Kopen op afbetaling en poffen Venray's „toer" practisch verdwenen SPORT Komt er een nienwe kerktoren Kermis Venray Zaterdag 14 Januari 1956 No 2 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT QROOTÉSTRAATV28 FIRTELEFA S12EN QIROC1606°2 WEEKBLAD VOOR VEN RAY EN OMSTREKEN PRIJ!RPER KWAETAALf' We leven, zoals men dat zegt, in een tijd van hoogconjunctuur. Er wordt goed geld verdiend en men laat dat geld goed rollen. De omzetten in de verschillende bran ches zijn steeds stijgende. Brom fietsen, electrische wasmachines, naaimachines, radio's en vele andere luxe artikelen worden gretig ge kocht. Ook in ons Venray, waar de koop op afbetaling en nuurkoop reeds grote vormen heeft aangenomen. We spraken met een radio-han delaar, die vertelde, dat het grootste deel van zijn omzet verkoop op afbetaling was. En we weten allen, hoe dikwijls de deurbel gaat voor handelaren in alle mogelijke artike len, die de goe-gemeente de voor delen van hun radio's etc. aanprijzen en tevens die o zo gemakkelijke betalingsvoorwaarden als lokaas gebruiken voor de verkoop. En inderdaad wordt ook veel van die spullen aan de deuren gekocht. Een dergelijke vertegenwoordiger hebben we ook eens naar zijn be vindingen gevraagd en hij kwam er rond voor uit, dat er goed geld voor hem te verdienen was. Mits men maar praten kon en die afbetalingsvoorwaarden zo gunstig mogelijk naar voren kon brengen. „Dan tippelen ze er nog al eens in" was zijn spontane en eerlijke mening. De post mag niets vertellen, maar ook zij weten, dat ondanks de vele textielzaken in onze gemeente er ook nog veel gekocht wordt via post-order-zaken ergens in Neder land, ook alweer omdat die zulke gemakkelijke betalingsvoorwaarden hebben, waarna geen haan kraait. Hier durft men niet zo openlijk op afbetaling aandringen. Op zich zelf is dat afbetalings- systeem niet verkeerd en kan zelfs in enkele gevallen een zegen zijn. Maar vele mensen zijn zwak en gaan verplichtingen aan voor maan den en jaren, terwijl ze feitelijk op hun vingers uit kunnen tellen, dat een en ander onmogelijk kan. Men probeert dan, omdat buur vrouw het ook zo heeft, het on mogelijke mogelijk te maken. En papa cue meent, dat hij niet onder behoeft te doen voor zijn collega op het werk, gaat ook eens inior- meren wat en hoe het zit met die financieringen van brommers etc. en ook hij zet zijn handtekening onder een papier met vele kleine lettertjes en tekent zich daarbij aan de galg. Kinderbijslag Want alles moet uit de kinderbij slag komen. Het loon gaat dik op in het huishouden en de kinderbijslag is de reddende engel, die alles dan in het reine moet brengen. Maar diezelfde kinderbijslag wordt ook verwacht bij de bakker, de slager, de kruidenier, de textiel winkel hier ter plaatse. Want die kinderbijslag zo om de drie maanden is een prachtige spaarpot, die echter dikwijls al twee, drie keren op is, voordat hij wordt uitbetaald. Want men heeft er dit voor ge kocht, dat voor gekocht en allemaal op de pof en het einde van het liedje is, dat als de kinderbijslag wordt uitbetaald slechts een klein gedeelte van de schuld kan worden afgelost en de rest blijft staan kraaien. Overdreven zegt U Weet U dat een voorzichtige schatting van wat op de pof geleverd is alleen bij de Venrayse bakkers en dus heden nog in de boeken staat te „kraaien" op f 100.000.wordt gesteld. Ja, U leest het goed. Voor de aller noodzakelijkste levensbehoeften moet in Venray nog een ton betaald worden. En dat daar duizenden guldens bij zitten van mensen, die in een half jaar tijds wel geld hadden of tenminste daarvoor getekend heb ben, om een brommer, wasmachine, naaimachine, radio, accordeon e.d. te kopen. De brandstoffenhandelaren zijn niet voor niets begonnen met een zwarte lijst en de kruideniers over wegen al lang hetzelfde. De uit voering is alleen wat moeilijker. En vraagt dan eens de banket bakkers en de textielhandelaren, men staat verstomd van wat die mensen weten te vertellen. Artikel 326 W. v. Str. Men kan vragen, hoe dit nu allemaal komt. Bepaalde onwil kan men de meeste mensen niet toe dichten. Men heeft uit noodzaak en nog meer omdat buurvrouw of buurman ook zo iets heeft, ver plichtingen aangegaan, waarvan men de draagwijdte niet door had. Maar iedere vervaldag staat de man met de kwitantie voor de deur en dan blijkt die prettige relatie een heel boze relatie te worden als er geen centen zijn. Dus moet de bakker, de kruidenier e.a. wachten. En die blijven wel wachten. Dat hoort zo bij de service. Die laten zich nog met het smoes je van de kinderbijslag in het riet sturen. En dan wordt het weer ge vaarlijker, want de verleiding is dan groot om dat zelfde smoesje ook elders te gebruiken. Het wordt ook inderdaad gebruikt, soms zelfs met het motto: dat men van een kikvors geen veren kan plukken. Afgezien van de morele conse quenties vergeten deze mensen ech ter een ding en dat is het Wetboek van strafrecht, dat in art. 326 zegt, dat degene, die met dergelijke smoesjes een verkoper beweegt tot de afgifte van enig goed, of tot het aangaan van een schuld, als schuldig aan oplichting gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. En dit wetsartikel wordt inder daad in het geweer geroepen voor hen, die de kinderbijslag als een soort St. Nicoiaas beschouwen en 'n onuitputtelijke bron om goederen binnen te krijgen op de pof. Het wordt hoog tijd, dat er van overheidswege iets aan het afbe talingssysteem wordt gedaan om vele mensen tegen zichzelf te be schermen. En als vandaag of morgen de levensmiddelen-zaken besluiten om een zwarte lijst in te gaan voeren, dan is dit bittere en harde nood zaak, maar zullen daarnaast vele geziimen zijn, waar men dan ar moede lijdt en waar weinig of niets op tafel zal komen. Terwijl bovendien nog altijd de politie dreigt met het wetboek in de hand om wanbetalers en oplich ters bij de kraag ie grijpen. Men zal zich dienen te realiseren, dat ook de kleine middenstander niet alles op zijn rug kan blijven nemen en, dat een keer de bom on herroepelijk barsten gaat. Dan is het te laat. Zo ooit, dan geldt hier vooral, bezint eer ge begint.... Wederom een stukje folklore ten dode opgeschreven De wereld streeft naar eenvoud naar vereenvoudiging. Dit geldt niet alleen de kunst of de gebrui ken in de kerk, het gaat ook op voor voedsel en kleding. En het is opmerkelijk, dat vooral wat de kleding aangaat het westen de toon aangeeft, niet het oosten. De grote westerse centra bepalen, welke de overheersende klederdracht zal zijn onder de volkeren. Zo geraakt de fez in Turkije hoe langer hoe meer verdrongen door de vilthoed en wordt de japanse kimono geruild door een europese, of noem het amerikaanse japon. Deze nivellerende invloed doet zich ook binnen nationale grenzen gevoelen: Ook in ons land verdwijnt langzamerhand de klederdracht in streken en plaatsen: we noemen Edam, Urk, Twente, Brabant en Zeeland. We kunnen ook dichter bij huis blijven, hoeveel vrouwen dragen in en om Venray nog de oude „toer". Ze zijn al langer hoe zeldzamer aan het worden en het is nu zo dat de draagster er van opvalt en dat men hoort: hé, daar is_nog een ouderwetse toer. Ook in de kerkdorpen wordt de toer nog maar zelden gedragen en er zijn nog slechts enkele boerin nen, die niet van deze traditie wil len scheiden en de toer blijven dragen, al gaat deze vasthoudend heid met vele moeilijkheden ge paard. De Venrayse „toer' We hebben het nu de hele tijd over „toer", als de feestelijke witte muts met linten en bloemen, zoals we die nog kennen. Maar deze muts bestaat feitelijk uit drie delen. Dat is eerst het zwarte mutsje, wat op het hoofdhaar gedragen werd en dat als bescherming en ondergrond diende voor de witte muts, die daar boven op werd gezet. Het zwarte mutsje werd ook vooral door de oudere boerinnen thuis gedragen en had dikwijls een kleine versiering van kant. De witte muts, ofwel de knipmuts was een echt kunststuk, waarin dikwijls zelfs fijne Brusselse kant was ver- Of men Venray-kom benadert vanuit noord, zuid. oost of west, er blijft een leegte. 't Machtige bouwwerk dat vroeger Venray sierde en ge tuigde van de goede geest van onze voorvaderen, roept er nog steeds om herbouwd te worden. Meer dan 10 jaren lijdt Venray onder dit gemis en hangen haar juwelen van klokken nog steeds op 'n noodgebouwde houten klokkenstoel. Kan dit niet anders? Bewust van 't gewichtige van deze vraag, houdt momenteel de HoogEerw. Heer Deken zich hier volop mee bezig. Spoedig verwachten wij van zijn kant voorstellen, al is 't alvast maar een bescheiden be gin in de goede richting. Wat zal er uit de bus komen Oh neen, wij zijn helemaal niet bang, dat ons zal worden voor gesteld, alle stenen gratis van de oven tot de dakrand aan te voeren. Dit nog wel van hand tot hand zoals onze voorvaderen dit deden Wél zullen wij er niet van moeten schrikken, als er ons offers gevraagd zullen worden. Een nieuwe kerktoren is een ere-zaak. Een Venray zonder toren is op de langen duur gewoon ondenk baar. Allicht zal er medewerking van mensen gevraagd worden. Er zal gegeven dienen te worden, véél gegeven. Wij zijn van mening dat de parochianen achter hun Herder zullen staan. Een ieder werke mee op zijn manier. Als de Deken het sein geeft start dan mee, opdat wij spoedig weten wanneer de nieuwe toren komt. rayse toer zijn ondergang te danken heeft. De tijden zijn voorbij, dat met de eerste communie behalve het pelle- rinneke, ook de eerste muts door de jonge dames werd gedragen, een muts, die bij het trouwen zou zijn uitgegroeid tot de schone .Venrayse" toer. Want in Deurne en in andere plaatsen had de toer weer een heel andere vorm. Iedere plaats kende zijn eigen versiering en eigen opstelling van het geheel. Zodat men aan de toer al kon zien uit welke streek de mensen kwamen. Bewaren Men kan dit verdwijnen betreu- rer, omdat daarmede weer iets specifieks Venray's verloren is ge gaan in de loop der tijden. Tegen houden kan men dat niet. Men kan echter wel de exemplaren, die er nog zijn, in ere houden. Als deze toeren worden afgedankt of niet meer worden gebruikt moet men ze niet weggooien, zelfs niet gebruiken voor een boerenbal. Ze vragen niet veel plaats en misschien dat we later de opbergers dankbaar zijn, als ze een plaatsje vinden in ons streekmuseum. En daar ook voor latere geslachten tonen, dat dit Venrayse product de toer er mocht zijn als product van eigen plaats en als uiting van kunstzin onzer dames, die sinds Eva nu eenmaal opschik en praal nodig hebben. werkt. Eenvoudiger modellen waren van tule of geborduurde kant. Het" maken van deze muts was een echt kunstwerk, want zij be stond uit een voorstrook, die met behulp van een handig apparaatje geplooid werd. Achterop was een afhangende, op de schouders ge rimpelde strook. Door de fijne materialen en de lange arbeidstijd waren deze knip mutsen allerminst goedkoop en prijzen van f 50.en meer waren geen zeldzaamheid, wat voor vijftig jaren terug toch een heel bedrag was. Boven die zwarte en witte muts kwam dan de eigenlijke toer, een „geval" van linten, kant en bloemen, waarvan de bloemen en kant aan de voorkant op de knipmuts werden gezet en de dikwijls rijk versierde linten over de schouders vielen. Aan de linten hingen dan geknoopte of aangezette franjes, die het ge heel nog schoner maakte. Ook hierin speelde de prijs van het verwerkte materiaal een grote rol, maar f 25.was voor de eigenlijke toer een middelmatige prijs. Bij rouw e.d. werd de witte knip muts vervangen door een eenvou diger neteldoeks mutsje, waarover dan de zwarte toer kwam met linten van zwart crêpe e.d. Ai met al blijkt dat deze mutsen allerminst goedkoop waren en met het goud waren het de pronkstukken van menige boerin, want hoe fijner toer, hoe rijker boerin, Deze muts was een internationale geschiedenis. De kant voor de knipmuts kwam uit België, de linten waren van Franse kom-af, terwijl de tule made in Engeland vermeldde. En tenslotte kwamen de bloemen uit Saksen. Dit is een van de oorzaken, waarom de oude toer het moest begeven. Deze materialen zijn voor het grootste gedeelte niet meer te krijgen. Op de tweede plaats is de fiets schuld van het verdwijnen. Het gebruik van fietsen kwam in de twintiger en dertiger jaren ai langer hoe meer, op en als men dan een dergelijk kostbaar, maar ook wind-vangend geval op zijn hoofd had, gebeurde het nog al eens een keer, dat de toer ging waaien. Een derde oorzaak van het ver dwijnen is, dat het naaien van deze muts een zeer dure karwei is, als we dat zo mogen zeggen. Er gaat en in de knipmuts en in de toer menig uurtje arbeidsloon, dat aan de huidige loonstandaard gerekend zeker in de honderd gulden loopt En degenen, die het vak kenden zijn onderhand ook verdwenen. Dan is er de wasserij, want ook deze dingen moeten juist helder wit zijn en er is niemand happig op, om met een dergelijk teer „geval" nog eens te beginnen. En dan is er de mode, die nu eenmaal ook haar offer vraagt en waaraan mede dank zij de andere genoemde factoren ook de Ven- S.V.V.-nieuwS De sneeuw van Zondag j.l. was de oorzaak, dat de reis naar Arcen niet doorging en ook de andere wedstrijden werden afgelast. Dan gaan we het morgen Zondag opnieuw proberen, ditmaal in een thuiswedstrijd tegen Reuver. In Reuver wisten we met 4r—2 te winnen, maar de vraag is, of we dat hier ook kunnen. Men moet zich niet op een te hoog standpunt plaatsen, maar werken van begin tot einde. Het tweede heeft een uitwedstrijd tegen Roermond 2 en kan we 1 licht de 54 nederlaag in Venray wre ken. En het derde mag dan voor de eerste maal tegen Tienray, dat een zware kluif lijkt, maar die misschien door het enthousiaste spel van het derde overrompeld kan worden. P.D.V. DE ZWALUW Morgen de volgende liefhebbers aan de beurt voor de hoktentoon- stelling, waarop we gaarne eens wat meer bezoekers zagen, G.Jans sen H., L. Maas, J. Verstegen, M. Tonen, J. Dinjes, H. Arts Zn, E. Vermeulen. Er zijn nog enkele leden, die de bondscontributie nog niet betaald hebben. Wij verzoeken dit alsnog onmiddellijk te doen, want dit geld moet weg en de penningmeester kan niet blijven wachten. Zoals we weten gaat de feestavond door en belooft iets goeds te wor den. Leden, die nog mee willen doen, moeten zich ten spoedigste opgeven bij de secretaris of pen ningmeester. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen Uit de Kerkdorpen Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat inschrij vingen voor een standplaats op de in 1956 te Venray te houden kermis van 5 t/m 9 en 12 augustus 1956 vóór 15 februari 1956 worden inge wacht. Rekening dient te worden ge houden met de mogelijkheid, dat de data 9 en 12 augustus komen te vervallen. De inschrijvingen dienen te ge schieden op formulieren, welke ter secretarie, afdeling I, moeten wor den afgehaald of aangevraagd. Vermakelijkheidsbelasting wordt niet geheven. Inrichtingen, welke in strijd zijn met de Loterijwet, worden niet toegelaten. Onder gelijke bepalingen kan worden ingeschreven voor de op de kerkdorpen Leunen, Oirlo, Heide, Merselo, Ysselsteyn, Castenray, Oostrum en Veulen te houden Ker missen in 1956. Venray, 4 januari 1956. Burgemeester en weth. voornoemd, A. H. M. JANSSEN, burgem. H. VORSl', secretaris Wordt 30 januari belangrijk? Op dien datum zal in zaal Wil- helmina voor en door de R.K. Bond voor het Gezin een avond worden gegeven, welke veel belooft. Daar alle rangen en standen in deze Bond verenigd zijn, moest aan dit programma zeer hoge eisen worden gesteld. Toch menen wij, dat genoemde Bond in haar streven geslaagd is. Het bekende gemengd zangkoor: „Het Venlose Ensemble" zal dien avond op de planken komen. Als spreker zal optreden de wel- eerw. neer kapelaan van Leipsig, met een zeer actueel onderwerp, hetwelk ons vrijwel allen aangaat: „De militair in en buiten de kazer- Deze avond wordt verder op geluisterd door de bariton-solist Jan Timp met aan de piano Mathieu Arts. Nog meerdere solisten zullen optreden. Naa^t de leden van de R.K. Bond voor het Gezin, zullen de K.A.B.- leden tegen gereduceerde entree prijzen te gast zijn. Voor zover er nog plaatsen open zijn, zal ook aan niet-leden gelegen heid worden gegeven, van deze avond te profiteren. Nadere bijzonderheden volgen in de vorm van advertenties. Kath. Invalidenbond St Liduina Dekenale Afd. Venray. Door genoemde bond werd Don derdag 5 Jan. in 't Brouwershuis een Kerstavond gehouden. De op komst was zeer goed en als gasten waren de blinden van Venray, ge organiseerd in de Kath. Blindenbond St. Odilia, mede aanwezig ln de zeer smaak- en stemmingsvolle versierde vergaderzaal. De voorzitter, de heer E. Bartels, heette allen welkom. Hij wees in 't bijzonder op de betekenis van de kerstboodschap in onze moderne maatschappij. De geestei. adviseur, Kapelaan P. van Lipzig, hield na voorlezing van het Kerstverhaal, een hoogstaande Kerstboodschap, waarin hij vooral de houding van de mens tegenover God, Kerk, medemens en eigen ge weten op een zeer heldere wijze uiteen zette. De zang werd op sublieme wijze verzorgd door het verpleegsters koor van Huize St. Anna, onder leiding van de directrice Zuster Gaüdentis. Met samenzang werd 't eerste gedeelte gesloten. Gedurende de verdere loop van de feestavond trad op het orkest van Jo van Els. De voorzitter deed nog mededeling van de uitslag Abonnementen-Race 1955. De prijzen werden uitgereikt aan de heer H. Reijntjes, Leunen en de dames Anneke J anssen, Bruks ke en Truus van Kempen, Heide. Mevr. Bartels, deze avond als gast aanwezig, werden bloemen aan geboden. Alles verliep verder in de beste stemming en bij sluiting was de voorzitter de tolk van allen toen hij hartelijk dank bracht aan allen, welke hun medewerking hadden gegeven aan het volledig slagen van deze mooie avond. De dodelyke aanrijding te Venray in hoger beroep voor de Roermondse Rechtbank In hoger beroep diende Dinsdag voor de Roermondse Rechtbank de voortzetting van de zaak tegen de 47-jarige P. J. uit Merselo, die op 18 Aug. 's avonds op de Merseiose- weg met zijn auto de vrouw van M. P. uit Merselo had aangereden, zodat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed, J„ die ook voor de rechtbank vol hield volkomen rechts te hebben gereden, was door de kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van f 20,0 subs. 20 dagen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat getuige P. op de bewuste avond met zijn vrouw het slachtoffer van Venray per rijvviei naar Merselo reed, toen van tegenover gestelde zijde verdachte met zijn auto kwam aangereden. P., die links naast zijn eehtgeno te aan de rechterzijde van de weg reed, was toen voorop gaan rijden en verklaarde, dat verdachte J. met zijn auto rakelings langs hem reed. Even later werd zijn vrouw gegre pen en kwam met een ernsuge hoofdwonde met rijwiel en al in een droge sloot terecht. Verdachte, die onmiddellijk stopte, waarschuwde de politie, geneesheer en geestelijke en reed 't slachtoffer met zijn eigen auto naar het zie kenhuis, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Getuigenverklaringen van de po- litie-deskundige opperwachtmeester V. uit Roermond leidden uit de be schadiging aan rijwiel en auto af, dat hier sprake moest zijn van een frontale aanrijding. Hierop wees de schade aan het rijwiel, dat aan de voorzijde dusdanig averij opliep, dat het niet meer kon worden be reden. De wond aan de linkerzijde van het slachtoffer wees erop, dat verdachte aan de linkerkant van de weg moet hebben gereden. Verklaringen van de wachtmees ter v.d.K. thans te Roggel we zen in dezelfde richting, evenals van de wachtmeester K. uit Roer mond, De a decharge gedagvaarde ver- keersdeskundige Aanstoot uit Den Haag en Ir Legger uit Delft wezen er op, dat uit al de beschikbare ge gevens de werkelijke plaats van de aanrijding niet kon worden vast gesteld. Er is hier slechts sprake van een aantal mogelijkheden, waar van de verklaring der politiedes kundigen er slechts een is. Bovendien is aldus de heer Aanstoot bij een botsing de kracht meestal van dien aard, dat het slachtoffer in dit geval ook aan de overzijde van de weg in de sloot terecht gekomen zou zqn, indien verdachte rechts zou hebben ge reden. Het niet geheel positieve van de diverse verklaringen gal mr. Moons in zijn requisitoir dan ook wei toe. Echter zqn diverse feiten wel van dien aard, dat men hierdoor wel het bewijs kan geleverd acnten, dat verdachte aan de iinKerzijde van de weg reed. Mr. Moonen eist dan ook bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. Micmels v. Kessenich plei tend namens veraaente bestreed aeze opvatting ten zeerste. Uit geen enkele verklaring kan worden aan getoond, op welk weggedeelte zijn cliënt op 't ogenblik van de aanrij ding heeft gereden. Bovendien acnt pleiter de diverse verklaringen, af gelegd door de echtgenoot van het slachtoffer, P., die reent meent te nebben op schadevergoeding, waar voor de veroordeling van verdachte conditio sine qua non is, niet ge heel betrouwbaar, ook al iwyieit hij niet aan de goede trouw van deze getuige. Pleiter vroeg vernie tiging van het vonnis van net kan tongerecht en vrijspraak. Uitspraak 17 januari. Burenruzie. Tegen Th. S. te Venray werd f30 subs. 15 d. hechtenis geëist, omdat hij tegen P. de Br. Deledigende woorden had geuit. Deze eis was conform het vonnis van de Roer mondse Poiitierecnter. Zowel de president als de procu- reur-generaai bonden verdaente op net nart een einde aan de d uren- ruzie te maken, waarvoor beide partijen tenslotte te vinden waren. Uitspraak over 14 dagen. Actie voor de Slotzusters in Limburg. Ter ondersteuning van de Dio cesane acue voor üe Slotkloosters, zouden de Jeugd-orgamsaties inde Kerstvacantie oud ijzer, koper, pa pier, lompen enz. opnaien. In Venray is dit in de vacantie- dagen niet kunnen geschieden, maar zal dit a.s. Zaterdag en zonodig de volgende week piaats vinden. Zoekt U alle oude metalen, lom pen enz. op, het is voor een zeer goed doei! Autobanden en fietsbanden ge lieve U niet mede te geven, want deze hebben geen waarue. PAARDENFOKKERIJ Weer nieuwe hengst gekocht. Door de Hengsten-Associatie Ven- ray-Horst-Sevenum is weer een meuwe hengst aangekocht, nl. de Belgische Kampioen 1955 „Vifils du Chateau. De aankoopsom bedroeg f 35.000. Hiermede heeft de Hengsten-asso- ciatie de zoveelste kampioenhengst op stal gekregen en zal ook deze meuwe aanwinst voor steeds verder gaande verbetering van de paarden fokkerij in deze streken zorgen. De voortvarende wijze waarop deze toch niet kieme bedragen zijn gefourneerd geeft duidelijk aan, dat net de Hengstenassociaue er alles aan gelegen is, om de uitstekende naam welke ze in fokkerkring heeft, niet alleen te benouden maar ook te verstevigen. Op de gehouden hengstenkeu- ringen voor Gelderland en Overijsel waren voor het eerst 3 jarige af stammelingen van Costaud de Marche aanbod. Costaud de Deckers- hof van Wiilemse uit Wesepe-Oist, werd goedgekeurd en kreeg een eerste premie. Van dezelfde eigenaar was ook een dochter van Nico van Melo, nl. de zwarte Nico van Jonk- hoL welke nog een premie verwierf. Van de 12 3-jangen in Eist, wer den er 2 goedgekeurd, allebei zonen van Nico van Melo. Nico 2 van Caroline, werd kam pioen van Gelderland. Vastelaovend „Wie op tied begint, kumt nie gauw te laat", is de spreuk, die sommigen zich eigen neboen ge maakt en die daarom al gezorgd hebben, voor een leuk idee voor de 1 Vastelaovesoptucht. Sommigen zijn zelfs al aan de uitvoering bezig. Dat is ook een waarschuwing voor anderen, voor verenigingen, onder nemingen en particulieren, hier weer eens aan te denken en ook te beginnen. Wil onze optocht slagen, dan moet dat door samenwerking gebeuren en vooral door vroeg te beginnen. Wacht niet tot het laatste moment, want dan is het misschien weer te laat. Voor de Vastelaoveskrant is men de rondgang voor advertenties al begonnen. U maakt reclame voor eigen zaak en zorgt tevens, dai er reclame gemaakt kan worden voor de Venrayse Vastelaovend. Twee vliegen in een klap. U bespaart werk en moeite, wanneer U direct Uw advertentie opgeeft. Studiedag Jonge Boeren De jaarlijkse studiedag van de Jonge Boeren in Leunen is weer een groot succes geworden. Na een plechtige hoogmis door Rector Joosten opgedragen, werd met wapperende vaandels en onder muzikale begeleiding van de Leu- nense fanfare naar het Bonds*

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1