W Nieuwjaars-rede Burgemeester Venrays Vroede Vaderen vergaderden. Gemeente bevordert bouw van gemeenschapshuizen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zaterdag 4 Februari 1956 No 5 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150653 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.35 BUITEN VENRAY 1 1.15 Wat 1955 bracht en van 1956 wordt verwacht. Alvorens met de behandeling van de raadsagenda te beginnen, gaf de Burgemeester een overzicht over het wel en wee van de gemeente in 1955. BEVOLKING Bedroeg het bevolkingscijfer op 1 januari 1955: 18572, op 1 jan. '56 was het aantal: 19CL0 bereikt, een stijging dus van 448. In 1955 waren er 478 geboorten en 1020 vestigingen; waar tegen over een vermindering stond met 1050 zielen, nl. door overlijden 147 en door vertrek 903, zonder de cij fers van het woonoord Vlakwater. Huwelijken werden er 155 vol trokken. BOU WNIJ VERHEID. In totaal werden er in 1955 274 bouwvergunningen verleend, waar van de bouwkosten zijn geraamd op een bedrag van f 6.017.473. In de particuliere sector werden vergunningen verleend voor de bouw van 46 woningen; 21 her- bouwpanden en 25 premiewoningen, terwijl nog voor een 30-tal wonin gen van eigen bouwers de plannen te Maastricht zijn ingediend. Hiernaast werden afgegeven 22 vergunningen voor de bouw van boerderijen, 15 in de Vredepeel, 4 in Peelplan Zuil, 2 in Oirlo en 1 aan het Veulen. De WONINGWETBOUW Wat de woningwetbouw betreft werden afgegeven vergunningen voor de bouw van 3 duplex-wonin gen, 6 woningen te Leunen en 62 woningen in Venray-Oost, terwijl in het einde van het jaar nog een vergunning kon worden gegeven voor de bouw van 96 woningwet woningen, 84 rond de Hensenius- school, 6 te Oirlo en 6 te Heide. Aan enkele grotere bouwwerken werd in 1955 de bouwvergunning verstrekt en wel voor: Het hoofdgebouw van St. Serva- tius, het magazijnen-complex van het ministerie van Oorlog te Yssel- steyn, het paviljoen St. Jan van St. Anna, de silo's voor de L.L.T.B te Ysselsteyn, de uitbreiding van de lagere school te Ysselsteyn, de uitbreiding van M. Ousters' Machine fabriek en Constructiewerkplaats n.v., het parochiehuis te Oostrum, de uitbreiding van de cartonnage- fabnek van de Gebr. Laurensse en de uitbreiding van de lagere school te Castenray. Hierbij kan nog worden vermeld het gereedkomen en de ingebruik neming van het paviljoen St. Benoit van Huize St. Anna. Ook memoreerde de burgemeester de inzegening van het nieuwe orgel in de parochiekerk St. Petrus Banden. STEDEBOUWKUNDIGE ONTWIKKELING Wat de stedebouwkundige ont wikkeling van onze gemeente be- treft werden in 1955 vastgesteld en goedgekeurd de uitbreidingsplannen voor Oostrum, Castenray, Veulen, Heide, Merselo, Vredepeel en het uitbreidingsplan Venray-Zuid. Verder werden wijzigingen ge bracht in het uitbieidingspian Venray-Oost en het Wederopbouw- plan Venray-kom, terwijl opnieuw werd vastgesteld het weueropbouw- plan Oosu um wegens enkele aan gebrachte wijzigingen. ONTGINNINGEN De ontginning van de Meerselse Peel heeft in 1955 haar voltooiing gekregen, zodat hier voor een 13- tal gezinnen een nieuwe bestaans mogelijkheid is geschapen. Hij memoreerde de plechtige openstelling van de Vredepeel door minister Mansnolt, waardoor aan eeuwenlange twisten een einde is gekomen. INDUSTRIALISATIE Op het gebied van de industria lisatie meende spreker een goede voortgang te constateren. Het complex van de N.V. Inalfa is zo goed ais klaar gekomen en deze N.V. heeft in 1955 reeds met de productie hier te Venray een aanvang kunnen maken. OPENBARE WERKEN Als voornaamste openbare werken noemde de Voorzitter het gereed komen van het eerste gedeelte der stamriool; de totstandkoming van de verbetering der wegen Merselo- Endepoel-Brabantse grens, Klein- dorp-Daiand, Paaidenkopweg Moos- dijk, Timmermannsweg en de wegen in de Meerselsepeel, een en ander met subsidie van de Cultuurtech nische dienst. Verder kwam tot stand de ver betering van de Hoognebroekse grindweg, de Zandhoek&estraat, de Haagse grindweg en Weverslose grindweg. Verder de voltooiing van de uit voering van openbare werken in Venray-Oost en in de kom van Oirlo, terwijl de uitvoering in het woon complex rond de Henseniusschool in een vergevorderd stadium ver keert. Gereed kwam ook op enkele lampen na onze nieuwe straat verlichting. Ook wees spreker op het gereed komen van de waterleiding in Ys selsteyn, welke nog een uitbreiding langs de Deurneseweg zal onder gaan. Waarmede in een grote be hoefte werd voorzien. Ook kwam in 1955 tot stand de automatisering van het telefoonnet te Oirio, Castenray en Ysselsteyn, zodat thans in heel de gemeente deze automatisering gereed is. De N.V. Custers' Machinefabriek en Constructiewerkplaats, alsmede de Cartonnagefabriek van de Gebr. Laurensse, zijn aanmerkelijk uit gebreid, terwijl van een bestaand atelier plannen werden ingediend voor de bouw van een nieuw atelier, waarbij rekening is gehouden met een aanmerkelijke uitbreiding van het bedrijf. LANDBOUW Dat het jaar 1955 ook op het ge bied van de landbouw een ander soort industrie een gunstig jaar is geweest moge blijken uit de groei en de omzet van de Coöp. Zuivel fabriek Venray, alsmede uit de op richting van de silo's van de L.L. T.B. te Ysselsteyn, Daar, waar on geveer 30 jaar geleden zich een woeste Peelvlakte uitstrekte. ONDERWIJS Uitbreiding werd gegeven aan de lagere school te Ysselsteyn, als mede aan die te Castenray. In Venray-kom werd een nood- school ingericht tot meisjesschool. Plannen werden in voorbereiding genomen voor de bouw van een meisjesschool, een school in de Vredepeel, alsmede voor^tweekleu- lerscholen. Uitbreidingsplannen werden op gemaakt voor de huishoudschool. Voor de landbouwschool St Mar- tinus werd de vergunning verkregen dat aan deze school naast de land- bouwcursus ook een cursus in de tuinbouw mag worden gegeven. Voor het B.L.O. werd een marge- regeling vastgesteld, terwijl aan dacht werd besteed aan 't treffen van een regeling voor de nazorg van de kinderen, die tie school verlaten. Verdere punten. De Burgemeester vestigt de aan dacht op de verkoop van een kavel in de Meerselse Peel, waarop een zg. hakselbedrijf zal worden ge sticht. Verder op de verkoop van 2 kavels in de Vredepeel aan de LL TB te Roermond voor vestiging van een groot proefstation voor Zuid-Nederland, ten behoeve van 't onderzoek naar waterbehoefte der gewassen. Verder memoreerde hij de nieuwe wekelijkse markt, 't totstandkomen van de beschutte werkplaats, aan schaffing van een zieken-auto, de beschikbaarstelling van gelden voor oprichting van een openbare lees- zaak en bibliotheek en de groei van de B.B. Verder noemde hij de volgende belangrijke raadsbesluiten: de subsidie-regeling voor kerk genootschappen; een nieuwe ver keersregeling; een credietregeling herbouw; een nieuwe verordening op de vrijwillige brandweer; de subsidie-regeling voor de bouw van gemeenschapshuizen. 1956 Dat alles wat voor 1955 gepland was niet vervuld heeft Kunnen wordem weet spreker voor een deel aan net publiek, dat gronden be nodigd voor de uitvoering van werken vereist in het belang onzer gemeenschap niet toestaat. Is het van de ene kant verheu gend, dat velen bij de afstand van grond tot het aangaan van een minnelijke schikking met de ge meente bereid zijn, helaas is het van de andere kant te betreuren, dat er nog steeds mensen zijn, die soms terwille van futiliteiten hun medewerking halsstarrig blijven weigeren, niettegenstaande zij er zich van bewust zijn, dat zij uit eindelijk door onteigening gedwon gen kunnen en zullen moeten worden om de gronden af te staan. Door hun weigering wordt alleen bereikt stagnatie in de uitvoering van de aan te leggen werken. Men moet toch gaan beseffen, dat de gemeente niet voor haar plezier die gronden tot de hare wil maken, doch dat het in eigendom verwer ven van deze gronden voor de gemeente bittere noodzaak is, ge boden door de expansie van de kom, welke nu eenmaal met geen geweld tegen te houden is. Voor de plannen van 1956 ver trouwde spreker de financiële steun van het rijk te verkrijgen. Die plannen zijn: de aanleg van het tweede gedeelte van het stam riool, de bouw van een gymnastiek zaal, van een meisjesschool, een school in de Vredepeel, uitbreiding van de huishoudschool, de aanleg van de speelplaats bij de St. Petrus Nog 263 woningzoekenden Kleuterschool op de urgentielijst Stamriool kost bijna 9 ton Deze vergadering van de Raad begon met een adres van de VOOR ZITTER aan de jarige kroonprin ses, die door haar verjaardag een nieuwe levensperiode is ingetreden. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de bepalingen van de Grondwet hieromtrent, bracht hij de geluk wensen over aan de jarige en deed mededeling van een gelukwens- telegram, dat namens gemeente bestuur en bevolking die morgen naar Prinses Beatrix was gestuurd. Daarna hield hij zijn nieuwjaars rede, waarvan u elders een verslag vindt in dit blad. Dan begon men volspoors aan de agenda, waarvan het eerste punt natuurgetrouw de ingekomen stuk ken waren. Allemaal goedkeuringen van Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Dan was er nog een afzonderlijk schrijven van de Commissaris der Koningin, waarin de herbenoeming van Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen werd bekend gemaakt. Weth. PUBBEN feliciteerde na mens de Raad de Voorzitter met dit blijk van vertrouwen. 263 woningzoekenden Ingevolge zijn belofte gaf Weth. VAN BOVEN een overzicht over de woonruimtevoorzieningen in het afgelopen jaar en kondigde tevens aan, dat voortaan iedere maand een overzicht gepubliceerd zal worden. Per 1 januari 1955 waren er 197 woningzoekenden ingeschreven. In de loop van het jaar zijn daar 414 woningzoekenhen bijgekomen. 316 Om zowel in de kom als op de kerkdorpen de bouw van nieuwe gemeenschuizen mogelijk te maken, heeft de Gemeente een regeling ont worpen, waarbij financiële steun aan de bouwers wordt toegezegd. Onder gemeenschapshuis wordt dan volgens die verordening ver staan, een gebouw, waarin lokaal ruimte wordt verschaft voor de redelijke behoeften van het plaat selijk verenigingsleven. Men is dan voornemens een rente loos voorschot te geven tot 2/3 van de stichtingskosten (grond-en bouw kosten), mits de stichters aantonen zelf 1/3 te kunnen fourneren. Dit wordt dan een eerste hypotheek. B. en W. moeten echter vooraf de plannen voor deze bouw goed keuren en waar geen gymnastiek zaal aanwezig is, dient een lokaal als zodanig daarvoor te worden gereserveerd en ingericht. Terwijl bovendien bij verkiezingen, in entingen etc. een lokaal gratis ter beschikking moet staan van de Gemeente. In de jongste Raadsvergadering kwam het desbetreffende voorstel ter tafel. Men kon er over het al gemeen mee instemmen en B. en W. werd van verschillende zijden ge prezen om de voortvarendheid, waar mede dit grote probleem werd aan gepakt. De Voorzitter moest er echter op wijzen, dat Ged. Staten dit voorstel Banden-school, de verbetering van de straten gelegen binnen Venray- kom, aanleg van noodsportvelden, de aanleg van een gedeelte recrea tieoord en de verbouwing van het gemeentehuis. Verder de bouw van tenminste twee kleuterscholen in Venray-kom en een in Oostrum. Voor 1956 wordt extra toewijzing bouwvolume verwacht, niet alleen in de sector woningwetwoningen doch ook in de sector premiebouw, zodat de talrijke plannen van particulieren, die reeds deels te Maastricht en in den Haag zijn, alsook die nog niet voor doorzen ding in aanmerking kwamen, zo spoedig mogelijk kunnen worden gerealiseerd. Spreker dacht daarbij aan de verdere bouw van boerderijen in onze Peelgebieden en aan de kern Vredepeel, waar hoogstwaarschijn lijk dit jaar met de douw van een school zal kunnen worden begonnen. Hij noemde de sucnung van een bejaardentehuis waarvoor de plan nen in voorbereiding zijn en met de verwezenlijking waarvan dit jaar hopenlijk een begin zal kunnen worden gemaakt. Dan is er de afwerking van ons straaiverlichüngspian, zodat in dit jaar deze verncnung geneel vol tooid zal zijn. Gasleiding wordt aangelegd langs de Uverioonse weg, Beeaweg en Broekweg. Wat de Industrialisatie betreft, zal het bereikte moeten worden geconsolideerd, terwijl men zien uaarnaast degelijk zal moeten be raden over de mogelijkheid van 'i aantrekken van nieuweindustrieën. Up stedebouwkunuig gebied zal moeten worden gewerkt aan de verdere afwerking van onze uit- Dreidingsplannen, alsmede aan het opmaken van net plan voor de kern ue Smakt en de verdere plannen in onderdelen voor Venray-kom, ais- mede aan hetplanvoorhetrecreaue- oord, hetwelk in bewerking is. Voi dankbaarheid voor wat is be reikt kunnen worden, sprak spreker de verwachting uit, dat ook 1956 een gelukkig en zegenrijk jaar voor onze gemeenschap zou zijn. goed moesten keuren en dat men dus niet hé moet roepen, voormen over de brug is. Inderdaad heeft B. en W. met zorg de toestand gezien, vooral op ver schillende kerkdorpen. Waar op die plaatsen geen zaal is, kan onmo gelijk door particulieren een ren dabel, gebouw worden neergezet. Die taak valt dan toe aan kerk besturen of verenigingen, die echter ook reeds de handen vol hebben aan exploitatie-kosten. De gehele stichtingskosten, zijn voor hen practisch niet te betalen. Hii hoopte, dat ook Maastricht de ernst van de toestand zou zien en de ontworpen regeling zou goed keuren. Fr. JANSSEN wees op een z.i. gevaarlijk punt. En dat betreft dan speciaal de kom. Er wordt geklaagd, dat Venray te weinig zaalaccom modatie biedt. Dat klopt, maar dit is in feite ontstaan door het vroegere patro naat, dat een grote zaal had en op alle mogelijke wijze exploitabel moest worden gemaakt. Op de kerkdorpen ligt de situatie anders. Daar zal geen particulier ooit een zaal bouwen, maar in de kom is die mogelijkheid niet uitge- gesloten. Zeker niet als men weet, dat het gemeenschapshuis zich in de kom uitsluitend beperkt tot het parochieel gemeenschapsleven en niet meer. VERHEUGEN onderstreepte dit betoog. ODENHOVEN wees er op, dat de ouden van dagen b.v., met smart op de bouw van een dergelijk huis zitten te wachten en gaarne de meeste spoed betracht zou zien. Dr VERAART vroeg zich af, of inderdaad in het gemeenschapshuis een zaal zou komen. Dat moet men afwachten. Evenals de inrichting van die zaal. We praten in Venray over zalentekort en gebrekkige ac commodatie, maar wat heeft Venray op dit gebied nodig en kan dit ver wezenlijkt worden zonder steun van de overheid. Zo ja, wie doet het dan Het zou inderdaad prachtig zijn, als een particulier dat deed, maar zijn de eisen er niet te hoog voor? DE BRUIJN meende, dat het kerkbestuur zeker geen bal zou houden in het gemeenschapshuis en dat er voor particulier initiatief nog ruimte genoeg overblijft. Trou wens particulieren hebben ai plan nen ingediend. De VOORZITTER was van mening dat inderdaad in de kom wat zaal- bouw betreft, de voorkeur moet gegeven worden aan particulier initiatief, hoewel hij zich niet ver heelde, dat er grote risico's genomen moeten worden. Dat in het nieuwe gemeenschapshuis een zaal komt voor uitvoeringen e.d. geloofde hij niet, aangezien die bouw wordt aangepast aan de redelijke behoef ten van het parochieel verenigings leven en voor de jeugd. Dat daarin voorstellingen van O. en O. en bals gegeven zullen worden, is ondenk baar. De leden Wismans, Houben, van Dijck en Steeghs vroegen, wat er met de oude gebouwen gaat gebeu ren. Krijgen die ook een bijdrage voor een opknappertje? De VOORZITTER vertelde, dat hiervan voorlopig nog geen sprake is. Laten we eerst zorgen, dat er een regeling is, dat ook op plaat sen, waar nog geen gebouw staat, er een komt. En is die er eenmaal, dan komt er vanzelf een regeling om bestaande gebouwen aan te passen aan de mouernere eisen. Waarna de Raad deze verorde ning zonder stemming goedkeurde. gevallen heeft men kunnen helpen, o.a. door woningtoewijzing, bemid deling bij wonigruil etc. 32 gevallen zijn afgeschreven door vertrek naar elders. Daaruit blijkt, dat per 1 jan. 1956 nog 263 woningzoekenden stonden ingeschreven. Aangezien de bouw van 158 woningen in voor bereiding is, kan enigermate ver lichting van de woningnood ver wacht worden. Al te hoge illussies moet men zich echter niet maken, daar er in het afgelopen jaar 155 huwelijken zijn gesloten, waarvan het merendeel natuurlijk een woning vraagt. Hij gaf verder een overzicht van de urgentie van woningbouw op de kerkdorpen. Oirlo heeft aan de 6 woningen welke worden gebouwd te weinig. Oostrum moet ook meer woningen hebben. Op het Veulen is de nood zeer groot, terwijl ook de uitbreiding van Ysselsteyn voor zieningen vraagt. De Smakt kent vier woningzoekenden, maar de Heide kan met de 6 nieuwe wonin gen volstaan, maar Leunen vraagt er nog enkele. Hij was dankbaar voor de houding van het vragende publiek, die over het algemeen begrip toonde voor de moeilijkheden, waarmede de gemeente zit. Er werden de mensen geen belofte gedaan. Als men de be schikking krijgt over woon ruimte, wordt de urgentie bepaald uit de lijst van woning zoekenden. Dat is mogelijk door de gegevens, die men krijgt op de zittingen van Dinsdagmorgen en Vrijdagmiddag. Dan wordt een advies opgesteld voor B. en W., die de woonruimte toe wijzen. Nu komt het een enkele maal voor, dat het publiek een derge lijke toewijzing afkeurt, maar laten zij dan begrijpen, dat B. en W. misschien hele andere gegevens tot hun beschikking hebben, die voor de buiten wereld onbekend zijn, waaruit blijkt, dat de nood veel groter is, als naar buiten uit bekend is. Er wordt angstvallig voor gewaakt dat niemand wordt voorgetrokken of begunstigd. Landbouwcommissie Door afscheid van het lid Houben moest voor de Commissie van Landbouwaangelegenheden een nieuw lid gekozen worden. Drie stemmingen waren nodig voor dat de heer van Dijk tot opvolger was benoemd. Het voorstel om een privaat rechtelijke overeenkomst aan te gaan met de provincie voor de rioleringen der gemeente onder provinciale wegen (1668 m.) werd natuurlijk zonder meer goedge keurd. Het uitbreidingsplan van de Smakt is allang in de pen. En de raad neemt dan een besluit dat zulk een plan in voorbereiding is om ongewenste bouwplannen etc. te voorkomen. Nu werd wederom hetzelfde besluit gevraagd, omdat het nog steeds niet ter inzage ge legd kan worden, Fr. JANSSEN wilde weten waar om dat nu zo lang duurt. De VOORZITTER wist te vertel len, dat het eerste plan door de Commissie in Maastricht na lang wikken en wegen was afgekeurd. Dus moest er een nieuw gemaakt worden, maar toen ging de ontwer per weg en dus moest daar weer op gewacht worden. Nu de nieuwe stedebouwkundige er is, zal deze zaak beslist niet lang meer duren, hoewel ook de kwestie Holthees, waarmede de Smakt stedebouw kundig (hm) een geheel vormt, nog steeds hangende is. Er zal echter een oplossing voor beide gezocht worden. Onteigeningen. Het voorstel van B. en W. om te besluiten tot onteigening van gron den aan het Veulen en rond de Henseniusschool kon over het alge meen de goedkeuring van de Raad hebben. Op vragen van verschillende leden deelde de VOORZITTER mede, dat het 7 gevallen rond Henseniusschool betrof en 2 op het Veulen. Een en ander van de meer dan 40 die in behandeling zijn geweest. Minnelijke schikking is nog altijd mogelijk en van verschillende van deze gevallen zal die ook zeker komen. De uit eindelijke weigeraars worden ge rechtelijk aangepakt. HOUBEN drong er nogmaals op aan, dat de mensen in minnelijk overleg de zaak zouden regelen. Van gerechtelijke onteigening worden de mensen en de Gemeente niet beter. De mensen kost het geld, de Ge meente tijd. De BRUIJN die tot zijn verbazing gelezen had, dat ook van Osch nog onder de „weigeraars" zat, werd gerustgesteld. Hij is paenter van een stuk en heeft als zodanig er mee te maken. Het gaat echter tegen de eigenaars. Het voorstel werd zonder meer aangenomen. A. W. Franssen, Beekweg 20, heeft indertijd 530 m2 grond ge kocht aan de Hutten weg van de gemeente. Een ander gemeentelijk terrein aan diezelfde weg komt hem echter beter uit en de vraag is nu of hij mag ruilen. Dat vond de raad direct goed. SCHUILKELDERS In de Staatscourant staat een nieuwe bepaling van de Woningwet, die ook moet wordeninpeiastin de gemeentelijke bouwverordening. Het komt in het kort nierop neer, dat, wanneer in een gebouw 2 wo ningen zijn (dus étage of fiaibouw) waarvan de hoofd-woonvertrekken 5 meter boven elkaar liggen, dan moet daaronder een scnuiikeider gemaakt worden, waarin voor alle bewoners plaats is. Fr. JANSSEN noemde het voor Venray een tamelijk lormeie kwes tie, deze bepaling, omdat hier geen etagebouw of fiats gebouwd mogen woxden. Wat niet is kan echter ko men. En spoedig zelfs. Dan is deze maatregel idioot. Niet omdat er geen oorlog meer komt, maar om dat ze dan deze bouw verhindert. Want wie kan een dergelijke scnuii keider, die aan allerlei bepalingen moet voldoen, dan bouwen. Als de gemeentelijke winkelbouw rond de Veidstraat uoor zou gaan, zit men al met het geval en wat dan. Dat gaat duizenden guldens extra kosten, die memand er voor over heeft. Dus worut gestagneerd en de schuilkelder komt er so wie so niet. Hij vond dit een tamelyk dwaze vertoning. Als het Ryk er bijgezet had, wie de meerkosten zou dragen, had hy er vrede mee gehad, nu vond hij het schone theorie waar niets van terecht komt. Onder het motto, wie dan leeft, dan zorgt, werd alsnog deze be paling in de bouwverordening op genomen. En met hetzelfde elan werd aan een inwoner de toeslag voor krot woningopruiming verleend. STAM-RIOOL. B. en W. vroegen Verlof om tot uitvoering over te gaan van het tweede gedeelte van de stamriool a raison van f 358.058. Hiervan be taalt het Rijk 24.673 wegens de aansluiting van het kamp Vlak- wates. De Raad ging daar natuurlijk mee accoord, maar Fr. JANSSEN wilde nu toch wel eens weten, wat die hele stamriool feitelijk gaat kosten: Zonder de bijrekening waren de cijfers, aldus wethouder WINTELS: le gedeelte 545.249, 2e gedeelte 358.058, totaal 903.307. Vergoeding Ryk 24.673, totaal 878.634. Begroting 700.000, tekort 178.634. waar dan nog de bijreke ningen bij zullen komen. Van het eerste gedeelte zal de volgende ver gadering het bedrag ter tafel ko men. Aanpassing aan de landelijke re geling van de ambtenarensalarissen werden verder zonder meer goed gekeurd, alsmede de verkoop van een woning, waarop een gemeente lijke hypotheek rust. De koper neemt ook de hypotheek over. De verwerping van de subsidie aanvrage voor de Ned. Kappers- school te Venray, had de goedkeu ring van de Raad. En de regeling van de bijdrage in de stichtingskosten van gemeens- schapshuizen vindt U elders in dit blad nader omschreven. Protest. Christ, school Het voorstel om aan enkele ou ders een bijdrage te geven voor het reizen van hun kinderen naar de Prot. Chr. school te Boxmeer, ont lokte Fr. JANSSEN de vraag, of 't niet het bestuderen waard is, om nier in Venray een dergelijke school te stichten, omdat hij tot zijn ver bazing gezien heeft hoeveel kinder iederen dag die reis naar Boxmeer moeten maken. Wordt 't misschien tijd om ook hier in Venray derge- iyke school te stichten. De VOORZITTER kon zich voor stellen, zeker bij een verder gaande mdusiriausatie van Venray, dat op een gegeven ogenblik een derge- lyke of openbare school geslicht moet worden. Als daaraan behoeite bestaat, zuilen echter belanghebben den plannen in moeten dienen. Of op 't ogenblik het aantal kinderen daarvoor voldoende is, betwyfelt hij echter. Subsidie-regeling electriciteit. In de rondvraag vroeg vd. STER REN B. en W. om een onderzoek naar een betere regeling voor on rendabele aansluitingen. Nu ont vangen deze mensen 50 pet. in de onrendabele kosten tot een max. van f 250, maar voor te veien is dit te weinig. Is hier niets te maken met een renteloos voorschot. MAAS en HOUSEN vielen spr. bij, terwijl VERHEUGEN vroeg wat de PLEM feitelijk hiervoor deed.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1