. Als de patiënt thuis ver pleegd wordt, komen de extra- kosten ook onder de buitengewone lasten te vallen. Hulp in de huishouding Mede mag men inrekening bren gen de extra kosten die de ziekte veroorzaakt door het nemen van huishoudelijke hulp, echter met dien verstande, dat men nu niet een dienstbode voor dag en nacht in rekening mag brengen als in nor male gevallen werd volstaan met •en morgen- of dagmeisje. Is het daarentegen beslist nodig een hulp voor dag en nacht te nemen en men heeft normaal een meisje voor de morgenuren of alleen voor de dag, dan kan vanzelfsprekend uitsluitend het verschil in kosten in aanmerking komen. Een abnormaal of onvolwaardig kind kost meer dan een normaal volwaardig kind, zodat ook de uit gaven hiervoor in aanmerking kun nen komen, want dit is dus ook een vorm van ziekte. Met gezond verstand Bij dit alles moet men één ding goed voor ogen houden en wel dit: gebruik altijd uw gezond verstand met het opbrengen van kosten wegens buitengewone lasten, want de fiscus onderwerpt al hetgeen u opgebracht hebt aan een nauw keurig onderzoek en door er maar op los te schrijven, kan men het vertrouwen spoedig kwijt raken, waardoor men zichzelf niet alleen benadeelt, maar men zich tevens blootstelt aan Indien opzet in het spel is vervolging met alle nadelige gevolgen welke daaraan zqn verbondon. Verdere ziektekosten kunnen er voortvloeien uit de aanschaf, de reparatie en onderhoud van hulp middelen en kunstledematen, bijv. gehoorapparaten en benodigdheden hiervoor, invalidenwagentjes enz. Door invaliditeit kunnen even eens extra kosten ontstaan, zoals bv. taxlkosten, extra tramkosten, met dien verstande, dat deze kos ten uit de invaliditeit moeten voort vloeien, dat wil zeggen, dat de be trokkene tengevolge van zijn ziekte of invaliditeit gebruik moet maken van deze vervoermiddelen, terwijl een gezonde kan wandelen of fiet sen. Dus ook hier weer: gebruik uw verstand met het opgeven van de extra uitgaven. Rosten van een geboorte Met ziektekosten mogen eveneens gelfjk gesteld worden debevallings- kosten zoals voor dokter, vroed vrouw, ziekenhuis enz., maar de aanschaf van een babyuitzet, een luiermand enz. komen weer niet in aanmerking, want dit zijn geen kosten van de geboorte, doch voor de baby. Dat de kosten verbonden aan een huwelijk niet in aanmerking komen, spreekt van zelf. Komt men echter te staan voor een sterfgeval, dan kunnen de kosten daaraan verbonden, wel in aanmerking komen, bijv. de kosten van de begrafenis tot en met het graf, maar ook hier geldt weer de waarschuwing: denk aan redelijke grenzen. Bij deze laatste uitgaven dient men echter wel rekening te hou den met eventuele uitkeringen, die verkregen worden van een ziekte- verzekeringsmaatschappij, zelfs al heeft men deze nog niet ontvan gen, zodat deze kosten in mindering komen van de gedane uitgaven. Het bedrag der buiten gewone lasten. Het is slechts de bedoeling van dit artikel, u een leidraad te geven van hetgeen wel mag en niet mag en wij zijn er ons van bewust, dat dit artikel niet op algehele vol ledigheid berust, daarvoor is deze materie te uitgebreid, maar wij willen u toch nog even opgeven, hoe groot de buitengewone lasten moeten zijn om voor vermindering In aanmerking te kunnen komen. Ook hier heeft de wetgever reke ning gehouden met zekere grenzen omdat tenslotte elk gezin eens voor ziektekosten e.d. komt te staan. Zo is dan bepaald, dat het mini mum bedrag, dat men aan buiten gewone lasten moet hebben betaald gesteld is op 6 pet van het jaar inkomen, welk percentage nog verminderd met een half percent per kind, waarvoor aanspraak op kinderaftrek bestaat. Kinderen, waarvoor men dubbel of drievoudige aftrek ontvangt, tellen voor de berekening van het minimum bedrag der buitengewo ne lasten ook dubbel of drievoudig, Algemene opmerking. Als algemene regel geldt ten slotte de opmerking, dat de bui tengewone lasten slechts in aan merking genomen kunnen worden in het jaar waarin de betaling plaats heeft, dit jaar Is dus be slissend. Indien de buitengewone last op het einde van het jaar nog bestaat en voortduurt tot in het nieuwe jaar, kunnen slechts die kosten voor het desbetreffende belasting jaar in rekening worden gebracht, voor zover zij op dat jaar betrek king hebben, omdat het belasting jaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Vergeet men in een zeker jaar gemaakte kosten op te geven, dan kan men deze kosten niet het vol gende jaar voor aftrek in aanmer king brengen. Men werke dus nauwkeurig bij het invullen van het aangiftebil- biljet! bij moeilijk heden, ofwel - voor raad en inlichtingen Is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263. Twijfelachtige onthullingen. Het was maar voor een kleine gen uit een verleden, waarin moei- groep leden van de Limburgse lijkheden voor pioniers begrijpelijk Land- en Tulnbouwbond en de Ka- zijn, heeft pater Markus de ka tholieke Arbeidersbeweging uit de tholieke zaak bepaald niet gediend, kring Belfeld, waarvoor pater Mar cus, franciscaan, enige tijd geleden een causerie hield over de Neder landse emigrantenkolonie, die in 1946 voor katholieke boeren in Bra zilië werd gesticht. Pater Marcus, die zijn vacantie in Nederland kwam doorbrengen, is als leraar wiskunde en Engels al ongeveer vijfjaar verbonden aan een gymnasium in het zuidelijk deel van Brazilië. In zijn causerie over de Neder landse nederzetting, die de naam fazenda Ribeirao kreeg en die in de staat Sao Paulo bij de stad Campinas ligt, deed pater Marcus nogal „opzienbarende onthullingen'" Pater Marcus bezocht de landbouwkolonie nooit. De franciscaan sprak er over een fazenda-avontuur, dat op een mis lukking uitliep. Volgens deze leraar was de grond er slecht. De lasten, die op de boeren druk ten, waren te zwaar en de emi granten waren bedrogen uitgeko men. De Nederlandse teelten deden het niet in dit klimaat. Verscheidene ontevreden gewor den boerengezinnen verlieten be rooid de fazenda en vestigden zich onder andere in de meer zuidelijke staat Parana. Brazilië, zo beweerde deze pater, biedt uitstekende emigratiemoge lijkheden, maar juist niet op de fazenda van de katholieke boeren. Hier ziet het er maar zwart en somber uit. Daarom vond hij het ontstellend, zoals hij zei, dat men in Nederland maar reclame blijft maken voor emigratie naar de fazenda Ribei rao. Terwijl men nota bene weet, dat de zaak tot mislukking is ge doemd. De Katholieke Emigratie Stich ting in Den Haag, stelt de aspirant emigrant niet volledig op de hoog te, verzwijgt soms de feiten en geeft zelfs af en toe een valse voorstelling van zaken. Nooit op fazenda geweest. Pater Marcus heeft in die Bel- feldse zaal zware woorden gezegd. Woorden, die wand noch plafond raakten. Volgens uitstekend geïnformeer de emigratie-functionarissen heeft diezelfde pater Marcus nooit een bezoek gebracht op de fazenda Ri beirao. Zijn „onthullingen" misten elke grond, weshalve 3-een hoge kerke lijke autoriteit de slecht geïnfor meerde spreker in deze een spreek verbod oplegde. De moeilijkheden, die er waren, dateerden van drie jaar geleden en werden al in een verkeerd daglicht gesteld. In de periode van de kinderziekte waren deze moeilijkheden te wijten aan menselijk falen en een al te zwakke leiding. De teelten, die niet op 't klimaat waren afgesteld, werden nadat men de ervaring had opgedaan met succes omgeschakeld. De leiding kwam in de strakke en kundige handen van ir. Hogen- boom, een Indië-deskundige voor 't subtropisch gebied. Na het normale acclamatisatie- proces kwam men de tegenslagen te boven. Lof voor prestatie. Het Nederlandse vee, dat in het begin met sterfte door ziekte te kampen had, doet het prima. De koffie-, sinaasappel- en katoen plantages geven rijke oogsten. De melkproductie en het pluim- veebedrijf beïnvloeden de markt. Het rundvee in de stallen van de Nederlandse landbouwkolonie heeft een beste naam In Brazilië. In de loop der jaren waren er bezoeken op de fazenda van Brazi liaanse en buitenlandse landbouw deskundigen, van Braziliaanse re geringsautoriteiten, van journalis ten van landbouwbladen en dag bladen. Deze onbevooroordeelde bezoe kers waren vol waardering over de prestaties, die de Nederlandse boeren hier in korte tijd hadden bereikt. De Nederlandse emigranten wer den vakkundige boeren genoemd, die van dit stukje „rode aarde" een van de beste landbouwgebie den van Brazilië hadden gemaakt. De fazenda werd een oase ge noemd, de Britse en Amerikaanse kamer van koophandel in de staat Sao Paula spraken er hun lof en bewondering over uit en het or gaan van de amerikaanse kamer van koophandel prees deze Neder landse kolonie als een monument van Nederlandse moed. Met zijn twijfelachtige onthullin- van 20 Maart 1909 De aanbesteding had plaats van het rijden of doen vervoeren van de tram Venraystation. De A. Schellings schreef in voor f3887 per jaar. Pater Innocentius Verriet O.P. ging vertrekken naar Curagao. Pater Antoon TillemansM.S.C. ging naar de Missie op de Filippijnen Sparta I van Horst won van Hensenius I Venray met 21. De pastoor van Swolgen Tlenray J. B. H. Maessen overleed. Hij was eertijds kapelaan te Wans- sum. van 21 Maart 1908 14 Maart vergaderde de ge meenteraad. De heer Ypes kreeg eervol ontslag als leraar van de gemeente-tekenschool. De heer Janssen bleef onderwijzer te Oirlo. A. Martens werd gemeente-opzich ter. De gehuwde onderwijzers kre gen f 75 vergoeding voor huishuur. De Venrayse boerenbond telde ruim 500 leden. De heer Willem Jenniskens werd benoemd tot brievenbesteller te Venray, met volledige dienst. Zijn salaris werd verhoogd met 195 gulden. De heer J. Theunissen werd bestuurslid van de R.K. volksbond. De Sint Vincentiusvereniging vierde haar gouden jubileum. W. Poels besteedde aan het bouwen van een woning. L. Wijn hoven was de laagste inschrijver voor f 1480. De dorpsgenoot Pierre Gooren werd onderwijzer te Meerlo. Onder leiding van architect A. Martens te Venray, werd te Over- loon een patronaat gebouwd. BEL OP BIJ BRAND No. 392 LAND EN TUINBOUW Vergeet ook het magnesium niet! Iedere grondgebruiker weet, dik wijls uit eigen ervaring, welke fu neste gevolgen een eenzijdige be mesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een even wichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resul taten zijn'eensluidend: zonder even wichtige bemesting uitputting van de grond en een belangrijke oogst- derving. Ook magnesium is een onont beerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH die tevens arm zijn aan organische stof komt magnesium gebrek veelvuldig voor. Dit ver schijnsel treedt echter ook op bij kalirijke gronden waar de kalk- toestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magnesium opname door de plantenwortel be lemmeren. Waar magnesiumgebrek in het gewas optreedt, kan een gift kiese- riet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan genezen. Gebruik op gronden die gevoelig zijn voor magnesiumgebrek daar steeds magnesiumhoudende meststoffen, dus als fosforzuur- meststof Thomasmeel (bevat boven dien kalk en sporenelementen), als kalimeststof patentkali en als kalk- meststof koolzure magnesiakalk en magnesia kiezelkalk. Werktuigendag te Liempde op 15 Mei a.s. De Werktuigendag van de Tuin- bouwbond N.C.B. wordt dit jaar gehouden op Dinsdag 15 Mei te Liempde N.Br. Er worden speciale maatregelen getroffen om het grote aantal in zendingen werktuigen en ma chines voor land- en tuinbouw op geschikte terreinen onder te brengen. Het fraaie landgoed „Velder" zal weer als centrum fungeren. De demonstratie-terreinen wor den gegroepeerd om een tentoon stellingsterrein, waarop de deel nemers hun werktuigen en ma chines zullen exposeren. Zoals bekend, is deze werktuigen dag door het Land bouwschap er kend als landelijke d emonstratie. Niet mopperen meneer, met VéGé-artikelen ie het zó gebeurd aanhiedingen 1. 27 ct extra voordeel! Bü aankoop van een grote doos VéGé- wrijfwas, (5 5 ct m.ll gratis geldzegels de 2e doos voor de halve prijs! (28 ct met 6 gratis geldzegels ),U heeft keuze uit de kleuren geel, bruin en wit. 2. een fles GASPO voor 29 ct met 6 gratis geldzegels! bij aankoop van 1 fles VéGé-bleekwater h 27 ct par fles met 5 gratis geldzegels) 3. een dubbel stuk VéGé-huis- houdzeep voor 10 cent met 2 gratis geldzegels en een pot VéGé-zachte zeep VOOr 39 Ct met 8 gratis geldzegels, samen bij aankoop van 1CASPO-DWEIL. van 110 ot met 22 gratis geldzegels. 4. een pak VéGé-vermicelli voor 19 ct met 4 gratis geldzegels bij aankoop van 2 zilverpakjes VéGé-soep. U kiest uit 2 smaken: kippenbouillonsoep en groentesoep, oeide zijn ze verrukkelijk en ze kosten allebei 48 ct per pakje met 10 gratis geldzegels! Koop ook de 16 extra schoonmaakaanbiedingen, die de VéGé-kruidenier voor U heeft en U ontvangt een boekje vol gratis geldzegels! mijn kruidenier! Het mesten van zware varkens is zeer oneconomisch. Naarmate het varken zwaarder wordt, zet het dier meer vet als vlees aan. Van deze waarheid moet elke varkensmester goed zijn doordrongen. Deze vetaanzet vraagt extra voeder en wel zoveel, dat men veilig kan zeggen, dat om een dier van 120 kg één kilo in gewicht te laten toe nemen, er tweemaal zoveel voeder eenheden nodig zfjn, ais bij een varken van 30 kg gewicht. Zo'n voedereenheid is practisch gelijkte stellen met een kilo mengvoeder. Zo Is het dus duidelijk, dat het zwaar mesten van varkens grote nadelen heeft, namelijk men voedert onevenredig duur en men werkt eraan mede om de markt met vet te overvoeren, men produceert iets waaraan op het ogenblik minder dan ooit behoefte heerst. Daar de vrees bestaat, dat de vraag naar varkensvet ook in de komende jaren steeds beneden het aanbod zal blijven, is het nuttig, dat de boer zich eens In deze toe stand verdiept. Het volgende kan daartoe bijdragen. De oorspronkelijke toestand was zo, dat als spijsvetten werden ge bruikt natuurboter en varkens- en rundvet. De vetschaal trof men voorheen bij de boer zelf en ook bij de gewone man constant op tafel en dan gevuld met varkensvet. De mensen en vooral de hand werkslieden en arbeiders verricht ten aan het begin van deze eeuw een zware hoeveelheid spierarbeid in hun dagelijks beroep, want de werkdag was lang en de moderne machines en hulpwerktuigen, die in onze dagen het werk verlichten, waren er niet. Het is in dit verband eens nuttig te denken aan de grondwerkers zonder bulldozers, draglines en der gelijke; aan de bouwvakarbeiders zonder materiaalliften, betonmolens en kant en klare raamkozijnen en deuren. Men denke eens aan de boer zelf in de oogsttijd aan het maaien van gras en granen met de hand en het rooiwerk in de herfst In modder en kou. Verder zien we hoe auto's, bussen en bromfietsen het verkeer zoveel gemakkelijker hebben gemaakt. Alles tezamen is dit werk belang rijk lichter geworden voor een grote categorie van mensen en daarbij de arbeidsdag verkort. De behoefte aan krachtig voedsel en vooral aan vet, is daardoor aanzienlijk afgenomen. De machinale arbeid heeft dus in belangrijke mate de spierarbeid ver vangen en dit proces gaat nog steeds verder. Hierbij komt nog tot overmaat, dat de huidige, met meer kwalen sukkelende mensheid dan ooit, veelal vetrijk voedsel wordt ontraden, terwijl de propaganda voor de slanke lijn de deur dicht doet. Nieuwe vindingen in de vetwereld Doordat de mensheid heden ten dage „beter eet" als vroeger zoals men dat pleegt uit te drukken en ook als gevolg van de toename der bevolking zou het verbruik van slachtvetten in consumptie toch heel wat omvangrijker zijn geworden, ware het niet, dat men methodes had ontdekt, om goedkope plant aardige vetten en oliën en zelfs traansoorten reuk- en smaakloos te harden en voor menselijke con sumptie geschikt te maken. Daaruit is de thans nog steeds groeiende fabricage van margarine, bak- en braadvet en slaolie ont staan. De actualiteiten van het C.V.I te Utrecht publiceren hieromtrent enige Interessante gegevens. Zo vinden we, dat in Nederland per hoofd van de bevolking zes maal zoveel margarine thans wordt verbruikt als natuurboter en wel 18 kilo tegenover 3. In de periode van tien jaren voor afgaande aan de tweede wereld oorlog was dit verbruik 6,5 kg boter tegen evenveel margarine. In 1953 was het boterverbruik per hoofd van de bevolking gedaald tot 2,8 kg en de margarinecon sumptie gestegen tot 18,2 kg. De boter verloor dus steeds verder terrein, terwijl de margarine hier- Vervolg zie achterpagina-

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1