KERSTMIS: Oude en nieuwe straatnamen.... Voor economische rechter Symbool en herdenking van ondoorgrondelijke liefde Woord- on Midden-Limbnrg en Oost-Brabant krijgen kunstmatige „regen" Ontgrindingen kosten Limburg landbouwgrond. Wichelroede zonder betekenis voor de landbouw Zaterdag 24 December 1955 No 51 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG kleding wint *t L.UNhfcL.llt Vol# PEEL EN MAAS grooti^TRAATV28GIRO^1SO652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJIV^TKWARTAM,1!' lP2™mBaüfn°Venr«T t-48 Het duurt nog slechts weinige uren, alvorens de hele christenheid wederom zal neerknielen in de nacht om ter herdenking van Chris tus' geboorte de H.H. Geheimen te vieren. Terecht kan men van Kerstmis zeggen, dat dit de nacht van een groot en wonderlijk geheim is, dat wij nooit zullen begrijpen. Immers, Gods Zoon heeft de gedaante van een mens aangenomen, geheel vrij willig. God behoefde dat niet te doen, zelfs al wilde Hij Zijn vaste voor nemen om ons te verlossen' tot uitvoering brengen. Maar Hij heeft het gedaan, om vele en voor ons zeer aansprekende redenen. Deze zo uiterst tegemoetkomende hou ding van God is op zichzelf een mysterie, waarnaar wij ten eeuwige dagen zullen blijven gissen, maar die door ons alleen doeltreffend kan worden beantwoord met een hunkering naar Hemzelf, een hun kering, die zowel dank is als ver langen bij Hem te zijn. Maar groter nog wordt het Mysterie voor ons, wanneer wij horen uit de Graduale van de nachtmis: „In heilige luister heb ik U voortgebracht, eer de morgenster er was." Dit is de koppeling van het ge heim der menswording met het geheim van de Zoon van God zelf. Want wonderbaarlijker dan zijn eigenlijke menswording is zijn Zoon-worden, waarvan de Graduale dus in navolging van Psalm 109 zegt, dat het geschied is en nog altijd geschiedt in heilige luister. Men kan Kerstmis op vele ma nieren vieren, men kan smelten in sentimentaliteit van kaarsen en lichtjes en zoete liederen en kinder stemmen. Maar dat alles is bij komstig tegenover de wonderlijke geheimen, die de Menswording van Jezus een menswording in de meest miserabele en bijna mens onterende omstandigheden naar onze moderne begrippen in zich bevat. Wij zullen er goed aan doen in deze harde tijden onze geloofs beleving in die zin op te bouwen. De stormen waartegen wij in het nuchtere leven bestand moeten zijn, zullen ons dan minder deren. Maar niet alleen de menswording van 1955 jaren geleden treft ons als een gebeurtenis van raadsel achtige en onbegrepen betekenis, ook de voortzetting van de mens wording van Christus door Zijn Kerk grijpt ons aan. De Kerk immers zal er zijn tot het einde der eeuwen, tot een tijd stip, hetwelk misschien nog mil- lioenen jaren van ons afligt. En in die tijden, die misschien eeuwen zullen 2ijn, zal Christus altijd weer mens moeten worden, geboren moeten worden in ieder van die wezens, die Afrika, Azië en de beide Amerika's bevolken. Ieder van die wezens, of hij leeft in een hut, een flat of een ijstent, zal de geboorte van Christus in zijn ziel moeten beleven. Zo heeft God het gewild, toen Hij zeide, dat alle mensen zalig zouden worden. En nu stuiten wij op het myste rie, dat God tot op heden nog slechts in een vierde deel van de mensheid zijn plannen verwezenlijkt schijnt te hebben. Wijjstaan met het Chris tuskind in ons, als een kleine minderheid tegenover al die Moham medanen, geesten-vereerders, Boud- dha-volgelingen en moderne atheïs ten. Maar de geringheid van ons getal doet niets af aan de groot heid van ons bezit: Christus, die de wereld is komen bevrijden Gebied van 60.000 ha vraagt 120 miljoen kub. mr. water. In dezelfde tijd, dat de voorbe reidingen worden getroffen voor de uitvoering van een gigantisch mil- lioenenwerk, dat Nederlands erf vijand: het water, voorgoed de toe gang zal ontzeggen tot het Westen, beraden zich vele deskundigen over een ander omvangrijk werk, dat Nederlands onmisbare bondgenoot: het water, toegang zal verschaffen tot het Zuid-Oosten. Een gebied van vele tienduizenden ha in Noord- en Midden-Limburg en Oostelijk Noord-Brabant kampt met verdroging en verstuiving in een dergelijke mate, dat de regen, die ons naar bijna ieders mening zo overvloedig ten deel pleegt te vallen, bij lange na niet in staat is, de landbouwproducten het nodige vocht te verschaffen. Van de 80.000 ha die het land bouwareaal in Noord- en Midden- Limburg omvat, moeten er 60.000 op kunstmatige wijze van water worden voorzien. Hoewel het nog twee jaar zal duren eer de nodige gegevens voor de opstelling van een wateraanvoerplan voorhanden zullen zijn, is het onderzoek thans zover gevorderd, dat begin 1956 de gegevens zullen zijn verkregen die nodig zijn voor de opstelling van een wateraanvoerplan in een proef gebied van 6.000 k 10.000 ha. Opbrengst kan met 25 pet. verhoogd worden Dit staat te lezen in het jongste verslag van de Commissie voor de Agrarische Belangen in Limburg, welk verslag deze week openbaar is gemaakt tijdens een bijeenkomst in het gouvernementsgebouw. De subcommissie, die het water- probleem in studie heeft, is tot de conclusie gekomen, dat de water voorziening van de gewassen tijdens het groei-seizoen beschouwd dient te worden als een van de voor naamste middelen voor de verbete ring van de rentabiliteit van de landbouwbedrijven op de Limburgse zandgronden. Gebleken is, dat door beregening en infiltratie de opbrengst van de gewassen met gemiddeld 25 pet kan worden verhoogd. Bovendien kan hierdoor de gewassenkeuze worden uitgebreid. Voor een gebied van 60.000 ha is hiervoor tijdens het groei-seizoen globaal 120 millioen m3 water nodig, of in de maanden Mei, Juni en Juli, waarin het over grote deel van het water nodig is, 13,5 m3 per seconde. De Maas leverancier De benodigde waterhoeveelheid moet van buiten het gebied worden aangevoerd en in verband hiermee is een plan in voorbereiding, dat voorziet in de bouw van een ge maal bij de sluis van Panheel in het kanaal Wessem—Nederweert. Met behulp van dit gemaal kan het water uit de Maas in genoemd ka naal worden doorgevoerd naar de Noorder vaart, de Helenavaart en het Defensiekanaal. Van daaruit kan door aan te leggen aanvoerleidingen en reeds bestaande waterlossingen het gehele gebied van het benodig de water worden voorzien. Bij de opstelling van dit plan diende er rekening mede gehouden te worden, dat ook het aansluiten de gebied in de provincie Noord- Brabant via Panheel van water kan worden voorzien. Het gemaal te Panheel is gedacht met een capaciteit van 27 m3 per seconde, zodat voor bedoeld gebied in de provincie Noord-Brabant dan eveneens 13,5 m3 per seconde be schikbaar is. Uit een bestudering van de Maasafvoeren is gebleken, dat de ontrekking van deze hoeveel heid water aan de Maas in het al gemeen toelaatbaar is. Thans wordt gewerkt aan de voor bereiding van de aanleg van de wateraanvoerleidingen, welke het water vanuit de genoemde kanalen naar de landerijen zullen voeren. Drie fasen Uiteraard kan een dergelijk om vangrijk plan niet voor het gehele gebied ineens in uitvoering worden genomen. In verband hiermede is de uitvoering van het plan gedacht in drie fasen. 1. De watervoorziening van een ge bied van 6 a )10.000 ha waar er varing met de uitvoering van een dergelijk voor ons land nieuw soort project kan worden opge daan. De regeling van de aanvoer van de voor dit gebied benodigde waterhoeveelheid verkeert in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Dit Is dan de Venrayse Peel. 2. Als volgende fase in de uitvoe ring van het plan wordt gedacht aan een vergroting vandepomp- capaciteit van het gemaal in Pan heel tot 15 m3 per seconde, welke hoeveelheid uiteraard dient zowel voor watervoorziening van het Limburgse, als voor het Noord- Brabantse gebied, dat via Panheel van water zal worden voorzien. Deze hoeveelheid komt overeen met de huidige maximale capaci teit van het kanaal Wessem Nederweert. 3. Uiteindelijk zal voor het tot stand brengen van het volledige plan de capaciteit van het gemaal tePan- heel tot 27 m3 per seconde dienen te worden opgevoerd, een gemaal te Nederweert moeten worden op gesteld en de afvoercapaciteit van de kanalen aan de maximale wa- terhoeveelheden dienen te worden aangepast. Het artikel van Dr. Sanders be gint reeds in de titel de suggestie te wekken, alsof dit een probleem zou zijn, dat te onbelangrijk is om de aandacht aan te schenken, omdat er belangrijker problemen in Venray bestaan. Ook in het artikel zelf wordt dit nog eens voren gebracht. Ik meen echter, dat de Venrayse gemeenschap Dr. Sanders dankbaar zal zijn, dat hij eens de aandacht heeft gevestigd op een vraagstel ling, die bij elke kleine uitbreiding van een plaats weer actueel gaat worden. Iedereen heeft dan ook zijn me ning over nieuwe straatnamen en deze Is meestal afbrekend. Daarom is het zo goed, dat de toponymie wat meer bekendheid krijgt. Wanneer ik thans dus enkele op merkingen maak over wat Dr. San ders heeft geschreven, is dat niet om de waarde en de waardering van het geschreven artikel omlaag te halen, maar om enkele andere losse gedachten te geven, in de hoop, dat anderen mijn voorbeeld zullen volgen, want zo zal de topo nymie vooruit kunnen gaan. wan neer deskundigen deze gegevens en opvattingen zullen kunnen bestu deren. Dr. Sanders voelt uiteraard voor oude namen en zegt dan, dat een zo gegeven naam een logisch verband heeft. Hij wil dus consequent zijn in de naamgeving, maar de mensen, die de nieuwe namen moeten uitdenken, willen ook consequent zijn en dan blijkt uit de practijk, dat dit moei lijk samengaat. Het is mijn grote bezwaar tegen Dr. Sanders, dat hij niet aangeeft, hoe men in de naamgeving conse quent te werk moet gaan. Enerzijds zegt hij, dat men de naamgeving aan het volk zou kun nen overlaten, omdat die zo vin dingrijk en humoristisch is. Anderzijds wraakt hij de houding van overheden, die deftige namen uitdenken. Dr. Sanders pleit voor het geven van oude namen, die toponymen reeds bekend zijn. Wanneer echter de overheid steeds de namen gaat geven, zullen er geen toponymen meer bijkomen, omdat het volk geen gelegenheid krijgt zelf namen uit te denken. Men kan ook niet steeds met enige consequentie die oudenamen toepassen. Naar ik meen, lag een deel van het „smaal pedje", waar nu de „Julianasingel" loopt. Men zou deze brede weg toch niet de „Smalle Pad" kunnen noemen, al is „singel" ook geen juiste bena ming. En wat te zeggen van de vroe gere benaming in de volksmond van de Leeuwstraat. Ik geloof niet, dat de Venrayse gemeenschap ge noegen zou nemen met „Nulle- Mieje-Kaatstraat". Trouwens deze naam beantwoordt ook niet aan de eis, dat straatna men niet te lang mogen zijn. Dr. Sanders geeft ook zelf nog een moeilijkheid aan, wanneer men voor een wijk wel een geschikt to- ponymzou kunnen gebruiken,maar de andere straten toch nieuwe na men zou moeten geven. Uit deze voorbeelden blijkt toch wel, hoe moeilijk het is, om een consequente toepassing van oude en nieuwe straatnamen te combi neren. Toch moet men het ene doen en het andere niet laten. Nogmaals, ik ben het volkomen met Dr. Sanders eens, dat'de oude toponymen van Venray bewaard moeten blijven. Een groeiende plaats als onze gemeente heeft echter behoefte aan een practïsche bruikbare benaming van nieuwe straten en wegen. Is hier nu een synthese te vinden? Dr. Sanders spreekt niet over het systeem, zoals in buitenlandse steden wordt toegepast, namelijk genummerde straten en wegen. Men kan hier over zeggen, dat het erg prozaïsch is. Dat is ook wel zo. Maar hetzelfde systeem past men toch ook allerwege toe bij de plaats bepaling van huizen. Ook dat was vroeger anders. Wij zien nog in Venray, dat vele huizen niet genummerd zijn, al is de gemeente bezig ieder huis van een nummer te voorzien. Jammer alleen, dat die nummers niet voor aan de weg zijn aangebracht, dan kon men de huizen beter vinden. Vroeger hadden vele huizen een officieele naam. Men vindt er nog wel in Venray: Sonnevanck, Het Stepke enz. Anderen kregen hun naam uit de volksmond. De nummering van straatnamen zou het voordeel hebben, dat er tijd over heen kan gaan, zodat men rustig de te vormen naam ofwel officieel, ofwel uit de volksmond kan afwachten. Een andere mogelijkheid is, om de oude toponymen te verzamelen en deze bij elkaar toe te passen, bijv. in een geheel nieuwe wijk of in een nieuw dorp, zoals in de Vredepeel. De toekomstige wegen en straten in de Vredepeel zouden allen voor zien kunnen worden met oude na men uit deze streek, al is het direct logische verband niet meer zo sterk aanwezig. De Vredepeel zou toch een grote plaats kunnen worden, vlak bij een luchthaven, die als de straaljagers m het verenigde Europa niet meer nodig zijn, zou kunnen veranderen in een verkeersluchthaven, al waren het alleen maar helicoptères. Dat is in de toekomst misschien aantrekkelijk voor industrie en dan krijgt men al gauw veel woningen met nieuwe straten en wegen. Op deze wijze zou men verant woord en consequent oude namen kunnen toepassen, al zal dan het logisch verband met de oude plaats, waaraan zij ontleend zijn, enig ge weld worden aangedaan. Het artikel van Dr. Sanders biedt nog wel meerdere mogelijkheden om over van gedachten te wisselen, maar het zou te veel worden. Ik hoop, dat ook anderen en vooral inheemsen, aan deze gedach- tenwisseling zullen gaan deelnemen. Moge Dr. Sanders er voordeel van hebben en geprikkeld worden zijn voor Venray zo belangrijke studie voort te zetten. Venray, 21 december 1955. H. v.d. H. Men wordt in ons goede vader land geacht de wet te kennen. Dat diverse rechters zelf grote wetboe ken voor zich hebben liggen, waar in ze nog al eens plegen te bladeren en te zoeken, heeft met die kwestie niets te maken. Ze moeten alleen het nummer van het betreffende artikel zoeken, wat immers op de dagvaarding moet staan. Zo moet ook een Nederlander de economische wetten kennen en men moet zich daar geen kleine voor stelling van maken, want iedere vakgroep, iedere bedrijfsgroep heeft zijn eigen wetten en wetjes en als je overtreedt, dan is er de econo mische rechter, die de boete vast stelt voor de overschrijders. Dat zijn op de eerste plaats de weggelopen metselaars. In deze con treien schijnen vooral metselaars het niet lang bij hun baas uit te kunnen houden en dan vertrekken de heren, zonder wat te zeggen. Hoe de baas het dan verder fikst zal hen een zorg wezen. Maar op f 50 boete kunnen ze rustig tellen. Zoals H. uit VENRAY en H. uit HORST, welke laatste de asperges teelt en -stekerij liever was dan het huizenbouwen. Dan is er het voortdurend gedu vel met teeltvergunningen. C. uit MAASBREE mocht zowat 3 ha tuinbouwgewassen telen, maar deed er nog maar een halve ha bij, zogenaamd om zaad voor eigen be drijf te winnen. Maar de zaad, die van dat stuk af kwam, was bijna Het onderzoek is thans zover ge vorderd, dat binnen afzienbare tijd met de uitvoering kan worden be gonnen. genoeg voor de hele provincie en daarom was het f 500 geblazen. In de omgeving van SIEBENGE- WALD heb je een café liggen, met de welluidende naam „Zurich". Die ligt in de 500 M.-strook, dus als de zon ondergaat, is het al sluitings uur. Dat is niet prettig als je net aan je borreltje zit, maar ja, de grens is nu eenmaal te dichtbij, dus is het vertrekken geblazen. Nu schijnt echter die 500 meter- strook slecht afgebakend te zijn, want vooral Duitsers, die niet zo goed met de gang van zaken op de hoogte zijn, hebben nogal eens een bonnetje gekregen. Met een reis naar Venray en f 4 boete is de zaak weer beklonken. Als men in BOXMEER vlees slacht en het daarlaat keuren, mag het niet naar Bergen gebracht worden, zonder dat er weer een invoer-stempel bijkomt. Doet men dat wel, dat mag men als die Boxmeerse slager f 15 boete gaan betalen. En bovendien horen, dat de politie op die vleesverhuizing niet erg gesteld is, in verband met de hygiëne en zo, want daar schijnt nogal dikwijls wat mee aan het handje te zijn. Op roggeteelt wordt subsidie ge geven, maar dan moet men die rogge ook telen en niet zeggen, dat men 11 ha rogge heeft als je er maar 9 gezaaid zijn. Zelfs al is men dan 81 jaar en stokdoof en uit AR- CEN, toch ga je over de kling. De subsidie vervalt nu en hij mag nog f 10 boete betalen ook. Dat men zijn herbebossingsplicht moet vervullen, weet iedereen en die man uit HELDEN, die het nog niet wist, heeft het nu met een boete van f 10 ook wel geleerd. Als men legergoederen verkoopt, moet men het bezit zijn van de no dige papieren. Maar bovendien moet degene, waar ze verkocht worden, ook een textielvergunning hebben. Die waarheid ondervond een han delaar uit MIERLO—HOUT, die in HELDEN bij een bakker legergoe deren had verkocht en bovendien ook nog legerschoenen. Voor die bakker werd het f 40 en voor de schoenen idem dito, want ook daar was geen vergunning voor, Veehouders moeten zorgen goede melk aan de fabriek te leveren, want vandaag of morgen kan een controleur zijn neus eens in een melkbus steken en de nodige proe ven met de melk nemen. Is die dan niet prima in orde, door wat voor oorzaak ook, dan heb je zo een boete van f 20, evenals de man uit ARCEN. die meende, dat de brui ziekte daar oorzaak van was. De rechter dacht dichter in de buurt te zijn met te vuile kannen. En dat Zondags de winkels pottoe moet blijven, is ook bekend. Als je een deur hebt voor huis en winkel, mag ze open blijven voor huisge noten, maar staat er iemand an ders in, dan zegt de rechter f 10 boete en is heel de verdienste weer foetsie! Afvalsteen van de Myn Maurlts kunnen benut worden. In de uiterwaarden langs de Maas worden jaarlijks 60 ha ontgrind, waarvan er 40 blijvend verloren gaan. Wanneer voor de aanvulling gebruik kan worden gemaakt van de afvalstenen van de Staatsmijn Maurits, kunnen ieder jaar 20 ha worden teruggewonnen, terwijl dan bovendien 3 ha kunnen worden be spaard, die thans nodig zijn voor het steenstort. Tot deze bevindingen komt de subcommissie voor de bestudering van het behoud en de terugwinning van landbouwgronden langs de Maas in het verslag van de Com missie voor de Agrarische Belangen in Limburg. Door de afvoer van de afval stenen van de Maurits naar de ontgrindingen kan derhalve 23 ha cultuurgrond per jaar worden terug gewonnen of behouden blijven. De kosten daarvan zijn geraamd op f 31.300 per ha. Uit het verslag blijkt voorts, dat de sub-commissie natuurschoonge- bieden erin is geslaagd, reeds voor een belangrijk deel van de provin cie een voorstel voor deomgrenzing van de natuurschoon- en bosgebie den op te stellen. De subcommissie huisvuil beveelt de oprichting aan van plaatselijke installaties ter verwerking van het huisvuil. De subcommissie voor het op stellen van een agrarisch ontwik kelingsplan Noord-Westelijk Lim burg deelt mee, dat verwacht mag worden, dat het omvangrijke voor onderzoek in hèt komende jaar kan worden afgesloten, waarna begon nen kan worden met het opstellen van het eigenlijke ontwikkelings plan. Van het onderzoek naar de be tekenis van de wichelroede voor de landbouw, ingesteld door de Wage- ningse Werkgroep voor landbouw kundig onderzoek inzake het wichel roedeprobleem, is thans het volledig verslag verschenen. 1. De aanwijzingen van verschil lende wichelroedelopers bij onder zoek van een zelfde object vertonen geen overeenstemming. Dit geldt ook voor de aanwijzingen, die door een zelfde wichelroedeloper worden gegeven bij herhaling van het onderzoek, mits hij zich de resul taten van het vorige niet kan herinneren. 2. Er bestond geen verband tus sen de aanwijzingen der wichel roedelopers, zowel gezamenlijk als ieder afzonderlijk, en de bij dieren en planten optredende bezwaren. 3. De afscherm apparaten, waar mede proeven werden genomen, hadden geen invloed op ontwikke ling, gezondheidstoestand en pro ductiviteit van dieren en gewassen. Bezwaren werden er niet door weggenomen of verminderd. 4. Hoewel het niet tot de opdracht der werkgroep behoorde om het bewijs voor het al of niet bestaan van „aardstralen" te leveren, meent zij er op te moeten wijzen, dat de resultaten van alle onderzoek en waarnemingen, welke geleid hebben tot het vaststellen van de conclusies 1. en 2. in strijd zijn met de aard- straaltheorie van Von Pohl. (De Duitser Freiherr Von Pohl schreef sedert 1920 het uitslaan van de wichelroede toe aan wat hij „aardstralen" noemde: zij zouden volgens hem gewoonlijk in banen voorkomen en loodrecht omhoog gaan. Enig steekhoudend bewijs daarvoor hebben Von Pohl noch zijn volgelingen ooit geleverd, even min als voor de stelling, dat zij nadelige invloed zouden hebben op ontwikkeling in gezondheidstoe stand van de mens en van vele dier- en plantsoorten, aldus de inleiding tot het onderhavige ver slag). De resultaten van het onderzoek, waaraan een aaitJal bekende wichel roedelopers heeft medegewerkt en dat op uitgebreide experimenten is gebaseerd, leiden tenslotte tot de samenvattende conclusie, dat de beoordeling van de geschiktheid van stallen als standplaats voor vee en van de grond als groeiplaats voor gewassen door wichelroede lopers geen enkele practische be tekenis heeft. Hetzelfde geldt voor de beschermende werking tegen bezwaren bij dier en gewas, welke aan „afschermapparaten" wordt toegeschreven. De werkgroep raadt daarom land-, tuin- en bosbouwers aan, geen waarde te hechten aan wichelroede-onderzoek en afscherm apparaten of aan pogingen tot verwijdering van aardstralen op welke wijze dan ook uit landerijen en gebouwen. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS Zuigelingenbureau Vrydag 30 Dec. in plaats van Donderdag en tevens nazien van de pokken voor de Kom. A.s. Woensdag geen consultatie bureau van Dr. Maarseveen. GEVONDEN: 1 paar glacé handschoenen, Stoks, Langstraat 22; ringsleutel, Vermeu len, Julianasingel 40; wollen hand schoenen, L. Volleberg, Kempweg 44; nagelgarnituur, Geurts, Beek- weg 11; heren-glacé, Politiebureau; groene damesmuts, v. Haren, Kemp weg 25; armband, v. Kempen, Past. Ruttenstr. 2; polshorloge, Pastorie Leunen; glacé handschoen, Clephas Gasstraat 36; sjaal, Rongen, St. Odastraat 12; zwart vulpotlood, Dr. Sala, Oostsingel 14; armbandje Voesten, St. Jorispark 17. Operette Polyhymnia Abusievelijk werd in ons blad van vorige week vermeld, dat de tweede uitvoering van Polyhymnia's operette op 19 januari zou worden gehouden. Dit moet echter zijn op 29 januari. Kerstfeest K.A.B. Op woensdag 4 januari zal de K.A.B. een kerst- en driekoningen avond houden in zaal Wilhelmina. Ziekenauto in Venray Gisteren arriveerde uit Leeuwar den de nieuwe ziekenauto. Hij is aldaar gebouwd op een Ford-Tau- nuschassis en biedt plaats voor twee brancards, een ligfauteuil, een zitplaats en tenslotte voor bij de chauffeur nog twee zitplaatsen. Het is een ruime wagen en hij ziet er keurig uit. De ziekenauto is ge stationeerd bij de fa. Goumans in de Schoolstraat. Grond-onteigening Door de rechtbank te Roermond werd uitspraak gedaan in een ont eigeningsprocedure tegen de ge meente Venray. J. A. te Venray werd in het ongelijk gesteld. De aangeboden prijs van de gemeente werd verlaagd met f 1000.terwijl hij bovendien de kosten van het geding moest betalen. Rechtbank Roermond Wegens mishandeling van een jachtopziener te Ysselsteyn werd tegen A. v. S. te Ysselsteyn en L. v.d. W. uit Deume 3 maanden ge vangenisstraf geëist. J. V. uit Yssel steyn, G. v. H. uit Bakel en H. v.d. W. uit Deurne werd 2 maanden geëist. Dit 5-tal heeft op 8 nov. jl. de jachtopziener G. M. te Ysselsteyn mishandeld door schoppen en slaan toen deze hen sommeerde zijn erf te verlaten. De verdediging voerde dronken schap als verzachtende omstandig heid aan. Proefbedrijf in de Vredepeel. Nader wordt medegedeeld over het proefbedrijf in de Vredepeel, dat de L.L.T.B. het vereiste kapi taal voor grond, bedrijf en gebouwen zal investeren. De bedoeling is om het proefbe drijf in de Vredepeel in drie onder delen te splitsen: een beregeningsbedrijf, waarop uitsluitend beregeningsproeven ge nomen worden; een infiltratiebedrijf, waarop dus onderzocht wordt wat het effect is van kunstmatig door de bodem aangevoerd water; en tenslotte een bedrijfsgedeelte zonder kunstmatige wateraanvoer, dat een basis tot vergelijking zal kunnen opleveren. Het Ministerie Van Landbouw heeft in principe toegezegd jaar lijks in een eventueel exploitatie tekort te zullen subsidiëren tot een maximum van f 20.000.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1