Ontwikkelingsplan IW.-Limburg De tijd dringt Zwemmen Goede zaken op de Bossche veemarkt Uit„Peel en Maas" Vergadering te Well van de Statenkring Horst. Kanarie-Tentoonstelling. Zaterdag 17 December 1955 No 50 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG (.UNI-tlllE V^ PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRitiA VAN DEN MUNCKHOF U7C?I7ïf Df r> I7AAD VPISID h V ffM niWQTï?Pin?M ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 V¥ E, Er IV O Lr A LI V LJUIy VErlllxAI EriV UlJ 1 I\E#1VIM>I PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 De commissie voorde agrarische belangen in Limburg heeft zich be last met het opstellen van een agra risch ontwikkelingsplan noordweste lijk Limburg. Voor het opstellen van een dergelijk plan zal een onder zoek moeten worden ingesteld om trent: 1. het fysisch geografisch milieu en het cultuurlandschap (kli maat, bodemgesteldheid, water huishouding, bodemgebruik ont sluiting en verkaveling); 2. de algemene maatschappelijke structuur (demografische struc tuur, welvaartsbronnen, maat schappelijke opbouw in engere zin en algemene nutsvoorzie ning); 3. de agrarische groep (de ver schillende soorten grondgebrui kers, de bedrijfstypen, de pro ductietechniek, de arbeidsbezet- ting, het arbeidsinkomen, de be drijfsgebouwen, de bedrijfs-eco- nomische positie en de sociale structuur der bedrijven); 4. de maatregelen, welke nodig zijn om de productie-omstandig heden van de landbouw in Horst, Sevenum en Venray; te ver beteren. De ten behoeve van het onderzoek te verrichten werkzaamheden wor den zoveel mogelijk verricht In sa menwerking tussen de in de sub commissie vertegenwoordigderijks- en provinciale diensten. Een deel van het onderzoek is echter opgedragen aan het Katho liek Sociaal Kerkelijk Instituut. De kosten hiervan ad f 25.000, worden gedragen door de gemeenten Horst, Sevenum en Venray. Het Econ. Techn. Instituut in Lim burg zal eveneens een bepaald deel van het onderzoek verzorgen. Van de daarvoor te maken kostó. f 2165 dient de provincie f 1700 te ver goeden. De nodige gegevens omtrent de land- en tuinbouwbedrijven kunnen grotendeels worden verkregen uit de Landbouwtelling Mei 1955 van het C.B.S. en uit een in aansluiting daaraan gehouden enquête. Deze gegevens dienen gecombi neerd te worden verwerkt. Die verwerking moet machinaal geschieden. Het is de bedoeling, dat de aan een en ander verbonden kosten, be groot op f 7250, eveneens ten laste van de provincie worden genomen. —0— Aldus de toelichting in de laatste begroting van de provincie, betref fende het sociologisch onderzoek in onze en andere gemeenten van Noord-Limburg. Dan rijzen direct vraagtekens en hele grote vraagtekens... Want de lezer zal zich ongetwijfeld de voor geschiedenis van deze hele zaak herinneren. Hoe indertijd het ge meentebestuur op de gedachte kwam om een sociologisch onder zoek te laten instellen in onze gemeente, waardoor de mogelijk heden op velerlei terrein en de toekomstverwachtingen op ander terrein op wetenschappelijke wijze zou worden vastgesteld, waardoor reeds nu maatregelen getroffen kunnen worden om eventuele moeilijkheden en mogelijkheden in de toekomst op te vangen. Speciaal werd daar dan bij gedacht aan de industrievestiging en het aantrek ken van industrie ook al in verband met mogelijke „verborgen" werk loosheid. De raad der gemeente stemde met dit plan in, daar be sturen op de eerste plaats vooruit zien betekent en trok voor dit onderzoek gelden uit. Maar Ged. Staten keurden dit besluit, wat verschillende duizenden guldens kostte, niet goed. Gaf echter de raad in samenwerking met Horst en Sevenum een derge lijk onderzoek te laten verrichten, daar ook de agrarische commissie met dergelijke plannen rondliep. Bij nader informatie bleek inder daad dat deze commissie wel voor een dergelijk plan voelde en aan gezien men nu wist wat Maastricht hierover dacht, ging men zij het niet van harte met deze regeling accoord. Hoe het in Horst en Sevenum ging, weten we niet, maar wel weten we, dat hier indertijd door de Raad uitdrukkelijk is gesteld geworden, dat gezien het feit dat een agrarische commissie het hoofd van deze aangelegenheid was, dit toch geen zuiver agrarische ge beurtenis moest worden, maar dat Venray in zijn geheel met zijn standen en beroepen in dit onder zoek moest betrokken worden. Zo dit niet gebeurde, behield de Raad zich het recht voor om het gegeven woord in te trekken. Zo is het indertijd uitdrukkelijk gesteld door sommige raadsleden. Dit alles Is twee jaren geleden gebeurd. Zonder enige nadere aankondi ging, zonder precies te vertellen waarom en waartoe zijn sindsdien enkele heren van het KA SKI in onze gemeente enkele weken werk zaam geweest en hebben links en rechts bij enkele boeren vragen gesteld waarop het antwoord voor het grootste gedeelte met minder moeite en meer nauwkeurigheid op gemeente en bij andere instan ties te halen was geweest. Bij arbeiders, middenstanders e.a. was dat schijnbaar niet nodig. Waarom blijkt wel uit bovenstaande toe lichting. De gemeente Venray, die ook in deze geschiedenis al enkele duizen den guldens gespendeerd heeft en ook in de naaste toekomst er nog enkele duizenden bij mag leggen, weet op dit moment niets meer en niets minder, dan U en ik ook weet, namelijk niets... Er is al sinds jaar en dag een deelrapport aan het verschijnen, maar tot heden is er behoudens deze enkele heren en de kwitantie nog niets ver schenen. We hebben niets tegen het KASKI integendeel, noch minder tegen een sociologisch onderzoek. Waar we wel bezwaar tegen hebben, is dat ondanks het uitdrukkelijk verzoek van de gemeente Venray men rustig doet of de neus bloedt en er toch een agrarisch onderzoek van maakt. Niet dat een dergelijk onderzoek niet nuttig en noodzakelijk zal zijn, daarop hebben wij ook verschillende malen op aangedrongen. Maar de manier waarop dit ge beurt, vinden we bepaald onsym pathiek. Dat men dan het beestje bij zijn naam genoemd had en zuiver ge zegd had waar het op stond, dan had het bestuur dezer gemeente zich kunnen beraden, wat te doen voor de andere standen en beroepen en waren niet twee jaren voorbij gegaan, zonder dat er iets gebeurde. Waarbij dan bovendien nog komt, dat enquêteurs van de L.L.T.B, tijdens en onder dat onderzoek op eigen houtje voor zich een onder zoek naar de werkgelegenheid in de streek hebben ingesteld en aldra tot de conclusie kwamen, dat hier geen verborgen werkloosheid is. Waarmede dan de agrarische com missie het weer kan doed. In plaats van op een gedegen sociologisch onderzoek begint dit meer op een poppenkast en belan genkwesties te lijken. En het ergste is, dat die poppenkast de gehele gemeente geld kost waar misschien maar enkele mensen mee gebaat zijn. Ons inziens wordt het de hoogste tijd, dat er eindelijk eens klare wijn geschonken wordt, dat er de be loofde deelrapporten komen en dat de raad niet via omwegen krijgt te horen, dat haar uitdrukkelijke wens rustig aan de laars is gelapt. Dan kan die laatste zich nog altijd uitspreken of ze aan dit spel nog langer mee doet.... Boer sliep op stal z\jn roes uit, en de koe at bankbiljetten! Het gebeurde ergens in Oost- Brabant. De morgen daagde en het bleke licht van een nieuwe dag drong door de raampjes in de stal van een boerderij van een dorp aan de rand van de Peel. Er was daar een ongewoon schouw spel te zien. Een schouwspel, dat de boerenknecht, die de stal betrad, met verbazing sloeg. Daar was dan ook alle aanleiding toe! Naast een der koeien, die op het stro vredig lag te herkauwen, lag een man te slapen. Hij had zich in een schilderachtige houding uitge strekt. Half tegen het koeielijf ge leund, had hij 'n arm losjes om de nek van het koeibeest geslagen en snurkte luidruchtig. Toen de knecht de vreemde slaper beter bekeek, begon hij te grinniken. Want aan zijn voeten lag daar in het stro een zeer goede bekende. Het was zijn baas, de boer! De knecht, die een verstandig man was en storm voorzag, liet slapen wat sliep, 't Wekken van zijn baas was de taak van meerbevoegden vond hij en hij alarmeerde de huisgenoten. Weldra verdrong zich een kleine en spraakzame volksverzameling rond de slaper en de koe, die on verstoorbaar herkauwen bleef. Onder vrolijke menigte was de boerin de enige die niet vrolijk was. Zij roerde haar mondje bedrijvig en wat zij zeide, klonk voor de slaper weinig bemoedigend. Toen de boer, na solied door el kaar te zijn geschud, eindelijk ont waakte, keek hij verwonderd en verwezen om zich heen. Het was duidelijk, dat hij er niets van be greep. Nadat hij weer volledig bij zijn positieven was, nam z'n vrouwjhem mee naar de veilige afzondering van 't echtelijk slaapvertrek en onderwierp hem aan een grondig verhoor. Zo grondig en vasthou dend, dat geen Gestapo- of Gepoe- man het haar had kunnen ver beteren. En weldra was het ver loop der feiten haar duidelijk ge worden.... De boer was de vorige dag naar de Bossche veemarkt geweest. Hij had er uitstekende zaken gedaan en daar het na gedane arbeid goed rusten is, had hij na afloop van de markt aan een tapkast gezelligheid gezocht. Zij was hem ruimschoots ten deel gevallen, die gezelligheid! Vooral nadat hij een goede kennis had ontmoet, die met zijn auto naar Den Bosch was gekomen en nu gul beloofde hem thuis te zullen brengen. Hoe hij tenslotte weer in z'n wo ning was beland, kon hij zich met de beste wil van de wereld niet herinneren. Toen zijn vrouw de stal ter sprake bracht, stamelde hij er niet het flauwste idee van te hebben, hoe hij daar verzeild was geraakt. Ar geloos liet hij er op volgen, dat hij gedacht had in bed te liggen met zijn vrouw naast hem. „Ik een koe!" tierde de boerin en het volgende kwartier sprak zij met opzienbarende stemverheffing, zon der haar echtvriend de kans te geven, er ook maar één woord tussen te voegen. En zij eindigde er mee, hem reke- kening en verantwoording te vragen over het op de markt te 's Bosch verdiende geld. De balans werd op gemaakt. De boer diepte uit zijn zakken het ene bankbiljet na het andere op, maar uiteindelijk was er nog een vrij aanzienlijk bedrag te kort. Te veel in elk geval, dat hij tijdens het gezellig samenzijn te 's Bosch had kunnen verteren. Doch ook dit raadsel was weldra geen raadsel meer. Want tussen het stro bij de koe vond de knecht afgezab- belde stukken van bankbiljetten. Blijkbaar had de boer, in de ver onderstelling, dat hij te bed naast zijn vrouw lag, die nacht kwistig met bankbiljetten om zich heen ge strooid, om haar goedgunstig te stemmen. De koe had het geld dankbaar aanvaard en tijdens 't her kauwen gedeeltelijk naar binnen gewerkt. Gelukkig was van de meeste bankbiljetten nog zo veel overge bleven, dat zij tegen nieuwe konden worden ingewisseld. Dat heeft de boerin echter niet milder gestemd. Voorlopig is er geen sprake meer van, dat de boer nog eens in vrij heid en blijheid naar de markt kan gaan. Als hij er beslist heen moet, gaat zij mee. Om op haar man en het geld te passen. Zij een koe stel je voor! 14 December 1907 Kapelaan Lenders sprak in de Volksbond over Coöperatie, waar voor Venray nog niet rijp was. De heer Jan Vermeulen, koster te Venray, polychromeerde de twee zijaltaren te Merselo. De heer van Baar te Venray zou de kruisweg schilderen. Meester Janssen te Blitters- wijck ging zijn gouden ambts jubileum vieren. 15 December 1906 Voor f 7.was bij Wed. J. v. d. Linden 100 kilo rijstvoermeel te krijgen. De gemeenteveldwachter Th. Sanders vierde 11 December zijn 40-jarig ambtsjubileum, 16 December 1905 Mej. A. M. Priou slaagde te Den Haag voor akte M. O. Frans. 21 December 1907 Voor het examen krankzin nigenverpleging slaagden de broe ders Ambrosius, Donaldns, Riefrie- dus, Edelbertus en Remaclus, allen te Venray. Leden van „Voor Eer en Deugd" protesteerden tegen uitdrukkingen, op de markt gebruikt. 22 December 1906 H. J. J. Heling, Grotestraat, verkocht beendermeel 5 kilo f 1.80, voederkalk 5 kilo f 0.90, witte zeep 7 cent per pond. Gepubliceerd werd de lezing van G. de Ponti: over de kosten van het lager onderwijs aan de gemeentekas te Venray. H. Weijermans legde h in de telegraafdienst af. het P. examen Kapelaan Lenders sprak in een vergadering van de Volksbond over doel en streven van „Voor Eer en Deugd". Pater Dr. P. J. Vullings M.S.C. vertoefde te Leuven voor herstel van zijn gezondheid. In het café van Fr. Coppens aan de Nachtegaal werd een kaart club „De Heidebloem" opgericht. 100 visite-kaartjes met envelop pen in net étui werden door W. A. van den Munckhof geleverd voor 60 cent. 23 December 1905 De gemeenteraad vergaderde op 13 December. Men sprak over de onderhandelingen om te komen tot een gasfabriek. G. Poels werd secretaris van het Burgerlijk Armbestuur. De nieuwjaarsadvertenties kost ten 25 cent per advertentie. Alle werkgevers inde agrarische sector worden er nogmaals aan herinnerd, dat de districts-agenten ten behoeve van de Uitvoerings organen voor de Sociale Verzeker ingen in de Landbouw dadelijk na eindiging van het jaar, dus in Ja nuari a.s., zittingen zullen houden voor de inlevering van: a. de verzamel-loonstaat over 1955; b. de zegelbladen met pensioen zegels over het 4e kwartaal 1955 (14 weken); c. de schutbladen van de boek jes ziekenfonds-coupons, voor zover afgestempeld voor 1 Januari 1956. De tijd dringt zodat aan de werkgevers mei klem wordt gead viseerd de hiervoren bedoelde be scheiden thans zo spoedig mogelijk in, gereedheid te brengen. Zorgt Uw boekhoudbureau of uw boekhouder voor een en ander, wil aan betrokkene dan reeds thans kenbaar maken, dat vorenbedoelde bescheiden aanstonds na het intre den van het nieuwe jaar in uw bezit moeten zijn. De zittingen, waarvoor men te voren een schriftelijke oproep ont vangt, zullen ongetwijfeld ook dit maal weer druk worden bezocht. Daaraan wordt niet getwijfeld, om dat steeds meer boeren en tuinders het gaan waarderen, aldus op ge makkelijke wijze al deze zaken in eens te kunnen afdoen. Vanzelfsprekend is dit verschijn sel de Uitvoeringsorganen uiter mate welkom, met het oog op de hiermede te bereiken tijd- en kos tenbesparing. Deze voordelen, welke bovendien uiteindelijk boer en tuinder zelf ten goede komen, zouden echter nog groter kunnen zijn dan de laatste jaren het geval was, indien niet slechts zeer vele, doch èlle boeren en tuinders in dezen hun volledige medewerking zouden ver lenen. Voorheen waren er altijd nog onder hen, die verstek lieten gaan, roet alle gevolgen van dien, zowel voor deze werkgevers zelf als voor de Uitvoeringsorganen. Ook kwam het nog al te veel voor, dat men niet alle bescheiden ter zitting had meegenomen bijv., ofwel de zegelbladen, ofwel de ver zamelloonstaat nog niet inleverde, omdat deze nog niet gereed waren, Dat bracht dan achteraf weer een extra gang voor de districts agent met zich mede, afgezien nog van onnodige vertraging en stoor nis in de gehele organisatie. Mogen daarom de zittingen, die mede ten gerieve van boer en tuin der worden gehouden, nadit laatste appèl door aller medewerking dit maal een klinkend succes worden. Zorgt U er dan echter voor, dat uw bescheiden reeds nu in gereed heid worden gebracht, want de tijd dringt Het doet vreemd aan om in deze bepaald frisse dagen over zwemmen te schrijven, nu we allen onze win- terkleding voor de dag hebben ge haald en al ernstig beginnen te denken over schaatsen. Toch dwingen verschillende om standigheden om in dit winterse jaargetijde nogmaals dit onderwerp te behandelen. We zijn het er wel allemaal over eens, dat zwemmen een sport is, die in zomerse dagen de jeugd trekt en waarvan ook verschillende ouderen nog gaarne gebruik zouden maken, Indien ze er de kans voor kregen. En iedere dokter zal op de goede hoedanigheden van deze sport wijzen. Ook in Venray wil men die sport beoefenen. We hebben dat vóór de oorlog gezien, toen hele drommen naar het zwembad in Maashees gingen. We hebben dat na de oorlog gezien in de zwembaden in Horst en Venlo en we hebben de minder waardige vertoning iedere zomerse dag aan de Maas. Dat Venrays jeugd ondanks alle handicaps ook die sport wil be oefenen, blijkt wel uit de zwem partijen in het defensiekanaal en andere beken, waar nie t alleen soms veel vernield wordt, maar boven dien de hygiënische omstandigheden door waterratten, modder en wier, zodanig zijn, dat men wel mag op passen voorde volksgezondheid. En tenslotte zijn er de foto's uit het kinderbad, dat weliswaar een kort stondig bestaan heeft geleid, maar dat in die tijd toch over klandizie niet te klagen had. Dat alles is oorzaak geweest.dat telkens opnieuw wensen en plannen voor een zwembad of zwemgelegen- heid naar voren kwamen. Venray Vooruit heeft daar indertijd een studie van gemaakt en ook parti culieren hebben pogingen in die richting gedaan. Tenslotte ligt de situatie nu zo, dat de gemeente in haar uitbrei dingsplan t.w. in het recreatieoord een zwembad heeft geprojecteerd en dat dus in de toekomst een der gelijk bad er wel zal komen. Er is echter een „maar" bij, nJ. dat niemand weet hoe lang dat nog zal duren, omdat niemand weet, waar de centen vandaan moeten komen. En dus zegt de pessimist, dat het nooit iets wordt en moet de optimist alle zeilen bij zetten om zijn optimisme te handhaven. Bij tijd en wijle doet dan nog eens een particulier een poging, maar als die dan eens in Heerlen bij de Inspectie de voorwaarden heeft gehoord, waaraan een zwem bad moet voldoen en die voor waarden zijn niet gering dan blijft die poging een peging, want dan zijn de kosten toch wel der mate groot, dat van een gunstige exploitatie hoogstens in hele lange zomers met buitengewoon weer sprake is. Dus wordt het weer af wachten geblazen... Onze vraag is echter of ondanks geldgebrek e.d. toch niet eens wat anders gedaan worden. Het is im mers een publiek geheim, dat zeker twee internaten in onze gemeente plannen hebben voor een badge legenheid, dat verder een inrichting ook al plannen aan het opstellen is, zodat we als alles goed gaat de kans lopen, binnen afzienbare tijd, twee of drie zwembaden in Venray te krijgen, die echter alleen bestemd zijn voor die bepaalde in richting of internaten. Misschien, dat ook andere lief hebbers wel eens een keer een uurtje daarvan gebruik mogen ma ken, maar dat zal dan toch immer een grote gunst blijven. En boven dien worden nu die zwembaden speciaal voor die inrichtingen aan gelegd, waar dus alleen rekening wordt gehouden met de wensen en verlangens van de bewoners daar van. Onze vraag is nu, of in overleg met deze instellingen een over leg waar ook nog andere bij be trokken kunnen worden nu geen mogelijkheid is te vinden om deze acties te bundelen en wel zo, dat en instellingen en overheid één plan opzetten. En met dat plan de overheid eens bewerken, de inspectie en de vele instanties, die de Rijkskas beheren. We zijn ons bewust, dat dit hele maal geen gemakkelijke aangelegen heid is. Integendeel zelfs, dat van verschillende kanten misschien zelfs grote concessies moeten worden gedaan. Maar van de andere kant wordt er wat gedaan en bestaat er o.i. toch meer kans als dergelijke instellingen zich mede achter deze plannen zetten. Die samenwerking moet mogelijk zijn, met goede wil van alle kanten. Men kan daardoor misschien een project verwezenlijken op kortere termijn dan wat het zich nu laat aanzien en dat is toch de moeite van het aanpakken waard. We hebben door Venrays harmonie weer kunnen leren hoe samenwer king veel vermag. We hebben dat ook aan andere voorbeelden kun nen zien. Laten we dan ook eens dit probleem want ieder die niet met de ogen dicht loopt, weet, dat dit ieder jaar meer een groter pro bleem wordt gezamenlijk aan pakken en gezamenlijk tot een op lossing zien te brengen. Het is in velerlei opzicht zeker de moeite waard. Maar dan moet men deze wintermaanden niet ongebruikt voorbij laten gaan. Klasse C 1 vogel, le en 2e F. Verheijen, 3e Th. Brok, 4e A. van Dommelen. Klasse D 1 vogel, le A. van Dom melen, 2e M. Borghs. Klasse E 1 vogel le en 2e M. Ja cobs. Klasse F 1 vogel le en 2e K. Hendriks. Extra vermeldingen, wisselbeker zangvogels klasse A H. Litjens. Wisselbeker zangvogels klasse B H. Litjens. Eerste meester-zanger, H. Litjens Tweede meester-zanger, A. Voes- ten. Wisselbeker voor kleurvogels A. van Dommelen, welke eveneens de Bondsmedaille behaalde. In zaal Koenen vond de kring vergadering plaats voor de bestuur ders van de afdeling der Katho lieke Volkspartij in de Statenkring Horst. Ook ditmaal was de op komst weer behoorlijk. Van de 40 afdelingen waren er 35 vertegen woordigd. Na het inleidende woord van de voorzitter, het lid vanProv. Staten Emonts uit Horst, waarin spr. ge waagde van een verhoogde activi teit, die er moet komen. Het moet immers voor leder lid van de Sta tenkring Horst een doorn in 't oog zijn, dat dit jaar de Statenkring Horst niet meer behoort tot de grootste kring, omdat met het in stellen van de Provinciale vlag, deze is uitgereikt aan de Staten kring Weert. Dat de kring Horst de tweede kring is geworden, is in 't bescaan van de K.V.P. nog nooit het geval geweest. Alle hens aan dek en zelfs dit jaar is het mogelijk deze vlag te heroveren. De Statenkring Horst heeft thans 12.230 contribuerende leden. Dank bracht de voorzitter aan verschil lende afdelingen, die met de blik- semacte zo'n verdienstelijk werk hadden verricht. Aanwezig waren de leden van Provinciale en Gedeputeerde Staten Peters uit Oirlo, J. Achten en H. Boots uit Horst. De nog jeugdige senator Mertens uit Blerick stelde ineen heidereen duidelijke uiteenzetting nog eens de noodzaak van de K.V.P. in het daglicht en wees vooral op de noodzaak van een hecht front voor de komende verkiezingen. In de vacature Ewalts uit Velden werd de heer A. Aarts uit Arcen gekozen. Als lid voor het Adviescollege werd benoemd de heer Linders uit Broekhuizen en A. van Enkevort uit Sevenum, terwijl als plaatsver vangers werden benoemd de heren Daemen uit Bergen en Hanssen uit Broekhuizenvorst. De rondvraag was weer zeer ac tueel. De voorzitter, alsmede sena tor Mertens konden de vragenstel lers naar genoegen beantwoorden. Landbouw en veeteelt. Onder grote belangstelling werd Zondag voor de derde - maal een tentoonstelling plaats in Café De Engel, georganiseerd door de Ka narievereniging De Huisvriend al hier. De zaal van het café was weer herschapen in een ware lusttuin en het moet voor iedereen een waar genot zijn geweest in een dergelijke zaal te mogen vertoeven. De uitslagen waren als volgt: Klasse A 4 vogels, le H. Litjens, 2e en 3e A.Voesten, 4e L.Verbeek. Klasse B 2 vogels le H. Litjens, 2e H. van Opbergen, 3e H. vim Ber gen, 4e H. Litjens. Klasse C 1 vogel, le P. A. Ver meulen, 2e H. van Opbergen, 3e H. van Bergen. Open klasse D le G. Michiels, 2e H. van Bergen. Open klasse E le en 2e P.A. Ver meulen. Klasse A 4 vogels kleur le Jos. Poels, 2e Th. Brok. Klasse B 2 vogels kleur le A. van Dommelen, 2e Jos. Poels. Waar de pluimvenhouder in de winter om moet denken Voor de pluimveehouder brengt ieder jaargetijde zijn speciale zorgen met zich mee. De winter betekent extra zorg besteden, o.a. aan huis vesting en voeding van de dieren. Het gaat er immers om straks van de jonge opfok een zo groot mogelijke winst ie behalen. In de radiorubriek van het Minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening werden onlangs aanwijzingen gegeven met betrek king tot de verzorging van het pluimvee in de winter. Bij de huisvesting van de dieren moeten bodemoppervlakte, kubieke meter inhoud, ventilatie en licht- verdeling een harmonisch geheel vormen. Wanneer 3 a 3,5 dier per vierkante meter bodemoppervlak wordt aangehouden, moet per dier plm 34 a 1 kubieke meter inhoud van het hok beschikbaar zijn. De ventilatie kan worden ge regeld door openslaande ramen en door een juiste dakbedekking, b.v. pannen met een laagje riet of dak stro er onder. Uiteraard moet men hierbij voortdurend een open oog hebben voor de weersomstandig heden en daarnaar handelen. Aan de voeding van het dier kan nooit genoeg aandacht worden ge schonken, temeer omdat ca 75 pet van alle bedrijfskosten op rekening komt van het voer. Het voeder wordt verstrekt in de vorm van ochtendvoer en gemengd graan. Het hangt van de omstandigheden af hoeveel voer per dag aan de dieren moet worden gegeven. Als regel wordt aan de jonge hennen, die pas aan de leg gaan, bij voor keur wat meer gemengd graan dan ochtendvoer verstrekt. De overjarige dieren moeten ech ter wat meer ochtendvoer hebben dan gemengd voer. Het is slechts een algemene regel, waarop talrijke uitzonderingen mogelijk zijn. Het drinkwater is even belangrijk a^s het voer. Een leggende hen heeft veel water nodig. Daarom moeten de dieren voldoende water tot zich

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1