Venray's begroting Ontmoeting met St. Nicolaas St. NICOLAAS in veipeiHZinqen Film-agenda Zaterdag 3 December 1955 No 48 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT groot™ trIatvI8firt"alefan51?en SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIjfm? KWARTAAL^' \M Buiten Venrn, f 1.45 Als begeleidend schrijven bij Venray's begroting heelt het Ge meentebestuur deze week een nota aangeboden aan de heren Raads leden, waarin het nog eens uit voerig uiteen zet, hoe door maat regelen van Regering en Provincie de uiterste zuinigheid betracht moest worden en dat een sluitende begroting moet worden ingediend. Volgens de nieuwe regeling van de financiële betrekkingen tussen het rijk en de gemeente moet de gemeente in een nota vooraf haar plannen voor het komende jaar aan de minister voorleggen, ter verkrijging van een verhoging van algemene uitkering. Maar de be groting zal daarmede geen rekening mogen houden en moet vastgesteld worden met de middelen, die op grond van de bekende of toege zegde basisbedragen ter beschik king zullen zijn. Als dan de minis ter op het verzoek van verhoging goedgunstig beschikt en dus gelden beschikbaar gaat stellen, eerst dan mag de begroting aan de nieuwe toestand worden aangepast en de voorgenomen kapitaalswerken wor den vastgesteld. Dit heeft tot gevolg gehad, dat aan kapitaalswerken voor het komende jaar alleen de f 110.000 voor de gymnastiekzaal en f150.000 voor de nieuw te bouwen meisjes school op de begroting staan. Hier voor werd in 1955 reeds kapitaals- voluwe door de minister goedge keurd, maar door de bouwstop kon een en ander niet verwezenlijkt worden. Bezuinigingen B. en W. stellen dan in deze nota, dat zij om de begroting sluitende te krijgen, bezuinigingen toe moes ten passen. Ook al omdat de post uitgaven dit jaar weer aanzienlijk hoger zou zijn door de grote uit breiding van straten en wegen (rente en afschrijving) en de post onderhoud hiervan. Straatverlich ting en reiniging zal door de nieuw bouw grotere offers gaan vragen. Waar moest deze bezuiniging in gezocht worden. De post subsidies is daarvoor wel aangekeken, maar B. en W. hebben dit schijnbaar niet willen en kunnen doen. Tenslotte meent ze meerdere inkomsten te kunnen verkrijgen door a. een verhoging van de marktgelden, die al sinds 1921 op eenzelfde peil staan, b. door een verhoging van de hand- en span diensten en c. een wijziging van de vermakelijkheidsbelasting. Over de marktgelden behoeft verder weinig gezegd te worden, men schat en door deze maatregel en door de meerdere markten, welke gehouden worden dat de meer-opbrengst ongeveer f 5000. zal bedragen. De hand- en spandiensten werden verlaagd van resp. f 4.— en f 10 tot f 2.en f 4.Men wil die cijfers nu weer ophalen tot resp. f 4.en f 6.waardoor dan en door het groter getal aangeslage- nen een meer-opbrengst te ver wachten is van ruim f 9000.tot f 22.000 in totaal. De verhoging van de vermake lijkheidsbelasting wordt alleen ge zocht in de sector „culturele films". Deze zijn indertijd vrij gegeven, ook om hier betere films te krijgen. B. en W. zeggen dan heel diplo matiek: „Het is uitermate lastig om over het peil van films te redetwisten, doch een overzicht van namen vein de belastingvrij gedraaide films, geeft ons niet de indruk, dat het peil noemenswaar dig gestegen is, noch dat thans „culturele films" worden vertoond". En omdat B. en W. bang is, dat die term „cultureel" al langer hoe meer wordt uitgestreken, zodat het niet langer meer duurt of iedere film is cultureel, is men van plan om daar een streep door te halen en ook weer alle films te belasten. Onderhoud wegen Voor deze post staat in totaal bijna f 61.000.uitgetrokken. In onze beschouwing van vorige week hebben wij al de opmerking ge maakt, dat wegen met oppervlakte behandeling niet staan aangegeven, waarover misschien wel eens ge kankerd zal worden. Het blijKt nu dat dit om begro tingstechnische redenen is gebeurd. Men houdt vast aan het wegen plan, zoals dit destijds is opgesteld, maar men neemt alle kosten van dit onderhoud van 5 of 6 jaren bij elkaar en deelt dan door 5 zodat al die jaren door een vast bedrag op de begroting komt. Dat is dan de nota, die jammer genoeg ook weer totaal niets zegt over de woningbouw. Inderdaad heeft die met de begroting weinig uit te staan, maar als van alles wat reilt en zeilt in onze gemeente de balans wordt opgemaakt en de toekomst verwachtingen worden opgesteld, dan zou een overzicht over dit zo belangrijke onderdeel toch zeker niet mogen ontbreken. boezem te steken. En daar kan Ik me. met al mijn heiligheid kwaad over maken „Men kan van vele ouderen niet eisen, dat ze actief deelnemen, maar wel dat ze steunen. En dan niet op de eerste plaats wat in de geldbus duwen, al is dat voornaam, maar vooral door het geven van hun morele en daadwerkelijke steun. Daarom moest ik voor vele ouderen de roe meebrengen in plaats van voor de vlegels, die dikwijls juist op straat hun vreselijke manieren hebben geleerd." Lezers, de goede Heilige was boos, zeer boos, voor zover een heilige boos kan zijn. En zelfs de nieuwe mantel, die men hem in Venray cadeau heeft gedaan en waarop we hem zo stiekem wezen, kon ternauwernood zijn boze bui doen bedaren. ,En voor het overige Sint zo vroegen wij. „Voor het overige, was zijn antwoord, zeg ik weinig. Dan komt men direct op het ter rein van de dorpspolitiek en daar hebben heiligen helemaal niets mee te doen. Ik wil slechts wijzen op twee ernstige dingen, waarop ik ook in vorige jaren nog heb gewezen. Span al Uw krachten in voor de woningbouw. Zorg dat de velen, die nog onderdak zoeken, dat zo spoedig mogelijk krijgen en zorg, dat onze verloofde paartjes niet zo lang moeten blijven lopen. Bouw grote woningen, zodat onze gezin nen zich ontplooien kunnen en tenslotte bouw Uw toren weer op De wederopbouw van Uw zwaar geschonden gemeente is nog steeds niet klaar, zolang de kolos van de St. Petrus Banden niet naar het middelpunt wijst van heel ons leven en werken... En met die woorden verdween de Sint, die Zondag plechtstatig zijn intocht komt houden in ons aller woonplaats en over enkele dagen jong en oud met zijn milde gaven zal verrassen. We hebben de Sint gesproken. De H. Man uit Spanje, die op zijn rondgang door ons land ook Ven ray heeft bezocht en links en rechts de jeugd al een voorproefje heeft gegeven van het heerlijke avondje, dat komen gaat. Hij had niet veel tijd, de Hoogw. Excellen tie, die ondanks de last der jaren en de volte van zijn baard nog stram en recht ter schimmel is. En het interview wat we hem mochten afnemen, was een soort bliksem-onderhoud, tussen twee, drie daken door. We hebben de H. Man dan als gewoonlijk gevraagd, hoe hij Venray in het algemeen vond. Waarop hij kort en bondig antwoordde, dat die vraag naar politiek rook en dat hij daarmede niets te maken had. Hij, de brenger van goede gaven, kwam op de eerste plaats om de jeugd gelukkig te maken. Ook Venray's jeugd. En wat dat betreft kon men in Venray een voorbeeld aan hem nemen. Want al jaren wordt hier, aldus de Sint, gepraat over kinderspeel plaatsen, over jeugdhuizen en zo meer, maar ook bij dit bezoek had hij moeten constateren -dat er wel gepraat, maar niets gedaan wordt. En dat is, aldus de Sint, geen sneer in de richting van een gemeente bestuur of een patronaatscommis sie of nog andere, maar dat reken ik Venray in zijn geheel aan. Daar is nog steeds geen initiatief uit voort gekomen, om ook op dit terrein eens wat actiever te zijn. De jeugd zit op zolders, in kel ders, in een oude school, jeugd leiders weten geen raad met de financiën, maar men doet er weinig of niets aan. Hoogstens wat kan keren als ze met de collecte-bus langs de deur komen. Een doodgewone rolschaatsbaan in een van de nieuwe straten, die practisch niets kost, kan er niet af voor Venray's jeugd, die men wel op de bon slingert omdat ze haar levenslust op andere plaatsen toch bot viert. Dat reken ik heel Venray aan, die haar jeugd zomede dwingt langs de straten te slenteren en haar activiteit niet op betere dingen weet te richten. De Voorzitter van het St. Nico- laas-gilde (wist U, dat deze gilde al bestaat vanaf 1664) heeft van de week een plechtige brief uit Spanje gekregen, waarin Z.H. Ex. Mgr. Bisschop van Madrid, het vol gende schrijft: „Op Uw verzoek, om volgens aloude tradities, ook dit jaar wederom een officieel bezoek te brengen aan Venray, is door Z.H. Excellentie St. Nicolaas goed gunstig beschikt en namens Hem ben ik gerechtigd U mede te delen, dat dit bezoek zal plaats hebben op Zondag 4 December a.s. Namens de Bisschop moge ik U verzoeken een volledig pro gramma ter goedkeuring in te zenden. PIEDRO, Secretaris. Dat volledig programma is dan intussen al naar Spanje terug en ongetwijfeld zal dat de goedkeuring van St. Nicolaas wegdragen. De goede Heilige wordt omstreeks 2 uur verwacht aan Huize Serva- tius, waar de leden van het St. Nicolaasgilde hun opwachting bij de Heilige zullen maken. Vandaar uit wordt, via de Sta tionsweg getrokken naar het Ge meentehuis, alwaar de Burgemees ter van Venray de Sint op het bordes van het Gemeentehuis zal ontvangen en toespreken. Daarna zal St. Nicolaas zelf het woord tot de Venrayse jeugd richten. De H. Man zal bij gelegenheid van zijn bezoek aan Venray een nieuwe tabberd worden aangeboden door het St. Nicolaasgilde, Men heeft gemeend de Sint, die al Ik weet. dat een zwembad heel veel geld kost en dat daar practisch niet aan te komen is. Maar moeten de Venrayse jochies nu met alle geweld naar een vieze poel achteraf, waar men ze na de eerste duik niet meer terug kent van de modder en de viezigheid en waar ze zwemmen kunnen leren van de waterratten en bovendien kans lopen op wéér een verbaal. Is daar nu werkelijk geen andere oplossing voor te vinden Denk er aan, aldus de H. Man, dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft en dat jeugdzorg een van de voornaamste activiteiten moet zijn. Daar ben ik heilig mee geworden en daardoor zijn anderen heilig geworden. Daarom mijn diep respect voor de jeugdleiders, die onder dikwijls primitieve omstandigheden blijven werken; mijn respect voor de weinigen, die hulp bieden. Zij geven een voorbeeld, dat Venray beter moest verstaan. Hier zijn op verschillend terrein goede resultaten te bereiken, mits men zich daarvoor inspant. En dat geldt op de eerste plaats voor de ouders. Zij moeten voorop gaan in hulp en steun aan leiders en orga nisaties, want het gaat om hun jeugd. De goede Heilige was in vuur en vlam en de schimmel werd al sneller de daken oveigejaagd. „Ja maar Sint" durfden wij te verdedigen „er zijn toch ook prach tige initiatieven. Denk aan het patronaal, aan de verkennerij, gid- senbeweging, jeugd-O. en O., voor lichtingscursussen, jeugdorganisa ties, sportbewegingen,..." „Klopt, klopt, klopt", zei de Sint, „maar met hoeveel moeite en met hoeveel gekanker, om dat woord dan maar eens te gebruiken, komt dat alles tot stand. Initiatieven worden vermoord en belachelijk gemaakt en in plaats dat de ouders er achter staan, en hun kinderen aansporen om deel te nemen, blijft men laks en lacht men met alles wat er gedaan wordt. Men wijst beschuldigend naar de overheid, zonder zelf de hand in eigen Veilig verkeer Eindelijk is dan de grote actie begonnen, waarbij de politie opge dragen is de verkeersveiligheid te bevorderen door scherper op te treden. De ene dag wordt aandacht be steed aan het goede rijden, de andere dag aan de verlichting, weer een andere dag aan de technische geschiktheid van het voertuig. Dagelijks hoort men in de radio en leest men de kranten, welke enorme aantallen bekeuringen ge maakt worden, dus hoevele over tredingen er worden begaan. Zij zijn bedroevend. Maar men moet zich nu niet voor stellen, dat in de toekomst, zelfs met het scherpste optreden, de fouten en overtredingen uit de weg geruimd zullen worden. Er blijven altijd mensen, die non chalant van nature zijn, er blijven eigenwijze mensen, er blijven ook minder-begaafden, die de regels niet kennen en nooit zullen kennen. Er zijn kinderen en oude mensen, die blijven vergeten aan welke regels zij gebonden zijn en aan welke ge varen zij blootstaan. Een overladen en opgeschroefde campagne tegen het onveilig ver keer loopt gevaar, beperkt en fit- terig te worden en daardoor een stemming te kweken, die niet be vorderlijk is om de medewerking van het publiek te krijgen. Laat men niet blind zijn voor de nadelen van een felle „veiligheids campagne". De deugden van een volk kan men niet met de wet in handen aankweken en zijn ondeug den er niet mee uitroeien. Wel kan de overheid nieuwe, on voorziene moeilijkheden scheppen indien zij niet met wijs beleid en geduld probeert de mentaliteit van de weggebruikers in goede banen te leiden. Vrjje Zaterdag De Regering voelt voorhands nog niet veel voor de invoering van de 5 dagen-werkweek. Begrijpelijk, wij weten geen van allen hoe lang de hoogconjunctuur zal aanhouden, hoe lang ook het tekort aan arbeids krachten zal duren. De Regering heeft dus wijselijk kwestie getraineerd en laat de Soc. Econ. Raad (S.F.R.) het probleem in studie nemen. Inderdaad is het niet uitgesloten, dat de ontwikkeling der dingen, ook in technisch opzicht, een vijfdaagse werkweek nog eens mogelijk gaat maken. Elders is zij reeds niet on gebruikelijk. In beginsel behoeft men, zo is onze mening, gesteld, dat zij eco nomisch mogelijk is, tegenover een dusgenaamde vijfdaagse werkweek niet afwijzend te staan. Daaraan moet een „mits" worden verbonden. Mits men er nl. in slaagt, ook aan de zaterdag een nuttige bestem ming te geven. En dat is een zaak, waarover wij alleen eens goed na moeten denken. Ik ben ervan overtuigd, dat vele mensen wel eens meer met elkaar van gedachten zouden willen wis selen, iets waarvoor zij nu geen tyd hebben. Dat zouden zij in de vrije zaterdag kunnen doen. Ik weet ook, dat velen geen tijd hebben om eens gezellig met eigen knutselarijen bezig te zijn, of zich ongedwongen te ontspannen. Die mensen zullen in de zaterdag een gelukkige tegemoetkoming voor hun wensen vinden. Maar er zijn ook naamloos vele mensen, die nog nooit geleerd heb ben te „leven", mensen die alleen maar vervuld zijn van werken en geld verdienen. En die zullen geen profijt van de vrije zaterdag heb ben, zij is er de zeer grote massa, die haar ontspanning niet weet te organiseren op een persoonlijke en menswaardige manier, doch die hun vrije tijd zullen trachten te „doden". Voor hen is de bioscoop, het café, hetspeelpaleis, debiljartclub kortom het onpersoonlijke amusement het enige middel om die vrije zaterdag door te komen. De techniek mag ons de gelegen heid schenken vrijer en volmaakter als mens te leven, het probleem na 150 jaar industrialisatie is, dat velen niet weten wat het is als vrij mens te leven. DOM of.... We vragen ons wel eens af: zijn we hier in Venray nu zo dom. of wat is het? In de laatste weken heeft men heel nuchter in de kran ten kunnen lezen, dat Nijmegen een nieuwe schouwburg gaat bouwen waar de gemeente een miljoen of wat In participeert. Utrecht gaat een nieuw Tivoli bouwen, waarin wederom de gemeente ettelijke miljoenen tegen aan gooit. In beide plaatsen voldoen namelijk de oude schouwburgen niet meer. Van de week prijkt Hoensbroek op het programma. Met een begro ting, die met een flink tekort sluit, poneert men toch het komende jaai een zwembad klaar te willen ma ken. Kosten voor de gemeente wor den geschat op en om de half miljoen. Nu willen we Venray helemaal niet vergelijken met Utrecht, noch met Nijmegen, zelfs niet met Hoensbroek. Maar hier krijgen we zelfs geen kleuter scholen klaar, geen gymnastieklo kaal en wij prijzen ons al bar ge lukkig, als we komend jaar een meisjesschool erbij mogen bouwen, zodat er een beetje plaats komt in de Ursulaschool. En dan praten we niet eens over een school in de Vredepeel, waar kilometers moeten worden afgelegd. We praten niet eens over een zaal. Daarvoor zijn we voor een groot deel aangewezen op onze instellingen en die zullen hopenlijk Sinterklaas blijven spelen. En over een zwembad van 1 half miljoen houden we helemaal onze mond. Maar or.ze vraag is, of hier in Venray dergelijke dingen niet nodig zijn? Of alléén Utrecht, Nij megen enz. behoefte hebben aan een behoorlijke zaal, of men alleen in Hoensbroek zwemmen moet. Men versta ons goed. We willen zeker niet de plannen kleineren van deze plaatsen, maar als daar voor geld beschikbaar is en daar voor bouwvolume gegeven wordt, waarom dan ook niet aan andere plaatsen, die zij 't in misschien andere vorm en omstandigheden daaraan ook behoefte hebben. Dat is een vraag, die meermalen wordt gesteld en waar we tot nu toe nog steeds geen antwoord op hebben kunnen krijgen. sinds 1664 geen jaar heeft overge slagen om Venray te bezoeken, ook eens een persoonlijk cadeau te moeten geven en dat is dan in de vorm van een nieuwe koormantel en mijter. Het is in dit verband dat het St. Nicolaasgilde nog een dringend be roep doet op het Venrayse publiek de collecte langs de optocht nog eens extra te gedenken. Alles komt aan dit feest ten goede en brengt dus dubbele rente op. Na zijn bezoek op het Stadhuis, gaat de Sint dan, vergezeld van zijn knechten, Venrays Harmonie, de Schutterij St. Anna en enkele rui ters, alsmede de St. Nicolaasgilde zijn tocht door Venray beginnen. Gezeten op zijn schimmel, zal Hij trekken door de Grotestraat, Pa- terslaan, Langstraat tot de Kazerne, Leeuwstraat, Henseniusplein, Kemp weg, Langeweg, Jerusalem, waar enkele ogenblikken vertoefd wordt, vervolgens Overloonseweg, Gasstr., Maasheseweg, Hofstraat, waarna op de Grote Markt de stoet ont bonden wordt. Degenen, die verwacht hadden, dat in dit programma plaats open gelaten zou worden voor de aan bieding van de nieuwe uniformen aan Venrays Harmonie zullen waar schijnlijk teleurgesteld worden. Want al zijn de uniformen klaar, over het gereedkomen van koppels, schellebomen en zo meer, is op het ogenblik dat wij dit schrijven, niets bekend en zo zal dit onderdeel dus waarschijnlijk niet doorgaan. Een en ander zal dan een week worden uitgesteld. Toch zal dit officieel bezoek een groots en onvergetelijk feest wor den, dat niet zal nalaten een diepe indruk te maken op onze kinderen. Want het is toch op de allereerste plaats voor hen, dat de Sint komt. Men zorge er dan ook voor, dat de kinderen langs de route de beste plaatsen krijgen, zodat zij alles goed kunnen zien. Het lijdt geen twijfel, of honder den groot en klein zullen de Sint bij zijn komst naar Venray willen begroeten. Het behoeft natuurlijk niet te worden gezegd, dat de Sint een dergelijke begroeting zeer op prijs zal stellen. Hij heeft echter reeds het vorig jaar uitdrukkelijk ver zocht, niet al te opdringerig te zijn. Met name zei toen de Sint letterlijk heb ik niet graag, dat de grotere belhamels al te vrijpostig naar voren zullen dringen en pro beren al het uitgegooide snoep te bemachtigen. Daarmede bederven zij maar de pret voor de kleinen. En dat kan Ik niet dulden.... Het is maar, dat de belhamels het weten! En dat de ouderen de collecte bussen niet vergeten! Het offer van een moeder En triest verhaal over een huwe lijk, dat ten gronde dreigt te gaan, maar op het allerlaatste moment toch nog wordt gered. De regisseur maakte het verhaal zo droevig mogelijk, kompleet met een ontaar de stiefmoeder, een onschuldig veroordeelde vader, die 5 jaar cel straf uitzit voordat men ontdekt dat hij onschuldig is, een dappere moeder, gescheiden van man en kind en een slechte man, eigenaar van een nachtklub waar de moeder werkt. Ongeloofwaardig en sentimenteel. Ook de vormgeving is onbeduidend. Boven 14 jaar Jacht door Londen Een F.B.I.-agent komt naar Lon den om de organisator van een klandestiene ontsnappingsweg voor kidnappers te kunnen arresteren. Hij wordt door het Britse politie apparaat terzijde gestaan en slaagt er in, na een jacht door Londen, de gezochte bendeleider onschadelijk te maken. Middelmatige thriller, naar Ame rikaans voorbeeld gemaakt, maar zonder de suggestiviteit en de spanning die deze produkten meestal kenmerkt. Boven 14 jaar Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS Donderdag 8 december geen consul tatiebureau voor zuigelingen. De zuigelingen uit de kom worden op donderdag 15 dec. verwacht. Tweede oproep voor de inter-parochiele kerstactie Van de Venrayse manufacturiers mochten wij, als kerstgaven voor de armen, al verschillende prachtige textielgoederen ontvangen. Behalve deze artikelen zijn echter ook zeer welkom: verduurzaamde levensmiddelen, zeep waren, koffie, thee, vlees in blik, schoenen etc. Leveranciers van deze waren, ook U verzoeken wij niet achter te blijven en een pakketje gereed te maken. Een telefoontje naar 666 Venray en het kerstactie-comité zorgt er voor, dat het pakketje bij U wordt opgehaald. Dan is er nog het giro-nummer 52742 ten name van de Nederlandse Credietbank Venray, waar Uw bij dragen gestort kunnen worden ten gunste van de kerstactie. Deze kerstactie voor de Venrayse armen, Uw evennaasten, zal zeker slagen, Indien door allen hieraan wordt medegewerkt. Kerstactie-comité Kringvergadering L.L.T.B. Landbouwbelang Roermond gaf in een Kringvergadering van de L.L.T.B. Dinsdag j.l. rekening en verantwoording over haar doen en laten in het afgelopen jaar. De omzet bleek omhoog gegaan te zijn. In 1953—1954 bedroeg die 206.000 ton maar in 19541955 was dat 232.000. Een en ander kootte in 1953 38 miljoen gulden, in 1954 echter 48.3 miljoen. Er is nogal behoorlijk afgeschre ven, bijna 23U miljoen en zo zien we de nieuwe silo van Wanssuin, die bijna 2.5 miljoen heeft gekost, thans voor nog geen miljoen op de balans staan. In het afgelopen jaar was het batig saldo f 222.543.waarvan de leden 3 0,00 van hun kapitaal op ledenlening krijgen bijgeschreven en 1 0 00 in contanten krijgen uit gekeerd. In deze vergadering sprak drs. P. Coenemans over de landbouw coöperaties en hun taak in de huidige maatschappij. Een interes sante lezing, die door de aanwezige voorzitters en zaakvoerders met aandacht werd gevolgd. Ons dorp verandert Op een ontwikkelingsavond van de L.L.T.B. afd. Oostrum sprak Pastoor Berden over de omwente ling die zich op dit moment bezig is te voltrekken op het platteland in het algemeen en in Venray in het bijzonder. Dit brengt naast grote voordelen, als beter onder ling contact, meer ontwikkelings mogelijkheden e.a.toch zijn gevaren met zich. Op de eerste plaats voor de mens zelf, die niet meer zo innig is en wordt verbonden met de huiselijke haard en met de natuur. Op de tweede plaats voor gel of en zeden, waar andere vreemde elementen hun invloed doen gelden. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat maatregelen genomen worden, dat wij eigen leiders krijgen, ook in de fabrieken en dat wij zorgen dat onze dorpsgemeenschappen geeste lijk zo gezond mogelijk blijven. De verschillende mogelijkheden daartoe werden door de spreker uitvoerig behandeld. Deze lezing trok de nodige aandacht. Naar de missie Heden Zaterdag vertrekt frater Jacq. Blllekens van de orde der Salesianen naar de missie van San Salvador in midden-Amerika. Operareizen In de laatste weken van 1955, zullen er nog twee operareizen naar M.-Gladbach gemaakt worden. Wegens het enorme succes van de operette: Der Zigeuner baron, op 19 November, zal nog één keer en wel voor de laatste maal een voor stelling voor Nederlandse gasten gegeven worden, op Zondag 11 Dec. de Zondag na Sinterklaas 's avonds om 19 uur. Opgave bij de bekende adressen. Derde Orde-mededelingen Op de eerste Zondag is er ver gadering, maar... Sinterklaas komt in het dorp en die moeten sommigen toch ook gaan zien, al is het alleen maar voor de kinderen. We zullen daarom alleen na de hoogmis ver gaderen in San Damiano. Er is dus slechts één vergadering, waarbij u allen uitgenodigd zijt. In de loop van deze maand komt onze gewaardeerde spreker, Pater Clemens Epping les geven over de bijbel uitsluitend voor hen, die vrij willig zich daarvoor opgeven. De datum is reeds vastgesteld op 16 Dec. des avonds om half 8 in San Damiano. De les-kosten zullen zijn twee kwartjes. Over de Kerstactie en Kerstavond hoort u a.s. Zondag het een en ander. Sommigen van u zullen reeds de kalender van Brummen thuis ge kregen hebben. Dit is geen opdrin gen van iets, dat u niet wilt, Het is louter kennisgave op een sym pathieke manier en u kunt hem na ingezien te hebben zonder enige moeite of kosten terugzenden. Door hem te kopen, maar onmiddellijk terug te zenden schaadt u niemand, ook kost het uzelf niets dan even het ingesloten adresje op te plak ken en de post het pakketje mee te geven. PATRONAAT Morgen Zondag is overdag geen patronaat, maar 's avonds om half 8 worden alle jongens verwacht in de zaal. Dan komt St Nicolaas op bezoek en verder is er een gezel lige avond met tractatie, hersen gymnastiek met prijzen, zang en voordrachten. Men denke er wel aan de contributie mee te nemen voor de volgende Zondag, dan krijgt

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1