Lustrum viering Char. Centrum. Harmonie Euterpe geïnstalleerd De politie-rechter oordeelt Kleuterschool in gevaar? Da darfst nar eioe lieben Zaterdag 17 December 1955 No 50 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG "EEN RIJK BEZIT PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRmA VAN DEN MUNCKHOF WPCVDT A I"> VHOP VPMPAV PTVT OIWIQTPPWK'IVI ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 «V CiCillOLAJLi V UUlV VEiItIxAI EtiX Ulflü 1 IxuiVulAi PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Balten Venray f 1.45 De caritas-week is bijna ten einde. Morgen zullen in Venray-kom in alle H. Missen nog preken over het liefdewerk gehouden worden als slot van deze lustrum-viering. Dan kan het Sociaal Charitief Centrum terugzien op een werkelijk stijlvolle herdenking van haar vijfjarig be staan. Zondag j.l. was er in Huize St Anna de recollectie-morgen, waarin alle leden van het Centrum nog eens gewezen werden op hun taak en plicht. Maandag was er een grote feest- vergadering in zaal Wilhelmina, waarin de heer Sala een overzicht gaf van de afgelopen 5 jaren. Hij wees er op, dat in Aug. 1950 na een gedegen onderzoek van een studiecommissie der Kath. Actie, het Centrumwerk ook in Venray was gestart en, dat nu in 7 pa rochies van de 12, de parochiële comité's zeer goed werken en dat in de overige oprichting hiervan binnenkort te verwachten is. Het aantal geschoolde vrijwilli gers voor dit werk is stijgende, mede door de cursussen die worden gegeven. Hij dankte de Venrayse bevolking voor de steun, die immer werd gegeven en wees nogmaals op het grote belang van de beoefening der caritas. Winstpunten Deken Beel wees er op, dat het centrumwerk het helpen is van de mens in nood. Dat is en blijft het voornaamste doel. De nood ligt heel anders als jaren geleden. Het sociaal reveille heeft grote groepen mensen o.a. boeren en arbeiders een leven gegeven, dat beter leefbaar is, aldus Deken Beel, maar nu is vooral de nood van de individuele mens, die de aandacht vraagt. Het leven is te ingewikkeld geworden voor velen, onmaatschap- pelijken, debielen, lich. gebrekkigen, eenzamen, bejaarden, terwijl hu welijks- en huisvestingsproblemen weer andere nood geven. We kunnen ons afvragen of we met al onze eigen zorgen, met die nood van anderen wel wat te maken hebben. Op de eerste plaats al als mens.' Als de nood van de even mens ons niet meer raakt, worden we onmensen. Op de tweede plaats als christen, als volgeling van Chris tus, die de Liefde bracht en Zijn Kerk opdracht gaf, een Kerk van Liefde te zijn. Zo hoort de caritas wezenlijk bij iedere katholieke gemeenschap. Deze moderne tijd vraagt daar voor nieuwe vormen, zonder echter al het goede uit het verleden te vergeten. Er moet een meer ver antwoord samenspel komen, een moderne apparatuur, die diep be zield is door de eeuwenoude caritas. Dat heeft tot gevolg, dat meer mensen zullen studeren op een methode, om beter en meer nood te lenigen, om beteren meer ken nis te krijgen van de menselijke nood. Dat is, aldus Deken Beel een der winstpunten van het centrum werk. Maar tevens zal het centrum-werk er toe bijdragen, dat de Kerk blijft staan midden in het leven van de mens. Het doel van de Kerk is het hele leven te richten op God. En dat leven heeft vele kanten. Zo bv. een sociale zijde. En we mogen ons gelukkig prij zen, dat de sociale problematiek door de Kerk begrepen is en dat zij hiervoor een christelijke oplos sing heeft weten te vinden. Zo zal zij ook voor de maatschap pelijke problematiek van deze tijd een oplossing dienen te vinden, wil de Kerk niet veel mensen verliezen. Een derde winstpunt van het cen trumwerk is, dat zij de vermate- rialisering van het leven tegen gaat. Het materialisme| is een gevaar, omdat het o.a. de harten leeg maakt voor dingen van hoger belang en elke geestelijke achtergrond gaat ontbreken. Dan geeft de betere welstand van de mensen nog grotere armoede, maar dan op geestelijk terrein. Liefde voor de evenmens zorgt voor een goed tegenwicht. Want en dat is dan het vierde winst punt hoe meer mensen de kracht der liefde hebben, des te rijker is de gemeenschap. Om bij dit lustrum nog een paar practische punten te noemen, wees Deken Beel allereerst op de nood zaak, zoveel mogelijk mensen in te schakelen bij dit werk. Hij vroeg de kloosters naar nieuwe wegen te zoeken om de caritas te beoefenen en ook die caritas door te laten dringen in de gezinnen. Als er feest is in een gezin, moet er ook feest zijn bij een ander. En tenslotte vroeg hij de leden van het centrum, de liefde ook te laten leven onder elkaar. Het werk brengt veel moeilijk heden met zich, veel zorgen, en er kunnen wel eens haken en ogen aan zitten. Met liefde zijn ook die pro blemen op te lossen. Zo zal ook hier in Venray het grootste wonder der Kerk: het won der van liefde en goedheid telkens opnieuw voorvallen, tot heil van die hele gemeenschap. MEDEWERKING. Deken Loonen sprak namens de geestelijkheid van het Dekenaat zijn gelukwensen uit by dit lustrum en dankte de leden voor al hun werk, wat zy hebben gedaan. Mocht men zo aan de bui tenkant wel eens de indruk hebben, dat er weinig gebeurt, hy weet uit ervaring, dat het andersom is. Een andere vraag is, of nu alle leden wel diep overtuigd zyn van de noodzaak van het centrum. Hy hoopte, dat de woorden van Deken Beel deze overtuiging dieper en inniger had gemaakt. Hy moest jammer genoeg constateren, dat het Centrum met vele moeilqkhe- den kampt, niet alleen financiële, maar vooral morele. Hy ontmoet nog dageiyks veel onbegrip. Hy hoopte echter, dat alle katho lieken hun taak zouden begrypen en deed een dringend beroep op aller medewerking, opdat door het centrumwerk, deze aan de noden van deze tyd aangepaste vorm van caritas, veel nood zou kunnen te gemoet getreden worden, voorko men en opgelost. Burgemeester Janssen feliciteerde de centrum-leden en beloofde, ook voor de toekomst de medewerking van het gemeentebestuur voor hun werk. ANDERE ACTIES. De acties van de schooljeugd zyn goed gelukt. De ULO heeft speel goed opgehaald, dat door de jongens van de Ambachtsschool keurig her steld werd. De meisjes van de scholen hebben kleding en kleedjes in orde gemaakt en de oliebollen- actie is, mede, dank zy de onver wachte medewerking van de hier gelegerde militairen een groot suc ces geworden. De film, die Vrydag in Luxor werd gedraaid ..Kinderen van de straat", pastte goed in het kader van deze caritas-week en men had hoogstens wat meer belangstelling kunnen wensen. We geloven, alles by alles geno men, dat het Centrum tevreden kan zijn over deze lustrumviering. Slechts weinig Venrayers hebben Zondag het feest van hun herboren Harmonie willen missen. Toen 's middags de nieuw geüni formeerde mannen uittrokken, was het zeer druk in de straten en toen de plechtigheden op het gemeente huis begonnen was er een onge kende drukte. Het was dan ook wel de moeite waard dit schouwspel te zien. De nieuwe Harmonie met een echte tamboer-maitre, met diepte- trommen, met nieuwe schellebomen, met een nieuw trommel corps en tenslotte de blazers zelf, keurig in donkerblauw uniform met witte koppel en de pet met feesteiyk witte pluim. Ze stonden aangetreden voor het stadhuis, waarop naast de Burge meester de Hoogeerw. Deken, wet houders, raadsleden en leden van de industriële club Venray, hadden plaats genomen. Nadat het Bestuur der Harmonie was voorgesteld aan de autoriteiten, kondigde de president de heer Laurensse het besluit af van de omdoping van Venrays Harmonie in Harmonie Euterpe. Vervolgens nam de heer Nelissen namens de industriële club het woord, om met een toepasseiyke toespraak het nieuwe vaandel aan te bieden aan Euterpe. Het is ver vaardigd door Mevr. Stokhoff en biedt inderdaad een frisse aanblik en geeft een goede entree van de Harmonie. De heer Laurensse nam" het ge schenk van deze club zeer gaarne aan en dankte de leden voor de prettige medewerking, die ze had den gegeven. Dan was het woord aan de heer Burgemeester, die de Harmonie fe liciteerde met deze wedergeboorte en tevens wees op de zo nodige samenwerking, die dit alles tot stand had gebracht. Het was met trots, dat hy kon vertellen, dat alleen de kom f 6000 had byeen gebracht voor dit doel. Waar de bevolking zovele offers heeft gebracht, legt ,het ook ver plichtingen op aan de leden der Harmonie, niet alleen om die uni formen in ere te houden, maar ook or. a het corps op hoger plan te br engen door de muziek. Met de wens, dat deze weder geboorte ook een nieuw tydperk van grote bloei met zich zou brengen Deze zitting van de politie rechter is beslist niet meegevallen. Niet alleen was het een grote ry van beschuldigden, maar ditmaal was het Venrays element wel zeer sterk vertegenwoordigd. Zo was er een oud heertje dat mot kreeg met zyn baas en ondanks de last der jaren zich niet ontzag diezelfde baas een watjekou om zyn oren te geven. En dat is in een tyd van C.A.O.'s etc. nog erger als een doodzonde, reden waarom het ook f 20.werd. Trouwens in Velden kennen ze er ook wat van. Als men daar in een café een borreltje wil drinken heeft men kans dat de een of andere dronkenlap je stoel onder je weg trekt, waardoor het hele firmament in een keer op je af komt en je in een minimum van tyd een eerbiedwaardige knobbel op je achterhoofd hebt staan, waar mee de trek naar alcohol meteen de bodem is ingeslagen. Maar de dronkelap kreeg dan nu ook f 30.— boete. Dan was Venray weer aan de beurt, waar op de kerkdorpen de lieve gewoonte schynt te bestaan om met kermissen e.d. festiviteiten andermans kelders binnen te drin gen en daaruit het nodige als vla etc. mee weg te pikken. De ene keer valt dat in goede aarde, maar de andere keren (en dat gebeurt dan wel het meest) wordt de politie er by geroepen. En dan gaat het geld kosten. Zo ook Ysselsteynse jongelui, die f 20.— lichter naar huis toe gingen. In Helden had iemand een min der prettige buurman, die ook nog al eens met de justitie in aanraking is geweest. Nu was die buurman eens wat onplezierig, reden waarom de Heldenaar maar eens even ver telde hoe hy over buurman dacht. En dat was niet bepaald vleiend, temeer waar hy als een andere Officier van Justitie het straf register van de buurman luide aan het volk meedeelde. Nu mag dat niet. Ten eerste omdat dat schelden is en ten tweede omdat men niet onder de duiven des Officiers moet schieten. En daarom werd het f 15 boete. In Venlo vond iemand een luid spreker op een mestfaalt, tenminste dat wou hybeweren, maar de politie had het wel anders ontdekt. Inderdaad lag dat ding op een mestfaalt, maar de verdachte had hem eerst gepikt, toen op de mest faalt gegooid en hem daarvan weer terug gehaald. Omdat hy dat ene station vergeten had by de reis- beschryving werd het nu f 30. In Helden hadden een stelletje jongelui ruzie by het dansen. Na- tuuriyk over een Eva, die ook ter zitting aanwezig was en haar visie op het gebeurde gaf. Hoewel het een hele dame scheen, bleek uit haar verhaal wel dat het schone schyn was, en dat, gezien haar taal, deze dame allerminst dame was. Wat niet verhinderde dat de ruzie maker f 20.boete kreeg. In Siebengewald was het weer wat anders. Daar woont een eer zame weduwe, die werd lastig ge vallen door een oud ventje, dat telkens als hy haar tegenkwam vertelde, dat hy haar man was tegengekomen. Hetgeen voor een weduwe geen prettige ervaring is. Daarom werd de sterke arm er maar weer by gehaald en nu moest de oude man rekening en verant woording afleggen. Het bleek, dat hy inderdaad Iedere dag de man tegen kwam, n.l. in zyn boeken, waar hq, aldus de be klaagde, nog een grote rekening had openstaan, die maar niet betaald werd. Maar de weduwe had ook daarop gerekend en kwam met een briefje van de kantonrechter, waar uit bleek, dat hierover een civiele kwestie geweest was, die echter installeerde de heer Burgemeester het nieuwe corps door de bestuurs leden een speldje op te steken. Nadat Euterpe een daverende mars ten gehore had gebracht, was het laatste woord aan de president, die hartelqk dank bracht voor alles wat Euterpe by haar uniform-actie had mogen ondervinden. Hq vertrouwde, dat ook inde toe komst, als wederom een beroep gedaan wordt, omdat een dergehjk corps nu altijd geld blqft vragen, diezelfde bereidwilligheid en het zelfde medeleven te mogen onder vinden. Dan begon de grote tocht door de feestelqk versierde straten, waarby de nieuwe tamboer-maïtre zyn kunsten vertoonde en de diepte- trommen, hen die thuis gebleven waren, nog eens opriepen om naar het mooie schouwspel te komen kyken. Zo is om het woord van de Bur gemeester te gebruiken de harmo nie het laatste lustrum ingegaan voor haar 100-jarig bestaan. Moge het inderdaad een periode van grote bloei en uitbreiding worden. door de weduwe glansryk was ge wonnen. De oude heer had niets meer te vorderen, noch van de ge storvene, noch van diens weduwe. En dus was het belediging, grove belediging en werd het f 30. Je zult als chauffeur plotseling twee zakken gerst op de weg zien liggen. Wat dan te doen? Uit deze rechtszitting bleek, dat men ze het beste op kan laden en rechtstreeks naar 't dichtsbqzynde politiebureau kan brengen. Een Bosschenaar, had die in de omge ving van de Smakt gevonden, was er mee naar huis gereden en eerst 's anderdaags deed hq aangifte. Maar toen was het te laat en nu mocht hy f 20 betalen. Het is altijd dom om iets tegen de politie te doen. Men kan hoogstens wat denken, maar zeggen: Ho, maar. Want zeg je tegen een marechaus see, dat het een pias is, dan kryg je f 30 en 14 dg. v.w. en zeg je tegen een politieagent judas, dan kost dat f 25 en als je je verzet, mqn lieve hemel, dan is het minste 14 dagen vacantie op Rqkskosten, zoals op deze zitting weerduidelqk bleek. Verschillende heren werden aldus getracteerd. In Ottersum sloeg de een de ander op zyn kop, in de mening, dat hy zyn aartsvqand te pakken had. Het geen niet waar was, want het was een wildvreemde, die van deze wilde en vreemde manieren niet gediend bleek en ook gehjk kreeg ook. Want de een mag nu f 30 betalen. Ja, dan waren er nog enkele Ven rayse zaakjes. Daar was een jonge man met een dronken kop by een buurman rond het huis aan het spoken en buurman hield niet van spoken, pakte een bezem en sloeg er op. Het spook bleek toen van vlees en bloed te zqn en datzelfde vlees werl door buurman zodanig toegetakeld, dat het bloed er van zelf uitkwam. Nu stond de jongeman terecht om dat hq op een vreemd erf niets te maken heeft en zeker niet's avonds in het donker. Hq kreeg dan ook netjes f 25 boete. Maar de buurman ging ook niet vrq uit vanwege dat bloed en zo, maar hq wist het de heren rechters diets te maken, dat hq voortdurend van die grappenmakers op bezoek kreeg en zqn huis niet beschouwd wilde zien als een televisievoorstel ling. Bovendien was de jongeling tegen hem ingekomen en had hq zich gedwongen gevoeld, van de bezem gebruik te maken. De buurman deed zqn woordje goed en dat was dan ook de aan leiding tot vrqspraak. De bezem kreeg hij zelfs terug en zo kon hq met de bezem en een schuldeloos blazoen de rechtbank verlaten. Een andere Venrayenaar had wat diep in het glaasje gekeken en werd wat balsturig. Zo gaf hq de hele café een rondje, maar sloot daar een echtpaar van uit. Dat vond de kastelein niet prettig en daarom weigerde hq dat rondje. Onze dronkenman zei niets, ging weg en kwam even later terug met een broodzaag. Wat hq daar nu feitelqk mee wou doen is onbekend, omdat de struise kasteleinse in de kortste keren dat mes in beslag nam om verdere ongelukken te voorkomen. Maar daarmede was onze dolle man nog niet klaar. Weer trok hy zich terug om even later terug te komen met een yzeren buis van om de twee meter lang, waarmede hq aan het vendelzwaalen sloeg, evenwel zonder vendel. Hiermede werd eerst het buitenstaande fiet senrek omgetoverd tot oud roest. Toen sneuvelden er ruiten. De kaarters doken onder tafel en de kastelein sloot met mannenmoed de cafédeur. Enkele goed uitgevoer de aanvallen van de yzeren buis op de deur deden deze kreunen en werd zwaar beschadigd. En terwql men zich binnen paraat maakte voor een korte maar hevige doodstrijd gebeurde het wonder. Er was wat kapot en dat scheen alleen maar de bedoeling te zijn, want verder werd er niet naar binnen gedrongen maar keerde de dolleman met zyn buis zq het onder uitstoten van allerlei verwensingen huiswaarts. Waarna èn kaarters én kastelein er eentje pikten op de goede afloop en toen maar eens om de politie gingen. Met f 50.— en 1 maand voorwaardelqk is het zoenoffer ge bracht. Hq had beter dat echtpaar ook een rondje kunnen geven, maar ja, berouw komt altyd na de zonde. En dan was er die zwerver, die in de afgelopen maanden hier in enkele café's grote diners had be steld met de nodige drank, sigaren en sigaretten, maar die, als het op betalen aan kwam eerst een vieze zakdoek te voorschqn haalde en dan de kapotte voering van zyn zakken, ten teken dat hq geen cent had. Nu is dat niet prettig voor een kastelein en gewooniyk komt de politie er aan te pas. Zo ook hier, maar men maakte de fout de man te laten lopen. Toen later de In het komende jaar, in Januari a.s. treedt de nieuwe wet op het kleuteronderwys in werking. Een wet, die het kleuteronderwqs, dat sinds jaar en dag een particuliere „onderneming" was, nu wetteiyk regelt en subsidieert. Het is vooral de K.V.P. geweest, die het totstand komen van deze wet heeft bevor derd en daardoor vele ouders met kleine kinderen aan zich heeft ver plicht. Ook de scholenbouw wordt hier geregeld en we kunnen dus ook verwachten dat in enkele jaren tyd ook de vierjarigen eindelqk eens naar school kunnen. Al met al brengt dus deze kleuteronderwys- wet vele nieuwe mogelqkheden, maar- En dat „maar" is nu juist de moeilqkheid, op dit moment en in de eerstkomende maanden. In deze wet staan nameiyk de nodige bepalingen waaraan het onderwqs zal moeten voldoen, hoe de klassen moeten zyn ingericht, hoe groot de lokalen moeten zyn en bq welke grootte van de klassen een bepaald aantal leerlingen toe gelaten mag worden. Gebeurt een en ander niet zoals in de wet staat omschreven, dan zal zeker de sub sidieregeling niet toegepast worden, om dan van ergere dingen nog maar niet te spreken De moeiiykheid is echter, wat gaat er nu gebeuren in Januari a.s. Dan zal ook en we spreken nu voomamelqk over Venray-kom de bestaande kleuterschool met haar overvolle klassen met 5-jarigen Zoals we reeds eerder berichtten zal Polyhymnia traditiegetrouw tweede Kerstdag a.s. weer met een operette ten tonele komen, dit jaar getiteld „Du darfst nur eine lieben!" Dit zal de vyfde operette zyn van deze vereniging, zodat dit jaar de operette zeker met de nodige opsmuk zal gebracht worden wegens dit lustrum. Wanneer we trouwens bekqken hoe telkenjare de operette die gebracht werd van groter allure was, dan kan men de verwachtingen dit jaar zeker gerust hoog spannen. Het stuk is een twee-acter, welke nochtans van dusdanig omvang is dat de pauze niet langer dan 20 minuten kan worden gehouden wil men binnen redelqke speelduur blqven. Het verhaal zou men kunnen onderbrengen als een der verhalen uit 1001 nacht, waar het, evenals in deze operette niet ontbreekt aan sultans met harems, grootviziers en dergelqke; terwql zich toch het gehele stuk afspeelt in onze westerse contreien, hetwelk het geheel een speciaal accent geeft. Inzake de costumering is men, zoals we dat van Polyhymnia ge wend zqn, niet voor enige kosten teruggeschrikt, zodat deze even ryk is als voorheen. Nieuwe effecten heeft men be dacht bq bepaalde speelmomenten die het geheel aan kleur en rijk- dom doen winnen. Ook zal men nog oude bekenden uit de vroegere operette „Der Schweinefürst" treffen en wel de rollen van het advokatenkantoor Pelegrin en Mentschikow, de heren, die uiteindeiyk by het happy end, de buit binnen hebben, en zichzelf daarmee hartelqk feliciteren. Het geheel is een vlotte char mante operette, die liefhebbers van zang, toneel, ballet, en muziek ten volle zal bevredigen, en waarin komische scenes een ruime plaats zyn toebedeeld. Kort en goed, een uitvoering die U een avond uit de dageiykse sleur zal trekken, en U verplaatst In een sfeer van roman tische operetten-charme. De mogelqkheid van reserveren is opengesteld vanaf 19 december a.s. tel. 579 Venray, terwyi de tweede uitvoering vastgesteld is op 19 januari a.s. aan de wettelqke bepalingen ge toetst worden. We behoeven er niet aan te twqfelen of de grenzen, die de wet stelt, worden hier ver over schreden. Dat kan dus tot gevolg hebben, dat een deel van de kleuters de toegang geweigerd moet worden. Wat erg is, zowel voor de kleu ters, als voor de ouders. Voor de kleuters, omdat ze nu zonder enige ervaring straks naar de „grote" school moeten en voor de ouders, omdat de meeste van hen niet in staat zyn, zich de gehele dag bezig te houden met de kleinen, die dus noodzakelqk dikwqls aan hun lot moeien worden overgelaten. We zeggen met opzet: kan tot gevolg hebben, omdat we hier in Venray heus niet alleen zullen staan met overvolle klaslokalen, maar dit in meerdere plaatsen van ons land het geval zal zyn. En terugzenden van kinderen mag dan een radicale oplossing zyn t.o.v. de wet, maar vele ouders zullen niet bepaald enthousiast zyn over die oplossingen die zullen toch ook wel een stem in het kapittel hebben. Bovendien hjkt ons, dat de Inspec tie in deze toch ook wel wat kan doen. Als men in verband met kleu teronderwys hier de Inspectie noemt, dan komt oud-zeer naar boven i.v.ra. de beslissing die indertqd genomen werd t.a.v. de barak in de Paters- straat, die hoewel bestemd voor voorlopige kleuterschool, door die Inspectie radicaal werd afgekeurd. Dat heeft, ondanks de bezwaren die Raadscommissie en ouders had den tegen die barak, toch wel kwaad bloed gezet en niet bepaald een goed idee gegeven van de bereid willigheid van de Inspectie om hier het kleuterprobleem mee te helpen oplossen. En dus vreest men voor de toekomst het ergste. We geloven echter, dat de zaak wel anders ligt op dit moment. We kunnen ons voorstellen, dat als er van een nieuwe school sprake is, dat dan een Inspectie zegt: Goed, maar dan een school, die in* orde is en geen krepeergeval, want die hebben we al genoeg. En als U zegt, dat U deze barak enkel als noodoplossing ziet, kqk dan naar Uw eigen Schoolstraat, daar staan ook de nodige noodoplossingen en ze staan er nog steeds, hoewel ze in 1950 definitief zouden worden opgeruimd, Die beslissing kan dan misschien minder prettig zqn, maar heeft een redelqke grond. Nu echter gaat men een bestaand leerlingen-aantal verminderen, door bv. de jongste 5-jarigen naar huis te zenden. Welk recht kunnen de oudste laten gelden, dat zq wel en de jongeren niet hun plaats be houden. Bovendien krijgen we dat nu zonder enige ervaring de kleu ters van thans naar de grote school moeten en dat is zelfs de grootste paedagoog wel een beetje te bar af. De Inspectie, die eerst een tame- lqk star standpunt innam, wat echter te verdedigen viel, kan nu moeilqk eenzelfde standpunt hand haven en zal dus „water by de wyn moeten doen". En dat is dan onze enigste hoop. Want wij zouden het meer dan verschrikkelqk vinden indien ook van de kleuters, die eindeiyk eens naar school konden in September er nu weer een heel stel naar huis gestuurd zouden worden. Daarom hopen en vertrou wen we dat alle partqen in deze zich van goede wil tonen en dat daarnaast alle hens aan dek wordt geroepen om zeker op zeer korte termyn een nieuwe kleuterschool te bouwen. Het wordt de hoogste tyd, dat 10 jaren na een bevrijding aan deze grote nood nu eens een einde gemaakt wordt. dagvaarding uitging was mynheer zwervende en dus nooit thuis. De misdadiger, komt altyd naar de plek van de misdaad terug, zo zegt men en zo kon het gebeuren dat vorige week donderdag deze zwerver weer in Venray werd ge signaleerd. Toen was hy het haasje, want hy werd meteen by zyn kraag gepakt en vrijdag stond hy al voor de rechter. Met 2 maanden gevan genisstraf was hy al voor 12 uur op reis naar Roermond. Wat een service, wat een service. Dan waren er weer een hele rij dronkenlappen op fiets, scooter, brommer en In auto. De Officier deelde mede, dat hy er sterk over denkt al deze heren in de toekomst te zetten onder controle van het bureau alcoholbestryding, wat nog erger schynt te zyn als gevangenis straf. Hy deed verder mededeling een beroep gedaan te hebben op alle 1300 Limburgse kasteleins om toch mensen die auto of motor be sturen geen alcohol te geven. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG 8.S.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen BEKENDMAKING De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, die schade ondervinden tengevolge van de oefeningen, welke door de troepen van de Koninklqke Landmacht in deze gemeente wordt gehouden van 12 tot en met 16 december 1955, dat zy hiervan terstond schrifteiyk aangifte dienen te doen aan de Opperwachtmeester der Rqkspolitie te Venray, indien zq voor een scha deloosstelling in aanmerking wen sen te komen. Venray, 13 december 1955 De Burgemeester voornoemd, Mr. A. H. M. JANSSEN. BEKENDMAKING De Burgemeester der gemeente Venray brengt ter kennis van de vergunning- en verlofhouders in deze gemeente, die in het jaar 1956 mechanische muziek willen maken in hun lokaliteit (en), dat zij hier toe tydig een verzoek moeten doen.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1