m 10% wMiï - Een school aan de Wisselmeren SPORT 77;W6k7. Albert Heijn 49 ct WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Hand-en spandiensten. Uit„Peel en Maas" Voor de Politierechter Kerkelijke Diensten. De beste thee en bovendien Zaterdag 14 Januari 1956 No 2 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS mrcDTPMTiPDDi re a -♦ f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIR».A VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 1S0652 ADVERTENTIEPRIJS 8 cl. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 Carla Holla schrijft Beschavingsschool in Tage „Zullen we dan a.s. Maandag, (1 December 1952) maar beginnen, Pastoor Dan kunnen we morgen op de „Juo" (varkensfeest) nog de kinderen uitnodigen om te komen Dat was het einde van een ge sprek op 27 November, toen er gevaar dreigde, dat de Zending aan het Tage-meer een schooltje zou beginnen. En zo gebeurde het, dat op 1 December op het „fuut-fuut-fuut" van een soort scheidsrechterfluitje 33 kinderen uit de rimboe kwamen opduiken om voor het eerst van hun leven naar school te gaan. Een klein beetje schuw en onwen nig en toch ook vol kinderlijke belangstelling om het geen komen zou, arriveerden ze. Al gauw waren ze neergehurkt en de litanie van Alle Heiligen hielp ons bij het geven van namen. De naam van hun „tuma" (volksgroep) fungeert als familienaam en zo kan het gebeuren, dat er onder zo'n aantal kinderen maar drie verschillende namen voorkomen. De volgende dagen zouden we nog vaak horen „Soetere, ania eka igaga (Zuster ik ben mijn naam verloren). Als eerste punt stond op het program: kruisteken leren maken, daarna zangles, lezen en tellen. Heel populair is hier de canon: Vader jacob in de Ekagi-taal: Joka kaga 2 keer Bedo mana tete 2 keer Anigoou 2 keer Anigoou 2 keer Dat betekent in het Hollands: lui kind, sta op, de vogels fluiten, sta op. Het klinkt best, probeer het maar Nu begint de leesles en daar de school in de openlucht gehouden woidt, is de belangstelling van niet schoolgaande dames en heren even groot voor die wonderlijke figuren, die op het schoolbord komen, als van de jeugd, Op deze zelfde eerste December dag begon de Pastoor met de bouw van een kerkschool en .de belang stelling van de kinderen gaat meer uit naar al die palen, die naast ons uit de grond verrijzen en wat men de nieuwe school noemt, dan naar de tekens, die betiteld worden met: uo, lo, oaa (water, veer, huis). Even gaat het goed, tot op 'n regenachtige dag de school niet in de openlucht gehouden kan worden en wij de tweede periode krijgen in de geschiedenis van de bescha vingsschool: tot dit doel wordt onze huiskamer in gebruik genomen. Dat is wel naar de zin van de kinderen en bij het eerste teken holt men het hardst, want.... bij de Zusters staan twee hutkoffers in de kamer, die tot bank gecamou fleerd worden en of het gaat of niet, er zitten twee rijen kinderen achter elkaar op. Het schoolmeubilair bestaat uit een eigen gemaakt letterbord met telraam en een lei, die we van een Pastoor kregen, die een uur of zes van ons verwijderd woont brengt een bescheiden uitkomst in het probleem: schoolbord. De aandacht van de kinderen is nu wat meer geconcentreerd... niet op uit de grond rijzende palen, ook niet op: uo, io, oaa, maar op de spulletjes, die aan de wand hangen, op alles wat ze maar zien, „Mee ena. papaado enaauto, kapogeje wedaba" ('n mens, wijzend op het H. Hartbeeld, een prachtige spiegel kijkend naar een fotolijst en dan wijzend naar de boekenkast: kapo geje wedaba, wat een boeken En sommigen, die al wat meer bekend zijn, lichten de anderen in, dat daar in die hoek de „menanji" staat, dat is de koffergramofoon. In zo'n omgeving kan je toch niet vragen om naar het bord te kijken naar die gekke figuren, terwijl er zoveel moois te zien is. De beste oplossing lijkt mij dan ook, dat wij eerst, alles goed gaan bekijken en ze zich een voor een mogen gaan spiegelen in dat mooie glas. Natuurlijk moeten ze ook de „menanji" horen Nu kan de school beginnen en sommigen leren vlug en goed. Intussen zien we uit naar de dag, waarop we in de nieuwe school zullen gaan, want de kinderen moeten zelf iets kunnen doen, wat in deze kamer onmogelijk is. Maar er is hard gewerkt buiten, het nieuwe gebouw, waarvan dak en bewanding uit riet bestaan, nadert zijn voltooiing. Met Kerstnacht wordt de kerk in gebruik genomen en 6 Januari op het feest van Driekoningen zijn ook de gevlochten riexen matten aangebracht, die overdag de school van de kerk zullen scheiden. De ladder behoort tot de onmisbare schoolinventaris om 's morgens de tussenwand naar beneden te laten en 's avonds weer op te rollen. De verdere spullen gaan in een kistje en dat neemt de juf voorna school mee. Onze schoolbanken bestaan alleen uit lage knielbankjes en om de kinderen van een tafel te voorzien, verzamel ik alle stijve kartonnen, die binnen mijn bereik komen. De periode van leitjes slaan we gewoon over, om de eenvoudige reden, dat we ze niet hebben en we beginnen met papier en potlood. Blokschrift leren de kinderen vlug en gemakkelijk, tellen kennen ze goed, de Kapauku is een echte han delaar. De abstractie is voor hem wel erg moeilijk, misschien nog moeilijker als voor 'n Hollands kind. Als leermiddel doen glazen knik kers en rietstokjes buitengewone dienst. Sinds kort kregen we tel- raampjes, dankzij het meeleven en de hulp vanuit het vaderland. Nu de leesles. Om te beginnen: leesboekjes kende de Ekagimana niet. Alleen een gestencild gebeden boekje, katechismus en bijbel. En toch ben je op het letterbord gauw uitgeleerd. Er werd dus maar over gegaan tot het samenstellen van een boekje. Als eerste inleiding in de lees kunst en tevens als kleine over brugging naar het gebedenboekje. Zo begon er midden in de rimboe een extra drukkerij ten behoeve van de beschavingsschool in tage. Er werden dertig boekjes getikt, die voor het eerste begin nodig zouden zijn. Een ongekende weelde, dat je uit een echte „kapogeje" mag lezen. Even moet ik nog vertellen, dat we ons schoolbord, dat zij een'stukje bord en een pot schoolbordenverf wat hebben kunnen vergroten. De Katholieke Illustratie is af en toe een dankbaar middel om de aller kleinsten een half uurtje zoet te houden, Hec aantal leerlingen groeide in tussen tot twee en veertig, d.w.z. op papier. Natuurlijk kan men van kinderen, die zo'n vrijheid gewend zijn niet verwachten, dat ze nu zo maar een, twee, drie ter ere van die „Soera- ba ja" mensen iedere dag naar school komen. De gewone verontschuldigingen zijn dan: Poto uünee, didi kaa, igapu kaa, edi kaa, (ik ga ver weg, van pijn, van honger, door de regen en ik heb geen zin). Toch zijn deze redenen niet altijd de oorzaak van het hoge aantal verzuim. De Zending probeert steeds weer opnieuw de kinderen weg te houden van school. Het gemiddelde aantal bezoeken zal zeer zeker langzaam aan beter worden! Dat de duivel zich weertis logisch, hij wordt aangerand in zijn rijk. Hoe veilig de gedachte, dat O.L.Heer het toch zal winnen, daar we op vertrouwen! Wie bid er voor? Zr. CARLA HOLLA Aan de heren Gerard Poels en Jac. van Dijk. werd voor f 6470,98 gegund het bouwen van twee woont huizen voor rekening van de heer Th. Slits nabij destroohulzenfabriek. In de goedkope winkel van Fr. van Opbergen kon men voor 34 ct. een pond gebrande koffie kopen. 23 Januari 1909 - De heer Hendrik Janssen werd benoemd tot postbode te Bakel. 22 Januari 1910 Het liefdadigheids-concert ten bate der St. Vincentiusvereniging werd gegeven, waarvan de opbrengst nogal meeviel. Dat men zich in onze goede va derland nog al eens dik maakt over „onze hand- en spandiensten is bekend. Ter illustratie hiervan dan nog een redactionele opmerking, die wij vonden in de „Soester krant": Het is niet mijn bedoeling oude koeien uit de sloot te halen en in Uw herinnering terug te roepen het kabaal, dat destijds in Neder- derland ontstond, toen het in be paalde kringen was doorgedrongen dat men in Indië indonesiërs bijv. aan de wegen liet werken, inplaats van belasting te laten betalen. Toch lijkt het mij nu wel leuk, dit te stellen naast het bericht in de bladen, dat de gemeente Venray het „belasting betalen in natura" niet wil afschaffen. Mogelijk, dat de burgers van Venray wel iets voor afschaffing voelen, doch B. en W. niet. B. en W. verwijzen naar het grote wegen net in Venray en zeggen dit niet intact te kunnen houden zonder de verplichte „hand- en spandiensten" die de gemeentenaren per jaar moeten verrichten. Evenals iit in het v".m. Ned. In dië het geval was, kan de verplich ting om te werken worden afge kocht. In Indië gaf men de mensen, op de dagen dat zij werkten, voeding, maar dat schijnt er in Venray niet bij te zjjn, ergo waren de voor waarden in Indië voor de „heren diensten" gunstiger dan in die Lim burgse gemeente. Wij Nederlanders zijn toch af en toe rare druiven. Lang voor de oorlog werd er in ons vaderland hier en daar lawaai gemaakt over „koloniale" toestanden in Indië en bedoeld werd dan o.a. het werken aan wegen enz. in belastingvorm en nu, anno 1955, zetten we zonder commentaar in de krant, dat een vrij grote gemeente in ons land (en misschien zijn er nog wel meer?rustig de burgers kan verplichten voor haar te werken. Ik durf het haast niet neer te schrijven, maar is de afkoopmoge lijkheid feitelijk een soort „poenale sanctie?" Wanneer we het verhaal eens vertellen aan de heren der indone- sische delegatie, die in Geneve onze onderhandelaars trachten te tukken, dan konden zij in de Nato ten bewijze dat bij ons nog altijd de „koloniale onderdrukkersgeest" leeft, verwijzen naar Venray met zijn „herendiensten". van 18 Januari 1908 De heer H. C. Janssen, onder wijzer te Oirlo, werd benoemd te Erp(N.Br.) LAND EN TUINBOUW De toekomst van de moderne stal We denken wel eens, dat de Hol landse boer moderne opvattingen en methoden heeft en een voor beeld is voor zijn collega's in andere landen. Dit is niet helemaal juist, want wanneer men bijvoorbeeld eens een kijkje neemt in een Zweedse vee stal, zoals onlangs in de buurt van Malmö in bedrijf is gesteld, komt men tot de conclusie, dat men hier in de loop der jaren hetideaal.dat iedere veeteler op het gebied van arbeidbesparing, mestverwerking en melkproductie koestert, heeft bereikt. Het spreekwoord „De cost gaet voor de baet uit" heeft de eigenaar van dit bedrijf in practijk gebracht. De gehele stalvloer, niet alleen onder het vee maar ook de loop- paden en mestgoten zijn belegd met een aaneengesloten laag rubber; ook de wanden zijn hiermee tot manshoogte bekleed. Dit maakt het mogelijk de zinde lijkheid tot het uiterste op te voeren en te handhaven; in geval van be smettelijke ziekten is desinfectie zeer gemakkelijk. Natuurliik is deze rubbertoepas sing in zijn allermodernste vorm kostbaar en momenteel nog slechts op zeer kapitaalkrachtige bedrijven mogelijk. De practische resultaten, die in deze nieuwe stalaanleg worden be reikt, zijn echter zo opvallend, dat ook de veehouder, voor wie dit voor lopig nog een toekomstideaal moet blijven, er met enthousiasme ken nis van zal nemen. Naast deze modernisering in aan leg heeft men ook de nieuwste snufjes op het gebied van melkhy giëne en mestverwerking in prac tijk gebracht. Deze kenmerkende verbeteringen in de stal van de toekomst hopen wij later te bespreken. Kort na de oorlog is een groot aantal huwelijken gesloten; sinds dien zijn de huwelijkscijfers boven het vooroorlogse niveau gebleven. Gebleken is, dat meer huwbare per sonen tot een huwelijk komen dan vroeger en dat onder de jongeren meer gehuwd wordt dan vóór de oorlog. Daar staat echter tegenover, dat ook het aantal echtscheidingen is toegenomen: in 1954 waren er 24 scheidingen per 10.000 echtparen tegen 18 in 1938. De jaren 1946 en 1950 uitgezon derd, is in de periode 1938—1954 het aantal emigranten groter ge weest dan het aantal immigranten; in de jaren 19511954 bedroeg het aantal emigranten 20 pet. van het geboorte-overschot. De migratie in het binnenland is nog altijd kleiner dan vóór de oorlog; de noordelijke provincies en Zeeland verliezen daarbij mensen aan de westelijke en centrale provincies, de laatste jaren ook aan Brabant en Limburg. Er wordt meer gehuwd dan voor de oorlog Tijdens ,en na de tweede wereld oorlog is de Nederlandse bevolking met bijna twee miljoen toegenomen; op 1 Januari 1955 telde zij 10.680.023 zielen, zo blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het geboortecijfer bedraagt thans 22 per duizend, tegen 20 vóór de oorlog; dit is voornamelijk een ge volg van een hogere huwelijksslui ting: het aantal geboorten per duizend gehuwde vrouwen van 20 49 jaar is ongeveer gelijk aan het vooroorlogse cijfer. Het sterftecijfer, dat in de oor logsjaren belangrijk was gestegen, had reeds in 1946 het vooroorlogse peil van 8,5 per duizend weer be reikt en bedraagt thans ongeveer 7,5 per duizend; bij de mannen is het in het algemeen iets hoger dan bij de vrouwen. Beugelmatch Noord-LimburgBrazilië? Noord-Limburg is nog de enige plaats in ons land, waar de beugel- sport wordt beoefend. Rondde eeuw wisseling telde men in die streek honderden banen, maar thans zijn deze te tellen op tien vingers. Maar dank zij de belangstelling van vele jongeren en uitstekende wedstrijd reglementen, blijft de animo be staan. Onlangs kwam nog een nieuwe vereniging de gelederen van de beugelbond versterken. Bovendien kreeg deze sport een extra stimulans, doordat in... Bra zilië een beugelclub werd opgericht onder de naam „Ons genot". De Noordlimburgse emigranten H. v. Ass uit Ysselsteyn en Michels Heide, hebben n.l. in dat verre land een heuse beugelclub gesticht ten einde hun geliefde bezigheid te kunnen blijven beoefenen en andere mee telaten genieten met deze aan trekkelijke en mooie sport. En het zou ons helemaal niet verbazen, als binnen enkele jaren de beugelmatch: NederlandBra zilië zou plaats vinden in destreek waar dit spel thans nog zijn be oefenaars heeft. Deze man verscheen voor de groene tafel met het gevoel van: „Er is toch geen recht in de wereld" De wet had hem dwars gezeten vanwege de lindeboom voor zijn venster. Die linde was daar groot geworden en tot grote omvang ge komen onder het troetelend oog van een gemeente uit de omgeving. Maar hoe voorspoediger de linde groeide, des te duisterder werd het in de woning van deze man. En na vele jaren besloot hij, dat er iets aan moest'worden gedaan. Hg ging naar de gemeente en vroeg of men de boom wilde snoei en. Prompt kwam er enkele dagen later een gemeentelijk iemand eens kijken. En verder gebeurde er niks. Toen ging hij opnieuw naar de ge meente en schoof daar zijn erger nis onder een loket door. Weer kwam iemand kijken, nu uit een hogere loonklasse. En weer gebeur de er niks. Nu besloot de man, dat er defi nitief een einde aan moest komen. Hij begaf zich naar het gemeente huis en legde daar alles uit, van de linde af tot zijn schemerige voor kamer toe. De ambtenaar luisterde meewa rig en schreef alles op. Met de voortvarendheid, die vele onzer gemeenten eigen is, werd de zaak nu aangepakt. Het duurde slechts enkele dagen of er kwam een zeer deskundig persoon, beladen met papieren, duimstokken en kenners blikken. Hij mat de linde en het huis, hield zijn^hoofd scheef, naar links en naar rechts, tekende het een en ander op en vertrok. Overi gens gebeurde er ook deze derde maal niks. v Deze man was een fatsoenlijk burger en iemand die niets liever doet dan wandelen óp de paden der wet, zich vermeiend in de ze geningen der democratie. Hij nam zich voor geen vierde maal naar het I gemeentehuis te gaan. Hij besloot nu een brief te schrijven, want er werd toch aan de riolering gewerkt in zijn straat. Nu kan er meteen iets gebeuren aan die lindeboom, dacht hij naïef. Hij nam een vel briefpapier, be drukt met zijn naam en adres. Hij schreef daaiop aan de edelachtbare heer wethouder, hoe het stond met die linde. En hij vroeg eerbiedig of het obstakel wat kon worden be snoeid. Maar een antwoord kreeg hij niet. Daarop nam de man de'snoei- schaar ter hand, klom in de boom en maakte er in enkele uren een uit zijn krachten gegroeide hyacint van, een soort van knotlinde. Nu werd de gemeente plotseling actief. Zij stuurde een politiedie naar en die gaf de man een pro cesverbaal wegens vernieling van een gemeentelijke linde. „Ja, zei de officier, 't is mij an dersom overkomen. Er kwam een gemeentewerkman zeggen, dat ik mijn boom moest snoeien. Maar twee dagen later hoefde het al niet meer. De gemeente had het zelf al gedaan en de trots van de buurt is veranderd in een soort Venus van Milo. Nu ben ik een ouderwets man. In mij leeft de gedachte, dat de gemeente niets wederrechtelijks doet. Daarom heb ik het wetboek opgeslagen en zie: art. 714 van het Burgerlijk Wetboek spreekt over ellen en palmen, maar zegt ook, dat er onder bepaalde omstandig heden na aanzegging moet worden gesnoeid. Maar als de gemeente mijn boom mag snoeien, dan mag de verdachte ook de boom van de gemeente snoeien. Daarom eis ik vrijspraak". De rechter was het ermee eens en de snoeier werd vrijgesproken. Hetgeen overigens geen vrijbrief is om van alle gemeentelijke bomen rietstengels te maken. Kijk liever eerst art. 714 W.B. na, als u zoiets zou willen. 15 tot 21 Januari PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week KAPELAAN KEIJSERS Tweede zondag na Driekoningen. 6 uur lm. v. overledene; 7 uur lm. v. parochianen; 8 uur lm. bij gel. v. 40-j. best. v. Herw. Levenskracht; 9 uur kindermis Piet v. Hoof; 10 uur hoogmis v. Piet Derks en echtg.; 3 uur kinderlof; 7 uur rozenhoedje en lof. Maandag: H. Marcellus. 6.45 ziele- mis v. alle overl. parochianen; 7.30 lm. overl. fam. van Haren; 8.15 uitvaart Cath. Arts-Huisman; 9.30 pl, huwelijksmis voor bruidspaar v. Berkum-Jansen; 7 uur zielelof en rozenhoedje. Dinsdag: h. Antonius, abt. 6.45 lm. Hendrica Willems, echtg. van Hub. Jansen; 7.30 lm. overl. fam. Peeters-Claassens; 815 gest. jrd. Leonard Smulders (2kl); 9 uur pl. huwelijksmis voor bruidspaar van Hoof-Wilsers. Woensdag: feest van St, Petrus Tot en met j Doe Uw tas wijd open voor de vele voordelen, die Albert Heijn er deze week weer instopt. Daar is allereerst de befaamde AH-thee. Zo krachtig, zo geu rig en10% voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk. Bovendien deze week bij aan koop van 1 pak AH-thee: 3 zware Delicata chocolade repen voor slechts 49 ct. Dit is Albert Heijn nog niet genoeg. Hier is voordeel nummer zoveeldank zij de lage prijzen bij Albert Heijn kunt U als het ware ongemerkt sparen voor een AH-klantenobligatie groot f 49.-, met het zo welkome jaarlijkse voordeel van rente en winstaandeel 1 (Vorig jaar 7 °/0l) 500 gram Holl. Bruine bonen 39 Capucijners 41 - 35 Groene erwten 34 - 27 Spliterwten 41 - 35 Een sappige rookworst 'n zware van ca. 250 gram 99 Zaanse snijkoek grote koek per stuk 39 PRIJSVERLAGING Grove Siamrijst droogkokend 500 gram 42 Dik vet Spek gerookt 500 gram I09 Erwten met gesneden worteltjes groot blik 53 EXTRA AANBIEDING t/m 18 JANUARI: Gemengde toffees Hazelnoot, chocolade, vanille en pepermunt in cellofaanzak 250 gram 49 A.H. lucifers (normaal of vestzak2 pak van 42 voor 3# Volvette Goudse kaas belegen 500 gram 159 extra belegen 500 gram 169 oude meikaas 500 gram 179 18 januar i 08 b'l ieder pak -78-84 of 94ct zware ehoeoia<fe ^Pen voor """scotch) Drié goed* redenen om bij AH te kopen de beste kwaliteit de laagste prijzen rente en winstaandeel

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1