a Mits verstandig toegepast kan 't afbetalingssysteem goed werken Kwartjes-actie en Toren Montessori-onderwijs voor Venrayse kleuters! Zilveren Priesterfeest van onze HoogEerw. Heer Deken. Zaterdag 28 Januari 1956 No 4 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT M PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN, MUNCKHOF WF.FKRÏAF) VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIVJSHPER K'WARTSVL II.25' BUITEN VENRAY f 1.41 GROTE STRAAT 28 TELEFOON 612 GIRO 150652 Het zal ondertussen aan veel parochianen wel bekend zijn, dat de Hoogeerw. Heer A. Loonen, Deken van St. Petrus Banden, dit iaar zijn zilveren priesterfeest viert. De eigenlijke datum valt tijdens de Vastentijd, maar door de Parochie zal dit feest gevierd worden op Beloken Pasen, 8 April a.s. Natuurlijk past op een feest een feestgave, een passende feest gave. Uit een circulaire, die alle gezinnen van de parochie St. Petrus Banden in de loop van de volgende week zullen ontvangen, moge blijken, dat de Jubilaris geen prijs stelt op een persoonlijk cadeau, doch dat een geschenk aan onze Parochiekerk, die nog steeds van haar vroegere luister ontdaan is, door hem zeer gaarne zal worden aanvaard. Wij kunnen niet anders dan deze mooie geste ten zeerste waarderen en we zullen gaarne meehelpen aan de totstandkoming van DE KRUISWEGSTATIES, die dan de feestgave zullen vormen. In de genoemde circulaire kunt U het een en ander hierover lezen. Een feest-comité, bijgestaan door een werk-comité, is totstand gekomen en die zullen trachten, de benodigde gelden in te zamelen. Dit comité hoopt, dat alle Parochianen hun vrijgevigheid zullen tonen en meewerken aan alle acties, welke zullen worden op touw gezet. Geregeld zult U in „Peel en Maas" een „barometerstand" aan treffen, om U op de hoogte te houden van de stand van zaken. Wij vragen U dus: Laat U niet onbetuigd. Geeft met milde hand. U zult daardoor niet alleen de feestvreugde van de Jubilaris verhogen, doch tevens bijdragen aan de verfraaiing van Uw aloude St Petrus Banden, waarin nog zoveel ontbreekt! Het bestuur van de kleuterschool in Venraykom wil binnenkort be ginnen met Montessori-onderwijs voor Venrayse kleuters. In verband met plaatsruimte en het daarvoor benodigde materiaal zullen geen nieuwe kleuters wor den aangenomen, maar zal een Montessori-klas gevormd worden uit de kleuters, die thans die kleu terschool bezoeken. Hiervan kunnen 40 kinderen in de Montessori-klas geplaatst wor den. Dit is namelijk het aantal, wat voor dit schooljaar als maxi mum is gesteld. Omdat de ouders hun kinderen voor dit onderwijs moeten opgeven, is het misschien dienstig wat meer te vertellen over dit onderwijs systeem. Dr. Maria Montessori. Het Montessori-onderwijs-systeem is bijzonder aanbevelenswaardig voor het kleine kind, omdat dit onderwijs geheel is aangepast aan zijn gemoedsaard en zijn geestelijke behoeften. Dr. Maria Montessori, die dit systeem haar naam gegeven heeft, was de eerste vrouwelijke medicus in Italië. Zij werkte aanvankelijk in een kliniek voor krankzinnige en zwakzinnige kinderen, die des tijds in aparte afdelingen van de ziekenhuizen werden ondergebracht. De ondervinding leerde haar, dat deze kinderen meer opvoedkundige dan wel medische hulp nodig had den. Daarom ontwierp zij een opvoe- dings- en onderwijssysteem, waar bij o.a. van speciaal ontworpen materiaal gebruik werd gemaakt. Na twee jaren werken met dit sys teem bleken de resultaten verras send. Toen kwam deze vrouwelijke dok ter op de gedachte: als zwakzinni gen door dit onderwijssysteem zich op zo merkwaardige wijze ontwik kelen, wat moet dan deze methode, met materiaal heel aan de behoef ten van het normale kind aange past, dan wel uitwerken? Montessori is toen begonnen met normale kleuters te observeren en zo ontstond het wetenschappelijk opgebouwde systeem van onderwas en opvoeding, dat nu in de ver schillende Montessori-kleuterscho- len wordt toegepast en waar men nu ook in Venray mee gaat begin nen. HET ONDERWIJS. In ons land begon vanuit de RK. Universiteit te Nijmegen de eerste katholieke Montessori-opleiding. Van de leidsters dezer scholen en klassen wordt een grondige kennis van het onderwijs en de kinder psychologie geëist. Zij moet zich enige jaren diep in de kinderstudie inwerken, zodat zij de ontwikkeling van het kind kan volgen en stimu leren, zonder daarbij het eigen initiatief of de zelfwerkzaamheid te remmen. Want juist deze zelfwerkzaamheid van de kleuter krijgt in de Montes sori-klas haar volle kans. Het kind is vrij te werken of te spelen met het ontwikkelingsmateriaal volgens eigen tempo of rythme, zodat het zich geheel zijn eigen aanleg kan ontplooien. Het systeem is vooral opvoed kundig samengesteld. En een van de kenmerkende verschijnselen daarvan is: de beperking van het materiaal, waardoor iedere kleuter maar niet direct kan krijgen, wat hij graag wil hebben, maar het beleefd moet vragen aan een andere kleuter, die het ofwel kan weigeren, ofwel kan geven, waarbij dan na tuurlijk de leidster bemiddelend optreedt. Het ontwikkelingsmate riaal heeft betrekking op de eerste beginselen van de taal, van het rekenen en schrijven, echter alles zintuigelijke oefeningen. De muzikale vorming heeft haar eigen materiaal, zodat ook die grondig wordt verzorgd. De kinderen krijgen kleine spraak- lesjes, die ze erg interessant vinden. Er is verder huishoudmateriaal voor stoffen, wassen, koperpoetsen, schoenpoetsen, zemen etc. Er wor den van al die werkzaamheden kleine lesjes gegeven en het kind leert hoe men koper poetst, stoft enz. Al het materiaal heeft zijn vaste plaats en behalve daarvoor hebben de kinderen zelf de zorg voor hun eigen omgeving. Er worden rythmische oefeningen gedaan en ze leren kleine dansjes, waardoor het rythme en muzikaal gevoel bijzonder naar voren komt. Er wordt ook kleuter-gymnastiek gegeven. Opgave Het zal duidelijk zijn, dat dit systeem van onderwijs kostbaarder is dan het gewone fröbel-onderwijs. De subsidie, welke voor dit laatste gegeven wordt, is voor het Montes sori-onderwijs niet voldoende. Het ligt dus voor de hand dat het schoolgeld wat hoger zal zijn. Hierover kunnen zij zelf nader inlichtingen ontvangen. Want Maan dag a.s. is er gelegenheid om nadere inlichtingen in te winnen en het kind op te geven voor dit onderwijs aan het klooster tussen 2 en 3 uur 's middags en 7.30 en 8.30 's avonds. Er zij nog eens herhaald, dat alleen kleuters worden aangenomen, die nu al de kleuterschool bezoeken en dat er slechts 40 kinderen dit schooljaar, wat dan per 1 Februari a.s. zal beginnen, kunnen worden aangenomen. Het artikel over „kopen op afbetaling en poffen" voor drie weken in „Peel en Maas" verschenen, heeft enige reactie gewekt. En niet alleen over „de ton van de bak kers", die volgens sommigen wel, volgens anderen niet bestaat maar ook over het afbetalingssysteem. Van verschillende kanten is gevraagd naar het voor en tegen van dit systeem, dat al langer hoe meer aanhangers en volgers schijnt te krijgen. Een bij uitzondering deskundige, de heer J. Charbo, kroon- lid van de Sociaal Economische Raad en lid van de com missie, die de Regering rapport over deze commissie moet uitbrengen, heeft hierover op een K.A.B.-avond ln Tegelen enkele behartenswaardige dingen gezegd, die tevens als antwoord kunnen dienen op de gestelde vraag. „Gemakkelyke" voor waarden. Als men de ogenschijnlijk gemak kelijke betalingsvoorwaarden, aldus dhr. Charbo, aan een critische be schouwing onderwerpt, dan blijken deze vaak lang niet even aantrek kelijk te zijn, als zij er op 't eerste gezicht uitzien. De voorstelling van zaken is vaak gunstiger dan zij in werkelijkheid zijn. Dat de verkoper, die het afbeta lingssysteem toepast voor zijn ar tikelen, een zekere rentevergoeding en een risico-premie op de contan te prijs stelt, is aldus de heer Charbo zijn zakelijk goed recht. Niet zelden is, als men een eenvou dig rekensommetje maakt, echter de meerprijs, uitgedrukt in procen ten, veel te hoog. Bovendien laat de koper, aange lokt door de gemakkelijke betalings voorwaarden, zich niet zelden ver leiden tot het aangaan van kopen, welke vooral als hij verschillen de kopen op afbetaling gesloten heeft als een last op het gezin gaan drukken. Als er zich onvoorziene omstan digheden voordoen, geraakt de ge zinsbegroting in de war. Heel vaak aldus spreker, wordt hier het oude gezegde werkelijkheid: Het bezit van de zaak, is het einde van het vermaak. Dat is het, als blijkt, dat men zich overkocht heeft. De maatschappy ont wikkelt zich. Ondanks de gevaren en nadelen, verbonden aan het afbetalingssys teem, zo ging de heer Charbo ver der, behoeft men er geen tegen stander van te zijn in de absolute zin van het woord. De maatschappij ontwikkelt zich en ook het kopen op afbetaling kan men als een soort ontwikke ling zien. Het afbetalingssysteem is tot ge woonte geworden, in Amerika en in Duitsland bijv. nog in veel erger mate dan hier het geval is. Een algemeen verbod van het afbeta lingssysteem zoals deze of gene scherpslijper wel eens propageerT is dan ook volstrekt in strijd met een werkelijkheidspolitiek. Het afbetalingssysteem mits met beleid en met voorzichtigheid toe gepast, kan iets gezonds in zich hebben. Het kan van een stimulerende invloed zijn op de productie, maar van de andere kant kan ook een over de toeren heengejaagd afbe- betaiingssysteem een crisis in de hand werken. Wat dit laatste betreft: al heeft men de conjunctuur-schommelin gen beter onder controle dan vroe ger, niemand kan zeggen, of de wisseling van hoog- en laagcon junctuur voltooid of onvoltooid ver leden tijd is. Mits verstandig toegepast. Zoals in vele andere gevallen kan dit systeem goed werken, nl. als dit verstandig wordt toegepast. Volgens spreker zuilen èn de overheid èn de maatschappelijke organisaties èn het bedrijfsleven èn het gezin in aller beiang tesamen die maatregelen moeten beramen en die voorlichting moe ten geven, die er op gericht zijn, dat de welvaart van het gezin èn daarnaast van de maatschappij zo veel mogelijk gewaarborgd zullen zijn. Van het colportage-systeem toon de de heer Charbo zich een uitge sproken tegenstander. Ook was hij ervoor om het zg. loonbeslag vol komen te verbieden, Sparen, sparen! De heer Charbo toonde zich een groot voorstander van het sparen, niet alleen om het voordeel van de rente te genieten of om over een klein eigen bezit te kunnen beschikken, maar ook, en dat niet in de minste plaats, om de kosten van de meerprijs bij artikelen, wel ke gekocht worden op afbetaling, te kunnen ontlopen. Voor het bedrag van de meerprijs dat een gezin vaak bij het afbeta lingssysteem op tafel heeft te leg gen, kan vaak heel wat nuttigs gekocht worden. In welk licht men ook het sys teem van het afbetalen wil bekij ken en welke propaganda er men ook voor wil maken: sparen en contant betalen blijft beter Welke offers moet landbouw brengen Het Tweede Kamerlid de heer Van Meel heeft aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister tijdens het onlangs gehouden agrarisch congres van do P. v.d. A. medegedeeld, dat ook de Nederlandse landbouw offers zal moeten brengen bij een geïn tegreerde agrarische markt van de Benelux-landen 2. Indien de vorige vraag be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, een uitvoerige uiteenzetting te geven: a. van de sectoren van de Neder landse land- en tuinbouw, die, naar zijn mening, die offers zullen moeten brengen, b. van de aard en omvang van de te brengen offers Onlangs hebben we uit de brief van Vader Bisschop gehoord, wat mede door de kwartjes-actie in dit bisdom is kunnen gebeuren op het gebied van wederopbouw en nieuw bouw van kerken. Hoe in die afge lopen jaren meer dan vijf millioen in kleine en grote gaven is bijeen gebracht en hoe dit geld besteed is kunnen worden niet alleen voor herstel van die kerkgebouwen die door oorlogshandelingen vernield waren, maar ook voor nieuwbouw van Godshuizen, daar waar dit door bevolkingsgroei en -aanwas nodig was. We hebben gehoord, hoe er een einde is gekomen aan deze bis schoppelijke kwartjes-actie, in die zin, dat de parochies nu zelf moeten zorgen en een deel van hun inkom sten voor de bouw van nieuwe kerken af moeten dragen aan het bisdom. Dit houdt dus noodzakelijk in, dat op een of andere wijze de parochies deze actie voortzetten. En nu zijn mede naar aanleiding daarvan grote stukken in de kran ten gekomen, waarin men heeft kunnen lezen, dat deze pastoor, in overleg met zijn parochianen, het zus deed en de ander het weer zo, waarbij dan tevens op verschillen de plaatsen de gelegenheid werd aangegrepen om nog verdere ver anderingen aan te brengen. Dit alles heeft menig onzer aan leiding gegeven om zich te reali seren wat in zijn eigen parochie en in zijn eigen dekenaat gebeurd is. Dan hebben we kunnen constateren, dat in die afgelopen jaren, ondanks het feit, dat we misschien wat ongeduldig waran, in dit dekenaat veel is gebeurd, op het gebied van wederopbouw, herstel en nieuw bouw. Oostrum kreeg een nieuwe kapel, grotere kerk en nieuwe torèn. Oirlo een nieuwe en grotere kerk. In Castenray kwam een nieuwe toren en een stuk bij de kerk. Leunen werd hersteld en verfraaid, Veulen kreeg een nieuwe kerk, Heide kreeg een nieuwe noodkerk, Xsselsteyn werd volledig hersteld eh uitgesteld. De kerk van Merselo werd groter; in Geijsteren en Wanssum kwam een nieuwe en Blitterswijck werd vergroot en vernieuwd. En tenslotte verrees uit zijn as de dekenale kerk de St. Petrus Banden. Uit die simpele opsomming blijkt dus wel dat ook in ons dekenaat duizenden en duizenden guldens ueschikbaar kwamen. Voor een., deel afkomstig van het Rijk en andere bronnen, maar voor net overige uit het bisschoppelijk bouwfonds en de bijdragen der gelovigen. Maar nu deze bisschoppelijke ac tie is stopgezet en de parochies voortaan een bijdrage moeten geven in het fonds voor nieuwbouw van kerken, krijgen we in de verschil lende parochies de een of andere acctie. In ons Dekenaat komt het er practisch op neer, dat van de ge lovigen ook iedere week weer een bepaald bedrag, gevraagd wordt, wat varieert van 20 tot 25 cent per gezinshoofd. En dat men dus de overige collectes handhaaft, alsmede de normale tarieven voor begrafenissen en uitvaarten. Dus dat er praktisch weinig ver anderd, behalve dat dan nu iedere week een collectant ten behoeve en ten bate van de parochie zeif rond komt, in plaats van voor het Bisdom. De verschillende heren pastoors zullen voor zover dat nog niet ge beurd is, daarvan nog wel de nodige mededelingen doen. DE TOREN. Als we dan op een van die acties dieper ingaan, dan is dat Mie van de parochiekerk St. Petrus Banden, dat tevens de Dekenale kerk is. en de hoofdkerk van onze gemeente. Zij heeft daardo.or ook voor de rest van de gemeente en van het deke naat een grote betekeuis. Toen het stopzetten van de bis schoppelijke actie bekend werd en de nieuwe plannen ter tafel kwa men, is direct gezegd, dat de pa rochiale actie van de St. Petrus Banden allereerst gericht zou zijn op de herbouw van de toren. Dat dus al het geld wat overbleef, na aftrek van de bijdrage in het bouw fonds voor nieuwe kerken, bestemd zou zijn voor de opbouw van de toren der Grote Kerk, opdat ook die nu eindelijk weer zou verrijzen. Er is nog al eens geklaagd, dat die toren maar niet gebouwd wordt, maar men realiseert zich dan toen niet, welke grote moeilijkheden de bouw van een dergelijke toren met zich brengt. Kon men voor de kerk zelf wel rekenen op een bijdrage van Mo numentenzorg, voor de toren kan dit niet. Daar is men afhankelijk van een Rijksbijdrage, waarvan de grootte, juist door de kolossaal heid van deze bouw nog niet is vastgesteld, maar die nooit en te nimmer het volle wederopbouw-be- drag zal zijn. Dan is er nog het plan van de combinatie met watertoren, maar ook dat valt niet mee. De toren is een geval op zich en zal tame lijk kostbaar zijn. In 1955 bracht de parochie St. Petrus Banden bijeen in de kwart jes-actie: bij de huis aan huis gehouden collectes f 642.75 door giro-verschrijving f 542.50 bij de collectes in de kerk f 1539.68 Totaal f 8503.93 Dat betekent dus, dat met 1120 gezinnen per gezin per jaar gemid deld aan de kwartjes-actie gegeven werd: f7.60, terwijl verwacht werd dat men f 13 zou geven. Nu heeft men voorde parochiële actie het bedrag wat van elk ge zinshoofd verwacht wordt, terug gebracht in de St. Petrus Banden op f 10 per jaar, waarmee men dus zijn aandeel bijbrengt in de bouw van nieuwe kerken in ons bisdom een apostolaatswerk van de eerste ordeen dat men daar naast een fonds helpt vormen voor de heropbouw van de toren, die niet alleen aan dit kerkgebouw, maar ook voor het stadsbeeld niet te missen is. Blijven we nu onder de maat, dan ondervindt dit bouwfonds er de weerslag van, want de nieuw bouw van kerken gaat nu eenmaal en terecht voor. Er zijn nu eenmaal gezinnen, die zelfs dit tientje per jaar niet bijeen kunnen brengen. Daarvoor is dus nodig, dat anderen, die het wel kunnen, iets meer geven. En dat ook het dekenaat zelf en uit de gemeente enige steun aan dit fonds moet gegeven worden. De plannen voor deze actie zullen binnenkort wel ontvouwd worden. Het is goed, dit bovenstaande dan eens even te realiseren. En dat we ons dan voor de komende jaren voornemen ook dit werk ter hand te nemen. Ons wordt niet gevraagd, om zelf de steenen aan te sjouwen, zoals onze voorvaderen hebben gedaan. Ons wordt wel een offer gevraagd. Laten we dat dan ook weten te brengen 'uetpeinzinqen De gemeente Oisterwijk heeft met enkele andere gemeenten samen eens gepraat en net gevolg daarvan is geweest, dat men vorige week een deskundige daar benoemd heeft tot streek-archivaris, die o.a. tot taak heeft de geschiedenis der be trokken plaatsen eens na te gaan en de verschillende publicaties over die geschiedenis op haar weten schappelijke merites te controleren. Daarmede heeft Olsterwijk een voorbeeld gegeven voor heel Neder land en heefc het de eerste streek archivaris benoemd. We zeggen nu niet, dat als men naar ons geluisterd had, die 't idee al ettelijke jaren geleden naar voren hebben gebraGht voor Noord- Limburg en Oost-Brabant, of zo men wil voor het oude land van Kessel, dat dan Venray de primeur had gehad. Maar naar aanleiding van dit feit willen we nog eens temeer de nadruk er op leggen, dat het de allerhoogste tijd wordt voor Venray en voor de omliggende plaatsen, om ook hier geschied kundige gegevens vast te leggen en te bewaren, als ook om die na te speuren en op te zoeken, wn voor de toekomst niet heel veei verloren zijn. En het wil er bij ons niet in, dat ook voor dit onderdeel van het gemeenschapsleven, geen gemeen schappelijke regeling te vinden zal zijn met andere gemeenten. Terwyl o.i. ook Ged. Staten hiertegen geen bezwaar zullen hebben, omdat hei ook voor de provinciale overheid van belang zal zijn de geschiedenis van het noordelijk deel van Limburg op verantwoorde wijze ter beschik king te krijgen. Misschien dat het Oisterwijkse voorbeeld inspiratie geeft voor Venray. Nieuws uit Venray en Omgeving GKOENE KKUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray, vestigen de aandacht van belanghebbenden op het in het pro vinciaal blad no. 70, van het jaar 1955, no. 4, goedgekeurd besluit van de staten dezer provincie van 3 augustus 1955 tot vaststelüng van een verordening op opslagplaatsen in Limburg. Bovengenoemd provinciaal blad ligt ter gemeente-secretarie afd. I ter inzage..,en is verkrijgbaar ter provinciale griffie van Limburg tegen betaling van f0,20 per exem plaar. Venray, 18 januari 1956. Hondenbelasting Burgemeester en wethouders van Venray vestigen de aandacht van houders van honden op de bepaling van artikel 12 der verordening op de hefnng van hondenbelasting in de gemeente Venray, volgens welke zij, die vóór of op 31 januari 1956 geen aangifie-bujet nebben ont vangen, verplicht zijn voor 20 febr. a.s. aangifte van het houden van een of meer honden te doen door het invullen en ondertekenen van een ter gemeente-secretarie afdeling IV, kosteloos verkrijg baar aangifte biljet. Aan de eigenaars, i.c. houders van honden, weike na laatstgenoem de datum worden aangetroffen, zon der dat daarvan aangifte is gedaan, zal, afgezien van eey eventuele sirafrecnteujke vervolging,'nambts- haive aanslag worden opgelegd tot een veeivoua van net normaal ver schuldigde bedrag. Venray, 18 januari 1956. Stroomle vering te Ysselsteyn De burgemeester van Venray brengt ter kennis van de bewoners van Ysselsteyn, dat de stroom- levenng wat oetreft het net Yssel steyn op 28 januari 1956 van 8 uur af met zeer beperkt vermogen zal geschieden. Behoudens onvoorziene omstan digheden zal deze beperking te 17 uur worden opgeheven. Venray, 25 januari 1956. Dodelyke aanryding te Venray Dinsdagmorgen veroordeelde de Roermondse rechtbank de rijwiel handelaar P. J. uit Merseio, uie op 18 augustus 1954 op ae Merseiose- weg oe vrouw van de landbouwer M. P. un Merselo met zijn auto nad aangereden, tengevolge waai van zij kort daarop overleed, tot een geld boete van f 2UU subs. 20 dagen hechtenis. De rechtbank Roermond Devesugde hiermee het tegen J. uitgesproken vonnis van de kanton rechter te Veiao, waartegen ver dachte beroep had aangetekend. ONGELUKKEN Maandagavond viel de 68-jarige K. J. met zijn fiets op de Stations weg. De ontDouen geneesheer con stateerde een zware bovenbeen- Dreuk. Per ziekenauto werd J. overgebracht naar net ziekenhuis. Spelenderwijs liep het vijfjarige docniertje van de tam. V. aan de Langstraat tegen een passerende nets. Met een enkelbreuk moest de Kleine naar het ziekenhuis worden overgebracht. Hensemusstraat 10 .Venray G. M. BAKtNS Het speciale adres voor uurwerk reparatie. Wekkers in twee dagen kiaar. Ons vakmanschap is uw ga rantie. PoppententoonsteUing Alhier wordt ln begin maart een poppententoonstelling gehouden. H. M. Koningin Junana heeft goedge vonden, dat een aantal poppen van haar particunere collecte en van ae prinsessen op deze tentoonstel ling geëxposeerd zullen worden. Zangersby eenkomst Morgen Zondag zal een zangers bijeenkomst te Venray gehouden worden, welke is georganiseerd door de St. Gregori us vereniging in het oisdom Roermond. Om 3 uur zal voor de kerkkoren uit de dekenaten Gennep, Horsten Venray, in ue aula van het gym nasium alhier, een concert wurnen gegeven door het SacramentsKoor van Breda, o.l.v. L. Toebosch. Dit koor zal poiyione kerkzang en een aantal voiKsnederen ten ge hore brengen. Dan zullen de aan wezige zangers een motet uitvoeren, dat zij reeds geruime tijd heoben ingestudeerd. De middag wordt besloten met gezamenlijk gezongen completen in ue Rectoraatskerk. Boerenkop el naar Sittard Donderdag 2 Febr. zal de Rodse Blaoskapel naar Sittard gaan, om daar uit te komen in net grote to urnooi boerenkapelien om het kampioenschap voor Limburg. Vorig jaar werd zij 2e en won Vaesrade het kampioenschap. Auto-ongeluk Woensdagmiddag werd tussen Oirlo en Castenray, een kind over reden. De 10-jarige B. wilde op net- zelfde moment een kar passeren, dat een personenwagen er langs reed. Ze werd aoor de wagen ge grepen en opzij gewoi pen. Met een gebroken been werd zij naar het ziekenhuis overgebrachc. De personenwagen vloog over pe kop en ramde een muurtje, voordat hij zwaar gehavend meef nggen. De bestuurder P. kwam met ue schrik vrij.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1