Venrays Millioenen-nota „onder het mes"! Het Warenhuis Wie „vuurwerk" bij de behande ling van Venrays begroting 1956 heeft verwacht, is kennelijk niet op de hoogte van de stand van zaken. Immers, deze begroting geeft allerminst een beeld van de toe komstplannen onzer gemeente, ter wijl verder de inkomsten en uit gaven van de gewone dienst zó op elkaar zijn afgestemd, datniet alleen de begroting sluitend is gemaakt, maar daarnaast weinig mogelijk heden meer openstaan voor de Raad om een eigen wil te tonen. Een en ander is veroorzaakt door het Mi nisteriële bevel de voorgenomen kapitaalswerken per aparte nota aan te vragen om de gewone dienst sluitend te krijgen. Dat stond dus reeds voorop, toen men met de begrotingsbehandeling begon. Zo kon men reeds in de al gemene beschouwingen weinig nieuws ontdekken en bleven latere op- en aanmerkingen beperkt tot enkele hele kleine postjes, die het vereiste evenwicht allerminst in gevaar brachten. De enigste, die feitelijk aan zijn trek gekomen is, is de verslaggever geweest van het socialistische Vrije Volk, die door zijn redactie naar Venray was gestuurd, omdat er iets aan het handje zou zijn met de hand en spandiensten. Er was totaal niets aan't handje de verhoging ging er door als koek maar om deze heer aan zijn trek te laten komen hebben enkele raadsleden nog eens uitdrukkelijk de voordelen van dit „middeleeuwse stelsel naar voren gebracht, zodat deze journalist niet onverrichter zake naar huis toe is gegaan. Dr VERAART was de eerste, die 'njalgemene beschouwing hield over de Venrayse millioenennota. HULP BLIJFT NODIG Na hulde en dank gebracht te hebben voor de vlugge en over zichtelijke samenstelling van deze begroting merkte spr. op.datdit jaar de begroting sluitend is gemaakt door een verhoging van inkomsten en een ex tra-uitkering van het Rijk. De verhoging van inkomsten via hoger belastingen zal nooit een groot resultaat opleveren, omdat het belasting-percentage al tamelijk hoog is, het belasting gebied is in geperkt en bovendien de opbrengsten daarvan maar 'n klein deel uitmaken van de inkomsten vd. gewone dienst. Men gaat hand- en spandiensten verhogen en het enige voordeel wat hij daar in kan zien is, dat deze belasting een grote spreiding heeft. Over de invoering van vermake lijkheidsbelasting op culturele films kan hij niet enthousiast zijn, daar door deze invoering het peil der films zeker niet zal stijgen. Dat de reeds zeer oude marktgeld ver hoogd worden, daarmede kon spre ker vrede hebben. Hij heeft echter weinig bezuinigingen gevonden, ook een middel bij uitstek voor een sluitende begroting. En toch meende spr. ook op dit terrein wel wat te kunnen vinden. Wie ziet, dat het onderhoud aan de wegen in 1953 f 94.000 heeft gekost en voor 1956 een raming ziet staan van f 204.000, vraagt zich onwille keurig af, of dat niet minder kan. Wat de extra-uitkering betreft, hij kan zich voorstellen, dat een Minister eerst de plannen wil uit gelegd zien in een extra-rapport, maar hoopte vurig, dat het ook resultaten mag hebben. We moeten geholpen worden. Vier grote problemen Zou men hem vragen welke pro blemen in 1956 vooral dienen te worden opgelost, dan is dat op de eerste en voornaamste plaats: wo ningbouw. Daarnaast jeugdzorg, veilig verkeer en recreatiemogelijk heden. Wat de woningbouw betreft, mag men constateren, dat de wegen in de kom er goed bij liggen, al blij ven nog altijd wensen over. Zo is de bebouwing van de Julianasingel, een oud zeer. Spreker vroeg zich af of duurdere grondprijzen geen betere bebouwing met zich zouden brengen. Een tweede vraag was of de pro vinciale weg naar Maashees niet minstens tot het industrieterrein kon worden opgeknapt, waardoor ook de talrijke bewoners van die buurt, trottoirs e.d. zouden krijgen. Van de wegen bulten de kom wou hij niet veel zeggen, alleen hoopte hij, dat ook de verdere Stationsweg zou veranderen en, dat vooral de afbakening van de Overloonse en Deurneseweg zou worden verbeterd. Over de verlichting der straten was spreker tevreden. Woningbouw eist echter plannen. Die plannen voor Zuid, West en Oost zijn er. Deze plannen zijn nodig om de ver schillende bouwgronden in bezit jte krijgen. Daarop moet men attent zijn en blijven. Wat de scholen betreft, blijkt uit de stukken, dat men voor 1956 de bouw van een meisjesschool en twee kleuterscholen verwacht. Die laatste twee zijn in een hoekje van de begroting weggeduwd en hij had het attenter gevonden als dat officieel was medegedeeld, zeker aan de kleutercommissie, die met deze kwestie veel tijd heeft zoek gebracht. Hij hoopt, dat deze verwachtingen niet be schaamd zullen worden, gezien de grote nood, die op dit terrein in Venray heerst. Dezelfde hoop koesterde hij voor de bouw van een gymnastiekzaal, die nu lang genoeg op zich heeft laten wachten, al kan hem nog steeds de plaats niet bekoren. En tenslotte moge 1956 ook ein delijk de speelplaats bij de Sint Petrus Banden-school brengen. De volkshuisvesting krijgt nog immer goede belangstelling van de zijde van B. en W. en men kan daarvoor niet dankbaar genoeg zijn. Mensen, die om een huis komen, kunnen niet altijd tevreden gesteld worden, maar ze hebben tenminste de indruk, dat met hun verlangens ernstig rekening wordt gehouden. Wat industrie-vestiging betreft, was spreker van oordeel, dat niet- conjunctuur gevoelige industriën moeten worden aangetrokken, waar door voldoende spreiding van de werkgelegenheid gewaarborgd wordt. Echter zal ernstig rekening gehouden dienen te worden met de belangen en de bescherming van onze eigen bedrijven. RECREATIE. Wat de recreatie betreft, wordt het toch tijd, dat voor de kom een parochiehuis gerealiseerd wordt, terwijl ook nog een goede toneel zaal noodzaak wordt. In dit laatste geval zal men zeker met geen halve oplossing genoegen moeten nemen. Sportterreinen, be halve voor voetbal, zijn er practisch geen. Dat zal ook veranderd dienen te worden. Hoewel niet direct liggende op het terrein van B. en W., dient toch een betere restaurant- en hotel- accomodatie bevorderd te worden. Bij recreatie denkt men direct aan jeugd. Van die jeugd is vooral de vrouwelijke arbeidersjeugd ver stoken van enige nadere opleiding. Spreker verwachtte, dat door B. en W. alsnog de Mater Amabiliaschool zou worden gestimuleerd, willen grote geestelijke goederen niet on dergaan. SUBSIDIES. Sprekend over dit onderwerp vond Dr. VERAART het vreemd dat de subsidie voor de kankerbe strijding met het dubbele verhoogd was, maar dat de rheuma-bestrij ding niets kreeg. De subsidie aan de R.K. openbare leeszaal en bibliotheken vond spr. hoog, niet om de steun aan de bibli otheek, maar wel voor de leeszaal, daar spr. nog immer meende, dat Venray daarvoor niet rijp is. Het Soc. Hist. Centrum, dat o.m. de Dr. Poels-biografie mogelijk maakte, heeft niets gekregen, on danks een reeds vorig jaar gedaan verzoek. Hij zou voorstellen, om dat alsnog f 25 te schenken, even als de Stichting Handenarbeid, die toch zeer nuttig werk verricht voor de vrije tijdbesteding. De subsidie aan de Jeugdcentrale had zijn goedkeuring, ook al omdat deze vereniging zelf weer enige activiteit gaat ontplooien, maar toch zou hij graag eens weten, waarop de verdelingsfactor is gebaseerd. Het kindervacantiewerk hoort toch ook feitelijk onder de jeugd centrale, maar niettemin vond hij het goed, dat die vereniging nog een extraatje kreeg. GEMEENTE. Voor in en om het Gemeentehuis had Dr. VERAART nog enkele wensen. Zo dacht hij nog immer aan een personeels-analyseen ver der aan een wire-recorder voor de notulering. Comité-general vond hij een verouderd idee en zijn mening was, dat de begroting voortaan in afdelingen behandeld moest worden. Tenslotte hoopte hij, dat B. en W. de Raad zoveel mogelijk zou steunen bij zijn werk, door hem zoveel als mogelijk was voor te lichten. Pres sie op de Raad was uit de boze en wat meer eerbied voor raadsbeslui ten en -vragen was gewenst. WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. DE BRUIJN vond niet veel nieuwe gezichtspunten in deze begroting. De uitvoering van kapitaalswerken zullen aanleiding zijn tot vele wij zigingen. en men kan slechts hopen dat vele van dergelijke wijzigingen zullen worden aangebracht, al zal het definitieve beeld van de begro ting dan wel heel anders geworden zijn. De bouwstop kan echter voor vele kapitaalswerken een belang rijke hinderpaal zijn. Jammer genoeg had hij in deze begroting geen toelichting gevon den op het wetenschappelijk onder zoek, hoewel reeds enkele verga deringen geleden deel-rapporten in het vooruitzicht werden gesteld. Ook had hij meer nieuws verwacht over het recreatieoord. Wat de woningbouw betreft, weten we nu precies hoeveel de woningbouw ver. St.Oda aan rente moet betalen. Maar wat er in het komende jaar aan huizen wordt gebouwd, blijft in het duister. Er zijn 158 woning- j wetwoningen in aanbouw, maar wat als die klaar zijn? Komen er nieuwe? Is er grond voor? Plan West is klaar, maar is nog steeds niet ter inzage gelegd. Er zijn nu eenmaal mensen, aldus DE BRUIJN, die menen, dat ze in hun vrije tijdeen varkentje moeten mesten of kippen houden. Voor die nuttige bezigheid is bij nieuwbouw geen sprake, omdat men daar geen hokken wil hebben. Kan de steden bouwkundige die zich nog immer niet heeft voorgesteld niet een plaats voor deze liefhebberijen re serveren? Hoeveel gezinnen hebben geen electrisch licht en wordt 't niet tijd dat een nieuwe betere regeling ge vonden om die mensen aan goed koper licht te helpen. De bestaande regeling laat nog teveel lasten voor de mensen over. Dit was het derde jaar, dat hij sprak over de ruïne Hulsman in Oostrum. Hij hoopte 't vierde jaar daarover niet meer behoeven te praten. We praten immer over zaal ruimte, maar is 't waar, dat een particuliere ondernemer niet ge holpen wordt, ondanks een behoor lijk plan, dat tevens een einde maakt aan de komst van een dans tent naar Venray? Tenslotte had hij nog opmerkin gen over de lening-boeking van de Peelboerderijen, maar daarover zou hij het bij het betreffende punt wel hebben. Rechtsbijstand van de KAB had niet mogen ontbreken op de lijst van de subsidies en hij ver zocht aan deze zo nuttige sociale instelling alsnog f 50 te schenken. DURE OPENBARE WERKEN Fr. JANSSEN wees in zijn be grotingsbeschouwing ook op de z.i. weinig doorgevoerde bezuinigingen. Openbare Werken gaf alleen al f 154.963.loonkosten aan, waarbij dan de salarissen van het techn. personeel niet zijn inbegrepen. Kon dat niet wat minder Want belas tingverhogingen zijn nu eenmaal niet welkom, maar leggen boven dien weinig gewicht in de schaal. De uit-de-tijdse personele belasting kon tenminste in een hoger klas worden geplaatst. In de subsidie-politiek heeft hij reeds vroeger becritiseerd en ook nu heeft hij weer weinig lijn daar in kunnen ontdekken. De subsidie aah de jeugdcentrale is in enkele jaren tijds 4 maal zo groot gewor den. Vorig jaar werd beslist, dat voortaan alleen de Openbare Lees zaal met bibliotheek voor subsidie in aanmerking zou komen. Nu is deze stichting eens gaan praten met de kerkdorpen, met het gevolg dat ook de kerkdorpen weer op de lijst staan en voor geen klein beetje. Waar gaat dat heen WERKLOZE BOUWVAKKERS De woningbouwpolitiek zorgt er voor dat Venray weinig of geen woningen zal krijgen, in het ko mende jaar. De Minister vertelt wel overal dat er 70.000 woningen moeten komen, maar hier zitten al kleine ondernemers zonder werk en zijn arbeiders werkloos.- Wat nog erger zal worden indien de onderhanden zijnde woningen ge reed zijn. We hebben woningen nodig, we hebben de mensen er voor, maar omdat er geen contigent is, krijgen we niets. Spreker noem de dat waanzin. Wat de scholenbouw betreft: als lie nieuwe meisjesschool in Sep tember a.s. klaar moet zijn en zo niet, waar wil men dan met de meisjes blijven had deze reeds aanbesteed moeten zijn, evenals de kleuterscholen. Waarom is dit niet gebeurd Tenslotte wilde hij nu eindelijk wel eens plannen zien voor een recreatieoord, die zijn beloofd, maar tot heden heeft hij er nog weinig van gemerkt. PESSIMISME... VAN DER STERREN had deze millioenennota zware kost gevonden en vroeg zich af of er geen betere methode gevonden kon worden om die door te worstelen. Men kon alleen zeggen, dat er practisch geen enkele mogelijkheid is open gelaten en dat geeft misschien rede tot pessimisme. Hij vroeg zich af waarom de Rijksbijdrage hier maar f 41.is per inwoner terwijl in andere plaatsen van dezelfde struc tuur een veel grotere bijdrage wordt gegeven. De wensen zijn naar de Minister en we moeten maar afwachten, wat nog immer geen prettig gevoel is. Woningbouw zal er weinig meer gepleegd kunnen worden in het komende jaar en het is te betreu ren dat van de mogelijkheid om te bouwen met halve premie slechts weinig particulieren en in Venray zelfs geen hebben gebruik gemaakt. ELECTRIFICATIE ODENHOVEN had enkele wens- punten onvervuld gezien, zoals de riolering op de Overloonseweg. Hij hoopte dat de gegeven belofte, om de Schoolstraat het eerste in 1956 te herstellen en te vernieuwen, ge stand werd gedaan. De gasdistri butie en verdere electrificatie van de Overloonseweg e.o. zullen wel tot de vrome wensen blijven be horen, wat toch wel treurig is in deze moderne tijd. De hand- en spandiensten-verho ging kon zijn instemming hebben, mits de ouden van dagen vrijstel ling kregen en dat gebeurde volgens hem niet. De verhoging van de marktgelden vond spreker het paard achter de wagen spannen. Het enigste wat hij kon zeggen was, dat Venray gelukkig niet meer armlastig is en dat winstpunt is dan ook het enige wat hij uit de begroting heeft kunnen halen. ANTWOORD VAN DE VOORZITTER Na de heren gedankt te hebben voor hun beschouwingen gaf de VOORZITTER zijn antwoord en zijn visie op de op- en aanmerkingen der Raadsleden. Hij was het in zoverre met hen eens dat de be groting weinig ruimte gaf. De kapitaalswerken staan vermeld in de afzonderlijke nota en men moet afwachten, wat hiervan terecht zal komen. Men moest inderdaad tot belas tingverhoging overgaan, dat was eenmaal bittere noodzaak en er is moeilijk iets anders voor te vinden. Bezuinigingen op wegen en open bare werken zijn niet mogelijk omdat deze nu eenmaal een derge lijke omvang genomen hebben, dat ze die gelden bitter hard nodig hebben evenals het personeel. Woningbouw zal punt één van het programma blijven maar ons bouwvoluwe voor 1956 hebben we in 1955 reeds met 17 woningen overschreden. B. en W. zullen alles in het werk stellen om extra volume te krijgen. De bebouwing van de Juliana singel te regelen door hogere grond prijzen, zal moeilijk gaan, aange zien de grondprijs vastgelegd is door Wederopbouw op de zgn. Prijzenkaart, waar niet gauw van afgestapt wordt. Wat de kwestie Maasheseweg betreft, hierin heeft de Provincie de kaarten in handen en een en ander is reeds aanhangig gemaakt. Afwachten is ook hier de bood schap. Voor een nieuwe en betere bebakening van de Overloonse en Deurneseweg liggen de plannen klaar, maar ook hier is het weer afwachten wat Maastricht erover oordeelt. Twee kleuterscholen en een meisjesschool zijn voor 1956 Venray toegewezen. Nu is er wel een bouwstop, maar het ene ministerie zal toch niet afkeuren wat het andere goed keurt. Wat de bouw der scholen betreft is spreker optimistisch. De plannen zijn klaar en wach ten op de Rijksgoedkeuring. We kunnen dus binnen afzienbare tijd weten of het optimisme inderdaad juist is. De plannen voor een recreatie oord komen binnenkort voor de Raad. Parochiehuis, toneelzaal en restauratie- en hotelaccomodatie moeten particulier initiatief blijven, dat natuurlijk zoveel als mogelijk is, bevorderd zal worden. Voor de sportterreinen zal ook al door 't verval terrein Leunseweg in 1956 een noodoplossing komen, ter wijl men in dat jaar ook zal pro beren de plannen voor een nieuw sportpark gereed te hebben. De Mater Amabilisschool voor de vrouwelijke arbeidersjeugd zal binnenkort gaan beginnen en ook dit werk zal zoveel mogelijk gestimuleerd worden. De subsidies zijn nauwkeurig be ken. Spr. zal er geen bezwaar tegen maken, indien de rheumabestrijding ook iets krijgt. Wat de subsidie voor de Jeugd centrale betreft, de Raad zelf heeft hiervoor de grondslagen vastgelegd door te bepalen, dat de jeugd op kerkdorpen 1 ct krijgt, die van Ven- ray-kom 1.5 cent. De personeel-analyse zal oekekon worden, evenals de wire-recorder, die echter geen werkvermindering met zich brengt. Ook de voorgestel de sectie-behandeling van de begro ting zal nader bezien worden. Met de Bruijn hoopte hij op een ver- wezelijking van de kapitaalswerken. Van het wetenschappelijk onder zoek kan binnenkort een deel-rap- port verwacht worden. Het uitbreidingsplan West ligt klaar voor ter inzage-legging. Een aparte gelegenheid voor te bouwen met stalruimte zal worden bespro ken met de stedenbouwkundige. Voor een nieuwe en gunstiger verdeling van de electriciteits- voorziening van onrendabele aan sluiting is spreker bevreesd gezien de financiële consequenties, die dit met zich brengt. Er zijn nog 150 gezinnen zonder electriciteit en ook het geven van een renteloos voor schot op de aansluitingskosten vond spreker gevaarlijk. Een en ander zal echter zeker in 1956 nog eens nader bekeken worden. De ruïne Hulsman neeft zijn langste tijd gehad, omdat binnen kort een oplossing te verwachten is. Dat de gemeente een particuliere zaalbouwer zou tegenwerken is pertinent onjuist, maar deze man wil bouwen tegen het weder- opbouwplan in. Deze kwestie is nu aanhanging gemaakt en binnenkort zal blijken of wederopbouw met die plannen accoord gaat. Op de beschouwing van Fr. Jans sen kon de VOORZITTER verder nog zeggen, dat een bezuiniging op openbare werken noodzakelijk minder werk met zich brengt, wat ook geen oplossing is. Dat de personele belasting uit de tijd is, is wellicht waar, maar dient toch landelijk geregeld te worden. Wat de scholenbouw betreft, zij herhaald, dat men wachtende is op de Rijksgoedkeuring, de plannen zijn klaar. Met v.d. Sterren betreurde de Voorzitter het, dat geen particu lieren gebruik hadden gemaakt van de bouwregeling met halve premie, maar dit kan men de Gemeente toch moeilijk verwijten. Dat andere gemeenten van de zelfde structuur een grotere Rijks bijdrage krijgen is mogelijk, maar men moet dan zuiver de omstan digheden kennen. Odenhoven kon hij gerust stellen, voor wat betreft de riolerings geschiedenis op de Overloonseweg. Door de aanleg van het stamriool zal dat euvel daar verdwijnen en zal ook deze kant van het dorp een netter aanzien gaan krijgen. Temeer waar in 1956 ook gas in deze streken zal komen en heel misschien kan van de electrificatie van de Vredepeel, die voor 1956 is gepland, ook de Overloonseweg e.o. profite ren. Maar denk er aan: mis schien.... De Schoolstraat-restauratie is opgenomen in het plan voor 1956 en het hangt van de Minister af, of daar direct aan begonnen kan worden. Ouden van dagen zijn vrijgesteld van de hand- en spandiensten, maar niet als ze een zoon thuis hebben, die vóór papa kan gaan werken en tenslotte mogen de marktgelden, die sinds 1921 niet meer veranderd zijn, nu eindelijk toch wat verhoogd worden. Dat er voor weg zullen blijven is heus zo erg niet, want de marktmeester heeft nog een hele lijst van liefhebbers. En dat was dan het slot van de algemene beschouwingen. De Raad ging toen over tot de hoofdstuksgewijze behandeling van BEGROTING 1956 ALGEMEEN BEHEER werd zon- der commentaar aangenomen. Al leen kreeg de P.T.T. te horen dat ze pakketten e.d. wel wat beter af kon leveren, maar dat had met de begroting weinig te maken. De opmerking als zou Gemeentewerken per post brieven naar het Gemeente huis zenden, was onjuist want dit is nog niet voorgekomen. OPENBARE VEILIGHEID kreeg geen opmerkingen. BIJ VOLKSGEZONDHEID merk te Dr. VERAART op, dat het feitelijk een schandaal is, zo weinig we geven aan de Kruisverenigingen. We geven met een gul gebaar drie cent, maar in Noord-Holland zijn gemeenten die 30 ct. per inwoner geven. Voor het overige geen com mentaar. Bjj VOLKSHUISVESTING even min maar bij OPENBARE WER KEN wilde HOUBEN weten of er geen middelen gevonden kunnen worden, dat de standhouders met de kermis ook inderdaad komen. Nu blijven ze na Venrayse kermis weg. De VOORZITTER merkte op, dat ze op voorhand de helft van het inschrijfgeld moeten betalen. Komen ze niet dan vervalt dat. Maar er zijn exploitanten die inderdaad na de kermis in de kom zich niet meer laten zien. Dr. VERAART vroeg of het niet het overwegen waard was om een vernieuwing door te voeren zonder de traditie tekort te doen. Op dezelfde dagen als Venray heeft Helmond, Tilburg en Vught ook kermis en een tocht naar Venray is dus weinig aanlokkelijk. Een andere vraag is of de kermis niet ingekort kan worden tot Woensdag en b.v. de nakermis zou vervallen. Hiertegen wordt door exploitan ten bezwaar gevoeld. Hand- en spandiensten De verhoging van de hand- en spandiensten vond over het alge meen practisch geen bezwaar, alleen van DIJK meende, dat er wel een eenzijdige druk werd uitgeoefend op de landbouwende bevolking Iemand met een bepaald inkomen uit de kom wordteen bepaald aan tal dagen aangeslagen, maar een landbouwer met hetzelfde inkomen krijgt een hogere aanslag. De VOORZITTER meende juist, dat de aanslag van deze diensten een zeer goede spreiding hadden, terwijl HOUBEN er op wees, dat de landbouwers er ook het meeste van profiteren, daar juist de wegen buiten-af hiervan worden opgeknapt. STEEGHS vroeg, of het niet mo gelijk was om van de meer-opbrengst een tweede wegschaaf te kopen, maar anderen wilden eerst weten wat die wegschaaf gepresteerd had. Uit het antwoord van wethouder WINTELS bleek, dat 81 verschillen de landwegen, met een lengte van ongeveer 80 km in 1956 door de wegschaaf in orde waren gemaakt, terwijl het aantal wegen, waarvan de berm bewerkt was, tientallen kilometers bedroeg. Kennelijk onder de indruk van de prestaties dezer machine, werd nog maals om een tweede gevraagd, maar de wethouder meende, dat nu een extra-arbeider bij de schaaf komt, de prestaties nog groter zul len zijn en, dat men het niet zo moet zien, dat de opbrengsten van hand- en spandiensten alleen voor de wegschaaf in aanmerking kun nen komen. Ze zijn ten algemene nutte en daarom kan een tweede wegschaaf er voorlopig niet af. Dan begonnen Veraart, Fr. Jans sen en de Voorzitter de voordelen van de hand- en spandiensten uit een te zetten, waarbij de Voorzitter zelfs zuiver en direct wist aan te geven hoeveel wegen en paden, we in onze gemeente wel hebben. Een en ander kennelijk met het oog op de journalist, die ijverig schreef. Hij moet wel de overtuiging ge kregen hebben, dat in,sommige kran ten wel eens over deze „middel eeuwse folterij" wordt gemaakt, zeker haar oorsprong niet vindt bij Venrays Vroede Vaderen, die deze belasting ook niet bepaald chique vinden, maar wel een eerlijke en zo lang er geen andere betere manier gevonden wordt, om aan de ver langde centen te komen nog altijd dienstbaar. VERHEUGEN bracht de bus op de laatste en eerste trein nog eens ten berde, maar B. en W. bleken al op onderzoek uit, dus daarover horen we binnenkort meer. ODENHOVEN had bij onderhoud wegen de weg naar de Rips ge vonden en vroeg zich af, of die weg niet doorgetrokken kon worden naar de Overloonseweg. De VOORZITTER vertelde, dat plannen in die richting bestonden, maar, dat deze voorlopig wel bij de vrome wensen zouden blijven be horen. Fr. JANSSEN maakte er op merkingen over, dat de St Oda- en Willemstraat nog bij de post onderhoud stond, terwijl men er hoogstens een post laarzen uit kon trekken voor de mensen die daar wonen. De wegen worden opgeknapt, al dus de VOORZITTER, maar de voorbereidingen, die vooraf getrof fen moeten worden, moeten toch betaald worden. STEEGHS vroeg zich af, of voor de 14.5 km. sintelwegen, die op het programma stonden, wel sintels te krijgen waren, wat weth. Wintels bevestigde en drong verder aan 't komende jaar uit te zien naar een betere oplossing en verbetering van deze wegen. Het feit, dat de gemeente een van haar arbeiders tot stratenma ker wil opleiden, kreeg nog al wat kritiek. Fr. JANSSEN vroeg waar om men geen echte straatmaker aannam, die zijn vak kende en niet al zijn wijsheid had opgedaan in 'n rijkswerkplaats. De resultaten daar van vallen gewoonlijk tegen. DE BRUIJN had de indruk, dat men probeerde goedkoop terecht te komen, wat principieel onjuist is. Ook hij is voor een goede vaR- man te nemen. Weth. WINTELS ontkent, dat 't de bedoeling is, 'n goedkope kracht te krijgen, maar de jongeman, die men op 't oog had, deed 't al aar dig en zou via een opleiding zeker geschikt worden. Trouwens, is aan een goede stratenmaker te komen? Fr. JANSSEN was overtuigd van wel, maar niet overtuigd, dat de rijkswerkplaats prima stratenma kers aflevert en daarom bleef hij er tegen. De gemeente biedt der gelijke voorzieningen, dat alléén de beste krachten goed genoeg zijn. De tijd is voorbij, dat degenen, die nergens voor deugden, toch nog al tijd goed genoeg zijn voor Gemeen tewerken. En dat moge ook som mige heren zich in de oren knopen die precies een hele dag staan „te zwoegen" om de Tuinstraat schoon te krijgen. Weth. Wintels zou de zaak eens bekijken en zien wat het beste was. MAAS had nog al bedenkingen tegen de ruim :E 16.000, die waren uitgetrokken voor onderhoud plant soenen. Dat vond hij nog al een overdreven luxe, maar kreeg direct de Voorzitter tegen zich, die be weerde, dat Venray deze luxe on mogelijk kon ontberen en dat het jammer zou zijn, dat in de nieuwe wijken geen groen en bloemen kwamen. v.d. STERREN had geen bezwaar tegen bloembakken, mits er behoor lijke bloemen in kwamen en niet als afgelopen jaar wat overschot of niets. STEEGHS vond depuinplaats in Oirlo nogal geld kosten, maar weth. Wintels had de cijfers van vorige jaren en die logen er niet om. Toen ging de Raad ook met Openbare Werken accoord, evenals met Eigendommen der Gemeente. Maar bij dit laatsl e had DE BRUIJN nog commentaar. Er staat nl. een ontvangst geboekt van f 53.120., zijnde rente en aflossing van hy potheken op boerderijen in de Peel en Vredepeel. Deze post stond er ook het vorig jaar op, maar nu is gebleken, dat nog niemand iets be taald heeft, ondanks herhaalde verzoeken van de mensen zelf. Dat heeft dus de Gemeente nogal geld gekost door renteverlies enz., ter wijl gevreesd mag worden, dat sommige boeren niet meer betalen kunnen als bijv. in 1956 de nota over 2 jaren wordt gepresenteerd. Hij vond dat weinig stijlvol. Als men niet precies weet, hoeveel het bedrag worden zal, laat men dan schatten en het eventueel tekort later betalen. De VOORZITTER moest toegeven dat inderdaad nog niets betaald is, omdat de Gemeente *ot heden nog niet precies weet, wat nu wel en wat nu niet onder stichtingskosten valt. Zo blijkt nu b.v., dat in de Vredepeel de aanlegkosten voor elëctriciteit bij de stichtingskos ten mogen gerekend worden, zo dat dit dus en voor de boer en voor de gemeente scheelt. Renteverlies levert het niet op, omdat toch betaald moet worden, maar bekeken zal worden of inder daad geen vooruitbetaling kan ge schieden met latere verrekening, zodat dus geen opstapeling van schulden de boeren het leven zuur zal maken. De BRUYN wilde verder weten, of de boerderij het Zwartwater nu ook aangesloten zou worden op het electrisch licht, maar daarop kon geen uitsluitsel gegeven worden, aangezien alleen de mededeling ontvangen was, dat de Vredepeel geëlectrificeerd zou worden en wat daar nu precies onder viel, was ook de gemeente nog niet bekend. Onderwijs lokte commentaar uit van Fr. JANSSEN die de post on derhoud monumenten belachelijk vond. Wil men een ballonzuil heb ben, dan moet die worden opge knapt en anders moeten we hem maar monument af doen zijn. Daar mag rustig wat voor uitgetrokken worden. En can waar blijft Hen- senius? De VOORZITTER vertelde, dat die nog steeds onderwerp van ge vecht uitmaakt bij het departement en dat de kunstenaar wachtende is op de beslissing. De ballonzuil zal eens goed bekeken worden en mis schien is dan een oplossing te vinden. Nieuwe subsidies werden na resp. voorstellen gegeven aan: Rheuma- fonds 1 halve cent per inw., Soc. Hist Centrum; f 25; Handenarbeid f 25; Rechtsbijstand f 50, waarna dit stuk werd afgehamerd.. Maatschappelijke steun werd zon der meer goedgekeurd, evenals eco nomische aangelegenheden. Ook belastingen kreeg geen com mentaar en toen waren de drie delen uit. De kapitaaldienst werd van alle hoofdstukken goedgekeurd, waarna de de gehele begroting zon der hoofdelijke stemming goed gekeurd onder de hamer doorging. Kerst- en Nieuwjaars kaarten, kleine kaartjes, schrijfblocs, mappen schrijfpapier, inkt, penhouders, balpennen, alle schrijfbehoeften Hofstraat 10

Peel en Maas | 1955 | | pagina 2